:hade aan oude twen te Middelburg REORGANISATIE VAN DE Luchtbeschermingsdiensten Welke Bon? ADVERTEERT IN DIT BLABS VRIJDAG 26 JULI 1640 Vooral de Zuidelijke helft oan 'de oude stad werd getroffen jtbdHf fti aagnoag allo* verbrand - kan worden herbouwd Opbouwdienst wordt ingeschakeld Kasten worden verdeeld tusschen Rijk en gemeenten Doodelijk verkeersongeval. WE KRIJGEN MINDER KOLEN. Duitechland moet zün uitvoer contingenteeren. Hout inplaaU van benzine. De wederopbouw van Rotterdam. Levensmiddelen distributie BROOD SUIKER MEEL BOTER THEE OF KOFFIE PETROLEUM GRUTTERSWAREN MOTORBRANDSTOF SPORT Zwartepoorte nationaal stayerkampioen 1940. De rijkstbewerkte re vel» tob het stadhuis-complex kunnen behouden bleven. Ze worden nu geicheord om ze te jmjwaren tegen de gevolgen van heKStstormen. Voor den herbouw van bet stadhuis is reeds alm een tweetal architecten opdracht gegeven: tot herstel der gevels aan den heer H. van Heeswijk te 's-Gravenhage, die den ouden gevel van het stadhuis te Leiden en van de St. Jan te Den Bosch restaureert Voor den herbouw van het interieur en de her-inrichting aan ir A. van der Steur te Botterdam, die om. het Museum Boymans te zijnen name heeft staan. By den brand van het stadhuis is alles, wat er in was, door het vuur ver teerd, zoo de beroemde vierschaar met. haar mooie betimmering en zinvolle' beeldhouwwerken, het schilderij .,Het Laatste Oordeel"*; de prachtige „sche penbank", de buste van Karei V; een gesneden eiken portaal, uit den Middel- burgsch huis afkomstig. Van het raadhuis bestaan nog goede teckeningen. Ook zijn er brokstukken genoeg overgebleven, om het terug te bouwen, zooals het vroeger was. Bij een vorige restauratie zijn verschillende destijds oude beelden vervangen door minder goede, hier opent zich een mooi arbeidsveld voor onze beeld houwers, aan wie verschillende op drachten kunnen worden gegeven. Uit wendig zal het raadhuis er stellig niet minder op wordpn. In het raadhuis, het gouvernements gebouw en de woning van den com missaris der Koningin hing in bruik leen van bet Rijksmuseum en het Mauritshuis een 25-tal schilderijen. Twee waren ar in het Provinciaal Museum, dat zoo goed als niet geleden heeft, en die zijn dan ook gered. Het gemeentelijk archief is totaal verbrand. Dit is wel een zeer ernstig verlies, want er was veel belangrijks in dat archief. i Andere beschadigde objecten. Op den gevel na is ook de provinciale bibliotheek aan de Lange Delft ver woest, doch het provinciaal bestuur heeft dadelijk schoorwerken laten maken. De bedoeling is, de restanten af te breken en het geheel zooveel mogelijk het oude aspect terug te geven. Met de provinciale boekerij schijnt het nog mee te vallen, Overigens hebben de verschillende branden niet alleen het centrum ge teisterd, maar juist ook verschillende mooie punten daarbuiten. Zoo het huis van de Oost-Indische Compagnie aan de Rotteidamsche Kaai, grootendeeis gebouwd in de 18e eeuw. Daarachter stonden pakhuizen uit de 17e eeuw. Aan twee binnenplaatsen ge legen, waren dit prachtige panden. Zij zijn geheel uitgebrand. Het is uitge sloten, ze weer op te bouwen. Daarnaast stond een huis uit de 17e eeuw, de ,;Globe" van de vereeniging Hendrick de Keyzer. Ook dit is schoor, uitgebrand. de mogelijk- t herbouw of bentel van te te g geheel at gedeeltelijk ver- je rnomumentale gebouwen met historische kunstwaar- we eest onderhoud gehad Kalf, inspecteur Kuntt- ldueB ge achate groot is en ten f,r,herstelbaar, meet toch ver- rolden, dat het erger had kun- reel