Hoe werkt de TEXTIELDISTRIBUTIE? nader toegelicht TEXTIELREGELING Zaterdag 3 Augustus 1940 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Voor goederen, gekocht na 28 ^iei worden maximaal 30 punten afgetrokken Winterjassen, wintermantels en demi-saisons zijn alleen verkrijgbaar op speciale vergunning 19e Jaargang* No. 20390 Men kan in de eerste periode meer dan 40 punten vérbruiken door „voorschot" te nemen op de tweede periode Hieronder zullen wij trachten 200 beknopt mogelijk de hoofd punten van de regeling der textieldistributie «amen te vat ten. Ia de eerste plaats is de in deeling der textielproducten van belang. Er ia een groep artikelen, welke worden vrijgesteld van rantsoeneerende bepalingen. De lijnt van deze artikelen vindt ■en elders in ons blad afge drukt. Men zal er o.a. feest- kleeding en gelegenheidsklee- ding in vinden en ook kleeding ta benoodigdheden voor kinde ren, die op 5 Augustus nog geen drie jaar oud zijn, uitgezonderd weefsels en stoffen aan het stuk ta de op de textielkaart ver krijgbare garens. Dan is er een tweede groep, waarvan de aflevering gebonden tal zijn aan een puntenstelsel, dat vastgelegd is in de textiel-, kaart. Voor de punfenwaardee- ring zie men de afzonderlijke tipt. Tenslotte bestaat er een der de categorie van artikelen, slechts al te geven op speciale vergunningen. Soorten van kaarten. taot De toeslagkaart. Extra-bons Leeftijdsgrenzen. De aangifteformulieren. Garens. Afzonderlijke problemen Speciale vergunningen. De slachtoffervan de Bvdgia. Stopzetting verkoop. BUITENLAND BELGIË Directeur van het Rijksbureau wijst op de groote lijst van vrijgestelde artikeleri De voordeelen van het puntenstelsel - De beper king gaat nog niet zoover ais dik in Duitschland i Directeur F. T1ETER Postgiro 46400 Bur. Markt 61. Tel. 3748 -.to*, k aavolfeude textielkaarten sullen uitgereikt: 1 een reide kaart veer mannen ta jsateus van 15 jaar en ouder. h Een blauwe kaart voor vreu- *vu en meisjes van 15 jaar en ouder. Een b r u i n e kaart veer jongens v* 1-15 jaar. 4 Een groene kaart voor meis-- ju na 6-15 jaar. u Ken trijs e kaart als toeslag- Ik 4 eerste kaarten zijn bestemd strikt persoonlijk gebruik van de Noden voor zoover het betreft de dsaivp verkrijgbare kleedingstukken Ueedingstoffen. De op de textiel- "«ten verkrijgbare huishoude- liike artikelen kunnen echter be- |"kken borden op de punten van alle Urten, welke aan de leden van een ®J>etrelfde gezin zijn uitgegeven. ®ennede is bedoeld tegemoet te ko- «an het gebruik van huishoude- e artikelen, welke toch bestemd f10 voor het geheele gezin. Wenscht de buismoeder een beddelaken te **866, zoo kan zij de hiervoor be- ^^i|de punten door den winkelier afsnijden in door haar zelf te be- 7*0 hoeveelheden van alle kaarten "6 twins leden. lft2e kaart6n teUen elk 100 punten. 1 su*8 E^ig van 5 Augustus 1940 tot geldigheidsperiode is wederom 1^7*^ termijnen, nX een lm van 5 Augustus 1940 tot 1 No- I®40 en een termijn van 1 No 1940 tot 1 Februari 1941. In termijn worden'deze Punten ter beschikking ge- I »odat 60 punten overblijven tweeden termijn. In den eer- ongebruikt gebleven pun- l geldig in den twee- Deze indeeling in termijnen is ge schied om te voorkomen, dat de be volkingsgroep, die over contant geld beschikt, zich ineens van alle voor raden meester zou maken. De punten zijn allen geldig, als zij op de textielkaart zitten, los zijn ze ongeldig. Deze wordt uitgereikt aan de hoofden der in gezinsverband samen wonende families, waarvan het ge zamenlijke jaarlijksch inkomen, bere kend per lid van het gezin, beneden 350 blijft. Deze kaarten tellen een aantal punten, dat afhankelijk is van het aantal