Oorlogvoerenden bestookten eikaars hoofdsteden J 3 Duitsche pers hevig verontwaardigd over aanval op Berlijn Britsche koopvaardijschepen tot zinken gebracht VRIJDAG 30 AUGUSTUS Bmtemiamd. BALKAN DE ONTMOETING TE WEENEN. Informatieve bespre kingen hebben gisteren plaats gehad. FRANKRIJK Naar regeeringscmis? BELGIË De naleving der taal wetten. De werkloosheid. AMERIKA Tweehonderd oorlogs schepen en 14000 vlieg tuigen. Schandaal bij opdrachten voor het leger. DENEMARKEN Korte berichten. fTALII Hevige ontpJoffjng in kruithuis. «UITSCHLAND De Volksduitschers in Bessarabië. ZWITSERLAND De schending der neutraliteit. - neex«i niet meer. De Berlijnsehe avondbladen veroor- dei lcri eenstemmig de Engelsche bom aanvallen op de burgerbevolking van Berlijn als „moord", „laffe schand daad" en vooropgezette manoeuvre van Churchill om de Duitsche Bevolking te terroriseeren. De Engelsche vliegers, aldus de Berliner Nachtausgabe, zijn op bevel van Churchill boven Berlijn verschenen om de burgerbevolking op kleingeestige wijze wraak te nemen .voor het feit, dat het oorlogsplan der Britsche plutocratie mislukt en het Britsche eiland het tooneel van den krijg is geworden. In de Londensche pers zijh steeds meer artikelen ver schenen, waarin verlangd werd, dat de Britsche luchtmacht nu eindelijk „de burgerbevolking van Berlijn zou af- alaehten". De Engeischen hebben in den afgeloopeh nacht den Berlijners nogmaals, een bewijs gegeven voor de juistheid van de steeds weer door het Duitsche pubhek verdedigde stelling, dat het voor hen niet aankomt op het bereiken van militaire doelwitten. Zij willen eerder schrik onder de burger bevolking verspreidden. Want daar, waar de bommen vielen, aldus de Berliner Boertenzei- tung, is in geen velden of wegen een object te vinden, dat ook maar bij be nadering militair genoemd kan wor den. Zooals in dergelijke gevallen, waarbij bommen boven groote Duit sche sleden zijn uitgeworpen, is de bedoeling overduidelijk. De burgerbevolking moet geterrori seerd worden, haar zenuwen moeten murw gemaakt worden laatste en laagste middel van een Engeland, dat nog wanhopig tracht te ontkomen aan de straffende gerechtigheid, die het zelf heeft opgeroepen. Geen bomtreffers' te bespeuren Bij een bezoek aan alle belangrijke punten van Berlijn kon geen enkele Engelsche bomtreffer worden vastge steld. zoo meldt de New" York Hèrald Tribune uit Berlijn. Ook uit de "fabrieksvoorstellen van Berlii" kon niemand over ontploffingen of branden berichten. De geringe schade, die in werkelijkheid aangericht is, komt op rekening van neerkomende scherven van Duitsche lqehtdoel- granaten. Britsche bommen opl lazaret. In den nacht van 26 op 27 Augustus hebben Britsche vliegers ook een aar val ondernomen op de bekende bad plaats Homburg am Taunus, waar in wijden omtrek geen militaire Idoelen liggen. Verscheidene bommen werden daar op een lazaret neergeworpen. Er lijn maatregelen genomen om de ge vaarlijke, niet ontplofte projectie}en waarschijnlijk zijn het zelfs tijqbom- men onschadelijk te maken Slechts woonhuis Berlijn getroffen. OveT dep aanval van Engelsche vliegtuigen op Berlijn verneemt hét D. N.B. van bevoegde zijde, dat eetiige Engelsche toestellen over een Weed front boven het stadsgebied hebfcon gevlogen en van groote hoojfte zonder systeem explosieve en brandbommen op uitsluitend niet-militaire doelwitten hebben laten vallen. De inlichtingen Over de aangerichte schade en het ook door buitenlandsche journalisten