„In vaderlandschen zin' Welke Bon? DEFINITIEVE DISTRIBUTIE VAN BOTER EN VET Bons 01 t.e.m. 04 van boter- en vetkaart met ingang van heden Mr Linthorst Homan MAANDAG 29 JULI 1940 Verkoop van bepaalde textielproducten tot 12 Augustus verboden De verkoop van textielproducten. Antwoord op de geleverde eritiek De brooddistributie. De boterproductie. Geen politieke tegenstellingen en geen particulier leiderschap Bedrü ft gemeenschap voor land- en tuinbouw. centrale politie federatie. BROOD SUIKER MEEL BOTER EN VET THEE OF KOFFIE PETROLEUM GRUTTERSWAREN MOTORBRANDSTOF Intrekking sthunuitkeerina MPAUNGKN VOOR DETAIL LISTEN. De aecretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visaeherü deelt mede, dat Maandag 29 Juli, vandaag dus, e aanvang zal worden gemaakt met de definitieve distributie van boter, mar garine, spijsvet en spijaolie. Gedurende het tifdvak van 29 Juli tot en met 23 Augustus a.s. geeft elke der met „01" tot en met „04" genummerde bonnen van de boterkaart uitsluitend recht op het koopen' van 250 gram boter. Voorts geeft eikg der met „01" en „02" genummerde bonnen van de vet kaart gedurende genoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram marga rine, gesmolten vet, voorzoover voor- radig, of boter. De met'„03" en „04" genummerde bonnen der vetkaart geven gedurende het tijdvak van 20 Juli tot en met 23 Augustus elk recht op het koopen van 250 gram boter, op den prijs waarvan een reductie van 10 cent per 250 gram zal worden verleend door de winkeliers. Deze reductie zal uitsluitend op deze bonnen „03" en „04" van de vetkaart woden verleend, dus niet op een van de overige hier boven genoemde bonnen. De reductie wordt verleend, wanneer de bonnen bij den detaillist worden ingeleverd ter verkrijging van' boter. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, zooals reeds uit hei voor gaande blijkt, bonnen, welke recht geven op het koopen van margarine en, voorzoover voorradig gesmolten Vet, desgewenscht ook kuniien Worden gebruikt voor het koopen fan boter. De detaillisten behooren de'bonnen te plakken op opplakvellen en ter ver krijging van een toewijzing it) te die nen bij den piaataelijkert distributie- dienst. Op een opplakvel tfiogen slechts bonnen, welke hetzelfde ftummer dra gen, voorkomen. Tegen inlevering van die opplakvellen, welke de bonnen waarop reductie is verlepnd, bevatten, krijgen de betrokken detaillisten be- halve toewijzingen bovendien z.g. re- duetiebonnen, welke verzilverbaar zijn bij een der bijkantoren (of agentschap pen der N.-V. Middertstandsbank of eenige andere bankinstelling, waarvan de plaatselijke distributiedïenst de adressen verstrekt. Personen, die in aanmerking komen t^gpoor zoogenaamde volksmargarine en volksvet, dat verstrekt wordt door het departement van Sociale Zaken, zullen dit ook nu op de gewone wijze kun nen blijven betrekken. Zij behooren daartoe evenwel eerst een met het aantal te verstrekken pakjes volks- margarine of volksvet overeenkomend aantal bonnen van de vet- of boter kaart in te leveren by de instantie, welke de gebruikelijke bonnen ter verkrijging van volksmargarine of volksvet verstrekt. De overige regelingen, welke ten aanzien van deze distributie zijn ge troffen, zijn gelijk aan die, welke golden met betrekking tot de voor loopige distributieregeling van boter, margarine en spijsvet Zij zijn gepu bliceerd bij den aanvang van die voorloopige distributieregeling op 15 Ju» jj. Zelfkanten. Zoogenaamde „zelfkarners" mogen