JL BkitTENLAHO de nieuwe fran- DONDERDAG 11 JULI 1940 Qe „Hood" in Brand IMchoten. SCHE GRONDWET. Kamer en Senaat krijgen minder Macht. TREEDT LEBRUN AF? Pétain zou zjjn Opvolger worden. Hongarije in hel 4 Nieuwe Europa. Manifest van Hendrik de Man. De Amerikaantche Vioolbouw. Roemenië uit den Volkenbond. BINNENLAND Postduiven in Oorlogstijd De Bettryding der Jeugdwerkloosheid. De Textieldistributie. Auto tegen Vrachtwagen MARKTBERICHTEN RADIONIEUWS JOJAANSCH LtGCRB ZRICHT OOK DB -AKK «OW BESCHADIGD. Het letwberieht n» het RaUaan hoofdkw«rtier luidt als volft: Uit nadere inlichtingen is zonder gen twijfel gebleken, dat eenheden e„ ons luchtwapen b« de operaties op juli in het gebied van de Batearen t errote Engelsche slagschip „Bood an 42.100 bruto register ton zwaar -jchadted en in brand geschoten hebben Het vliegtuigmoederschip „Ark val" heeft eveneens twee voltreffers J zwaar kaliber op de brug ge regen Dit is uit de fotografische op namen gebleken. B|j het zeegevecht te Ae Ionische Zee heeft een Engelsch koopvaardijschip twee voltreffers met bommen van zwaar kaliber gekregen Een nader onderzoek wordt ingesteld om nauwkeuriger gegevens te veritrü- over de schade welke de vijand J,, dezen luchtaanval en bij de voor afgaande aanvallen ten zuiden van Kreta geleden heeft. Gistermorgen en laat in den middag is de marinebasis *an Malta opnieuw met bommendbe- stookt. In het kruitmagazijn en o| de b, de haven liegende schepen werden branden en ontploffingen waargeno men. Drie vijandelijke jachtvliegtuigen werden door onze bommenwerpers neergeschoten. Twee IUliaansche vlieg tuigen gijn niet teruggekeerd. Over de toekomstige staatsinrichting van Frankrijk worden thans nadere bijzonderheden bekend uit de laatste vergadering van de nationale vergade- fing te Vlchy. Naar volgens het D.N.B. verluidt zal de regeering-Pétain nog deze week een besluit uitvaardigen, waardoor de voorloopige samenwerking tusschen de regeering en het huidige parlement tot het van kracht worden van de nieuwe grondwet wordt geregeld. De bevoegd heid en de activiteit van Kamer en Senaat zullen door dit besluit belang rijk worden ingeperkt. Beeds staat vast, dat de nieuwe grondwet door de regeering zal worden afgekondigd. De volksstemming over de grondwet, die de beteekenis eener ratificatie zal Tieb- ben en de verkiezingen van de verte genwoordigende lichamen, -waarin door de grondwet wordt voorzien, zul len niet samen vallen, maar, zullen achtereenvolgens en onafhankelijk van elkaar worden gehouden. EEN DRIEMANSCHAP LAVAL-MAJRQUET-WEYGAND. In Genéve verluidt, volgens het D.N.B., dat Lebrun, de president der Fransche republiek, eerlang zal aftr- dén om vervangen te worden door maarschalk Pétain. Er zou een trium viraat uit de ministers Laval, Mar- quet en generaal Weygand gevormd worden. Een bevestiging uit Vichy was tot dusver niet te verkrijgen. -HET ZAL EEN EEKEPLAATS BEUGEN." In een artikel, getiteld „Het ken merk van de diplomatieke ontmoeting te München", schrijft Ansaldo, de duecteur van het blad Telegrafo, in een correspondentie uit Berlin o.a., dat de Hongaartche regeering reeds sinds •eenigen. tijd heeft aangedrongen op een bespreking van den toestand met de asmogendheden. De bezetting van Bessarabië was voor den nationa- len trots van Hongarije een