tweede blad STADSNIEUW^ FEHILLETON AT AAR ANNEER DONDERDAG 11 JULI 1940 Vereénisinc voor Vreemdelingenverkeer. ■111VU8LAG CONSTATEERT, bItwe gStaoe reclame voor 2SüDA haar uitwerking niet OVERSTE SAXON historische avonturenroman Mn „12? °m Abonnementen en Advertentiën. De Goudsche Courant De geit en het jongetje. Correspondentie-formu lieren van Roode Kruis ook te Gouda verkrijgbaar. Overgang Gymnasium. Verhuizingen binnen de Gemeente. Aanwinsten der Leeszaal Burgerlijke Stand. Uit vroeger tijden. HÉÉFT GEMIST. Onder voorzitterschap van den heer C H Hagedom hield de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer hier ter ■lede gifteravond in Hotel „De Zalm" hare algemeen* ledenvergadering. Tjn het door den «ecretari», den heer r Tie ter, uitgebrachte Jaarverslag, WOrdt een overzicht gegeven van de belangrijke bijeenkomsten en bezoe- w^iraan in 18» de V V V. hare bemoeiingen had. Wanneer we mogen afgaan op de Mlrtifce informatie», ingewonnen door hoofden van onderwijainatellir jen en bestuurder* ven vereenigingen en in richtingen, om den de vele particuliere aanvragen niet te noemen, dan consta teert het verslag, moeten toch nog tal rijke bezoekers uit one land naar Gouda zijn gekomen. De gestage reclame voor Gouda ge voerd, heeft haar uitwerking niet ge- miat. Naast de propaganda geschriften, welke zijn uitgezonden, heeft ook de door de heer Norden geteekende artis tieke reciwneplaat daartoe medege werkt. Deze fraaie linoleumdruk, uit gegeven ter herinnering aan het 12V4- jarig bestaan der vereeniging in 1938. is keurig ingelijst toegezonden aan de voornaamste hotels, reisbureaux en vervoersondernemingen in de hoofd plaatsen, waarvoor de A.N.V.V. hare medewerking heeft verleend. De ontluistering der St. Janakerk door het uitnemen der Goudsche Gla zen is voor het toeristenbezoek een zéér groot verlies. Naast» het contact, dat regelmatig met de A.N.V.V. is onderhouden, is er ook voortdurend aanraking geweest met K.N.A.C. en den A.N.W.B. In het bijzonder contact bracht de A.N.V.V. in het laatst van het jaar tot stand toen de internationale toestand het be- zpek van buitenlanders uitsloot, om te trachten de propaganda op het bin nenland te concentreeren. - Door middel van een tentoonstel- lingskist werd op expositie te Appin- gedam de aandacht der Noorderlingen op Gouda en de Goudsche producten gevestigd. Een expositie van Gouda's merkwaardigheden en producten was gedurende een maand in een fraaie vitrine van het A.N.V.V. gebouw te 's-Gravenhage te bezichtigen. In 1938 scheen het plassengebied van Reeuwijk opnieuw met droogma king te worden bedreigd. Die drei ging is gelukkig overgegaan. V.V.V. wendde zich voor hèt behoud met een adres tot den minister van Sociale Zaken en Holland en stelde zich ook op andei wijze te weer voor het behoud van di schoone watergebied. Laat ons hopen, zegt het verslag, dat dit de laatste maal is geweest, dat een droogmaking van'dit plassengebied is gedacht. Het V.V.V. bestuur wendde zich in het afgeloopen jaar ook met enkele adressen betreffende verkeersbelangen tot het gemeentebestuur van Gouda en tot de Nederlandsche Spoorwegen. In zijn opsomming van het vele het- geen de vereeniging in het afgeloopen jaar deed, noemt de secretaris o.m. nog het werk van het Fonds Goudsche Glazen, de