slechts boter vervaardigen met schrif telijke vergunning van de Nederland- sche zuivelcentrale, afdeeling zuivel. Deze zelfkarners zullen slechts 250 gram boter per week per persoon mogen verbruiken. Bij verkoop van overtollige hoeveelheden boter dienen de geldige honnen van de afnemers in ontvangst te worden genomen en wel een bon per 250 gram boter. De ont vangen bonnen moéten tezamen met de eigen bonnen der- vet- of boterkaart worden geplakt op opplakvellen. welke de plaatselijke distributiedienst ver strekt. Deze distributiedienst zal hier voor toewijzingen Verstrekken, welke de zelfkarners zorgvuldig moeten be waren, teneinde deze te kunnen in leveren b(j> controle vanwege de Ne derlandsche zuivelcentrale. Er zal streng op worden toegezien, daj zelf karners geen boter afleveren zonder inneming van bonnen, dan wel eigen- vervaardigde boter consumeeren zon der hun bonnen op te plakken. AFLEVERING VAN BEPAALDE ARTIKELEN VERBODEN. Tot 12 Augustus a.s. De secretaris-generaair waarnemend hoofd van het departement van han del, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat met ingang .van Zaterdag j.l. de verkoop en aflevering van de na volgende artikelen door de textielindu strie, groothandel en kleinhandel aan consumenten is verboden, r Deze artikelen zijn: Regenjassen, regenmantels en regen capes (niet uit gummy of gegummeer- de stoffen gemaakt). Wollen of halfwoljfen oostuums (jas, broek en vest). Afzonderlijke wdllen of halfwollen jassen (colbert-, jacquet- sportjas e.d.). Afzonderlijke jollen of halfwollen broeken (inbegrepen rijbroeken en. plusfours). J Wollen gebreide slipovers en pull overs (met mouwen). Idem zonder mouwen of met 14 mouwen. Wollen gebreide vesten en jumpers (met mouwen). Idem zonder mouwen of met 14 mouwen. Wollen en halfwollen japonnen en jurken. Vollen en halfwollen rokken, rok broeken en broeken van slot Idem tricot of gebreid. Wollen en halfwollen mantelpakken. Wollen en halfwollen complets. Truien. Vlerk. meter wollen en halfwollen Moffen voor boven kleeding. Dit verbod geldt tenzij inmiddels een afwijkende regeling wordt gepu- cieerd tot Maandag 12 Augustus a.s. '-•) m INVENTARISATIE VAN S—11 AUGUSTUS. Van 8 tot 11 Augustus a.s. zal een algemeene inventarisatie plaats vinden van bij de textielindustrie, groothandel en kleinhandel aanwezige voorraden textielproducten. Ondernemingen en handelaren, die na afloop van de bovengenoemde pe riode niet in het bezit van een ver gunning van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten zijn, zullen door de industrie en andere leveranciers niet meer mogen worden bediend. TWEEDE SERIE BROODBON- BOEKJES. In de week van 29 Juli tot en met 3 Augustus zal de uitreiking geschie den van de tweede serie broodbon- hoekjes. Bij deze uitreiking zullen voor kin deren beneden vier jaar geen enkele broodbonboekjes doch halve broodbon- boekjes, tezamen met tdeslagkaartcn voor rijst, havermout e.d. worden af gegeven. De plaatselijke distributiediensten zullen datum en plaats van uitreiking der broodbonboehjes en toeslagkaar- ten nader bekend maken. .UITSPITTEN" TOT 1 SEPTEMBER TOEGESTAAN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij deelt mede, dat, zooals in het persbericht van Zondag 14 Juli |i is medegedeeld, alle gepro duceerde boter, 'met uitzondering van •schapen- en geitenboter. van een merk moet worden voorzien en dat de afle vering van ongemerkte boter is verbo den. Tot 1 September 1940 zullhn detail listen, die