MAANDAGMORGEN 'tl. Groote Zomer-Opruiming 3SS Ban/i mmann Het nieuwe Postkantoor SPOTKOOPJES krijgt geen Verdiepingen -+7- Onze halfjaailijksche Opruiming Modelwasscherij BLAD Stadsnieuws. J Een royaal Gebouw op een centraal Punt ontworpen met tien Loketten voor het Publiek De Jeruzalemkapel blijft begint onte bekende ZATERDAG 13 JULI 1940 ANNEER FEUILLETON OVERSTE SAXON J. G. Potharst en Zoon in alle afdeelingen Uitsluitend ons bekend prima genre GOUDA Middenstanders gaan getroffen Collega's helpen. Postagentschappen in Buitenwijken. POLDERVAART - GOUDA X Jubilaris bjj de P. T. T. 1 Eervol ontslag uit militaireit dienst verleend. Kranige Redder. Gevonden voorwerpen. Bedrijfswater zoo zacht als regenwater Gouda - Tel. 2084 Dï voorgenomen verkoop door de gemeente van het gebou wencomplex De Looyhalle aan de Jeruzalemstraat aan de tSSi voor idea bouw' van een nieuw ((kantoer, beteekent een groote larie int van het atadabeeld op dit Zpl ILt Zyn ineenloopende gebou- (g die oud en vervallen zijn en wei- bieden en welker vervan ging door een flink, modern gebouw bet azpect ter plaatse niet alleen ge baat en al zal veranderen, maar ook verlevendigen en verfraaien. Het te verkoopen complex, dat de groote oppervlakte van 1600 M - be slaat, itrekt zich uit langs de Jeruza- jemstraat, het watertje dat van de Je- nuaiemstraat naar den Groeneweg loopt, lang» een klein gedeelte van den Owénewcg, achter de openbare lagere MÜool no. 1 om naar de Patersteeg, i kien gedeelte van deze steeg en i achter de Jeruzalemskapel om l. de Jeruzalemstraat. Het omvat de gebouwen van de Looyhalle, de ruimte- sshter dit-gebouw langs den Groene weg," de openbare bewaarschool no. 1. het woonhui» dat door mevr. Van Ker- ien bewoond wordt en ook het mge- oouwde gymnastieklokaal aan het plein achter school 1. Dit gymnastiek lokaal zal op een ander punt ter plaatse opdieuw opgebouwd worden en voorts 1 ér uiteraard op een andere plaats nieuwe bewaarschool gevestigd woeden,zoodat behalve het nieuwe pmtkantoor als aanwinsten ook eenige vinbeteringen in de huisvesting voor hewonderwijs geboekt zullen worden. den vierhoek blijft gevestigd school I m ook blijft bestaan de Jeruzalem- kaptl en wellicht kan, nu de situa ie zooopgeknapt wordt, .neteen een pas- imtt bestemming aar, dit aardige gghwuwtje worden gegeven. De Looyhalle in vroeger tijden. Ce Looyhalle heeft meer dan vijf honderd jaar het beeld aan de Jeru zalemstraat beheerscht. Het gebouw werd in 1425 gestcht als Klooster der- Cotlatiebroeders en had zijn oor- spruug te danken aan den Goudschen priester Dirk Florisz, die in 142S zijn huis en boeken gaf. De Collatiebroe der» legden zich in de eerste plaats op de verkondiging des Woords toe en Steelenden verder de oude klassieke «shrijvers waardoor zij de grondslagen legden voor het verbeterd onderwijs, waarin inen zich van .oen af te dezer de verblijden mocht. De Collatie- broeders stodden hier in hoog aanzien. Na de Hervorming heeft het gebouw serf" tijdlang dienst gedaan als wees- baü en daama kreeg het de bestem- 'ig, waaraan het nu nog zijn naam sotldent, de looihal of Looyhalle Dit i de lakenhal, de plaats waar het laken of baai gestempeld, dat is ge looid, werd. kt het Stedelijk Museum van oud heden zijn nog enige herinneringen de looihal aanwezig, een basreliëf met goed beeldwerk uit 1603 (gevel steen) en een afbeelding van het poortje van de Looyhalle en van den Uhpemden gevelsteen. Uit de dagen t het klooster zün in het museum houten borstbeeld van St. Paulus, ruimte voor relieken en een levens groot borstbeeld van een der fraters. Later heeft het gebouw nog ver schillende bestemrnr.gen gehad en uit "c .latere jaren zal men zich herinne ren, dat hier het militair kledingma gazijn was gevestigd. Nadien kwam hst leeg en den laatsten tijd is het als «•'age verhuurd. Pront van nieuwe kantoor langs Jeruzalemstraat. Het