Onze binnenlandsche Politiek ■IMEILMD Geen Duitsche Voorkeur voor eenigerlei Richting BLAD r—tit maken Slachtoffers. Aan politieke Bewegingen zal zooyeel mogeüfk de vrije Hand worden gelaten Herdenking van den Gulden-Sporenslag. Kinderen naar Opper- Oostenrijk. De Lichamelijke Opvoe ding bij het Onderwys. P«troleumdistributie. Kist «tan Engelsch Valscherm. Broodbonnen. Oproep wan Amster- damschen Burgemeester. Vorming van een Eenheidsfront. Auto te water. Motor in Botsing met Vrachtauto. I er 5 .Ju-1 1-1*4# St In) 1c srt Éde le srt 1 5.00- «i 10 Srr 100 st.; rber 140- postelein n oo. snö- kcK kroten bMI 3 «O— b, blauwt k«.; P**~ 8.«Mi»-* [—30 00 ne» 154 00 |*r DOOM* te botterdam en 8CHIRBBOEK. Vannacht om»treek» half vier zijn de fnironrn vao Schiebrcwk onzacht uit hun slaap gewekt door een achttal «pkeim. Wederom wierp een En- «toch vliegtuig zijn bommen neer en wederom zijn slachtoffer» gevallen. Een bom viel op een houten zomer huisje staande in het land achter een 'woning waarin drie menachen «Hepen, die het in eigen hul» te Hillegeraberg niet veilig hadden geacht en van de eiaenareme van bet hui»je toe» tem ming hadden gekregen daar nacht» te slapen. Dit uit drie menachen be- taande gezin kwam aldu» op tragi sche wijze om het leven. De overige bommen vielen, zooal» eeKitd in het open land, terwijl een bom nog in een complex volkstuintje» i» terecht gekomen en het mag een «onder heeten dat hier geen slacht offer» gevallen zijn. In deze volkstuin tje» n 1 heeft men ook houten huisje» mbouwd. waar verschillende men- ïchen «liepen o.a. een Botterdamache tramconducteur en zijn gezin. Voort» zün tallooze ruiten in wijden omtrek vernield. De «lachtoffers van den bomaanval te Schiebroek zijn de heer A. Oorschot, zijn echtgenoote en hun negenjarig dochtertje. Boven een ander stadsgedeelte van Botterdam verschenen omstreeks vier uur een vliegtuig, dat aan den rand der stad eenige bommen liet vallen op een aantal woonhuizen. De gevolgen waren ontzettend. Hier vonden twee vrouwen en een meisje den dood. Het waren de 35-jarige D. de Jong, de 72- Jarige L. van Dijk en het 14-jarige meisje M. de Smit. Voort» werden twee personen ernstig gefónd, n.L de Sa- Jarige J. de Jóng en Kjn 64-jarige echt genoote J. de Jong—Van Dijk, die bei den in het Ziekenhui» aan den Berg weg moesten worden opgenomen. Ten- «lotte moest de G. G. D. een achttal personen behandelen, die kwetsuren van lichteren aard hadden opge- Ioopen. dooden te Zwijndrecht. Hedennacht werd te Zwijndrecht luchtalarm gemaakt, toen Engelsche vliegtuigen boven de plaats vlogen. Er werden bommen uitgeworpen, waar van een op tuinland terecht kwam. Er werd veel schade aangericht aan de tuinbouwgewassen en ongeveer 600 broeikasramen werden vernield. Een tweede bom kwam op het woonhuis der familie V. terecht, dat geheel ver woest werd. De bewoners, een man. vrouw en drie kinderen werden ge dood Een brandbom, die hiema werd uit- geworpen veroorzaakte brand in eén loods van de gemeentelijken reinigings-, dienst. Het vuur kon worden geJ bluscht. Drie paarden kwamen in de vlammen om. Bommen op Wieringen en nog twee dooden te Almelo. In den afgeloopen nacht om ongeveer vier uur zijn twee bommen geworpen op twintig meter afstand van de boer derij van den heer J. Mulder Nzn„ in den polder Waard-Nieuwland (Veerin gen). Een ware ravage werd aange richt. In de kamer, waar het gezin sliep, zijn gaten in den wand gevonden, waar uit geconcludeerd wordt, dat de scher ven dwars over de bedden lijn gegaan. Een zoon van Mulder, die op het ge luid der vliegmachine» het bed had ver laten, werd vrij ernstig aan het hoofd gewond. D.wars door kippenachuren, melkbussen, zijn de scherven gevlogen. Verscheidene hoenders zijn gedood. Nog twee dooden te Almelo. Aan de gevolgen van