De zonderlinge erfenis tweede Bw». STADSNIEUWS Staring en de Sint Janskerk. DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940 Lagere stand van de werkloosheid. Uil vroeger tyden. AT AAR ANNEER Straatverlichting in de avonduren. Burgerlijke stand. A. O. V.-concerten op Zaterdagmiddag. Kaasmarkt hervat. Verhuizingen binnen de gemeente. SPORT Concentratie ook district Ghuda. «tfeiouD m Abonnementen en Advertentiën. De Goudsche Courant PLAATSELIJK HIEUHS Bergambacht. Berkenwoude. Bodegraven. FEUILLETON. GOUDSCHE GLAZEN VAN BELANG-' KUKKN INVLOED OP VORMING VAN DEN DICHTER. Mr, A. A. J. Ryksen sehryft in', de Nieuwe Rotterdamsche Courant: „Ik ben van Gelderach bloed. Oprecht ia mijn gemoed". Zoo luidt de aanhef van een der be kendste gedichten van A. Ch W. Sta ring; met Gelderland voelde hij zich in het bizonder verbonden. Het ia dan ook niet te verwonderen, dat het wei nig bekend is, dat Staring een deel van zyn jeugd te Gouda heeft doorgebracht. Toch moet dit van belangrijken in vloed op zijn vorming geweest zijn. Busken Huet heeft daarop indertijd in zijn origineelen schrijftrant gewe zen. naar aanleiding van de uitgave van Staring's gedichten door Nicolaas Beets (Litterarische Fantasieën en Kri tieken, le deel blz. 129-133, waarop pater dr. T. Heyman O.P. te Heeswijk, mij op den laatstgehouden Goudache- GLazendag opmerkzaam heeft ge maakt). Busken Huet vertelt daarbij 0.1., dat h«j ten huize van den oudsten zoon van den dichter te Haarlem inzage heeft gehad „in eenige nagelaten papieren". „Daaronder bevonden zich", zoo zegt Huet, „de aanhef eener eiggp levens beschrijving, met wenken omtrent de geschilderde glazen te Gouda", waar Staring eerst op de Fransche en later op de Latijnsche school ging. Jammer genoeg schijnen deze aantee- keningen niet meer te vinden te zijn. Busken Huet geeft'de eerste relatie van Staring met de oude Nederlandsche glosschilderingen in de volgende teeke- ning weer 19 jaar te Gouda ap school. j.Omslreeks het jaar 1780, toen Sta ring daar zijn opvoeding genoot, „wa ren in dë Grootie Kerk te Gouda de voor de teerlingen \^in de Latijnsche en Franscjie scholen bestemde banken op zoo grooten afstand van den predik stoel gelegen, dat het niet mogelijk was in dien uithoek één woord te verstaan van hetgeen door den gewijden rede naar verkondigd werd. Ik zal niet zeg gen, dat de jonge Staring, die van zijn zesde tot zijn zestiende jaar te Gouda school flag en destijds iederen Zondag met de gemeente mede opging naar het bedehuis, niet somtijds, vooral bij het naderen van dat zestiende, de genoem de omstandigheid tot voorwendsel ge bezigd heeft om onder de preek den blik te laten weiden over de zedigste meisjes in het schip, doch stellig Onver deelder was de aandacht, door hém ge wijd aan de fraai geschilderde venster glazen in het koor en rondom. Dat Dat tienjarige turen, week aan week, op Gouda's wonderwerken is ongetwijfeld wan invloed geweest op zijne vorming; en zoo de herinnering dier gedwongen tempelbezoeken in de dagen zijner jeugcl, hem nog in latere jaren tot een onregelmatig kerkganger gemaakt heeft, aan diezelfde schijnbaar nutte- looze bedevaarten dankte hij voor een deel zijn kunstzin, de oud-vaderland- ache wending van zijnen geest, de de gelijkheid van zijn talent, en