Uit Berlijn: v „De geschiedenis zal aan- ffoonen wie gelijk heeft" WOENSDAG 24 JULI 1940 Na Engelands weigering Fette critiek op de rede van Halifax. Duitsehe pers acht periode van overleg definitief vodrbij DUITSCHLAND Aanvallen op Engelsche havens. De hittegolf in de Ver. Staten. AMERIKA Algemeene dienstplicht in de Vereenigde Staten. De Britsche vliegtuig- aankoopen. ENGELAND DE SCHEEPVAART RONDOM ENGELAND. Bahia Blanca Ameri- kaansch vlootsteunpunt? Ingrijpende maatregelen De aanvullende begrooting. FRANKRIJK ,Dë heerschappij van den leugen". toestand: AFRIKA DE OORLOG IN LUCHT. DE BELGIË Een uitvoerig Italiaansch verslag. Korte berichten. ENGELSCHE REGKERJNG VERANTWOORDELIJK GEACHT. Van semi-officieele zijde wordt te Berlijn meegedeeld: De teerling is geworpen. Aldus luidt de conclusie, welige in Duitsehe poli tieke kringen woföt getrokken uit de radiorede, welke van Buiterlai Engelsche minister ;he Zaken heeft ge houden. Wij zijn, aldus verklaart men in deze kringen^, de meening toegedaan, dat deze rede de laatste afwijzing is van de rede van den Führer. De hui chelachtige manier waarop het aanbod van den Führer is bejegend kan niet meer worden overtroffen. Het ^gefemel, Waarmee lord Halifax poogt het En gelsche volk met gebeden te mobilisee- ren is van dien aard, dat wij ons met discussies in dien trant niet inlaten. Wjj zij van meening, dat de rede van den Engelschen minister van Buiten- landsche Zaken een anderen vorm van handelen noodzakelijk heeft gemaakt Indien igrd Halifax niet wil luisteren naar de woorden van den Führer, dat deze niet voornemens is het Britsche wereldrijk te vernietigen, dan nemen Wij er acte van, dat lord Halifax en allen, in wier naam hij spreekt, de meening van den Führer niet deelen maar van opvatting zijn, dat het op een vernietiging van het Britsche we reldrijk niet aankomt. De Führer, zoo zegt men hier verder, heeft niet zooals lord Halifax beweert, gegedreigd, maar gevolgtrekkingen gemaakt uit politieke feiten en uit eeh politieke noodzaak. Of het gaat om* dreigemen ten of om zulke gevolgtrekkingen zal de toekomst leeren. Indien lord Hali fax meent zich te kunnen en te durven verlaten op'bepaalde opmerkingen van ataatslieden en uit dergelijke opmer kingen meent te kunnen afleiden, dat ook andere landen en werelddeelen de beslissing van lord Halifax beschou wen als een bewijs van historisch doorzicht, dan blijve deze opvgtting voor rekening van de Engelsche poli tici. De geschiedenis zal aantoonen wie gelijk heeft. Zij zal bewijzen of het Juist was de beslissing over de Engel sche politiek afhankelijk te maken van yerstandelijke meeningsverschillen, Van filosofische stokpaardjes, van reli gieuze overtuigingen en van wen- schen, die zijn ingesponnen in de rede voeringen van andére staatslieden. Over de duidelijke verklaringen en mededèellngen van den Führer wordt van Duitsehe zijde niet meer gediscu teerd. Van Duitsehe zijde wordt vast gesteld, dat lord Halifax en daarmee de Engelsche regeering en daarmee ook het Engelsche volk „Neen" gezegd hebben. Op dit „Neen" is nog maar een antwoord mógelijk en dit ant woord staat niet op schrift en is geen gesproken woord. Wat de religieuze noot in de rede van den .Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken be treft, herinnert elke zin, dien men in *Ü)n rede leest, door zjjn schijnheilig heid en femelarij aan de beroemde ver gelijking van den duivel met het bre vier. Wanneer lord Halifax het Engel sche volk met den bijbel toewenkt om bet te mobiliseeren. staat achter hem de duivel, die dit Engelsche volk en xijn rijk naar een ander doel dan naar den hof van Eden wil leiden. „DE BESLISSING IS GEVALLEN". De Berljjnsche avondbladen schrij ven boven hun commentaren op de rede van Halifax koppen als „De be slissing is gevallen", „Engeland heeft xijn lot gekozen". Zij leggen et den na druk op, dat de verklaringen van den Britschen minister moeten worden be schouwd als een definitieve afwijzing van het beroep, dat Adolf Hitler op het gezonde verstand heeft gedaan. De Boersenzeitung schrijft: „Engeland heeft de uitgestoken hand terugges toot en. Blind en doof voor alle overwegingen van het verstand en Voor alle geboden van ware mensche- lijkheid drijven de Engelsche macht hebbers hun" land naar de catastrofe, •m het djtarna aan anderen over te htm het met hun nalatenschap klaar te spelen. Na datgene, wat de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken gezegd heeft, kan Churchill als minis ter-president zich verdere verklarin gen, besparen. Engeland heeft den strijd op leven en dood gekozen. Duitschland neemt daarvan kennis en Düttsohland zal de consequenties daar uit trekken". Het Hamburger Fremden- blatt zegt „door het besluit, dat het Britsche kabinet heeft genomen, is snel een einde gekomen aan het tijdperk van het verstand, dat de Führer hoopte nog'eens tot gelding te kunnen bren- gvn. Thans zullen de wapenen spre ken. Hun scherpte zal het Britsche rqk ta« verbazing brengen. Het tijdstip daarvoor zal alleen de Führer bepalen, fcgeland hoopt nu de geheele wereld dan vrede te onthouden doordat het in vil van den Duitschen oproep tot een tegenstand biedt, die niet «r op militaire doelwitten gericht i lijn. Het Is immers voor de Brit st eilanden onmogelijk geworden égen invloed op het Europeesche vasteland te doen gelden. Alleen het oorlogszuchtige universalisme van Groot-Brittannië, dat altijd in de ge schiedenis bereid is geweest den vrede van alle volkan aan zjjn eigen belan gen op te offeren, heeft kunnen be sluiten tot deze daad van een hero stra tos". De bewering, dat een overwinning van Hitler het einde zou beteekenen van alle dingen, die het leven zqn waarde geven, wordt door de bladen afgewezen gis een brutaal verzinsel, dat slechts propaganda ten doel heeft. Zü verklaren met nadruk, dat hier ten hoogste sprake kan zijn Van voor rechten der Engelsche heerschende klassen. Deze dingen zijn bekend uit de levensopvatting der Britsche pluto cratie, aldus merkt de Deutsche Allgemeine Zeitung op. Daar toe behooren ook de renpaarden, die in Canada in veiligheid gebracht zijn, ter wijl voor de kinderen der armen geen scheepsruimte beschikbaar gesteld kon worden. Duitschland strijdt voor een socialen staat en een soëiale orde van Europa, waarin het bezit van de din gen, die het leven zijn waarde geven, niet het monopolie van een enkele kaste of een enkel volk is. In. dit verband schrijft de „Lokal Anzeiger „De volken van Europa zullen alle gemeenschappelijk en vrij samenwerken tot heil van het geheel. Dat zal de orde zijn, die Duitschland instelt. Het is de politiek van Engeland geweest de volken van Europa tegen elkaar op te zetten. Dat zal voorbij zijn, lord Halifax, en gjj zult pok geen uit val in uw „vesting" meer beleven. De volken zullen ten uiterste ontgoocheld zijn over Engeland, wanneer dat wer kelijk de vuurproef van een harden oorlóg