MOLOTOF'S REDE OPPERSTEN VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1940 IN DEN SOVJET De oorzaken van Frankrijk* ineenstorting De betrekkingen met de Balkanstaten, Turkije, China en Japan De rede van Molotof. vië. JAPAN Ze» Engelschen vrij gelaten. ITALIË GEEN „BLIKSEM. OORLOG"? De hongerblokkade als wapen. DUITSCHLAND Zeegevecht in Atlantigchen Oceaan. Beperkte luchtactie. De actie by Dover. De Engelsche vloot verlamd. «en beschouwing Economische samen werking met Italië. EEN NIEUWE BRON VAN MOTOR BRANDSTOF. Alcohol gestookt t „sorgo" of kaffer- gierst. AMERIKA Pleidooi voor bemiddeling. De avondzitting van den Opper ««✓Sovjet der U S S R. waaraan beide Karnen deelnemen, ia (ia- teren om 19 uur begonnen. De groote zaal van het Kremlin was tot op de laatate plaats bezet. De ruim 1100 afgevaardigden van den Oppersten Sovjet waren allen verschenen. In de loge van het corps diplomatique hadden de lei ders van b'vjna alle op het oogen- blik in Moskou aanwezige buiten landsche missies plaats genomen. Ook de ambassadeur van Engeland was verschenen. In den aanvang der zitting verschenen de Sovjet- Russische staatslieden en regee- rtngsleden in de zaal, met Stalin en Molotof aan het hoofd. Na hun aankomst begroette de voorzitter van den Oppersten Sovjet, Andre- jew, onder grooten bijval, de in de zaal aanwezige vertegenwoordigers van Letland, Litauen en Estland, benevens de delegaties uit Bessara- bië en het Noorden der Boekowina. Vervolgens gaf de voorzitter den voorzitter van den Kaad van volks commissarissen en commissaris van Buitenlandsche Zaken, Molotof, het woord. Molotof zeide onder meer: „Sedert de voorgaande zitting van den hoogsten Sovjet zijn pas vier maan den verlocpen, die echter voor Europa gebeurtenissen van de grootste betee kenis gebracht hebben. De militaire feiten hebben zich snel ontwikkeld, waarbij in het bijzonder de snelle ne derlaag «n capitulatie van Frankrijk, na anderhalve maand, genoemd moeten Worden. Niet alleen de gebrekkige Fransche oorlogsvoorbereiding is beslissend voor "den Franschen nederlaag geweest. Van beteekenis is ook geweest, dat Fran sche regeeringskringen een „licht zinnig" oordeel hebben gehad over het belang en de beteekenis der Sovjet- Unie. De Fransche catastrofe heeft voorts aangetoond, dat de heerschende Fransche kringen niet met het volk verbonden zijn geweest, doch het volk en zün revolutionaire tradities ge vreesd hebben. Dit is een der belang rijkste oorzaken van den Franschen nederlaag. 1 DU1TSCHLANDS SUCCESSEN. Als het belangrijkste feit uit de ont wikkeling der laatste maanden noem de Molotof vervolgens de „groote suc cessen van Duitschland'', die echter, aldus zeide hij, tot dusverre nog niet hebben geleid tot het hoofddoel van Duitschland, het einde van den oorlog. Engeland wil den oorlog voortzetten voor de handhaving van zijn wereld heerschappij, zonder er rekening mede te houden, datwijn eigen positie be langrijk moeilijk» is geworden. DUITSCHLAND EN RUSLAND. Daarna sprak Molotof over de be trekkingen tusschen de Sovjet-Unie en de andere staten. Allereerst wijdde hij zijn aandacht aan de Duitsch-Russi- sche betrekkingen. Deze zijn, zoo zeide bij, vastgeworteld in de over eenkomsten. Zij zullen ;ich in vollen omvang blijven handhaven. De tus schen Duitschland en de Sovjet-Unie gesloten verdragen, die van beide zijden strikt nagekomen zijn, zijn ook in de afgeloopen maanden van groot gewicht gebleken. Zij hebben zich ver der ontwikkeld. Italië. Molotof constateerde met nadruk, dat de betrekkingen met Italië in den loop der laatste maanden verbeterd zijn. De buitenlandsche politiek vsn de Sovjet- Unie zoowei als die van Italië biedt de volledige mogelijkheid tot wederzijdse^ begrip en tot een gunstige ontwikke ling der betrekkingen. Engel and. In de betrekkingen met Engeland' zijn den laatsten tijd geen