niet het minst zijne sympathie voor het rpman- tismc". y Busken, Huet herinnert er dan aan: „Er steekt in de negen en twintig ge schilderde glazen van de $int Jan, in zijne beschrijving van Gouda zoo nauwkeurig opgesomd door den Heere Ignatius Walvis, allerhande leering; en Sjarjrvg was van jongs af te leergierig, te ernstig, te nadenkend, om daar zijn voordeel niet mee te doen Tusschen de vervaardiging van het eerste dier gla zen, in 1555 door Georg van Egmont, zestigsten bisschop van Utrecht, aan de uit hare asch herrezen kerk vdreerd, en die van het laatste, een geschenk dor Staten van Holland in 1603 of daar omtrent, ligt het belangrijkst tijdvak onzer vaderlandsche geschiedenis". Inderdaad moet het tot het jonge ge moed van Staring gesproken hebbn, dst in één kerk dezelfde Dirck Cra- beth in den Noorderdwarsbeuk eer glas uitvoerde voor Philips II' en enkels jaren later in den Zuiderdwarsbeuk voor Prins Willem van Oranje en dat deze tegenpolen na de reformatie om vat worden door het glas van de Sta ten van Holland met een symbolische voorstelling van „de vryheit dej- consciëntie". Glazen werden prisma van Staring's blik. Busken Huet merkt dan ook op: „Staring kon niet opgroeieft by den arbeid dezer meesters, zonder onwille keurig en ten goede besmet te worden met beginselen van romantisme. Van hetgeen hy in later tijd, voor de mid deleeuwen gevoeld heeft\ daarvan ge tuigen zijne verhalen in pneriP" efe poëzie, zijne germanistisch^ studiën ei liefhebberijen, en zelfs zijne ingeriov menheid mat het hem in eigendom toe] behoorend handschrift van Maerlant's Rijmbijbel. Doch nboit, verbeeld ik mij, zou het overigens rvgt natuurlijk en verklaarbaar protestantsch vooroordeel dat de geschiedenis der Nederlandsche beschaving doet aanvangen by de Unie van Utrecht, hem zqo vriomdgebleven zijn f of zou hij zich zoo gemakkelijk bewogen hebben in zijne geldersche ge schiedenissen van den hertogelijken tijd, of zich zoo vermeid in de wereld der ridderlijke en der godsdienstige legehde, zoo hij niet in zijne kinder en zyne aankomende jongelingsjaren betooverd ware geworden door de Goudsche glazen. Die glazen zijn het prisma geweest, waardoor hy de mid del-eeuwen heeft leeren beschouwen". Tenslotte vergelijkt Huet de dichter lijke nalatenschap van Staring met een der meesterwerken van Wouter of Dirck Crabeth: „een geheel, even volmaakt van tee- kehing als schitterend van koloriet za- mengesteld uit een aantal in zichzelf schijnbaar onaanzienlijke deelen. Brok jes vensterglas, in lood gevat, maar be stemd nog door de verre nakomeling schap geprezen te worden als een uit één stuk gegoten monument van kunst en arbeid." a 21! GOUDSCHE ARBEIDERS WERKEN lil DUITSCHLAND. Het cyfer van den stand van de werkloosheid vermeldt op het oogen- blik 1205 ingeschrevenen. Sinds de laatste opgave, die van twee maanden geleden dateert, is dus een aanzien lijke vermindering van de werkloos heid ingetreden, daar toen het totaal 2186 bedroeg. Het cijfer van 1205 is het laagste, dat gedurende een reeks van jaren is be reikt en dat ook lager ligt dan bij den stand van vóór 10 Mei jl. De laagste stand vorig jaar was 1423, de laagste voor 10 Mei jl. 1350. Op de situatie is mede van invloed de uitzending naar Duitschland, daar in het cijfer van 