Griekenland in het nauw op 31 Augustus E Geen demonstraties rjdag 30 Augustus 1940 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN jaargang, N». 20413 Ie' Gedrukte stemming in de hoofdstad In de branding van de partijdigheid Wie vuurde de torpedo op de Helli af? BINNENIAND ERNSTIGE RAMP TE ZALTBOMMEL, Gedeelte van brug op twee bakken terecht gekomen. Aantal slachtoffers valt mee. Er zal streng tegen worden opgetreden De Zaterdag moet als een gewone werkdag worden beschouwd - Elke buitengewone ge draging kan als demonstratie worden opgevat WINKELSLUITING IN DEN KOMENDEN WINTER. Voorbarige berichten. DE RIJKSCOMMIS SARIS IN TWENJHE. Bezoek aan de zout- en de textielindustrie. COLL ƒ325. GEGELD ER JAAR. Mogelijkheden van vrijstelling. DE NIEUWE JAPANSCHE KOERS. Ontslag van pro-En- gelsche en pro-Ame- kaansche diploma ten. LOONEN EN SALARISSEN. Verbod van verlaging. Directeur F. TIETER Postgiro 4(400 Bur. Markt (1. TeL 2T4S TEN AD. o on) onzen V.P.B.-correspondent) Athene, Augustus 1940. GRIEKENLAND verkeert on tegenzeggelijk op dit oogen- bliki in eeh zeer moeilijker. Hud, waarvan het zich zeer goed ^riut is- Het is het voorwerp van nifctaard tegenstrijdige belangen, „pdoor het voortdurend gevaar in conflict te komen met een qo de oorlogvoerende mogendheden. METAXAS, dl Grieksche minister-president. De voorvallen van de laatste dagen liebben hier een zeer gedrukte stem ming te weeg gebracht. De wisseling van nota's met Italië verontrust de openbare meening. Het feit, dat de ree-oorlog in de Middellandsche Zee zich voor een deel afspeelt in de nabij heid van de Grieksche kusten maakt de Grieken zenuwachtig. Officieel wordt natuurlijk beweerd, dat Grie kenland in geen geval zijn neutraliteit al prys geven en zijn uiterste best doet, deze naar alle zijden strikt te handhaven. Het is echter een bekend feit, dat de stemming in verantwoor delijke kringen verdeeld is. Terwijl een deel der1 politici öpenlijk of in het jeheim sympathiseert met Engeland Waarbij men zelfs nog vaag zin- zpeelt op hetgeen de Engelschman Byron meer dan een eeuw geleden heeft gedaan, om Griekenland de vrij heid te helpen heroveren! hellen aderen daarentegen over naar meer toenadering tot Italië. Weer anderen doen inderdaad eerlijk hun best, tus- aken de beide klippen door te zeilen neutraal te blijven. De „man in the street" is over het algemeen niet lin staat om te begrijpen, waaraan ae huidige moeilijkroeden zijn te wijten. *»ji verlangt niets meer, dan Griek te hju en te blijven. W* beeft de „Hel. Worpedeerd 0e heftige beroering, ontslaan door «w verraderlijk torpedeeren van een Griekenland's moderne oorlogs bodems, de Helli, zonder de minste jtohtbare aanleiding, begint te luwen. P®rs heeft zich, blijkbaar op aan- an hoogerhand, zooveel mo- Wft onthouden van vermoedens en fjypkngen; doch onder de bevolking legde men zich deze beperking niet JP*n de wildste geruchten deden de Velen zagen de naaste toe- met groote bezorgdheid tege- De vrees voor een onmiddellijk fokken worden in den oorlog is nu J°|Jgszins geweken, doch de dreiging bestaan en drukt haar stempel On? dage*Üksche teven. hier ziet men het verschijnsel, JJr*® meest bezorgden of de meest JTjjitzienden z*ch haasten voor- in te slaan, wat anders niet in ^Volkskarakter ligt. Veel valt er kantens niet te hamsteren, want men indruk, dat de algemeene U^j^JgÉet byster groot zijn. Waar oUc hver het algemeen drtneeste jjjltelling voor aan den dag legt, J®6* en olie. is hier onder den ipdruk ge- JJJ^van de geruchten over