WET DORP ONS G0EDK00PE PATROON Niet iedereen kan pap koken 1 HET BEWAREN van Levensmiddels COIFFURE 1940 Hoe het moet waar nooit iets gebeurde BIJVOEGSEL VAN GOUDSCHE COURANT 9 JULI 1940 No. 496 0m»fmmiminuiimninmiiintimniiimimiinnmnniH Niets dat bepaald „nieuws" was, of een wereldschokkende gebeurtenis, maar wat een bejaarde grootmoeder deed, werkte nog jaren bij de menschen na en strekte hun tot voorbeeld. En de kleinkinderen zijn er nu rf;g trotsch op Waarmee zoowel een jurkje als een schortje kun worden gemaakt WENKEN EN RAADGEVINGEN VAN HANDIGE HUISVROUWEN volgens Martine Wittop Koning V MET TOELICHTINGEh VAN EEN KAPPh Van achteren opgekntpt E ER gebeurt hier iets vroeg iemand eens aan een bewoonster van een achteraf gelegen dorpje in de Green Mountains. Och, luidde bet antwoord, als je belangrijk nieuws en wereldschokken de gebeurtenissen bedoelt, dan moet ik arggen „neen". Maar toch jjjn er in den loop van de jaren eenphassa din gen voorgevallen, waar we trotsch op si in i ook wel een en ander, waarvoor we ons schamen en een massa, waar om we moeten lachen, als we er aan Stoken. Ik zal je vertellen wat me nu ineens te binnen schiet. Jaren geleden hoorde mijn grootmoeder, dat de vrouw van een boer van één van de farms in de Oefgen nooit naar benedCTi, naar het dorp kwam voor kerkbezoek of om boodschappen te doen, omdat zij bang a as, dat de menschen haar zouden uit- kiehen. Ze waren arm en ze had maar heel weinig kleeren en ze was lang- z imerhand zóó van de menschen ver vreemd, dat ze niet wist, waar ze zich hetgen moest, als er een yreemdeling in de buurt van de farm kwam. Zoodra grootmoeder dit wist, stapte ze in haar tilbury en reed er heen. Mrs. Turner, de vrouw van den far mer. was juist bezig de wasch op te li mgeu, toen grootmoeder het erf op ried. Vóórdat ze haar kon ontsnappen, stapte grootmoeder uit en zei Mag ik u helpen t En binnen een minuut stond ze ook i. kens en handdoeken en ondergoed op te hangen, haar mond vol veiligheids spelden, want waschknijpers kenden ze daar nog niet. Mensch, hoe krijg je het goed zoo schoon T mum melde grootmoeder, vanwege de veilig heidsspelden. Wat voor zeep gebruik je? Toen de groote wasehmand leeg was, was de farmersvouw geen moment verlegen meer voor het vlug heen en weer trippelende oude dametje uit het dorp in het dal. Ze gingen de keuken ir en waschten samen den ontbijtboel af en toen dat gebeurd was, zaten ze knus aan weerskanten van een groote mand met verstelgoed. Ze spraken over het dorp en allerlei menschen in hel dorp en ook de kwestie van het naar de' kerk gaan, die grootmoeder heel na aan het hart lag, kwam ter sprake. Mrs. Turner zei, dat ze geen goeder, mantel had. Grootmoeder vroeg hem te zien en, beweerde zij hij was even g"ed als de hare, in alle opzich ten. Vóór de bezoekster heenging be loofde mrs. Turner, dat ze den volgen den Zondag de 'kerk zou bezoeken als ze met grootmoeder meemocht en bij haar, in dezelfde bank mocht zitten. Natuurlijk, zei grootmoeder. Ik zal bij m'n deur op u wachten met m'n dochter en kleindochter. (Dat was ik). En inderdaad stonden we den vol- i genden Zondag in onze Zondagsche kleeren aan de deuf, toen Turner en zijn vrouw in hun ouden wagen kwa men aangereden. Mrs. Turner had een klem ouderwetaeh hoedje op haar sluike, zwarte haren gezet, een klein, wiebelend hoedje, dat met linten onder haar kin was vastgebonden. Haar don kere bruingebrande gezicht was één en al glimlach, wat haar een massa grap pige kleine rimpeltjes bezorgde. Het was een koude dag, ze had een wintermantel aan en daaroverheen als een echte''boerenvrouw voelde ze zich alleen maar netjes met een schoon schort aan droeg ze een stijfgesteven blauw schort. We waren zóó verbaasd iemand met een schort over een mantel te zien, m'n moeder en ik, dat we al een hand naar onzen mond