1205 uiteraard niet zijn opgenomen degenen, die in Duitschland arbeid hebben gekregen. Het aantal Goudsche werklooze arbeiders, die in Duitsch land werken, bedraagt momenteel 212, voornamelijk bouwvakarbeiders en ook een aantal kaaspakhuisknechts. Het aantal in Duitschland te plaatsen personen zal nog étijgen naarmate er aanvragen om personeel inkomen. In werkverschaffing zijn momenteel 447 personen werkzaam, wier aantal in het cijfer van 1205 is begrepen. In werkverschaffing léerl^n bij ge meentelijke objecten 276; by de land- ontginning te Nieuwkoop 64, bij den wegaanleg in de Krimpenerwaard 7 en bij den wegaanleg in de provincie Utrecht onder Loenen 100 personen. Van de 1205 ingeschreven personen zijn er 801 steuntrekkend. WEER EEN FIETS ONTVREEMD. Ten nadeelelvan een chauffeur uit Amsterdam is uit de Eerste School straat een rijwiel ontvreemd. DE „GOUDSCHE COURANT- MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. Uit den gemeenteraad Voop not. worden aangenomen dispositiëh van heeren gedep. staten, waarby liiachti- ging wordt verleend zich in hooger beroep te verdedigen tegen de vorde- dering van de commissie van 4t<jui- datie der zaken van de voormalige moniboirkamers en goedgekeurd wordt het raadsbesluit tot het bouwen van een stal yoor de paarden der officie ren van het garnizoen. B. en W. leveren de .begrooting in voor 1866, in ontrang 175.889.91, in uitgaaf 175.862,12; batig saldo f 7.79. De geloofsbrieven van den h. Reu- tinger, benoemd tot raadslid, wordeh onderzocht en in orde bevonden. Tot zijne toelating wordt besloten. 59 JAAR GELEDEN. Het was 40 jaar geleden dat de zeergprw. herder van Moordrecht, pastoor Van der Drift, voor de eerste maal plechtig het H. Misoffer had op gedragen. Hoewel de beminde pastoor het verlangen had te kennen gegeven, dat men "voor deze gelegenheid geen manifestaties zou houden, is toch de dag niet onopgemerkt voorbij gegaan, integendeel als een hooge feestdag gevierd. Men weet toch hoe de edele priester reeds meer dan 32 jaren voor de belangen van zijn parochianen ge werkt heeft en welke vruchten zijn verdienstelijk en werkzaam leven nog dagelijks voor de parochie draagt. Welsprekend en diep-treffend heeft dit dan ook de zeereerw. deken van Gouda, P. C. Th. Malingré aange toond, toen zijn eerw. na het Evangelie den kansel beklom. Veel blijken van erkentelijkheid en hulde bood men ih den loop van den dag den jubilaris kan. De parochianen hadden hun geachten pastoor een prachtige communiebank vereerd, ter wijl andere gezindten, met den edel- achtbaren heer burgemeester en de wethouders aan het hoofd, bewijzen hunner hoogachting gaven door ge- lukwenschen en een keurig bewerkt geschenk, bestaande in een tafeltje met sierlijken rand en een middelstuk, voorstellende, in paarlemoer, kerk en pastorie van Moórdrecht, volgens des kundigen een waar kunststuk van teekening en uitjvoering. 25 JAAR GELEDEN. De 51ste lijst yan bijdragen van het Kon Nat. Steuncomité vermeldt onder meer een gift van de Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda van ƒ25.000. 29 Aug. 8 uur Houtmansplantsoen t Concert Chr. Muziekvereeniging De Bazuin. -29 Aug. 8 uur Vrije Evangelische ge meente: Bijbellezing en bidstond. 29 en 30 Aug. 6.368 uur Ambachts school: Inschrijving van leerlingen. 