((Nieuwe orde D in het verleden Italiaansehe duikbooten m de trópen Dinsdag 27 Augustus 1940 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Tie Jaargang, No. $MÏ0 j)e Renaissance, een tijd perk van geweldige gisting De geestelijke omwenteling bracht revolutie op velerlei gebied De invloed van Aristoteles Het begin der kentering Willem van Ockham De mystieken Renaissance en Humanistiie Ontdekkingen en uitvindingen De val van Constantinopel BUITENLAND DE OORLOG IN DE LUCHT. Engelschen verloren gisteren 74 toestel Ld. Weer vijanple lijke vliegtuigen bo ven Berlijn. BALKAN Büeenkomst te Agram. De conferentie 1 te Krajowa. onderhandelingen hervat. Zij surveilleeren in de golf van Aden, de Roode Zee en den IndischerrQceaan Onaangename verrassing doo| Engelsche scheepvaart I GOUDSCHt COURANT Directeur F. TUTTER Postgiro 48400 Bur. Markt U. Tel. J745 E hervorming is niet plotse ling gekomen als een gods dienstige revolutie; zij was (en evolutie, die mede moest ontstaan tls een logisch gevolg van het denken (Ier wijsgeeren, dat een anderen geest, nieuwe wereldbeschouwing voor bereidde. Vooral de vierde kruistc^jht maakte de Westersehe ridders en priesters bekend met de oud-Grieksche be schaving en wetenschap. Aan de uni versiteiten werd voortaan niet meer lUeen de Augustijnsche godgeleerd heid, maar ook de Aristotelische wijsbegeerte bestudeerd, waardoor het denken onnoemelijk verruimd en verrijkt werd. De rationalisten namen Aristoteles over met de commentaren van den Moorschen wijsgeer Averroës, wat niet precies tot Christelijke conse quenties leidde. De godgeleerdheid werd op den achtergrond geschoven en men hechtte geen belang aan de overeenkomst tusschen geloof en rede. Men verwierp de openbaring wel niet, maar de menschelijke we tenschap steeg daarnaast in zeer hoog aanzien. Deze beide zijn van een andere orde; misschien' bestaat er een dub bele waarheid, zoo redeneerden deze rationalisten. Daar kwamen de traditionalisten tegen op. Zij verwierpen den heiden Aristoteles, omdat zij vreesden voor' ie zuiverheid van het geloof en sloten zich nog nauwer aan bij Augustinus. Tusschen deze extremistische scho len in stonden Albertus de Groote en Thomas van Aquino, die trouw wilden blijven aan kerk en Christen dom, maar tegelijk vol bewondering waren voor de Grieksche wetenschap. Daarom zochten zij naar een harmo nie en bouwden in de scholastiek een synthese op van oude menschelijke wetenschap en christelijke waarheid. Onder den invloed van Aristoteles ontwikkelde zich ook de wetenschap pelijke waamemingsgeest. Reeds Al bertus de Gröote prijst de inductie, het aanvoeren van elementen uit de zinnelijke wgafneming, om aan de haqd daarvan een algemeene stelling op te bouwen. Het is dan ook niet ten onrechte, dat hij met Thomas de «.eerste moderne" wordt genoemd, daar zij de waarde der zuivere natuur wetenschap erkenden. De dertiende eeuw was het hoogte- Punt der middeleeuwsche beschaving,, de gothiek schiep haar prachtigste monumenten: kathedralen, kerken en raadhuizen; er was eenheid in vele dingen, vooral in het geloof, de katho lieke kerk was in haar hoogsten bloei. lp de volgende eeuw begon echter de/afbrokkeling der christelijke een heid en de kentering der géesten. De honderd jarige oorlog tusschen Engeland en Frankrijk deed het na tionaliteitsgevoel ontwaken, in der Staat kwam de democratische gedachte op en er begonnen zich reeds teeke nen te vertoonen van klassenstrijd en opstand tegen het gezag. Het Volk begon zichzelf bewust te worden; de volkstaal schiep reeds lit teratuur. De katholieke kerk werd door Philips de Schoone