onderneming D' nieuwe gemeenschap DE VEREENIGDE STATEN ALS SCHATBEWAARDERS 9 Augustus 1940 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 20395 - in de j id niet langer een zaak van gebruiks- «dom en onderneming niet langer iobject in Kanden van den eigenaar De kleine en middelgroot* bedrijven vormen nog altijd het belangrijkste osdordeel van het Nederlandsche bedrijfsleven 7 iMeer dan 20 milliard opgetast in de „super safe" Yfan Fort Knox Een labyrinth in de rotsen - De onder wereld voelt zich overtroefd GEEN TRAMS NA 11 UUR. Evenmin voor zons opgang. - Regeling geldt voor het ge- heele land. Er naaien nergens fat het laad aa 11 aar 's avonds nog traan rijden. Ook de trans voor zons opgang dat is momenteel 6 aur 6 min. komen te verval len. Deze regeling geldt voor ket geheele land. labyrinth BUITENLAND Het Italiaansche offennef in Britsch Somaliland. mt Si ■dam Arum want H»t Europeetthe goud AMERIKA Bevroren Fransche 1' credieten. ITALIË Een Engeltch-It&Iiaansch luchtgevecht. SPANJE De positie van Gibraltar. BALKAN Hongarije en Roemenië. - Directeur F. TIET ER Postgiro 48400 Bur. Markt 81. Tel. 2745 OORWTZIENDK' mannen zijn het er al lang over. eens, dat de V aude arbeidsverhouding en de -ag der oude onderneming nietin „(de waren. Het feit alleen, dat er op gegeven oogenblik, zonder eenige ^tuumoodzakelijke oorzaak, in een tlan land ai» Nederland honderddui- werkloozen komen en jaren "ven, en dat de grootste helft "ernemingen jarenlang achter- t mardieert, zégt in dit opzicht de. kapitalistische orde ten onder igt en een -nieuwe orde van i baan breekt, kan het ter oriën wel van nut zijn de tegen- tusschen beide stelsels op het 1 van de onderneming wat nader vil 1e werken. Onder het thans afloopende stelsel ug men in den' arbeid eene zaak van gebruikselgendom. De arbeider trad op all verhuurder van zijn arbeidskracht; it patroon trad op als huurder en had tpens de huur een gebruikseigendom op de werkkracht van den arbeider. Onder de nieuwe orde zijn de arbei den en de patroons gezamenlijk mede- Ttwkns aai eene gemeenschappelijke mak. to plaats van gebruiks-eigendom ii ar sprake van medewerking onder leiding. Bet is jammer, dat de chriatelijke denkwijze in de praktijk van het leren grootendeels verloren ia gegaan, «den zou het verschil tusschen de heide opvattingen op eenvoudige wijze verduidelijkt kunnen worden door de christelijke terminologie. De oude arbeidsverhouding viel «der het zevende Gebod: Gij zult niet Welen. Zy werd enkel beheeraeht door de rechtvaardigheid; althans m theo- we, doch practisch veelal door de «echt. De nieuwe arbeidsverhouding valt "der het vierde Gebod; Ëert Uwen "der en Uwe moeder. Dus het gebod ever het gezag, de leiding en de ge- ®w»chap, waaronder ook de verhou- d»4 van den burger lot den staat valt Dr is een fundamenteel verschil in Witaposltie van de onderneming dn- der het oude en het nieuwe regime. het oude regime was de onder- "Wdng een winstobject in handen van dt» eigenaar; voortaan is de onderne- lï®4 eene zuivere economische ge- waarin de verschillende van samenwerkende ge- hun bijzondere rechten en kvens hun eigen plichten hebben. By dezt gemeenschap zijn betrokken rJ-JJj'toneel, de leider én de geld- J^-cris). Deze samenwerkende groe hebben ais samenwerkenden niet JTjwn verschillend doel en nog veel een onderling tegenstrijdig zooals uit de klassenstrijd-ge- voortvloeide. Doch zii hebben ^lérirenschappclijk doel; het ver- van een economischen dienst We voiksgemeenschap om door Zrr wsarvan in hun eigen levens- ™P*«t te voorzien. °Ppvat ia de onderneming een •"Wweellen of organismen van de ™-hap en dus ook van den -la het gezin een ander na oorspronkelijk organisme is. onderneming zijn het grond waaruit volksgemeenschap zyn opgebouwd. Hemelsbreed verschil, men de zaak zoo scherp stelt blijkt pas hoe he de nieuwe opvatting van verschilt met die, welke ™ividualisme geldend was. d« onderneming geen orga- een mechanisch gecon- i met een voor uit een bepaalde eco- winst haten voer de bewijzen vsn een eco- 1 aan de velksgemeen- eente