Phohi-uitzending over Gouda naar Iiyiië. Hij besluit zyn verslag als volgt: Niemand weet wat m 1940 de ver eeniging zal kunnen doen. Wij willen het beste er van hopen. Wij doen daar voor een beroep op de leden, op de autoriteiten, op ieder zonder onder scheid, Aller medewerking is noodig. Uit het financieel verslag vat) den Penningmeester, den heer A. C. Coster, bleek, dat de rekening over 1939 sloot met een totaal aan inkomsten en uit gaven van 1387.50, waaronder een gemeentelijk subsidie van 200.—. Be- langryke uitgaven, w.o. de aanmaak en verspreiding van een artistieke reclameplaat, waren oorzaak, dat het door G. P. BAKKER. Maar onverwachts kwam uit een Oweg een nieuwe troep vijanden op eische paarden, kurassiers van Von ernstein. Een seconde voor hen be- ikte de vos het snijpunt, donderde hen voorbij. Weer begon de achter- ™l8«>g, maar hü bleef aan den kop, Wioppeerend met groote sprongen. lengten lag hy voor, toen Saxon Ptotseling een snel vlietende breede in stroomend tusschen rotsen een <?,e' 'ag voor voetgangers ru.ter 3Ver' echter voor een ""ter onbegaanbaar was. ooruu," Saxon, raakte het even met de hielen in de zijden, «te ïi!? r°?r0VCT' De hengst aarzelde de heel grootste gemak nam hij ■akiji((.n en l"n achtervolgers het «Ntet om' Slecht» Mn gffn ezjjn voorbeeld te volgen. «Meer .--L Peerd van den ver- d« «mek blèrt te M over?!.. !Whoe*en kletsten tegen tWden^lh. beenen v*n het dier den «teilen gladden oever. wordt eiken avond bij vele dui zenden abonnés bezorgd in GOUDA, Alphen a. d. Rijn, Ammerstol, Bergambacht. Berkenwoude, Bo degraven, Boskoop, Driebrugge, Gouderak, Haastrecht,- Heken dorp, Mocrcapelle. Moordrecht, Nieuwerkerk a. d. Usset. Ouder kerk a. d. IJssel, Oudewater, Polsbroek, Reeuwijk, Schoonho ven, Stolwijk, Waddinxveen, Woerden, Zevenhuizen. ABONNEMENTSPRIJS: voor Gouda IT cent per week, 0.75 per maand of 2.25 per kwartaal, bulten Gouda lp cent per week, overal waar de bezorging plaata vindt Postabonnement per kwar taal 3.15., Alles bij vooruitbe taling. ADVERTENTIEPRIJS1—5 ge- wone regels 1.05, elke regel, meer If 0.20. INGEZONDEN MEDEDEEUN- GENlop een gewone tekstpagina: 13 regels 1.25, elke regel meer t 0.40. Bij overeenkomst geredu ceerde prijzen volgens speciaal tarief. KWARTJESRUBRIEK (kleine advertentiën) alleen des Zater dags:- 13 regels 0.25, elke regel meer 4 0.10, maximum grootte 6 regels. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Inzending tot Vrijdagmiddag 2 uur. Opgaaf van abonnementen en advertentiën in te zenden aan het Bureau: Markt 31, Gouda, Tel 2745 en bij de plaatselijke agen ten. beschikbare budget moest worden overschreden en uit de reserve moest worden geput. Bij, de samenstelling der begrooting 1940 is er rekening mede gehouden dat de reserve weer wordt wordt gevuld. De bescheiden van den penning meester, welke door een commissie uit de leden zijn nagezien, zijn accoord bevonden, waarvoor den penning meester onder dankzegging - decharge is verleend. Ook het jaarverslag van den secretaris werd onder dankbetui ging voor den velen arbeid gedurende 1939, goedgekeurd De heeren A. C. Cottel en J. G. C. tot Ged!" Staten* v'ant Zuir^fKamPhuisen1 werden wederom aange wezen het nazien der rekening De voorzitter betuigde de heeren Coster en Tieter bovendien den dank