2 Sept., tot 11.39 uur, Poffertjeskraam fa. v. d. Steen, Spoorstraat: Poffer tjesdag ten bate van het Van der Steen-fonds, Geboren; 27 Aug.Rudolf Jo hannes Ludwig..z. van A. M. Schot en A. M. Esser, Fluw.singel 101. 26 Aug.: Cornelis Johannes Jacobus, z. van J. A. Koot en J. C. A. Bon- boom, Gr. Florisweg 19. 28 Aug.: Arnoldus Hendricus, z. van J. W. Dikhooff en R. H. Daverveld, Vorstmanstraat 37. Getrouwd: 28 Aug.: Th. A. Ri eken en A. H. Versteeg; J, H. van Bu ren en M. Marine; A. Schoonderwoerd en H. B, Borst; J. Jen Hertog en G. H. Roelofs; C. de Koning en J. O. van der Boon; G. Fokkers en R. Radix. Overleden: 27 Aug. Dina van der Bree, wed. van J. Ph. Aret, 83 jl 28 Aug.: Joh. Keuning, wed. J. B. de Jong, '85 jaar. De concepten der Arnhemsche Or- kestvereeniging voor de Vereeniging Goudsche Volksconoert zullen dit sei zoen op Zaterdagmiddag gegeven wor den. Het bestuur vertrouwt dat dit door velen metvreugde zal worden gelezen. De concerten zijn bepaald op 28 September, 23 November, 8 Februari en 10 Mti. SPECIALE LAMPEN OP VOOR NAAMSTE PUNTEND Op donkere avonden zooals de laat ste dagen bij bewolkte lucht en afne mende maan, valt het by de verduis tering niet mede den weg te vinden en te meer gelden de moeilijkheden voor hen, die des avonds na het invallen der duisternis nog over straat moeten, in een zoo waterrijke stad als de onze. Op de gevaarlijkste punten heeft de Opbouwdienst hekken geplaatst en geschilderd, maar in een plaats als Gouda met zoovele grachten kan men uiteraard niet overal langs den water kant een hek zetten. Ondar.ks de groot ste voorzichtigheid valt het niet mede zich te oriënteeren en herhaaldelijk .•yn al weggebruikers het goede pad bijster geraakt enin het water terecht gekomen. Bu de komst van het najaar zullen ongetwijfeld de moeilijkheden r.og grootér worden en deze situatie maakt meerdere voorzieningen noodig. In verschil'enrie groote steden treft men een éer ichting van met afge schermde lantaarns. weliswaar in be perkt aantal, maar die toch een betere oriënteering mogelijk maken. Het zal bet publiek genoegen doen te verne men, dat het voornemen bestaat ook te Gouda een straatverlichting in te voeren. Te dezer zake moeten nog al- gemeene richtlijnen gegeven worden, maar reeds kan-aangenomen worden, dat hier des avonds gedurende eenige uren lantaarns zullen branden. De daartoe bestaande plannen zullen bin-, oenkort worden uitgevoerd. Zopa's spreekt zal de verlichting slechts bescheiden zyn. Er mag geen i'cht uitstralen, zoodat men op speciale lampen is aangewezen, die meer als weg a ijzer dan als verlichting zullen zijn te beschouwen. Niet alle lantaarns zullen wordep ontstoken, alleen op de voornaamste punten zal de verlichting branden. Niettemin zal het beter doen- iyk worden den weg te vinden dan thans het g]val is. VEEL VRAAG NAAR HET PRODUCT Nadat vorige week geen kaasmarkt /was gehouden, ging na de gisteren in werking getreden reguler ring van den kaashandel en de daarmede gepaard gaande opheffing van het tijdelijk" Ver bod van het verhandelen van kaas de markt heden weer gewoon door. De producenten brachten hun product in goede hoeveelheid ter markt, waar, nu Je handel tien dagen had stil gestaan, .een flinke vraag bestond en Ae kaas vlug werd verhandeld. De