DE LUCHTSLAG boven het Kanaal Massale aanvallen öp de staatswerf te Portsmouth Convooi bij Margate aangevallen LUCHTVAART DINSDAG 13 AUGUSTUS 1940 Buitenland. Dkl ITALIË Anti-Grieksche perscampagne. DUITSCHLAND. Italiaanscbe aanval op Malta. AMERIKA De militaire dienstplicht. JAPAN A AFRIKA AANSLAGEN IN ZUID-AFRIKA. FRANKRIJK Reorganisatie der regeering? DE FILM De filnokamer van het arbeidsfront. critiek in den senaat. CHINA het terugtrekken der britsche troepen uit BALKAN hongaarrch foemeensche onderhandelingen. JAPAN ENGELAND Korte berichten. haro Van pf.ski over de j™. DERLANDSCHE FILMPRODUCTIE, LAND- EN TUINBOUW I Duitsche duikbommenwerper* heb- fcen gisteren tusschen elf en twaalf uur ta het zeegebied voor Margate een aanval ondernomen op een Engelsch «onvooi. Onder het zeer krachtige *f- weervuur van de oorlogschepen, die bet convooi begeleidden, wierpen de DuJteche roofvogels, in razende duik vlucht uit den hemel stgrtend, hun bommen op de verschillende koopvaar dijschepen. De Duitschers brachten vier koopvaardijschepen van circa 10.000 br. r.t. tot zinken en deden op verscheidene koopvaardijschepen brand ontstaan. Tijdens dezen bomaanval ontwikkel- de zich boven het convooi een lucht- ^fevecht, waarbij de Duitschers drie Hurricanemachines en twee Spitfires Beerschoten. De Duitsche stuka's zijn •11e behouden op hun basis geland. De luchtaanval op Ports mouth. Over den Duitschen bomaanval op Portsmouth verneemt het D.NJB. de Volgende bijzonderheden: De Duitsche vliegtuigen vlogen, ko mende uit het Zuiden, op Spithead aan en verdeelden zich kort voor het bereiken van Portsmouth in drie groe pen. Een dezer groepen bombardeerde het munitie- en mijnendepot van Pris- dys-Hard, de tweede Duifsfche groep stortte zich op de dokken der staats werf, terwijl de derde aanvallen on dernam op de groote tankterreinen. Op verscheidene plaatsen werden ontplof fingen met sterke rookontwikkeling geconstateerd. De branden namen een otnvang aan, zooals de Duitsche vlie gers tot dusver nog nooit op Engelsch grondgebied hebben waargenomen. De Engelsche jagers hielden zich op« een afstand. Zij trachtten van de verte uit het vuur op het Duitsche eskader te openen. Toen de Duitsche begeleiden de jagers toesnelden onttrokken de Engelsche vliegtuigen zich door de Vlucht aan den strijd. De luchtaanval op Portsmouth ge gchiedtie tegen 13 uur met ongeveer 4l) gevechtsvliegtuigen. Onder de veilige hoede van de Duitsche begeleidende jagers konden de Duitschers ongehin derd door de Engelsche jagers en het vuur van het Engelsche luchtdoelge- achut, dat zeer slecht gericht was, in alle kalmte en goed richtend op het doel hun bommen uitwerpen. Ook vliegvelden aangevallen. Naast de tot dusverre gemelde ope- Taties tegen de Britsche vlootbasis Portsmouth en de aanvallen op een convooi voor Margate is gisteren ook een grootscheepsche luchtaanval op Engelsche luehtbases aan de Zuidkust gedaan. Hierbij is onder meer 't vlieg veld Manston in puin gelegd. Door bommen van alle kalibers van de awaarste tot aan den brandbom, werd de startbaan omgewoeld als een akker. De schuilplaatsen, loodsen en werk plaatsen stortten in. Van een groep Hurrieanejagers, die ter verdediging «psteeg, werden vier toestellen ver nield, terwjjl zij zich nog op de start baan bevonden, en andere neergescho ten. Tijdens de luchtgevechten, die zich daarbij ontwikkelden, werden nog zes Britsche jagers