soort zweepslag. Eigenlijk ia het öogenblik *o°r deze besprekingen slecht geschikt, «n wel omdat de asmogendheden be trokken zjjn in een oorlog, welke het oude Europa moet veranderen en een nieuw Europa moet oprichten. Maar wat den Balkan betreft hebben zij, om bizondere redenen, van dit oogen ous, er belang bij, dat'daar de vrede gehandhaafd blijft Ansaldo zegt het waarzchijnljjk te achten, dat de Hongaarsche leiden, na den binnen zeilen toestand te hebben uiteen gezet en de gevoelens te hebben weer gegeven ten aanzieif van de nationale «schen opnieuw de bevestiging heb- van hel warme begrip, j en Duitschland hebben voor Hongaarsche verlangens en voor de tr™?' *elke Hongarije zich thans gê- v "wt het geweer aan den J*| te blijven. Die bevestiging zal zijn gegaan van de v™ de huidige statuaquo van de» Balkan niet veratoord zal Hon/"ii!n 11 UidelUke offer van bren.™ tn*P eenil voordeel zal IÜiiii «5ï, n,euwe Europa, dat m«l a.^'««Waud bezig zijn te vor- kriiaen Hongarije een eereplaats ti*.*'t™Cifr,*,lkom8tig tÜn heldhaf- k«is geeateHjkt betee LEBRUN De Petit Dauph ino is geeft interessante bijzonderheden oyer de positie van maarschalk Pétain na goed keuring van de bekende volmachten door de nationale vergadering. Maar schalk Pétain, zoo constateert het blad, zal in zijn persoon de volmachten van het, staatshoofd en die van het hoofd der regeering vereenigen, zooals ove rigens de grondwet van 1875 dit ver oorlooft, welke niet uitdrukkelijk in de functies van een minister-president heeft voorzien. GIBRALTAR. gisteravond £!*2fh«nliikheld, ir alle van een lange reis PLEIDOOI VOOR HEREENIGING. Hendrik de Man, de bekende voor zitter van de Belgische Werklieden partij, heeft een manifest tot de leden van deze partij gericht, waarin hij, volgens de Tel., o.m. zegt: „Ziehier den weg, die ik - u vraag te volgen: „Bljjft trouw aan de belangen die u werden toevertrouwd, waakt op het welzijn van uw leden, op 'het vlot werken van uw administratieve man daten. A „Weest vooraawin den strijd tegen de ellende'en de ontmoediging, voor de herneming van het werk en den terug keer tot het normale teven. „Gelooft evenwel niet dat er weer stand moet geboden worden tegen de bezettende macht; aanvaardt het feit van haar overwinning en beproeft veeleer er de lessen uit te trekken om daarvan, een uitgangspunt te ma ken voor nieuwen socialen vooruit gang. „De oorlog is uitgeloopen op de in eenstorting van het parlementaire stelsel en van de kapitalistische geld heerschappij in de zoogenaamde de mocratische landen. „Verre van een ramp te zijn, is deze ineenstorting van een vermolmde wereld voor de werkende klassen en voor het socialisme een verlossing. „Al wat we te lijden hadden aar nederlagen, aan verliezen en aan ont goochelingen ten spijt, is de weg vrij gemaakt voor de twee zaken, die de verzuchtingen van het volk samen vatten: den Europeeschen vrede en de sociale rechtvaardigheid". „Gaat dus voort", aldus besluit de Man, „met de oeconomische werking van onze instellingen, maar beschouwt de politieke rol van de Belgische Werkliedenpartijals ten einde. Deze rol is vruchtbaar en roemrijk geweest; maar een andere taak wacht ons voortaan. „Maakt u gereed om de kaders te vervoegen van een beweging van na tionale heropstanding, die alle levende krachten