doei, doch hoog te maken. rijker functie in de onderneming ver vult dan de - geldschieters hg dat het personeelsbelang dus domineert boven het kapitaalbelang, vond in het alge meen geen erkenning. Zelfs de zoo belangrijke positie der leiding was in den regel niet eens be hoorlijk verzekerd, tenzij ze in den vennootschapsvorm toevallig de meer derheid der aandeelen bezat of achter zich had. Koevele ondernemingen zijn' niet het voorwerp geworden van beuracombi- naties en speculaties, waarbij zij wille keurig werden bijeengevoegd, gereor ganiseerd of ontbonden, zonder dat het personeelsbelang, het belang der lei ding of het algemeen belang ook maar eenig gewicht in de schaal legde tegen over het dividendbelang dat den door slag gaf. Onder het individualisipe en vooral tijdens de conjunctuurgevoelige perio den, was de onderneming geen opbou wende cel der volksgemeenschap, maar een onrustig element, dat door inter nen strijd en belangenconflicten met. de buitenwereld veel maatschappelijke energie verloren deed gaan. De gehechtheid der menschen aan het bestaande kennende niet omdat het zoo goed is, maar omdat het nu eenmaal bestaat verwachten wij, dat velen nog bedenking zullen heb ben om oude schoenen weg te gooien en al .vinden zij onze leer van de on derneming als gemeenschap op zich zelf wel mooi, zich toch zullen afvra gen of zij uiteindelijk den dans nog niet kunnen ontspringen, Velen hopen immers, dat in het staatkundige het oude een beetje ge fatsoeneerd zal terugkeeren en zoo zullen zij ook wel verwachten, dat het met vernieuwing op economisch gebied wel zoo'n vaart niet zal loopen. Om dezulken in hun eigen belang tijdig uit den droom te heipen, zij er op gewezen, dat onder den druk der nieuwe denkbeelden de moderne mdi- viualistisehe onderneming evenzeer zal worden weggevaagd, als onder den druk van het humanisme de oude vorm van onderneming verdrongen is, die vele eeuwen langer geheerscht heeft dan de individualistische onder neming en die zelfs sporen tot in onze dagen heeft nagelaten. Een pionier. Men moet overigens niet meetien, dat de roep om hervorming der onder neming pas van de allerlaatste jaren dateert. Reeds ongeveer 75 jaar gele den nam de wijze Frederic Leplay, hoofdinspecteur van het mijnwezen en organisator oer eerste Parijsche we reldtentoonstellingen, de onderneming als inzet van zijne maatschappelijke hervorming. Als voorlooper van de denkbeelden, die thans in Europa geldend gaan wor den, wees hij op de geweldige betee- kenis der beide grondzuilen van elke geórdende volksgemeenschap; het ge zin en de werkplaats (1' atelier). Hij verkondigde als ideale toestand, dat het gezin stabiel moest zijn dóór het bezit van eenig vermogen, van eene vaste economische functie en van eene vaste woning en dat de werkplaats stabiel moest zijn, door de volgende kenmerken: ononderbroken bezit van en bestuur door dezelfde familie; on verdeelde en ongeschonden overgang van de werkplaats (en ook van de hoeve) op den oudsten zoon; levens lange arbeidsverhouding van den werkman tot dezelfde werkplaats en intreden van de kinderen .in dezelfde werkplaats van de ouders; de patroons en hunne gezinnen moeten alle arbei ders en hunne gezinnen persoonlijk kennen; de werkplaats moet niet ad- leen een behoorlijk loon uitkeeren, maar onder leiding yam den patroon in alle sociale en cultureele behoeften van het personeel helpen voorzien. Deze en dergelijke eischen hebben de laatste halve eeuw van hoogkapila- lisme wat vreemd en ouderwetsch ge klonken, doch Leplay leerde, dat door bderf der beide grondeellen der volks gemeenschap onze beschaving ten gronde moest gaan cm hij maakte voet reizen door heel Europa om aan te tof ren, dat de voorbeelden van stabiel gezin en «labiele werkplaats en arbeidsverhoudingen, ondanks der $dMy nog overal aam- Blijkbaar zag hii het klein- en mid delgroot bedrijf als de ideale en not- male toestand, zoadat in onzen Hjd van. toegenomen grootbedrijf en uitge breider verkeer, zijne denkbeelden eenigszins aan nieuwe toestanden gepast moeten worden. Maar nog zijn er in