vernield, zoodat de En- gelschen hier tien toestellen verlogen. De Duitsche afdeeling is zonder verlie- senteruggekeerd. Overzicht van den strijd der I 1 Over den strijd, gisteren door het Duitsche luchtwapen gevoerd, heeft het D.N.B. de volgende samenvatting ont vangen: In de middaguren ondernamen Doit- ache vlieger-afdeelingen bomaanvallen op verschillende doelen aan de Zuid kust van Engeland. Zoo heeft een groep de maritieme werken en de staatswerf te Portsmouth succesvol mef bommen bestookt. In de luch gevechten werden daarbij 40 vijandelijke vliegtuigen neer- Beschoten. De tweede aanval was ge licht tegen de versperring van ballons bij Dover. Hierbij zijn talrijke ballons Beergeschoten, terwijl stellingen van bet lucht-afweergeschut onder vuur werden genomen. Een derde aanval werd gedaan op een convooi, dat zich ten Oostèn van Margate bevond. Hier bij gelukte het verscheidene koop vaarders tot zinken te brengen en andere in brand te steken. Het vierde doel, was het Britsche vliegveld Man sion, waar bommen de startbaan, de gebouwen en de hangars hebben ge troffen en waar ernstige beschadigin gen zijn aangericht. Een afdeeling Hurricanes werd door de Duitsche vliegtuigen verrast toen het op punt ■tond te starten. Hierbij werden vier vliegtuigen op den grond en drie andere in de lucht vernietigd. De Duitsche afdeelingen, die aan dezer etrijd hebben deelgenomen zijn vol tallig teruggekeerd. Bp de verschillen de aanvallen ontwikkelden zich ge vechten, waarbij wederom een zeer poot aantal vijandelijke vliegtuigen ta neergeschoten. Amerikaanse he persstemmen. New-Yorksche bladen maken on reusachtige opschriften, zooals .Duitsche vliegers storten zich op En geland", melding van de luchtgevech ten, die Zondag aan de Engelsche zuid kust zijn gevoerd. Voor het eerst wor den de officieele Duitsche verliescij fers in even grooten opmaak als de En gelsche beweringen gepubliceerd. De N e w-Y o r k Times geeft uitvoerig de Duitsche berichten weer, alsmede de Duitsche radio-uitzending, welke van minuut tot minuut den strijd volg de. De N e w-Y o r k D a i ly Mir ror noemt de botsing den grootsten luchtaanval, die tot dusverre op En geland is gedaan. De Duitsche pers over de gevechten. De groote luchtslag van Zondag bo ven het Kanaal en vooral het bombar dement van de Britsche oorlogshaven Portland stond ook gisteravond in de Duitsche bladen nog geheel op den voorgrond. Voor alles laten de bladen zich ironisch uit over den invloed van Britsche leugens, die door de Duitsche successen is verwekt. Hoe lang zal Churchill tegenover deze Duitsche overwinning in de lucht nog zijn vèr- twijfelde leugendampagne kunnen voortzetten, vraagt de L o k' a IA n z e i- g e r. Hij heeft nog op Zondagmorgen, voor hij Van de nieuwe vernietigende botsing van zijn luchtwapen met de Duitsche strijdkrachten bericht had ontvangen, een hooggestemde mede- deeling tot den minister van Lucht vaart, Sinclair gericht, waarin hij de jachtafdeelingen geluk wenschte, die „aan de schitterende wapenfeiten van Donderdag" hadden deelgenomen. Hij spreekt daarin over de „schitterende proeve" en van „de nederlaag van den tegenstander". De slagen van van. daiög zijn zoo hard aangekomen, dat het Britsche leugenverweer ditmaal reeds meer schuchterheid vertoonde bij het vorvalschen van de waarheid. De eerste berichten uit Londen spra ken slechts over een luchtgevecht op Zondag, gn over een stad, waarin be