Duitsche instemming met Molotof s rede ■NBjUKb* ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1940 MHTERLAKS SUHTSCHLAND Succes van een duikboot. 'Aanval op vliegtuigfabriek ereiding. Korte berichten. ENGELAND Lord Beaverbrock in het oorlogakabinet. De campagne tegen Duff Cooper. Japanneezen in Londen gearresteerd. ITALIË De Engelsche vloot. Aandacht voor zijn verkla ringen inzake Italië AMERIKA De komende «tryd. Derde groote p&rtü opgericht. RUSLAND Een waterweg Zwarte Zee—Oostzee. JAPAN g] Japan* levensruimte-politiek. ZWEDEN Troonrede van koning Gustaaf. De Russische gebieds uitbreiding. SPANJE LF.GtXBERICIlT VAM GISTEREN Het opperbevel van de Duitsche {Weermacht maakt bekend: Kapitein-luitenant Rollmann beeft, met zijn duikboot een- vijandelijke'wi duikboot tot zinken gebracht. Hier- 4' door heeft deze duikboot tijdens twee tochten in korten tijd twaalf bewa pende vijandelijke koopv aardijaehe- pen «nel een geza menlijken inhoud van 74.338 loet, den Brilachen torpedojager Whirlwind en een duikboot vernie tigd. In Jwt Zuidelijk deel van den At- latitiechen Oceaan ia bet tot gevecht gekomen tuaachen een Duitsehen hulpkruiser en den Britachen hulp- kruiaer Alcantara. Hierbij kreeg het grootere zwaar bewapende vijande lijke «chip met een inhoud van 22.269 brt. zware treffers, o.a. aan de «na ehinca, zoodat het den strijd moest •taken en in de haven van Kio de Ja neiro een toevlucht moest zoeken. De Duitache hulpkruiser zette zijn reis Voor het ten uitvoer leggen van zijn taken volgens plan voort. Duitache eenheden gevechtsvlieg tuigen vielen op 1 Augustus afzonder, ljjke kleine convooien, alsmede ver- •cheidene alleen varende bewapende vijandelijke koopvaardijschepen voor de monding van de number, in het Kanaal van Si George en voor Yar mouth met bommen aan. Hierbij werd oen koopvaardijschip tot zinken ge bracht, alsmede twee andere koop vaardijschepen, een tankschip en een mijnenveger door treffers zwaar be achadigd. Een nieuwe, groot 'effect •orteerende aanval werd ondernomen op een vliegtuigfabriek in Norwieh. De vanuit geringe hoogte geworpen bommen van zwaar kaliber troffen de werkplaatsen en veroorzaakten hevige branden en verscheidene ont ploffingen. Een vliegtuig heeft op 31 Juli in de Noorsche wateren een vijandelijke duikboot vernietigd. In den loop van gistermiddog pro beerden acht Britsche bommenwer pers van het type Bristol-Blenheim een aanval te doen op het vliegveld Querqueville bij Cherbourg. Door te juister tijd optredende jachtvliegtui gen en het vuren der luchtdoelartil lerie gelukte het alle acht vliegtuigen neer te schieten, en wel drie door Mesaerschmitt-jacht vliegtuigen en vijf door luchtdeelartillerie. Aan onze *|jde werden geen verliezen geleden. Bij een poging om Nederlandsch gebiej aan te vallen werden opnieuw twee Bristol-Blenheim vliegtuigen tijdens een luchtgevecht neergescho ten. Ia den naeht van 1 ep 2 Augustus Vlagen wederom Brh'sche vliegtuigen boven WesU-Duilschlaad. De neerge worpen bommen richtten geen scha de aan militaire objecden aan, doch wel gedeeltelijk aanzienlijke schade aan woningen in de omgeving van Keulen, waarbij enkeje burgers wer den gedood of gewond. De vijandelijke verliezen aan vlieg tuigen bedroegen op 1 Augustus in totaal 16 vliegtuigen. Een eigen vlieg tuig wordt vermist. DE ACTIE TER ZEE liet frontbericht van het HN.B. luidt als volgt: De Britsche hulpkruiser „Alcan tara", die enkele dagen geleden in l et Zuiden van den* Atlantischen Oceaan door een Duitschen hulpkruiser na een langdurig artilleriegevecht buiten gevecht werd gesteld, was een zeer «iel schip van de Britsche koop vaardijvloot. De in overzeesclie wa teren opereert-nde eenheden van de Duitsche oorlogsmarine hebben met dit succesrijke gevecht een overtui gend bewijs geleverd van