inge stelde onderzoek bewijzen, dat in het gebied van de hoofdstad slechts woon huizen en burgers getroffen zijn. Van bevoegde zijde wordt nog verklaard, dat ook in de Leunafabriek, waar 15 explosieve bommen gevallen zijn, slechts geringe schade is aangericht. Er zijn een zwaar- en een lichtge wonde. Het frontberieht. Het frontberieht van het D.N.B. van gisteren luidt: Terwijl de afdeebngen Duitsche ge vechtsvliegers op den voorgaanden dag hun actie tegen Britsche vliegvel den hadden geconcentreerd op de Wes telijke vAdedagingszone Van Londen, waren de aanvallen van gisteren ge richt tegen een reeks vliegvelden in het Oosten en het Noorden van de Britsche hoofdstad. Buitengewoon zwaar getroffen zijn. zooals het weer- machtsbericht van 29 Augustus meldt, de vliegvelden Southend en Eastchurch waar verscheidene rechlstreeksche treffers op de vliegtuigloodsen en tal rijke bominslagen in het vliegersnest en op andere onderkomens geconsta teerd konden worden. In het Noorden van Londen zijn in het begin van den nacht nog de vliegvelden van Hatfield en Hems well met succes gebombar deerd. Andere aanvallen zijn volgens bet weermachtsbericht ondernomen op de havenwerken en de dokken van Middles borough,Thameshaven en Chat ham en vooral op Liverpool en bet na- i burige Birkenhead. De verwoestende uitwerking der bommen juist hier aan den Merseymond kon volledig worden bevestigd door Duitsche verkenners, die van verre de branden konden zien Het zwaartepunt tegen de hevige aan vallen op het Britsche wapeningscen trum in het binnenland lag ditmaal op d>e lijn Sheffield-Birmingham-Coven try, terwijl meer aan de kust de vlieg tuigfabrieken van Norwich doeltref fend gebombardeerd werden. Bij de gevechten, die zich in den Loop van deze krijgshandelingen ont wikkelden, zijn 44 Biitsche vliegtuigen en een versperringsballon neergescho ten. Vijftien Duitsche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Vijandelijke vluchten boven havens aan de Fransche Kanaalkust hebben even weinig succes gehad als twee Brit sche vluchten in de buurt van Ham burg. Ook bij de Leunafabriek hebben d'e vijandelijke vliegers geen noemens waardige schade aangericht. Daarente gen moet de gisterennacht herhaalde luchtaanval op Berlijn beschouwd wor den als de eenste stelselmatige actie der Engelschen tegen woonwijken Verscheidene vliegtuigen wierpen brandbommen en explosieve bommen over het stadsgebied, troffen eertige woonhuizen en veroorzaakten hier en daar zolderbranden. Tien burgers wer den gedood en 28 gewond, doch geeon- sateerd moet worden, dat de slachtof fersuitsluitend personen zijn, die heb ben nagelaten de schuilkelders op te zoeken. De luchtbeschermingsmaatre- geldn te Berlijn zijn bij dezen aanval in elk opzicht voldoende gebleken. Militaire objecten zijn niet getroffen. Een der Britsche vlieguigen is door het luchtdoelgeschut neergehaald, voor het de stad bereikt had. Terwijl de Duitsche luchtmacht door het voortdurende mijnen leggen voor Engelsche havens en voor uitgestrekte deelen van de kust de Britsche scheep vaart steed's meer verliezen toebrengt, heeft ook die Duitsche marine haar aan deel in den handelsooriog -tegen Groot- Brittahnië. Een duikboot ond^r bevel van kapitein-luitenant Schepke ]}neldt zoo juist, dat hij zeven gewapende vijandelijke vrachtschepen met een ge- zamejriijken inhoud Van 43.000 tbn tot zinken heeft gebracht. Dit bericht zegt voorts, dat vijf dezer sehepefi, die in één convooi voeren, door