prijzen be wogen zich op de maxima, die daar voor bij de getroffen regeling zijn ge steld, van 38 tot 4044 cent per pond, terwijl de zware daar nog 1W boven uit gingen. Er was veel drukte en nadat ,dézê maand eerst een markt zonder textiel en daarop een markt-zonder kaas was gehouden, had alles weer het gewone aanzien. A. en J. Harreman, van Snoijstraat 3 'naar Snoijstraat 14; J. H. Prevoo van Boschweg 15 naar Chr. de Wet straat 17; J. G. van Brugge, van Derde Kade 148 naar Nic. Beetsstraat 17; A. F. Eikelenboom, van IJssenaan 117 n. Kon. Wilhelminaweg 201; Wed. H. W. van der LooEnghardt, van Turf markt 20 naar Oosthaven 52; J. Ernst, van Bockenbergstraat 2 naar Hout mansplantsoen 9; G. J. van der Flier, van St. Josephstraat 9 naar Vrouwe- vestesteeg 3; J. Jongeneel, van Winter dijk 17 naar Walvisstraat 52; Chr. J. Klerks, van Nobelstraat 83 naar Raam 158; J. A. .A. van Rhijn, van Keizer straat 106 naar Kuiperstraat 35; Wed. A. de GraafRomeyn, van Derde Ka de 126 naar Vossiusstraat 24; J. Spee, van Kruidenierstraat 21 naar Raam 187; Wed. J. C. van Maarenvan Tel lingen, van Fluweelensingel 46 naar Fluw.singel 44; Th. H. Timmermann, van Bothastraat 24 naar Bothastraat straat 22; A. van Wijngaarden, van Eerste Kade 43 naar Derde Kade 59; S. J. de Jong, van Tollensstraat 133 n. Kezizerstraat 106; E. Flower, van Korte Tiendeweg 16 naar Hoogstraat 23 bov.; G. Blommendaal, van Kattensingel 34 ben. naar Ridder van Catsweg 67a; J. W. M. Botterop, van Houtmansplant soen 2A naar Kuiperstraat 29 boven; G. Janssen, van de la Reylaan L naar Doelenstraat 29; G. Gravesteijn, van Gouwe 42 naar Willens 113. VOETBAL. AFDEELINt* GOUDA VAN NEDERLANDSCHEN VOETBAL BOND OPGERICHT. De concentratie in de voetbalbonden heeft thans ook in het district Gouda haar beslag gekregen, In een gister avond gehouden bestuursvergadering is de afdeeling Gouda van den Neder- landschen Voetbalbond tot stand ge komen, waarin zijn opgenomen de Goudsche Voetbalbond*, het district Gouda van den Diocesanen Haarlem- Schen Voetbalbond, de afdeeling Gouda van- den Nederlandschen Arbeiders Sport bond en de afdeeling Gouda van dek Nederlandschen Christelijken Voetbalbond. Hét bestuur bestaat uit elf leden, de zeven leden van den vroegeren Goud- schen Voetbalbond, twee vertegen woordigers van den DJI.V.B. en een van elk der beide andere bonden. Het bestuur bestaat uit de heeren H. M. v. Triet, G. van Tilburg. (D. A. Oskam. J. C. Kapteyn, H. Frpderiks. C. J. Bakker, W. Boosman (allen G.V.B.), H. Lorjé. Th. Arts (beiden D.H.V.B.), M Kolster (N.A,S.B.) en J. de Weger (N.C.y.B.J. Als voorzitter is gekozen de heer H. M.van Triet en als secretaris de heer G. van Tilburg, die deze functies ook in den G.V.B. vervulden. De ove rige functies zullen nader worden verdeeld. De G.V.B. brengt in dé nieuwe* afd. haar 26 vereenigingen in|, de D.H.V.B. haar zes vereenigingen D.O.N.K., Alphensche Boys. U.N.I.O. (OudeWa- ter). E.S.T.O. (Bodegraven), V.B.P. (Woerden) en R.V.C. (Reeuwijk), de N.A.S.B. de vereeniging De Roode Duivels te Gouda en de N.C.V.B. de vereeniging Jodan Boys te Gouda, welke laatste club alleen zal uitkomen als 'n Zaterdagmiddagcompetitie wordt ingesteld. Daar de gelegenheid tot in- scliryving nog openstaat, valt nog niét te zeggen hoeveel elftallen de nieuwe organisatie zal tellen. Vermoedelijk zullen in vergelijking met de vroegere G.V.B.