Itaiiaan- i*t^i?ePenCOncentraties aan de gren" jw**0 Albanië, welke geruchten ove- bekwamen spoed zijn tegen- I32i ®Vzomiere militaire maat- Achtbare, hebben de H^ikmingen niet na zich gesleept. in de straten van de 1 aiet meer drukte van solda ten dan vroeger. Misschien heeft men zekere voorbereidingen getroffen aan de grens, doch hierover lekt niets uit, ongetwijfeld om dit aan de andere zijde niet te doen opvatten als een provocatie: De Alblneesche minderheid. In Grieksche gezaghebbende kringen wordt met klem tegengesproken, dat de Albaneezen, die onder Grieksche heerschappij staan, onderdrukt wor den, zooals Italië beweert. Overigens moet worden- geconstateerd, dat de Griek over het algemeen niet erg goed op de hoogte is van geografie. Het is niet overdreven tc zeggen, dat hij mis schien meer afweet van het buitenland, dan van zijn eigen land. Als zeevarend volk komen de Grieken in alle havens van de wereld, maar het stuk Albanië, dat deel uitmaakt van Griekenland, is den meesten onbekend. Iets anders wordt het echter, wan neer zij vrees beginnen te koesteren, dat dit deel van hun gebied gevaar begint te loopen, door een andere mogendheid te worden bezet. Dan be ginnen zij bij voorbaat heftig te protesteeren. Deze vrees voor gebieds- roof zit eiken bewoner van den Balkan in het bloed; en verwonderlijk is dit niet, wanneer men bedenkt, dat bijna alle Balkanstaten te eeniger tijd heb ben getracht, zich te verrijken ten koste van hun buren. En het heeft heel waf- voeten in de aarde om het door een ander geannexeerde gebied weer terug te krijgen! Daarom speelt Griekenland tegen over Italië terecht of ten/onrechte de beleedigde onschuld. Het kent geen Albaneesche minderheidskwestic. Van ontevredenheid onder de Grieksch- Albaneesche bevolking heeft het nooit gehoord. De menscheri zijn tevreden, anders zouden ze wel geklaagd heb ben (of deze klachten ooit tot Athene, zouden zijn doorgedrongen, is een an dere vraag!) Wat den moord op Hoggia betreft, waarover zooveel te doen is geweest ten eerste beweert men hier, dat hij niet door Grieken, maar door zijn eigen landslieden is ver moord Owat de Italianen tegenspreken) en ten tweede heeft de politiek hier in elk geval niets mede te maken, want hij.moge dan een patriot zijn ge weest, dit neemt niet weg, dat hij een bandiet was, op wiens hoofd door de Griekschp regeering een premie was gesteld.. Dat niemand deze premie is komen opeisqhen, voert fnen hier aan als bewijs, dat de moordenaars Alba neezen warenThans gaan er ge ruchten over een tweeden politieken moord op een Albanees, die wellicht aanleiding zal geven tot nieuwe moeilijkheden. pute iep de AANTAL .DOÖDEN ZAL WAAR SCHIJNLIJK BDVEN DE 2» STIJGEN Vanochtend omstreeks negen uur te bij de herstelwerkzaamheden aan de spoorbrug te Zaltbommel een ongeluk van catastrofalen omvang geschiedt. Bij het opblazen van de spoorbrug in de eerste oorlogsdagen is het Noor delijke gedeelte van deze brug intact gebleven. Dit gedeelte was men thans bezig te verwijderen, ten einde het over te brengen naar de spoorbrug te Hedel, waarin dit gedeelte juist Het bruggedeelte werd tusschen pijlers losgebrand en daarna op hulp pijlers geplaatst, ten einde het met zoogenaamde bokken naar de nieuwe plaats van bestemming te verveeren. Vanochtend nu, bij het wegsieepen van het brugstuk tusschen de pijlera is het door tot nog toe onbekende oorzaak in schuine richting komen te hangen, tengevolge waarvan het gevaarte kan telde en in de Waai stortte. Bij zijn val kwam het brugstuk op twee „bakken" terecht, die in het water lagen en waarop zich ongeveer veertig arbeiders bevonden van de Nederlandsche Droogdok Maatschappij, die het werk uitvoert. De bakken werden in de diepte gedrukt en allen raakten te water. Het reddingswerk werd onmiddellijk ter hand genomen. Zeven dooden heeft men reeds kunnen bergen. Ver der zijn elf gewonden in het zieken huis te Zaltbommel opgenomen, waar heen ook de lijken zijn gevoerd. In- tusschen wordt de rivier op de plaats van het ongeluk afgedregd. Men ver moedt, dat nog twintig dooden te betreuren zijn. Nader meldt het A. N. P.: Naar wij nader vernemen, is het aan tal slachtoffers, dat de val van de spoorbrug over de Waal heeft geëischt, niet zoo hoog als aanvankelijk werd opgegeven. Twee dooden zijn gebor gen, een lijk moet nog vrijgemaakt worden. Twee zeer zwaar gewonden zijn naar het ziekenhuis te Zaltbom mel overgebracht. Zés andere gewon den konden ter plaatse worden ge holpen. E wordt op grond van bepaalde omstandigheden uitdrukkelijk aan herinnerd, dat door de op I Augustus j.L in opdracht van den Rijkscommissaris uitgevaardigde verordening ieder demonstratief optre den en elke betooging van individueele personen of van groepen personen tegenover de bezettingsautoriteiten, in zonderheid ook demonstraties ten gun ste van leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het Duitsche rijk blijft voortzetten, strafbaar gesteld zijn. Het doet hierbij niet Ier zake, op welke wijze een dergelijke demonstra tie tot uiting gebracht wordt en of een eventueel optreden ten gunste Van het Huis van Oranje door een bevlagging of door het aanbrengen van andere op- sieringsvoorwerpen aan gebouwen of cbjor het dragen van een of ander in signe. gekleurde linten of door het dra gen van bloemen en dergelijke plaats vind. In twijfelgevallen wordt iedere buitengewone gedraging als een demonstratie van bovenge noemde soort opgevat. In dit verband wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat de 31ste Augustus als een normale weekdag moet beschouwd worden, zoodat alle bureaux en zaken op dezen dag niet vroeger mogen slui ten, dan zulks op ieder en anderen Za terdag het geval pleegt te zijn,. Een evenlueele geheele of vervroegde slui ting van zaken, café's, theaters, bios copen enz, kan derhalve niet worden toegestaan. Zouden zaken, café's en an dere ondernemingen op grond van een bepaalde versiering van hun étalages en localiteiten ofdoor het ophangen van platen in de étalage en dergelijke den indruk wekken, dat zij een demon stratie van den in den aanvang van dit stuk genoemde soort trachten tot uiting te brengen, dan hebben zij met het sluiten van hun onderneming re kening te houden. In aansluiting aan de verordening van 1 Augusus wordt er nogmaals met nadruk op gewezen, dat overtredingen van bovenstaande bepalingen op fle scherpste wijze zullen worden gestraft en dat al naar den aard van het geval ook de verordening no. 33 van 1940 over inbeslagneming van het vermogen toegepast zal kunnen worden. Bijzon der zware straffen hebben die personen te verwachten, die demonstraties van de genoemde soort uitlokken, veroor zaken of begunstigen. Zoowel de Duitsche als de Neder landsche politie heeft de opdracht ont vangen, zorg te dragen voor de meest nauwgezette nakoming van deze be kendmaking. (A.N.P.) Het A.N.P. méldt: Dezef dagen zijn enkele berichten verschenen omtrent de in voorbereiding zijnd»; regeling der winkelsluiting in den komenden winter in het bijzon der in verband met de verplichte verduistering en omtrent