hun vast beradenheid tot den strijd en van hun superieure gevechtsleiding. In verband met het tot zinken bren gen van een Engelse he duikboot door «en Duitsche vliegtuig voor de Noor- ach# kust, verneemt men, dat de tegen stander tevergeefs had getracht doer een duikmanoeuvre aan den Duftachen bommenwerper te ont boeten. Het Duitsche gevechtsvlieg- «uig had echter dieptebommen aan boord die hun doel troffen. Zonder ook nog maar een keer boven te kun ne» komen, verdween de duikboot in de diepte. Tan de bemanning kon niemand gered worden. De gewapende verkenning van het Duitsche hichtwapcn was op 1 Augus tus tegen het gehcele Britsche eiland, voornamelijk tegen zijn kusten, ge licht. In Norwich, niet ver van de Engelsche Oostkust, werd een vlieg tuigfabriek door een aanval van een duikbommenwerper vernield. Op merkelijk ww hierbij, evenals ht an dere' gevallen, de groote trefzeker heid, waarmede de bommen op het werden gericht. De Duitsche praktijk onderscheidt zich daardoor principieel van die der Engelse hen, die ook in den nacht van 1 ep t A«gu«tu« bun terreur tegen de burgerbevolking door het lukraak bommen voortzetten. waarbij de naaste omgeving va» Keulen wederom verschillende we- getroffen, waardoor onder de bevolking daar ter enkele dooden zijn gevallen TEGEN DEN ERANC-'nfcEDRSOOKLOG. DeBerlinerBoersen Zcl- t u n g van gisteren bevat van de band van geoeraal-msjoor dr Bernbaid Schwerdtfeger een interessantie bij drage over het onderwerp van den frapc-tireursoorlog. Hierin wordt o.w. volgende gezegd: Onmiddellijk na het bekend worden an de Führerrede began in Engeland le geestelijke voorbereiding van de burgerbevolking tot den afweeroorlog, die zoo bedenkelijk is, dat zij niet zon der waarschuwing kan worden aange nomen. Het wai steeds het lot van die staten, die in het eigen land den oorlof nog niet hebben leeren kennen, zich geen voldoende rekenschap te geven van h«t medehelpen van de burgerbe volking aan den oorlog De schrijver geeft dan een overzicht van het optre den van franctireurs in de laatste oor logen en schrijft dan verder: Het verloop van oorlogshandelingen ia in den tijd van motoriseering meestal zoo, dat de tot het offensief besloten tegenstander met de grootste snelheid optreedt. Heestal blijft er geen tijd meer over, zich in den geest van ar- ttikel 1 van de Haagsche vredesconven tie van 1967, „wetten en gebruiken van den oorlog te land", te organiseeren voldoende kenbaar te maken. Het op rukkende leger echter zal door dwin gende veiligheidsoverwegingen ieder geval medestrijdenden als vrij- scharen beschouwen en dienovereen komstig handelen. Hieruit vloeit voor ieder land de eisch voort, in belang van de eigen bevolking geen onduide lijkheden over de voorwaarden voor een deelnemen aan de gevechten met de wapens, te laten bestaan. Een der gelijke onduidelijkheid verbetert op geen enkele wijze de positie van 'F zich verdedigende land, omdat een militair gedrild, van de nieuwste wapens voor zien leger zich nooit door vrijscharen en franc-tireurs zal laten ophouden. Het is derhalve geheel doelloos-en in het belang van de eigen bevolking ten eenen male een misdaad, een dergelijke zelfbewapening en een deelnemen aan den strijd van de burgerbevolking aan bevelen, te organiseeren of zelfs met staatsmiddelen te bevorderen. Niets anders is het, wanneer, zooais thans uit Engeland wordt gemeld, daar een pro paganda wordt gevoerd voor het be wapenen van de burgers met schiet wapens. Generaal-maj. Schwerdtfeger waar schuwt tenslotte nogeens uitdrukke lijk: Onder geen omstandigheden kan het weiken staat dan ook veroorloofd zijn, in vreedzame en in "het gebruik van wapens niet geoefende burgers onder een of ander voorwendsel met de wapens tegenover den vijand te stel len. In 1939 heeft men in Polen ge