der vereeniging voor het vele werk, dat zy hebben verricht voor de in standhouding van het Comité voor O. en O. van de militairen. De aan de beurt van aftreding zijn de bestuursleden,, de heeren W. M. van Hulzen, C. Teekèns en J. F. W. Turion werden herkozen. GANSCHE GERECHTELIJKE APPARAAT IN ACTIE VOOR EEN. BOSJE GRAS. Dit is het verhaal van de geit en het jongetje uit Oudewater, dat veel van het dier houdt en die samen speelden op het grasveldje voor de woning. In kinderlijke vriendelijkheid plukte het ventje een bosje gras en hield het zyn beestje voor, dat het dankbaar accep teerde en het smakelijk oppeuzelde. Het tweede bedrijf speelde zich gis teren voor den kantonrechter af, waar men den vader had gehaald, omdat hij een geit zonder vergunning in een weiland had laten loopen. 't Ljjkt heel wat als men leest van Ruiter en paard vielen achterover in de diepte. De overste hield zijn paard in, liet hem stappen om hem op adem te laten komn en klopte hem dankbaar op den ha_s „Braaf', herhaalde hij. „Je bent eed prachtigen vriend. Nu zullen we het verder wel opknappen". Te laat zag de vluchteling de tromp van een musket tusschen bladeren uitsteleen, vlak voor hefh. Hij hoorde den' knal. Het paard, in den kop ge troffen, stortte neer. De vluchteling sprong juist op tijd uit den zadel, keek naar het paard, dat hem met brekende, verwonderde oogen aanzag, alsof hü niet begreep waarom men hem zoo ge meen behandc'nadat hij zoo zijn uiterste best had gedaan. Terwijl Saxon zich even voorover boog naar iün vriend, voelde hy een slag op zijn schouder. Snel richtte hij zich op, greep de kolf van het musket, draaide het vliegen vlug om en sloeg den musketier, die het sard had ge dood, tegen den grond. Ma r nu kwa men van alle zijden soldeniers opzet ten. De vluchteling hield het zware ge weer bij den loep, zwaaide het ond als een veer. Telkens als de kolf neer kwam, verbrijzelde zt schouder of hoofd van een tegenstander. '-er e-e meer drongen de aar»--"—i op, maar Saxon stond nu met den rug tegen een boom en om hem n lage trtjrte aanvallers. De soki-niers trach- tmnii met hun zwaarden te bereiken. Ze moesten hem levend vangen. Ver een weiland, «champc.de hü, maar de geheeie grond is een strook van twee meter ttissctiqR mijn huis eniden *eg. Het strookje blijkt verpachj te zijn en de pachter heeft het weef onderver huurd en nu heeft degene, die uit eindelijk over het lend gaat, er J>e- zwear tegen, dat het geitje er loopt. De vader was overigens over het feit, dat men hem voor aooiets voor den kan tonrechter gebracht 'had, weinig te spreken. HU sprak van éen kinderach tigheid en als oud-Indischman vond hij het een allesbehalve prettige ver welkoming en hy verwonderde er zich over, dat men hem voor zoo'n onbe nullig zaakje een dag uit zUn werk had gehaald. Om van het gezanik af te zyn weidt hij a raison van een rijks daalder per jaar thans op het land van een boer en daar verblijft hét dief nu, .onkundig van het feit, dat «i? over zijn eterU een heel proces-verbaal, is ge schreven, dat er een dagvaarding is uitgebracht, dat een rechter, een amb tenaar en een griffier in het gelid zyn gekomen en - dat het personeel hef zaakje nog administratief moet 4f' doen. Wees over één ding echter blij, dichtte de ambtenaar van het O.M. de zonzyde