niet in het bezit gijn van een (eventueel voorloopige) karn- en of sorr.pakvergunning, nog boter mogen uitspitten". Van dien datum af echter zullen detaillisten uitsluitend in net klein verpakte en gemerkte boter mo gen verkoopen. I - In het genoemde persbericht is tevens vermeld, dat handelaren in boter, die niet uitsluitend detaillist zijn, zich bij de Nederlandsche zuivelcen trale dienen te organiseeren. Voorzoo ver deze handelaren dit nog niet heb ben gedaan, dienen zij zich ten spoe digste tot de aflevering zuivelcontrdle der Nederlandsche zuivelcentrale in hun provincie te wenden tot het ver krijgen van een desbetreffende aan vraagformulier. Mr J. Linthorst Homan, een der voormannen van de Nederlandsche Unie, heeft thans bij Tjeenk Willink te Haarlem ondèr den titel „In vader landschen zin" een tweede brochure laten verschijnen, wsarin hij de eritiek In opbouwenden en in negatieven zin. die op zijn handelingen zijn gehoord, beantwoordt. Contact met partijvaoraltten. De heer Linthorst Homan vermeldt o.a. de teleurstelling, ja zelfs de woede over zijn contact met de voorzitters van de groote politieke partijen, met wie hij tezamen'met enkele anaeren. enkele malen vergaderde en met wie men aanvankelijk tot een gezamen'ijk resultaat was gekomen: er zou eer. Ne derlandsche Unie worden opgericht ter bereiking vaa activiteit voor verbete ring van fouten en ter handhaving van het Nederlandsch karakter In 't werk. Nu weet schrijver wel, dat deze te leurstelling en deze woede voor een deel zijn voortgekomen uit reactie op" enkele ongelukkige formuleenngen in politieke kringen, welke formuleerin gen er geen rekening mee hielden, dat luist uitdrukkelijk was overeengeko men, dat na het gevoerde overleg in het vervolg nimmer ruggespraak met de politieke partijen zou plaatsvinden. ..Doch ook als ik dat bedenk, en ook ala ik overweeg, dat vermoedelijk deze berichten door anderen met opzet zijn aangedikt zoo sprak men over E.D. D. (Eenheid door Democratie), welke vereeniging ik nimmer heb bewonderd en met welke ik nimmer contact had ook als ik dus denk te doornen, wal hier allemaal een rol speelt, dan nog valt deze teleurstelling van velen hier over mij op. Deze teleurstelling bleek mü nl. ook overduidelijk uit dozijnen brieven uit de efgen kringen der poli tieke partijen zonder onderscheid". Ons volk wil nu van partijpolitiek blijkbaar niets hoeren. Is dat juist! Inderdaad ia dat juist In dien zin, dat wü het partijwezen, gelijk het vroeger was, niet willen zien te- rugkeeren. Ook is het juist in dien zin, dat wy voor nu en later geen onder linge politieke tegenstellingen willen zien. „Maar ik acht het bnrechtvaaTdig door een heftige eritiek het verleden U verguizen en een politieke partij en hare leiders slechts smalend te bespre ken. Men mag niet vergeten, dat velen der politici evengroot enthousiasme en evengroot idealisme heeft bezield als nu velen, die op hun manier naar een heid atreven." Naar positief gericht werk. Voortgaande wijst de schrijver er dan op. dat „alleen verdedigen in lijden als deze dom en onvruchtbaar is; ook veranderen louter omdat het moet of niet ander» kin is dom en on vruchtbaar ik besprak dat in mijn „hartekreet" want alleen positief gericht en van idealisme en gloed door trokken werk kart waarlijk vruchtbaar zijn# Bijna ieder is het nu wel eens met de pogingen naar verbetering der ver houdingen in eigen kring. „Maar het gaat nu om de vraag, of dat voldoende is. Welke vraag ik in mijn „hartekreet" ontkennend beant woordde door te zeggen, dat het nu te laat is voor stukwerk. „Ik bedoel dit zoo: wij leven nu niet meer in de oogensehynlyk rustige da gen, waarin dit alles geleidelijk en ge stadig kon worden doorgevoerd, wij leven nu in tijden van wereldrevolutie, ook voor ons volk. Bovendien zien en gevoelen wij in Nederland zeer goed, dat, hoe ook de afloop van den ooglog zal zijn, ons volk allereerst in zichzelf sterker zal moeten zijn dan tevoren en tevens, dat onze oriëntatie in Europa een gansch andere zal zijn." „Cns nationaal gevoel, voor de meesten gelouterd en gesterkt door den oorlog, „wil iets" en het is daar van niet meer af te houden. De vraag is dan ook niet, óf wij deze dingen nu wel op het juiste oogeoblik doen, doch louter hoe dit alles tot zijn oplossing zal mosten komen. '„Zweeg thans ons geheele volk hierover, terecht of ten onrechte, dan zou men nog kunnen zeggen, dat de vraagstukken der nationale samenbinding kunnen blijven lig gen tot na den vrede, ook al zou men persoonlijk dat uitstel onjuist achten; oorlogstijd Is oorlogstijd, da', wil zeggen in beginsel niet een tjjd voor zelfstandige en onafhankelijke verbetering in het eigen nationale tehuis. „Maar ons volk zwijgt n i et. 'Er zyn groepen, welke integendeel met bijzonder groote scherpte het recht opeischen, in dezen voor geheel ons volk te spreken en het Is bijna uit- EEN BELANGRIJK VOORSTEL VAN' KATHOLIEKE ZIJDE. In de hnofdbeetunrsvergadering van den katholieken Nederlandschen boe- ren- en tuindersbond is besloten om de in deze bevolkingsgroep reeds lang levende gedachte van een organischen opbouw van allen, die door de uitoefe ning van" den land- en tuinbouw het hunne tot de volkshuishouding bijdra gen, een aan ds gebonden economie aangepaste organisatorische vorm en gestalte te geven. Om deze grootsche taak tot stand te brengen heeft de katholieke Neder landsche boeren- en tuindersbond den christelijken boeren- en tuindersbond on het Koninklijk Nederlandsch land- bouw-comité uitgenoodigd hun mede werking te verleenen, teneinde een bedrijfsorganisatie voor land- en tuin bouw in het leven te roepen, gezamen lijk met de standsorganisaties van de landarbeiders en andere daarvoor in aamperking 'komende organisaties. De opzet is, om allen, die in den land- en tuinbouw hun bestaan vinden, in één gemeenschap samen te brengen. De Nederlandsche Unie. Het volgende telegram werd verzon den aan het bureau van de Nederland sche Unie: De katholieke Nederlandsche boe ren- en tuindersbond, omvattend 77.000 leden, daartoe speciaal gemachtigd door de gewestelijke organisaties, be tuigt zijn sympathie met het initiatief van de Nederlandsche Unie en koestert de verwachting, dat alle landgènooten zich daarin mogen samenvinden voor den opbouw van een schoone toekomst. Nog een adhaesiebetuiging. De Nederlandsch^ R.K. Metaalbe- werkersbond heeft een telegram aan de Nederlandsche Unie gezonden, dat iuidt als volgt: „Aan de Nederlandsche Unie". Het hoofdbestuur van den Nederi landschen R.K. Metaalbewerkersbond, v#tegenwoordigende ruim 23.000 R.K. Metaalbewerkers, op Zaterdag, 27 Juli 1940 in vergadering bijeen, kennis ge nomen hebbende van de tot standko- ming van de Nederlandsche Unie. juicht deze tot standkommg van harte >e, betuigt daarmede zijn volle in stemming en zegt spontaan algeheele medewerking toe." j'IER GROOTE BONDEN TOEGETREDEN.' Op 19 Jul i 1940 is opgericht „de cen trale politieke federatie". De federatie bedoelt