probeerd, de militaire nederlagen van het Pqolsche leger door het laten op treden van bewapende burgers te com- penseeren. Een militair succes hadden deze zoogenaamde franctireurs natuur lijk niet, doch veie Polen betaalde dit optreden met hun leven, 0 Een geologische commissie heeft in het gebied der Rif-Kabylen (Spaansch-Marokko) Metalza, petro leum gevonden. Een mijnbouwonder- neming heeft reeds maatregelen voor het doen uitvoeren van boringen ge troffen. Onlangs is te San Juan de Porto- rico een griep-epidemie uitgebroken, welke zich over het geheele eiland heeft verspreid. Tot dusver zijn 200 menschen aan de ziekte gestorven. Men raamt dat van de 1.8 milüoen zielen tellende bevolking, er 100.000 door de griep zijn aangetast. REGEERINGS WIJZIGING OP KOMST. Officieel woedt medegedeeld, dat Churchill lord Beaverbrook heeft uit genoodigd toe te treden tot het z.g. beperkte oorlogskabinet, waarvan tot dusver Churchill, Chamberlain, lord Halifax, Attlee en Greenwood deel uitmaakten. Het oorlogskabinet zou dus voortaan uit zes in plaats van vijf leden bestaan. Lord Beaverbrook zou, naar in welingelichte kringen verluidt, voorloopig minister voor de Vliegtuig productie blijven. Men acht het echter waarschijnlijk, dat hij als lid van het oorlogakabinet spoedig een andere taak zal krijgen, zoodat wijzigingen ia de regeering op komst zijn. HANDELWIJZE VAN MINISTERIE VAN VOORLICHTING GELAAKT. Aan de campagne tegen den Brit- schen minister van Voorlichting, Duff Cooper, neemt thans ook de Times deel. In een hoofdartikel, verschenen in dit blad, wordt woordelijk gezegd: „Dit ongelukkige orgaan (het minis terie van Voorlichtng) dat nooit ge durende langen tijd strijd en twist heeft kunnen voorkomen, jial ook in het vervolg een doelwit aer critiek zijn, tot het een volkomen verande ring ondergaan heeft. Er was geen motief, om het tot zin ken brengen van de Lancastria zes weken verborgen te houden. Het uit zenden van uithoorders, die de mee ning van het volk in woningen en koffiehuizen hebben na te gaan. heeft het publiek geprikkeld. Het heeft zich niet slechts geërgerd over de overbo dige wijze van uithooren, maar is er ook over verbitterd, dat het ministerie van Voorlichting zich zelf heeft be noemd tot bewaker van de algemeene moraal., In werkelijkheid is het minis- terie onder verkeerde onderstellingen opgetreden." Het blad keert zich dan scherp tegen de topsalarissen, die bij het ministerie betaald worden en schrijft: „Wat dit departement het land heeft gekost niet alleen aan slechte stem ming, maar ook aan geld, blijkt uit de salarislijst, die Donderdag aan het Parlement is voorgelegd." De Times publiceert deze lijst voor een deel en beklaagt zich er over, dat er een groot, duur buraucratisme geschapen is, dat getracht heeft, iets te doen te krijgen. Het blad noemt de ambtenaren een vermenging van bekwaamheden en er varingen, welker bruikbaarheid twij felachtig is. Men moet zich afvragen, waarom eigenlijk een dergelijk mini sterie ingesteld is. Het had zijn belangrijkste taak moe ten zijn, de grootst mogelijke verbrei ding aan Engelsche berichten in het buitenland te gevet- De eischen van de openbare meerjhg, die het ministe rie gereconstrueerd wenschte te zien, hebben tot gevolg gehad, dat na eenige uitwendige besnoeiingen het departement weer opgeblazen is. Ook de News Chronicle trekt opnieuw van leer tegen het ministerie van Voorlichting. Het blad schrijft onder meer: „Reeds vele maanderj, ge leden is de eisch gesteld, dat het mi nisterie met meer energie zich er op zou toeleggen, berichten te verbreiden en Engelsche propaganda in' bet bul- tenland te maken, dat het zich echter niet met de propaganda in bet binnen land zou bemoeien. Het ministerie heeft precies het omgekeerde gedaan. Zijn boïtenlandsche propaganda