postkantoor, dat in deze oude omgeving, waar zooveel is, dat aan vroeger herinnert, zal worden ge bouwd en waarbij de Uak is het nieuwe tg scheppen zonder het karakter der oude stad te schaden, komt met zijn front langs de Jeruzalemstraat. De ge- vèllijn zal worden teruggebracht, be halve ht het midden, waarin een half cirkelvormigen uitbouw de ingang voor het publiek komt, dat hierdoor toegang krijgt tot een ruime wacht kamer, waar tien loketten zullen wor den gemaakt. Een merkwaardigheid van het ge bouw zal zijn, dat het geen verdiepin gen krijgt. De geheele dienst komt ge lijkvloers en dit is zeer wel mogelijk, omdat de P.TjT. over een royale ruimte gaat beschikken, waar plaats genoeg is voor een logische en goede indee ling. In tegenstelling met nu komt er geen directeurswoning bij. Voor het personeel komt een ingang aan de Patersteeg en voorts zal eg een flinke dienstentree gemaakt worden aan den Groenenweg, toegang geven de tot een groot binnenplein, waar de auto's zullen aankomen en vertrek ken. Ook dit wordt een verbetering vergeleken bij de nauwe en gebrek kige situatie van thans in de Korte Noodgodsteeg. men zal bij het nieuwe ebouw gemakkelijk kunnen aan- en afrijden. In het midden der stad. De keuze voor de vestiging van een nieuw postkantoor, welks bouw al eenigen tüd in overweging was in ver band met een tekort aan ruimte, is ge vallen op de Jeruzalemstraat, omdat de wensch voorstond, dat het gebouw in het midden van de stad zou komen en ongetwijfeld heeft men thans een terrein gevonden dat in centraal ge legen is èn een prachtige ruimte biedt. Gouda krijgt een mooi groot post kantoor op een gunstig punt en dat zal stellig algemeen met instemming worden begroet. Aanvankelijk hgeft nog de gedachte voorgezeten het nieuwe postkantoor te combineeren met e en gemeentelijken dienst, die dan op de bovenverdieping zou.komen, maar hiervan is afgezien. ,Het nieuwe gebouw wordt alleen post kantoor, waarnaast het bestaande ge bouw aan de Westhaven.geheel öf ge deeltelijk bestemd blijft voor de tech nische installatie van den telefoon dienst. Het ligt in de bedoeling, dat spoedig met den bouw, waarover de beslissin gen en plannen zich door groote voort varendheid kenmerken, te beginnen Met de Looyhalte gaat een der tal rijke oude gebouwen, die onze stad be zit en die weinig aantrekkelijks bieden, verdwijnen. Hopelijk is het een begin om. met behoud van het oude, dat wezenlijk mooi en belangrijk is, te ge raken tot meerderen nieuwbouw, die hier voegt tal van diensten en instel lingen zoo noodzakelijk is. HISTORISCHE AVONTURENROMAN door O. P. BAKKER. HOOFDSTUK XXVII. In behoorlijke kleeren, het hoofd in *'1 verband, zat ovetsle Saxon rihhtover veldmaarschalk von Pap- Penheim, ongebonden en vrij in zijn «wegingen. ■■Overste Saxon", begon Pappenheim gesprek, „ik ben beniewd wat u V te vertellen zal hebben. Na ons h.|t'»LSf,erhoud heeft u den keizer in O)-,/- *1' ve«l schade berokkend. vhtichtn.eilLlü adln generaaIsranK ta °eb- B u overgeloopen koning van Zweden. U heeft door u gevormde regimenten troepen bevochten, de Mansfel- vaa» rongen, de convooten d'keizerlijke legen opgelicht en T "itgeleverd aan den Zweed. «J? lin uw goed recht 4en, waaronder ik wij samen onder alles be- werd gedreven begint Maandag 9 uur Extra koopjes! Groote partij Coupons! Kleiweg 90-92 Meubelen, Bedden, Tapijten, Kinderwagens G 2467 13 door een machtiger drijfveer dan voor doet". „Overste, ik heb die stukken gezien. Von Hebei heeft mij iets verteld. Ik ben dus vrij goed op de hoogte. U ziet. ik behandel u niet als spion. Ik zal u niet zoo maar laten ophangen, ik weet dat u mü niets zou willen ver tellen van het Zweedsche krijgsplan". Hij keek Saxon met zijn staalharde oogen vlak in het gelatt. Maar deze vertrok goen spier. „Ik zou het niet kunnen. Excellentie. Het laatst heb ikv Zijne Majesteit gezien den avond na de onderteekening