Welke Bon? binnenland De lichamelijke opvoeding in Nederland MAANDAG 19 AUGUSTUS 1940 get, pond kut per keer. maatregelen ter Schokker door mynontploffing vergaan. aangekomen. De pachtprijzen. Engelsche bommenwerper gedaald. Een „voorbeeldige" moeder! Mr J. Linthorst Homan. Engelsch vliegtuig neergestort. Een resolutie van leeraren en onderwijzers Onderwijs moet door vakmenschen geschieden Uveettriddeiendistributie sunt MEEL BOTER EN VET THEE OF KOFFIE PETROLEUM GRUTTERSWAREN MOTORBRANDSTOF KOLEN LEVERTRAAN KATTENBROOD jPJBLEKRING VAN DE rRIJEKN. jj,! Ryksbureau voor de voedsel- —(gziHiing in oorlogstijd maakt het „Her.de bekend. het algemeen heeft men kunnen |lateeren, dat in den laatsten tijd aTprij/ro in den kaashandel voortdu- JLg zyn opgeioopen. Een der oor- 'Jjfgr. hiervan ia, dat het publiek in gtaormale hoeveelheden kaas in- St Het spreekt vanzelf, dat deze Mattod niet langer kan worden ge- lugl, zoodat het nemen van maat delen noodzakelijk is. Als voorloo- maatregel is met ingang van Zon- 18 Augustus het verkooopen, zoo tje de aflevering en het vervoer «pan j)]p soorten kaas tijdelijk worden ver togen behalve ingeval Van verkoop en gKffring door winkeliers, melkinrich- goggn en melk slijters rechtstreeks aan rerbruikert. Deze mogen echter uit latend afleveren in hoeveelheden van tei hoogste kg. per keer en per ifneRier en tot ten hoogste de in de weel£ van 12 t/m. 17 Augustus 1940 leidende prijzen. Deze afleveringen jioger, slechts plaats vinden tegen (jgite van een bon, welke in tweevoud moet worden uitgeschreven en waarin b vermeld: J, Naam en woonplaats van den Isvgrancier; 2. Naam en woonplaats van den afnemer: 3. Geleverde hoeveelheid en prijs; 4. Dalum. Één exemplaar moet door den leve rancier worden bewaard en op aan vrage aar. de Nederlandsche zuivelcen- trsle ter beschikking worden gesteld. De Nederlandsche zuivelcentrale kan in zeer bijzondere gevallen van boven. „Timide verbodsbepalingen dispen satie verleenen, Hiertoe dient men zich schriftelijk tot deze centrale te wen den. Deze maatregel beteekend, dat het publiek niet meer dan een pond kaas per keer kan koooppn. Op de naleving hiervan zal zeer streng worden toege ven. Voorts wordt, bekend gemaakt, dat- iedere houder van kaas, die op Zater dagavond 17 Augustus 1940 een voor raad van meer dan 500 kg. kaas bezit, daarvan uiierli.ik Donderdag 22 Aug. 1940 met de eerste post een opgave (stuks. kg. pot soort vetgehalte en ouderdom gespecificeerd) aan de cen trale moe» doen. Adres Nederlandsche Zuivelcentrale, Laan van Meerder- Voort 84. 's-Gravenhage Binnenkort zullen nadere maatrege len ter reguleering van den kaashandel m de kaasprijzen worden afgekondigd. EEN DOODE, TWEE GEWONDEN. Vrijdagmiddag is de schokker Sch. 92, schipper G. Spaans, in de haven van Scheven ingen binner gekomen met, twee gewonden van de Sch. 49, welk visschersvnartuig 's middags omtreeks twaalf uur op drie a vier mijl ten W.N.W. van Scheveningen ten geVolge van een mijnontploffing was vergaan en waarbij de zestienjarige scheeps jongen van de Sch. 49, -Wittebol, was vertronken. De schokker was bezig met de vi£eh- vangs! toen bij het ophalen van het net een van de drie opvarenden daarin een mijn ontdekte. De man wahr- •chtiwde onmiddellijk, doch op hfct- ielfde momenl kwam het helsche voor werp tot explosie. Het vaartuig weéd zoodanig uiteengeslagen, dat het bib- Ben twee minuten zonk. Men zag den *™*!l ah een pijl de lucht inschieten, "et behulp van de reddingboei en de drijvend gebleven kap van de stuurhut I j Wisten de ongeveer 40-jarige schipper Ras en de matroos D Bruin hun leven te redden. De 