moet doormaken". FRANSCH COMMENTAAR. t De Fransche radio hééft aan het be richt over de door Halifax uitgespro ken rede de volgende commentaar ge knoopt: „Lord Halifax heeft de Engelschen opgeroepen voor Engeland te bidden. Zooiets begrijpt men in Frankrijk zeer goed aan den vooravond van een Duitsch offensief op de Britsche eilan den. Maar men vraagt zich af, of Hali fax niet ook een gedeelte van zijn gt beden had kunnen wijden aan de Fransche zeelieden, die op de j-eede van Oran laf vermoord werden. Frank rijk heeft deze zeelieden betreurd. Frankrijk zal hen niet vergeten. FRONTBERICHT VAN HET D.N.B. Het frontbericht vin het D.N.B. dd 23 Juli luidt: In <den loop van 22 Juli en in den nacht van 22 op 23 - Juli heeft de activiteit van de Duitsehe bommen werpers rich hoofdzakelijk geconcen treerd op het Britsche eiland zelf, waar van Wales tot Noord-Schotland talrijke militaire doelen met succes werden gebombardeerd. In Wales wa ren de aanvallen gericht tegen haven en tank-werken te Pembroke in het Zuid-Westen van het graafschap, Pembroke is een bela;;£jnjke petro leumhaven, van waaruit de industrie aan het kanaal van Bristol wordt ge ravitailleerd. Van andere havens, die met Duitsehe bommen werden be stookt is Chatham in Zuid-Engeland, aan de monding van de Theems, de belangrijkste. Door de aanvallen op Edinburg en Aberdeen werden de belang rijkste havens aan de Oostkust van Schotland bestookt. Over de uitwer king van het optreden der Duitsehe vliegers is een dezer dagen een be langwekkend bericht van neutrale zijde uit de Vereenigde Staten ont vangen. Nederlandsche opvarenden van een voor Engelsche rekening va rend Nederlandach schip, dat onlangs de haven van New-York bereikte, verklaarden, dat de onophoudelijke Duitsehe bomaanvallen op de havens van Plymouth, Pembroke en Cardiff daar onbeschrijfelijke verwoestingen en vernielingen hebben aangericht In deze havens zijn talrijke achepen tot zinken gebracht. DUITSCH-ITALIAANSCHE PERSBOND. In Berlijn is in aanwezigheid van prominente Duitsehe en Italiaanse he Journalisten de eerste Berlijnache bij eenkomst gehouden van den „Duitsch- Italiaanschen perabond", die onder gemeenschappelijk voorzitterschap van den Italiaanschen minister voor Volks cultuur Pavolini en den rijks perschef dr Dietrich staat Nadat, volgens berichten in de bla- "fren, dellegerleiding" den Nationaltr. Verdedigitigsraad der Ver. Staten ver zocht had te verhinderen, dat nieuwe Britsche vliegtuigorders 't Amerikaan- sche bewapeningsprogramma nadeelig benvloeden, is onder voorzitterschap van den minister van Financiën Mor- genthau 'n gemeenschappelijke B/itseh- Amerfkaansehe conferentie gehóuden Hieraan naróen van Amerikaansche zijde deel de minister vim Oorlog, Slimson, de minister van Marine Knox en de leider van de wapenproductië Knudsen en aan den anderen kent de Britsche inkóopagent Pruvis en de Noord-Amerikaansche vertegenwoor diger van Lord Beaverbrook, Wilson. De zitting was volgens Morgetithau ge wijd aan de .synchroniseering" van de Amerikaansche en Britsche vliegtuig! bestellingen in de Vereenigde Staten De nieuwe Britsche bestelling omvat 1.200 vliegtuigen, waarvan de vervaar diging, naar de Amerikaansche lucht macht vreest, ernstig Amerikak eigen bestellingen ir, gevaar brengt. Volkscultuur elk vier jaarlijksche beurzen ter beschikking gesteld voor Duitsehe en Italiaansche jonge redac teuren, welke "t mogelijk maken dat telkens een redacteur van