brachten, om ons lachen te verbergen, toen grootmoeder plotseling zei Hoe is het mogelijk, kinderen, nu hebben we vergeten, onze schorten aan te trekkenNeem me niet kwalijk, mrs. Turner, een oogenblikje Ze snelde het huis in, vertelde ons met haar mee te gaan en, hoe we ook tegensputterden, we moesten het groot ste schort opzoeken, dat we hadden en Als u goed kijkt naar het hierbij afgebeelde jurkje en schortje zult u begrijpen, dat zij beide met één patroon te maken zijn. Het jurkje is heel eenvoudig, het heeft een glad lijfje en een vierkant of een hoogsluitend halsje, in het laatste geval met piqué kraagje. Het rokje, waarin een flinke zoom wordt gemaakt, wordt op het lijfje gestikt. Het Schortje heeft aangeknipte schouderbanden, het sluit vanachteren tot onderaan toe met knoopjes. Het is gemakkelijk van het patroon van het jurkje te maken. Van het jurkje met ronden hqts zijn knippatronen ver krijgbaar voor de leeftijden 46 en 68 jaar, aan ons bureau Markt 31. De prijs van een dergelijk patroon bedraagt 10 cent. Voor jurkje heeft men noodig 1.75 meter stof van 80 c.m. breedte. Drukknoopen, tegen den binnenkapt van de gordijnen gezet, voorkomen, daj er licht naar buiten schijnt. Als ge een kaars in een kandelaar doet er zijn vele menschen, die weer kaarsen gebruiken, nu er geen licht naar buiten mag schijnen omwikkel het onder ste eind van de kaars dan met flesschenlood. Ze zal daardoor tot het laatst t$e opbranden. Men kan kussensloopen met één knoop sluiten, als men ze volgens het model van een envelop maakt. Het knoopsgat komt dan in de punt. Glaswerk, borden en schalen zijn na het wasschen veel minder vlekkerig, kis men ze uit het sop even onderdompelt in een teiltje schoon, warm water. -« r elk of karnemelk en het een of ander bindmiddel ziedaar, de r JL grondstoffen, welke ons in staat -cellen om allerlei pappen te bereiden, i-ea echt smakelijke pap bezit de tuiste ate van gebondenheid, zóó dus. dat melk niet meer als vloeistof te her- onen, ts. Een inderdaad smakelijke tp mag verder niet gefclont zijn en -iet liefst niet in de gelegenheid zijn weest om het voor menigeen onaan- tardbare „vel" aan de oppervlakte te «men. Eenerzijds houden we ons bij de be- - ding dus aan juiste verhoudingen tus- jen melk en bindmiddel, anderzijds ven we gedurende het koken de nbo- Se zorg aan de pap, door bijvoorbeeld tijd .te roeren, den kooktijd niet te •ig voert te zetten, enz. Een lange kooktijd is voor melk niet ooald dienstig. In gevallen dus, dat t bindmiddel moeilijk gaar wordt tort, parelsago) kan ten eerste bet van voren in water weeken een goede i >tp zijn, terwijl verder het vóórkoken water kan worden toegepast met als volg, het verder gaar lateh worden de toegevoegde melk. 'israetnelk iedere huisvrouw weet *-t wel zal bi) verwarming schif- Zoodra echter bet voor de pap ge- «kte bindmiddel voldoende is ult- 'Ud (verétijfseld en daartoe de vloei- te zich heeft opgenomen, vertoont de |>ap zich ais een gebonden smakelijk geheel, waarin de geschifte deeltje^ zoo goed als niet merkbaar zullen zijn. Bij voorkeur maken we daarom karnemelk pap niet te dun. Als verhoudingen voor eenige van onze. meest bekende papsoorten gelden op 1 liter-melk of karnemelk: 150 gr. (Ij ons of li klein theekopje) rijst 100 gr. (1 ons of 1 1/3, klein thee kopje) gort 80 gr. (2 kleine theekopjes) haver mout 175 gr. (Ij ons of 1| klein theekopje)- boekweitgort. 80 gr. afgestreken eetlepels) gries- meel of gemalen rijst. ?5 gr. (7j afgestreken eetlepel) on ge build tarwe- of roggemeel. 00 gr. (6 afgestreken eetlepels) tarwe- of roggebloem. 