langrijke schade was aangericht, Daarop volgde het gebruikelijke gru- welbericht. Men verhaalde over kin deren, dié juist tijdens den aanval een godsdienstoefening hadden bijgewoond. Eerst later werd toegegeven, dat de aanval legen Portland was gericht. Ook de zware materie'èle schade moest worden erkend. Zelfs de beschadiging' van twee Britsche oorlogsschepen werd toegegeven. Maar toen kwam men weer met de gebruikelijke over- winningsberichten. Duff Cooper greep zelf in en verklaarde in een rede, door hem te Zuid-Woodford in hét graaf schap Essex gehouden, dat de Engel- schen „vijftig Duitsche vliegtuigen van den hemel hadden gehaald". In pen later bericht werd beweerd, dat „zestig machines" waren neergescho ten, terwijl aan Britsche zijnde „26 jagers verloren waren gegaan." Bij den aanval op het convooi, ten oosten van Harwich, triomfeerde weer geheel de Engelsche leugen aldus het D.N.B. - Voor de radio vertelde de om- toeper dat hij een aanval zelf had gade geslagen en dat het convooi rustig was verder gevaren. Vervolgens overkwam den fantasierijken omroe per echter een ongelukje. Hij zei n.L dat er 110 vliegtuigen waren neer geschoten. De Boersenzeitung merkt hierbij Sarcastisch op, dat voor de rSclio een man is opgetreden, die beweert, dat hij, gemoedelijk op een klip staande, den luchtstrijd heeft ge zien. De Nachtausgabe schrijft over de leugen van de 50, respectie velijk 60 neergeschoten Duitsche vliegtuigen: hedenmiddag liep Chur- chills machine weer op volle toeren. doek na eamigen tijd slaagde hij er kb naar Zwitserland te vluchten. Daar vertelde hij een reserve-luite nant van het Zwitaersche leger een nieuw sprookje. Hij beweerde dat Duitsche troepen en formaties van de partij klaar stonden om een inval te doen in Zwitserland. Hij trachtte deze bewering waarschijnlijker te maken door het mededeelen van bijzonder heden, volgens welke het binnenruk ken in drie sectoren aan de grens van het kanton St. Gallen en voorloopig vijf kilometer diep zou geschieden. Er waren in de nabijheid van de grens groote voorraden oorlogsmateriaal, waaronder mosterdgasbommen, opge slagen en bommenwerpers werden ge needgehouden. Het kanton St. .Gallen trof toen militaire verdedigingsmaat regelen en versterkte de grensbewa king. Eerst bij een onderzoek, waarbij Grabner de noodige bewijzen niet kon leveren, zagen ook de Zwitaersche autoriteiten in, dat zij het slachtoffer van een bedrieger waren geworden. He t verblijf in Zwitserland -werd Grabner ontzegd. Voor het hof traehte hij zijn mis daad .waardoor hij de veiligheid en het aanzien van het Duitsche Rijk ten zeerste geschaad had, door steeds nieuwe leugens te verbloemen. Het volksgerechtshof heeft hem veroor deeld tot de maximale straf, le de na lange tuchthhuisstraf. DE MOORD AAN DE GRIEKSCD ALBANEESCHE GRENS. De bladen publiceeren het bericht uit Tirana over den politieken moord aan de Grieksch-Albaneesche grens in groote opmaak en onder opschriften als „ongehoorde Grieksche vervolgin gen tegen de irredentisten in de pro vincie .Annina", „vermetele houding tegen Italië". De bladen wyzen er te gelijkertijd op, dat de misdaad aan de Grieksch-Albaneesche grens in den ge- heelen omtrek tot ernstige ontstem ming tegen de Grieksche autoriteiten hebben geleid. Verontwaardiging in Italië en Albanië. Naar aanleiding van den politieken moord aan de Grieksch-Albaneesche grens wordt van bevoegde Italiaansche zijde