veranderin gen van belang gekomen. Na de be kende vijandige handelingen van En geland tegen de belangen der Sovjet- Unie heeft men ook geen-positieve ontwikkeling m deze betrekkingen kunnen verwachten. Misschien kan de benoeming van den nieuwen Britachen ambassadeur, Cripps, een zekere ver betering in de toekomst brengen. Molotof sprak vervolgens over de ontwikkeling aan de Russische Zuid grens (Bessarabie en de noordelijke Boekowina). Hy zeide: „Het conflict tusschen de Sovjet-Unie en Roemenië, dat vele jaren geduurd heeft, is op vkeedrafne wijze geregeld, doordat de Roèorwensche regeering.bet Russische voftrstejtot afstand van Bessarabie en de Noordelijke Boekowina heeft aan vaard. De betrekkingen tot Roemenië kunnen thans in een volkomen normaal spoor komen." Teh aanzien van de jongste ontwik keling in de drie randstaten zeide de Volkscommissaris o.a.: „De verdragen van wederzijdschen bijstand, die den vorlgen herfst zijn gesloten met de drie randstaten, heb ben niet het gewenschte resultaat ge had, doordat de „heerschende groepen" in deze staten een werkelijke toenade ring tot de Sovjet-Unie verijdelden, ja zelfs tot verscherping der betrekkingen tot Rusland overgingen. Daartoe dien de in het bijzonder de zoogenaamde „Baltische entente" die werd veranderd in een militair bondgenootschap, waar toe ook Litauen toetrad. De „heerschen de groepen" in de Baltische staten hebben daardoor het bijstandspaet met de Sovjet-Unie geschonden, hetgeen de Sovjetregcering niet heeft' kunnen accepteeren. In totaal is de bevolking der Sovjet- Unie door de aansluiting van Bessara bie en de Baltische landen met onge veer 10 millioen menschen toegeno men. Wanneer men daarbij de dertien millioen» bewoners van het Westen der Oekraine en het Westen van Wit-Rus- land optelt, levert dat voor de bevol king der Sovjet-Unie een toeneming op met 23 millioen. In economisch opzicht is het van bij zonder belang, dat de Sovjet-Unie van nu af aan de Oostzee beschikt over een reek's ijsvrije havens. Wat de betrekkingen der Sovjet-Unie met Finland betreft, moet worden vast gesteld, dat het voor vier maanden ge sloten vredesverdrag over het alge meen bevredigend is uitgevoerd. De Balkan. Sprekende over de betrekkingen der Sovjet-Unie tot de Balkan-Staten ver meldde Molotof het herstel der diplo matieke betrekkingen met Zuid-Sla- De betrekkingen met Bulgarije zijn rormaal. In aansluiting hierop besprak Molo tof de betrekkingen met Turkije. Deze betrekkingen hebben, zoo zeide hy, den laatsten tijd „geen wijziging van belang"' ondergaan. Weliswaar heb ben de in het laatste Duitsche Wit boek gepubliceerde documenten een onaangenaam licht geworpen op eenige politieke persoonlijkheden van Tur kije. In dit verband wees Molotof op het passeeren van de Sovjetgrens door verscheidene buitenlandsche vliegtui gen, die van Turksch gebied kwamen. Ten aanzien van de betrekkingen met Iran zeideMolotof, „dat hier, even als in het geval van Turkije, gewezen moest worden op een soortgelijke „on toelaatbare" gebeurtenis. Een herhaling van dergelijke voor vallen zou kunnen leiden tot een on aangename verwikkeling der betrek kingen van de Sovjet-Unie tot haar Zuid-Oostelijken nabuur. In ieder ge val heeft de Sovjet-Unie daaruit de les getrokken dat zij in de toekomst ook a/ui haar Zuid-Oostelijke grenzen haar waakzaamheid moet versterken. Over de betrekkingen tot Japan kan gezegd worden, dat d» verhouding den laatsten tijd iets genormaliseerd is. Op 9 Juni is de bekende overeenkomst gesloten over de grenireguleering in het gebied van het conflict van verle den jaar aan het Nomannor, waaraan te meer beteekenis moet worden ge hecht daar het lange uitstel van een regeling dezer kwestie een ongunstig effect heeft gehad, zoowel op de be trekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Japan, als ook op die van Buiten-Mon- golië