van het verdrag van Berlijn met den keur vorst van Brandenburg. Zijne Maje steit vertrok toen naar Pommeren. Wat er in het contract staat weet u beter dan ik". „Waarom is u er op uitgetrokken?" „Ook dat weet Uwe Excellentie. Waarom zou ik mij in Maagdenburg gewaagd hebben? Om het te herove ren? Een ruïne zonder strategische waarde meer. Om te spionneeren? Ik zelf? Ik ontken niet, dat ik er geweest ben als schipper verkleed". „De schatten?" „Juist, Excellentie. Ik heb ze begra ven. Niemand kende de plaats dan de prinses en ik. Ik wist toen, niet, wie dn prinses waf Zij had mii verteld, dat ze de dame was, die aan het hoofd der bedienden stond in het buis met den toren. Eerst u bracht mü na de belegering in uw kemp op de hoogte, dat die dame de prinses zou kunnen zijn. Ik heb ontkend de prinsea te r G 2479 210 BESTUREN BRACHTEN REEDS f 451,— BIJEEN. De besturen van de drie plaatselijks middenstands - vereenigingen hpbben aan alle middenstanders van Gouda, zoowel stand-, als vakgenooten, geor- ganiseerden en ongeorganiseerden een oproep gericht om mede te werken steun te verleenen aan getroffen col lega's, wier bezittingen en bestaan is Verloren gegaan. Zet thans uw dankbaarheid, omdat hier ons bezit nog volkomen gespaard bleef, om in een gift en laat deze zoo groot mogelijk zijn, aldus de oproep. De drie landelijke middenstandsbon den zouden als basis aangenomen wil len zien het offer van één procent van het gespaard gebleven bezit. De be sturen van de plaatselijke vereenigin gen laten de bepaling van de bijdrage aan de middenstanders zelf over, zij vragen alleen geeft met mildp hand. Medegedeeld wordt, dat, afgezien van het door de Goudsche Winkeliers- vereeniging beschikbaar gestelde be drag vap 600,de besturen der drie Goudsche midednstands-vereenigingen zijn voorgegaan en zelf reeds een be drag van 450,bijeengebracht heb ben. EINDEXAMEN H.B.S. Aan de R.K. H.B.S. te Leiden is voor het eindexamen afdeeling A geslaagd de Heer C. Kuipers von Lande alhier. kennen. Ik sprak de volle waarheid". „U bezocht dus Maagdenburg". „Zocht naar den schat. Daarom moest ik zelf gaan. daar geen ander die zou kunnen vinden. Maar alles was weg. Er lag een stuk perkament ip de groeve, waarop zoo iets geschreven stond als: „Alleen de rechtmatige eigenaar zal de kostbaarheden weer in zijn bezit krijgen". En verder niets". „En u weet niet, waar de kostbaar heden verborgen zouden kunnen zijn, zelfs 'geen vermoeden?" „Neen, Excellentie, niet het flauw ste. Ik was op zoek, toen men mijn werkzaamheden trachtte te onder breken". Een lachje verscheen even om de lippen van den veldmaarschalk. „De eenige man, die het schijnt ge weten te hebben, werd door de Mans- felders in een hinderlaag gelokt en doodgeschoten". „De duivelsdokter. Ik heb over hem booren praten". „Geen duivelsdokter. Een ongeluk kige vader, die zijn eenige dochter bij de verwoesting verloor. Hij zwoer w.-aak en trachtte die te verkrijgen op eigen houtje". „Dom, maar mentcheljjk". Saxon gaf hierop geen antwoord. „Eu", vervolgde de veldmaarschalk, die man zou geweten hebben waar de schatten gebleven zijn?" „Ik denk hei. Hij' was een man, die .neer wist dan een gewoon mensch. Ik ben niet bijgeloovig, maar ik zou toch niet gaarne willen dat hij mij een IN KORTE AKKEREN EN GRAAF FLORISWEG. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van de P.T.T. te dezer ste de in twee buitenwijken een post agentschap te vestigen, een in het stadsdeel „De Korte Akkeren" in de Prins Hendrikstraat en een in de Graaf Florisweg-wijk in den Graaf Florisweg. Ongetwijfeld zijn voor de bewoners van deze stadsdeelen deze vestigingen van veel belang en gemak, daar zij dan niet meer naar het postkantoor zullen behoeven te gaan, maar hun postale zaken, zoowel geld- als het ge wone postverkeer, in hun eigen wijk kunnen afwikkelen. EINDEXAMEN RIJKSTUINBOUW- SCHOOL. Aan de