van de natie, van haar jeugd, van haar oudstrijders zal samenvat ten in een enkele partij: die van het Belgische volk, vereenigd, door zijn trouw aan zijq koning en door zijn wil, den arbeid te doen heerschen". TERRITORIALE GARDE IN MAROKKO OPGEHEVEN. De territoriale garde, die eenige maanden geleden In het Fransche pro tectoraat. Marokko is opgericht, is vol gens een bericht uit Rabat, thans op geheven. MITTELHAU SER LEGT HET KEVEL SENAAT KEURT BOUW VAN TWEE-OCEANENVLOOT GOED. De Amerikaansche Senaat heeft de reels door het Huis van Afgevaardig den behandelde wetsvoorstellen aange nomen, waarbij wordt voorzien in den bouw van een „Twee oceanen vloot" lot 1948 en waarvoor 4 milliard dollar worden uitgetrokken. Senator Walah, de voorzitter van de marinecommissie in den Senaat, heeft een verklaring voorgelezen, volgens welke de vèrgroo- ting van de Amerikaansche vloot met 70 waarbQ inbegrepen de vergroo ting van havens en werven, de oefe ning van het personeel en de voltooiing van schepen en vliegtuigen, die reeds in aanbouw zijn, ongeveer 10 milliard dollar zal-kosten. Senator Walsh heeft opnieuw de opvatting van de marine commissie verdedigd, dat een tweede rangs bewapening niet alleen het oor logsgevaar vergroot, maar bovendien de nederlaag onvermijdelijk maakt, zooals het lot van Frankrijk bewijst. Naar de7 Popoio di Roma uit btanbeel meldt, dtede aanvoerder van het Fransche Levantleger, generaal Mittelhauaer, van zijn functie ont heven. Tot z(jn opvolger ia generaal Marey benoemd. EISCH VAN POLITIEK REALISME. Roemenië is uit den Volkenbond ge treden, aldus meldt het D.N.B. uit Boekarest. De minister van Buiten- lahdcshe Zaken, Manoilescu, heeft hierover de volgende verklaring afge legd: Door het uittreden van Roemenië uit den Volkenbond wordt definitief een streep gezet onder een politieke illusie, die men langen tijd heeft nagejaagd. Van den Volkenbond heeft Roemenië, ondanks luidruchtige uiterlijke teelte nen, nooit eenig daadwerkelijk nut gehad. Daarentegen werd het in een automatisch mechanisme van schade lijke politieke acties getrokken, die in strijd waren met zijn ware gevoelens tegenover eenige bevriende groote na ties. Roemenië, dat een politiek voert voor zijn ware belangen en van een Europeesch realisme, is van meening, dat lid blijven van den Volkenbond geen doel meer heeft DE ZWEEDSCHE RIJKSDAG KOMT BIJEEN, De buitengewone Rijksdag zal, naar Svenska Dagbladet meldt, op 5 Augus tus bijeenkomen. De regeerteg is voor nemens een voorstel te te dienen be treffende een algemeene omzetbelas ting en een oorlogseonj unctuurbelas ting. Dit voorstel moet uitelijk voor begin September door den Rijksdag zijn aangenomen. HARDLEEKSCHE LIEFHEBBERS. De commissie-Hornatra, die den schakel vormt tusschen de Duitse be overheid in het bezette Nederlandsche gebied en de d ui veehouders hier te lande, deelt ons nopens haar ervarin gen van de laatste weken het volgen de mede: Over het algemeen wordt er te de kringen van postdui venliefhebbers wel begrip aan den ag gelegd' voor de absolute noodzakelijkheid om in dezen oorlogstijd hun vogels onver biddelijk vast te houden. Het percentage dergenen, dat zich kennelijk niet wenscht te storen aan de uitgevaardigde verboden, is echter dermate groot, dat een laatste waarschuwing langs dezen