50 gr. (5 afgestreken eetlepels) maï zena of cpstardpoader. Het .toevoegen van de grove bind middelen tot en met griesmeel heeft op zeer eenvoudige wijze plaats: de melk wordt aan de kook gebracht (kar nemelk liefst onder onafgebroken roe ren). het bindmiddel wordt er dan tn- gestrooid en doorgeroerd en de pap blijft op een zeer zacht vuur. in de dichtgedekte pan „doorpruttplen" tot alles gaar is. Als kooktijd nemen'we aan: voor gort ongeveer 2 uur: riirl 1 uur, havermout 15 a 20 minuten, boekweitegort 20 mi nuten, griesmeel 10 minuten. De fijnere bindmiddelen worden eerst met wat water of melk tót een gelijk, gemakkelijk schenkbaar papje aange mengd, geheel zonder klontjes: Dit wordt dan roerende in de kokende melk gegoten, waarna de pap nog even onder voortdurend roeren zachtjes blijft door koken: Tagteikpf roggemeel ongeveer 15 mi- Tanïe- of roggebloem ongeveer 10 minuten. Maizena- of custardpoeder ongeveer 5 minuten. Als warm gerecht wordt de pap, ver mengd met wat suiker (karnemelk liefst met stroop), dadelijk opgediend. .Geven we 's zomers de voorkeur aan iets kouds, dan zorgen we ervoor, dat tij dens het afkoelen telkens In de pap wordt geroerd, zoodat het vormen van een hinderlijk vlies aan de oppervlakte wordt voorkomen. dat ever onzen mantel aantrekken. Zóó gingen we naar de kerk, met ons vie ren, met schorten, die stijf stonden van de stijfsel en daaronder onzen mantel. En grootmoeder keek de menschen, die het waagden verbaasd naar ons te kijken, zóó doordringend aan, dat men al gauw begreep, wat er aan de hand was. Na afloop van den dienst kwam iedereen naar mrs. Turner toe om haar de hand te drukken en haar welkom in het dorp te herten. Ze wisten, wit er zou volgen, als ze het waagden het niet te doenGrootmoeder zou hen dan wel eens onder vier oogen te spre ken vragen. Na dien bewu sten Zondag kwam mrs. Turner, iedere week, haar leven lang, zonder schort, want grootmoe der vertelde den volgenden keer zoo langs haar neus weg, dat het eigenlijk niet noodig was op Zondag een schort te dragen. Ja, we kunnen er nu om lachen, maar in ons hart waren we toen eigen lijk wel heel trotsch op grootmoeder, die zóó de openbare opinie durfde trotseeren en daarmee een eenzelvige, zich minderwaardig voelende vrouw weer tot een deel van onze dorpsge meenschap maakte. En jaren later, toen grootmoeder en mrs. Turner er beiden al niet meer waren, gebeurde er iets, waardoor we weer opnieuw trotsch waren, op wat grootmoeder had gedaan. Want toen bleek, hoe zoo iets doorwerkt en hoe men .zich haar voorbeeld herinnerde. Het oudste zoontje van een weduwe kwam hier in de buurt op een farm werken. Hij had niets dan een oud versteld hemd en wat verschoten, ver sleten overalls. Maar dat drong in het begin niet tot den boer en zijn vrouw door, althans, dat dit 4lles was, wat hij had. Toen de boerin een keer naar de stad reed om eieren te verkoopen, kocht ze een nieuw werkpak voor hem, een overall van blauw jeans, zóó stevig, dat het ding haast overeind bleef staan, als je het neerzette. Dat was op een Zaterdag. Den vol genden morgen. Zondag, zei de boer, dat ze naar de kerk gingen en dat de jor.gen mee kon "gaan, als hij er lust in had. Ja, dat had hij Wel en toen hot tijd was om weg te rijden, ver scheen hij met natte haren, waarin de tanden' van de kam nog te zien waren, een gezicht, dat glom en blonk van de groene zeep en keurig gepoetste schoenen.En hij had z'n nieuwe blauwe werkpak aan. De boer deed zijn mond al open om te zeggen „Als je je niet gauw ga3t sankleeden, zijn we te laat voor de kerk", toen het ineens tot hem door drong, dat dit het beste was wat de jongen had. Aan het stralende gezicht van den jongen was duidelijk te zien, dat dit de eerste nieuwe klee ren waren, die hij ooit had gekregen Trotsch streek hij met zijn hand over Nu vele levensmiddelen door de bij zondere omstandigheden, waarin wij verkeeren slechts in geringe hoeveel heden beschikbaar zijn, zullen we alles in het werk moeten stellen-om te voor komen, dat er ook maar iets verloren gaat. De overvloed, waaruit