steeds her haalde aanvallen tot zinken werden gebracht. Van denzelfden strijdgeest der Duitsche duikbootvloot getuigt het even kranige optreden van 'twee an dere duikhooten, dat eerst nu bekend is geworden: passagiers van het» 6792 ton metende Britsche m.s. Newfound land van (ie Furness-lijn hebben bij aankomst verklaard, dat hun convooi van ongeveer 50 schepen den 16den Augustus* op ongeveer 800 zeemijlen van de Engelsche kust hardnekkig is aangevallen door twee Duitsche duik hooten. De duikbooten slaagden' er in, hoewel het convooi zeer door Britsche oorlogsschepen werd beschermd, vier groote schepen tot zinken' te brengen, en wel twee Engelsche, een Neder- landsch en een Zweedsch. Een tref fend bewijs voor de toenemende on veiligheid in de Britsche convooi en. De aanvallen op Londen. Door het voortdurende luchtalarm in de Engelsche hoofdstad zoo meldt de Londensche correspondent van Nya' DaglightAllehanda zijn de ochtendbladen de laatste dagen steeds met vertraging uitgekomen. De drukkers hadden urenlang in de schuilkelders moeten zitten. Buiten landsche correspondenten, die in het ministerie\voor de Inlichtingen door een luchtaanval werden verrast, wer den eerst naar den schuilkelder ge bracht^ toen reeds een bom in de na bijheid van het ministerie was neerge komen. De winkels in Londen zijn de laatste dagen als het ware bestormd. Iedereen wil tentdoeken, baren, lig stoelen, kussens en dergelijke zaken koopen om het zich in de schuilkelders zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Regeering, werkgeversorganisaties en vakvereenigingen, zijn bezig een plan uit te werken voor de regeling van den arbeid tijdens luchtalarm. In een Londensche wijk, zoo meldt Af- ton bladet, heeft men gemeend,dat de gasooriog was begonnen. Plotseling wend gasalarm gegeven en alle men- schen hadden met de grootste haast hun gasmaskers opgezet. Het betrof echter een vergissing. Een man had ep straat een grooten olievlek gezien, die waarschijnlijk van een oude motor af komstig was. In aijn angat geloofde hij, dat het de resten van een gasbom wa ren en liet hü alarm maken. Dover en Ramsgate. De Londensche correspondent van Stockholm! Tidningen heeft Dover en Ra mag» te bezocht. Zijn verhaal over Dover geeft de opvatting weer, dat men deze stad moet beschou wen als een voorpost. Meer dan de helft der bevolking heeft de stad ver diensten functiesw- neesen niet meer. Men kan feitelijk niet meer over een stad spreken. Een inwoner van Ramsgate heeft hem ver teld, dat de stad reeds 93 maal lucht alarm heeft beleefd. De doelen van den laats ten grooten luchtaanval op Rams gate waren de haven, de gasfabriek en het station. Van se mi officieele zijde wordt ge meld: Naar teen uit kringen der aan de conferentie te Weenen deelnemende delegaties verneemt, zijn gisteren in het hotel Imperial kort na aankomst van de Hongaarsche delegatie de eerste besprekingen tussehen de ministers van Buitenlandsche zaken van Duitscb- land, Italië en Hongarije begonnen. Over het besprokene zijn geen be richten beschikbaar, doch het is be kend, dat Duitschland en Italië het als een gemeenschappelijk belang beschou wen, in Zuidoost Europa een toestand verwezenlijkt te zien, die op den duur vrede, rust en stabiliteit waarborgt. Terwijl de onderhandelingen tusscl.cn Bulgarije en Roemenië, waartoe de as mogendheden indertijd den stoot heb ben gegeven, de hoop rechtvaardigen, dat een voor beide partijen bevredi gende ^regeling der tusscnen