Drenthe verdient den naam „Stiefkind van Nederlana "niet! ,derdagt5Augustusi940 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Sngelands kansen Nederlandsche Heide Maatschappij verricht belangrijke ontginningsarbeid - Een kleine 50000 h.a. wacht nog op ontginning Allerlei ▼erbeteringen mogelijk 10000 man zouden hieraan ruim 10 jaar kunnen werken Het begin Verbouw van rogge 4belangrijk Goedkoope margarine, bak- en braadvet. distributie aan werkloozen BUITENLAND Verklaring van Amerikaanschen minister AMERIKA De overstroomingen Noord-Carolina. in Aanzienlijke schade. FRANKRIJK De hulp aan de Parijsche bevolking. OUDSCHE COUBANT jaargang, No. 20400 - Directeur F. TOETER Postgiro 48400 Bur. Markt 81. Tel. S74S (Yin onzen specialen verslaggever Heidè-en-veen, heidè-en-veen, heidè- ee-veen.... De locasltrein van Zwolle naar Coevorden boemelt over dc rails ca de wielcadans klinkt één der inzit tenden als een tergend-vervelend deuntje in de ooren: heidè-en-veen, liefdé-en- veen Ben etmaal later stapt dezelfde rei niger in den sneltrein te Hoogeveen, met bestemming 't centrum van or.s land. Hü heeft zoo juist een tocht van enkele honderden kilometers door Drenthe 1940 gemaakt .Een berg van indrukken heeft hij moeten verwel ken, ja, verwerkt hij nog. Desondanks vindt hü tyd om naar de candans der wielen te luisteren. En het dendert onder hem: weg-hèi, weg-veen, weg- tói, weg-veen. 't Moge vreemd Tijken mét een der- gelijken begin- en siotindruk een serie artikelen in te leiden, het is er niet minder waar om. Het bewüs? De open hartige bekentenis, dat Drenthe-1940, met de duizenden h.a. oppervlakte Maande ontginningen, den naam „stiefkind van Nederland" in geen en kel opzicht verdient. Een tocht van 200 km., waarby de heeren H. Kruitbosch, inspecteur der Nederlandsche Heide llaatschappy, te Arnhem en J. Prancke hoofdopzichter in 't ambtsgebied Coé- vorden, als gidsen optreden bij het be- eoek aan de ontginningen en heront- ginningen is meer dan voldoende aan leiding geweest voor deze lof. Drenthe-1940! Bekijk de bij dit ar tikel behoorende afbeeldingen maar eens. Die zeggen, méér en beter dan duizenden woorden, welk een over winning op den woesten grond is be taald. En dat dank zy het feit, dat het bestuur der Nederlandsche Heide Maatschappij in 1897 het besluit nam, bijzondere aandacht aan den Drent- schen bodem te schenken, „omdat wel iswaar enkele aangelegde ontginningen lip heidegrond met succes bekroond waren, maar vele ook met groote moei lijkheden te "kampen hadden, welke voor een gedeelte door de eigenaardige 'gesteldheid van den grond veroorzaakt werden". Zóó staat het in het in 1899 Uitgebracht rapport, dat grootendeels berust op het door den heer J. Smid en wie kent deze figuur niet? ingestelde, gedetailleerd onderzoek. In dit rapport wordt gesproken van ból ontginningsvraagstuk in Drenthe *n de slotsom van den samensteller In een drietal artikelen zal ons blad deii ontginningsarbeid van de Nederlaudxhe Heid^/'Maat schappij in de provincie'p-renthe belichten. Met steun van de Overheid en dank zij het parti culier initiatief is het deze in stelling gelukt in de achter ons liggende jaren duizenden h.a. heide en veen om te zetten in vruchtbaren grond, waarop rog ge en tarwe roetig groeit. Een onzer redacteuren is er, voorgelicht dOQr de heeren H. Kruitbosch, inspecteur, en J. Francke, hoofdopzichter der 'Af. H.M. op uitgetrokken om de re sultaten van de ontginningen in Drenthe met eigen oogen te aan- schouwen. Hij heeft er zich van kunnen overtuigen, dat hier inderdaad een werk van de al lergrootste beteekenis is verricht. En de grootschheid daarvan mo ge hij illustreeren met 't feit, dat er per jaar in geheel Neder land 8000 h.a. grond ontgonnen wordt, terwijl er20.000 h.a. noodig zijn. Het stillen van dezen gezonden landhonger moge snel