gezinsleden van 15 jaar en ouder. Voor het gezinshoofd worden 50 punten ter beschikking gesteld en voor elk verder gezinslid van 15 jaar en ouder 30 punten. Dienstboden worden niet tot het gezin gerekend. Wel wor den tot het gezin gerekend inwonende familieleden, natuurlijke, wettige en schoonkinderen, stiefkinderen, pleeg kinderen en "kleinkinderen. De punten van deze toeslagkaarten zijn beschikbaar voor den aankoop van alle gqederen, welke uitsluitend tegen inwisseling van punten afgeleverd mogen worden, met uitzondering van de naai-, maas- en stopgarens, zoolang deze goederen bestemd zijn voor het gezin als zoodanig et voor één der leden van het gezin. De toeslagkaart mag ook zoo worden gebruikt, dat voor aanschaffing van een bepaald artikel gedeeltelijk punten mogen wor den ingenomen van een persoonlijke kaart van een der betreffende gezins leden en gedeeltelijk van de, aan dit gezin verstrekte toeslagkaart. De toeslagkaart is evenals de andere kaarten geldig vanaf 5 Augustus 1940 tot 1 Februari 1941. Zij is echter niet ingedeeld in termijnen en is derhalve in haar geheel beschikbaar vanaf 5 Augustus 1940. Deze toeslagkaarten worden uit sluitend uitgereikt op aanvrage van het betreffende gezinshoofd. ielka Op de persoonlijke textielkaart staan 20 bons, gemerkt met hoofdletters. Deze bons hebben geen punten waarde. Zij Zijn bestemd voor extra beschik baarstelling van gerantsoeneerde tex tielproducten, wanneer hiertoe de mo gelijkheid en de behoefte aanwezig is. De leeftijdsgrens ligt op 5 Augustus 1940. Aldus zijn de vrije artikelen kinderen, die na 5 Augustus 11940 den leeftijd van 3 jaren bereiken, eveneens vrij. Het is echter agp te baden de distributiestamkaart voor deze kinde ren steeds bij zich te hebben, omdat winkeliers het recht hebben deze kaart in geval van twijfel ter inzage te vragen. 1 De leeftijdsgrenzen der persoonlijke kaarten zijn derhalve ook dè leef tijden, welke op 5 Augustus 1940 zijn .bereikt. Bij de afgifte van de kaarten aal rekening worden gebonden f* -e sedert 28 Mei 1946 ontvangen grade stokken. Ieder heeft daarvoor teformulieren moeten invullen, bij het afhaten van de textielkaart moeten worden meegebracht. Indien de puntenvjaarde van de ontvangen groote stukken minder is dan 36 ont vangt de verbruiker de geheele tex tielkaart. Is deze puntenwaarde echter 36 ot meer, dan worden 30 ponten (ook niet meer dan 36) van de kaart verwijderd. Dit laatste zal menigeen meevallen. Naaigarens en maas- en stopgarens zijn uitsluitend verkrijgbaar tegen af gifte van punten der textielkaart, tege lijk met afgifte van garenbons. Men kan dus slechts een beperkt aantal punten aan den aankoop van garen besteden. Als de garenbons op zijn, moeten de resteerende punten aan iets anders worden besteed. Op de toeslagkaarten worden geen naaigarens, maas- of stopgarens ver kocht. Na nog eenige afzonderlijke pro blemen: Kunnen in del» eersten tijd ook groote stukken, vag meer dan veertig punten, worden gekocht? Ja, want men kan, alleen voor een dergelijk groot stnk, boven de 40 punten van den eersten termijn een voorschot nemen op de punten van den volgen den termijn- Hoe sit het met de afgifte van stof fen voor bovenkleeding? Voor vrou wen en meisjes zijn er op dit punt geen voorschriften, hier geldt de dis tributiekaart, Voor mannen en jongens mogen bovenkieedingstoffen slechts worden afgegeven aan een kleermaker, aan te wijzen door den verbruiker. Voor details hieromtrent raadplege men den vakman zelf. Speciale vergunningen kunnen wor den aangevraagd voor' de aflevering van: a. Uniforme kleeding, rouwkleeding. b. Goederen op het gebied van wo ninginrichting en het beddenvak. c. Alle