16-jarige scheeps- k**en, een stiefzoon van schipper Ras Was ir. de golven verdwenen en van «em werd helaas gen spoor meer ge- Vonden De Sch. 82, die in de omgeving vis- tthende was, stevende met achterla ag van zijn vischtuig dadelijk naar Plaap van het ongeval, waar de ^ide gewonden aan boord werden ge nomen De matroos Bruin, die er ern- 2* a>n toe bleek te zijn, had kneu- aan de bcirstkas opgeloonen. Me gewonden zijn naar een zieken- «uis overgebracht. JONGEN AAN STRAND VERDRONKEN. Gistermiddag is op het Noorder- te Scheveningen de 20-jangé van <ler woncnde in a"g' bij het zwemmen door'den Wim meegesleurd en verdronken, X., 's later aangespoeld en naar ziekenhuis gebracht. DE BOUVIGNE-MEISJES tcruagavond om 10 uur zijn de 83 '(ne-meisjes, onder leiding van catechisten en drie leidsters ha .voorspoedige reis met drie auto- in Breda aangekomen. Vier Am ^f'rrievi verltokken zij van The- Giti k'J Montpellier. tZ>fochlen<i is lér gelegenheid van l««ie een 'eestehjke bijeen-, *aarh °P tee' - Bouvigne" gehouden, leep m,'i- v- d. Horst een relaas %l,j^**even van het wedervaren der VOORKOMING VAN RRU80PDRUVING. Het Zaterdag verschenenverorde ningenblad no. tt bevat een besluit van de socreUrUaen-generaal van de departementen van Landbouw en Vis- achery en vtan Justitie ter voorkoming van pachtpryaopdryving. Wy ontlee- nen daaraan het volgende: Artikel 2. Het is verboden een pachtovereen komst of een overeenkomst tot wij ziging of aanvulling van een pacht overeenkomst te sluiten, indien de be. dongen pachtprijs hooger is dan die, welke voor het verpachte gold bp 1 September 1939. Het voorgaande geldt niet, indien in een bijzonder geval de secretaris-ge neraal van het departement) van Landbouw en Vis.sc hor ij, in overeen stemming met het bevoegde pacht bureau, een verklaring heeft afge geven, dat bij hem tegen de verhoo ging geen bezwaar bestaat. Artikel 3. Een prachtprys, welke in strijd met het bepaalde in artikel 2 is vastge steld, wordt als buitensporig in den zin van de pachtwet beschouwd. Indien een overeenkomst in strijd met het bepaalde in artikel 2 is ge sloten, is de pachter niet gehouden den pachtprijs te betalen, terwijl bij ook overigens tot geen enkele vergoe ding gehouden is. Het vorig lid is niet van {oepassing, indien partyen hebben toegestemd in de door den rechter noodig geoordeel de wijzigingen. Artikel 4. Indien het verpachte in oppervlakte niet met het op 1 September 1939 verpachte overeenstemt, bereiken de rechter, zoo noodig, den pachtprijs, die geacht moet worden op 1 Septem ber 1939 voor het verpachte te heb ben gegolden. Artikel 5. Wijziging van de pachtvoorwaarden ingevolge artikel 32, lid 1, van de pachtwet kan slechts geschieden, in dien de pachtprijs daardoor niet hoo ger wordt dan die, welke op 1 Sep tember 1939 voor het verpachte gold, j enz ij in een bijzonder geval de se- cïetaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij een ver klaring heeft afgegeven, dat bij hem tegen de verhooging geen bezwaar bestaat. Artikel 6. Het is verboden openbare verpach tingen te houden. Artikel 11. Indien ingevolge dit besluit geen pachtprijs is, verschuldigd, kan de verpachter den in pachtzaken bevoeg den rechter of het pachtbureau ver zoeken, eeh lagen pachtprijs vast te slellen. Te rekenen van den dag van vaststelling geschiedt dit niet, dan na dat de pachter is gehoord, althans be hoorlijk is opgeroepen. Artikel 14. Een pachtovereenkomst of een over- e.nkomst tot wijziging of aanvulling van een pachtovereenkomst, waarvan het pachtbureau de goedkeuring heeft geweigerd, is van rechtswege nietig. Indien daartoe aanleiding