geschieden. Drenthe, eens 't stief kind onder de Nederlandsche provincies heeft 't voorbeeld ge geven op een wijze, die bewon dering afdwingt. was, „dat de aanleg van bouw- en wei land en van bosch op de woeste en weinig opleverende gronden zeer wel mogelijk was, mits men rekening hield met het feit, dat ook op het gebied van afwatering en verkeer 't noodige ge daan izou moeten worden!" De/ heer Smid heeft het probleem 43 jaar geleden scherp gesteld, zóó scherp, dat men weinig Wnders kon doen, dan te beginnen. De Nederland sche Heide Maatschappij benoemde enkele jaren nadat het rapport was uitgebracht, een ambtenaar in Drenthe die ter beschikking stond van iedereen, die zijn woeste gronden wilde verbete ren of ontginnen. Zóó legde men den grondslag voor een organisatie, die zich in een snel tempo uitbreidde. Er kwamen meer ambtenaren in deze eene provincie en tenslotte is fnen, eenigen tijd geleden, overgegaan tot de instelling van een tweetal ambts gebieden: Assen en Coevosgen, me't in^ specieurs, hoofdopzichters, opzichters enz., enz. Ziedaar in 't kort een terugblik op den snellen groei van den ontginnings arbeid, welke ook de ontsluiting van groote gebieden in Drenthe met rich bracht. Want de ambtenaren der Heide Maatschappy zagen ook wel degelijk het nut in van een goede af watering en van den aanleg van be hoorlijke wegen. Op deze wyze is in 1910 o.m. een begin gemaakt in den uithoek, welke zich achter Coevorden tot de Duitsche grens uitstrekt. Daar ziet de toerist thans alleen maar ge zonde grond, waar de gewassen willig groeien. Maar in 't begin? De heer Kruitbosch, die in 1908 in dienst va'n de Heide Maatschappen trad en om- treeks dien tyd in Drenthe te werk werd gesteld, weet er van mee te pra ten. Ondanks het feit, dat de grond in deze streek ryk aan humus was leidde de boerenbevolking er een primitief en ongezond bestaan. Alleen de verkeerde bodemstructuur belette hier een voor uitgang. De Maatschappy begon hier met den aanleg van proefvelden voor cultuurverbetering. 't Wantrouwen tegen het nieuwe moest eveneens over wonnen worden. En dus werden de zoogenaamde „pyp"- of „praatavon den" gehouden. Dan werden op een bepaalden avond -in een boerderij de boeren voor een saihenkomst uitge- noodigd en er wêrdj.dan heel gezellig over verbeteringen gepraat. Op die wyze wist men 't' vertrouwen te 'win nen. Den boeren hier .werd de we naar een betere toekomst gewezen. E het slot is, dat hier een welvarend ge bied is gekomen in de plaats van de grootendeels drassige landen, een ge bied met een behoorlijk aantal verhar de wegen, welke- zooveel mogelyk lanjfs de boerderijen loopen. 't Ontwa- teringsvraagstuk werd eveneens opge lost. Daartoe werden ook de noodige besprekingen met de Duitsche autori teiten gevoerd, resulteerend in de ver betering van het Schoonebeker Diep. Behoorlijke akkers en rijk grasland strekken zich hier thans uit, verdwe nen is de uiterst primitieve bodemcul tuur. Wat dit was? De beste omschrü- ving is wel deze, dat het een soort van vetweidery was, waarbij een koeher der en een kudde half wilde beesten, beneve/is de van stroo vervaardigde hut de booë een hoofdrol speel den. Het heele jaar door weidde de kudde buiten, alleen de winternachten werden in den, primitieven stal door gebracht. In dien stal verbleef ook den „bobheer"Sneeuwde het te hard, dan bleef de „booheer" en ook de kudde in de hut, waar een beetje hooi dan 't eenige voedsel voor de dieren was. Neen, lach nog niet. Want in de allernaaste omgeving werd het veen zoo goed en zoo kwaad als het ging in cultuur gebracht, waarbij de stalmest dan goede diensten bewees. Er zyn in deze streek nog enkele van die hutten, curiosa, die waard zijn hier bewaard te blijven omdat zij het verschil tus- schen heden en verjeden zoo schitte rend accentueeren. *Nóg altijd zijn