weg mogelijk neg veel onheil in dubbele beteekenis kan voorkomen. Immers: wanneer van heden af overtredingen worden geconstateerd van het uitviiegverbod zullen niet alleen alle duiven van de betrokkenen op staanden voet in beslag worden genomen en gedood, maar bovendien stellen de eigenaars zich aan zeer zware straften bloot. Zoolang geen tegenbevel wordt uit gevaardigd, moeten postduiven, maar ook alle andere soorten duiven, zon der eenige restrictie binnengehouden worden. De afsluiting van het bok moet zoo danig verzekerd zijn, dat ontsnapping volstrekt uitgesloten is. Te dien aan zien worden verontschuldigingen bij véorbeat radicaal van de hand ge wezen. Dezer dagen zijn, ais eersten maat regel, te Hilversum bü verscheidene liefhebbers, evenais te Amsterdam, duiven in beslag genomen en gedood. Vele menschen willen nu jeenmaal niet leeren, zooals de practijk van bijna zes weken heeft aangetoond En ten slotte: één groote Neder landsche bond.' Van alle kanten heb ben de besturen thans ingezien,- dat door den nieuwen tijd de hekken ver hangen moesten worden, zoodat de jarenlang gekoesterde wensch: één bond één bondsbestuur één ring ééil tentoonstelling van nog nim mer in^ Nederland aanschouwde pro porties en in een aantrekkelijk ver- schiet ongekend groote concoursen, eindelijk, in vervulling zal gaan. Ter voorkoming van overbodig werk wordt eraan herinnerd, dat het geen zin heeft zich te wenden met verzoe ken om dispensatie tot het Krtegf- minliteriufn te 's-Gravenhagc, aange zien het uitgesloten Is, dat op deze verzoeken kan worden ingegaan. DOEL EN TAAK VAN DE NEDER LANDSCHE WERKGEMEENSCHAP. Een van de grootste vraagstukkeji waarvoor Nederland zich gesteld ziet bij den wederopbouw van ona land is wel de opheffing van de werkloos heid, die al jarenlang een geesel ia voor zoovele landen. Een bijzondere kant. van dit vraagstuk wordt ge vormd door het groote aantal jeug dige werkloozen, die een gevaar vor men voor de toekomst, door de de- morsliseerende werking, welke van het zonder werk zijn uitgaat vooral op jeugdige personen, die zich reeds bij den aanvang van hun leven uit het productie-proces zien gestooten en daarom zichzelf op den duur als minderwaardig gaan beschouwen. Dat de ernst van dit vraagstuk voor onze toekomst terdege wordt ingezien bewijzen we] de vele pogingen, welke gedaan zijn om deze groep van werk loozen te ontlasten van de op hen drukkende last, door het inrichten van werkkampen enz., met steun van de overheid. Naast deze door de overheid ge steunde kampen, bestaat er sinds eenige jaren in Nederland een orga nisatie, met 'het doel de economische, sociale en cultureele opheffing van ona volk, die zich ook vooral beweegt op het gebied van bestrijding 'der jeugdwerkloosheid. Wij hebben hier het oog op de Nederlandsche Werk gemeenschap, voorzitter dr E. H. G. Verviers, op 3 Juli 1936 te Den Haag opgericht. Deze organisatie moest en moet veel strijd voeren, ook tegen offieieele in stanties, terwijl dikwijls critica werd uitgeoefend op het werk van dezen groep. Wij willen ons hier niet verdiepen in de vraag of deze critiek al dan niet gefundeerd was, slechts willen wij een objectief verslag ge ven van hetgeen wij hebben kunnen zien van den arbeid van de Neder landsche volksgemeenschap. Immers verdient iedere