bestaat, regelt het pachtbureau bij de weige ring de gevolgen voor beide partyen. Artikel 15. De secretaris-generaal Van het de partement' van Landbouw en Vis scherij is bevoegd maatregelen te nemen ter uitvoering van dit besluit. Artikel 16. Hij die ter zake von of in verband met een' pachtverhouding eenig onge oorloofd voordeel bedingt of aan- heemt, wordt gestraft met H^htenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. Onder ongeoorloofd voordeel wordt verstaan ieder voordeel, biet bedon gen of aangenomen. Onder voordeel wordt, niet begre pen een redelijke vergoeding voor verrichte diensten. Dit besluit, het pachtprysopdry- vingsbesluit 194Q, is onmiddellijk in werking getreden. INZITTENDEN DE VLUCHT GENOMEN. Zaterdagmorgen om half vijf heeft een zware Engelsche bommenwerper op den Tiggeltschenberg te Rijsbergen (N.B.) een noodlanding gemaakt. De machine verbrandde gedeeltelijk. De zes inzittenden van het toestel hebben, nadat zy hun uniform hadden uitge trokken, de vlucht genomen. Het publiek wordt verzocht, indien aanwijzingen kunnep worden verstrekt, die tot opsporing van een of meer dezer personen kunnen leiden, daarvan ten spoedigste het dichtsbyzijnde Duitsche militaire bureau in kennis te stellen. Een vernietiging*groep? In aansluiting op dit bericht kan nog worden medegedeeld, dat de bemanning die zich verwijderd heeft, uit twaalf koppen bestond. Ver moed wordt, dat deze bemanning een z.g.n. vernielingsgroep (Sprergkom- mando) vormt. Nogmaals wordt per sonen, die aanwijzingen of berichten daarover kunnen geven, verzocht ten spoedigste daarvan mededeeling te doen aan de dichtstbijzijnde Neder landsche of Duitsche politiepost of -bureau. Ingeval deze inlichtingen tot eenig resultaat leiden, wördt een flin ke belooning in uitzicht gesteld. ZU LIET HAAR TIEN KINDEREN IN DEN STEEK, j Een ernstig geval van achterlating van hulpbehoevende kinderen door hun moeder is ter kennis van de Haagsche politie gekomen. Een onge veer 40-jarige vrouw, wonende aan de Jan Steenstraat in Den Haag, die eeni- ge maanden geleden weduwe was ge worden en met tien kinderen, waarvan de oudste een meisje IS jaar en de jongste than» nog slechts zes maan den is. was achtergebleven, bleek haar inboedel van de hand te hebben ge daan en met een man er vandoor te zyn getrokken, na gisterochtend de kinderen de straat op te hebben ge stuurd, zonder eenigen maatregel voor hun verzorging te nemen. Door de zorgen der politie is het ge- heele kroost van de nalatige moeder nog denzelfden avond bijeengegaard en voorlooplg ter verzorging toegewezen aan de St. Anna-stichting. De opsporing van de moeder is ge vraagd. BEMANNING GEVANGEN GENOMEN. Gisternacht is een Engelsch bombar dementsvliegtuig van het type Bristol Blenheim 1939 in het Chaamsche bosch bij Giize Rijen neergestort. De beman ning. bestaande uit vier personen, werd gevangen genomen. Het toestel kwam uit de richting Duitschland. VRAAGT ONTSLAG ALS COMMIS SARIS DER PROVINCIE GRONINGEN. Wij vernemen, dat mr J. Linthorst Homan, nu hij door zijn medewerking aan de leiding der Nederlandsche Unie zich in het politieke leven heeft begeven, daarvan ten volle de conse quenties wil aanvaarden, zoodat hij het als een plicht heeft gevoeld, een verzoek om eervol ontslag als commis saris der provincie Groningen in te dienen, wat hij dan ook dezer dagen heeft gedaan. MIJN TOT ONTPLOFFING* GEBRACHT. Zondagmorgen werd de Residentie- en de naaste omgeving er van opge schrikt door een heftigen knal. De slag was zóó hevig, dat iedereen dacht, dat het iets was, dat dicht in de nabijheid tot Ontploffing moest zijn gekomen, zoodat