er in Nederland on derwijsinrichtingen waar men, ingedut in den gezapigen gang van zaken, van Drenthe zegt, dat'het de „provincie is van de groote suile "heide, waar de her der eenzaanj ronddwaalt" en „van de plaatsen, waar men turf wint". Dat de EN ARMLASTIGEN. De rijksdienst der levensmiddelen- distributie heeft betreffende bovenge noemd onderwerp aan de gemeente besturen een circulaire gezonden, waar aan het volgende is ontleend: Ondersteunde of tewerkgestelde werkloozen en armlastigen en de daar mede gelykgestelden, kunnen voor het verkrijgen van goedkoope margarine en bak- en braadvet in aanmerking komen, ongeacht of zij in het bezit zijr. van vetbonnen, dan wel boterbonnen. In sommige gemeenten worden door den plaatselijken distributieJienst, aan de instantie, belast met de distributie van goekoope margarine en bak- en braadvet, na inlevering der bonnen, zgn. „toewyzingen" verstrekt. Dit is echter niet noodig, aangezien marga rine en bak- en braadvet voor werk loozen en armlastigen voorloopig op de normale wijze als voorheen, zonder gebruikmaking van een toewijzing, bij den rijksdienst der levensmiddelendis tributie kan worden aangevraagd. Het innemen der vet en/of boter bonnen behoort steeds plaats te vinden door de gemeentelijke instantie, belast met de distributie van goed koope levensmiddelen. Nimmer mogen betrokkenen deze bonnen by den winkel ie r inleveren. De kerkelijke instellingen van wel dadigheid die gebruik maken van Je terzake geldende regeling betreffende zelfstandige distributie aan hun onder steunden, zullen het door hun benoo- digde kwantum margarine en^feak- en braadvet slechts kunnen in ontvangst nemen tegen gelijktijdige overgave van het daarvoor benoodigde aantal vet bonnen en/of boterbonnen, welke zij' van hun ondersteunden hebben ver kregen. „INEENSTORTING BINNEN C* DAGEN MOGELIJK". De Amerikaansche minister van marine Knox heeft gisteren in de mi litaire commissie van het Huis van Afgevaardigd/n een sensationeels ver klaring afgelegd. Hij zeide, dat het in eenstorten van Engeland binnen 80 da gen mogelijk is en hü beklaagde zich er over, dat Amerika Liet de volle waarheid verneemt over het verloop van den strijd om Engeland, aldus het D.N.B. In zyn verklaring heeft Knox aange drongen op het aannemen van het voorstel tot invoering van de dienst plicht. Hij staafde dit met de opmer king, dat de Vereenigde Staten ten slotte in de geheele wereld geen vriend meer zullen hebben, indien Engeland de nederlaag lüdt. Hij bidt God, dat dit niet moge geschieden, maar niet' temin is een Engelsche nederlaag mo gelijk binnen 60 dagen. Geen Ameri kaan heeft een nauwkeurig beeld van den strijd om Engeland, want Amerika veneemt niet de voile waarheid en kent niet den omvang van de werkelijke ferliezen. Indien de Vereenigde Sta ij dn thans een vloot van drie millioen ton zouden bezitten, <He den Atlanti- scfien en djnn Stillen Oceaan zou kun nen controleeren, dan zou een enorm landleger niet noodig zyn. Helaaa zul len de Vereenigde Staten eerst im 1S48 •ver een vloot van voldoenden om vang beschikken. Op de vraag van den republikein Calson of er voor de Ver eenigde Staten oorlogsgevaar in hat Verre Oosten bestaat, heeft de minister van Marine geantwoord, dat in deae gevaarlyke tijden niemand weet waar gevaren kunnen opduiken. Amerika moet sterk genoeg zün om aan alle gevaren het hoofd te bieden. Over dea Atlantischen Oceaan dreigt geen on middellijk gevaar, doch in geval via een nederlaag van Engeland zou da posiie van Amerika slechter zyn daa ooit te voren. ontginners de vjprvènersvlak op .de hielen zitten enjtat Drenthe naar ver houding reeds' Je meeste rogge ver bouwt en op de tweede plaats komt, wat de verbouw van fabrieksaardappe len betreft, zün voor velen onbekende feiten. In feite: men weet eigenlijk zoo wei nig van