den Engel- schen bomaanval op Almelo zijn nog twee slachtoffers overleden. Er zijn thans zes dooden, terwijl twee der ge wonden in levensgevaar verkeeren. Nu op versehiUeud gebied, soools op dat vau de pon, vaa de sport, eu van het sociale leven, middelpunt soekedde krachten aan bet werk aljn en aller wegen het woord concentratie een bij- ponder actueel» klank heeft ver kregen, stellen velen «ieh de vraag hoe de DoHaehe- autoriteiten staan tegen- ever dergelijke pogingen op binnen- landoeh politiek geMed. In een persconferentie heeft de Preasereferent de hoer W. Janke over dit onderwerp een belangwekkende verklaring afgelegd. Hij achtte de coneentratiepogingen, d.w.«. het streven om het geheels Nederlandsehe volk onder een beweging samen te brengen, geheel liggende ln de lijn van dezen tijd. Sommige lieden uit de onde doos stellen zich tegen deze stroomingen te weer, doch dit verzet zal waarschijnlijk slechts van korten duur zijn. Tegenover de eoncentratiebewegingen op binnenlandse!! politiek terrein nemen de Duitsche besettings-autori- teitrn het standpunt in, dat van den aanvang af door den Rijkscommissaris tot uitdrukking is gebracht. Aan het Nederlandsehe volk sal een leven naar xijn eigen aard gewaarborgd zijn. Dit brengt mee dat de Duitsche autori teiten de bianenlandseh-politieke be wegingen zooveel mogelijk de vrije hand rallen laten en geen hinderniseen ln den weg sullen leggen. D i t brengt in de tweede plaats mede dat sij geen voorkeur aau den dag sullen leggen voer eenigerlei richting. Het betreft bier immefH een Neder- landsch vraagstuk, dat het Nederland sehe volk voor xiehzelf en op zichzelf Aan Duitaehe'zijde zal men dan ook in dit opzicht een afwachtende houding aannemen en zien, welke krachten zich uit het Nederlandsehe volk ontwikke len en hoe lij zich gedragen. Indien zich geen bijzondere omstandigheden voordoen, rallen de Dnitsehe autori teiten niet tot ingrijpen overgaan. In het algemeen zien zij met belangstel ling en met vreugde, dat er teekenen xijn, dat men in het volk self actief wordt en dat er leven in de brouwerij schijnt te zullen komen. DE 5H4 AANVRAGEN OVER SCHREDEN. In de laatste dagen is de stroom van «anvragen voor uitzending van kinde ren naar de Oostmark dermate toege nomen, dat heden de 5000 aanvrager lijft overschreden, en, gezien het tem po, waarin de aanvragen binnenkomen snel naar de 6000 loopt Er is zelfs thans reeds sprake van, dat de rijks commissaris er toe zal overgaan de maximum grens van 6000, die hjj zich aanvankelijk had voorgesteld naar hoven te verleggen. Het eerste transport van kinderen "aar de Oostmark zal op 20 Juli a.s. vertrekken. De reis wordt gemaakt door 900 kinderen uit de volgende Plaatsen: Den Helder, Alkmaar, Vel len, Zandvoort, Haarlem, Leiden, Lei derdorp, Wassenaar, Voorburg, Rijs je*. Den Haag Delft VUardingen, gokhuizen, Edam, Gouda en Amster- Deze kinderen zullen in het gezonde «iMammergut, in een rustige omge- !Wosiea ondergebracht in vacan- li!? en hotels. Het is de bedoeling Wet alleen Salzkarómergut doch ta °°k Tiro1 en Karinthie, die ^™»t en schoonheid voor Salzkam- ■"Tut niet onderdoen, de kinderen opnemen. SAMENKOMST VAN DE N.S.B. IN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN. Voor de vijfde maal hield de Natio naal - Socialistische Beweging haar jaarlijksche herdenking van den Gul densporenslag, als betuiging van de stamverwantschap met het Neder landsehe volksdeel in Vlaanderen. De groote zaal met de rotonde en de gaanderijen van den Haagschen die rentuin waren tot in alle hoeken ge vuld en honderden moesten bij den ingang werden teleurgesteld. Tijdens de vergadering inspecteerde de leider ir A. A. Mussert buiten den Jeugdstorm en sprak daarna de jeugd met een warm woord den moed der toekomst in. '(De districtsleider, baron van Haer- solle, opende in de met vlaggendoek en emblemen versierde zalen de samen komst met de opmerking, dat ditmaal voor het eerst de N.S.B.