Nederlanders dit jaar toeristen binnen de vaderlandsche grens „Breqguw vacantie door in eigen land" is thans een over bodige leuze! WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊmÊÊÊÊÊÊÊOÊÊÊmÊmÊm Kent gij Uw land Hoe en waarheen Eén oan onze karakteristieke ophaalbruggen Zomersche rust 'aan het mater zout nemen, maar er zijn Hollanders, die buitcn- landsche steden van haver tot gort kennen, en zonder aarzelen een nul zouden krijgen bij een herexamen in vaderlandsche geografie. Eerlijk gezegd: als ik in het spoorboekje de plaatsnamen bekijk men doet soms rare dingen blijf ik aan dozijnen haken waarvan ik nooit heb ge hoord. Misschien moet men de eerzame professie van handelsreiziger belijden om er niet met een verbaasden grijns tegen aan te kijken. Toch zijp er namen bij-die op de fantasie werken; waar een historisch luchtje aan zit. Zeker ze zijn niet allemaal interessant. Vele van die dorpjes, vlekjes, stadjes, gemeentetjes be staan uit een burgemeester, een kerk en een paar huizen daaromheen. Maar er zijn andere, die de moeite loonen er eenige uren te pleisteren, omdat er een geur hangt van het verleden, het roem rijke verleden, waar men feestredenen mee be gint. In verbazing staat men voor de weidsche behuizingen, waar onze voorouders woonden hoe stookten ze 't er ooit warm? en met ver wondering blikt men op haar de hooge klokke- torens, die de kleine, vergeten stadjes in hun schaduw bemantelen. Een gat, waar men zelfs geen ooms of tantes heeft wonen,sbezit vaak een stadhuis, dat den Amsterdamschen Raad uit alfe problemen zou helpen en elders ontdekt men een basiliek van klassieke allure, die ergens in Italië had kunnen staan. Men vindt er praal graven, die verbijsteren van weelde en van kun stenaarschap. Zelfs in de groote steden treft men hoeken aan. HaarlemSpaarne met molen en St. Bavo Er zijn oud-vaderlandsche spreekwoorden te over. èie ons in dezen tijd een riem onder het hart kunnen steken. Na regen komt zonneschijn, heet het en dan is er ook nog sprake van het nuchtere feit. dat ellffi medaille twee kanten heeft, volgens optimisten twee goerfle zijden, volgens zwartkijkers twee slechte kanten en volgens de lieden van het gulden midden, een goede en een minder goede zijde. s. Dat laatste is ook van toepassing op het toerisme in deze dagen, nu het internationale contact allerwege is verstoord. Wie tot dusverre in vacantiedagen steeds zijn heil heeft gezocht in het buitenland, zal het dit jaar dich ter bij huis moeten zoeken. Het is een treurige waarheid, dat Nederland er op wacht om nog door velen van zijn inwoners ontdekt te worden. Want meen yooral niet, dat wanneer ge in uw auto met een sneltreinvaartje door steden en dorpen rijdt, dat 'ge dan alle intieme plekjes opmerkt. Die blij ven weggelegd voor de «peurders van goeden wille En gelukkig zijn die nog zeer takijk en neemt hun aantal nog regelmatig toe. Het kon achteraf nog wel eens blijken, dat dit seizoen, waarin de leuze ..Brengt uw vacantie door in eigen land" overbodig is. omdat *men nueenmaal niet anders kan, de krachtigste prOmotor zou zijn voor het Nederlandsche toerisme. Dat is de Ijchtende zijde van de medaille. Atle factoren zijn gunstig: men kan niet met zijn auto een „toer" gaan maken, maar is aangewezen op een paar stevige beenen of de fiets. En dat is nu de echte wijze om op verkenning te gaan door Nederland, want een fietser stapt nog eens af onderweg; een voetganger wordt eens moe en houdt halt, maar een vermoeide automobilist laat den snelheidswijzer nog wat oploopen boven de 