van het geval toe, dat de rechtspraak er altijd op uit is de groote en kleine belangen te behartigen. Ove rigens achtte de ambtenaar de zaak van een dergelyke geringe importan tie, dat hy er met twee kwartjes boete alle eer aan bewezen vond. Dé kantonrechter, mr. A. J. M. Oonincx, ging nog een stap verder en verklaarde het geval van een zooda nige onbenulligheid, dat hij schuldig verklaring zonder toepassing van straf uitsprak, waarmede deze geitenge schiedenis een happy ending kreeg. Het vet in den pot Er was nog een jtaak, waaraan voor een buitenstaander een ongedachte kant zat. Een veehouder te Bergam bacht had een varken geslacht, met vergunning en hy leefde in de gedach te, dat hy er met deze toestemming af was. De slachting leverde eenige mooie zyden spek op en de mogelykheid, dat dit ransig zou kunnen worden, bracht hem er toe het spek te smelten. Het vet ging, zooals men dat op de bocr- dery gewend is, in zoo'n mooien bruin- glanzenden Keulschen pot, waarin het bewaard bleef tot het voor het gebruik noodig zou zyn. Er zyn evenwel crisis-voorschriften en die verbieden het smelten van vet zonder vergunning en deze bepaling werd de reden, dat de veehouder moest terechtstaan. Er scheen nog een ver gunning noodig geweest te zyn en dit alles leerde, dat het verrichten van een huisslachting allerlei problemen op werpt, zelfs al heeft men een siacht- vergunning. De ambtenaar vroeg 10,subs. 4 dagen en de kantonrechter legde de helft op met verbeurdverklaring van den pot met de 15 K.G. vet. De secretaris der afdeeling Gouda van het Ned. Roode Kruis, de heer H. Harms, verzoekt ons mede te deelen, dat aan zyn adres Oosthaven 2 de speciale correspondentieformulieren van het Roode Kruis zijn te verkrij gen. B De bijzondere aandacht wordt er op gevestigd dat de formulieren slechts kunnen worden gebruikt voor de correspon dentie met niet-militairen; dat als de geadresseerde naar En geland is gevlucht en zijn verblijf plaats aldaar niet. bekend is, het for muiier aan hem gericht kan worden p/a. Bush House. Room 803, Londen WC. 2; dat als de geadresseerde opvarende is van een schip, waarvan de ligplaats niet bekend is, het formulier aan hem gericht kan worden aan het adres van het daarvoor het meest in aanmerking komende agentschap der reederij. Hierover dient belanghebbende zich vooraf met de reederij te verstaan. w wonden mochten ze hem. Een steek in een arm of een been zou hem het spre ken niet belemmeren. Ze durfden echter niet schieten, uit vrees hem in de melée doodelijk te wonden. Dat pyas het groote voordeel van den vluch teling. Elke stoot werd met het musket af geweerd en dan in één beweging viel de kolf als een zware knots meedoo- genloos neer op den aanvaller. Ze wekgn terug. Een luitenant schreeuwde: „Valt aan, lafaards. Kan je dien kerel "niet baas? Wacht maar eens". Hy viel uit met zijn zwaard, stortte neer met verbrijzelden schedel, gekraakt als een noot. Toch was het duidelijk dat het einde spoedig moest komen. Saxon begreep dat ontvluchten niet mogelijk zou zijn. Hy zag nergens een uitweg, doch de strijdlust flikkerde in zijn oogen en zijn hart was vervuld van een wilde vreugde. Hij zwaaide zijn vreeselijk wapen en schreeuwde zijn strijdkreet zoo luid, dat er een aarzeling bij den vijand ontstond. Ze wisten nu dat elke stoot of houw onmiddellijk door dood of zware verwonding werd gewroken. Een paar officieren keken naar de worsteling, maar ze namen er geen deel aan. „Wat een kerel", aprak de een. ,4e zoudt waarachtig wenschen, dat hij ontkwam". •En wt zouden de schande op ons laden mei een leger één man niet te kunnen overmeesteren", brulde de an- 11 Jnli 8 uur Vrije Evangelische ge meente: Bijbellezing en bidstond. 