-leden in een openbare herdenkingsvergadering in de zwarte uniform aanwezig waren. Spreker hield zich overtuigd, dat ook thans, evenals bij den Gulden-Sporen slag, het recht zal zegevieren. Met orkestbegeleiding werden eenige strijdliederen gezongen. De heer Ch. Nije, die hierna het woord verkreeg, sprak allereerst in verband met het bericht van overlij den van den leider van het Verdinaso, Joris van Severen, die in Frankrijk werd vermoord, aaa wien hij woorden van eerbiedige nagedachtenis wijdde. Hierna volgde de inachtneming van een wijle van stilte en het gezamen lijke brengen van den nationaal-socia- listischen groet. Onzen leider, Mussert, aldus spr., is het gelukt uit de handen van zijn be lagers te blijven. Wij weten, dat, in dien zij hem gegrepen hadden, wij hem nooit terug zouden hebben gezien. Doch Mussert had zijn maatregelen genomen. Niettemin is h(j vijfmaal bij na ontdekt. Een officier en twee man stonden op zeker moment tegenover hem, doch zij herkenden hem niet, en een andere maal werd huiszoeking ge daan in een woning, waar hü even tevoren vertoefde. Doch een buur vrouw was komen waarschuwen. Spreker hield vervolgens een korte herdenkingsrede naar aanleiding van hetgeen op den elfden van hooimaand jn het jaar 1302 in Vlaanderen ge schiedde: den Guldensporenslag. Woorden van scherpe afkeuring liet spreker hooren aan het adres derge nen, die, nu Nederland door het Duit sche leger is bezet, op den 29sten Juni stiekum zijn gaan „pesten" met witte anjertjes. Zoo'heeft men op minder waardige wijze stemming gemaakt te gen de natioaal-socialistische bewe ging, die jarenlang gezegd heeft waar het verraad zat en hoe regeerders de zaken verwaarloosden. Een en ander bewijst, dat de klap pen, welke ons volk heeft gehad, nog niet voldoende waren. Zij hadden af geranseld moeten worden. Wij zullen nu zorgen dat het volk van Nederland weer een eerlijk fair en trouw volk zal worden. De groote leider Adolf Hitter is bezig een nieuw Europa te vormen, waarin het Diet- sche volk de plaats zal hebben, welke het toekomt. Daartoe zal ons volk ge heel achter Mussert moeten staan. Spreker besloot met ;,Leve Dietach- land", hou zee voor Mussert". Gezamenlijk en met orkestbegelei ding werd hierna het Vlaamsche volks lied gezongen. Mussert spreekt Na de rustpooze betrad de leider der Beweging, ir A. A. Mussert, met een stemmig en herhaald hou zee-geroep begroet, het spreekgestoelte. Ir. Mussert schetste met enkele woorden de voorbereiding van het Nederlandsehe leger in de dagen die aan den tienden Mei voorafgingen. De millioenen, die dit heeft gekost mi den afloop na ruim vier dagen. Doch hieruit kan een Nederland groeien, schooner dan wellicht ooit te voren. De N.S.B. is nu voor de democratie van weleer de zondebok. Zij zouden ons land liever Duitsch zien dan onder leiding van de N.S.B. want zij meenen dat in het eerstbedoelde geval hun politieke zaak niet verloren behoeft te. zijn en dat alles wel zoo kan blijven. Thans is er een nieuwe E.DJ). in voorbereiding, een formidabele onder leiding van den commissaris der Ko ningin in Groningen, mr -Linthorst Homan. Met dergelijke tafelconferenties zal men er echter niet komen. Geheel het volk zal één moeten worden en dat kan onmoggelijk zonder de N.S.B. Degenen die thans tégen de N.S.B. ageeren zijn volksverraders. En wanneer straks de Duitsche troe pen door Londen zullen marcheeren (minutenlange toejuichingen) dan zul len wij tot onze oostelijke buren kun nen zeggen: dat hebben jullie gele verd, wii brachten het indertijd 'niet verder dan tof Chatham. Naast en met elkander zullen wij hebben te strijden, want