kan te zijn vroeger en -hspen worden, aldus de „'te Zuidelijke helft van de [„erd getroffen en de gevolgen -Sn ém het ernstiRrt. Be AteB). Vüe de Abdij is nagenoeg alle* ver- Oe ir»teste schade trouwens is aan- tengevolge van secundaire ïLjen minder door meer directe oor- IwT De branden zijn dan ook het «cite «bleken. Te Middelburg hebben jTjJfo hevusten dag twaalf branden uttlijR gewoed. get Rijksarchief te blijven staan, _w,(ls de onderbouw daarbij van de Mjnspoori te te kelders zijn de wtjiieven grootendeeis bewaard ge- |>j£y£j3 f D, overwelfde kloostergang, welke Krtjg jaar gekten gerestaureerd werd, i grootendeeis behouden. De gewelven inii in tact gebleven. Afgebroken wordt wat niet te behou- 4tn is e» gevaar oplevert, zooals het lolo! „De Abdij". Van veie andere gehouwen staan de buitenmuren nog. Voor zooveel ze niet hersteld 1 tornen wórden, zijn er vol doende gegevens overgebleven om tot situwbouw te kunnen overgaan. In bet gebouw van de Provinciale griffie z«n een aantal mooie gobelins nrbranci. De Kerke». Er warm twee kerken, eigendom Van it Ned. Herv. Gemeente, en een toren. it bange ten, beboerende aan de hrrgerlijke gemeente, te de koorkerk zijn nog mooie gewelven overgebleve. Onderzocht Wordt of herbouw moge lijk 13. In de Nieuwe Kerk was het praalgraf Tm ie Evertsen, de békende aütaïra- fcn. omgeven door zandzakken. Deze hebben goede resultaten opgeleverd. Het Raadhuis, f oud* raadhuis bestaat uit drie «Hen. 1>n terete het eigenlijke stadhuis. Daarbij Muit zich aan te tleeschhal Dit a gothiek. Einde acht tiende eeuw te,er ces vleugel bij san- febouwd. Deze m aoo slechten toe tend geraakt, dat hjj moet worden af- pbroken. Van vleeschhal en raadhuis •kan nog slechts te buitenmuren. Van den gothnchén gevel aan te Lange Hoofdstraat rüa drie venster traveeën Knakt. h® een brief, welke de secretaris- £"Wteni*me*end hoofd van het ®P®iea8st van f Binnenland«rhe «w betreffende een reorganisatie oen Luehtbeschermmgsdienrt heeft L7me" den burgemeesters der gemeenten, wordt het .f10* ontleend: van te laatste maanden dat het vrijwilligere de organisaties van ten on- in meer dan een op schiet, nood» gelijk 1 is van het personeel tijd diensten gevraagd doom zich ba gemeen ten in mindere of moeilijkheden gevoelen tot te bezetting van geachte luchtbeacher- anderszjjds te kt bezetting de vorming van vei- ia een reorgani- «htbeschermingsdiensten at overweging genomen, ccs regeling foor *anrbj» te Bums ate ge- i zijn aig te kern van de niaatie voormen? «lijkt, dóórdat voor deie kernen gebruik .te demobilisatie der Nederlandsche weer macht vrijkomende krachten. Bespre kingen met den commandant van den Opbouwdienst hebben er toe geleid, dat deze zich in Mfcinsel bereid verklaard heeft het personeel van dezen dienst tot een naden te bepalen aantal ge ëncadreerd, beschikbaar te stellen voor de Luchtbeschermingsdiensten der daarvoor in aanmerking komende ge meenten. Daarbij dienen o.m. te volgende pun ten in acht Je worden genomen: 1. De minimum-bezetting van een kern bedraagt in kleinere gemeenten leraren (twee groepen van drie, waar van elke^groep om beurten nachtdienst verricht, en wel twee man voor te surveillance en ten voor te bezetting rem den commandopost, zoet onderlinge aflossing). van rey»a. De Opbouwdienst kan echter geen kleinere verbanden beschikbaar stellen ten groepen van ongeveer 40 man. De commandant van den Opbouwdienst Stelt zich evenwel op het standpunt, dat het verband in een groep behouden blijft, indien te ploegen van te groep