gngelschen geven Somaliland prijs NEGENTIGDUIZEND H.A. HEIDE TELDE DRENTHE EENS pjisdag 20 Augustus 1940 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Reuter meldt, dat de kolonie „met succes" is ontruimd - „Een Duinkerken in het klein" Ifda en Berbera de aangewezen uitvoerhauens goor Italiaansch Abessinië - Somaliland was foor de Britten uitsluitend een strategische positie „Smartelijke slag". Meer dan de helft van den woesten grond is thans in cultuur gebracht De eerstè ontginning oan de Nederlandsche Heide- Maatschappij was 't „Zeyerveld ter grootte van 620 h.a, Over 20 jaar Hitler wenscht Mussolini geluk. DE NIEUWE POST- EN TELEFOON TARIEVEN. B5CHE fl jtfrgaftf/ No. 20404 Directeur P. TIETER Postgiro 48400 Bur. Markt 11. TeL 1741 veranderen, alsmede zware nederlagen in successen. Italiaansch Oost-Afrika is thans na de verovering van BritscU- Somaliland eens en voor altijd van net gevaar van een Britsche invasie be vrijd en territoriaal afgerond. Ita liaansch Oost-Afrika is thans in het bezit van de geheele kust en geroepen, de functies te vervullen, die het in het kader, van het Italiaansche imperium ten deel vallen. De zegevierende Ita- liaansche weermacht zal zich na haar groote successen bezig houden met mi litaire taken in Noord-Afrika, met de oplossing waarvan zij reeds begonnen is. Zij kan er zeker van zijn, dat haar unieke overwinningstocht niet alleen te beoordeelen is naar de territoriale terreinwinst. De roem van haar wapens vervult de geheele Arabische en Oostersche we reld, die haar gevechten in ademlooze spanning heeft gezien en nog zal zien. Want ook deze wereld verzet zich te gen Engeland's overheersching en ziet in, dat ook het Oosten voor het begin van een nieuwen tijd staat. Dê Deutsche Allgemeine Z e i fcu n g schrijft: De Italianen heb ben Engeland een zwaren slag toege bracht. Thans is Italië nog dichter en beslissender gekomen tot aan het hart van de Britsche steunpunten in Afrika. Hef heeft door de kracht van zijn wa pens en door de dapperheid van zijn soldaten, alsmede door de schitteren ie leiding van de strategische manoeu vres dit gebied op de Engelsche macht veroverd, De politieke beteekenis van deze verovering is veel grooter dan alleen een op zichzelf staand succes. ploegen eenmaal lieten zien wat zü waard waren veranderde de veront waardiging uiterst spoedig in bewon dering. En snel steeg het aantal vragen om ergens anders in Drenthe te komen ontginnen. aan in de nabijheid van de oasen. In de reusachtige, dorre woestijn gebieden, waar bijna geen menschelijk leven te bekennen is, bevinden zich slechts zeer weinig plaatsen,, waar water te vinden is, en hier liggen de plaatsjes Dodad, Biliyoe, Boerao, Hoeddoen, Olesan, Kirit, Eik, Babothle, Adale en Hargeysar. Van deze laatste woestijn- stad loopt een aangelegde weg in Noordoostelijke richting naar Barbera aan de golf van Aden. Van nederzettingen van eenige be teekenis kan alleen gesproken worden in de nabijheid van de kust en dan zijn het gewoonlijk nietS anders dan plaatsjes, die door Arabieren zijn ge sticht. Er zou dus heel wat moeite en kosten mede gemoeid zijn, om deze in zoodanigen staat te brengen, dat zij de voor hen bestemde rol zouden kunnen spelen om bij te dragen tot de verster king van de economische kracht des lands en de bevordering van het goe derenverkeer. De in de nabijheid van Fransch So maliland door de Italianen bezette ha ven Zeila op Engelsch gebied vervulde vroeger een rol van zekere beteeke nis, aangezien hierover in hoofdzaak de uitvoer van Abessynië plaats vond. Na de opening van den spoorweg, die van Djiboeti over Harrar naar Addis Abeba loopt, ging het economische le ven in Zeila hard achteruit. Toen Abessynië in handen van de Italianen was gevallen, zag Mussolini zich ge dwongen om met de Engelschen een overeenkomst aan te gaan voor het gebruik van de haven van Zeila. Ook hieruit kanjpreeds blijken, hoezeer deze van belang is voor de Italianen om zich toegang te verschaffen tot de golf van Aden. De belangrijkste plaats is Berbera. Hier is het voornaamste centrum van het onbeduidende economische leven van Britsch