het eene land zes maanden voor beroepsstu die in het andere land vertoeft. Ook op andere gebieden heeeft de orgie nistatie reeds een begin gemaakt met haar werkzaamheid voor de verster king van het publicistische contact der beide verbonden naties. BALKAN-POLITICI NAAR DI'TSCHLAND. De Bulgaarsche minister-president Filoff en de Bulgaarsche minister van Buitenlandsche Zaken Popoff zullen tegen het einde vim deze week op uitnoodiging van de rijksregeering voor een kort bezoek in "Duitschland aankomen. - Ook de Roemeensche minister-pre sident Gigurtu en de Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken Manoilescu zullen in den loop vaft deze week voor een kórt bezoek naar Duitschland gaan. MILITAIRE SENAATSCOMMISSIE KEURT INVOERING GOED De militaire senaatscommissie heeft de invoering van de algemeene dienst plicht goedgekeurd. De bijzonder heden van het desbetreffende wets ontwerp, dat de volgende week aan den vol'talligen Senaat zal worden voorgelegd, moeten echter nog ge regeld worden. Volgens de plannen van het mini sterie van Oorlog zal de eigenlijke militaire opleiding zich in het eerste jaar na het van kracht worden van de wet beperken tot 1*4 millioen man tusschen 21 en 30 jaar. De recruten zullen volgens nog onbekende maat staven gekozen worden- uit een groep van 1114 millioen personen. Wanneer de voorstellen aangenomen worden, zijn 42 millioen man tusschen IS en 64 jaar dienstplichtig. schrijft het blad,' verwarren de Ver eenigde Staten het vrije, groote Argen tinië, met midden Amerikaansche kleine republieken, die zich veilig voe len ln de schaduw, van het dollar- impefialisme. Noch Bahia Blanca, noch welke andere haven, eiland, of ander Argentijnsch gebied ook, zal worden afgestaan. AMERIKAANSCHE SCHEPEN VOOR EVACUATIE VAN BRITSCHE KINDEREN? In het- Congres heeft de afgevaar digde Hennigs een wetsontwerp inge diend, dat het, in afwijking van de neutralHeitswet mogelijk zou maken, met Amerikaansche schepen Britsche kinderen naar de Vereenigde Staten te vervoeren. De voorzitter van de commissie van Buitenlanddsche Zaken Bloom heeft ten aanzien hiervan ver klaard, dat hij dit voorstel slechts zou steunen onder voorwaarde, dat de as- moggndheden een veiligen overtocht garandeeren. Sénator Holt heeft tegen over persvertegenwoordigers als zijn meening. te kennen gegeven, dat het wek Voorst el van Hennigs een zekere weg .is om de Vereenigde Staten in den oorlog te verwikkelen. Ook hij wildé kinderen helpen, doch de V.S. liaddën zelf hulpbehoevende kinderen. VI jF CHILEENSCHE MINISTERS BIEDEN ONTSLAG AAN. Als gevolg van den toegespitsten binnenlandach politieken toestand heb ben Vijf Chileensehe ministers hun ontslag ingediend. Thans zouden ook de overige leden van het kabinet uit solidariteit willen aftreden. EEN AMERIKA ANSCH-ENGELSCHE CONFERENTIE AANTAL DOODEN TOT BOVEN DE 200 GESTEGEN. De.hittegolf in de Vereenigde Staten duurt voort. In verschillende «ir, ken in het Midden-Westen steeg het kwik tot boven de veertig graden Cels, Het aantal menschen, dat door de warmte werd bevangen en om het leven kwam is in het geheele land tot 52 gestegen, terwijl het aantal per sonen, dat bij het baden verdronk op- geloopen is tot 165. In Nebraska zijn de boren ernstig bezorgd yoor de graan- en maiaoogst. wanneer ten minste niet «poedig regen begint te vallen. In Illinois zijn bijna alle groenteaanplan- tingen door de droogte en warmte ver gaan. Het gras op de weiden is