100 kilometer en ziet zoodoende nog minder. De Algemeene Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, in den wandel bekend als A.V. V. V., heeft een aardig boekje uitgegeten, getiteld „Kris kras döor het Land" waarin tal vanHpchten door het land worden voorgesteld, naar bekende en onbekende oorden; oorden wellicht, waar van ge nog nimmer hebt gehoord. In dit boekje is een korte meditatie opgenomen van Eduard Veterman, die wij ons veroorloven hier over te nemen: „En 's middags? „Toen zijn we gaan eten in een zijstraatje van de Rue Louis-le-Grand.je kent Parijs toch?" „Och kerel.als mijn naam! Slapend ken ik er den weg". Nu moet' men zulke "dingen mét een korreltje waar het verleden gaaf, als onder een stolpje, is bewaard: een brok landelijkheid tusschen flats van beton; een stukje oubollige gezapigheid tusschen verkeersagenten en andere hindernissen. De moderne mensch jaagt er langs en ziet het met. Hij leeft tus schen telefodrt en cafetaria, tusschen bridgetafel en radio. Als hij bij toeval een dier dozijnen y^stromcle, vergeten stadjes door moet, onthoudt hij alleen het café, waar hij de beste biefstuk kreeg. Wie leest er nog gevelsteenèn, als vlak daarnaast, op tien maal grooter borden, adviezen worden verstrekt, tegen hoest, hetzij van jezelf, hetzij van je auto.Ik heb een meneer gekend, die verzot was op Amersfoort, omdat de ainandelbroodjes aan het station daar zoo lekker waren. Men tracht onzen kinderen geschiedenis te leeren door ze wis kundige reeksen in te^ pompen, die jaartallen heeten. Men deed beter ze rond te sjorren door ons land. Ze zouden uit de steenen het verleden leeren en het heden begrijpen. Ze zouden een kleurig, bont, levendig besef krijgen van de zeer aparte, zeer bijzondere cultuur, die ons volksbezit is. En ze zouden, als ze een reeks foto's voorgelegd kregen, uit alle hoeken des lands samengelezen, die zópder aarzelen weten thuis te brengen", aldus Eduard Veterman. Er zijn duizenden plekjes in Nederland, waar het genoeglijk is te verblijven, er zijn duizenden manieren om er te komen, banale en origineele. Een goede raad: neem alleen mee wat ge strikt noodig hebt. Tracht te vergeten voor één of twee weken, dat gij als echte Hollander deftig moet zijn. Wanneer ge vijftig weken van het jaar in de plooi van uw plichten ligt, is het al een vacantiegenot op zichzelf om het de resteerende twee weken niet te moeten. Laat den Zigeuner, die toch ook in u^ hart huist, eens gelegenheid krijgen zijn vrijbuiterijen bot te vieren. Wanneer gij er genoegen mede kunt nemen, dat de versch gestreken vouw in uw pantalon het reeds in de eerste dagen begeeft, laat dan de noodige apparaten voor het herstel daarvan thuis. Tors zoo weinig mogelijk mede. want het komt de ademhaling en het opgewekte humeur ten goede. Wanneer ge gaat loopen, trek dan geen knel lende schoenen, mocfieus en hooggehakt aan, maar een paar5 gemakkelijk zittende, desnoods ordinaire trappers; hetzelfde geldt voor de overige kleedij. Probeer eemr uit te vorschen in uw vacantie of de dagen van Columbus werke lijk al zoover achter ons liggen; wëllicht steekt erTn u nog een verdienstelijk ontdekkingsréfzi- ger. Begraaf, vóór ge op pad gaat, in den tuin üw huiselijke veeten en vergeet ze op te delven, wanneer ge huistoe zijt gekeerd? En tenslotte vraagt ge waarheen? Een lastige vraag, want er is moeilijk antwoord op te geven. Gewijde stilte in een oad-Nederlandsehe kerk Weiden, wilgen en slooten, mooi Is het lage deel van ons land

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 12