beide sta ten hangende kwesties bereikt wordt, hebben naar men weet de Hongaarsch- Roemeensche onderhandelingen zulke moeilijke vraagstukken opgeworpen, dat aan oplossing er van in tweezijdige besprekingen niet meer gedacht kan worden. Duitschland en Italië staan, naar ir dit verband vernomen word, op het standpunt, dat de juigte oplossing vafs deze problemen een bestanddeel van de nieuwe Europeesche ordening van het geheel moet vormen. Het <jpel van de thans gevoerde besprekingen zal waarschijnlijk in de eerste plaats zijn aan het licht te brengen, welke moge lijkheden tot toenadering tussehen de standpunten van Hongarije en Roe menië aanwezig zijn. De besprekingen worden niet volgens een bepaald pro gramma gevoerd en vinden voorloopig in het hotel Imprial plaats. Of zij later verder gevoerd zullen worden in het slot Belvedere staat nog niet vast. iilanoilescu t< Weenen. De .Roemeensche minister van Bui tenlandsche Zaken Manoilescu is gis termiddag om 1 uur met de hem ver gezellende heeren te Weenen aangeko men om aan de conferentie aldaar deel te nemen. De Roemeensche delegatie werd door Rijksminister Von Ribben- trop ontvangen. Ter verwelkoming was aan het station aanwezig de Rijks stadhouder Baldur von Schirach met leidende figuren van staat, partij en weermacht. Na het inspecteeren van de eerecompagnie begeleidde de Rijksmi- hister van Buitenlandsche Zaken de Roemeensche gasten naar het Grand Hotel. In den namiddag zijn de besprekin gen met Manoilescu begonnen. Besprekingen duurden 1 K 'uur. De informatieve besprekingen tus sehen de ministers van Buitenlandsche Zaken der spil en de Roemeensche delegatie hehben ongeveer anderhalf uur geduurd. Zij watten over 17 uur geëindigd. De besprekingen worden heden voort gezet. Of als plaats van bijeenkomst het Belvedérepaieis wordt gekozen staat nog niet vast. De thans te Weenen gehouden be sprekingen worden van toonaangeven de zijde gekenmerkt als een soort arbeidsconferentie. Uiterlijk wordt dit reeds zichtbaar doordat geen vast pro gram is opgesteld. Zuiver zakelijk gaat het er bij de besprekingen in de eerste plaats om een platvorm te vinden, van waar de Verdere kansen op succes der onderhandelingen kunnen worden overzien. Door de ministers van Buitenland sche Zaken van Groot-Duitschland en Italië zijn beiden delegaties talrijke nieuwe gezichtpunten ter overweging voorgelegd. Doordat de spilmogend- heden er eerlijk naar streven de beide betrokken partijen de vormings beginselen van hun meer intieme levensruimte zelf te latierf vin-den, wordt het streven van Berlijn en Rome als mogendheden der ordening voor den nieuwen Europeeschen opbouw ondubbelzinnig duidelijk om de be trokken niet het voorwerp te laten worden van een machtspolitiek, maar onderwerp van eigen levensvorming. POLITIEKE AMNESTIE IN ROEMENIE De regeering van" Roemenië heeft een nieuwe, groote politieke amnestie voor alle tussehen 1 Januari 1937 en 26 April 1940 gepleegde politieke ver grijpen afgekondigd. De amnestie zal vooral toepassing vinden voor de ieden der voormalige ijzeren garde. ONTSPANNING IN GRIEKENLAND Er wordt een zekere ontspanning ge constateerd na de nervositeit van de afgeloopen dagen, welke was gevoed door valsche beweringen van de En gelsche propaganda over zoogenaamd optreden van de as tegen Griekenland. CRITIEK OP POLITIEK VAN LAVAL. De reeds sedert eenige weken lar tente regeerings-crisis in Frankrijk is, naar uit Vichy gemeld wordt, in de laatste 48 uur tijdens