verklaard, dat deze moord zoo wel in Italië als in Albanië een golf van verontwaardiging heeft veroor zaakt. Behalve het door Stefani uit gegeven communiqué kan niets ge zegd worden. Er kan echter op gewe zen worden, dat aan de Albaneesch- Grieksche grens een gespannen toe stand heerscht, die reeds in vroegere tijden tot betreurenswaardige inciden ten aanleiding heeft gegeven. In dit verband wordt gewezen op hipt' inci dent van 1923, dat leidde tot dk bezet ting van Korfoe door Italië. Hét hui dige incident heeft in Italië goen op winding veroorzaakt Italië zal zijn kalmte niet verliezen, aldus hetp.N.B. De vijandelijke propaganda heeft Zon dag een bericht de wereld ingezogen, volgens hetwelk aan de Noord-Alba- neesche grens ernstige incidenten zijn voorgevallen, waarbij Italiaansche offi cieren, die trachtten de bevolking te kalmeeren," door de Albaneezen dood geschoten zouden zijn. Deze geruchten zijn, naar van boevoegde Italiaansche zijde wordt verklaard, geheel verzon nen. VERSPREIDING VAN LEUGEN ACHTIGE VERHALEN Het Volksgerechtshof te Berlijn heeft zich naar het D.N.B. meldt bezig gehouden met den achtergrond van de beweringen welke sedert ja ren in Zwitserland geuit zijn en vol gens welke Duitschland Zwitserland zou willen binnenrukken. Een zekere Eduard Grabner, die reeds herhaaldelijk gestraft is wegens bedrog, valschheid in ge schrifte en diefstal, heeft voor dit hoogste Duitsche hof terechtgestaan. Hij had reeds in 1934 het bericht ver spreid, dat de Duitsche S.A. voor nemens was, in Tirol en Vorarlberg binnen te vallen. Dit bericht had hjj ter kennis gebracht aan vooraanstaan de instanties der toenmalige Oosten- rijksche machthebbers om met dit verzonnen verhaal aan geld te komen. De leugenachtige berichten hadden bijna tot militaire maatregelen geleid, indien niet een regeeringscommissaris het verleden van Grabner gekend had en daardoor begrepen had met ren bedrieger te doen te hebben. Na' den terugkeer van de Oostmark in het Duitsche rijk was Grabner gearres- PETROLEUMOPSLAGPLAATSEN BESTOOKT. De speciale correspondent van Ste fani meldt, dat Italiaansche formaties bommenwerpers 'tusschen 20.30 gister avond en 00.30 vannacht in opeenvol gende golven belangrijke militaire objecten op het eiland Malta hebben aangevallen. Deze formaties deden eerst met veel succ^ een aanval op de petroleumopslagplaatsen. van Mar sa Sirocco en Calalrana en daarna op de wapenopslagplaatsen. Na den eer sten aanval werd een hevige brand, di mer dan een half uur duurde, waargenomen. V Door militaire eenmbsies aangenomen. De militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft gisteravond met enkele kleine veranderingen het reeds door den Senaat aangenomen wetsontwerp aangenomen, waarbij president Roosevelt wordt gemachtigd de nationale garde en de legerreserves op te roepen voor een jaar actieven militairen dienst op het westelijk half rond, in de Amerikaansche bezittingen en op de Phlippijnen. Het ontwerp gaat thans naar de voltallige vergade ring van het Huis van Afgevaardigden. DE WERVELSTORM IN ZUID-CAROLINA. De wervelstorm, die zooals reeds gisteren gemeld, de staten Georgia en Zuid-Carolina heeft geteisterd, heeft 42 slachtoffers geëischt Alleen al op het in de nabijheid van de kust van Zuid-Carolina gelegen eiland St. He lena werden 25 personen gedood. ANTI-BRITSCHE BETOOGING TE TOKIO. Onder beschermheerschap van de „anti-Britsche liga" is