Nederland, volgens de laat ste bedrijfstetling van 1930, nog 185.028 ondernemingen met 19 arbeiders en totaal 335.230 arbeiders of 23.6 van het totaal, tegen 262 ondernemingen boven 500 arbeiders met totaal 393.928 arbeiders of 27.7 van het totaal. In bedrijven tot 50 arbeiders werk ten 43.5 van het totaal en in be drijven tot 200 arbeiders 61.2 van het totaal. De kléine en middelgroote bedrijven vortnen dus nog altijd het belangrijkste onderdeel van het be drijfsleven. En het is ook gebleken, dat de eerste categorie wat meer be stand gebleken is tegen crisis dan de categorie grootbedrijven. Het percen tage der in bedrijven tot 200 werk zame arbeiders is nl. .yan 1930 tot 1933 opgeloopen van 61.2 tot 62.9 dat m bedrijven boven 500 arbeiders is te ruggekropen van 27.7 tot 25.8 Nu het maatschappelijk denken in sneller tempo verloopt kan het niet uitblijven, dat ook de moderne onder neming, evenals zoovele andere instel lingen, op de hélling moet. En of men het met de nieuwe denk beelden al of niet eens is, zal on3 niet worden gevraagd. Wie aan den druk der gedachte zal willen ontkomen, zal toch zeker bezwijken voor den druk der feiten. En die feiten zijn, datr dc moderne onderneming als zoodanig in een cri sistoestand verkeert. Voor wie het feit der 500.000 werkloozen nog niet duide lijk voor het fiasco der moderne onder neming getuigt, spreekt misschien dui delijker het feit, dat het aatal faillis sementen zich tijdens de laatste crisis jaren achtereen tusschen 4 en 5000 heeft bewogen met een passief, schom melend tusschen 50 en 70 miljoen gul den per jpar. Waarschijnlijk zijn er de laatste jaren meer ondernemers en on dernemingen failliet gegaan daii es nieuwe ondernemingen gesticht zijn. Dr VERVffiRS (Van onzen V.P.B.-carrespondent) E Amerikanen hebben on langs medegedeeld, dat de goudschat van de Ver- eenigde Staten thans 20.400.000.000 dollpr bedraagt, met andere woor den dat de 20 milliard grens verre is overschreden. Op drie plaatsen zjjn deze reusachtige voorraden on dergebracht: in de bepantserde ge welven van de New Yorksche Bondsreservebank, in de kelders van de Munt in Denver en ten slotte in de onderaardsche kamers van Fort Knox, in de omgeving van Louisville, staat Kentucky. Het goud van de Westelijke U.S.A.- staten is reeds vijf jaar geleden haar Denver overgebracht. In de Rockji Mountains, ongeveer 1000 kilometer van de Westkust verwijderd, ligt diep onder het aardoppervlak, in een on toegankelijk landschap, bewaakt door zwaar bewapende soldaten, het goud. Toen destijds deze plaats werd uitge zocht, hielden de Amerikanen rekening met de mogelijkheid, dat de een of andere vijandelijke macht een gecom bineerden aanval uit de lucht en ter zee zou ondernemen, orr het goud te veroveren. Een dergelijke vrees werd ook gekoesterd, toen président Roose velt in een boodschap aan het Congres de middelen vroeg om het fort Knox te doen uitbouwen, waardoor het moge lijk zou zijn ook het goud van de Oos telijke staten in veiligheid te brengen. Ergens in het dichte, ontoegankelijke behgland, 600 kilometer van de kust van den Atlantiscfien Oceaan yèrwij- derd, ligt het fort Knox, omge^én door sagen, waarvan de regeering plechtig verklaarde dat het zoo prachtig ver borgen lag^, dat vijandelijke vliegtuigen de handen vol werk zouden hebben het te ontdekken. Het begon met een geheimzinnigen arbeid, die vele jaren vorderde, met het doel een onderaard sche schatkamer te maken die eenig in de geheele wereld zou zijn. Men ver richtte geweldige boringen en liet op vele plaatsen de rotsen explodeeren om een onderaardsch tunnellabyrinth aan te leggen, waarin de eigenlijke safe geplaatst zou worden. De enorme goudschat van Amerika kon weliswaar opgetast worden in een normale woning met zes kamers, maar Amerika rustte niet voordat dit probleem afdoende was opgelost. Slechts enkele,, ingewijde beambten weten hoe men in dit laby rinth de bomvrije safe kan bereik*». Het gangensysteem, waarin een on ingewijde onverbiddelijk moet ver dwalen, is voorzien van een hypermo derne alarminriehting, die reeds in werking komt, wanneer iemand het gebied nadert. Maar bovendien zijn nog in de diep onder het aardopper vlak gelegen gangen zware betonnen en ijzeren wanden gemaakt, die vol gens Am '.