we tot nog toe konden putten, behoort tot het ver leden, doch de toekomst zal ons" leeren dat we met héél veel minder toe kunnen komen, zonder dat onze "gezondheid er onder te lijden heeft. Vele huisvrouwen bestelden tot dus verre, wat zij meenden noodig te heb ben en er werd menigmaal weinig aan dacht aan geschonken, indien brood en restjes verhuisden naar plaatsen, waar zij allerminst behoorden. Hoe vaak konden we niet constateeren, dat er zelfs oud brood in den aschbak werd gedeponeerd? Zelfs van hetgeen ons wordt toegewezen zullen we nog wat moeten trachten over te houden, dat in geval van nood kan worden gebruikt. De vraag rijst bij velen, op welke wijze verschillende levensmiddelen kunnen worden bewaard, zoodat bederf vrijwel uitgesloten is. In de eerste plaats melk.' Deze moet steeds }n een afgesloten pan worden bewaard,\ opdat voorkomen wordt, dat het stijve blauwe jeans en zei Ik ben er toch zóó blij meeNu heb ik tenminste iets, waarin ik naar (je kerk kan gaan. D^ boer kuchte en snoot z'n neus en zeiWacht evqpHij ging naar boven en nam zijn eigen blauwe werk pak van den haak en trok dat aan, inplaats van zijn Zondagsche blauw serge pak. En zoo, precies eender ge kleed, gingen ze samen naar de kerk. En ze zaten in dezelfde bank en ze zongen uit denzelfden bundel en hoe wel ze er geen van beiden ooit een ■voord over hebben gezegd, het was aan hun gelukkige gezichten te zien, dat ze nog nooit in hun leven zóó van een kerkdienst hadden genoten. Kijk, er gebeurt hier niet veel, bij ons in het dorp, maar het hangt er maar heetemaal van af, wat u onder „gebeuren" verstaat er bacteriën in komen, welke veroorzaken. Vóór het koken wordt! pan of de koker omgespoeld met I water,i waardoor de melk minder ga aanbrandt. Vlug en roerende laten l koelen. Bij het gebruik van busjes (g condenseerde) melk kan men het I twee openingen in het deksel mal één voor het uitachenken en één lu0 gat. Beide gaatjes moeten openblijvi wanneer de bus op een stofvrije pta wordt weggezet. Boter moet in een niet doorzicb schaal en afgesloten bewaard won Liebt, dat sterk inwerkt op niet dekte vetten, bevordert het rai worden. Aardewerk botervlootjes vooral aan te bevelen in den zix eventueel plaatst men ze feereen met water. Hetzelfde geldt voor garine. Vet kan worden uitgesmolten en j een steenen pot worden bewaard, 'dat men het vooraf heeft gezi Kaantjes worden in groenten verwei Reuzel en vet kunnen na het smelfe in één pot worden bewaard. Een zuini broodbelegging, waarvan vooral kin ren veel houden is een mengsel stroop en gesmolten reuzel of spekw Kaas wordt onder den kaassl bewaard of, indien het stuk te groot j in een schaal of soepterrine. Korsl worden geraspt en gebruikt ont verschillende gerechten te strooien. Bloemkool, macaroni en alle spija met een neutralen smaak leenen om met kaas gegeten te worden. Eieren werden bij kleine hoeva heden ingeslagen en op een rekje waard om kneuzen te voorkomen: ha mei) dit laatste niet in zijn bezit, i plaatst men de eieren in dopjes. Di| lijks omdraaien. Meel, griesmeel, havermout worden in goed afgesloten potten glazen jamflesschen bewaard. Na moet men grutterswarèta of andfe levensmiddelen in papieren bewaren. Af en toe worden de kld voorraden met een houten lepel ón roerd. Ook peulvruchten worden In afga ten steenen of glazen potten bewaï Macaroni, rijst e.d. worden in zak bewaard, welke men van wit of gen katoen heeft genaaid. Men hangt ze aan haakjes, welke onder de kastpli ken worden aangebracht. Het is in den +oop der jaren dikwijls niet prettig voor ons geweest om een nieuwe haarmode bij het publiek te introdueeeren. Niet altijd waren de modellen wat wij, kappers, als het summum van schoonheid beschouwen, bij voorbeeld de rol naar binnen, welke eenige jaren geleden, toen dit kapsel opdook, hoofdzakelijk