de afwezigheid van den vice-president Laval buiten-* gewoon verscherpt. LAVAL. Naar het schijnt gaat het hier om strijd om de macht '-inn.cn de regee ring. In -het bijzonder schijnen mili taire kringen critiek uit te oefenen op de door vice-president Laval ge voerde politie k. GRAMMENS ALS VLAAMSCH VERTEGENWOORDIGER. De bevoegde Belgische departemen ten hebben een verordening uitgevaar digd, welke van groot belang is voor de taalkundige en volksche vraagstuk ken van België. Het betreft de be noeming van een commissie, welke tot taak krijgt de taalwetten ingang te doen vinden ook op het gebien van het bestuur, van de rechterlijke macht en van het onderwijs. Deze commissie heeft vérstrekkende volmachten en haar uitspraken moeten richting geven aan de Belgische ministeries! GRAMMENS. Tot voorzitter van de commissie werd professor de Vleeschauwer van de universiteit van Gent benoemd, iot vertegenwoordiger van de Yiaunsche volksmeerderheid de Vlaamseae natio nalist Florimonu Grammens en tot ver tegenwoordiger van het Waalsche volksdeel de ambtenaar van het pro vinciale bestuur Gaillard. De commis si e moet de taalwetgeving, welke, al dus het D.N.B., door de vroegere Bof- gische regeeringen nooit goen ie nage leefd en deels door de regeetende kliek is gesaboteerd, ritfinitialen vol komen laten ui.voeren. AANZIENLIJKE DALING. Het werkloozencijfer in België is in den loop van een we:k gedaald van 491 213 tot 483.453. Ondanks het terug- .troemen der vluchteiingen en krijgs gevangenen is het aantal werkloozen Jus met 7 760 verminderd. De Duitsche autoriteiten streven er naar bij alle opbouwwerkzaamheJen zooveel moge- ïjk Belgische arbeiders aan het werk te zetten. BRITSCUE VLIEGERS WIERPEN BOMMEN In den nacht van 26 op 2T Augustus hebben Engelsche vliegers volkomen lukraak verscheidene bommen gewor pen op het plaatsje Dilbeek, ten Oosten van Ninove. Een kindertehuis werd beschadigd en1* een zuigelingenver- -'ergstcr l:-b< 4. SENAAT NEEMT AANVULLENDE BEGROOTING AAN. De Amerikaansche Senaat heeft gisteren de aanvullende begrooting aangenomen, welke voorziet in een bedrag van 5.1 milliard dollar voor den bouw-van 200 oorlogsschepen en 14.394 vliegtuigen. Het voo.stel gaat wegens eenige geringe wijzigingen naaj het Huis van Afgevaardigden tering, dat het door.president Roosevelt ih het Jjelang van de „totale verdedi ging" aangevraagde grootera bedrag reeds onlangs heeft goedgekeurd. FIRMA VERZEKERT ZICH VAN MILMOENENWINST. EJan in zijn gevolgen niet te overzien schandaal bij het verstrekken van le gerorders baart onder* de openbare meening alhier op het oogenblik groot opzien, meldt het D.N.B. uit New York. Naar pit het protocol van het Con gres blijkt, had de ingenieursfirma Ro bert and Company te Atlant, waarvan de eigenaar Robert tevens secretaris van de bijzonder invloedrijke natio nale commissie der democratische par tij is, niet minder dan acht regeerings- opdrachten voor vlootbewapening tot een, gezamenlijk bedrag van ruim 26 milüoen dollar ontvangen, welke volor de firma een winst van 931.560 dollar opleverden.'