Somaliland. Daarbij profi teert de haven van de karavaan-sta- pelplaats^ Boelhar, die zich in de na bijheid bevindt en waar al de goede ren' worden opgeslagen, die uit het binnenland worden aangebracht Na zeven jaar was 't „Zeyerveld" ontgonnen. In September 1915 werd de laatste boerderij de „Cremer- hoeve" aan den eigenaar afge leverd. was het wegen- efc kanalen- plan voltooid en de beplanting aangebracht. De Heide Maatschap pij boekte daarmede een victorie op ontginningsgebied, welke een stimulans was van ongekenden omvang. Langzaam maar zeker zijn de amb tenaren der Maatschappij hierna dieper in Drenthe doorgedrongen. Zij brachten welvaart in geheele streken, welvaart ook dair, waar men eens slechts met moeite het hoofd boven water kon houden. Hun arbeid et» hun voorlichting was het, die een einde maakte aan toestanden, waarbij men er.—-omdat er toch niets aan'te veranderen viel maar in berustte, dat 's winters een groot gedeeltë van den grond onder water stond. Zij hebben Drenthe geleerd wat er met ontginning en met een betere afwate ring te bereiken valt. Zooals zij thans Drenthe bijbrengpn dat rui 1 verkave ling zulke ongelooflijke mogelijkheden biedt. Ten opzichte van dit laatste heeft de Heide Maatschappij grootsche plannen ontworpen, waarbij men zelfs geheele gemeenten ingeschakeld heeft. En men kan er zeker van zijn, dat deze plannen vroeg of laat uitgevoerd zullen worden. Ten algemeene nutte: ziedaar het eenvoudige de vies, dat de Maatschappij van haar oprichti/ig af gevoerd heeft. De „succesvolle ontruiming" van Britsch Somaliland wordt door de Times een „smartelijke slag" ge noemd, aldus het D.N.B. Het prestige is, zoo meent het blad, vooral in oor logstijd een zeer belangrijke factor en het zou geen zin hebben, een prestige verlies te willen negeeren. Het blad probeert zich te troosten met de ge dachte, dat het definitieve lot van Britseh-Somaliland op andere oorlogs- tooneelen beslist zal worden. awtal <*n| OAUICAU fcokKuaat )ïïMtm ,MOTAJ5rs.WOt. 'AoU&AtlZ G*oRe IV Gom T V.H BALI i AFO Drenthe is een knappe leerling ge weest. Is dit nóg! De oppervlakte aan woesten grond' is in den tijd van 30 jaar met meer dan de helft afge nomen. Nog een goede 20 jaar van arbeid in hetzelfde tempo van dit oogenblik en de onvruchtbare bodem van geheel Drenthe is overwonnen. „Nurks" mag dit betreuren, anderen mogen de vrees koesteren, dat de steden hun recreatie-oorden verliezen, dit doet niets af aan het feit. dat armelijke streken, waar eens Neder landers op zeer primitieve wijze leef den en waar men het met de hygiëne niet al te nauw nam, ontsloten zijn, een welvaartspeil bereikt hebben, dat even hoog is als in andere deelen in Nederland, zoo niet hooger! Ontginning, verbetering van de af watering, herontginning en ruilverka- velig: in deze volgorde heeft de Ne derlandsche Heide Maatschappij Dren the aangepakt. Dat de provincie thans tenminste naar de oppervlakte ge rekend Néderland's grootste voor raadschuur voor rogge is geworden en dat over enkele jaren de eerste plaats wat den verbouw van fabrieksaard appelen betreft, bereikt 'ts, zegt alles. Een eere-saluut aan de ontginners! Daarmede wordt dit laatste artikel over Drenthe-1940 besloten, een eere- saluut voor den arbeid der Nederland sche Heide Maatschappij in een der provincie's van ons land, welke eens tot de stiefkinderen gerekend werd! (Nadruk verboden). L5CH De Führer heeft naar aanleiding van de Italiaansche overwinning in Oost- Afrika het volgende telegram aah Mussolini gezonden: „Duce, ik bied u en uw weermacht naar aanleiding van de groote over winning in Oost-Afrika mijn hartelijke gelukwenschen en die van het geheele Duitsehe volk aan. Uw Adolf Hitler." Duitsehe perstemaaesL De Duitsehe bladen publiceeren de groote Italiaansche Overwinning in Oost-Afrika op hun front-pagina's, al dus het D.N.B. In verband met' de po ging van Churchill, de vlucht van de Engelschen uit Somaliland als een „succes" voor te stellen, wijzen de bladen op Andalsnes, Namsos en Duin kerken, die eveneens volgens de En gelsche opvatting „successen" zijn ge weest. Zij boteekenen, aldus de Berli