vernederd, waardoor haar gezag bij het volk zeer sterk inkromp, de pausen van Avignon tijdens de z.g. Babylonische gevangen schap werden bijna vazallen van den Franschen troon en de Curie werd een wcreldsch hof. De groote scheuring met haar tegen pausen verminderde nog gieer aanzien der kerk en de eerste volks ketterijen verhieven zich tegen het pauselijk gezag. De scholastiek, de Thomistische wijsbegeerte verloor zich in deze eeuw van verval in letter- zifterij" en afbrekepde kritiek stak allerwegen het hoofd op. De philosophic van Willem van Ockham of Okkam oefende grooten invloed uit op de latere denkwijze. Hij was de vader van het ..conceptua- lisme' en verdedigde de volkssouve- reiniteit tegen de tyrannie, het we reldlijk tegen het pauselijk gezag. ^Jplgens hem was het onmogelijk met zekerheid boven de onmiddellijke er varing uit te gaan. God en de ziel zijn niet bewijsbaar in bestaair e'n wezen, van het zedelijk goed kan men niets weten dan door openbaring. Dit conceptualisme verbreidde zich ongelooflijk snel. Zelfs katholieke godgeleerden als Suarez kwamen on zer zjjn invloed; Luther en Melanch- ton, Hobbes en Locke, Descartes en Leibniz werden gevormd in het Okka- misme. Dit philosophische stelsel ging samen met een grooten vooruitgang der overige wetenschap, waarschijnlijk doordat het de aandacht vestigde op het individueele en de waarneming. A Reeds in '•dé eerste helft der 14e eeuw was er een Parijsch rector, die de wetten der zwaartekracht ver moedde en aldus een voorlooper was van Galilei en Descartes en ook gaf Nicole Oresme reeds een aanduiding van de leer van Copernicus. Als een reactie op het dreigende sceptisme der wijsbegeerte, op de toenemende zedeloosheid en ketterij ai de katholieke geloofsleer is het mysticisme te zien, dat zich van de wereld afkeerde en troost zocht in het bovenzinnelijke. De middeleeuwsche wereld ging haar ondergang tegemoet en vertoon de dezelfde teekenen van verwording als duizend jaar vroeger de Romein- sche cultuur. De groote mystieken in dezen tyd van overgang zijn Gerson, meester Eckhardt, Tauber, Suzo, Nicolaas van Cusa en in ons land Ruusbroec, Geert Groote en Thomas a Kempis. Als een uitvloeisel van de verander de mentaliteit zijn te beschouwen de Renaissance en het Humanisme. De Renaissance is dat groote tijd perk van gisting, waarin de moderee wereld geboren werd. Het was een eeuw van koken en zieden; een strijd tusschen de oude en de nieuwe wereld, waarifTi het nieuwe zegevierde, een tijd vo> lever, en beweging. Een nieuwe geest nam bezit van de mcnschheid. Kerk en staat, kunst en wetenschap, hemel en aarde zagen er anders uit dan voor heen. De openbare zedelijkheid verzwakte bij het volk, den adel en de geestelijk heid, in kloosters en abdijen. De ge heime diplomatie met haar slimheid en bedrog begon zich te ontwikkelen. De „Vorst" van Macchiavelli werd het model voor de moderne staatslieden. Vooral het geloof in het gezag ging verloren: de boeren verhieven zich tegen de heeren, steden en edelen te gen de vorsten, de geloovigen tegen den paus. Het geloof in de autoriteit verminderde en de individualistische mystiek won veld. Zoo werd het lang zamerhand aan iedereen duidelijk, dat er een hervorming moest komen en deze kwam niet in vrede: de sterke driften van dien tijd hebben geweldi ge omwentelingen en oorlogen ver oorzaakt. By den grooten vooruitgang van wetenschap en kunst kwamen de ont dekkingen van de Nieuwe. Wereld en andere onbekende gewesten en be schavingen: de boekdrukkunst, het kompas en het buskruit werden we reldbeheerschende uitvindingen. Co pernicus, Kepler en Galilei