ver dord. Ook hier loopt de maisoogst ge vaar. De organisatie heeft het geestelijk contact ten doel tusschen de natlo- naal-socialistische en de fascistische journalistiek en wijdt ook haar krach ten aan practische taken op dit ge bied. Zoo Zijn door den rijksperschef en den Italiaanschen minister voör de EEN ARGENTIJNSCH PROTEST. Het Argentijnsche avondblad Pam pero meldt uit Havnana, dat uit be trouwbare kringen verluidt, dat de Vereenigde Staten het voornemen heb ben om te eisehen, dat de Argentijn sche haven Bahia Blanca te hunner be schikking wordt gesteld. Bahia Blanca ligt rond 1400 k.m. van de Malvinen eilanden. Hét zou de bedoeling zijn er een vloot- en luchtsteunpunt aan te leg gen. De Pampero wil verder weten, dat Engeland bereid zou zijn de Malvinen voor het zelfde dcél ter beschikking te stellen, ofschoon, zooals bekend, Argen tinië nooit afstand beeft gedaan van de souvereiniteit over deze wederrcchte- lijk bezette getreden en zijn aanspra ken herhaaldelijk opnieuw heeft doen hoeren. In een commentaar op dit bericht geeft het blad uitdrukking aan de hoop, dat deze ..ongehoorde'* eisch ten scherpste door den leider der Arren- tijnsche delegatie van de hand zal worden gewezen ST. GEORGE-KANAAL EN BRI9TOL-KANAAL AFGESLOTEN. De Britsche admiraliteit heeft als gevolg van het toenemende duikboot gevaar nieuwe ingrijpende maatrege len moeten nemen, voor de geheele scheepvaart naar de Engelsche West kust, meldt het D.N.B. uit Stockholm. Zij heeft zich gedwongen gezien, de ingangen tot het St. George-Kar.aal en tot het Bristol-Kanaal af te sluiten. Een gebiad ter breedte van vijftig zeemijlen, dat loopt van Cornwall tot de Zuidkust vwn Engeland, is tot ge- varenzöne verklaard. Alle ichepcn" die havens aan de \Óestkusl var. Engeland willen binnpnloopen, moeten varen via h^t Noorderkanaal en door de tus schen1 Engeland en Ierland gelegen lerschp Zee. Hierdoor is de normale handelsweg voor de scheepvaart naar Bristol, Cardiff en Zuid-Wales. als mede 'de voornaamste route naar Li verpool opgegeven. Alle havens aan de Westkust van Engeland kunnen Alleen nog vla een grooten omweg om het Noordelijkste punt van Ierland worden bereikt. Dezé ingrijpende bepalingen van de Britsche admiraliteit worden be schouwd als een direct gevolg van de toegenomen bedreiging door duikboo- ten en van het feit dat Duitschland in het bgzit is yan de Fransche Kanaal en Atlantische Oceaankust, FANTASTISCHE. CWFERS. OORLOGSKOSTEN 2,8 MILLIARD POND. In het Lagerhuis heeft Kingsley Wood de nieuwe aanvullende begroo ting ingediend. Hy deelde mede, dat alleen in de laatste vrtjken de uitgaven 50 millioen pond sterling hebben be dragen. Iti de laatste vier weken, tot 20 Juli, zijn zij zelfs gestegen tot 57 millioen per week. Volgens deze cij fers zullen de oorlogskosten voor het geheele Jaar 2.800.0CO,<100 pond bedra gen. Het is echter ook mogelijk, dat zy nog hopger zullen ztln. De Inkomsten belasting zal met één shilling verhoogd unrdeh en negen shilling per pond be dragen, zoodra de begrooting wet zal zijn geworden. Ook de grondbelastin gen zullen verhoogd worden, everels de belastingen op bier en tabak, de laatste zelfs met twee shilling per pond. Verder moet een nieuwe belas ting op persoonlijke uitgaven opge bracht worden. Al deze genpemde be lastingen zullen tezamen ongeveer 640 millioen pond sterling opbrengen. Kingsley Wood heeft in het Lager huis medegedeeld, dat van 23 Juli af de belasting