-eompetitie tien a twaalf elf tallen meer uitkomen. De aanvang van de competitie is bepaald op 15 September a.S. De in de jaarvergadering van den Goudschen Voetbalbond uitgesproken wordt eiken avond b(j vele dui zenden abonnés bezorgd in GOUDA, Alphen a. d. Rijn, Ammerstol, Bergambacht. Berkenwoude, Bo degraven, Boskoop, Drtebrugge, Gouderak, Haastrecht, Heken- dorp, Moercapelle, Moordrecht, Nieuwerkerk a. d. IJssel, Ouder-' kerk a. d. IJssel, Oudewater, Polsbroek, Reeuwijk. Schoonho ven, Stolwijk, Waddinxveen, Woerden, Zevenhuizen. ABONNEMENTSPRIJS: voor Gouda 17 cent per week, f 0.75 per maand of 2.25 per kwartaal, buiten Gouda 18 cent per week, -overal waar de bezorging plaats vindt. Postabonnement per kwar taal 3.15. Alles bij vooruitbe taling. ADVERTENTIEPRIJS; 1—5 ge wone regels 1.05, elke regel meer 0.20. INGEZONDEN MEDEDEELIN- GEN op een gewone tekstpagina: 13 regels 1.25. elke regel meer f 0.40. By overeenkomst geredu ceerde prijzen volgens speciaal tariel. KWARTJESRUBRIEK (kleine advertentiën) alleen des Zater dags: 1—3 regels 0.25, elke regel meer f 0.10, maximum grootte 6 regels. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Inzending tot Vrijdagmiddag 2 uur. Opgaaf van abonnementen en advertentiën in te zenden aan het Bureau: Markt 31, Gouda, TeL 2745 en bij de plaatselijke agen ten. vrees, dat dit district zijn «gen orga nisatie zou verliezen en in een anderen bond zou worden opgenomen, is dus geen werkelijkheid geworden, de G.V. B. blijf als afdeeling Gouda van den N.V.B. als zelfstandig orgaan bestaan. BURGERLIJKE STAND. Geooren: Adriana Gijsbertje, d. van K. J. van den Heuvel ei) van J. van Aaken. EIER VEILING. V' Op de eierenveiling van de Pluim- veevereeniging V.Z.O.D. werd voor kipeieren besteed van 5.505.75 en voor heneieren Van 4.254.75 per 100 stuks. WEGVERBETERING. Men is druk bezig om de verharde wegen in de Krimpenerwaard van een nieuwe slijtlaag te voorzien. Verschil lende personen vinden hierbij werk, PREDIKBEURT VOOR VRIJDAG. Gerei. Gem.: 6.45 uur: ds. Heijkoop uit Utrecht. HET BOERENFRONT. Dinsdagmorgen, werd in het Beurs gebouw een openbare vergadering van het Boerenfront gehouden. De heer J« Rijlaarsdam sprak een kort openings woord, waarna ir. Rispens, secretaris van het Boerenfront, sprak over dbel en streven van het Boerehfront ep de houding daarvan tegenover de be staande landbouworganisaties. (Nadruk verboden.) 24) Plotseling sprong Lore op en liep naar de deur. Zy luisterde daar een poosje en kwam toen terug. Bertha, fluisterde zij. Wat danT Je zegt, en dat klopt, dat nie mand een vermoeden had. Maar als de brandkast pas kort geleden ont dekt is. Je weet toch wel die geschie denis, die Ik onlangs las, van een mooi dienstmeisje, wier geliefde in breker was? Als Bertha nu, bij het 1 werken ln de kamer, de brandkast ontdekt heeft... Je bent mal, Bertha is toch het nichtje van Reimann. Wat geeft dat? Ik vind het gemeen iemand te verdenken. Wie praat er over verdenken? Lore gloeide. Haar stem daalde tot een nauwelijks hoorbaar gefluister. Als wij over het raadsel naden ken, dan moeten wij alles In aanmer king nemen, Hanni. Bertha is de eenige vreemde hier in huis. En is het je niet opgevallen