•Robert is een ijverig aan hanger van de New Deal. Hij had van 1933 tot 1938 de leiding in het depar tement van Financiën/over de afdee- ling voor Openbare werken en kreeg later zijn-invloedrijke politieke posi tie. Reeds in Februari 1939 werd in het Huis van Afgevaardigden de be schuldiging geuit, dat de firma Robert voor opdrachten van de federale re geering tot een gezamenlijke waarde van vijf millioen dollar een commis sie van zes procent had gekregen. Gis teren heeft nu in den Senaat de repu blikein Bridges geëischt, dat president Roosevelt als leider van de democra tische partij Robert van zijn politieke functie zal ontheffen en dat het mini sterie van Justitie de regeeringsop- drachten zal onderzoeken om na te gaan welke knoeierijen er gepleegd zijn. De openbare ffieening wiï weten, verklaarde Bridges, of de voor bewa peningsdoeleinden uitgetrokken mil- liardenbedragen eerlijk zijn uitge geven. DE DEFENSIEMAATREGELEN Naar in congreskringen vernomen wordt, heeft de regeering der ,Ver- eenigde Staten het Voornemen ,l»nd aan de'koopen voor het aanleggejjWan lucht- en vlootsteunpiunten ter verde diging van het Panamakanaal. Leger en vloot zijn speciaal geïnteresseerd bij de inrichting van steunpunten op de Cocos-eilanden, die aan Costarica behooren en op de Galapagos-eilqnden, die in het bezit van Ecuador zijn. Naaf verluidt zou ook in de genoemde lan den zelf land worden aangekocht voor dergelijke steunpunten. ENGELSCHE AANVAL OP DEENSCHE VISSCUERS Naar het Deensche telegraaf-agent- schap meldt, is een aantal Deensche visschérsvaartuigen uit Esbjer op de Noordzee blootgesteld geweest aan machinegeweeraanvallen van een En- geisch vliegtuig. Een der schippers veiftelde, dat tijdens de vangst een plotseling opduikende Engelsche vlie ger een regen van kogels op de boot deed neerdalen, waardoor het stuur huis en de wanden doorboord werden. De aanval kwam zoo plotseling, dat de bemanning het dek* niet kon verlaten. De kok werd door vier» kogels ernstig iewond. Met het Grïeksche sa. Nea Hel las zijn te Lissabon uit de V S. 260 leden der bemanning van de Fransche stoomschepen Normandië en Pasteur aangekomen. Zij zullen van Lissabon naar Frankrijk terugkeeren. De gouverneur-generaal van Australië Lord Gowrie, heeft het Aus tralische parlement ontbonden. Op den 21sten September zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden. De president van de Roemeen sche nationale bank Constantinescu begaf zieh gisteren naar Weenen, waar hij minister Funk zou ontmoe ten. Onder de passagiers van het s.s. Excalibur, dat gisteren van Lissa bon naar Amerika is vertrokken, be vinden zich dr. Voronoff alsmede My ron Taylor, den specialen gevolmach tigde van Roosevelt bij het Vaticaan. Volgens een Havasberieht uit Vichy heeft maarschalk Petain op voorstel van den minister van Kolo niën besloten tot mutaties op verschil lende koloniale posten. Naar de Londensche radio-om roep mededeelt, is het kort geleden in Wazi ris tan tot een gevecht met op standelingen gekomen, waarbij vijftig inlanders en een kapitein aan Engel sche zyde gevallen zijn. In een petroleumonderneming bij Oklahoma is een brand uitgebro ken welke - tal van slachtoffers heelt gemaakt. Zes werklieden kwamen om het leven, tien anderen werden zeer TIEN DOODEN EN VEL» GEWONDEN. Gistermiddag werd te Being., "hevige ontploffing gehoord, gevold- door twee andere explosies, die JJ* later bleek, zich hebben voorgeda^T? een kruithuis op ongeveer 10 kiloma van de stad. Een deel van het maga^ is verwoest^ Tot op heden zijn 150 gewonde, geteld. Of er odder de puinhoopen dooden liggen, is niet bekend. Een officieel communiqué deel» nader mede, dat zich gistermiddag j, een kruitfabriek een ontploffing heeft voorgedaan, welkê brand heeft vet, oorzaakt in enkele bijgebouwen. Meg heeft tien dooden 'en talrijke, in meeN derheid échter licht gewonden