qj> bier met een penny per pint een achtste gallon) verhoogd wordt. Het invoerrecht op tabak wordt verhoogd met 2 shilling per pond, dat op lichte wijnen met 25 pence, dat op zware wijnen met 4 shilling per gallon. De accijns op Engelsche wynen wordt van 3'4 op 5*4 shilling per galjon ver hoogd. Ook de vermakelijkheidsbelas ting 'voor schouwburg en bioscoop theater wordt hooger. Kingsley Wood maakte voorts be kend, dat de nieuwe inkoopsbelasting op luxeartikelen en artikelen, die ge mist kunnen worden, een derdê deel van de groothandelswaarde bedraagt, die op kleeding, schoeisel en andere go Kleren, alsmede op tijdschriften en boeken een zesde deel van. de groot- 1 handelswaarde Deze belasting moet 110 millioen pond per jaar opbrengen, j van salaris. Critiek In de pen. Bijna alle Engelsche dagbladen oefenen volgent het D.N.B, critiek uit op do door den minister van Finan ciën ingediende begrooting, welke zij niet vérgaand genoeg achten om doeltreffend het hoofd te bieden aan den toestand. De Manchester Guardian en andere bladen spre ken over een geneesmiddel, dat veel te wenscben overlaat, en noemen een herziening in den zin van een uitbrei ding noodzakelijk. DE REDE VAN HITLER. In Leeds zijn twee studenten gearre steerd, die éen vlugschrift met de vol ledige tekst van de Hitler-rede uit deelden, meldt het D.N.B. uit Lissabon. Dit vlugschrift, dat in zeer groote op laag bij" een nog onbekende drukkerij is vervaardigd, werd via de post, als brief of krant in talrijke Engelsche industriesteden verdeeld. Dit vlug schrift -is Uit dusverre verspreid in Harwich, Southampton, Portsmouth. Plymouth en Devonport, waar het voornamelijk in handen van matrozen en soldaten Is gekomen, alsmede in dc -arbeiderswijken van Manchester, Hali fax, Sheffield, Hull. Bath, Birmingham en Cardiff. In Londen schijnt dit vlug- chrift niet verspreid te zijn. OORLOGSSCHIP VERLOREN. De admiraliteit meldt het verlies van de Britsche sloep Campina die op een vijandelijke mijn is geloopén. Drie overlevenden hebben den vasten wal bereikt. Men vreest echter, aldus het bericht van de admiraliteit, dat de com mandant en tien matrozen om het leven zijn gekomen. DE OEl'VRE OVER DEN NIEUWEN De O e v r e publiceert een artikel, waarin Marcel Deat onder het op schrift „De heerschappij van de leugen" schrijft: „Voor het eerst heiaft Frankrijk een juiste samenvatting eener rede van dén Führer in den Rijksdag gekregen. Als hij voor of tijdens den oorlog sprak, heeft men er steeds naar ge streefd, het volk den werkelijken in houd te onthouden, omdat het voor de oorlogsophitsers zeer gevaarlijk zou zijn geweest, den gemiddelden Fransch- tnan in kennis te stellen van eenigs- tins verstandige vredesaanbiedingen. Vredesinitiatieven van de neutralen zijn alleen met sarcasme begroet. Even. 2qo heeft de Fransche openbare mee rling geen kennis gehad van de pogin gen, die Italië in het werk stelde om eeh catastrofe te verhinderen. Hier komt de geheele verantwoordelijkheid A«*r tppomatige regeeringen in Frank rijk en Engeland ten volle in het licht. Men kan den aanklagers thans niet meer het zwijgen opleggen. De ver antwoordelijkheid gaat echter nog ver der terug. Reeds in September 1938 waren de ophitsers tol ooi log er bijna in geslaagd hun doel te bereiken. Alle voorbereidselen waren reeds getroffen. De geschiedschrijvers zullen er zich ten zeerste over verbazen, hoe de woorden en handelingen, bedoelingen en feiten in dat