geen grooteren wég-afstand dan onge veer 15 K.M. behoeven af te leggen, teinte het oefencentrum te bereiken voor te lichamelijke oefening, welke voor te manschappen van den dienzt verplicht is gesteld. In verband hiermede lullen door te Rijks-inspectie voor da bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen uit te daarvoor in aanmerking komen de, niet te ver uit elkaar liggende kleinere gemeenten in overleg met de «we»*" Daartegenover waren er vroeger een paar oude huizen, een ervan «De Steen- rotse", weeneen» van vereeniging Hendrik te Keyzer, was bijzonder mooi, met een gevel uit natuursteen. Daar staan alleen de pui nog van over eind, met een reeks reliefs, die is te behouden. Met het huis „De Gouden Zon", in te Lange Delft is niets meer te beginnen. Ben ander schilderachtig gebouw, te Bank van Leeninf, is ook verbrand. Hetzelfde is bet geval met tal van geveltjes in smalle steegjes. Ami de Balans stond een gebouw, 'dé St. Joris Doelen, met een gevel uit te 18e eeuw, van natuursteen, vroeger dienende voor sociëteit, later hotel. Daarvan staat nog alleen een teel van den voorgevel overeind. Het is te vraag, óf die te behouden is. Belangrijke oaf esc hoede» objecten. Van wat er, geheel ongeschonden, voor het nageslacht bewaard is ge bleven, noemen we de Kloveniers doelen, dateerente uit 1807, een vrij groot gebouw, met een kleurige archi tectuur van gemengde hak- en berg steen. De Oostkerk, een achterzjjdige koe pelkerk, bleef behouden, ook te Kuy- perspoort. een merkwaardig slop, waar achterin het Kuypershuis staat, bi de omgeving echter is veel verbrand. De Gistpoort, een der toegangen tot de Abdij, is bewaard gebleven. In een ander gedeelte van het oude Midelburg is eveneens nog vrij veel behouden, als te Gasthuiskerk, de Schotsche Kerk en een groot aantal interessante gevels. Als er voldoende zorg aan wordt be steed, zal aldus het oordeel van onzen zegsman Middelburg veel van de attractie kunnen terugkrijgen, welke het vroeger had. Men wil van het oude zoaveel mogelijk behouden. Er is ge gronde hoop tevens, dat men bij het nieuwe stratenplan het karakteristieke van den ouden stadsaanleg zal volgen. Dan is het de groot vraag: hoe zal er worden gebouwd Het zal goed zijn, als hierbij de leiding wordt gegeven aan bekwame architecten, die de sfeer van Middelburg begrijpen. Het oude Middelburg was te dicht bebouwd, Er moeten minder huizen kronen dan er gestaan hebben. Worden bovenstaande richtlijnen in het oog gehouden, dan kan er een her boren Midelburg ontstaan. 18-JAR1G KNAAPJE BET SLACHTOFFER. Gisteren is er op den 's Gravendijk-' wal bij de G. J. de Jonghweg te Rot terdam een ernsüg ongeluk geheurdt' dat het f 0-jarig jongetje L. Uitenbroek^ uit - de Lieve Verscftuierstraat aldaar' hét leven heeft gekost. Het kind reed met twee vriendjes op de fiets in de richting van de Park- sluizen, toen een zeswielige vrachtauto uit Beverwijk geladen met buizen be stuurd door, den 22-jarigen S. hem achter op reed. Waarschijnlijk werd de kleine gegrepen door een opstaand ijzer van den oplegger. Hij verlote het evenwicht en kwam onder de auto te vallen. De zware wielen gingen hem Over het lichaam, zoodat hij op s"g gedood werd. Het lijkje is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg. vormd, waarbij aan te vorenbedoelde voorwaarde voldaan wordt Voor de grootere gemeenten zal de beschikbaarstelling beperkt moeten blijven tot ten hoogste twee afdee- lingen, elk ter sterkte van vier groe pen a plm. 46 man. Gelijk ook reeds te Amsterdam met betrekking tot de brandweer is geschied, zullen in laatst bedoelde gemeenten de manschappen gekazerneerd worden. 