geteld. Alle gewonden zijn onmiddellijk weg. gevoerd. DE ENGELSCHE PROPAGANDA. BERICHTEN De Italiaansche dagbladen wijde, tegenwoordig iederen dag een rubriek aan de opschepperijen van de Engel, sche propaganda. De geheele tekst wordt gepubliceerd van de communiqué's dia melding m». ken, met vele verzonnen bijzonder, heden uit avonturenromans, van ver. bazingwekkende resultaten der aanval, len van de Engelsche luchtmacht. Gi». teren is een communiqué gepubliceerd dat gisteren door den zender va, Londen is omgeroepen en waarin ge. meid werd, dat Turijn en Sesto San Giovanni met doeltreffende resultaten waren gebombardeerd. Dit commu. niqué heeft betrekking op de raid, waarvan melding is gemaakt in het Italiaansche communiqué no. 82, dat preciseerde, dat de vijandelijke vlieg, tuigen, die steeds in Lombardije kwa. men, door het doelmatige optreden, van net luchtafweergeschut zich er toé be paalden eenige brandbommen neer ts werpen bij Nïcholino in de provincie Turijn, waar een boerderij in brand werd gestoken. De Italianen, die in de betrokken streken wonen, zulieiyeens te meer het verschil kunnen constateeren tussehen de Engelsche communiqué's en de Italiaansche en ze met de waarheid kunnen vergelijken. Door deze leugen achtige 'communiqué's bevestigt de Engelsche propaganda slechts voor de Italiaansche openbare meeting en die van de wereld, dat zij dom en leugen achtig is en zij zal ten slotte het weinjge^eloof verliezen, dat zy mis- schiën iJ Engeland zelf nog heeft ONDERHANDELINGEN MET I RUSLAND VER GEVORDERD. Men verneemt, dat de onderhande lingen tussehen de regeerm gen van Duitschland en Rusland over de ver huizing der Volksduitschers u:t Bess arabië en de Noordelijke Boekowint zoo ver gevorderd zijn, dat de onder- teekening van een overeenkomst van oogenblik tot oogenblik verwacht kan worden. Naar men verder verneemt, sluit de overeenkomst in beginsel aan bij die, welke het vorige jaar November is gesloten voor de emigratie der Volks duitschers uit Galicië. Wolhynië en het Narew gebied. Het is mogelijk, dat met de verhuizing, welke op 15 No vember geëindigd moet zijn, reeds be gin September een aanvang wordt ge maakt. 0 De emigranten zullen over Belgrado naar Duitschland gebracht worden en dan over -de streken, die in aanmer king komen, verdeeld worden. E® Duitsch commando is naar Bessarabië en de Boekowina onderweg, om d* verhuizing te organiseeren. Het ach terblijvende vermogen der Volksduit schers. voor zoover het niet volgen* de Russische bepalingen aan naasting was onderworpen, zal op een lijst wot- den geregistreerd. De waarde word dan door Duitsche en Russische Auto riteiten geschat en later met Duitsch land verrekend. PRESIDENT PROTESTEERT BU BRITSCHEN GEZANT Men meent te weten, dat de den» van de Zwitsersche Eedgen*»^ schap gisteren op zeer energ.eke f'l persoonlijk bij den Britschen g*®~^ heeft geprotesteerd tegen de 'tische scheringen van het 'sche luchtruim door de Britsche macht. Anderzijds verneemt me® welingelichte bron, dat schendingen zich herhalen de regeering, onder druk van de meene verontwaardiging in den»" zich zou genoodzaakt zien op ern iwijze den geheele diplomatiek»» stand, welke tussehen Zwitserlan*^ Er.geland bestaat, te bestudeer**, tussehen is het hichtafweergr»^, versterkt en is bevel gegeven m». middelen op te treden tegen de w ders van de Zwitsersche neutrYp Ar.defe militaife maatregelen «I ^v#»rweging.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2