en Mandsjoekwo. In den laatsten tijd, zoo ging Molo tof verder, zijn er eenige verdere aan wijzingen waar te nemen, dat ook van Japansche zijde den wensch wordt gevoeld de betrekkingen met de Sov jet-Unie t« verbeteren. Het is in het belartg van beide partijen tot dit doel een reeks hinderpalen, die aan een ver betering van hun betrekkingen in den weg staan, op te ruimen. Het program der nieuwe Japansche regeering bevat echter juist ten aanzien van de Rus sisch-Japansche verhoudingen nog velerlei- onduidelijkheden. Chin. Over de betrekkingen met China zeide Molotof dat de Sovjet-Unie jegens den Chineeschen nabuur in zijn grooten vrijheidsoorlog verdere vriend schappelijke betrekkingen van goede nabuurschap onderhoudt, zooals overi gens overeenkomt met het Russisdi- Chineesche niet-aanvalspact. NOC ZEVEN IN ARREST. Bevoegde kringen te Tokio deelen mede, dat zes van de gearresteerde En gelschen weer zijn vrijgelaten. Men ge looft, dat er van de in Japan gearres teerde Engelschen thans nog zeveh in arrest zijn. De hoofdredacteur van het Ita >Mredacteur van li tjad O i o r n a 1 e lia, Virginio Gayda, zegt in een hoofdartikel o.m., dat Engeland door een hongerblokkade op de knieën zal worden gebracht. Deze mededeeling heeft in alle kringen te Rome verrassing gewerkt daar al gemeen werd aangenomen, dat Duitschland en Italië al hun krach- ten in een „bliksemoorlog" tegen Engeland zouden inzetten. In verschillende Italiaansche bladen wordt Engeland vergeleken met een ouder wordende bokser, die tegen een jongen athlCet moet strijden, zoo meldt United Press aan het Alg. Handelsblad. De Milaansche Gazetta del P o p o 1 o schrijft: „Engeland is een oudere bokser die murw moet worden gemaakt voor dat de laatste slag wordt toegebracht De juiste methode is, den vijand te verzwakken en te irriteeren en dan den laatsten slag toe te bren gen, wanneer de vijand dezen niet meer kan afweren; doch op de knieën moet gaan". Het Italiaansche persagentschap Ste- fani geeft nog het volgende overzicht van het artikel in de G a z, e 11 a del Pop oio: „De Engelschen hoopten, dat Italië en Duitschland na de over winning op Frankrijk onmiddellijk een .aanval op Engeland zouden doen. Op nieuw was de gevolgde tactiek, die .welke men het minst verwachtte. De luchtstrijdkrachten en de vloten van de As-mogendheden voerden een actie tegen de Maginot-linie, voordat de aanval kwam. Gibraltar, Malta, Alexandrië, Haifa en Aden hebben thans de Italiaansche slagen te verdu ren, evenals alle Britsche kusten de Duitsche slagen. Ook worden alle be langrijke havens van het Britsche eiland gesloten en men begint spoor- wegknooppunten en kleinere havens aan te vallen. Engeland wordt van alle zijden aan gevallen. Het oogenblik van den mas- salen slag zal komen. Tenslotte herinnert het blad eraan, dat William Pitt Jr na den slag van Austerlitz tegen iemand, die hem een kaart van Europa liet Zien, zeide: „Leg die kaart weg. Engeland zal haar tien jaar niet noodig hebben". Voor Chur chill werd het aantal jaren reeds door Hitier vastgesteld. Hoewel dergelijke hoofdartikelen, 'die betrouwbare aanwijzingen van de Italiaansche politiek geven, moeten be teekeneii dat men aanneemt, dat de rechtstreeksche aanvaj op Engeland dezen zomer niet meer zal worden on der nomen, staat dit nog geenszins vast. Gayda's artikel schijnt daar wel op te duiden, doch daar staat tegenover dat bijvoorbeeld de Corriere Cal- d a n o schrijft, dat het op de knieën dwingen van Engeland reeds is begon nen, terwijl de P i c c o Je berichten uit San Sebastian publiceert, over den ca- tastrophalen toestand, waarin de voed selvoorziening van Engeland zich be vindt. Het blad meent, dat, wanneer dè blokkade tegen Engeland reeds zoo spoedig effectief blijkt te zijn, meii nog voo het eind van den zomer met het begin van den bliksemoorlog rekening moet