ner Boersenzeitung, dat En geland van het continent wordt weg gevaagd. Zij beteekenen, dat de Brit sche expeditiecorpsen, die eigenlyk Duitschland hadden moeten verove ren, in de pan zijn gehakt. Een chaos van uitrustingsstukken, transportmid delen, wapens en wrakstukken van schepen kenmerkt thans nog de plaat sen van Britschen roem by de Panne en Duinkerken. In Berbera heeft Engeland nog eens gébruik gemaakt van de mogelijkhe den van eeii dergelijken terugtocht 'om nederlagen in „overwinningen" te - Bet agentschap Renter meldt officieel nit Londen, dat Britsch- Soaahland door de Britsche troepen „met succes" is ontruimd. Alle hamen aldus dit bericht zijn ingescheept, met uitzondering van ttif „die voordien verloren zijn gegaan". In bevoegde Italiaansehe zijde wordt het volgende aan het weermachts- Mrid toegevoegd: M|tas de jongste berichten «ijn de Engelsche eenheden reeds met in- *pi|m in de haven van Berbera (Britsch Somaliland) begonnen. De twee- bbgebehe verdedigingslinie waarvan in het weermachls be richt sprake was, hp ia een hal ven cirkel angeveer twintig tot vijfentwintig kilometer van de hi Berber» verwijderd, zoodat men de Engelsche positie met een Duinkerken i k M kletu kan vergelijken. De gevechten om dezen tweeden verdedigings- Md dja buitengewoon fel geweest. Aan Engelsche zijde zijn vooral Rhode ■ats ea Indische troepen gebruikt, terwijl het gros van de Italiaansche een- Nta, 41e de operaties in Somaliland hebben verricht, uit troepen van het I Merland bestond, waaraan uiteraard ook inlandsche troepen waren' toe ge- b deselfde kringen wijst men erop, dat in Britsch Somaliland buiten Ihkareu van Berbera en Zeila de kust geen andere bruikbare havens heeft I ht vooral de kust van Berbera uit naar het Oosten slechts uit zandduinen I Nut Zou het den Engelschen troepen niet gelukken rich in te schepen, dan pkienuls den troepen die rich nog in het Oosten van Britsch Somaliland ('"Nfea, den terugtocht zija afgesneden. den Indischen Oceaan en het Verre Oosten voert. Britsch Somaliland ïs prac- tisch gesproken nog onont gonnen. Het deel van de Afrikaansche So- malikust dat onder Engelsch beheer staat beslaat ongeveer 176.000 vler kante kilometer. De bevolking telt 350.000 zielen meest Mohammedaan- sche nomadenstammen welke door enkele dozijnen Engelschen van de steden aan de kust uit in bedwang wor den gehouden. Hoewel de Engelschen het land reeds bijna zestig jaar in hun bezit hebben, is het in economisch op- zich feitelijk nog niet voldoende onder zocht, ofschoon de bodem rijke natuur- schatten bevat, o.a. steenkolen en zout. De nieuwste onderzoekingen hebben zelfs uitgewezen dat er naar alle waar- schynlijkheid ook .petroleum te vinden is. Volgens de laatste Engelsche han delsstatistieken bedraagt de uitvoer van Somaliland niet meer dan ongeveer vier millioen gulden per jaar een belachelijk laag bedrag voor dadels, rijst en suiker. Aan rubber, huiden en vee wordt per jaar nog minder uitge voerd, namelyk nog geen drie millioen gulden. Dit vormt wel het beste bewijs, dat de Engelschen alleen een open oog hadden voor de politieke beteekenis van dit gebied, toen zij Somaliland in 1884 van Egypte los maakten en het annexeerden. Aanvankelijk ressorteer de het toen onder Engelsch-Indië, doch later werd het direct onder de Engel sche kroon gebTacht, De beteekenis van de haven van Berbera. In het binnenland treft men alleen nederzettingen van blijvenden aard Vandaag zijn de nieuwe post- en telefoon-tarieven van kracht gewor den. Ten gerieve van onze lezer» her halen wij ze hier: Oud Nieuw BRIEVEN locaal t. en m. 20 gr. 3 5 cents 20—100 gr. .,6 7V4 in terlof. t/m. 20 gr. 5 7H BRIEFKAARTEN locaal 2 4 interlocaal ,.,,.,.,,.3 5 TELEFOON locaal 2 3 interlocaal (per 3 minuten of gedeelte daarvan) le zone 010 km.) 4 2e zone (10—15 km.) 10 15 3e zone (1525 km.) 20 3t 4e zone (25—35 km.) 30 «5 5e zone (bov. 35 km.) 40 M a Welvaart... Ziehier een boerderij, wel ke staat in 't „Zey erveld", het eerste groote gebied in Drenthe, dat door dn Nederlandsche Heide Maatschappij is ontgonnen.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1