13 Juli 10 uur Van Bergen, Usen- doornpark 10: Algemeene vergadering van aandeelhouders N.V. J. van Dorp. 16 Juli 3 uur De Zalm: Causerie mevr. J. C. PostmaRonner voor "Ned. Vereeniging van Huisvrouwen over „De hooikist en over het gebruik er van." 18 Juli 8 uur Houtmansplantsoen: Concert Chr. Muziekvereeniging Dé Bazuin. TOELATING TOT DE EERSTE KLASSE. Aan het Stedelijk Gymnasium zijn bij deii jaarlykschen overgang bevor derd: Van klasse 1 naar klasse 2: J. L. Beye te Bodegraven; G. van Duivendyk te Lekkerkerk; T. H. B. Eelkema te Gou da; A. Gautier te Berkenwoude; L. M Grendel te Gouda; D. Hess te Gouda; G. Heusdens te Gouda; A. Jaring te Couda; A. Jonker te Gouda; H. J. Joos ten te Gouda; J. Kleisen te Boskoop; A. B. Kremer te Boskoop; E. Muuriing te Gouda; R. P. van Nes te Boskoop; E. van Noordt te Boskoop; C. W. de Plan- que te Gouda; M. van de Putte te Gou da; H. de Ruiter te Gouda; B. J. I. Schreuder te Schoonhoven; J. Woelde rink te Ouderkerk a.d. IJsel; H. van Woerden te Gouda; M. J. E. Zijderlaan te Bergambacht. Van klasse naar klasse 3: J. W. G. van Alphep te Gouda; T. O. de Boer te Schoonhoven; J. H. Both te Gouda; K. M. de Bruyn te Gouda; J. A. Buitelaar te Waddinxveen; C. J? F. van Buren te Gouda; L. M. A. van Duivendyk te Lekkerkerk', J. C. Oravesteyn te Gou da; M. A. Hamburger te Boskoop; A. W. F. Helmstrijd te Alphen a.d. Rijn; R. W. van Hofwegen te Gouda; H. H Koster te Boskoop; J. Loef te Boskoop J. Pop te Zwamnnerdam; J. M. Snoep te Bodegraven; P. W. Tiele te Gouda; A. H. J. van Tol te Boskoop; E. Ver hoeven te Bergambacht; D. Vonk te Bodegraven: A. M. A. Vos te Gouda; W. J. Woelderink te Ouderkerk a.d IJsel. Van klasse 3 naar 4: G. Bron té Schoonhoven; J. Dogterom te Lekker kerk; A. van Egmond te Gouda: J. H. M. Franken te Gouda; R. M. Gallas te Zevenhuizen; G. van Ghesel Grothe te Bodegraven; J. W. Hagen te Gouda; C J. Iiendrikse te Groot Ammers; J Heusdens te Gouda; J. C. Kroondijk te Gouda; A. L. van Leeuwen tc Zeven huizen; C. J. Seton te Schoonhoven H. A. van Triet te Gouda; A. C. van Wijk te Gouda; B. J. Zaal te Boskoop. Van klasse 4 naar 5: A. S de Beer te Gouda; P. W. de Beun te Gouda; A H. Boogaart te Schoonhoven;,J< v. d. Boon te Bodegraven; N. van Dantzig te Gou da; W. C Dessing te Gouda; P. T. van Dorp te Gouda; E. N. van Duyvendijk te Lekkerkerk; M. W. van Leeuwen te Gouda; J. E. H. Phauth te Bodegraven C. P. Schilt te Waddinxveen; N. E. L. Schreuder te Gouda; A. G. Tiele te Gouda; H. J. Zimmermann te Gouda. J. T. Sprik. Gouda Van klasse 5 naar klasse 6: A. H van Duyvendijk te Lekkerkerk: L. van Dijk te Lekkerkerk, A. W. van Eyk te Gouda; D. M. van Hoevelaken te Ouderkerk a.d. IJsel; P. de Jong te Gouda; M. Maurik te Streefkerk; H P. Nieuwenhuizen te Schoonhoven; D J. Oudyk te Waddinxveen; J. G. Pruymboom te Gouda; H. D. de Reus te Zevenhuizen; D. A. Slager tc