houden. DE SUEZKANAAL-MAATSCHAPP1J De Lavoro Fascista meldt uit Athene, dat tusschen de Fransche en de Engelscbe groep der Suezka- naal-maatschappij ernstige meenings- verschillen zijn ontstaan. De bedrijfs leider der maatschappij, de Benois, en prominente ambtenaren zijn in ver band hiermedè voor het voeren van besprekingen naar Vichy vertrokken. BRITSCHE HULPKRUISER KREEG ZWARE TREFFERS. Tusschen een in het Zuiden van den Atlantischen oceaan opereerenden Duitschen hulpkruiser en den grooten Britschen hulpkruiser Alcantara, groot 22.181 brt. is het aldus D.N.B. tot een kort gevecht gekomen. Het Engelsche schip kreeg in den loop van den strijd zware treffer' die het dwongen den strijd te staken en de haven van Rio de Janeiro binnen te loopen. De Duit sche hulpkruiser zette zijn operaties in de handelsoorlog voort. 2 dooden en 7 gewenden* De Engelsche hulpkruiser Alcantara, die met zware slagzij de haven van Rio de Janeiro is binnengeloopen, heeft aldus D.N.B., bij het gevecht met een Duitschen hulpkruisers verschillende treffers gekregen. Een schoorsteen is geheel vernield. In de scheepshuid is boven de waterlijn een geweldig gat geslagen. De Alcantara helt naar bak boordzijde over met het hekwerk diep onder water, terwijl de boèg hoog uit het water opsteekt. Behalve de door de Engelsche admi raliteit opgegeven twee doóden en ze ven zwaar gewonden, zouden zu-h aan boord nog talrijke licht gewonden be vinden. De Alcantara is bij het eiland Vienna voor anker gegaan om gerepa reerd te worden. LEGERBERICHT VAN GISTEREN. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Tengevolge van de weersomstandig heden bleef de actie van de luchtmacht ook op 31 Juli «eer beperkt. By de ge wapende verkenning in het Kanaal en op zee, ten westen van de Scilly eilan den zijn alleen varende gewapende vijandelijke koopvaardijschepen met bommen aangevallen. Nachtelijke aan vallen, die met zwakkere strijdkrach ten werden ondernomen, waren ge richt tegen schepen en havenwerken in Zuid Engeland, alsmede tegen vijande lijke zoekllchtstellingen. Men heeft ontploffingen en branden waarge nomen. In de avonduren is het ter hoogte van Dover tot luchtgevechten tusschen Engelsche Spitfire-jagers en Duitsche Messerschmidt vliegtuigen gekomen. Men slaagde er hierbij in, 5 Britsche jagers en 2 versperringsbal lons neer te schieten, zonder zelf ver liezen te lijden. Bij het binnenvliegen van Britsche bombardementsvliegtui gen in Noorsch, Deensch en Neder- landsch gebied zijn nog drie vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. De bommen, die in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus door vijandelijke vliegtuigen zijn neergeworpen in Noord- en West-Duitschland, hebben slechts geringe schade aangericht. Een vijandelijk vliegtuig, dat op groote hoogte boven de wolken vloog, heeft een aantal bommen fn het centrum van de stad Hannover geworpen, ver ver wijderd van ieder militair doel. Daar bij zijn verscheidene huizen zwaar be schadigd en eenige personen omge komen en gewond In totaal verloor de vijand gisteren acht vliegtuigen. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. «•NGEÏ.SCHE LUCHTAANVAL OF HEIDELBERG. Engelsche vliegers hebben in den vroegen morgen van den dertigsten Juli de stad Heidelberg aangevallen. Verscheidene bommen vielen op een woonwijk en beschadigden verschei dene huizen. Een burger werd gewond. Wat het Britsche luchtwapen met deze bombardeering-beoogde, is, naar van Duitsche zijde wordt opgemerkt, volkomen onbegrijpelijk. SUCCES VAN DE DUITSCHE LUCHTMACHT. Het front bericht van het D. N. B. meldt: Het aanhoudende slechte weer bo ven West-Europa en Engeland hoeft ook Woensdag de actie der luchtmacht beperkt. Niettemin konden de Duit sche gevechtsvliegtuigen wederom op merkelijke successen behalen. Daarbij moet in de eerste plaats het met suc ces bekroonde