op punten gewaardeerde artikelen, vóór de aanschaffing waar van de absolute noodzaak is aange toond, b.v. ingeval de betreffende goederen verloren zijn geraakt door oorzaken11 buiten de macht van den aanvrager, brand, diefstal, enz. d. Op punten gewaardeerde artike len, wéjke door bijzondere omstandig heden llenoodigd zyn in grootere hoe- Dezer dagen werden te Vlissingen de slachtoffers van de Bulgia ter aarde besteld. De havencommandant legt een krans namens de Deutsche Kriegs- marine. veelheden dan uitsluitend voor ver vanging van bestaande inventaris, b.v. voor: huwelijksuitzetten, uitzetten voor bepaalde scholen, als daar zijn huis houdscholen, zeevaartscholen, enz. e. Alle op punten gewaardeerde arti kelen ten behoeve van ziekenhuizen, gestichten, kloosters en andere inrich tingen met vaste inwoners. f. Alle op punten gewaardeerde ar tikelen ten behoeve van hotels, kan toren en ondernemingen, welke deze goederen noodig hebben uit hoofde van hun bedrijf. Ook tijdelijk in ons land verblijven de buitenlandsche werkers en toeris ten, die niet in het bezit zijn van een distributiestamkaart, zullen zich voor de aanschaffing van op punten ge waardeerde textielproducten tot den plaatselijken distributiedienst moeten wenden voor een speciale vergunning. Winterjassen, wintermantels of demi-saisons zijn niet vermeld op de lijst van artikelen, welke uit sluitend tegen inwisseling van pun ten verkrijgbaar zijn. Winterjassen wintermantels en demi-saisons zijn derhalve alleen verkrijgbaar op spe ciale vergunning, tenzij de resul taten van de inventarisatie aanlei ding zijn tot beschikbaar stellen van één der extra bons op de tex tielkaart voor de aanschaffing van 'een winterjas, wintermantel of demi-saison. Ten einde een volledig overzicht te krijgen van de in ons land aanwezige voorraden van textielproducten, zal in de week van 5 Augustus 1940 een al* gemeene inventarisatie plaats vinden. In deze week zal de verkoop en af levering van alle textielproducten ver boden zijn. Ten slotte nog de mededeeling, dat alle detailhandelaars in de textiel branche aan de studie moeten: hun zijn mappen met inlichtingsmateriaal toegezonden, in totaal ten getale ven 21.000. DE MOOBD OP VAN SEVEREN Naar het Vlaamsche dagblad „De Dag" meldt, heeft het blad der Dietsch- nationaal-socialisten (Dinasoï „Hier Dinaso" tegen al degenen, die bij den moord op Joris van Severen, den leider van Dinaso, waren betrokken, een strafvervolging geëischt. Ven Severen is in de eerste dagen van ten oorlog door de Franschen te Abbeville doodgeschoten. De aanklacht is gericht tegen de leden der vroegere Belgisdhe regeering en tegen drie eerdarmen titt Brugge die van Severen met om gummi knuppel hebbn mishandeld. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van textielgoe- deren, de heer H. G. Hey, heeft in een persconferentie eenige toelich tingen gegeven over de distributie maatregelen voor textielgoederen, welke dezer dagen in werking treden. Zooals iedereen wel begrijpt, aldus de heer Hey, is door den toestand wel ke op 10 Mei is ingetreden de aanvoer van belangrijke grondstoffen zooals katoen en wol vrijwel onmogelijk ge worden en moeten wij dus probeeren zoolang mogelijk met den beschikba ren voorraad grondstoffen en afge werkte producten rond te komen. Om een juist inzicht te krijgen voor de verdere verdeeling moeten wij daar om het ingrijpend voorschrift maken voor een totale inventarisatie van de beschikbare textielgoederen in ons land. Wij weten dat zoowel voor den han del, de industrie als voor de bevolking aan deze distributiemaatregelen groote moeilijkheden zijn verbonden, doch wij zullen al het mogelijke