Schoonhoven; D. R. C. Verhagen te Oudewater; P. G. Vonk te Bodegraven. Tot de eerste klasse zijn voor den cursus 1940/1941 toegelaten: D. L. Al- bada te Gouda; H. Both te Stolwijk; A. J. van den Bosch te Stolwijk; M. H. Coops te Goudë; J. Hage te Nieuwer kerk a.d. IJsel; M. G. Haveman te Gouda; J, v. Limborgh te Lekkerkerk; M. E. Meyer te Lekkerkerk', J. G. Sibbes U Gouda; C. Verduyn te Gouda; A. C. v. Vliet te Waddinxveen; C. H. de Zeeuw te Lekkerkerk; G. A. Zwartendijk te Boskoop. W. van der Poel van Raam 212 naar Drapiersteeg 10; F. A. Ernst, van Jou- bertstraat 207 naar Mosstraat 8; C. den Boer uit Heg. plantsoen 32 naar Turf markt 138a; A. A. Alphenaar uit Geu- zenstraat 22 naar R. Feithstraat 3; wed. P. Hans en J. Kleijweg uit Raam 248 naar Nieuwehaven 10; O. van der Ploeg uit Peperstraat 3 naar Zwaansgat 7: C Hannessen uit Turfmarkt 28 naar Schel, temastraat 13; C. P. van der Burg uit Kernemelksloot" 14 naar Bleek ersslngel 35; A. Van Burk uit Kleiweg 39 naar Kon. Wilhelminaweg 251; H. Haver kamp uit Bleekerssingel 34 naar Wach telstraat 7; G. D. Mak uit Vondelstraat 30 naar Derde kade 33; G. J. Barbier uit Baanstraat 44 naér Fluweelensin gel 82; J. Ettinger uit Bogen 48 naar 14; E. de Roon uit Bilderdykstraat 17 naar Zoutmanstraat 17; J. C. van Eijk uit Gouwe 128 na,ar R. Feithstraat 9; C, Mijnders uit Crabethstraat 5 naar Blauwstraat 7 ben.; A. de Ruiter uit P C Bothstraat 105 naar Tollensstraat 105; wed. J. M. van der Want—Nahuijs uit J. v. Hénegouwenstraat 19 naar Gouwe 19. De Openbare Leeszaal heeft de vol gende nieuwe werken geboekt. Romans: E. Claes: Jeugd; Roberts: Victoriastation 4 uur 30; Salminen: De lange lente; Ypma: Sjouke Ales Hannema; Kipling: Kim; Miiller—Partenkirchen; Die Firma. Lacretelle: Le retour de Silberr.ann. Studiewerken: Lin Yutang: Levenswijsheid met een glimlach; Nietzsche: De levende gedachten; Verslag van liet 13e tot 16e Biblio theekcongres; Fried lander: Lucas van Leyden; Ridderverhalenuit de Middeleeu wen; Borchardt: Ewiger Vorrat deutscher Poesie; Kris kras door het land: een paar honderd tochten dóór Nederland; Terpstra: Buitenlandsche getuigen van onze koloniale expansie. Geboren, 6 Juli:, Paulma Elisa beth. d van C A Boef en E. M. Mou- nier, Spieringstraat 121. 7 Juli: Johannes Anthonius. z. van C. Vermei) en J. Kramer, J. Philips weg 48. Jacobus Franciscus, z. van J F, de Bruin en G. Koren. Lethmaet straat 24. Elibertus Hendrik, z. van M. Speksnijder en Y. van den Heuvel Willens 141 A. .8 Juli: Arend, z. van G. van Ouds hoorn en G W. Slaman. Vossiusstraat 18. Pieternelia Susanna, d. van G. Janssen en A. A. van Hesse, Nieuwe Haven 324. 9 Juli: Ruth Cornells, z. van C. Kore- vaar en A. E. Schreuder, Heerenstraat 77. Getrouwd. 10. Juli: J. Ferwerda en P J van Benten. A. van den Heuvel en G. Uittenbogaard. B A van Schip en A. Aret. I Overleden. 7 Juli: Willem van der Giesen, 85 jaar. CANDID AA TSEXAMEN WIS- EN NATUURKUNDE. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, K onze stadge- noote mej. M. A. Goedewaagen. MIDDENSTANDSDIPLOMA ALGEMEENE HANDELSKENNIS. Voor het examen middenstands diploma algemeene handelskennis zijn gisteren te Rotterdam geslaagd de heeren W. Kröver, C. Noordegraaf en A. Polak. DE „GOUDSCHE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. Uit een ingezonden stuk: Weder zijn wij een stap verder gegaan-op den weg van vooruitgang; met lo januarij 1866 verdwijnen alle gemeente-accijnsen en daaronder ook die op het brood. Maar nu is dg vraag wie zal van die afschaffing genieten? Zal de mindere man goedkooper brood eten dan voor heen? Eet hij nu goedkooper vleesch dan weleer, toen de belasting op het vleesch nog bestond? Het laatste moe ten wij ontkennen; tot dusverre han delen de slagters met ons naar wille keur, steeds opslaande, nimmer ver minderend. Waarom betalen wij van 79 tot 80 cents het kilo vleesch, terwijl aan openbare inrigtingen uitmuntend vleesch van 40 tot 45 cents geleverd wordt? Waaróm, vragen wij, omdat wijzelven het willen; wanneer wij ons vereenigden om goed en goedkoop biood en vleesch te willen eten; dan hadden wy zulks; waarom volgen wij daarin niet de groote steden na, waar brood- en meelfabrieken floreren en waar de inwoners door die fabrieken gebaat worden, terwijl de kleinere bakkers als depóthouders nog betere zaken maken dan voorheen? 50 JAAR GELEDEN. Naar wü vernemen heeft onze stad genoot, de heer H. van Wijngaarden, te Berlijn bij den daar dezer dagen plaats hebbende schietwedstrijd een dei uitgeloofde eerebekers gewonnen» benevens 2 medailles. 25 JAAR GELEDEN. Op het Sportterrein alhier hadden de Tenniswedstrijden plaats, uitge schreven door de Goudsche Tennisclub T.I.O.D. De uitslag hiervan is: Dames-enkel spel, Kampioenschap van Gouda mej. M. Cremer, le prijs mej. M. van Ysen- dijk. Heeren enkelspel, kampioenschap van Gouda J. van Stuyvesant Mcyen, le prijs E. Grendel. Heeren dubbelspel, kampioenschap van Gouda E. Hoogendijk van Capel- len en J, van Stuyvesant Meyen, le prijs W. Kamphuyzen en C. Kruisheer. Gemengd dubbelspel (met voorgtft) le prijs mej. G. T. C. XJsselstijn en N. R. Slop. dere. „Kijk, daar vloert hij er weer een. Vooruit suffers. Valt aan. Kan je nu met je allen dien kerel niet baas?" Maar de dooden en de kermerde ge wonden op den grond bemoeilijkten den aanval en het bloed maakte den bodem glibberig. De knots velde ieder, die binnen haar bereid kwam, neer, gaf een vijand gelegenheid naderbij te sluipen. Saxon begon steeds vechtend achter uit te trekken. Zijn scherpe opmer kingsgave had hem een uitweg ge wezen. Het was een heel kleine kans, maar hij moest die nemen. Hij was onvermoeid. Zyn ademha ling ging even regelmatig als bij hel begin van het gevecht. Hij sprong vooruit, slingerde den man, die het dichtst bij hem stond het musket in het gelaat en dan met een plotselingen on verwachte zwending rende hü het woud in, de aarzelende aanvallers vol verbazing achter latend. Gered! Maar het was en bleef een ongeluks dag. Slechts eenige passen had hij ge daan of hü strompelde over een ver borgen boomwortel, nog voor hü in het kreupelbosch was verdwenen. Hü viel voorover. Toen stortte het geheeie pak over hem heen als de meute over het hert. HOOFDSTUK XXVI. Bloedende uit verschelde' wenden werd de gevengene op een boeren wagen vol stroo, aan handen en voeten gebonden, naar het kamp vervoerd. De wagen werd bewaakt door een dubbele haag musketiers, alsof de be- wustelooze man in staat zou zyn tegen stand te bieden of te ontkomen. In het kamp werd hy op ruwe wyze bijgebracht en voor den krygsraad ge leid. Hy stond daar zwaar geboeid