poging tot bestrijding der werkloosheid onder de jeugd de aandacht van ben, die werkelijk ons nationale belang nastreven. De Nederlandsche werkgemeenschap ving dé werkzaamheden op het land „De Scheepstal'" te Bakel bij Helmond, aan te December 1937. De normalisatie van de Aa was toen gedeeltelijk ge reed, waardoor het mogelijk werd om door intensieven 'arbeid de moerassige gronden te cultiveeren, waartoe uiter aard het eerste werk moest zijn te zor gen voor een behoorlijke afvloeiing van het overtollige water. Van de to tale oppervlakte van 22 H.A., is tot dusver 8 HA., ontgonnen tot tuin- grond, waartoe,4iet nöodig was ruim 3 K M. slooten te graven, die zorgen voor den waterafvoer. Aanvankelijk yonden de deelnemers huisvesting in een houten keet, doch spoedig werd overgegaan tot den bouw yan een mo dern eteenen kamphuis, dat op 5 No vember 1938 door oud-minister Posthu- ma kon worden geopend. Het merk waardige is, dat dit aantrekkelijke huis geheel werd gebouwd door de jongens, die ondergebracht waren op de werk gemeenschap, in het geheel géén vak- menschen, onder leiding van den heer Carpreau. Hét feit dat dit alles door eigen werk werd verkregen, was een groote moreele winst, daar de jeugdige werk loozen hier duidelijk de resultaten za gen van hun samenwerking. Hel feit, dat zij dagelijks de resultaten van hun arbeid voor zich zien, werkt in niet ge ringe mate er toe mede, dat de jon gens over het door de dikwijls langdu rige werkloosheid veroorzaakte min derwaardigheidsgevoei worden heen- geholpen. De jongens ontvangen voor hun ar beid vrije kost en inwoning en een zak geld van 1,50 per week, voor een ploegbaas is dit 2,50 per week. Bo vendien worden dikwijls warme klee- ren verstrekt. Wanneer in een bepaald jaar winst wordt gemaakt, komt dit gedeeltelijk ten goede aan de deelne mers. De deelnemers kunnen onbeperkt in de werkgemeenschap blijven, totdat zij werk in het vrije bedrijf hebben ge vonden. Voorwaarde is, dat zij min stens 17 iaafizijn. De prodétlen van het bedrijf wor den, voor zoover niet voor eigen ge bruik bestemd, verhandeld. Vorig jaar werd een proef genomen met het inblikken van groenten. Het experiment, dat 1200 blikken verschil lende groenten omvatte, kan als ge slaagd worden beschouwd .zoodat men in de toekomst, wannéér daartoe aan leiding aanwezig is, ook hiertoe zal overgaan. Dit jaar bestaat daarvoor geen aanleiding, daar de prijzen der producten loonend zijn. De Nederlandschè werkgemeenschap werkt met beperkte middelen, vandaar dat nog geen uitvoering kon w{tóten gegeven aan bestaande plannen. Zoo is het niet mogelijk geweest om meer kampen te openen, hoewel mo menteel pogingen in deze richting worden gedaan in den Achterhoek en in Drenthe. Dit was ook de reden Waarom een ander plan, n.l. het ope nen van de mogelijkheid tot het krij gen van vakonderwijs en het onder houden van vakbekwaamheid, nog niet kon worden verwezenlijkt. Tot dusver zijn op de werkgemeen schap In totaal circa 150 jongens werk zaam geweest. Het aantal varieert vrij sterk te verband met de arbeidsmarkt. Een ander gebied waarop de belang stelling van de Nederlandsche werk gemeenschap zich richt is de zeevis- scherjj. Op stapel staat n.l. een motor- kotter, de „Werk en Vreugd no. 1", waarmede een voor Nederland nieu-J wen yorm van zeevlsscherij zal wór den uitgeoefend.