en zijn berichtendienst zijn zeer onbevre digend en kunnen in vergelijking met d« Duitsche propaganda in de geheele wereld slechts een ongunstigen indruk maken. Indien de oorlog uitsluitend van het ministerie van Voorlichting zou afhangen, zouden wij bem onge twijfeld verliezen." BRITSCHE TEGENMAATREGEL. Domei meldt uit Londen, dat aldaar gisteren de correspondent van de Japansehe bladen Mtiseebishi, Shino- hara en Mitsoei, genaamd Tanabe ge arresteerd is. Men ziet daarin een te genmaatregel tegen de arrestatie van Engelschen in Tokio. Voorts wordt uit Londen vernomen, dat aldaar de voor- aanslaande Japansehe zakenman Maki- hara in hechtenis genomen is. DOOR LUCHTWAPEN GENEUTRALISEERD. De 'in het Italiaansehe legerbericht van gisteren gemelde zegenrijke acties tegen de Engelsche zee- en landstrijd krachten. in de Middeilandsche zee, resp. in Kezga, worden door de Ita liaansehe avondbladen groot opge maakt. De T r i b u n a, schrijft, dat deze suc cessen de geheele wereld bewijzen, dat de Engelsche macht ter zee thans op beslissende wijze in gevaar is gebracht en in de Middeilandsche Zee door het Italiaansehe luchtwapen en de marine geneutraliseerd is. Het Engelsche es kader, dat in gezelschap van twee vliegtuigmoederschepen waarschijnlijk een aanvalsactie tegen de Italiaansehe kust in zijn schild voerde, heeft weder om van zijn plannen moeten afzien en onverrichterzake naar Gibraltar moe ten terugkeeren. Zoodoende heeft het JtU aansche luchtwapen bewezen, dat, waar de Engelschen zich ook op open zee durven begeven, zijn aar. de zwaar ste slagen staan blootgesteld. De Katiasnsehe actie. De speciale correspondent van Stg- fani geeft de volgende bijzonderheden over de actie tegen het vijandelijk vlooteskader. die in het legerbericht van gisteren wordt gemeld. Vnoeg in den middag werd door een Italiaansehe verkenningsvliegtuig op 100 kilometer van de Spaansche kust een Er.gelsch eskader ontdekt, be staande uit twee slagschepen, twee vliegtuigmoederschepen, een flottielje lichte kruisers ep torpedojagers Dit eskader kwam van Gibraltar, onmid dellijk stegen vanaf de dichtst bij- ziinde luchtbasis formaties driemoto- rige bommenwerpers op en haalden het Engelsche eskader tegen het val len van den avond bij het eiland For- mentera in. Het gevecht was hevig en werd met eerder gestaakt, dan toen door de invallende duisternis de Ita liaansehe bommenwerpers gedwongen waren hun basis weer op te zoeken. Ondanks den korten duur van het ge vecht en het hevige vuren der lucht- doelbatterijen. werd de vijand hevig getroffen. Talrijke eenheden werden door bommen van zwaar kaliber ge troffen. Een slagschip werd door een voltreffer geraakt Semi-officieel wordt te Berlijn be kend gemaakt, dat Berlynsche kringen wijzen op de duidelijke lijn, welke door de rede loopt, die Molotof heeft gehouden en op de zakelijke uiteen zetting van de Russische buitenland- sche politiek, in het bijzonder van de Doitsch-Russische verhoudingen. Men beschouwt het als opmerkelijk, dat Melotof met alle beslistheid de pogin gen van de hand heeft gewezen om de Duitsch-Russiche verhoudingen te ver troebelen en men wijst er in dit ver band op, dat het niet alleen Engelsche, maar ook Amerikaansche nieuws- bureaux zijn geweest, die er toe hebben meegewerkt, op zulk een vertroebeling te zinspelen of zelfs als feit te melden. De scherpe terechtwijzing, door Molotof uitgesproken, tegen de pogingen, niet alleen van de Engelsche pers, maar ook van de diplomatie om een wig te drijven in de Duitsch-Russische vriend schap en'de Sovjet-Unie te betrekken in de Engelsche belangensfeer zal nergens onopgemerkt kunnen blijven. Tenslotte wijst men in dezelfde krin gen op de woorden van Molotof over de Russisch-Roemeensche betrekkin gen, waaruit blijkt, dat ook Rusland