doen om dezên lasten tot een minimum te beperken, waarvan u *t bewijs vindt in de groote lijst van vrijgestelde artikelen. Wanneer wij niet waren overgegaan tot het nemen van deze distributie- maatreglen zouden wij de slechte fi guur krijgen dat alleen de beter gesi tueerden voldoende kleeding konden krijgen en ook nog zouden kunnen doorgaan met het aanleggen van, een extra rèservevoorraad, terwijl in den loop vap den winter voor de volksge- nooten met een klein inkomen de nood zakelijke goederen' niet meer verkrijg baar zouden zijn. - TECHNISCH ZEER MOEILIJK De distributie-maatregelen zijn technisch zeer moeilijk en wij doen daarom een beroep op alle belangheb benden en ook vooral op de organisa ties van de bedryfggenooten om alles in het werk te stellen wat een juiste naleving van de voorgeschreven rege ling kan bevorderen. Wij hebben nagedacht over ver schillende systemen, waarmee sou kunnen worden gewerkt en het is ge bleken, dat het puntensysteem verre weg het beste is, omdat in dit raam de keuze voor iederen verbruiker vrij blijft om die producten te koopen, welke hem of haar het beste lijken es omdat hierdoor voorkomen wordt het invoeren van een meer of minder ge perfectioneerd systeem van eenheids- kleeding. De groote attractie van het punten systeem is, dat ieder zich kan ktepden, zooals hij of zij gewend ia te* doen, zonder dat men aangewezen is op be paalde modellen, kleuren of kwali teiten, In Duitschland had men reeds veel ervaring met dit systeem opgedaan deze kennis is ons geheel gesteld door de samenwerking met enkele Duitsche autoriteiten. De regeling zelf is echter geheel door onze eigen menschen ontworpen, nadat wij advies ingewonnen hadden van de beschikbare deskundigen in den handel; eveneens is de regeling geheel aangepast bij de Hollandsche toestanden en de eigen volksgebrui ken. DRIE GROEPEN De distributie van textielgoederen in het algemeen kan men in drie groepen verdeelen: in de eerste'plaats is er de groote groep van vrije arti kelen, vervolgens de tweede groep van artikelen vastgelegd op de lijst van puntenwaardeering (deze goede ren mefgen dus alleen op de textiel kaarten worden gekocht), de derde is de groep van artikelen die, alleen op specille vergunningen mogen worden afge/everd. wel de lijst van vrijgestelde ar- ifltelen als de puntenwaardeering zal na eenige weken ervaring moeten worden aangevuld of misschien wel wijzigingen ondergaan. Bij gebleken fouten zullen wij hierover het advies van de organisaties uit den handel inwinnen. Het aantal punten, dat beschikbaar is voor de bevolking is tamelijk groot, 11.I. 100 punten voor een half jaar. ter wijl op de textielkaart nog 20 bons voorkomen met hoofdletters gemerkt, die in den loop van het a.s. seizoen kunnen worden opgebruikt voor daarop extra beschjkbaar te stellen speciale artikelen, nadat gebleken is, dat hiervan de voorraad ruim vol doende is. De artikelen van duurdere of betere kwaliteit kunnen langer mee in het gebruik.dan de goedkoopere produc ten en het Is daarom noodzakelijk gebleken, dat voor personen of ge zinnen met een klein inkometj Cxtra punten worden beschikbaar gesteld. De aanschaffing van huishoudgoe- deren is mogelijk op alle^kaarten van het gezin. De aflevering van goederen vow woninginrichting, alsmede de verknop van beddegoed en uitzetten e.d. is al- leen mogelijk op eén speciale vergun ning. Deze maatregel is genomen met het doel om er voor te zorgen, dat eerst die volksgenooten of gezinnen worden voorzien, welke door de oor logsramp zijn gerroffen. Mocht het blijken, dat daarna nog voldoende voorraad in de magazijnen aanwezig is voor andere verbruikers, dan kunnen wy