^nl. de snurrevaad- vlsschcrjj. De resultaten kunnen t.z.t. worden tegemoetgezien, daar de oor logsomstandigheden dit werk zeer hebben vertraagd. Dit is wat wij vernamen en zagen bij een bezoek aan „De Scheepstal". Dr Verviers, de voorzitter van de Nederlandsche werkgemeenschap ia van oordeel, dat-deze wijze van werk loosheidsbestrijding, dus 't verrichten van productieven arbeid, de oplossing is voor het vraagstuk der jeugdwerk loosheid. Alleen daardoor, waarbij de jongeren duidelijk de resultaten zien van hun arbeid, zal z.i. weer bij deze groep de arbeidsvreugde kunnen te- rugkeeren, tot heil van ons geheele volk. INVOERING VAN FUNTEN- KAARTÉN. Gelijk reeds gemeld, is een distri butieregeling voor alle soorten textiel- goederen in voorbereiding. Op het oogeAblik is de verkoop van deze goederen reeds in eenigszins vrij ver band gerantsoeneerd, doch eerlang zal er een strafte distributieregeting komen. Met het oog op de invoering hiervan is een zeer nauwkeurige inVentarisee- ring van alle textielvoorraden in ons land, ook b|j de winkeliers, noodzake lijk. In verband hiermede kan worden verwacht, dat over eenigen tjjd alle winkels, welke textielproducten ver- koopen, (hieronder vallen dus alle klee- dingstukken) eenigen tijd, waarschijn lijk een dag of vier, gesloten zullen zijn. Naar, volgens de Tel. verluidt, zal de distribütieregetiftg, evenals dit Duitsch land het geval is, geschieden door mid del van zoogenaamde puntenkaarten. Dit stelsel werkt aldus, dat ieder met het oog op de aanschaffing van klee ding en andere textielproducten de be schikking krijgt, telkens voor een be paald tijdvak, over een zeker aantal punten. Deze kan men binnen het tijd vak waarvoor de kaarten gelden naar behoefte besteden. Bij den aankoop van ieder artikel moet men het hiervoor te voren vastgesteld aantal punten in leveren. Wie dus b.v, voldoende on- derkleeding heeft, kan des te meer overhemden koopen en wanneer men géén overjas noodig heeft, heeft men des te meer armslag met het oog op het kbopen van een costuum enz. EEN DOODB, EEN GEWONDE. Op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en Haarlem is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 88-jarige voerman B. de Graaf uit Haarlem het leven heeft verloren. De heer J. W. Lucas, directeur der N.V Drukkerij „De Spaarnestad", werd bij dit ongeluk gewond. De Graaf was met een met 3 paarden bespannen wagen, beladen met kisten levensmiddelen, op weg naar Haarlem. De wagen voerde noch aan de voor- noch aan de achterzijde eenige véHich- ting en daarom liep naast het voorste paard de 37-jarige T. om uit te kijken Ter hoogte van de Liedebrug werd de wagen ingehaald door een auto, be stuurd door den heer L. Deze ontdekte het voor hem rijdende voertuig te laat, zoodat h|j een botsing niet meer kon voorkomen. Door den schok werd d. G van den bok op den weg geslingerd, waar hij bewusteloos bleef liggen. De heer L. sloeg met zijn hoofd tegen de voorruit van de auto en kreeg een hersenschudding benevens een vrij diepe hoofdwond. De politie van Haar- lemmerliede was spoedig ter plaatse. Zij liet de beide gewonden naar de Mariastichting te Haarlem overbren gen. Daar is d. G. kort na aankomst overleden. De paarden sloegen na de botsing op hol en renden