velen hun huis uitliepen om te zien, v>'at er aan de hand was. Er viel echter niets te ontdekken, want het was een mijn, die te 10.30 uur ter hoog te van 't Ververschingskanaal, op on geveer 3 a 400 meter uit de kust, door mitrailleurvuur tot ontploffing was ge bracht. m Omstreeks zes uur kwam er een tweede mijn aandrijven tusschen het z.g. groene huisje en de Noordzijde van den Boulevard. Deze was na beschie ting lek en zonk. ENGELSCHE BOMMEN OP ONS LAND. Der, Haag is in den nacht van Vrij dag op Zaterdag opgeschrikt door een luider, knal, veroorzaakt door een En gelsche bom, die gelukkig weinig scha de heeft aangericht. Het projectiel kwam neer op een eilandje in een vijver, achter in het Haagsche bosch, vrij nabij Huis ten Bosch, waar vele ruiten braken Waar de bom voor be stemd was, is niet duidelijk. Het zou zeer eigenaardig zijn, als op Huis ten Bosch was gemikt. Voorts hebben Engelsche bommen ic Koegras (Noord-Holand) 2 koeien in de wei gedood en nabij Alphen (Noord-Brabant) een boschbrand ver oorzaakt. Op Noord Scharwoude. Zaterdagnacht hebben Engelsche vliegtuigen zeven bommen onder deze gemeente uitgeworpen, welke slechts materieele schade aanrichtten aan de te veld «taande gewassen. Een bom kwam niet tot ontploffing, zoodat be Wakmg moest worden ingesteld. Er zijn geen militaire doelen in de buurt. MIJNEN OP HET KATWIJKSCHE ZUIDERSTKAND. Gistermorgen 2ijn op het Zuider- strand te Katwijk twee mijnen aange spoeld. Nabij de mijn, welke het eerst op het strand kwam, dreef ook een kist met 25 Fransche vliegtuigbommen en een reddingsgordel aan. Gistermiddag kort na vier uur is op het Zuiderstrand een derde mijn aan gespoeld. De Katwijksche politie heeft de hon derden bezoekers van strand en boule vard doen vertrekken. Onder zeer groote belangstelling heeft - Zaterdagmiddag in Den Haag een vergadering plaats gevonden, uit geschreven door de vereen iging van leeraren in de lichamelijke opvoeding in Nederland. De voorzitter, de heer J. M. Kor- psrshoek, opende deze vergadering met een inleidend woord, waarin hij ach tereenvolgens de volgende drie agen dapunten behandelde: 1. De lichamelijke opvoeding in de scholen voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs, opleidings-, nijver heids- en kweekscholen; 2. De maatschappelijke waardeering van de Ieerkrach, voor de lichamelijke opvoeding; 3. De toekomstige taak va- sport leiders gevormd bij den Opbouwdienst. Nadat namens een groep jongere weilclooze collega's dr Miedama een werkprogramma naar voren was ge bracht, werd door de vergadering ten slotte een resolutie van het bestuur goedgekeurd, waarin o.m. het volgende is vastgelegd: Uitbreiding van het onderwijs. 1. De lichamelijke opvoeding moet. ift voldoenden omvang verplicht wor- den aan alle scholen voor gewoon lager i onderwijs en in harden worden gesteld I van vakonderwijzers voor de lichame-' lijke opvoeding. 2. Hetzelfde moet geschieden in alle scholen voor uitgebreid lager onder- j wijs. De eisch van vakonderwijs is hier, zoo mogelijk, nog klemmender, 3. Hetzelfde moet geschieden in alle kweekscholen, opleidingsscholen voor bewaarschoolonderwyzeressen en an dere opleidingsinrichtingen, in aiie nijverheidsscholen, ambachtsscholen, middelbaar technische scholen en der gelijke inrichtingen \an onderwijs. 4. Uitbreiding van het onderwijs ir. lichaamsoefeningen op middelbare scholen en gymnasia. In deskundige handen. 