luchtgevecht genoemd worden.' dat boven het Kanaal bij Dover is gevoerd tusschen Duitsche en Britsche jagers. De Messerachmitt- constructie bewees opnieuw, zeer su perieur aan de Spitfire toestellen te zijn. In talrijke gevechten van ma chine tegen machine kon de Duitsche groep jagers vijf tegenstanders neer- Schieten, zonder zelf verliezen te lij den. Van Britsche zijde is den laat sten tijd herhaaldelijk beweerd, dat het type Spitfire het in snelheid en stuur baarheid van de Duitsche constructies wint. Deze bewering is wederom op drastische wijze gelogenstraft De aanvallen der Duitsche luchtmacht daarentegen heeft door lukraakc-borti- men werpen weer bewezen, dat zij haar taak minder in den strijd tegen militaire doelen ziet, als wel in de poging op het moreel der burgerbe volking te werken. De Engelsche vliegtuigen, die iit den nacht van 31 Juli op 1 Augustus boven Hannover vlogen, bleven bij het werpen van bommen boven de wolken en hebben in het centrum verscheidene dyna- mietbommen geworpen. Een huis stortte in tengevolge van een recht- streekschen treffer. Drie huizen in de zelfde straat werden meer of minder ernstig beschadigd door bomscherven. Tot dusverre zijn er twee dooden, drie zwaar- en vier lichtgewonden, waar bij echter moet worden aangenomen, dat onder de puinhoopen van het ver nielde huis nog meer slachtoffers lig gend In de nabijheid van deze straat bevindt zich nergens een militair doel, wel echter een lazaret, dat op het dak duidelijk het Roods Kruis- teeken draagt. VAN ADMIRAAL GADOW. Vlce-admiraal Gadow,_ een bekend marine-expert, achrijft in de Deut sche AUgemeine Zeitung, dat het einde van de maand Juli de Britsche vloot in een toestand aan treft dis eenige pessimistische ken ners weliswaar reeds voorspeld had den, die echter door de meerderheid van het commando en de regeering niet mogelijk geacht was. In dit arti kel, dat het opschrift „De verlamde Engelsche vloot" draagt, schrijft Ga- dow verder: „Tot dusverre kende de Britsche vlootpolitiek drie vastgewor- telde leidende gedachten. In de eerste plaats moest men steeds sterker zijn dan de tweede en derde vlootoiogend- heid samen. Daaraan kwam reeds spoedig na de eeuwwisseling een ein de, doch door een handige #llitiek, bondgenootschappen en éen onbe perkte s!tsfschhe>d tegenover de Ver- eenigde Staten konden vervangings middelen geschapen worden. Naar welken maatstaf moet echter de kracht gemeten worden? Volgens de traditie naar slag schepen, kruisers en torpe- d oboot j a gers. Maar reeds de duikboot haalde een streep door de rekening. Engeland hoeft er geen bast van, Ook als tijn duikbootwapen sterker is dan dat van- zijn tegen stander, want objecten voor dat wa pen biedt vooral degenen, die is aan gewezen op toevoer over zee en niet de anderen, die van een welverzorgde stelling uit kunnen opereeren. De tweede grondgedachte was, dat men aan de Westelijke toe gangen tot het Kanaal a 1- td sterker moest zijn dsn de aanvaller. Hier bestaat het zelfde dilemma: wat moet een ster kere slagvloot daar uitrichten, wan neer duikbooten zich reeds in de na bijheid van Kaap Landsend op de convooien storten en haar slachtoffers uitkiezen, wanneer snelle booten in het Kanaal de convooien uiteenjagen en diep in de inhammen van de Zuid kust binnendringen, en wanneer es kaders vliegtuigen niet alleen dezelfde convooien vernietigen, maar ook de haven van bestemming in puin leg gen? Een derde leidraad is, dat men in de Middellandsche Zee al tijd sterk genoeg moet zijn om de "heerschappij ter zee te hebben. Dat gold in het ver leden. Malta is thans buiten gebruik. De beide andere bases worden bijna dagelijks gebombardeerd en kunnen de oorlogsschepen die daar gerepa reerd worden, niet beschermen noch snel gevechtsklaar maken. Niet de zee strijdkrachten doch de luchtmacht heeft hier de heerschappij verkregen. Een