gisteren in het Bibiya-park te Tokio de reeds aange kondigde anti-Britsche bijeenkomst ge houden. Deputaties en vertegenwoor digers van meer dan 30 steden in het geheele land namen eraan deel. In de ftbdevoeringen keerde men zich tegen Engeland, terwijl gewezen werd op de noodzakelijkheid, de as TokioBerlijn Rome te versterken. Resoluties wer .dpn gezonden aan den ministerpresi dent, den minister van Buitenlandsche Zaken, de ministers vap Oorlog en Marine, aan den Britschen ambassa deur ep aan de Duitsche en Italiaan sche ambassadeurs. Van Groot-Brit tannië werd verlangd, dat het zich in het Verre Oosten van inmenging zal onthouden. Ook komen berichten om trent anti-Britsche betoogingen binnen uit Hamamatsoe, Nagoya, Nara, Waka jama, Takamatsoe, Kochi,, Maroegame en Nagasaki. Over de anti-Britsche betooging in de Bibiya-hal te Tokio publiceert de geheel pers lange verslagen met foto's. DeTokioAsahiSjimboen meldt, dat vertegenwoordigers van al! districten van Groot-Tokio, alsmede van 35 leden der belangrijkste steden van Japan aanwezig waren. Onder de plakkaten in de vergaderzaal bevonden zich leuzen als: „Slaat Engeland neer en verheft Japan", ..De opbouw in het Verre Oosten begint met de verdrijving van Engeland", „Handen af van het Oosten". Na het voorlezen van de reso luties is de algemeene verklaring af gelegd: „Japan's geveehtsfront is de Theems. Honderdduizend Japanneezen moeten als een man tegen Engeland opstaan." VERTREK VAN GENERAAL KOFSO NAAR NEDERLANDSCH-INDIË. UITGESTELD. De minister van Oorlog, generaal Tojo, heeft gisteren een uur met mi nister-president Konoje gésproken Naar verluidt stond het onderhoud in verband mét de wijzigingen in den in ternationalen toestand, gekomen door de Duitsche .luchtaanvallen op de Britsche eilanden. De bespreking heeft tot resultaat ge had, dat het vertrek van den buitenge wonen gezant generaal Koiso naar Ne derlandsch-Indië yoorjoopig uitgesteld in verband met den Europeeschen oorlog zoowel als met d§,n onopgehel derden toestand ten aanzien van En geland en de Vereenigde Staten. Volgens berichten uit Zuid-Afrika worden daar te lande de Bomaanslagen steeds talrijker. In een bioscoop te Pretoria werden traangasbommen ge vonden, zoodat de voorstelling moest worden onderbroken. Op den weg tus schen Pretoria en Robertsheights raak te een auto door een bom in brand. De inzittenden konden zich tijdig redden door uit de portieren te springen. Het toenemen van dergelijke aan slagen heeft den Zuid-Afrikaanschen minjster van Binnenlandsche Zaken Lawrence aanleiding gegeven cm bij de inwijding van een inlandsche woonwijk te verklaren, dat de regee rir.g zich met terugwerkende kracht zal laten machtigen om de doodstraf toe te passen tegen diegenen, die zi aan bomaanslagen schuldig maken. DE FARTIJ VAN DORIOT. In welingelichte Fransehe kringen, te Genève gelooft jnen volgens een D.N. B.-bericht uit Vichy, dat nog deze week wijziging zal worden gebracht in de regeering. Men wijst er in deze krin gen op, dat vice-president Laval slechts betrekkelijk korten tijd de kans is ge geven, de basis dèr regeering door het opnemen van jonge krachten te ver- breeden. Men meent een beweging als partij van Doriot niet te kunnen voorbijgaan. De Senaat heeft gisteren het wets ontwerp Van den militairen dienst plicht besproken. Verscheidene spre kers uitten zich tegen het ontwerp. De onafhankelijke senator Norris ver klaard