geïnteresseerd is bij de consolidatie van Zuid-Oost-Europa op den grond slag van rechtvaardigheid en orde. De groote belangstelling, die de rede voering van Molotof in Duitschland trekt, komt ook tot uitdrukking in de commentaren der dagbladen. In het bij zonder wijzen zy op de verduidelijking, die Molotof gaf van de Duitsch-Sovjet- Russische betrekkingen. „Zijn verkla ringen over Duitschland, aldus de Frankfurter Zeitung, waren volkomen ondubbelzinnig en ook ge richt aan het adres van Engeland, Zii gingen in de zelfde richting als de con stateringen, die Adolf Hitler gedaan heeft, in zijn laatste Rijksdagrede over het karakter van de Duitsch-Russische betrekkingen". Verder wijzen de bladen op de be- teekenis van de 'verklaring van den volkscommissaris, dat de Russicb- Italiaansche betrekkingen den laatsten tijd waren verbeterd en een verdere verbetering déden verwachten. De Frankfurter Zeitung schrijft in dit verband: De r heden, die zich biermede af teek n zooals men mag op- maken u., „a opmerkingen van Molotof ovtr den Balkan, ook het gemeen- schappelijke belang bij de pacificatie en de consolidatie van het Zuid-Oosten omvatten, vullen de reeds vaststaande feiten aan «en laten er geen twijfel over f bestaan, dat de reeds aan den gang zijnde reorganisatie van het vastirand ook ten aanzien van Sovjet-Rusland voor Engelsche storingsplannen en zekere Amerikaansche storingsverlan gens, die daarmede gecombineerd aan den dag treden, geenerlei reëele punten van houvast biedt. Ten slotte wijst het blad op de verklaringen vaS Molotof betreffende de betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Japan. Zij wezen op een ontwikkeling of in ieder geval de mogelijkheid van een ontwikkeling, die weliswaarnog veel punten onover zichtelijk doet schijnen, maar toch in zooverre duidelijk is, dat de Engelsche politiek ook in de uitstralingszóne der Russische belangen in het Verre Oosten niets heeft te winnen. Indrukken elders. D.N.B. meldt uit Stockholm: De Londensche correspondent van A1- tonbladet schrijft, dat de rede van Molotof verschillende uitlatingen heeft bevat, die in Londen als een koude douche hebben gewerkt. De toon, die Molotof in zijn passages over Groot Brittannië heeft aangeslagen, is, too verklaart men in de Engelsche hoofdstad, hoogmoedig en koud ge weest De rede van Molotof is in politieke kringen ie Oslo met gespannen aaif- dacht op;; en omen. Men ziet in de on dubbelzinnige verklaringen van Molo tof ten aanzien van de Duitsch-Russi sche betrekkingen een duidelijk de menti van de Engelsche propaganda, welker storingsvuur men in Noorwe gen in ieder geval van geringe waarde acht Ook in de pers beheerscht de rede van Molitof de geheele belang stelling. Roemeensche politieke kringen ge ven als hun commentaar op" de rede van Molotof, dat zij dagrin een bewijs zien van een merkbare ontspanning tusschen de Sovjet-Unie en Roemenië. Men gelooft te Boekarest, dat de finds e .trigen tijd waargenomen kalmeering der wederzij dsche betrekkingen ook in de toekomst zal voortduren. WATKRRES.'R VOIRS OP GIBRALTAR VERNIELD. Volgens Stefaiii melden reizigers uit Algeciras en, La Linea, dat te Gibral tar de door de Italiaansehe bommen aangerichte schade in "koortsachtige ha h< rsteld wordt. De watervoor ziening baart den Britscben autoritei ten veel zorg, daai talrijke water reservoirs door bommen verwoest zijn itsrrtassief geen eigen bronnen heeft. Aan de Qostzijde wordt de baai van La Laguna uitgebaggerd, opdat men een breedere N uitvaart naar de Middeilandsche Zee xpl hebben. Een groot aantal S; aansehe arbeiders is niet meer naar de werkplaatsen Ir> de vesting teruggekeerd. VERRASSENDE MILITAIRE ACTIE. In de New York World Tele- gram schrijft de luchtvaart expert majoor Williams, dat de komende oor logsperiode de