leerden de verbaasde menschheid de wereldorde kennen. De physiologische en anato mische studie ontdekten de geheimen van het menschelijk lichaam en de democratische beweging der kette- ryen deed de individualiteit ontwa ken. Wiclef en Hus vonden tailooze aanhangers. Men verbrak de kluisters der mid deleeuwen, ruimte en rijkdom^ is er in verhoudingen. De nieuwe methoden herschiepen de wereld. Een groote gebeurtenis was in dit opzicht de val van Constantinopel in 1453, waardoor vele Byzantijnsche ge leerden naar Italië uitweken met oude handschriften en gedachten. Plato en Aristoteles waren bij hen niet ver vormd door de systematisatie en de spitsvondigheid der latere scholastie ken en zij werden als gröote meesters in de wetenschap der1; oudheid 'in Italië ontvangen. Ook daar gingen de oogen open voor het verleden, men pytdekte an tieke tempels en beelden,men zag nieuwe schoonheid en de kunst der Goten, de wetenschap der scholastie ken werden verworpen door hen, die voor ware kunstenaars en geleerden wilden doorgaan. Het humanisme ontwikkelde zich snel. De philologie ontstond door de liefde tot de oude talen, de eerste cri- tisch vastgestelde teksten werden ge drukt. Letteren er kunst baseerden zich op de heidensche oudheid en voerden een heidensch leven in de maatschap pij, in de mythologie vond men dich terlijk, de naaktheid schoon, de kunst heeft waarde p zichzelf, de zeden volgden vrij de losheid der ouden na en de slaatsdwingelandij vond men tej-ug bfi de oude Grieken. Het naturalisme kreeg een oorspron- jJtelijk karakter: de Middeleeuwen "^Pagc-i niets van de natuur, noch van de aarde, noch van den mensch, tenzij over 'de kerkvaders en Aristoteles heen, de Renaissance wil de natuur rechtstreeks waarnemen, ontleden, medeleven. Het spreekt vanzelf, dat deze beweging zich daarom vrij moest maken van de autoriteit, die in de middeleeuwen gegolden had, dat het individu en het individueele den boventoon voerden, en vandaar dat er een Hervorming moest komen. Ziedaar in het kort een beeld van dit groote tijdperk uit de geschiedenis. Het beeld van de Renaissance is er een van heftige botsingen tusschen oud en nieuw, traditie en vooruitgang, onder werping aan het gezag en bandelooze vrijheid, autoriteitsgeloof en indivi dueele gewetensvrijheid, dogmatische formuleering en bruisend gevoel; in één woord: de Renaissance, de Wet dergeboorte, is de geboorte van een nieuwe wereld-orde. De groote Italiaansehe dichter Dan te Alighieri, een der schitterendste vertegenwoordigers van de Renaissance. (Het portret is de re productie van het ge deelte van een fresco, voorstellende het Pa radijs, door Giotto). (Nadruk verboden). Naar zooeven bekend is gewor den, aldus het D.N.B., heeft de Duitsehe luchtmacht gisteren £7 Britsehe vliegtuigen in 'luchtge vechten neergeknald. Zeven Brit sehe toestellen werden op den be- ganen grond vernield. Aehttien Duitsehe vliegtuigen zijn niet te ruggekeerd. In den afgeloopen nacht is te Berlgn en omgeving weer lucht alarm gemaakt. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen trachtten Berljjn aan te vallen, doch t|j werSeireeds in de buort van Brand) nburg door luchtdoelge- schht en zoeklichten gedwongen terug'te keeren, aldus het Ti.N.B. Een vliegtuig vloog op groote hoogte over het stadsgedeelte van de rijkshoofdstad. Bommen werden niet uitgeworpen. fj|DE VAN ZWETKOWITSJ. De Zuid-Slavische minister-president Zwetkowitsj heeft gisteren by de ope ning van de regeeringszitting in de gouden zaal van het Banaatsgebouw naar aanleiding van den eersten ver jaardag van de onderteekening van de Servisch-Kroatische