2. Door den Opbouwdienst zal er naar worden gestreefd, dat zooveel mogelijk personeel woonachtig in, of afkomstig van de betreffende gemeen te, voor die gemeente beschikbaar zal worden gesteld. 3. Het Rijk betaalt de personeels kosten met dien- verefande, dat de kosten van legering en voeding ten lasté der gemeenten komen. 4. Bij de normale diensten draagt het personeel de kleeding en uit rusting, weike voor den Opbouwdienst zijn voorgeschreven. Voor het ver richten van brandweer-, gas- en andere bijzondere diensten verstrekken de gemeentebesturen de hiervoor ver- eischte kleeding en uitrusting. 5. De inschakeling van het personeel' van den Opbouwdienst bij de gemeente lijke Luchtbeschermingsdiensten zal niet eerder kunnen plaats vinden dan eind Juli a.s. Het wil mij voorkomen, dat op de hierboven aangegeven Agjjze een be vredigende en voor de gemeenten tevens financieel weinig bezwaarlijke reorganisatie v|p te Luchtbescher mingsdiensten kan warden verkregen. Vanwege den commandant van den Opbouwdienst is daarbö het vertrou wen uitgesproken, dat de gemeente besturen zich bij wijze /Van contra prestatie moreel verplicht zullen ge voelen om het in hun gemeente voor den Luchtbeschermingsdienst beschik- baat gestelde personeel van Zijn dienst in te eerste plaats in aanmerking te doen brengen voor het vervullen van vacante gemeentelijke'' dienstbetrek kingen. waarvoor zij in aanmerking kunnen komen, en. zich tevens zullen beijveren om dit personeel bfj te werk gevers ia te gemeente aan te bevelen. Ik stel er prijs op, dit matste met dra» meeste» nadruk te andetetreepen. WU ZULLEN WEINIG OF NIETS UIT DUfTSCIILAND KUNNEN BETREKKEN. De N. R. C. wijst erop, dat Duitsch land, nu Engeland niet meer levert, alleen voor te voorziening van de Europeesehé kolenroarkt staat. Hoe hard het ook werkt, het zal niet kun nen vooraten in alle behoeften. Daarom moet Dnitschland zijn af nemers op rantsoen zetten. Alle Tanden zullen hun deel in hét tijdelijke tekort moeten dragen, Daarbij wordt uiter aard ook terdege rekening gehouden met. de binnenlandsche productie der betrokken landen. De positie van ai Wat nu Nederland aangaat, ziet het er naar uit, dat wij dezen winter uit Duitschland weinig ot niets zullen kunnen betrekken. Anderen, die in het geheel niets hebben, moeten uit ons vroegere deel bediend worden. Welis waar is nóg geen definitieve regeling getroffen, maar het laat zich toch aan zien, dat wij van die soorten, waarvan wjj zelf voortbrengen, niets zullen krij gen. Het is zelfs de vraag of de kolen met een hoog gasgehalte, welke men hier niet voortbrengt, maar waaraan wij toch dringend behoefte hebben, o.a. voor onze gasindustrie en de steen- industrie, geleverd zullen worden. Wij kunnen dus than* de balans op maken, van wat ons niet .bereiken zal. Duitschland leverde hier in 1939 3.7 millioen ton steenkolen en, als men Polen er bij telt, krijgt men juist 4 millioen ton. Zelfs als wij de gaskolen uit Duitschland en het voormalige Poolsche gebied krijgen, waarom wij zoo dringend verlegen zitten, dan kan toch een ieder begrijpen, dat een zeer 'grpot gedeelte van den voormaligen invoer ditmaal onze grenzen niet zal overschrijden. Waar ook Engeland niet levert en van België eveneens wel zeer weinig te verwachten zal zijn, wil dat zeggen, dat van onzen kolen- Invoer, welke in 1939 bijna 6 mil lioen ton bedroeg, niet veel te recht z al