Rijkstuinbouwschool he Bos koop is geslaagd voor het eind-diploma de heer L. Bonnin alhier, met aanteeke- ning voor het behalen van het diploma Fransche en Engelsche handelscorres pondentie. VERHUIST nog altijd GEHEEL NORMAAL MEUBELBERGING TURFMARKT t - TEL. 2534 G 2481 8 vroegtijdigen dood had voorspeld". „Dan zou u zoo straks „Misschien wel". „Dus, oderste, u heeft den aap be graven, u heeft het blijkbaar goeiji ge daan. Wij hebben overal laten zoeken. Geen steein op den ander gelaten en niets gevonden. Herinnert u zich wat er was?" „Edelsteenen. gouden en zilveren serviezen, vaatwerk, sieraden. Alles wat een buitengewoon rijke oude adellijke familie n^aar kan bezitten". „Gemunt goud? Staven of blokken?" vroeg von Pappenheim snel. „Een paar zakken gemunt goud. Staven óf blokken heb ik niet gezien. Er was trouwens geen tijd voor tellen of schatten. Boven onze hoofden brandde de stad. Zelfs tot in de kelders drong het gekerin en gekreun der mis handelden en stervenden door. De toren stond op instorten". Saxon keek even tersluiks naar het gelaat van den veldmaarschalk, maar dit verried niet de minste gemoeds beweging. „Hoeveel denkt u?" „In elk geval zooveel, dat ik het de moeite waard vond te trachten ze weer in handen te krijgen. Excellentie". „V|jf honderd duizend daalders?" Saxon haalde de schouders op. „Een hoop geld, overste, in deze moeilijke tijden. Cjeeft u mij uw eere woord, dat u niet weet waar ze thans zijn?" „Volmondig, Excellentie". „En ait u het wist?" De heer J. Raasdonk, adjunct-com mies op het P.T.T.-kantoor alhier, her dacht, dat hij 25 jaar geleden zijn loopbaan bij de P.T.T. begon. Het was den wensch van den jubila ris, dat deze dag zooveel mogelijk on opgemerkt zou voorbijgaan. Niettemin hebben hem talrijke blijken van har telijke belangstelling bereikt, waaruit wel ondubbelzinnig de waardeering van Zijn omgeving voor den heer Raamsdonk is gebleken. Met ingang van 15 Juli is op zijn verzoek eervol ontslag uit den mili tairen dienst ter zake van langdurigen dienst verleend aan onzen oud-stad genoot den kolonel H. C. van der Bijl van het wapen der infanterie. Eervol ontslag is verder verleend, ingaande 15 Juli, aan den reserve- generaal-majoor J. H. Fruijt van Her tog van den staf der infanterie. Voorts is een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, aan den kolonel G. L. M. H. Higly van het wapen der artillerie. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Bij afwezigheid tan den huisarts zijn van Zaterdagmiddag 2 tot Zondag avond 12 uur te consulteeren de dokto ren P. de Boer, Gouwe 113 (telefoon 2273), en P. den Duyn, Graaf Floris weg 30a (telefoon 3550). Thalla Theater: Café de Pari* (met Jules Berry, Jacque Baumer, Simon Berriau en Coretti) en Wü zijn niet bang (met Ray Walker en Virginia Cherril). Aanvang 8.15 uur, Zaterdag vanaf 6 uur. Zondag vanaf 3.30 uur. Reünie Bioscoop: Feestprogramma 9- jarig bestaan. Filnv: De onzichtbare troubadour (met Alice Faye). Qp het tooneeï: Cabaret-revue „Gezelligheid kent geen tüd" (met o.a. August de Laat). Aanvang 8.15 uur, Zaterdag vanaf 6 uur, Zondag vanaf 3.30 uur. Schouwburg Bioscoop:Hotel Sacher (met Willy Birgel en Sybille Schmitz) en De raaf (met Boris Karloff en Bela Lugosi). Aanvang 8.19 uur, Zaterdag 6 uur, Zondag vanaf 3 uur. 15 Juli 79 uur Belastingkantoor: Zitting voor aanvragen ter verkrij ging van kostelooze rijwielmerken. 18 Juli 3 uur De Zalm: Causerie mevr. J. C. PostmaRonner voor Ned. Vereeniging van Huisvrouwen over „De booikist en over het gebruik er van". 18 Juli 8 uur Houtmanaplantsoen: Concert Chr. Muziekvereeniging „De' Bazuin". 19 Juli 7—9 uur Belastingkantoor: Zitting voor aanvragen ter verkrij ging van kostelooze rüwielmerken. 29 Juli: Bloempjesdag voor Stichtin- gen voor toevallijders te Haarlem én Héémstedè. 