met gebogen hoofd tusschen zes hellebaar diers. Over den rechterwang van zün flinken kop liep een breede bloedige streep, waaruit langzaam bloeddrop pels langs zijn kaak naar beneden ypelden. Hij spande zyn uiterste achten in om zich op de been te houden. Nu en dan scheen er een ril- ling over zün lichaam te gaan. A^n een lange tafel tegenover hem zaten een drietal officieren, terwül een sergeant-schrijver de besprekingen volgde «i aanteekeningen maakte. „Hoe is je naam?" vroeg de majoor, de middelste der officieren. „Willem", luidde het büna toon- looze antwoord. „Verder?" De gevangene haalde de schouders op. ,,J» van". „Ze noemden mij „de Schipper". „Wat is je geboorteland?" „De Nederlanden". I „Sinjeur Govaerta", sprak de majoor tot een officier, die schuins achter hem stond. „Vraag den gevangene jets in uw moedertaal. Hü is immers san landsman van u?" ECHTPAAR VOOR POLITIERECHTER. Diefstal van half pond koffie. In den winkel van de Coöperatie „Ons Voordeel" had een 40-jarige man, térwijl de fibaalhoudster bezig was de klanten te helpén, een pak mei een ha,lf pond kbffie Weggenomen en dit aan zyn vrouw gegeven, die het in haaritasch deed, waarna beiden de zaak verlieten. Anderen hadden het echter gezien en zoo moesten de man en de vrojpw voor den politierechter te Rot- terdapi terechtstaan, de man wegens diefstal, de vrouw wegens heling. Beiden waren niet verschenen. Con form den eisch werd de man tot een weck gevangenisstraf en de vrouw tot een week voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar veroordeeld. ZWEMWATER WAS GOED. Het gemeentebestuur deelt ons mede, dat het onderzoek van het zwemwater in de Stedelijke Zwemin richting aan de Houtmansgracht ge durende de maand Juni blykens de uit gebrachte rapporten heeft uitgewezen, dat het water van zeer goed tot goed was. NOG TWEE SCHOLEN NORMAAL. De Centrale Kopschool, die tot du* ver halve dagen school had in het go- bouw van de openbare lagere school no. 8 aan de Prins Hendrikstraat, is gisteren naar haar eigen gebouw aan de A. G. de Vrijestraat teruggegaan. Vandaag is ook school 8 weer normaal begonnen. De schansmeester knikte. „Wat was je beroep?" Zyn Neder- landsch had in de vele jaren, dat hü bü de keizerlyken diende, een Duitsch tintje gekregen. „Schippersknecht luidde het zachte antwoord. „In orde, majoor", klonk 't oordeel van den vestingingenieur. „Dat èene woord is voldoende". In het byna onmerkbaar lachje om zün lippen lag meer medelyden dan vroolykheid. Jammer van dien flin ken kerel, dacht hy blijkbaar. „Hoe kwam je in 't leger?" vroeg de majoor verder. „Geronseld". „Door dezen man?" De gevangene keek naar den grijzen snorrebaard en knikte. „Wachtmeester, waar heb je hem op geduikeld?" Wü vonden hem gebonden en be roofd in een hofstede in de buurt van Maagdenburg. Hy bleek een schippers knecht te zün van een Hollandsche schuit, die graan had gebracht voor he. garnizoen. Dat staat vast. Wü na men hem mee, omdat hü zoo flink ge bouwd was. Bü ons kurassiers kan je niet alles gebruiken. Hü had op de vloot gediend. Prachtkerel". „Waarom ben je uit het kamp ge vlucht?" „Ik kreeg een waarschuwing dat Ik als spion zou worden gehangen." „Wie heeft je gewaarulfüïtd?" Ir volgde geen antwoord. (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 3