Noord- en Zuid-Nederland vormen een volksge heel. Dit volk -van Nederland met Vlaanderen telt 14 millioen zielen en dit zal met moed, eer en trouw de his torische eenheid herwinnen en dan weder tot groote dingen in staat zijn. Op dien nieuwen plicht hebben wij ons nu voor te bereiden. - Liefde voor ona vaderland zal ons den weg wijzen. Indië zullen wij hopen te behouden en met het stamverwante Zuid-Afrika zullen wij de banden Versterken. Men zal dan zien wat onze volks eenheid vermag. vorming, d.w.a. de vorming in onze jeugd-organisatiea. Onze jeugd-organiaaties hebben voor haar jongeren voortreffelijken arbeid verricht pp de onderaeheidene gebieden van geestelijke, maatschappelijke en cultureele ontwikkeling. De lichame lijke ontwikkeling, welke men toch werkelijk niet geheel aan de sport organisaties kan overlaten (immers sport ia slecht» een onderdeel van lichamelijke opvoeding) werd over het algemeen vergeten. Zonder twijfel zul len de jeugd-organiaaties, indien zij haar plaat» in de algemeene ontwikke ling der jeugd naast gezin, school kerk in dezen tijd willen behouden, aan de lichamelijke opvoeding pen belangrijker plaat» op het programma harere werkzaamheden moeten in ruimen. Overigens kan apr. de ver zekering geven, dat de jeugd-organiaa ties op het punt der lichamelijke op voeding zich haar roeping (haar ge wijzigde roeping, indien men het zoo wil qualificeeren) bewust zijn. Voor de lichamelijke opvoeding ia de lagere schpol een onontbeerlijk hulp middel. De school moet corrigeerend optreden op de physisdhe ontwikkeling. Alleen zij is daartoe in staat, omdat het kind het grootste gedeelte van den dag op school doorbrengt en slechts via dit instituut den weg en de middelen tot correctie mogelijk zijn. Het rjjkscollege voor de Lichamelijke Opvoeding heeft, daartoe voorgelicht door haar technische sub-commissie; thans reeds de richtlijnen opgesteld voor het onderwijs aan de lagere scholen en aanwijzingen gegeven voor wat betreft dé materieele verzorging waarmede de uitvoering dient te ge schieden, welke binnenkort jp de offi- cieele mededeelingen van het departe ment van OnRerwjjs, Kunsten en Wetenschappen zullen worden gepubli ceerd. De mogelijkheid om spoedig tot een gewenschte oplossing te komen is er. Moeilijker is het ten opzichte van de beschikbare leerkrachten, vooral voor wat betrjft de scholen met weinig (een of twee) leerkrachten. Op de lagere scholen met een nor male bezetting kan men volstaan met leerkrachten, die de akte S bezitten en dus de bevoegdheid hebben gymnastieklessen te geven, al zal het geven - van onderwijs door vakleer krachten steeds een betere oplossing blijken te zijn. De uitgaven voor dit onderwijs komen geheel voor rekening van de gemeente. Voor wat betreft de frequen tie en de lengte der lesuren, is het rijkscollege van oordeel, dat afgezien moet worden van hel z.g. pauze turnen, (de lichamelijke .opvoeding in de vrije kwartieren). Wil men doelmatigheid betrachten, dan %ordt het aantal les uren als volgt gedacht: voor de leer lingen van de derde tot en met, de zevende klassen drie lesuren van 30 minuten. Het verkrijgen van diapensatie van de verplichting tot het géven van gymnaatiek-onderwjjs op de lagere school zal eveneens niet meer zoo ge makkelijk zijn. Een dringende wensch ia bovendien de doorvoering van de lichamelijke op voeding op de nijverheidsscholen. Ten aanzien van het middelbaar en gymnasiaal onderwijs wees de heer De Ranitz op voorstellen, welke van het rijkscollege zijn uitgegaan om het leer plan gewijzigd te krijgen, waardoor af gestapt zal worden van een sterk ver ouderd systeem. Nieuwe plannen zullen thans, nu de situatie daarvoor veel gunstiger is, opnieuw worden inge diend. Hest betregt hier o.a.: 1. De reorganisatie vjn de verschil