meest verrassende mili taire actie zal brengen, die de wereld ooit gezien heeft. Dat Duitschland den tijd neemt, wordt verkeerd uitgelegd. Na het uitbreken van den oorlog is eveneens een rustpoos ingetreden, die door leege hoofden vervelend genoemd werd. Williams is er van overtuigd, dat Duitschland in het Westen zij» lucht macht niet ten volle in den strijd ge bracht heef: De Duitsche generale staf heeft de sterkte van de luchtmacht der geallieerden volkomen juist .getaxeerd en van de eigen luchtmacht slechts zooveel in het vuur gebracht sis noo- dig was om zich de overhand te ver zekeren. POLITIEK VAN NIET-INMENGING. Senator Lundeen heeft in een for- meele verklaring opgeroepen tot de stichting van een derde groote partij „van alle echte Amerikanen". De partij zou te Chicago moeten vergaderen en een kiesprogram opstellen. Het pro gram zal, zoo verklaarde Lundeen, tegengesteld zijn aan de politiek van interventie der beide traditioneele Amerikaansche partijen. Deze derde partij is een noodzakelijkheid gewor den. omdat de andere partijen candi date!! voor het presidentschap gesteld hebben .die beiden de krachtigste hulp voor Engeland beloofd hebben, opdat Engeland den oorlog zou kunnen win nen Lundeen verklaarde, dat de in be handeling zijnde wet op den militairen dienstplicht de Vereenigde Staten voor een laatste kruispunt brengt, voordat zy zich in den internationalen oorlog storten. Noch de Democraten noch de Republikeinen zoyden den weg der oorlogsontwikkeling in -de Vereenigde Staten nog kunnen tegenhouden. VERZET TEGEN DE DIENSTPLICHT De jaarvergadering van den Ameri- kaanschen bond van arbeiders in het autobedrijf, een der grootste steun pilaren van de C.I.O., heeft eenstem mig een motie aangenomen, waarbij zij verzet aanteekent tegen eiken vorm van militairen dienstplicht in de Vereenigde Staten. DUIDELIJKE UITEENZETTING VERLANGD. U Alle Japansehe bladen houden zto bezig met de grondslagen van d. staatpolitiek van Japan, zookls 2n 7. de Donderdag afgejegde regeeriiJ! verklaring zijn aangegeven. De bladen zijn het erover eens, d* de politiek van den staat gegr^a. vest zal worden dp de principe, (U. staatsphilosophie. doch vestigen j, aandacht erop, dat een duidelijke uit. eenzetting ontbreekt van wat de re. geering thans werkelijk van plan j. Veel in het programma van Konoj. is nieuw, zooals de uitbreiding het Oost-Aziatische programma tot eèn Groot-Aziatisch programma en de aangekondigde reorganisatie van de binnenlandsche politiek en van het economische leven. De Tokio Asahï Shimboeai verwacht van deze politiek spoedig resultaten. De Yomioeri Sjimboen ver. zoekt de regeering om een spoedig# publicatie van duidelijk omlijnde deel. stellingen. Britsche vree». Naar Associated Press .uit Lende» meldt, vreezen offieieele Britsche kringen, dat de Britsch-Japansc'ie be. trekkingen steeds slechter zulk» worden, tot-het eindelijk zoover komt, dat de jlapanneezen militairen druk gaan uitoefenen. De terreur in Sjanghai. In verband met de sterke toename van de ciadên van terreur in Sjanghai, heeft het consulaire corps aan hst stadsbestuur van de internationale nederzetting volmacht verleend tot het onderdrukken van terreur i» eiken vorm. In de resolutie, welk» daartoe is aangenomen, heeft het con. sulaïre corps deze terreur gelaak: en verder, in verband met den huidige» toestand, in het gebied van Sjanghai, van het stadsbestuur der interoati». nale nederzetting geeischt h« uiterste te «toen voor het bewareij van nut en orde. Dp grenzen in het Verre i Naar de omroep te Moskou mede deelt, zal de Russisch-Möngoolseh. Japansch-Mandsjoerrjsche conferentie voor de regeling der grenzen in het gebied, waar zich verleden jaar het conflict van Noman-Hor heeft voor gedaan, op 3 Augustus te Tsjita be*, ginnen. BELANGRIJK