met het verstrekken van speciale vergunningen nog iets verder gaan. De geheele regeling van de kleeding stukken zal zooals gezegd aan onze bevolking de eisch stellen om zich aan te passen aan de omstandigheden van dezen tijd. De aanvoer ondervindt groote moei lijkheden. In het belang van de ge meenschap moet de enkeling zich be-, perkingen opleggen, terwijl de indus trie en handel zich moeten laten rege len in l het algemeen belang. Bij het beschouwen van deze regeling kunnen wy echter coastateeren, dat de beperkingen welke zijn opgelegd, niet zoo ingrijpend zijn als die in '1 Duit sche rijk. Als wij nagaan, hoeveel nog gekocht kan worden voor het aantal punten dat beschikbaar is en wat nog verkrijgbaar kan worden gesteld op de extra bonnen, kunnen wy coastatee ren, dat deze regeling voldoende is en de noodzakelijke behoefte zeker zal bevredigen. DE WEEK VAN 5—11 AUGUSTUS. In de week van 5 tot 11 Augustus, dat is de week Van inventarisatie, is de verkoop en aflevering van textiel goederen aan de verbruikers, dus en detail, verboden, terwijl de aflevering ey verkoop van de industrie aan den handel en de verwerkende industrie niet is verboden. Sluiting van de winkels is niet noodzakelijk, wanneer ook andere artikelen dan textielpro ducten worden verkocht, doch wanneer alleen textielproducten worden ver kocht, is deze sluiting der zaken mis schien wel wenschelyk om misver stand bij het publiek te voorkomen. De aflevering van goederen op speciale vergunningen kan doorgaan, terwijl ook de aflevering kan doorgaan aan het publiek van de navolgende pro ducten: sanitaire textielproducten (b.v. watten, verbandgaas, bandages, sluit tekens, elastieken knie- en enkelkeu- sen, enz.) pitten en petroleumbrm- ders, poetsdoeken, poppenkieeding en speelgoed, kluwen en klossen touw. De opgave van de voorraad meet ook geschieden doer handelaren die geen vergunning van het Rijksbureau hebben gekregen en wanneer zij geen vergunning hebben, dienen zij per brief de voorraad op te geven, waarna een speciale vergunning wordt ver strekt vvor den verkoop van deze voorraad. Voor de textielgoederen, welke reeds voor 29 Juli zyn verkocht fen nog niet afgeleverd, zal aflevering wer den toegestaan na 12 Augustus en de winkeliers kunnen voor deze goederen 30 punten van de textielkaart afne men, evenals dit geschiedt voor artike len, welke reeds tusschen 28 Mei «b 5 Augustus wel wared afgeleverd. Na de bestudeering van de handlei ding zat het voor iederen handelaar "duidelijk zijn, dat hij tegen zyn eigen belang juuideU, wanneer, bij na IS Augustus nog goederen aflevert zen der daarvoor punten in ontvangst Ie nemen. In het laatste geval is de aan vulling van den voorraad in de ten- komst onmogelijk en het is daaraan noodzakelijk, dat iedere winkelier me dewerkt om aan de ontworpen rege ling de hand te houden. OvertredirC zal voorbeeldig worden gestraft. Blijkëhs een in het Verordeningen blad opgenomen verordening van dMt Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied worden voor JedMt van de Duitsche weermacht voor den aankoop van geweven stoffen of schoenwaren, die onder de distributie vallen of waarvan het gebruik in het algemeen verboden is, militaire distri butiekaarten (wit) ingevoerd. Dane kaarten worden door de onderdeel*» van de weermacht uitgereikt ten Mt- hoeve van de afzonderlijke leden dier weermacht, die tot aankoop gerechtigd i|)d, Waarschijnlijk op 12 Augustus zal door den directeur van het Rijksbureau voor distributie van textielproducten nog een uiteenzetting worden gegeven door de radio over het iuiste gebruik «rft>> iie textielkaart

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1