-'kaansche berekeningen aan alle explosieve stoffen weerstand kun nen bieden. Maar of dit alles nog niet genöeg ia, heeft men in de stalen pla ten reservoirs met doodelijke gifgassen aangebracht, die leegkropen, zoodra een ongewenschte gast zich in de gungen begeeft. De eigenlijke schatkamer ligt in het centrum van dit vesting-systeem. On geveer 1.500 soldaten liggen in het garnizoen van Fort Knox, en niet ver daar vandaan is -en militair vliegveld aangelegd en de belangrijkste taak van de hier gestationneerde eskaders is, de Amerikaansche goudvoorraden te bewaken. De Amerikanen hebben na bet ge reedkomen van de onderaardsche goudkamers trotseh verklaard, dat de absolute bescherming van hun rijk- Een onaantastbaar dom nu ver-efcerd was. En dat gold nief alleen voor een aanval van bui ten, maar ook met het oog op binnen- landsche onlusten. Met bijzondere vol doening werd geconstateerd, dit zelfs •en aanval van de Amerikaansche gangstc-rs tot mislukken gedoemd zou zijn. Bij een van de laatste goudtrans- porten richtte een beambte van Was hington de volgende waarschuwing tot de onderwereld: „Het zou hoogst ongezond zijn, wanneer iemand plan nen mocht hebben ons bij de over brenging van het goud te storen, want al cftze beambten zijn in den wapen- handél geoefend en wij hebben oniler hen een aantal scherpschutters." Toen hebben zelfs de gangsters ingezien, dat tegen de „Super Safe" van Fort Knox en tegen de goudtraqsporten niet veel te beginnen is. (SfgS amtal Goxow- wot. TO DE6QAMJ O L L AS MAUI .AUO Heli Ener tAWACi oti.L ÜSSi AFG tOI'boour mot s\omaMla tNGC LSCH De Italiaansche bladen bespreken uitvoerig de succesvolle ontwikkeling van de krijgsverrichtingen der Itali aansche troepen in Britsch Somaliland en wijzen erop hoe dit gebied na slechts drie dagen was doorkruist en Zeiia bereikt. De Popolo di Romi merkt op, dat de operatiê met geweldige stoot kracht geleid werd, welke deed den ken aan den veldtocht in Abessynfê. De Britsche pers, Vervolgt het blad, tracht de openbare meening het be richt van den IUliaanschen opmarsch itt Somaliland aannemelijk te maken, hetgeen overigens zeer begrijpelijk is het verlies van Zeila klinkt in Werkelijkheid voor het Britsche rijk als een doodsklok, omdat, zooals de Duit- sche pers opmerkt, het verlies van So maliland voor Engeland beteekent het sluiten van het Suezkanaal, het Sluiten van den weg naar Indië en de opslui ting van de Britsche vloot in de Mid- dellandsche Zee. Bovendien moet het Italiaansche succes op het tegenover Aden gelegen gebied een grooten weer klank hebben in het Oosten, het Brit sche prestige in de Arabische wereld in discrediet brengen en afbreken en het denkbeeld van onafhankelijkheid ver beken in de landen sinds geruimen tijd pogen hun ketenen te slaken. Ten gevolge van/de Engelsch Fransche goudverschepingen zijn de voorraden in de New Yorksche Bank zoozeer opgehoopt, dat de schatkamers der regeeringsbanken overvol geworden zyn. Derhalve is een nieuw transport raar Fort Knox noodzakelijk. Dy voorbeiei dingen daartoe zijn reeds, onder levendige belangstelling van ^de zijde van het. publiek in vpllen gang. Sedert dagen zijn de beste detectives van het land op speur of er wellicht ergens aanslagen beraamd worden. In bepaalde streken zullen versterkte militaire politieposten worden inge steld om de wegen en bruggen, die het transport moet passeeren, te verster- kén. Burgers mogen zich in dit terrein niet bewegen, totdat het goudtrans- port met succes heeft plaats gehad. Vliegtuigen zullen boven het traject vliegen en bovendien nog met schijn werpers worden beschenen. Zelfs wanneer alle gangsters van Amerika gemobiliseerd werden en elk van hen had afgezien van zijn revolver en licht machinegeweer, die natuurlijk tot de normale uitrusting behooren ook nog een stok met handgranaten en bommen, dan zou dat alles niets uithalen. De voorzorgsmaatregelen