jaar der oorlogsvoorbereidingen stelselmatig verborgen, verdraaid of op tendentieuze wijze vöórgesteld en toe gelicht werden. De mannen van Lon den hebben bij dit spel de leiding ge had doch alles heeft er toe bijgedragen het hun gemakkelijk te maken. De val van Paul Reynaud was noodig; opdat men kon beginnen met het uitspreken van de ontzettende waarheid, zonder onnoodige omschrijvingen. Het was toen echter reeds te laat. Het Fran sche volk heeft geleefd, gestreden en geleden onder h*t weerzinwekkende teeken van de leugen Het is behandeld, alsof het minderjarig was. Het is be handeld aid een kudde huurlingen. Als men aan dit alles terurdenkt, stijgt de toorn. Thans is het uur van de een voudige. gezonde waarheid gekomen. Slecht* door haar zal Frankrijk weer tot leven komen." F1NANCIEÊLE INfTELLINGEN WFF.R NAAR PARIJS. Naar de Petit Dauphinois meent te weten, zei de Fransche minis ter van Financiën, Bouthiller, binnen kort naar Parijs terugkeeren en zich aldaar installeeren. Er worden voorbe reidingen getroffen, om de groote financieele iristellingen als banken, beurzen, verzekeringsbedrijven enz. weer naar Parijs over te plaatsen, CHAUTEMPS e NAAR ZUID-AMFRIKA. De Fransche ambassadeur te Rio de Janeiro, Jules Henry, heeft den Bra- ziliaanschen minister van Buitenland sche Zaken medegedeeld,, dat de vroe gere Fransche minister-president Chau temps in opdracht van de Fragsche regeering een reis naar Zuid-Amerïka zal maken, teneinde de diplomatieke vertegenwoordigingen aldaar ln te lich ten over de jongste gebeurtenissen en den feitelijken toestand in Frankrijk. STRAFMAATREGELEN TEGEN GEVLUCHTE LEDEN DER BELGISCHE REGEERING. Tegen de gevluchte staatsambtena ren en leden van' de vroegere Belgi sche regeering zijn thans strenge straf maatregelen genmgien. De ambtenaren rullen al naaiLjgfrng hun positie ge straft "worden mH"Sw'slag of tijdelijk ontslag, degradatie of het inhouden De correspondent van het agentschan Stefani in Addis Abeba geeft uitvoerig verslag van de onophoudelijke" actie» der Italiaansche weermacht, in het bijzonder het luehtwapeh tegen Mojale en Kenya. In den tijd van 11 tot 16 Juli hehbeg de Italiaansche bombardementsvlieg. tuigen de steunpunten in Kenya en i» den Engelschen Soedan met bommen bestookt. Tegelijkertijd hebben de jagers alle Engelsche luchtaanvallen op de eigen steunpunten afgeslagen. De correspondent van Stefani geeft de volgende bijzonderheden: Op 11 Juli tijdens een bomaanval op Mojale. stieten vijf Engelsche jacht, vliegtuigen op de Italiaansche toestel, len. Het kwam tot gen fel luchtgevecht, waarbij een Engelschman brandend werd neergeschoten. Een tweede Britsch vliegtuig stortte met stuk ge. schoten motor boven vijandelijk gebied neer. De overige Engelsche toestellen zagen van verderen strijd af. De Italiaansche vliegers brachten hun op- dracht tot uitvoering en keerden naar hun basis terug. Den volgenden dag trachtten negen Welles vliegtuigen een aanval te onder nemen op Archico. Deze poging* werd opgegeven toén twee Engelsche vlieg tuigen door de Italiaansche jagers wa- neergeschofen. Ib de ochtendschemering van 13 Juli bereidde een'italiaansch eskader vlieg tuigen den Engelsehen een onaange name verrassing onder de moeilijkste weersomstandigheden De Italiaansch^ vliegtuigen waren zelfs gedwongen om op eenlhoogte van nog geen 400 .meter te vliegen. Wajir werd aangevallen. Tot grpote verbazing van de Engel- schen iperd het vliegveld