hole kalm zij vannacht was en aangekleed was zij sok, heelemaal aangekleed, daar denk ik nu pas aan, het watoch twee uur in den nacljt. Hanni opende den mond, wilde iets zeggen, maar zij'was te verrast. Wer kelijk, Bertha was geheel gekleed ge weest. Ja, Zij herinnerde het zich nu precies. Toen zij in haar peignoirs beneden kwamen, had Bertha gekleed •aast Reimann gestaan. Zelfs schoe nen had zij aangehad, ja, beslist en dat om twee uur in den nacht. Of misschien Reimann zelf? Neen dat was niet uit te denken! Doodsbleek en bevend keken de zusters elkaar aan. Bertha en Rei mann, wolven In schaapskleeren, die met de inbrekers gemeene zaak maakten? Neen, neen, waarom zou Reimann dan zoo'n lawaai hebben ge maakt en geschoten had hij ook. Neen, Reimann was het niet. Maar Bertha bleef verdacht. Zoo vlug kon Iemand zich niet aankleeden. En zij was een jong ding, niemand zou het vreemd hebben gevonden als zij bang was geweest en bang was zij niet geweest! De zusters probeerden zich kleinighe den te herinneren, maar 't lukte haar niet. Doch waarvoor heeft men détails noodig als de hoofdzaak vast staat? Bertha 1 Het sloeg vijf uur. Zij merkten het nauwelijks. Zij fluisterden met elkaar, zwegen en fluisterden opnieuw. Wat moest men doen? Bertha ontslaan? De politie een wenk geven? De ad vocaat op de hoogte brengen. Rei mann ln verl rouwen nemen? Wat doen? Wat doen? Als men Bertha den dienst opzei, was zij gewaarschuwd en de anderen met haar. Als zij de politie waar schuwden en Bertha's onschuld zou fjlijken, wat toch mogelijk, hoewel erg onwaarschijnlijk was, dah had den zij het meisje bitter onrecht ge daan. Met Reimann praten was ook doelloos. Hij zou woedend zijn, dat men een bloedverwante van,hem zoo beschuldigde. Ja, eigenlijk bleef al leen Knauer over, maar hadden zij zich niet voorgenomen niet meer met hem' over de dingen van het huis te praten? En tenslotte, wat zou hij doen als men hem in vertrouwen nam? Haar uitlachen of naar de politie gaan! Het eerste hadden zij niet noo dig en het laatste konden zij tenslotte zelf ook wel. Ja, wat te doen? Toen het bijna zes uur was, gingen zij naar boven en hurkten in bed naast elkaar, waar zij bleven fluis ter n. Honderd plannen werden over wogen en weder verworpen. Deson danks stond het vast, dat er iets moest gebeuren. Het beste was een grooten ond zoekingstoeht te onderne men, want oehalve dit, was er nog "genoeg geheimzinnigs, dat ot.derzochl diende te worden. Zij fluisterden en overlegüen en vonden tenslotte een uitweg. Ep 'dit feit werkte zoo kal meerend op haar zenuwen, dat zij ondanks alles weer in slaap vielen en pas wakker werden toen Bertha om acht uur klopte en met een vrie-Jolijken morgengroet de koffie bracht. Een uur later verscheen dokter Knauer. Hy had, zooals ny vertelde, willen opbellen, maar tot zijn schrik van de telefooncentrale gehoord, dat de leiding gestoord was. Toen was Hij zelf gekomen en had zooeven van Ber tha gehoord wat er vannacht gebeurd was. Niet te begrijpen! riep hy uit. Maar goed, dat alles zoo afgeloo- pen is! Ik was sprakeloos, toen ik van de brandkast hoorde. Hy lachte en zyn oogen schitterden. Om elf uur moet ik by het gerecht zyn, ik he'b dus nog even tyd, wilt u my de ju- weelen laten zien? Toen hy ze in de hand hield, kende