e. dat een buitenlandsche invasie in de Ver. Staten tfians onmogelijk is en dat inmiddels de vloot en de lucht macht van de Ver. Staten sterk ge noeg zouden zijn om elke invasie te verhinderen. De democratische sena tor Wheeler zeide dat een man zooals Stimson die verklaarde dat Duitsch land in korten tijd 300.000 soldaten op Amerikaanschen bodem kan landen, niet bekwaam is om de functie van minister van Oorlog te bekleeden. De repubiikeinsehe senator Vandenberg protesteerde eveneens tegen den breuk op 150-jarige traditie der vrijwillige rvcruteerhig, zoolang niet de aanwezig heid van een werkelijk nationaal ge vaar wordt aangetoond dat op geen andere wijze is te keeren. De oorlog, zoo betoogde Vandenberg, voor de Veregnigde Staten niet onvermijdelijk, tenzij men hem op onnoodige wijze onvermijdelijk maakt. TIENTSIN. Nu de Britsche garnizoenen uit Peiping en Tientsin zijn teruggetrok ken, gelooft men als gevolg van een Domeibericht tê mogen aannemen, dat de bewakingsdienst in de betreffende wyk van de stad door de Japansche troepen zal worden verricht. Er doen geruchten de ronde, volgens welke andere landen het Britsche voorbeeld zouden voïgeri. Men neemt echter aan, dat de Amerikaansche marinetroepen zullen blijven. Naar in toonaangevende politieke kringen te Boekai est .verluidt is giste ren te Boedapest een memorandum dér Roem eer, sche regeering ontvangen, dat door de Hongaarsche regeering onmld- delihk is beantwoord. Dezelfde kringen spreken de hoop ui', dat de Hongaarsch Ro:emeensche ondeihandelingen bin nen enkele dagen zulien beginnen. ITALIAANSCHE CBIT1EK OP FHANSCHE HOUDING. Onder het opschrift „De feestelijk heden van den overwonnene" pubii ceert de Giornale d'Itali» een artikel, waarin zij zich opnieuw scherp tegen Frankrijk keert. De im- pc/iale fantasten, die hun .plannen voor de toekomst maken, zullen weer op duiken, aldus het blad. Het parlemen taire spel bloeit weer op, evenals de financieele manoeuvres en intriges van verschillende soort, welke voor een deel zelfs tegen de mogendheden van de spil gericht zijn. Bovendien ont breekt het niet aan het decoreeren van Fransehe generaals en politici, alsof Frankrijk in den oorlog tegen de spil ook zelfs maar een- overwinning be haald zou hebben. Nu het politieke Frankrijk zich overgeeft aan de illusie, dat het weer den rang van groote mo gendheid zal verkrijgen, wil het blijk baar ook voor de geschiedenis van de toekomst op kunstmatige wijze een reeks overwinningen scheppen, die door de rondgedeelde onderscheidingen bewezen moeten worden. JAPAN EN FRANSCH INDO-CH1NA. De poging van den Amerikaansche ambassadeur Grew om van den minis ter van Buitenlandsche Zaken nadere inlichtingen te verkrijgen over de Ja- pansch-Fransche onderhandelingen over Fransch-Indoehina noemt het Ja pansche blad Hotsji Sjimboen een inmenging in Japansche aangele genheden en een inbreuk op de mon- roeleer. Het blad merkt op, dat Japan zich door de inmenging van Amerika bij het tenuitvoerleggen van de vastge stelde doelen niet zal laten intimidee ren. Er bestaat voor Japan geen reden om zijn aartgelegenheden met de Ver eenigde Staten te bespreken. OPRICHTING VAN PROPAGANDA EN BERICHTEN AFDEELING. Het tegenwoordige pers en inlichtin genbureau van het kabinet zal i» een „propaganda- en berichtenafdeeBsig" worden veranderd. Deze afdeeling staat onder leiding van een chef van een ministerieel departement, die ook