komen. Wat dit be- teekeilt, kan men zich realiseeren, in dien men weet, dat deze invoer de kleinste helft van het verbruik ad 14 tnillioen ton uitmaakt. Be uitvoer gaat gedeeltelijk door. Nu heeft Nederland in de achter ons liggende jaren ook veel geëxporteerd. Ruim 5 millioen ton ging in 1938 ons land uit. Uiteraard gaan te gedachten du* naar een stopzetting van den uit voer. Maar dat proces is, hoewel deels noodzakelijk, toch niet zoo eenvoudig Want een ieder kan zien, dat dan voor Berlijn het probleem slechts verscho ven zou zijn. Immers daar, waarheen onze kolen niet gaan, zullen te Duit- schere toch weer een andere oplossing moeten vinten. Zoo is het dan ook begrijpelijk, dat Duitschland zich niet kan neerleggen bij een stopzetting van den uitvoer. Een gedeelte ervan zal zeker moe 'ten doorgaan. One mijne Trekt men uit het bovenstaande te conclusie, dan kan men zeggen, dat wij hier in ieder geval minder zullen krijgen en evenmin te kwaliteiten, welke men gewoon was te gebruiken. Dit beteekent voor te Nederlandsche mijnindustrie, dat zij met volle kracht moet produceeren, teneinde het tekort zoo klein mogelijk te houden en zoo veel mogelijk beschikbaar te kunnen- stellen voor hen, die tpt dusverre een ander product gebruikten. Des te onaangenamer is het, dat tegenover dezen gebiedenden eisch de harde werkelijkheid staat, dat onze mijnindustrie niet méér kan. Dat wil zeggen, haar productie-apparaat is volkomen intact en berejd en gereed om het uiterste te geven. Maar wie 35.000 ton per dag produceert, heeft behoefte aan een regelmatige afzen ding. Men kan bij de mijnen maar niet gaan opstaan. Ho.ewel alle factoren schreeuwen om een opdrijving van de productie tot het uiterste, is het met de vervoers mogelijkheden slecht gesteld. Hoewel de oorlog alweer 2'i maand achter ons ligL functionneert het vervoersappa- raahnog maar gebrekkig. Wij moeten niet vbrgeten, dat te mijnen ten op zichte van het verbruiksgebied excen trisch zijn gelegen; en er dus zeer veel van het vervoer gevraagd wordt Als gevolg van deze Beperkte vervcters- gelegenheid kunnen de mijden niet op volle productie werken en zijn zij zelfs gedwongen, den arbeid op bepaalde dagen stop te zetten. Het gevolg is, dat nog minder kolen ter beschikking ko men, terwijl het getieele laud reeds daarom roept Aan dezen wantoestand moet een einde worden gemaakt Boe moeilijk dit ook zijn moge, er moet nog meer snelheid worden betracht bij het her stellen van de spoorwegverbindingen en het opruimen van te waterversper ringen. De nateelen van te verbroken verbindingen cumuieeren zich; zij zul len zich niet alleen wreken in een kleinere hoeveelheid kolen voor huis houdelijke doeleinden, maar zü kun nen oqg de productie van andere be drijven gaan belemmeren en dus be perkend werken sp werkgelegenheid en voortbrenging van allerlei arti kelen. FLAN-WITTEVEEN GOEDGEKEURD De Regeerings-commissaris voor den Wederopbouw ir Ringers, heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan van ir Witteveen voor den wederopbouw van de verwoeste gedeelten van Rot terdam. Het plan is aanvaard als een plan, waarin te richtlijnen voor te nieuwe stad zijn aangegeven, zoodat het dus mogelijk is, dat er zich nog detailwijzigingen kunnen voordoen. De 'groote lijnen zullen evenwel gehand haafd worden. Daarom staat het nu dus o.a vast, dat Rotterdam zijn, nieuwe spoorwegviaduct zal krijgen; een viaduct, dat langs te Rotte zal loopen. Reeds thans is men bij den Kralingsche Plas bezig puin te storte.n waar te nieuwe