met den wagen achter zich den donkeren weg af. Gelukkig was er op dat moment geen ander ver keer, zoodat er geen verdere ongeluk*, ken gebeurden. Bij Haarlem aange- Iqomen, gaf T„ die al dien tijd was mee- gehold, den ongeljjken strijd op. Uit geput viel h|j op straat neer, waarbij hij eenige lichte kwetsuren opliep. In een nabijzijde politiepost is hij ver bonden. Het hollende gespan is tenslotte ge grepen door den 25-jarigen opperman P. Steffens, die het voorste paard om den hals sprong. Hij werd op deze manier nog eenige honderden meters meegevoerd, maar wist toch de .dieren tot staan te brengen. De wagen, die met 'n mast van de bovenleiding der tram in botsing kwam, werd licht be schadigd. Eventueelen getuigen, die nadere inlichtingen kunnen verstrekken, wordt verzicht zich tot de politie te Haar- lemmeriiede te wenden. WEES VOORZICHTIG MET GEVONDEN VOORWERPEN! Op de Houtmankade te Amsterdam is vanmorgen een ongeluk gebeurd, dat te wijten ia aan groote onvoorzich tigheid. Tot voor kort werden de loodsen, die aan de Coenhaven staan, gebruikt door militairen, die daar verschillende goe deren opsloegen. Thans zijn deze loodsen ontruimd en men liet toe, dat het publiek afval, dat in deze loodsen was achtergebleven, meenam. Twee mannen, die daar vanmorgen ook één en ander hebben wegghaald, hebben daar een klein voorwerp gevonden, dat zjj niet thuis konden brengen. Op de Houtmanïade heeft een van hen het op den grond gegooid en de ander gooide er een zwaren steen boven op. Het gevolg was, dat het voorwerp vermoedelijk een geweer- of mitrail leurpatroon ontplofte, zoodat een der mannen ernstig werd gewond. Hij kreeg brandwonden aan handen, borst en dijen en bovendien een ernstige wonde aan het voorhoofd. Hij werd aanvankelijk overgebracht naar het zittingslokaal van den G.G. en GX>. in het Westerpark, doch later per ambu lanceauto naar he4 Binnengasthuis vervoerd, waar hij in de operatiekamer is opgenomen. DELT8CHK GROENTENVE1LING. 11 Juli. Bloemkool le «rt. 7J6—13 10, 2e trt. 2.00—6.80, komkommen (groen) le art. 5 80—6 60, (witte) le srt. 6 00. salade le srt. 1.00—1.30, andijvie 1.0O—1.40, alles per 100 stuks: selderij 030—080 per 100 bos; stare- princeseen 15.0018.00, groote boonen 4 00— 4.30, aalbessen roode 14.00, blauwe druiven ?2 00, alles per 100 kg.; perziken 1.30—4 30 per 100 stuks; tomaten 8 00—18.00 per 100 kf meloenen, ananas 6.00—38.00, net en suikur 6.00-3500 per 100 st. DZLFTSCHE VEEMARKT. 11 Juli. Kalfkoeien 150—875; varekoeien 100—800, nuchtere kalveren 4.00—15.00, ma gere varkens 16 00-60 00. biggen 10 00—19 00, geiten of bokken 4.001,3.60, per stuk Rundvleesch p. kg. slachtgewicht 86, 74, 64 et DKLFTBCHE BOTERMARKT. Prijs per kg. 175. Handel: vlug. DELFTSCHE PLUIMVEKMARKT. 11 Juli. Slaehtktppen 4.60—1-SO, Jonge hn- nen 0.40—0.75, oude hanen 030—0 75. konij nen 0 50—230, duiven 615—030 m COÖPERATIEVE ZUID-BOLLAND 8CHE EIERVEIUNG G.A. TE GOUDA DE WEDEROPBOUW VAN MIDDELBURG. In afwijking van het oorspronke lijke programma zal op Vrijdagavond te 21.55 uur de burgemeester van Iiilïddelburg, mr Van Walré de Bordes, in een vraaggesprek voor de K.R.O.- microfoon (zender Jaarsveld) spreken over den wederopbouw van Middel burg. OPENING NIEUWE DIERGAARDE TE ROTTERDAM. Het bestuur van denieuwe diergaar de te Rotterdam heeft besloten deze Zaterdag a.s, voor het publiek open te stellen. 