de toegetreden organisaties van politiepersoneel te overkoepelen teneinde onder meer als zelfstandige eenheid voor de betrok kenen te kunnen fungeeren en optre den. Tot de C.P.F. zijn toegetreden de vier grootste bonden van politieperso neel in Nederland: 1. Algemeene Nederlandsche poli tie bond; 2. Algemeene bond van politieper soneel in Nederland; 3. Bond van christelijke politie ambtenaren *^n Nederland; 4. Nederlandsche rjk. politiebond „St. Michael". Het totale aantel indlvidueeïe welke de federatie omvat, bedraagt 8918, derhalve dat overgroote deel der Nederlandsche politieambtenaren. i Lev«Mmiddelend.str,butfe Voorzitter der federatie is de heer mr. W. A. J. Visser, burgemeester van Zeist en president van „de algemeene Nederlandsche politie boncS", secrcta ric is de heer mr C. Kruysse, rechts kundig adviseur van „de algemeene Nederlandsche politie hond". Hef adres van het secretariaat is: Amersfoort, Langestraat 65. sluitend hun geluid, dat klinkt. Wel nu, dat is onjuist en dat doet ons volk onrecht aan. Ook al staat voor mij-vast, wat ik reqjds bij herhaling zeide, dat onze uiteindelijke weg ons aller gemeenschappelijke weg zal moeten zijn, ook dan wil ik nu het recht erkend zien van het Neder landsche volk, dat niet tot deze groepen behoort, zich ook op zijn wijze te uiten niet in partij-politiek, doch in zijn nieuwen\vaderlanri- schen zin." Deze noodzaak heb ik reeds weken lang gevoeld en ik heb het zoo be treurd. dat zij nog niet algemeen is er kend. Of men dit nu met het onduide lijke woord „politiek" wil aanduiden of niet, doet aan de zaak niet af. Politieke constructies? „Zal dit nu tot „politieke construc ties" moeten-leiden? „Ja en neen." ,^a, beslist ja, in dien sin, dat de nieuwe saamhoorigheld, de nieuwe groepeering in ons volk, sieh dui delijk zal moeten vormt», opdat aoowel het efgen volk, als tn de haidige practijk der verhoudingen «e bezetter, zullen kunnen beoor- deelen. wat men nu eigenlijk aan het Nederlandaehe volk fhnas beeft Br Is een sterke eensgezinde wil in ou volk, welke alom «egt: veel meer gemeenschapszin, beter en, fikseher sociaal werk, eerlijker sa mengaan der burgert, weg met den klassenstrijd." „Maar een „politieke constructie" mag dit alles beslist niet zijn in den zin van: strijd tegen andere groepen, afweer van het nieuwe, louter dus een soort grootste-gemeene-deeler voor oorlogstijd. Op die basis zouden zoo vreemde grepen hier binnenzeilen, zou het v^rr"*óó „anti" en niet „pro" iets Ir. MU8SERT SPRAK TjE EMMEN. De N.S.B'. en het Nederlandsch Ar beidsfront hadden Zaterdag te Enrimen een openluchtvergadering uitgeschre ven, welke evenwel doof den hevzgen regenval geen doorgang kon vinden. De honderden belangstellenden, die ondanks 'de slechte weersgesteldheid waren opgekomen, begaven zich 'naar twee zalen in het dorp, waar ir. Mus- sert en de heer van Kampen, propa gandaleider van het Arbeidsfront, het woord voerden. De heer Mussert schetste de wereld gebeurtenis van dezen tijd ale een bot sing van twee werelden: Die var. het oude kapitalisme en de democratie te gen die van het jonge nationaal-socia- lisme en het fstscisme. Tachtig van de honderd Nederlanders schijnen naar het spr. voorkwam nog te hopen op een Engelsche overwinning, zonder er zich rekenschap van te geven, dat dit ons land zal terugvoeren in toestan den, veel erger dan die van het ver leden. De heer Mussert stelde vervolgens de vraag: „Waaraan zyn wy nu toe?" Wij zijn een bezet land en dat is