de zittingen van het kabinet zal bij-' wonen. De directeur van deze nieuwe afdeeling zal in rang gelijk staan met den voorzitter van het bij het kabinet ingelijfde controlebureau, met den secretaris-generaal van het kabinet en met den cjirecteur van de juridische afdeeling. De nieiiwe afdeeling krijgt de con trole op de pers* film en radio. DE STIJGING VAN HET WERK- LOOZENCIJFER. De N e w-Y ork Times schrijft, dat het toenemgn van het Britsche werkloosheidscijfer met 60.000 in een maand weinig past bij het beeld van een volk, dat alle krachten tegen een dreigenden aanval verzamelt, aldus het D.N.B. Het feit. dat gedurende 11 maanden het Engelsche werkloosheids cijfer geen enkele maal beneden de 707.000 gedaald is, wekt twijfel aan de doelmatigheid der economische mobili satie in Engeland. Dat de werkloosheid in Duitschland verdwenen is, wil niet zeggen, dat de Duitschers vroeger met de mobiliseering begonnen zijn, maar toont aan, hoezeer de pogingen van Engeland, een volkomen economische mobilisatietot stand te brengen, mis lukt zijn. Dat een op langen termijn berekend economische arbeidsplan ont breekt, kost Engeland dagelyks enorm veeL Naar officieel te Moskou ver luidt. heeft de Sovjetregeering in ver band met de ^hgste veranderingen in den opbouw \nm het Roode Leger, het reglement betreffende de politieke commissarissen in het Roode Leger en de vloot voor afgeschaft verklaard. Te Dairen zijn volgens een be richt van Domei, 19 vreemdelingen gearresteerd. Hun wordt de versprei ding van boosaardige propaganda te gen Japan en Mantsjoekwo en het ge bruikmaken van verboden radiotoe stellen voor de korte-golf-ontvangst ten lgste gelegd. Het onderzoek duurt nog voort. In de woonwijken der vreemdelingen zijn de installaties voor het lu;st-ren naar korte-golf-stations in beslag genomen. Uit een mededeeling van de Fransehe radio blijkt, dat te Marseille eén toenemende anti-semitiesche stemming merkbaar wordt. De radio reeft hiervan als oorzaak het optre den van talrijke Fransehe en buiten landsche joden, die te Marseille wach ten op een gelegenheid om naar ever- zee te vertrekken. De verontwaardi ging van groote kringen der bevol- ,ot ▼wscf'il- tende handtastelijkheden tegen het Joodsche element. Verschillende theaters te Parijs koürfnU "k" d<L Fransche radio aan kondigt binnenkort hun deuren openen. O.a. wordt de Gistermiddag togeft de filmkamj, van het Nederlandsch arbeidsfront een aantal leden van den Bioscoopbond eg andere werkers uit jiet filmbedrijf vergaderd. De vergadering werd ge. opend door den leider van de hlm. kamer, den heer A. van Hees. Vervolgens gat de Nederlandse!* filmproducent Haro van Peski ees overzicht van zijn plannen tot-liet ver vaardigen van een viertal Nederland, sche films. Hrf begon 'met een over. zicht tg geven van hetgeen in het ver. leden voor de filmproductie in Neder, land is geschied. Spr. gaf de Wnm». lige Nederlandsclve regeering, de ban- kiers en den Bioscoopbond de schuld, dat niets is gedaan. Spr. is overtuigd, dat wij in Neder, land in staat zijn goede Nederland- sche films te vervaardigen. Wc heb. ben goede Nederlandschhe acteuti naar het buitenland laten gaan, even. als goede Nederlandsche technici. Velen van hen zullen zeker bereid zijn mede te werken aan goede Ne derlandsche films. Reeds heeft Has Rust, die bij Amerikaansche maat. schappijen heeft gewerkt, verklaard dat hij naar Nederland wil komen. De