Britsch generaal, Rowan-Ro- binson heeft den strategischen toe stand hier aan een onderzoek onder- worpen. Hy kwam tot de slotsom, dat Gibraltar-' noch Malta, Alexandrië noch Haifa, en dus in geen geval Cyprus op den duur gehandhaafd zou kunnen worden. Hij raadt aan de Middellandsch Zeevloot naar Singa pore te verplaatsen, opdat althans Australië tegen een aanval van Japan beschermd kan worden en de rest van de slagschepen behouden blijven. Zoo ver schijnt de admiraliteit nog niet te zijn, aldus Gadow, hoewel een dergelijke uitweg in aanmerking zou Kunnen komen met het oog op de be nauwde positie van de beide eskaders in de Middellandsche Zee. In haar sterkste deelen kan da. Britsche vloot derhalve als verlamd beschouwd worden. Van de 15 eche pen, waarmede Engeland den oorlog begon, zijn zeker twee en ia volgens Amerikaansche berichten ook een derde tot zinken gebracht, terwijl de Hood en de Resolution onlangs ern stige schade hebben geleden. Bij an dere lucht- en zeegevechten, vooral in Noorwegen, hebben minstens acht slagschepen eveneens ernstige aehade geleden. Voor de vliegtuigmoeder schepen geldt hetzelfde en in de vlo ten van kruisers en jagers zijn groote gaten geslagen. Wat nog over is, wordt gereed gehouden voor de ver dediging; doch komt voor aanvallen niet meer in aanmerking. Deze vloot staat nog tusschen Európa en zijn vrije zeeverkeer, doch niet lang meer. Van Canada en Australië uit kan de Atlantische Oceaan niet beheerscht worden. DUITSCHE UITVOER OF RECORDHOOGTE. In 't tijdschrift Berlijn-Reme- Tokio constateert de gezant in het ministerie van Buitenlandache Zaken, dr Clodius, die door zijn internationale economische besprekingen bekend is geworden, dat de Duitsche uitvoer naar Italië ftr de maanden na het uit breken van den oorlog een record hoogte heeft bereikt. Clodius geeft al lereerst een overzicht van de Duitsch- Italiaansehe handelsbetrekkingen in dè laatste zeven jaar. Hij schrijft: In 1933- was Italië op het gebied van den handel voor Duitschland slechts van middelmatige beteekenis. Thans staat het in de Duitsche handelsstatis tiek hoog op de eerste plaats. Het goe derenverkeer is bijna verdrievoudigd. Het bedrijfsleven van Duitschland en dat van Italië vullen elkander op vol maakte wijze aan. Bij de Duitsche le veranties aan Italië 'nemen de steen kolen de eerste plaats in. Indien men bedenkt, dat de kolen voor het groot ste deel uit het Ruhrgebied afkomstig Zijn en dat de overeengekomen trans porten sedert het begin van het offen sief op 10 Mei ten volle ten uitvoer gslegd zijn, moet men tot de erken ning komen, dat zich hier een tech nisch en organisatorisch wonder heeft voltrokken. De laatste maand bedroeg de steenkolenuitvoer zelfs niet een millioen ton, maar 1.100.000 ton. Voor de Duitsche nijverheid stemt het tot bijzondere voldoening, dat zij aan den industrieelen groei van Italië heeft kunnen medewerken ook door het le veren van fabrieksinstallaties, ijzer, staal en machines. Buitengewoon nauw is de samenwer king op het gebied der chenpsche nij verheid. De landbouworganisaties van beide landen staan in het nauwste con tact. In September 1930 is de econo mische samenwerking in een nieuwe, beslissende fsze getreden. De leveran ties aan Duitschland, die Italië ver zorgd heeft in weerwil vab bet feit, dat zijn buitenlandschen handel op on wettige wijze door Engeland werd ge hinderd, waren voor het Duitsche be- IN Italië koestert men groote vs». wachtingen van een nieuw som alcohol gestookt uit wat de r*. lianen „sorgo" noemen (kaff~ gierst of doerra), waarin men em ernstigen concurrent ziet vsn de bén. zine. Deskundigen verklaren, dat dei» alcohol uitstekend te gebruiken a voor de moderne motoren met Merk» compress ib. Dit gewas behoort tot de baardgrss. - sen. De zaadkorrels zijn veel kleine» dan van het gewone kortp. Zy rfi, rond en