zyn bewondering geen grenzen. Wedden dat u er bij den eersten den besten juwelier twintig of dertig dui zend mark voor krijgt! riep hy uit. Deze bewerking, deze methode van slijpen, heb ik nog nooit gezien. Zijn dat de Juweelen van gravin Sanowsky? Misschien. Maar Ik geloof het niet. Hoe zouden die hier komen? Ze zyn van ui Dat meent u toch niet? Ja, want van wie zou het (jollier anders zyn? Hy lachte. Is het lidis en alles wat daarby hoort, u niet ge schonken, of niet soms? Dit is volko men rechtsgeldig, zelfs dan als het collier werkeiyk van gravin Sanows ky ia geweest. Zy heeft het verlies niet aangegeven en geen verzekerings maatschappij heoft er melding van gemaakt. Trouwens zy ia buitenalanda. Het zou haar ook nooit in het hoofd komen rechten op dit collier te doen gelden, want als zy dit deed zou zy toegeven, dat zy zich onder de gasten van de speélclub bevond. My blyft dus alleen over u geluk te wenschen. Hanni glimlachte verachtelyk. Niet zoo snel, zeide zij en sloot het collier weer weg. Myn zuster en ik willen er niets mee te maken hébben, wié van ons zou zoo iets dra gen? •V Maar u kunt hef, verkoopen. Zeker. Misschien, ik zeg, mis schien doen wy het ook. Als de her komst absoluut niet vast te stellen is. Maar voorloopig gaat het naar een banksafe. Voelt u ër dus niets voor zulk een som te bezitten? Hanni lachte. Geld is altyd iets vervelends en ik vind, dat het alleen prettig is als men het zelf verdiend heeft. En wat wilt u, Wy hebben ge noeg. Men heeft ons vierduizend mark gegeven. Hy keek haar bewonderend aan, maar hy zweeg. Tja. Hanni fronste de wenkbrau wen. Afwachten, misschien is de eigenaar nog wel op te sporen. En tot zoolangpwilt u de juwee len in een safe bewaren? Nu goed, u hebt geiyk. Geeft u het maar aan my, ik zal dat voor u doen. Maar dokter, ik wil u toch niet lastig vallen) riep zy haastig. Neen, neen, dat doen wij zelfl Hy was even teleurgesteld, doch dan lachte hy, maar Hanni had de uitdrukking, welke even op zyn ge zicht had gelegen, opgemerkt. Deze ontdekking maakte haar nog peinzen- der. Was hy teleurgesteld geweest, dat hy haar niet van dienst mocht zijn, of had het een andere reden? Deze eeuwige geheimen. Neen. er moest iets gebeuren om achter de coulissen van dit tooneel te komen. En er gebeurde ook iets, zelfs nog dienzelfden middag.' Daar Hanni, terwille van haar cur sus, geen tyd had iets te doen, ging Lore naar de stad. In de Leipziger- straat ging zy naar een, op de tweede étage van een huis gelegen kantoor, waar op de deur een bord met den naam „Schmidt" was aangebracht. Zij kende mynheer Schmidt niet en zy zou ook niet op de absurde ge dachte gekomen zyn kennis met hem te maken, doch Hanni en zy hadden sedert eenigen tyd zyn naam gehoord. Dat hing met eep zeer interessant proces samen. Zy hadden er, het was al eenige jaren geleden, over in de kranten gelezen en by dit proces, dat om groote waarden ging, speelde mynheer Schmidt een groote rol, want hy was detective en had ln de zaak zooveel bewysmateriaal bijeen gebracht, dat de rechter in een open bare zitting mynheer Schmidt had gecomplimenteerd. Sedert dien tyd was de naam van mynheer Schmidt by Hanni en Lore een soort begrip geworden. (Wtnk eemotod.)

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 3