22 Juli 9 uur Sociëteit Vredebest: AL gemeene vergadering. „Zou ik mün eerewoord niet gege ven hebben". „Overste", zei von Pappenheim. „Ik zal mun kaarten open op tafel leggen. Het was een toeval, dat mün soldeniers u in die herberg vonden. De wraak gierige wachtmeester drong er bij zün luitenant op aan u te zoeken. Hij haalde hem over door het verhaal, dat er een hooge prüs op uw hoofd stond. Maar dat was in geenen deele het doel dèr expeditie". „Dat begreep ik. Het zou te veel eer zijn". De beroemde ruitergeneraal ver volgde: „Prinses Ebertot is op Bingum- stötn. Daarom zond ik dadelyk, toen ik het bericht kreeg, een leger, twee regi menten kurassier: onder Holak en Bernstein en voetvolk, om het sterke kasteel te veroveren, indien de slot heer de prinses niet zou willen uit leveren, hetgeen hü nooit goedschiks zou doen. Het zal dus een belegering worden. Ik zal er misschien nog meti troepen heen moeten zenden. Maar hebben zal ik haar. Dom van u, haar niet dadelijk te trouwen. De losprüs, dien ik vraag, zal zeer hoog zün. Hooger dan u zult vermoeden. Dat is mün goed recht Maagdenburg was door mü veroverd. Alle» wat er was, behoorde mg volgens heerschend oor- logsgebruik. Ik heb dringend geld noodig voor mijn troepen. U bent mün gevangene, wilt u uw eerewoord niet geven?" „Dat heb ik reeds verklaard, Exel lentie". Het drie-jarig meisje A. van Dük uit de St. Joséphstraat is in de Haven gevallen, toen zij bij het spelen het trapje voor het postkantoor afliep en uitgleed. Er was een flinke jongen in de buurt, de 17-jarige Th. Lakerveld uit de Derde Kade, die de kleine na sprong en haar behouden op den kant bracht. Het meisje was er goed afge komen en na even in de Wükverple- ging onderzocht te zijn, kon zij naar huis gebracht worden. Omtrent de volgende gevonden voor werpen kunnen aan het bureau van po litie inlichtingen worden verkregen op alle werkdagen van 8 tot 12 en 2 tot 5 uur: zwempak, bandhandoek, sleuteltje, gebloemde ceintuur, Ned. taalboekje, hondje, zwart-wit, combinatiesleutel, kindertaschje met inh., rgwielbelasting- merk, penhouder, groene ceintuur, don. kergrijze heerenhoed, halskettinkje, portemonnaie, damesarmbandhorloge, hamer, broche, contactsleutel B.M.V, Foxterrier, schakelarmbandje, regen kapje, kerkboek, handpomp, hangslot, heerenrgwiei, bos touw, jongenspet, zwarte alpinomuts AFOTHtKLi,.3„ii..> w De apotheek. E. Grendel, Lange Tien- deweg 9 en Prins Hendrikstraat 15, neemt tot en met a.s. Vrijdagavond den avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken waar (nachtdienst alleen voor recepten). Door onze Permutiel ont harder. Waschwater dat het ld «al» nabijkomt. 2472 15 „Juist. U kennend, verwondert dat mü niets". Saxon boog. „Als de prinses in mün macht is, en dat zal ze spoedig zün, want ik vertrouw zelfs, dat als het bericht haar bereikt, dat u mijn gevangene ia, ze hier onverwüld zal komen om alles, alles wat ze heeft, aan te bieden voor uw leven. Na het verbond van den keurvorst met den Zweed is er geen enkele reden zün leenmannen te ont zien; Bingumstein is een broeinest. Het moet verdwünen". „Als ik haar in mün macht heb", vervolgde hg, „zal geen opoffering u te groot zgn haar'te bewaren voor laat ons zeggen -r onaangename din gen. Een man, die zich voor haar had willen laten ophangen, alleen Ja? Waarom? Het is mg niet duidelijk. Om de partü, die zü aanhangt, niet te ver raden? Óm onbekend te sterven, opdat haar naam niet in verband gebracht wordt met een gehangene? Uit liefde? Maar wat heeft ze aan een gehangen man?" „En de prinses? Ik zei het al: ze zal alles doea om u voor mogelükc ge- beurlühheden te beveiligen. U heeft haar het lever, gered, beschermd voor iets er gen. Het is bijna eest ridder roman. Men heeft mü het ror, en ander ingefluisterd. Zij zou uw leven met het hare koopen. Twee geliefden, die voor elkaar zouden willen sterven". I Een glimlach verscheen om rijn lipp**»- (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 3