viaduct eerlang zal verrijzen. BEVREDIGENDE PROEVEN. fa tegenwoordigheid van verschillen- de genoodigden, o.a. dr ir M. H. Dam me, directeur-generaal der P.T.T., des hoofdingenieur-directeur der telegra fie en telefonie ir. H. J. Boefje en den hoofdinspecteur der P.T.T. ir H. C. Pel ser, werd gisteren in de motorenfabriek „.Jaffa te Utrecht een demonstratie gegeven met den door deze fabriek ver vaardigde gasgenerator, welke zoowel op een ruwe olie, als op een benzine motor kan worden gemonteerd. De de monstratie werd gegeven met een „Jaffa" Haha lagedruk-oliemotor. Het bleek dat de aldus voortbewogen auto slechts zeer weinig onderdeed voor een op benzine of olie rijdenden wagen. Het starten geschiedt gewoon op een accu, het optrekken gaat vrij snel en de piaximumsnelheid Egt slechts weinig onder die van een ge wone benzineauto. Verschillende groote bedrijven heb ben reeds bestellingen gedaan o.a. de gemeenteremiging te Amsterdam en Leiden en de stedelijke autobusdienst te Utrecht. Dr ir Damme deelde med*, dat de P.T.T. verscheidene houtgas generatoren voor haar auto's heeft be steld. DE HEER VAN GEELKERKEN f BEANTWOORDT VRAGEN. fa de groote zaal van het Anister- damsche Concertgebouw heeft de N.S.B. een vergadering belegd, welke aansloot op de vergadering van te vorige week. Op dien avond was ge tegenheid tot het stellen van vragen, Weike echter door het groote aantal 58 in verband met de verduiste ring niet allen konden worden beant woord door den plaatsvervangend lei der, den heer C. van Geelkerken. Daartoe was nu gelegenheid. De heer Schout van Dieren, gewes- sielijk leider van de Nationale Jeugd storm, zeide, dat in het komende nieuwe groot Nederland slechts één jeugd-beweging zal bestaan, de Na tionale Jeugdstorm. De eerste vraag, welke te beer van Geelkerken beantwoordde, luidde: Kan het „Wilhelmus" als volkslied niet vervangen worden door het „Wien Neerlands bloed". Spreker zeide hier op: Het „Wilhelmus" is het oudste volkslied der wereld en teekent den strijd van een volk. Thans zingt de N.S.B. het eerste vers niet meer, doch wel het zesde. Het „Wien Neelands bloed" kan niet, althans nu nog niet, het Nederlandsch volkslied worden genoemd. Naar aanleiding van een vraag over de toekomst van het bedrijfsleven in den nationaal-socialistischen staat, zei de de heer van Geelkerken; Het par ticuliere bedrijfsleven zal in stand worden gehouden. De staat houdt ech ter het opper toezicht. Het kapitaal zal daarbij geen rol spelen. De weerbaarheidsafdeeiingen ter N.S.B. aldus bleek uit het antwoord op een volgende vraag, zijn niet ge wapend. Een vraag over de ouderdomspen sioen ontlokte de heer van Geelker ken de mededeehng, dat de N.S.B., in dien de leiding van den staat in haar handen komt'zal zorgen voor ouder- doms-pensioenen voor een ieder die hard heeft gewerkt De N.S.B. is bang voor onze kolo niën. Jarenlang is de bewapening van Indië verwaarloosd en nu kan ons dit onze koloniën kosten, hetgeen een be langrijke verlaging van ons levenspeil zou beteekenen. Rusland aldus de heer van Geel kerken is de rotte plek in hei toe komstige Europa. Het is een groot ge vaar, dat gebruik zal maken van iedere zwakheid van Duitschland. fa de toe komst zal de Sovjet-Unie echter ook door de nationaal-socialistische ge dachte worden veroverd. Het Jodenvraagstuk, waarover acht vragen waren binnengekomen, leeft in ieder volk, volgens den spreker. De Joden hebben zichzelf als vraagstuk opgeworpen. De NJSJL heeft tegen te Joden stelling moeten nemen door te