5. Waar niet direct in alie scholen voor gewoon lager onderwijs aanstel ling van vakonderwijzers mogelijk mocht zyn, door den geringen omvang dér betrokken scholen of het geringe aantal ter plaatse, is de aanstelling van vakonderwijzers, die aan de scho len in een bepaald rayon, een grotp openbare en bijzondere scholen ir. Combinatie de lessen geven en zoo ecnen voliedigen werkkring vinden, dus de aanstelling van districts-vak- onüerw jzers, de aangewezen weg. 6. Waar cok dan nog de lichame lijke opvoeding wegens een tijdelijk tekort aan vakonderwijzers voorloopig in handen van klasseonderwijzers zou moeton worden geJteld, is de meest gewenschte overgangsmaatregel, het aanstellen van districls-vakonderwy- zers, die zelf een bep.rkte schooltaak hebbén en verdes doos, de betrokken klasse-onderwijzers in hun rayon of district eene voorlichtende en inslru- eerende taak hebben. 7. In alle schooltypen moet de li chamelijke opvoeding zuiver paedago- gisch gericht zijn en'kan alleen in han dle een school-onderwijs-bevoegdheid hebben. Sportleiders, vereenigings- leiders en dergelijke krachten komen hier niet in aanmerking. Indien tot aanstelling van speciale inspecteurs voor 'de lichamelijke op voeding zou worden overgegaan, be- hooren deze dan ookuit de kringen der paedagogische- en vakkundig ge schoolden gekozen te worden. 8. Ook aar, de lichamelijke opvoe ding van de universitaire jeugd moet door de universiteiten de noodige aan dacht worden geschonken. Positieverbetering. 9. Gezien de groote, deels fundec- rende paedagogische waarde en be- teekenis der lichamelijke opvoeding, is de maatschappelijke waardeering, zooals deze o.a. tot uitdrukking komt in, de salariëering van gymnastiekle raren, niet iager te stellen dan van, opvoeders, in andere onderwijs-ge- deelten tct beroepstaak hebben. Waar een achterstelling van den leeraar voor de lichamelijke opvoeding nog bestaat, zooals by het middelbaaf en gymnasiaal ondehwijs, moet deze ver dwenen en piaats maken voor eene gelijkstelling. Hetzelfde moet gelden voor aiie schooltypen. 10. Zoo tieze maatregelpn worden genomen, zal de werkloosheid, die thans onder de jongere gymnastiek- onderwyzers onbegryperlykewyze heerscht, worden, opgeheven en ver- deye opleiding van deze krachten voor de lichamelijke opvoeding noodzake lijk zyn. Deze resolutie zal doo^ het bestuur van de vereeniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke op- vopding in Nederland ter kennis wor den gebracht van den secretaris-gene raal van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, van gemeentelijke be- stuursautoriteiten en van de pers. REDE VAN MR ROST VAN TONNIN GEN VOOR UT ARBEIDSFRONT In de gemeentelijk» markthal te Amersfoort heeft mr Rost van Ton ningen een rede gehouden over de doel stellingen van het Nederlandsche Arbeidsfront. Spr. wilde allereerst een misverstand wegnemen. Het Nederlandsche arbeids front is geen strijdorganisatie van de N.S.B., doch een onpolitieke werkers organisatie. waarvan volgens de laat ste statistische gegevens ongeveer drie. millioen werkers zouden kunnen deel uit maken. Dat de vakbeweging in ons land daarvan slechts' een vijfde ge deelte omvat, bewyst de groote ver deeldheid, die er thans nog onder de werkers heerscht, zeide spr. Spr. twij felde er niet aan, dat de R.K. Staats party-er, de anti-revolutionair, de S. D. A. P.