11 Juli. Aanvoer 165.000 kipeieren Prijzen 56/50 kg. 3.60335, 56/00 kg. 3.65-3.70, 60/62 kg. 3.70—335, 02/70 335—4.40, bruine 56/72 kg. 336—430, kleine, eieren 336—336, alles per 100 stuks. A ar» veer 1000 ee*xMerew. 1»y ijien 200—3 00 per l&d stuks. VEEMARKT GOUDA. 11 Juli. Aangevoerd in totaal 008 stuks* waarvan 89 slachtvarkens Vette van 30—32 ct p. p. levend, met 2 korting. 336 magere varkens 25 ÓO—40 00 per stuk 452 biggen 12 0017 00 per stuk. 93 nuchtere keiveren 6 00—1200 per stuk 2 schepen. 21 bokken en geiten 2 005.06 per stuk. Handel; redelijk. KAASMARKT GOUDA. 11 Juli 334 pertijen kaas. Prijzen le kwel. met rtjksmerk 31.00—36.00; ke kwal. met rijksmerk 3100-83 00 Zware tot SB.00. Crt- sisafrtek 103 ct Handel: foet.. BOTERMARKT GOUDA. 11 Jul;. IS! panden kater. Gocbotcr vu 80—00, Wei bot er van 00—86 ct per pond Handel: vlug. BIEKENMAKKT GOUDA. 11 Juli. 130000 st. eieren. Kipeieren van 330-330, Eendeieren van 275—3 00 p. 100 st. Handel: matig. Vrijdag 12 Jatt. JAARSVELD, 414,4 M. KJLO. 8.00 Berichten AJ4.P. 036 Wij beginnen den dag. 8.15 GramofoonmuElek. 1138 Godsdien stig halfuur. 12.48 Gramoloonmuziek. 12.15 John Kristel en zjjn Troubadours. 1235 Be richten A NP gramofoonmuxiek1.15 Ver volg van 12.15. 230 Orgelconcert. 2.30 Gra mofoonmuxiek. 430 le acte van de opera ..Rigoletto" (gr.pl.5.00 Voor xieken. 5.11 Gramofoonmuziek5.45 John Kristel en xijn Troubadours. V.P.R.O. 634 Cyclus „Groote mannen in bewogen tijden". K.R.O. 6.45 Gramofoonmuziek. 1.00 Causerie „Allen die van goede wille zijn". 7.15 Gramofoorv- muziek. 730 Reportage 8.00 Berichten A NP, 8.15 Propaganda-toespraak. IR KJl.O.-Sym- phonie-ortoest, K.R.O -Koor en solisten, f.30 Gramofoonmuziek. f.4# Causerie „Neder landsche schilderkunst". 033 Gramofoonmu ziek. 10.10 Wil sluiten den dag. 10.15—18.25 Berichten A.NJP. KOOTWIJK, 1075 A.VJLO. 7.80 Berichten Duitsch. 7.15 Berichten Eng. 736 Gramofoonmuziek. 830 Berichten ANP, gramofoonmuziek. f.05 Omroeporkest en so liste (opn 10.08 Morgenwijding. 10.15 Gra mofoonmuziek 1030 Ensemble Rentmeester. 11.15 Berichten Engelsch 11.30 Berichten Vlaamsch. 11.45 Ensemble Rentmeester. 1230 Belichten Duitbch. 12.45 Berichten ANP, eventueel Gramofoonmuziek. 1.80 A.VJi O.- Arnusmentsorkest en soliste. 1.45 Gramo foonmuziek' 2.00 Berichten Duitsch 2.15 So listenconcert 3.15 Berichten Engelsck. 334 Omroeporkest en gramofoonmuxiek. 5.80 Be richten Duïtsch 5.15 Gramofoonmuziek (met toelichting) 5.45 A V.R O -Dansorkest. 8.15 Berichten Engelsch 8.30 Gramofoonmuziek. 7.44 Reportage 7.15 Omroeporkest en solist. 8.04 Berichten Duitsch. 8.15 Berichten ANP. 8.34 Berichten Engelsch 8.45 Berichten Vlaamsch. 4.40 Gramofoonmuziek f.15 Be richten Engelsch. f.34 Gramofoonmuziek 9.4$ Berichten Vlaamsch 14J» Berichten Ihdtsch. 14.15—14.34 Berichten A N P. 11.15—1134 Be richten Engelsch. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 11 Juli, Valuta's (schriftelijk en tel. trans- acties); New-Vork l.M»/,r-f l.MVis Berlijn i 75.28~f 75.43 Brussel ƒ30.11—30.17 Helsinki 3 81-/3.82 Stockholm «81—44.90 Zürich ƒ42.37—ƒ42.86 Bankpapier; New-Vork 1.88(4—IJOte Brussel ƒ30.08—ƒ30 20 Stockholm ƒ44.78—«94 Zürich 42.52—42.70

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 5