pijnlijk. Onze schepen varen onder Engelsch commando. West-Indië is be zet door Engeland en omtrent Oost- Indië verkeeren wij in de voortduren de onzekerheid of Japan niet op een gegeven oogenblik daar zal ingrijpen Sprekende over de verschillende concentratie-pogingen zei spr.: Deze worden ondernomen door hen. die 'in het verleden nooit voor volk en va derland geofferd hebben, doch er al leen van profiteerden. Zy wenschen dit ook ih de toekomst te blijven doen. Men kan zich echter niet onttrekken aan de werkelijkheid, dat Europa na-__. tionaal-socialistisch en fascistisch z.jii zijn. En dat daarbij het kleine stukje Nederland niet zal worden overgesla gen. Wy zullen zy-n een Nederlandsch nationaai-socialistisch volk of wij zul len een Duitsch, nationaai-socialistisch volk zijn. Een andere mogelijkheid is er niet. En daarom vechten wij met den inzet van al onze krachten voor een fier en vrij nationaai-socialistisch Nederland. Wanneer straks, na den slag met Eh- geland omstreeks September meen de spr. een vredesconferentie zal bijeenkomen, moeten wij kunnen zeg gen: „Hier is een zich zelfbewust Ne derlandsch volk, dat een nationaai- socialistisch broedervolk wil zijn in den Germaanschen statenbond van het Noorden. Spr. was overtuigd, dat Hitier zulk een volk zijn vrijheid ten volle zal gunnen, maaar dat, wanneer er zulk een volk niet is, de Duitsche bezetting Nederland niet zal verlaten. Spr. wek te daarom ieder, die werkelijk natio naal voelt en die daarbij bereid is het ware socialisme d.i. de daadwerkelijke gemeenschapszin, als fundament voor ons volksleven, wil aanvaarden op, mee te stryden met de N.S.B., die in r.og gecu maand tijds, zoo vlak na den oorlog, reeds meer dan vijfduizend nieuwe leden kon inschrijven. zijn, dat het geen idealisme zou kun nen en mogen wekken. Dan zou het niet oprecht zijn. „Zegt de eritiek op ons streven: „de wil is aanwezig, maar de weg wordt niet gezien" en „ons volk heeft zijn politieken, vorm nog niet gevonden" en „het is nog te vroeg om tot een uiteindelijken politieken yorm voor ons volksbestel te willen komen", dan antwoord ik: zouden die Nederlanders zwijgen, die wel verbeteringen willen, ja eischen, maaar die niet kunnen meegaan met hen die reeds n u politiek ijverig werkzaam zijn, dan zou het misverstand kunnen ontstaan, alsof het Nederlandsche volk als geheel lauw en laksch is en niets verbete ren wil en dat' het slechts de n ü- werkende acties zijn, welke een po sitief doel hebben. Bovendien wil len dè breede lagen van ons volk nieuwen politieken v«rm zoeken en vinden. H a De «tem van het Neder landsche volk. s „Al kan dan in oorlogstijd normaal gesproken geen staatkundig werk ge schieden, toch la het tegenover one volk en tegenover de bezettingsauto riteiten noodlg, dat'de bier hangende nevel en mist worden verdreven door ook uit de breede kringen, welke tot beden stil «wegen, een geluid te doen hooren, opdat men al werkende den weg naar dan „niteindeiykeu politic ken vorm voor ons staatsbestel" vinde. Hadden wij wél een normaal fongVe rend landsbestuur, wél een normaal, zij het onder besetting, werkende ra- geering, ook dén sou dit allot even noodzakelijk zijn nis nu". „Het is voor mij onbegrijpelijk, hoe men in ons thans zoo los samenhan gende volk zonder forsch aangepakt werk de naaste toekomst zou durven tegemoet gaan. Of de oorlog nog kort duurt of lang, en welke ook zijn afloop zal zi'r d-,1 BONS SI t/m. 90 van het broti. bonboekje: 2090 gram gew«« brood