-er en de communist hun strijd- volkomen eerlyk bedojld hebben, maar het waren de leiders, die hun volko men misleidden. Wie gedacht had dat na den tienden Mei deze heeren van hun zetels zouden worden verdreven heeft verkeerd gedacht. Zij zullen hun zetels moeten blijven bezetten, totdat het wisselpunt is bereikt. De N.S.B. denkt er niet aan, het vuile werk van deze heeren ovét te nemen. Zij zullen de verantwoordelijkheid moeten blijven dragen. Spr behandelde vervolgens de vraag, hoe de 600 000 werkloozen in het land weer in het produetiepgoces gebracht kunnen worden. Er moet komen een niet-politieke werkers organisatie, waarin ieder zonder geloofsdwang on derdak kan fir. de Ti Daarmede moeten wij niet wachten, totdat het geheele volk de nationaal socialistische gedachte is toegedaan, maar reeds nu moet be gonnen worden. In het arbeidsfront zal de sociaal democratische arbeider zijn eischen. waarvoor hij jaren gestreden heeft, in vervulling kunnen zien gaan. MUSSERT SPREEKT TE AMSTENRADE. In het grafelijk park te Amstenrade (Limburg) had Zaterdag een open lucht bijeenkomst plaats van de N, S. B. Nadat ir Mussert door graaf de Marchant et d'Ansembourg. was ver welkomd, begaven de aanwezigen zich in het park, waar het oranje blanje bleu en de vlaggen van Vlaanderen en Zuid Afrika werden geheschen. Hierna heette graaf de Marchant et d'Ansem bourg de aanwezigen welkom, met name de buitenlandsche gasten, leden van de N. S. D. A. P. en hield vervol gens een toespraak. Na de pauze had het défilé van de W. A. voor den leider plaats, waarna deze zijn aangekondigde rede hield. In ons land wonen duizenden en dui zenden, die het geloof in een betere toekomst hebben verloren aldus ir Mussert, Zij wisten, dat het systeem dat hun regeerders hadden toegepast, gedoemd was te verdwijnen. Nu kun nen wij aan een betere toekomst werken. Drie honderd jaren hebben wij gekeken naar het westen, en acht jaren van ons leven hebben wij er voor over gehad om te zeggen: Kijk nu eens naar het Oosten Het nieuwe Europa wordt gevormd door Adolf Hitler en Benito Mussolini en daarin is plaats voor het Nederlandsche rijk en het Ne derlandsche volk. Als wy. aldus spr., in 1937 den verkiezingsstrijd hadden ge wonnen zouden wij met het Duitsche volk zijn opgetrokken en dan zouden wij er thans heel wat beter hebben voorgestaan. Maar er is nog niets ver loren als ons volk maar veilig is in den nationaal soeialïstischen staat. In de nieuwe maatschappij zal ieder een van andermans godsdienst moeten aflbijven. Zooals het kapitalisme uit de maatschappij wordt verdreven, zal het ook uit de kerk worden gedreven. Spr. bracht -tenslotte dank aan degenen, die hem altijd zijn trouw ge bleven. VELDDAG VAN DEN NAT. JEUGD STORM TE WAGENINGEN. Zaterdag hield de nationale jeugd storm gewest Nedersticht, een velddag op tiet sportterrein in de buurt van Wageningen. De afdeeiingen Utrecht, Arrihem en Wageningen, in totaal on geveer driehonderd personen, namen hieraan deel. De heer C. van Geelkerken, hoofd- stormer en leider van den nationalen jeugdstorm, maakte na aankomst op het terrein een rondgang ter inspectie en hield vervolgens een toespraak, waarin hij zeide, dat de jeugdstorm is aangetreden teneinde naar den Greb- beberg te trekken.. Hierna nam de heer van Geelker ken van de leden van veertien tot achttien jaar de gelofte af, en instal leerde .vervolgens öp de gebruikelijke wijze drie gewestelijke leiders. Na een uur rust werd een marsch gemaakt naar den Grebbeberg, waar op het soldatenkerkhof een krans werd gelegd voor de gevallen Neder- landschte en Duitsche soldaten. De hegr Jansen voerde daarbij het woord en herdacht in zyn toespraak de ge vallenen. Hierna werden kransen gelegd met linten in de oranje en blauwe kleu ren aan den voet van den eik in het midden der begraafplaats. De Duitsche autoriteiten gaven tlijk van hun belangstelling. VERBETERING RIJWIELPADEN OP DE VELUWE, Naar wij vernemen, heeft de Rij- wielpaden-vereeniging West-Veluwc een bedrag van f 30 000 uitgetrokken voor verbetering van haar rijwielpa- dennet op de Veluwe. Door de A N W. B. is het plan geopperd te onder zoeken, of deze verbetering kan wor den uitgevoerd door den Opbouw - dienst BROOD Met 1 genummerde debbeie ban nen van het 2e broodbon boekjet 2500 gram roggebrood of 20M gram ander brood. Elk der enkelo bennen: 125 gram roggebeoed et 100 gram ander brood (voor da periode van 19 t/m. 25 Augustia, met 4 dagen extra geldigheid#, duur). 