lende akten op het gebied van L.O.; 2. De lichamelijke opvoeding aan de kweekscholen en de universiteiten; 3. Reorganisatie van de mjddelbare akte Lichamelijke Opvoeding. JHR DE RANITZ ONTVOUWT NIEUWE PLANNEN. In verband met het streven om te komen tot een algeheele verbetering van de lichamelijke opvoeding bij het onderwijs had een redacteur van het A.N.P. een onderhoud met jhr mr C. J. A- de Ranitz. referendaris óp het departement van Sociale Zaken, af dee ling Volksgezondheid en secretaris van het Rijkscollege voor de Lichamelijke Opvoeding. Op de vraag, wejké plannen er thans bestaan bij het rijkscollege om te komen tot een verbetering van de lichamelijke opvoeding in het alge meen, en in het bijzonder bij het onderwijs, zeide jhr De Ranitz o.m. dat de publieke waardeering van de lichamelijke opvoeding ten onzent evenwel bij de eischen des tijds ten achter gebleven. In den laatsten tijd voor den oorlog, was daarin stellig een kentering te bespeuren, welke o.a. tot uiting kwam voor en na de publicatie van het' befaamde rapport van het rijkscollege voor de Lichamelijke Op voeding. „De school en de lichamelijke opvoeding" in het najaar van 1938, waarin de leemten op het gebied dier opvoeding worden geopenbaard en wegen .tot verbetering werden aan gegeven. Aan die leemten ziin naar spr.'s mee ning twee instituten in het bijzonder debet: ten eerste de school en in de tweede plaats de z.g. vrije jeugd- PERIODE 3 VAN 15 TOT EN MET 38 JULI. De Secretaris-Generaal, Waarnemend hoofd van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 15 Juli aai tot en met Zondag 35 Juli a.s. de met „periode 3" ge merkte petroleumzegel recht geeft op het koopen van. twee liter petroleum. VOLGENDE WEEK Cl TOT EN MET II. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Land bouw én Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 15 Juli tot en met Tl Juli a.s. de met „61" tot en met „70" genummerde dubbele bon nen van het brood bonboekje gezamen lijk recht geven op het koopen van 3000 gram brood. Elk der enkele bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. De bonnen, die op >1 Juli nog niet gebruikt mochten rijn, blijven voorts tot en met 25 Juli a.s. geldig. CORRECTHEID JEGENS DE DUIT8CHERS. De burgemeester van Amsterdam heeft denjvplgender) oproep 4ot de burgerij gericht. Amsterdam is een bezette stad. Dit feit brengt voor ons allen verplich tingen mede, zoowel voor u, als voor mij. Toch heb ik den indruk, dat niet iedereen van den ernst van den toe stand voldoende doordrongen is. Som migen gedragen zich ten minste niet op een wijze, welke aan de werkelijk heid beantwoordt. Ik denk aan de herhaalde waar schuwingen aan wielrijders, de ver keersregels stipt in acht te nemen. Wat is het resultaat? Dat er nog steds tot mijn leedwezen medeburgers zijn, die deze waarschuwingen in den wind slaan. Het onvermijdelijke ge volg is, dat strenge voorbeelden wor den gesteld, die men wellicht niet had verwacht. Ik vertrouw, dat niemand dit zal wenschen. Mij althans zou zulks zeer spijten. Er is nog iets andera, dat mij met zorg vervult. Het ia mü n.l. gebleken, dat niet iedereen zich tegenover de Duitsche bezetting correct en waar dig gedraagt. Een dergelijke houding leidt ongetwijfeld tot zeer ernstige moeilijkheden. Men bedenke, dat hier mede de belangen van de geheele Amsterdamse he bevolking gemoeid zijn. Hopen wij niet allen, dat de ge regelde gang in onze zaken en in onze samenleving zooveel mogelijk gehandhaafd blijft? Welnu, dit ge schiedt niet van zelf, maar is alleen bereikbaar, als wij allen eendrachtig daartoe aamenwerken. Ik doe hiertoe een dringend beroep op allen en vertrouw gaarne, dat men dit persoonlijk terdege zal verstaan. OPSPORING TE AMSTERDAM VERZOCHT. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam, fungeerend directeur van politie, en de hoofd commissaris van politie hebben volgens de TeL op verzoek, ontvangen van den Weermachtsbevelhebber in Nederland, een bekendmaking in de stad doen aan plakken van den volgenden inhoud: MedeburgersOp den 9en Juli 1940 is in de vroege morgenuren in Amster dam in het plantsoen tegenover het perceel Wielingenstraat 26 een Engelsch valscherm met een ijzeren kist, groot 40 x 20 x 20 c.M., omlaaggekomen. De wacht van den luchtbeschermingsdienst heeft volgens voorschriften het voorval aan zijn blokhoofd gemeld, doch heeft nagelaten, de kist in de eerste plaats in veiligheid te brengen. Deze is ver dwenen. Deze kist met inhoud moet onmiddel lijk opgespoord worden. Helpt allen mede Wij allen hebben er het grootste be lang bij, dat de Engelsche luchtaan vallen op ons land eindelijk ophouden. Deze worden alleen daardoor mogelijk gemaakt, omdat Engeland handlangers in ons land heeft. Maakt dezen menschen, die ons allen de zwaarste schade berokkenen en in wier bezit de onderhavige kist ga- komen zai zijn, het werk onmogelijk. Voor de terugbezorging van de kist met inhoud wordt een belooning van 5000,— uitgeloofd. De Procureur-Generaal voornoemd, VAN THIEL. De Hoofdcommissaris voornoemd, VERSTEEG. COMITÉ VAN ACTIE OPGERICHT. Men meldt ons, dat onder voorzit terschap van den heer J. A. H. Hollan der, Louise de Collignystraat 14a; te s-Gravenhage is opgericht een comité van actie, dat zich ten doel stelt, een Eenheidsfront in Nederland te vormen. Het comité zal een beroep doen op prominente personen om de leiding in handen te nemen ten einde te komen tot een werkelijke eenheid van het Ne derlandsehe volk, dat van binnen het raam van het nieuwe Europa zal strij den voor een zelfstandig Nederland. GEBRUIK VAN HAGELGEWEREN. De Secretaris-generaal, waanfiemend hoofd van het Departement van Land bouw en Visscherij brengt ter kennis van belanghebbenden, dat: -1. Tot zijn departement gerichte aanvragen van en verzoeken om for mulieren tot het aanvragen van ver gunningen tot het met behulp van, ge weren, t.w. die, waarmede slechts ha gel wordt geschoten (z.g. hagelgewe- ren) dooden of verjagen van niet be schermde vogels in den zin der Vogel- wet 1936 zijn vervalllen. 2. Zij, die vergunningen wenschen aan te vragen (of deze reeds bij zijn departement hebben aangevraagd) tot het met behulp van geweren, t.w. die, waarmede slechts met hagel wordt ge schoten (z.g. hagelgeweren) dooden of verjagen van niet beschermde vogels in den zin der Vogelwet 1936, zich tot en met 30 September 1940 zullen moe ten richten tot de hoofden van de plaatselijke politie. 3. De aanvragen om vergjjnningen ex artikel 60 der Jachtwet 1923, waar bij het gebruik van een geweer is ge oorloofd. welke zijn ingediend vóór 1 Juli 1940, zijn vervallen. Dergelijke aanvragen zullen opnieuw op de ge bruikelijke wijze bü het hoofd van plaatselijke politie zijn in te dienen. TWEE DOODEN. Di den afgeloopen nacht is to Oef*, geest een ernstig ongeluk gebeur^ waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De politie werd vanmorgen om zeven uur door burgers gewaarschuwd, dat bij den Nieuwen Rijksweg, achter het z.g. Groene Kerkje, een personenauto in een sloot leg, waarvan de bestuur» der levenloos achter het stuur rat Bij een ter plaatse ingesteld onderzoek werd het lijk van een tweeden persoon uit de sloot opgehaald. Het bleken te zijn de 39-jarige koopman C. C. Haale- bos, wonende te Heemstede en de 28- jarige chauffeur J. Bethlehem, even» eens afkomstig uit Heemstede. Men vermoedt, dat de auto van de ilachU offers in botsing is gekomen met een andere auto. De politie is dezen wagen reeds op het spoor. De lijken en de auto zijn in beslag genomen. Vanmorgen omstreeks zes uur b te Baambrugge een ernstig motorongeluk gebeurd. Een motor met zijspan, waarop twee Duitsche militairen, komende uit de richting Amsterdam naar Utrecht, kwam ter hoogte van de ijsfabriek .Moba" te Baambrugge in botsing met een vrachtauto. De schok was zoo hevig, dat de beide militairen van den motor werden geslingerd en bewuste loos op den weg bleven liggen. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, constateerde bij beiden een ernstige hersenschudding. Per auto van het Duitsche militaire Roode Kruis ziin ze naar Amsterdam vervoerd. De motor, die bi) de botsing in brand vloog, b geheel vernield. HULPACTIE VOOR HET BONT BEDRIJF TE ROTTERDAM. De bond van bontbedrijven in samen werking met de Ned. Ver. Pelterijen Fabrikanten, heeft .en hulpactie inge zet, zoowel voor de georganiseerde als voor de n iet-georganiseerde werkge vers en werknemers in het bontbedrijf; die zijn getroffen bij de catastrophe in Rotterdam. Het is de bedoeling de bin nengekomen goederen en geiden, ge lijkelijk te verdeelen onder de gedu peerden, voor wie steun dringend ge boden is. Aan de werknemers zal een stel nieuw gereedschap en werkkleeding worden uitgereikt, waarvtUi gelden zijn binnengi komen van of afgezon den door de gezamenlijke ^fbtateliers in Nederland. Zij, die meenen voor deze steun h aanmerking te komen, dienen rich schriftelijk te melden bij den heer C. J. Bakels, Laan van Meerdervoort 22, Den Haag. HULP AAN OORLOGS SLACHTOFFERS. Op initiatief van den voorzitter van het Marine Rampenfonds kwamen af gevaardigden van verschillende ven eenig ingen en instellingen, die op een of andere wijze steun verleenen aan oud-militairen opnieuw bijeen, ten ein de overleg te plegen inzake de orga nisatie voor steunverleening aan ck verminkten en de nagelaten betrek kingen van de gevallenen in den hul digen strijd. Op de bijeenkomst werd besloten, de steunverleening in handen te stel len van het „Fonds voor oud-militai ren", gevestigd Nes 57, Amsterdam, welk fonds in 1815 werd opgericht, met het doel, aan verminkte militairen en de nagelaten betrekkingen van strijders steun te verleenen. In de laat ste jaren waren het vooral hulpbeho^ vende oud-militairen, die in Neder- landach-Indië gediend hadden,, welke uitkeeringen ontvingen. De andere hierboven vermelde ver- eenigingen en instellingen zullen daarbij zooyeel mogelijk hun mede werking verleenen. Het fonds voor oud-militairen zal, om den noodigen aanvullenden steun op hetgeen door den staat aan pen sioenen enz. zal worden uitgekeerd, te kunnen geven, een ernstig beroep op de offervaardigheid van het Neder landsehe volk moeten doen. Hierom trent zijn verschillende plannen in be werking. Wij vermelden voorloopig hier, dat het gironummer van het fonds voor oud-militairen is: 75597.' STRAATVERKOOP VAN NIEUWSBLADEN. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Binnenland sche Zaken, heeft aan de burgemees ters medegedeeld, dat zijn ambtege- noot van Justitie den procureurs generaal bij de gerechtshoven heeft verzocht te bevorderen, dat de straat- verkoop(colportage) van nieuwsbladen en andere periodieken wordt vrijgela ten. In verband hiermede noodigt hij de burgemeesters uit te bevorderen, dat voor zoover in hun gemeente een door den raad of door den burgemees ter op grond van artikel 220 gemeente wet uitgevaardigde verbodsbepaling van kracht is, deze ten spoedigste wordt ingetrokken. Het vorenstaande geldt mede voor bepalingen, waarbij de straatverkoop zoo wordt beperkt, dat zij practisch niet kan worden uit geoefend.' Voorts is den burgemeesters ver zocht aan de ambtenaren van plaatse lijke politie opdracht 4e geven om handhaving van de hier bedoelde be palingen, in afwachting van haar in trekking, achterwege te laten.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 5