houding der Joden zelf. Het levensbelang van het Neder landsche volk eisch t te scheiding; Naar uw tenten terug o Israel zegt het Oude Testament. De N.S.B. is het daar mede eens. Den kleinen Jood. zal een levenskans worden- gegeven. Ka te pauze sprak de heer van Geelkerken over de Nederlandsche Unie. De N.S.B. zal voor iedere concen tratie onverteerbaar zijn. BONS 71 Urn. M van bat brood- banbaekja: 2888 gram gewoon kneed af ISM gnun roggebrood «vare te pallida 22 t/ra. 28 Juli, ■aat 4 dagen extra gcMgheids- BON Ne. M: 1 K.G. aaiker (geldig tot en aaet 23 Augustus). BON ua. 75:1H oua tarwebloem af tarwemeel, et beekweltmeel, af roggebtoem, af roggemeel, 0f setfrijaend bakmeel (geldig tot en met 2< Juli). BON na. 98: tYt aas tarwebloem, «f tarwemeel, af beekweitmeel, af roggebloem, ef roggemeel, of relfrijzrnd bakmeel (geldig tot en met 9 Augustus). - BONS ne. <7 en (8: 258 gram boter of margarine of vet (gel dig tot en met 28 Juli). BON i». 85: H ons thee of 14 pond koffie (geldig tot en met 2 Augustus). FETROLEUMZEGEL Periode Hl 2 Liter petroleum (geldig tot en met II Augustus). BON ue. 95: 255 gram rijst ot rijstemeel (geldig tot en met 11 Augustus). BON na. 188: 258 gram haver- maut of havervlokken ef gort of grutten (geldig tot en met 11 Augustus). BON oo. 185: 188 gram maïzena of griemneel of puddingpoeder geldig tot en met 11 September). I BON no. 118: 188 gram macaroni of vermicelli ot spaghetti (geldig tot en met 11 September). Tweede distributie periode loopt .van 1 Augustus t/m. 31 Augus tus. Verroersvergunningen en Toe wijzingen van motorbrandstof moeten opnieuw werden aange- vraagd op te gebruikelijke for mulieren. WIELRENNEN. o" WALS TIERDE, SCHULTE VIJFDE. f Onder groote belangstelling werd gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam te wedstrijd gehouden om het stayerkampioenschap over 100 k m. Aan den start verschenen de ren ners in de volgende rangorde: I. Zwar tepoorte (v. d. Bom), 2. Bosland (Wiersma), 3. Van Amsterdam (Sles- ker), 4. Wals (Kaeserk 5. Schutte (Bustraan). Het is een spannende strijd gewor den, waarbij verrassingen geenszins zijn uitgebleven. Algemeen bekend was, dat de kampioen 1938, Cor Wais, hardnekkige pogingen in het werk zou stellen om ook dezen keer den be geerden titel te behalen, waardoor hij met de traditie brekend, voor dé derde maat achtereenvolgens het kampioen schap over 100 K.M. zou bemachtigen. Het is evenwel geheel anders uit- geloopen, dan vele insiders stellig heb ben verwacht. Noch Wals, die den laatsten tijd intensief had getraind, om zijn ouden vorm terug te krijgen, noch de nieuwe debutant, Gerrit Sehulte, zijn met den eeretitel gaan strijken, doch Zwartepoorte, die nog niet zoo heel lang geieden zijn eerste schuchtere pogingen deed, op initiatief van den directeur van te Utrechtsche Wielerbaan, Cor Blekemolen, achter den eveneens kersverschen gang maker, Chr. v. d. Bom. De uitslag luidt: 1. Zwartepoorte, I uur 22 min. 21 sec. (v. d. Bom). 2. Bosland op 100 meter (Wiersma). 3. Van Amsterdam op 700 meter (Biesker). 4. Wals op 900 meter (Kaeser). 5. Sehulte op twee ronde (Dis- traan) Aan dezen stayerwedstrijd ging een interessante stedenwedstrijd Arresten, dam—Haarlem vooraf, elke werd ge wonnen door te Amsterdammers. In alle drie de nummers, sprint, achter volging en de 10 K.M., klassementsrit, werd door te Amsterdammers eciï klinkende overwinning behaald. Bij de haarlemmers viel aflees het goede rijden op van te Beat

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 7