uit schoonheidsover wegingen door de kappers sterk werd tegengewerkt, maar die zich desondanks toch wist te handhaven. Zooals altijd waren er enkele typen, wien dit kapse' hael goed stond, waarbij nog kwam, dat velen het zelf heel aardig voor elkaar wisten te brengen, zoodat het één der weinige mo dellen werd, welke verscheidene jaren weten stand te houden. Persoonlijk reserveer ik dit model bij voorkeur, voor dames, wier permanent minstens zes maanden oud is en die liever nog eenige maanden wachten vóór zij het opnieuw laten peAnanenten. Dan weer teas er een nieuwe haarmode, welke door de ingewikkelde" constructie moeilijk zelf was bij te houden," zoodat zij alleen den meest handigen kon worden aange raden en dan nog a lieert, maar, als het haar zich er toe leende. Deze uiterst flatteuse coiffures werden door het perfeetionneeren van de hulpmiddelen en de steeds grooter wordende handigheid der dames, waar het het zelf uitkam-' menden opmaken van moeilijke coiffures betreft, toch een suceeW Dit alles neemt echter niet weg, dat in kappers- salon^juist den laatsten tijd honderden malen de ver zuchting wérd geslaakt Hè, kon ik toch maar weer eens een wat gemakke lijker model dragen. Die lange haren in mijn hals vervelen mij zoo. f Deze overal gehoorde en steeds klemmender wordende vraag heeft de kapsel-crcators naar de schaar doen grijpen en een mode voor den zomer 1940 doen ontwerpen, welke een grondige oplossing brengt. Er is voor dit model nog geen' zuiver Holtandsche naam gevonden, maar persoonlijk zou ik willen voorstellen het „coiffure 1940" te noemen, eensdeels vanwege de gebeurtenissen, welke gelijktijdig met het ontstaan dezer mode plaats hadden, anderdeels om de merkwaardig goede eigenschappen van deze coiffure, juist voor dezen tijd. in het.gezicht, hetgeen gedeeltelijk kan worden opgehevi door het dragen van bovengenoemde nugue's. Jeugdig maakt .dit model iedereen, reden waarom een ieder, zonder aanzien des persoons, onvoorwaardelH kan worden aangeraden. Iedere góede kapper zal speciaal arrangement voor uw type maken. Voor zomer en het strand is deze dracht werkelijk ideaal I droge haarsoorten vooral niet vergeten brillantine of 1 glans te gebruiken Wat bij dit model vooral niet mag worden vergeten J regelmatige permanent en vooral eens per drie web model knippen. Wanneer dit wordt veronachtzaamd dat kan gemakkelijk, nu men het regelmatige knippen] ontwend gaat het eigenlijke karakter van het verloren en krijgt men weer een vormlooze haarmai die lukraak om het hoofd is gedrapeerd. De coiffure 1940 zal u stellig goed staan en u zult veel narigheid verlost zijn. J. V,| Bijgaande teekeningen kunnen slechts gedeeltelijk de nieuwe mode weergeven, vandaar dat ik haar wat uitvoe riger zal bespreken. Het haar wordt van achteren in den hals opgeknipt, liefst uitgewerkt in een punt en dwars ge kapt, zoodat dus de slagen, van achteren gezien, recht of bijna recht van boven naar omlaag loopen. Veel golf mag er overigens niet in zitten en een goede kapper zal hier en daar met platte krullen het geheel nog weten te verleven digen. De zijkanten en de bovenzijde worden met verschillende soorten krullen uitgewerkt Een aardige oplossing vind ik het dragen van zoogenaamde nugue's opzij, dat wil zeggen schuin naar boven achter strevende zijpartijen met een lichten slag, die zóó gelegd moet zijn, dat de einden naar binnen kunnen worden omgekruld. Deze knnnen dan eventueel nog tot de onderzijde, achter het oor doorloopen. Een aardige nieuwe oplos sip; voor bet kuifgedeelte is bijvoorbeeld drie krullen naaR elkaar, maar inplaats van naar buiten, naar binnen omgeslagen, hetgeen een buiten gewoon aardig effect geeft Over het algemeen kan van dit model Worden gezegd, dat het een weinig voller ma Kt

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 6