overeenstemming (Sporazum) een rede uitgesproken. Hij wees op de binnenlandsche politieke beteekenis van de door hem op 26 Aug. 1939 in opdracht van den prins-regent met den Kroatenleider en plaatsver- vangenden premier, dr Matsjck, be reikte overeenstemming, welke alle conflichten heeft jSpgeheven en het ge meenschappelijke vaderland van de Serven, Kroaten en Slovenen op hechte en gezonde grondslagen heeft ge plaatst. De buitenlandsche politiek. Omtrent de bijeenkomst der Zuid- Slavische regeering in Agram, is in een officieel communique medegedeeld: De regeéring der nationale overeenstem ming heeft hare bijzondere aandacht gewijd aan de problemen der buiten landsche politiek. Zij voert een politiek van behoud van den vrede voor ons volk en van oprechte en vriendschap pelijke politieke en economische sa- menwerking- met alle buren, vooral met onze groote buren Duitschland en Italië. De regiering wenscht echter ook bij deze gelegenheid in het licht te stel len, dat de vriendschap met Duitsch land en Italië in Overeenstemming is met de levensbelangen van Zuid- Slavië. Ook Jood sche kwestie behandeld. Van welingelichte Zuid-Slavische zijde wordt gemeldt, dat de Zuid-Sla vische regeerinjf in haar zitting binnen het kader van haar groote hervormin gen ook de Joodsche kwestie heeft be handeld. De Joden zullen in Zuid- Slavië in het vervolg van alle invloed rijke politieke en economische posities worden uitgeschakeld. Als prgent be schouwt de regeering de uitschakeling der Joden uit den handel in levens middelen. De leiders der Bulgaarsche en Roe- meensche delegaties zijn weer naar Krajowa teruggekeerd. Maandag heb ben zij een langdurige bespreking ge voerd. De besprekingen tusschen de technische commissies duren voort. Thans zijn" de militaire, de juridische en de financieel:- commissies bijeen. De geheele openbare meeningjin Bulgarije wacht met spanning het eindresultaat vart de onderhandelingen af. Dit wordt in den loop van deze week vefwacht. schilderij van Rifaël, dat typisch een der hoofdgedachten van de ™en*issance weergeeft: het teruggrij pen naar motievenuit de mytholo gische oudheid. (Van omen V.P.B.-correspondent) THANS, nu Somaliland geheel in Italiaansehe handen is geval len, kan een tip worden opge licht van dén sluier, waarmede tot dus verre de actie van de Italiaansehe duik booten in den Indischen Oceaan was bedekt. Zij hebben bij de verovering van de Engelsche kokinie een belang-j rijke rol gespeeld. Zij hebben daarbij, ten gevolge van de buitengewoon hooge temperatuur van het water in de tropen, de gloeiende, onafgebroken zonnehitte en de doorzichtigheid van het water tot* op groote diepte, te kampen gehad met moeilijkheden, zooals men die in de Middellandsche Zee slechts in beperkte mate en-in de Noordelijke zeeën in het geheel niet kent. Over de werkzaamheid van de Italiaansehe duikbooten in de Roode Zee, de Golf van Aden en den Indi-, schen Oceaan is tqt op» dezen dag om begrijpelijke redenen het stilzwijgen bewaard. Thans echter blijft, dat het aan de duikbooten is gelukt, het Engelsche scheepvaartverkeer door de Roode Zee en de Golf van Aden in hooge mate te belemmeren en te be- nadeelen. De operaties van de Engel sche vloot in deze waterën wterden nauwlettend gadegeslagen door de duikbooten. De Engelsche oorlogs bodems of de Engelsche convooien konden geen beweging uitvoeren of aa#- Italiaansehe zijde was dit onmid dellijk bekend. Belemmerd scheepvaartverkeer. 