zün zoo omvangrijk, dat zelfs de bru tale onderwereld van Amerika zich op dit punt als verre overtroefd be schouwt. In New York, Philadelphia en San Francisco zullen in de toekomst slechts zooveel goudreserves blijven liggen, dat de regeering ongestoord kleinere financieele transacties kan uitvoeren. Het is de wil van de Ame rikaansche regeering ,dat bulten de gewelven van Denver en Fort Knox niet meer goud ligt, dan men in een ruime kleerkast kas STANDAARD TYPES VOOR TANKS, (Volgens een mededeeljng van den Amerikaanschen minister van Finan ciën, Morgenthau, overweegt de Ame rikaansche regeering de mogelijkheid zich door middel van de bevroren Fransche credienten in de Vereeingde Staten schadeloos te stellen, voor de Fransche schulden uit den wereldoor log. Bovendien wil men, zoo verklaar de Morgeenthau, voordat de Fransche credieten worden vrijgegeven, eerst afwachten wat er met de Amerikaaa- sehe beleggingen en credieten in Frankrijk gebeurt. Op de vraag of de bepalingen van het ministerie van Financiën tot het btokkeeren van credieten van bezette,, landen en hun onderdanen ook op Duitschland van toepassing zouden wnrden verklaard, antwoordde Mor genthau ontkennend. Naar Duitsch land kan ieder bedrag worden ge stuurd. Naar Morgenthau verder mededeel de, vertoeft op het oogenblik de Brit sche brigade-generaal Pratt in de Ver- eenigde Staten om de bewapeningsin dustrie zijn ervaringen met tanks, d# hg ia den sleg in Vlaanderen heeft op gedaan, ten goede te doen komen, daar de Amerikaansche fabrikanten het on- practisch hebben geoordeeld voor de Ver. Staten en voor Engeland ver schillende typen te vervaardigen. De Engelsehen hebben daarop beslo ten, de Amerikaansche ontwerpen aan de hand van de in den slag in Vlaan deren opgedane ervaringen te verbe teren, ten einde de fabricage van een standaard-type mogelijk te maken, dat bei^e landen kunnen gebruiken. IN NOOBD-AFR1KA, Een bijzondere correspondent van het agentschap Stefani meldt, dat de Britsche luchtstrijdkrachten, wien de laatste dagen door de Italiaansche ja gers en bommenwerpers zware verlie zen zijn toegebracht, gisteren gepoogd hebben een groot offensief te ontke tenen. Een formatie bestaande uit 27 zeer snelle toestellen ging tot den aan bal over. Een Italiaansche formatie be staande uit 16 jagers ging haar tege moet en er ontstond een hevig gevecljt tusschen beide formaties. Ondanks de numerieke meerderheid van den vijand toonden zich dé Italiaansche vliegers weer superieur en behaalden zij een schitterende overwinning. Binnen en kele minuteli tijds hadden de Engel-- schen vijf toestellen verloren, die neer stortten zonder dat de inzittenden zelfs gelegenheid kregen van hun valscher men gebruik te maken. Aan Italiaan sche zijde werd een enkel toestel neer gehaald, terwijl een tweede toestel, dat getroffen was, er in slaagde op Ita- liaansch gebied te dalen. Alle overige 14 Italiaansche machines keerden on gedeerd terug, na vijf Britsche Glos- ters te hebben neergehaald en de 22 andere vijandelijke toestellen op den vlucht te hebben gedreven. EEN „NAGEL IN HET VLEESCH VAN SPANJE". Na de publicatie van de boodschap, door het sumbolisch stadsbestuur van Gibraltar, gericht tot den Caudillo, is de Spaansche pers begonnen met een felle campagne voor edn terugkeer van Gibraltar naar Spanje. Het blad In- formaciones schrijft, dat Gibral tar de nagel is, gedreven in het vleesch van Spanje en dat het uur thans einde lijk heeft geslagen om dien nagel te verwijderen, die zulk een geestelijke smart veroorzaakt in het Spaansche volkslichaam. ROEMEN» TOT ONDERHANDELEN BEREID. De Roemeensche gezant te Rome, Bossy, die als bijzonder lasthebber van de Roemeensche regeering te Boeda pest verblijft, heeft de Hongaarsche regeering er van to kennis gesteld, dat Roemenië bereid is tot het voeren van onderhandelingen en haar teven» een uitnoodigtog voor die onderhandelin gen overgebracht. De onderhandelin gen zelf zullen pas later worden ge voerd door delegaties der beide regee-

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1