voorzitter van den Bioscoopbond van oordeel, dat een Nedeiiajidscti filmproductie zonder buitenlafidsche hulp niet mogelijk is. Spr. aciit dit juist wanneer men onder productie verstaat het vervaardigen van twee of drie films onmiddellijk na elkaar, li dit geval mist Nederland "het voldoen- de aantal medewerkers en in dit go' val zou men buitenlandsche hulp noo. dig liebben. Doch dit is geen bezwaar. Van goede buitenlandsche krachten kan men veel leeren. En men moet. hier nog veel leeren. Men moet hier leeren ernstiger te werken, o.a. zullen de spelers hun rol uit het hoofd moe ten leeren. Ook zal meer „tempo" in de Nederlandsche film moeten ko men. Tenslotte legde spreker sterk den nadruk op de cultureele waarde van de Nederlandsclie film. Nu in de toe komst in Nederland vrijwel alleen Duitsche films kunnen worden ge draaid is ook een Nederlandsche film productie noodig. Hij wil «een ten- denz-fikn maken, hij is voornemens films van hooge cultureele waaide te vervaardigen. Een goede Nederland sche film is een factor in de Neder landsche cultuur. *5 DE AARDAPPELZIEKTE. De Plantenziektekundige* Diemt deelt m^de, dat zoo wei op de kit?, alt op de zand- en veengronden dit jaar de aardappelziekte (phytoprunor» infestans) op zeer vele perceuien in hevige mate in het loof optreedt, ter wijl in verschillende gevallen ook de knollen reeds zijn aangetast. Om deze laatste aantasting nog zooveel moge lijk te voorkomen, raadt de plunten- ziektekundige dienst den verbouwen met klem aan om het rooien b»j nat weer achterweg te laten en alfeen ie rooien, wanneer de grond behoorlijk is opgedroogd Ook moet het bedekken van de aardappelen met loof, zelfs al is dit slechts tijdelijk, sterk afgeraden worden. De gewassen,waarvan het ioo< thans nog niet of slechts wemig door ziekte is aangetast, moeten tut op het laast van het groeiseizoen bespoten worden met Bordeauxsche of Bour gondische pap of andere koperhou- dende middelen Het kan echter, wan neer de omstandigheden gunstig blij ven voor het optreden van de 'rekte, in menig geval voordeeliger zijn. Het gewas voortijdig dood te spuiten dan het te laten uitgroeien. Nadere inlichtingen vrordën ver strekt door den Plantenziektekundi- gen Dienst te Wageningen en de bu dezen dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de Rijksland- en ttun- bou wconsu 1 en ten weer Corned ie VLIEGTUIGONGELUKKEN IN AMERIKA. Een laiidvliegtuiz, dat was ingedeeld bij de Amerikaansche marine, is n den staat Newjersey brandend om" laaggestort. Een lid der bemanning werd 1ie" dood, terwijl de piloot levensgevaar lijk werd gewond. Een nieuw type duikbommen werper, vervaardigd in de DougiaS" vliegtuigfabrieken, is gisteren t'jdep1 de proefvlucht te Santa Moni.'a om" laaggestort. De piloot kwam bierW om het leven. Francaise genoemd. Uit denrelifden bron stamt het bericht, dat aart n" conservatorium en aan de -I'3'"" kunstschool het onderwijs zal worden Het Slowaaksche ministerie Binnenlandsche Zaken heeft V3S *L steld, dat bij Joodsche gezinnen J™ toekomst geen arische werkkracht™ jonger dan 4» jaar werkzaam roog® zijn. Kroonprinses Martha van !*owv„ wegen en tiaar kinderen, die bil milieleden in Zweden verblijf .jf, gehouden, hebben een uitnoodifi van president Roosevelt rtntvangef zullen binnenkort vanuit Pesnmo.JJ— boord van een Ameriknansch at"* naar de Vereenigde Stiten reizen.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2