de ter zake door het georganiseerde be drijfsleven gedane stappen. Naar aanleiding van deze berich ten vestigt de contact centrale van de Ned. Middenstandsbonden er de aandacht op, dat deze berichten daargelaten de graad van juistheid of onjuistheid van hun inhoud eiken officieelen grondslag missen. Inderdaad zijn ten aanzien van dit vraagstuk de noodige bespre kingen gevoerd tusschen de Ned, middenstandsbonden gezamenlijk met den raad voor het grootwinkel bedrijf, de gezamenlijke verbruiks-' coöperaties en de organisaties der winkelbedienden. Van het resultaat van een en ander is mededeeling gedaan aan het departement van Handel, Nij verheid en Scheuiéaart en aan den Middenstandsraainte Publicaties, weyfe^vooruitloopen Op den definitieven inhoud eener komende regeling moeten echter als voorbarig worden beschouwd. Ter voortzetting van zijn inspectie tochten door ons land, bracht de Rijks commissaris Donderdag een bezoek aan Twenthe. In Deventer, aan de grens van de provincie Overijsel werd de Rijkscommissaris begroet door den gevolmachtigde voor de provincie, Gauhauptstellenleiter dr Schreuder, aan den ingang van de gemeente Har.- gelo dqjpr de Duitsche kolonie en het personeèl en de leerlingen van de Duitsche school*. Ongeveer 250 kinde ren zongen den Rijkscommissaris een lied toe, waarna eenige leerlingen den hoogen bezoeker bloemen aanboden, aldus het A.N.P. Daarna reed men naar de.bedrijven der Nederlandsche Zoulindustrie, waar de jiirecteur, ir G. de Haas, een be groetingswoord sprak. Hij gaf den Rijkscommissaris en den hem vergezel lenden heeren een overzicht van de positie der Nederlandsche Zoutindus- trie. 1 „Er zijn moeilijkheden te overwin nen", zoo zeide hij, „doch wij zijn op timistisch gestemd, omdat wij beschik ken over eigen grondstoffen." Voorts gaf de directeur een schets van het productieproces en lichtte in het kort toe welke producten de zoutindustrie fabriceert. De Rijkscommissaris dankte voor de begroeting en verklaarde dat hij en ook .zijn medewerkers groote belangstelling heeft voor de constiuc- tie, de positie en de ontwikkeling der Nederlandsche zoutindustrie. „Voor zoover het in den, ons door Engeland opgedrongen, totalen oorlog mogelijk is, zullen wij er toe mede werken", aldus de Rijkscommissaris, „dat allen, die in de bedrijven leiding geven, en vooral ook de arbeiders, er een verzekerde levenspositie vinden." De Rijkscommissaris besloot met den leider der Nederlandsche Zoutindustrie en het personeel veel succes toe te wenschen. Hierna werden de fabrie ken te Boekelo bezichtigd. Van Boe- kelo ging de tocht naar Enschede, waar in hotel Graaff de lunch werd ge bruikt. Het volgende bezoek gold de textielfabrieken der N V, van Heek er Co., aan den Lagen Bothof. Hier hadden de leidende figuren uit de Twentsche textielindustrie zich vereenigd en werd het woord gevoerd door den heer A. H. Ledeboer, voor zitter der fabrikantenvereeniging, die den Rijkscommissaris dank bracht voor zijn bezoek. Spr. verklaarde, dat de Nederlandsche textielindustrie de be langstelling van den Rijkscommissaris zeer op prijs stelde. Hij schetste in het kort de ontwik keling der Nederlandsche textielindus trie, die haar goede en kwade jaren beleefd heeft en vertelde het een en ander over loonen, arbeidsverhoudin gen, sociale verzorging, aantal arbei ders, enz. Hij wees er verder op, dat de Twentsche textielindustrie goed gefundeerd is en ook in moeilijke dagen de taak heeft vol te houden en door te zetten. De Rijkscommissaris dankte hierop voor de