Drenthe af. Want het aantal toeristen is nóg steeds gering. „De heide verdwijnt toch", zeggen de na tuurminnaars. En dus laten zij deze provincie links liggen, wellicht niet eens wetend, dat de ontginners ter wilie van het natuurschoon hier en daar natuurreservaten, waar men 't heidelandschap in al zijn 'schoonheid kan bewonderen, hebben weten te be houden. Maar terecht zeggen de bou wers aan een betere toekorqft, dat het heusch niet zoo mooi in Drenthe was met die onafzienbare beid velden, waar doorheen wegen liepen, die vkak on begaanbaar waren. In de meeste gevallen zeggen de ontginners echter niets. Zij, houden, er niet van aan den weg te timmeren. Hand in hand; met de Heide Maat schappij, gaan zy voort met hujpfttr- beid. Zij weten, dat «n de provincie Drenthe alleen al 75,000 h.a. dat is 28 van de totale oppervlakte nog woest is en dat daarvan nog een kleine 50.000 h.a. op ontginning wacht. Zü we ten ook, dat van het bestaande bouw en weiland nog een 60 000 h.a. "voor verbetering^— herontginning— in aan merking komt. Bovendien 13 er nog een zandwegennet ter lengte' van 2000 k.m. dat verbetering behoeft, terwyl voorts nog ruim 3000 km. watergan gen noodzakelijk verruimd of opnieuw opgegraven moeten worden. Én daar naast wacht in Drenthe alleen al een oppervlak vaTi een kleine 100.000 h.a. grond op ruilverkaveling. Tel de kosten van al deze werken maar eens samen. Weet u wat de ex pert na eenig gereken zegt? Dat de uit komst ongeveer 100 millioen gulden zal zijn, waaronder meer dan 80 millioen gulden aan loon .En hij zal er onmid- dellyk aan toevoegen, dat 10.000 man daarmede ruim 10 jaar werk zullen hebben.,.. (Nadruk verboden TWINTIG DOODEN, Als gevolg van de reeds gemelde overstroomingen, die door aanhou dende wolkbreuken in de bergachtige streken van Noord-Carolina, Georgia, Tennessee en Virginia zyn veroor zaakt, zijn in totaal twintig personal om het leven gekomen. De materieele schade zou meer dan 10 millioen dol lar bedragen. Talryke landwegen zy* door aardverschuivingen versperd. Vele plaatsen staan nog onder water. Honderden menschen zijn dakloos. GESCHENK VAN AMERIKAANSCHE I' ROODE KRUIS. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft de National Sozialistische Volkswohlfahrt te Parüs een zending van 90.000 kg gecondenseerde melk en melkpoeder ter beschikking gesteld, welke door de N.S.V. onder de Pa rijsche zuigelingen en kleine kinde ren zal worden verdeeld. Naar aanleiding van de overdracht van deze zending melk aan de N.S.V. vond Op het station van Ivry een plechtigheid plaats, waarbij de leider van het Amerikaansche Roode Jjtruis, Taylor, er zijn blijdschap over uit. sprak, dat hij bij de Duitsche auto riteiten begrip had gevonden voor de* arbeid zijner organisatie, hetgeen hei*- veroorloofde, zijn actie tot een goed einde te' brengen. Generaal Buss, de directeur van het Duitsche Roode Kruis, dankte Taylor voor zijn hulp vaardigheid. De Matin schrijft naar aanleiding van deze hulpactie, dat dikwijls ge noeg levensmiddelenzendingen te Pa rijs aankomen. De N.S.V., die deze rijkdommen ook naar Duitschland ze* kunnen sturen, laat alles ten goede komen aan de bewoners van het land, dat 'door de Duitsche weermacht is bezet. Dit geeft in hooge mate aan leiding tot erkentelijkheid. woo* Links: Drenthe toen het nog een „stiefkind" onder Nederiand's provincies was. Het zwart de woeste gronden over- heerscht in 't landschap. De Nederlandsche Heide Maat schappij werkte in dezen tijd nog diet in Drenthe. Rechts: Drenthe, zoools het in. 1940 er uit ziet: groote gebiedrn zijn reeds ontgonnen, zoodat de woeste ggondcn niet langer overhccrschen. Men kan ook ■eggen, dat de afbeelding prachtig in beeld bréngt hop belangrijk het werk van de Nederlandsche Heide Maat schappij is. -

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1