1>N No. M: 1 K G. soikar (geldig tot en met 31 AngwataM BON No. 74: 1« K.G. extm rantsoen (15—-31 Augustus). BON No. 40: 2H ons tarwebloem, of tarwemeel, of boekweitmoel, of roggebloem, of roggemeel, el zelfrijzend bakmeel (geldig tot en met 6 September). BONS 1, 2, 3 en 4 van de boter- kaart: 250 gram boter (geldig tot en met 23 Augustus). BONS 1 en 2 van de vetkaarti 250 gram margarine, gesmol ten vet of boter (geldig tot en t met 23 Augustus). BONS 3 en 4 van de vetkaart: 250 gram boter met 10 cent reductie per 250 gram (geldig tot en met 23 Augustus). BON no. 53: H ons thee af li pond koffie (geldig tot aa met 30 Augustus). PETROLEUMZEGEL Periode 2 L. petrolenm (geldig van 12 Augustus t/m. 8 September). BON no. 14: 250 gram ryst of rijstemeel (geldig tot en met September). BON no. 27: 250 gram haver mout of havervlokken of gort of grutten (geldig tot en met C September). BON no. 105: 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder tot en met 11 Sept.A BON no. 110: 100 gramjn&aroni of vermicelli of spaghetti (geldig (geldig tot en met 11 Sept.) Tweede distributie periode loopt van 4 Augustus t/m. 31 Augua- Tot 30 September kan men b|| handelaren koopen 20% van heO verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. Alleen op recept van arts; max. 244 e.e. per hoofd per week. VOOR ONZE DIEREN, HONDENBROOD BON No. 1: 12 K.G. (groep 1 en 2); 10 K.G. (gr. 3); 6 K.G. (gr. 4); 5 K.G. (groep 5); 3 K.O. (groep 6) (geldig tot en met 31 Augustus. BON No. 1: 1'/, K.G. (geldig tot en met 31 Augustus), VERGUNNINGEN VOOR AUTOBUS- DIENSTEN. lil het vierde uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal v,an het depar tement van Waterstaat betreffende het vervoer van personen en goederen kwam de volgende bepaling voor: „De vergunningen voor auto-bua- diensten en, groepsvervoer zoow el bin nen een gemeente als in meer dan één gemeente, verleed krachtens de wet autov.ervoer personen, worden met in gang van een nader dóór den secreta ris-generaal van het departement van Waterstaat vast te stellen tydstip tij delijk ingetrokken". De secretaris-genei'aal heeft thans het tydstip, in bovenstaande bepaling bedoeld, vastgesteld op 26 Augustus 194Ö voor autobusdiensten en op 2 September 1940 voor groepsvervoer. Ten aanzien van de verdere bepa lingen van het 'uitvoeringsbesluit zij verwezen jiaar Verordeningenblad no. 9, uitgegeven 6 Juli 1940. Ter verduidelijking diene, dat.de commissie autovervoer personen reed» een aantal vergunningen heeft ver leend, welke in werking (reden bij dp intrekking der bestaande. r CONTROLE VAARVERGUNNINGKN OP DE LOOSDRECHTSCHE PLASSEN. Op de Loosdrechtsche plassen zyn in de afgeloopen dagen plezierjachtjes, din nog op benzine voeren, gecontroleerd. Door het secretariaat van de bevrach tingscommissie te Amsterdam was nj. een groot aantal vaarvèrgunningen uil- gereikt, hetgeen echter in strijd wa» met de bedoeling der benzinedistribu- tie. Zooveel mogelijk tracht men dean ten onrechte uitgereikte vergunningen, waarbij veel gebruik werd gemaald van gehamsterde benzine, te achter halen en zoo werden op de Loosdrecht- schê piassen ruim twintig vergunnin gen opgespoord en. in beslag genomen.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 7