begroeting en het overzicht van den toestand derfindustrie. Hij gaf de verzekering, dat hij en zijn mede werkers levendig belang stellen in deze belangrijke bedrijven en in het zoo goed mogelijk voortzetten ervan. De Rijkscommissaris wees er op, dat de door Engeland veroorzaakte totale oorlog moeilijkheden ook voor de in dustrie" meebrengt. Deze toestand eischt van ons allen de noodzakelijke aan passing en invoeging in de nieuwe verhoudingen. Hij besloot met de ver wachting uit te spreken, dat de re organisatie in het nieuwe economische kader uiteindelijk tot grooten bloei zal leiden en dat de arbeiders in volle mate deel zullen hebben aan de resul taten. Hierna vplgde een rondgang door de fabriek, waarbij de Rijkscommissa ris herhaaldelijk informeerde naar de sociale omstandigheden waaronder de arbeiders* werken. Tenslotte maakte de hooge bezoeker en de hem verge zellenden een rondrit door de arbei derswijken van Enschede. Vervolgens ging de tocht naar Ol- denzaal, waar een bezoek gebraqht werd aan de fabrieken der firma H. P. Gelderman. De heer Gelderman be groette de gasten, waarna een rond gang volgde. Van hier ging het naar bad Boekelo, waar de Rijkscommissa ris met zijn gevolg den avond en nacht doorbracht. BETALING KAN IN TWEE TERMIJNEN GESCHIEDEN. Het gisteren verschenen Verordenin genblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van hef departe ment van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen betreffende de gelden, verschuldigd wegens het bijwonen der lessen aan de rijksuniversiteiten en ae Technische Hoogeschool te Delft. Hierbij wordt, In afwijking rfiet het bepaalde in de hooger onderwijswet, a.m. het volgende bepaald: Terzake van het onderwijs der hoogleeraren en lectoren kan de rijksuniversiteiten en de Technische Hoogeschool is, voor elk studiejaar door hem, die dit onderwijs eens of meermalen bijwoont, een som ver schuldigd van ƒ325, die in 's rijks schatkist gestort wordt. Wonen uit e,en zelfde gezin twee of meer kinderen in hetzelfde studiejaar eens of meermalen "het onderwijs bij der hoogleeraren en lectoren van een in Nederland gevestigde universiteit of hoogeschool. welke voor het onder wijs der hoogleeraren en andere do centen een bedrag, ten minste gelijk staande. met-dat, verschuldigd aan de rijksuniversiteit en de technische hoo geschool, vordert, dan., is door een hunner een som van 325, door een hunner een som van 275 en door elk ander hunner een som van 225, ver schuldigd. De secretaris-generaal behoudt zich voor om in bijzondere tijdsomstandig heden, te zijner beoordeeling, de over een bepaald studiejaar verschuldigde collegegelden vast te stellen op bedra gen, welke lager zijn. t De secretaris-generaal behoudt zich voor, onder nader vast te stellen voor waarden toe te staan, dat het college geld in twee gelijke termijnen wordt betaald. Vrijstelling van betaling wordt ge noten door hem, die voor het aan Je rijksuniversiteiten pt aan de Techni sche Hoogeschool genoten onderwijs een aantal achtereenvolgende studie jaren, dat ten minste drie en ten hoog ste vijf bedraagt en dat voor iedere faculteit en studierichting aan de rijks universiteiten en voor de Technische Hoogeschool door den secretaris-gene raal nader wordt vastgesteld, de ver schuldigde gelden heeft betaald. Hem, die ter voorbereiding tot. een examen, dat niet aan één der rijks universiteiten of aan de Technische Hoogeschool wordt afgelegd, lessen van hoogleeraren en lectoren wenscht te volgen, kan daartoe door curatoren der betrokken rijksuniversiteit