glanzend. Het gras kan een hoogte bereiken van ruim 4 met» Het is inheemsch in Afrika, alsmefc in China en Japan. Voor de bewoners van de droge zóne in Afrika vormt het 't voornaamste voedsel van de massa. Ook in Europa werd het langen tijd als volksvoedsel gebruikt; doch in da laatate eeuwen is het langzamerhand in onbruik geraakt. Toch is het uit da korrels bereide meel even rijk aaa eiwitstoffen als het graan en daaren. boven zeer rijk aan vet. In Afrika en ook in Roemeniëwordt er aaa soort bier uit gebrouwen. In Italië is men den laatslen tyd by. zondere aandacht gaan besteden aan dit nuttige gewas. Op aansporing vsn den duce heeft men talrijke proevaa genomen met den aanbouw, vooral ia de Pontijnsche kolonie Littoria, in Terracina aan het uiteinde van da Pontijnsche vlakte, alsmede in -de om streken van Rome. Hier bevinden zich de in frootscban' stijl aangelegde model-bo3Fderijen van „M&ccarese", tusschen Rome en de zaa gelegen. Deze leggen zich speciaal op de teelt van „sorgo" toe; zü verzenden ppk het zaad paar alle deelen van Ita lië. In de Romagna vindt men rondom de stad Forli en ook bij* Ravenna der gelijke aanplantingen. Het heeft er dus allen schijn vaa, dat de sorgo niet, alleen als motot- brandstof, doch ook in de voedseivoor-' ziening van Italië geroepen zal zjja, een belangrijke rol te spelen. drpfsleven van het grootste belaag. Omgekeerd heeft Duitschland door uit gebreide leveringen er toe bijgedragen, dat de Italiaansche oorlogseconomie werd gereed gemaakt voor het deeiae- men aan den strijd. Het Duitsche be drijfsleven heeft bewëzen, dat het la staat was, niet slechts te voorzien la de gestegen Duitsche behoeften, maar ook om den Italiaanschen bondgenoot te helpen bij de uitbreiding zijner oor logsindustrie. De uitbreiding der Duit sche steenkolenleveranties, die Italië onafhankelijk maakte van de Engel sche steenkolen en de blokkade, betee- kende een beslissenden stap op uct weg naar beveiliging der politieke «e militaire vrijheid van handel™ s«a Italië. Aan het slot van zijn artikel schrijft dr Clodius: Met het oog op de ontwikkeling v* de laatste zeven jaar twijfelt men er in Duitschland en Italië niet aan, dat na den oorlog, tij de economisch* reorganisatie van Europa, de vertrou welijke samenwerking tusschen de bei de regeeringen en de samenvlechtim van het Duitsche en Italiaansche be drijfsleven vruchten zullen blijven af werpen. OOK EEN AMERIKAAN9CH BELANG. In een opziendbarend hoofdartikel schrijft de „Saturday Eventnf' Post": „De Vereenigde Staten moe ten door bemiddeling naar het -tot stand komen van den vrede streven. De tegenwoordige buitenlandsche po litiek moet onvermijdelijk tot oorlog leiden. Daarmede zou niets gewonnen zijn. De internationale chaos zou slechts vergroot worden en aan het politieke systeem der Vereenigde Sta ten zou bovendien de doodsteek wor den toegebracht". Het blad betoogt verder, dat een doeltreffende hulp voor Engeland niet meer mogelijk is. „Het is hoog tijdo» aan dezen strijd, een einde komt, o*1 Engeland verdëre ellende te bespa- ren". Het Is hoog tijd, dat wij, Amen- kanen, onze 'vrienden voor vordert slagen behoeden. Wij kunnen niet» den ring springen om een einde den strijd te maken, doch wij kunne» van den scheidsrechter elschen dat Ma dat doet. En de scheidsrechter is hington." Het blad verlengt, dat de Verrem»' j de Staten op de Britsche regeenM i druk uitoefenen, opdat Londen .Mjj rede wordt gebracht. „Wij moeten de Britsche regeering zeggen: al» S4 niet wilt onderhandelen over een de, maar op voortzetting van den-e*"| log blijft staan, zullen wij op g*® enkele wijze aan den strijd deelman» 3 om u te helpen." HULL TE WASHINGTON TERUGGEKEERD. De Amerikaansche minister Buitenlandsche Zaken, Hull, is Si£!eP~ 1 uit Havanna te Washington aange»®^ men. -A

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2