volkomen onverwacht bestookt met een hagel van bommen. Drie Engelsche vliegtui gen werdén op den grond vermeld. Voor de vijand nog aan een tegenactie kon denkeh had het Italiaansche eska der zijn tas^k uitgevoerd en was terug gekeerd. )r verovering vgn Mojale, Na de bezitting van Cassala volgde op 16 Juli detvolledige verovering van Mojale, een tweede zware slag voor de Engelschen. Mojale is namelijk een rst belar.gnijke en gevoelige han en opslagplaats. Van hier leiden :cheidene karavaanwegen naar Kenya. Voor de Engelschen beteeker.de Mojale als het wire een-doorn in den flank van het Italiaansche imperium en tever.s een uitstralingspunt der onti- Italiaansfhe propaganda, die de laat ste maandén grooten omvang had aan genomen fnet het dool de bevolking op te hitsen tegen Italië.X Hoe groote be- teekenjs de Engelschen hechtten aan Mojale blijkt ui t*\ie zorgvuldige ópze- bouwde Engelsche versterkingen met machinegeweerposten eia geschutstel- Ungen en een zeer belangrijk vlieg veld. De Engelschen or.deVnamen een poging orn de Italiaansche\ inboorlin genbataljons door den ongeWonen stel- iingsosrlog murw te maken.Daartoe werden ruim een maand lang lucht bombardementen en artilleriéaan val len ondernomen. Byna dagelijks wer den boven Mojale hevige luchtgevech ten tusschen Italiaansche en Engéjsrhe vliegtuigen geleverd, waarbij deEn gelschen steeds afgeslagen werden. Wederom hadden de Engelschen zioh, aldus de correspondent van Stefani r Addis Abeba, in hun berekeningen, di het winnen van tijd ten doei hadden, volkomen vergist, aangezien de Ita liaansche inboorlingentroepen gewend raakten aan den tot dusverre voor hen onbekenden stellingsoorlog. De Engel sche radio en het Engelsche hoofd kwartier gaven uit Mojale steeds weer berichten, die telkenmale niet in over eenstemming waren met de waarheid De Engelsche regeering kende maar al te goed de reacties Óer verovering van Mojale op de inboorlingen van geheel' Kenya en ook op de bevolking van de Abessijnsche hoogvlakte. De correspondent geeft dan een be schrijving van de verschillende pha- sen. die leidden tot de bezetting van Mojale. I— Het Roemeensche ministerie va-, Lsndbouw heeft een uitvoerig voor schrift uitgevaardigd over de Wijze, waarop men verplicht is vëe te slach ten, Uit dit voorschrift blykt, dat het Joodsche ritueele slachten van vee van nu af aan 4s verboden. Teneinde de ernstige cris'.s, waarin het eiland Madeira als gevolg van het uitblijven van toeristen is g" raakt, het hoofd te bieden, heeft de Portugeesche regeering besloten aan het bestuur van het eiland een bu.- tengewoon crediet van tien millioen escudo's ter beschikking te stellen. Een groot werkverschaffingspro gramma voorziet in den bouw van nieuwe wegen en kolonies en het op heffen der werkloosheid. Volgens een bericht uit Toyo- hara, de hoofdstad van Karafoeto (Zuid-Sachalin), hebben de Russische autoriteiten drie Japansche vissschers, die ter hoogte van Ambetsoe. een Ja- penache grensstad in Karafóeto. aan het viaachen waren, gearresteerd e# naar Sovjetgrondgebled overgebracht De regeering van Karafoeto heef door bemiddeling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken bij de Sov- jetregeering geprotesteerd en de on middellijke vrijlating .van de gearres- terde visschers geëischt. Bij beschikking van den Führer is dansen in het openbaar op Woen.*- ,dag en Zaterdag na 19 uur toegestaan.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2