VOOR DE GOEDERENRU1L MET DUITSCHLAND. Naar Krasny Flot meldt, is de 202 K.M. lange waterweg, die den Dnjepr met den Boeg en daarmede de Zwarte Zee met de Oostzee verbindt dezer dagen gereed gekomen. Het Dnjepr-Boegkanaal heeft, naar bekend is, ook in het kader van het Duitsch- Russische goederenverkeer aanzienlijke beteeken is. In zes maanden tyds is het verouderde en deels onbruikbare ge worden z.g.n. Ogingskykanaalsysteem in hei vroegere 0«rstelijke Polen vol komen gereorganiseerd. Bij het aan leggen van het Dnjepr-Boegkanaal hebben 200.000 menschen meegewerkt. De waterweg is thans van Krew tot Brest Litowsk, dus tot aan de Duitsch- Russische belangengrens bevaarbaar. Op het traject tusschen Brest Litowsk en Pinsk zijn acht sluizen gebouwd. De plechtige opening van het kanaal door een regeeringscommissie zal spoedig geschieden. RESOLUTIE VAN DEN HOOGSTEN SOVJET. Onder grooten bijval heeft de Hoog ste Sovjet de volgende resolutie aarV genomen. 1. Bessarabië wordt vereenigd mét de Moldavische republiek, die tot realis tische Sovjet-bondsrepubliek v*vklaard wordt In de Moldavische bonds republiek zullen verkiezingen voor den hoogst en Sovjet der Unje vastgesteld worden. 2. De Noordelijke Boekawina en de Bessarabisehe districten ChotinAkker man en Ismail zullen bij de Oekrain- sche bondsrepubliek worden ingelijfd. In de Noordelijke Boekowina en in de genoemde Bessarabisehe districten zul len gelijktijdig verkiezingen voor den hoogsten Sovjet vastgesteld worden. ZWEEDSCHB RIJKSDAG BIJEEN. De buitengewone zitting van de» Zweedschen Rijksdag werd gisteren door koning Gustaaf-raet een troon rede geopend. Daarin verklaarde de koning: In den bijzonderen toestand, welks door den Europeeschen oorlog ont- staan is, is een onverminderde waak zaamheid over de Zweedsche buiten en binnenlandsche paraatheid nood zakelijk. Met het oog op de verzorging van het- volk is een juist gebruik van de eigen productiebronnen meer dan ooit een levenskwestie. Om bet hoold te bieden aan de dreigende werkloos- heidskwestie zouden veelomvattende maatregelen noodig" kunnen worden. Ter dekking van de vereischte staats uitgaven moeten nieuwe uitwegen ge vonden worden. In verschillend op zicht kunnen voorstellen verwacht worden. De Zweedsche buitenlandse!» politiek is ongewijzigd. Het is mij" vaste wil betrekkingen van vriend schap naar alle kanten te onderhou den. Onvermoeid streef ik er naar, mijn land buiten den oorlog te houdeo en vrijheid en zelfstandigheid te handhaven. De eenheid en vastbera denheid van mijn volk geeft mü het beste vertrouwen dat in deze richting vorderingen zullen worden gemaakt. Aanvullende begroeting. Aan den buitengewonen Zweedsche» Rijksdag is een aanvullende begroo ting voorgelegd, waarin uitgaven zijn opgenomen tot een bedrag van roep 110 millioer. kronen. De grootste poet betreft de oorlogsverzekering van den staat, waarvoor 53 millioen kronen aangevraagd worden. Voorts wordfB voor het ministerie van Defensie, vo* den bouw van versterkingen 41 f'1* boen kronen gevraagd en,voor de ver betering van vliegvelden, bijna 1 «n»* lioen kronen. Instelling op nieuwe predueti*. In de openingsvergadering heeft de minister van financiën, gesprosor over de door de tegenwoordige om standigheden ongebruikt blijvende beidskracht en het werktoore kspr opnieuw te bel-„gen en de 'mP" goederen, die niet of moeilijk te <»en zijn, ie vervangen. Op die kar. niet alleen dal werkloozenvrW stuk worden opgelost, maar ook de prijsontwikkeb tg worden vloed. Arbeidskracht an kapitaal ten zonder stijging van prijs*" loonen ingesteld worden op de Br productie. AARDBEVING GEREGIS1 Hei- Ebro-ofc orvntorium te lóna heeft een hevige aardbeving regietreerd. waarvan het ep"* op 9000 kilometer lag.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2