of der Technische Hoogeschool telkens voor één studiejaar toestemming worden vrleend. In dat geval is voor dit onder wijs een som verschuldigd van 225, die in 's rijks schatkist gestort wordt. Aan hem, die slechts enkele lessen van hoogleeraren en lectoren wenscht te volgen, kan daartoe door curatoren telkens voor één, studiejaar toestem ming worden verleend. In dat geval is voor dit onderwijs verschuldigd, indien cte lesuren gegeven worden: EEN BIJZONDERE AMBASSADEUR VOOR DE ZUIDZEE EILANDEN EN INDIË, In verband met de onlangs begonnen wisseling van diplo maten kondigt de Japanscke pers uitgebreide veranderingen aan in de leiding van bijna alle afdeelingen van het departe ment van Buitenlandscbe Za ken. Tevens noemen de bladen de eerste namen voor de nieuwe posten in het buiten land. Bijzondere beteekenia wordt gehecht aan het gerucht, dat Matsoemiya benoemd is tot ambassadeur in bijzonderen dienst voor de Zuidzee-eilan- den en Indië. De minister van Buitenlandsche Zaken Mat- soeoka zou voornemens zijn, schrijft de N i t s j i-N i t s j i, om naar de bevriende landen en het gebied van de Stille Zuidzee alsmede naar Zuid- Amerika personen te zenden die de nieuwe Japansche poli tiek volgen. De pro-Engelsche en pro-Amerikaansche diplo maten, meent het blad, dienen ontslagen en hun betrekkingen met het departement van Bui- tenlajjdsche Zaken volledig verbroken te worden. Enmaal per week ƒ20; Tweemaal per week 35; Driemaal per week 55; Viermaal of meermalen p. week ƒ70. Aan, hem, die na het inwerking tre den van dit besluit vrijstelling, van verdere betaling van collegegelden ver» zoekt op grond van de omstandigheid, dat hij even zoovele of meer studie jaren voor volledig onderwijs is in geschreven geweest als voor zijn facul teit of studierichting van de rijks universiteiten of voor de Technische Hoogeschool door den secretaris-gene raal nader wordt vastgesteld, wordt die vrijstelling verleend, ook wanneer de studiejaren, gedurende welke hij bij het in werking treden van dit besluit voor volledig onderwijs was ingeschre ven, geen aaneengesloten reeks vormen of niet bij het in werking treden yan dit besluit aansluiten. Dit besluit treedt héden in werkihg. In het gisteren verschenen verorde ningenblad is opgenomen een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het verbod van verlaging van loonen en salarissen. Hierin wordt het volgende bepaald: Verlaging van de ten aanzien van de arbeidsverhoudingen in landbouw-, industrie- en handelsbedrijven, als mede in de vrije beroepen geldende loonen en salarissen is zonder vergun ning verboden. Geen toestemming is noodig, wan neer b»j een coilectiev^arbeidsover- een komst de desbetreffende partijen, in andere gevallen de paptijen bij een arbeidsovereenkomst het over de ver laging eens zijn. Onder geldende loonen en salarissen worden de voor een bepaald werk werkelijk uitbetaalde tijd- en stpkloo- nen, alsmede salarissen, met inbegrip van regelmatig terugkeerende toesla gen en andere vergoedingen, verstaan. De voor de uitvoering van deze ver ordening noodige voorschriften worden door den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken uitge vaardigd en in de Nederlandsche Staatscourant bekend gemaakt. Deze voorschriften mogen strafbe dreigingen bevatten. Dese verordening treedt onmiddellijk hi werking, terwijl tegelijkertijd het besluit van den opperbevelhebber van Laud- en Zeemacht van 24 Mei 194# (Staatsblad no. SM) buiten werking treedt.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1