4 De onverwachte aanwezighed van Italiaansehe duikbooten in deze om geving heeft tot resultaat gehad, dat het Engelsche scheepvaartverkeer, vooral in de Golf van Aden én de Roode Zee, beperkt werd tot kust vaart van zeer kieinén omvang. De Engelsche koopvaardijschepen wagen zich niet meer in de open zee en varen angstvallig zoo dicht mogelijk onder kust. Groote vlootoperaties zijn door de aanwezigheid van de duikbooten geheel uitgesloten; .én tevens is de kdp ingedrukt aan den levendigen sluikhandel in wapens. stofgoud en ivoor in de Roode Ze^ Zonder ophouden controleerden de duikbooten de Engelsche scheepvaart naar en van» Indië en het Verre Oosten. Eerst later zal de wereld te weten komen zoodra het oogenblik daar voor is aangebroken in hoe 'sterke mate de Italiaansehe onderzeeërs er in geslaagd zijn, in de Golf van Aden, de Roode Zee en den Indischen .Oceaan, de Engelsche verbindingen ter zee met Indië, Egypte en Zuid- Afrika te belemmeren. De waakzaamheid van de* Italiaan sehe onderzeeërs die in efen Egyp tisch blad „barrière des doods" wor den genoertid heeft de vaart Uit Egyptische havens op Jndië en omge keerd vrijwel onmogelijk gemaakt. De gevaren, welke de schepen op deze route liepen, waren lang niet denk beeldig; de Britten hebben het groot ste respect aan den dag gelegd voor hun onderzeesche tegenstanders. Zoolang Italië nog buiten den oor log stond, bedienden de Engelschen zidh voor de vaart in de Roode Zee en de Golf van Aden van kleine kust vaartuigen, die zeer gemakkelijk kun nen manoeuvreeren en waarmede de inboorlingen goederen en levejisifRd- delen plegen te vervoeren. Deze kleine vaartuigen- bewezen den Engelschen uitstekende diensten, daar zij' ten ge volge van hut geringen diepgang uitermate geschikt 2ijn voor het kust- verkeer. Sedert de verschijning van Italiaansehe duikbooten hebben de Engelsehen het gebruik van deze scheepjes geheel moeten opgeven. Tropische hitte. X Verder vestigt men er hier de aan dacht op, dat de Engelschen thans ge noodzaakt zijn, om elk troepentrans port en elk convooi van i rachtschepën in Oostelijke richting te doem bege- leidendoor een aanzienlijke getal zeestrijdkrachten, ten einde deze transporten te beveiligen tegen even» tueele aanvallen van duikbooten. Bij de inscheping van de Britschê troepen in de havens van Somaliland hebben de Engelschen de hulp moeten in- roepen van al hun oorlogsbodems, die zich in de vlootbases van de Golf van Adert bevonden, ten einde de evacua tie zonder stoornis te doen verloopen. Door de aanwezigheid van Italiaan sehe duikbooten in de Roode Zee wordt de bewegingsvrijheid van de" Engelschen ter zee hoe langer hoe meer belemmerd. Met hoe groote moeilijkheden de bemanningen van de duikbooten in deze wateren te kampen hebben, blijkt uit een kort gepubliceerd be richt over de werkzaamheid van deze vaartuigen. Ten gevolge .van de ontzettende hitte, welke op cfeze hoogte heerseht, stelt het oponthoud in een duikboot bijna bovenmenschelyke eischen aai» de bemanning. De onbeschrijflijk hooge temperatuur maakt het verblijl tot-een hel, vooral, omdat het onder water ev/i heet is als aan de opper» vlakte, wijl hét water ten gevolge van de onafgebroken zonnehitte nipt afkoelt; qn "juist in het tegenwoordige seizoen stijgt 'de temperatuur tot zoo danige hoogte, dat de niensch er bijna onder bezwijkt. - - Vooral bjj het onder water varen worden de machinedeelen in de duik» booten zoo heet, dat men ze bijna niet kan aant-aken. Telkens weer komt het j/oor, dat de r-adschappen bij het uit voeren f'an herstellingen brandwon den aarj de handen oploopen. Alleen diegenëh, die door langdurig verblijf in de tropen "aan de hitte gewoon zijn, kunnenjhet in deze booten uithouden.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1