of 2500 gram raggebra«| (voor de periode 29 Juli t/mTg Augustus, met 4 dagen extra digbeidsduur). BON No. 66: 1 K.G. suiker (geldig tot en met 23 Augustus), BON no. 90: 2Va ons tarwebloe^ ot tarwemeel, of boekweit meel, of roggebloem, of roggemeel, of zelfrijzend bakmeel (geldig (at en met 9 Augustus). BONK 1, 2, t en 4 van de'bote*, kaart: 250 gram boter (geldig hé en met 28 Augustus). BONS 1 en 2 van de vetkaart) 250 gram margarine, (geumok ten vet of boter (geldig lat es met 23 Augustus), BONS eit 4 van de vetkaart; 250 gram boter met 10 eest reductie per 250 gram (gelgig tot en mot 23 Augustus). BON no. >5: W ons thee af H pond koffie (goldig tot en met 2 Augustus). PETROLEUMZBGEl^ Periode IR 2 liter petroleum (geldig tol ea met 11 Augustus). BON no. 95: 250 gram rijst of rijstemeel (geldig tot en met 11 Augustus). BON no. 100: 250 gram haver, mout of havervlokken of gort of grutten (geldig tot en met 11 Augustus). BON no. 105: 100 gram malzess of griesmeel of puddingpoeder geldig tot en met U September). BON no. 110: 100 gram maearoM of vermicelli of spaghetti (geldig i tot en met 11 September). Tweede distributie periode loeft van 1 Augustus t/m. 31 Augw tui. Verveersvergunningen en Tee- wijzingen van motorbrandstof moeten opnieuw worden aange vraagd op de gebruikelijke few muiieren. OP KAAS EN MELKPRODUCTEN. Met ingang van 26 Juli komt d« steunuitkeering op kaas cn melkpr- dfjeten te vèrvailen. Voor melkproducten zal ten aanzien van voorraden een overgangsmaatregel gelden. 'De aandacht wordt erop gevestigd, dat alle administratieve verplichtia- •gen, welke tot dusver, wegens de steunuitkeering op deze producten, op producten en handelen rustten, ge handhaafd blijven. reeds de noodzakelijke economische omschakeling op geheel andere verh- dingen dan voorheen en dan Iaat ikj dk directe oorlogsgevolgen in ons l,;,é nog buiten beschouwing groote vet» schuivingen ook sociaal zal meebren gen, ja deels reeds duidelijk meebracht j dat moeilijkheden zal geven, waar tegen alleen een in zichzelf hecht doer onderlinge gemeenschapsgevoelen» es gemeenschapsdaden gebonden volk- bestand zal zijn. De losse samenhang, welke wij nu nog vertooonen, is daar voor teneenenmale onvoldoende. Rampen en zware beproevingen drag» men gemeenschappelijk; onverschillig heid van sommigen zou niet alleen on vaderlandslievend maar anti-nationaal „Het voornaamste programmapunt zij: werkelijkheidszin. Ik denk daarbij aan het oude woord, dat hei doel bw kend moet zijn, ook al z(jn de bij zon derheden van de reis onzeker; het dog is een sterk Nederland met een stent Nederlandsch volk, dat in zichzelf ees hecht geheel vormt met zijne overi zeesche gebiedsdeelen. Dat vele vtf gen over onzen uitwendigen en luwen- digen status nu, tijdens de bezettlsA; onbesproken moeten blijven, is allen bekend." N.U„ N.S.B. cn Nationaal Sommige critici hebben den heM Linthorst Homan gafegd, dat hij aUM wat hy zocht, kon vinden in de Nr of in Nationaal Front (Arnold Mey De heer Homan geeft hiarop het gende antwoord: V^Iet is mogelijk dat deze stro gen zich zóó zujjen afteekenen, dat óók verlangen tot medewerking ken bjj ben, die denken als ik en als Ik, vasthouden aan onze vader sche tolerantie en aan ons aloude 'trouwen In een particulier lelde voor het Nederlandsche volk. V<* pig zie ik daarvan echter nog maar weinig voorteekenefi en zoolang houd ik mü liet recht voor, hier verre van t* «taan."

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2