:h BUITENLAND Caesar landt in Groof-Brittannië. de engelsch* VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940 DUITSCHLAND De rede van Hitier. Wenken aan Zwitserland. Het Britsche luehtwapen. Donkere dagen voor de Britsche marine. De eerste invasie in Engeland reeds twintig eeuwen oud Geen vliegtuigen en valschermjagers maar slingerwerktuigen en strijdwagens De^anvallen op Zuid-Engeland. Convooi uiteengejaagd. AMERIKA ^AMERIKAANSCHE OVEREENKOMST. Meningsverschillen in het congres. Voor nationale samen werking. BALKAN Roemenië's nieuwe leider De nieuwe grens Hongarije. van ITALIË JAPAN r DE TOESTAND IN INDOCHINA Geen onlusten. Korte berichten. ITALIAANSCUK INSTEMMING. De Romeinsche avondbladen laten - Mi hun bespreking van de rede van Hitler in het bijzonder het licht vallen de woorden betreffende de zeker heid van de totale overwinning der •pil. De Tri bun a schrijft, dat de Führer van het nieuwe Duitschland op lijn duidelijke, vastbesloten en tegelijk bijtend ironische wijze een aantal ar gumenten naar voren heeft gebracht, waartegen Engeland noch eenigerlei •ndere macht of politieke tendentie iet» kan inbrengen. Wanneer er nog mensehen zijn, die zich illusies maken, of het onmogelijke werkelijkheid wil len zien «orden, dgn zijn Hitiers woor den op het juiste oogenblik gekomen om den toestand en de eischen der toe komst met ijzeren consequentie te achetsen: ..Engeland moet ineenstor ten". Duitschland en Italië, aan welks heldhaftige en zegevierende acties de Führer volledige erkenning heeft ge- achonken, zullen het noodige doen, op dat in de wereld nooit meer een mo gendheid zich het recht kan aanmati gen het geheele* continent te willen uithongeren. Tegenover de Engelsche caricaturen van een „generaal revo lutie", een ..generaal honger" en een „generaal winter" stellen de spilmo- gendheden de ijzeren gestalte van den „generaal dead" en zij laten het aan den Engelschen „generaal bluf' over Groot Brittannie en zijn rijk in den zekeren afgrond te leiden. IN VERBAND MET BRITSCHT NEUTRALITEITSSCHENDINGEN. Den laatsten tijd worden de geval len veelvuldiger, dat machines van he Britsche luehtwapen over he't souve- reine gebied var: Zwitserland vliegen om bot en woonwijken en ziekenhuizen in Noord-Itelië hun bommen uit ti werpen. De Berlijnsche bladen bepa len hieromtrent uitvoerig een stand punt. De Lokalanzeiger schrijft, dat aan Zwitserland geen voorstellen moeten worden gedaan omtrent de middelen, die het met het meeste ef fect voor het behoeden van zijn neu traliteit kan gebruiken. Vast staat in ieder geval, dat Zwitserland, vergele ken met vroegere gevallen volstrekt nog niet alle mogelijkheden benut, die het voor den afweer der Britsche neu- ■Éralitietsschendingen ter beschikking staan. Het blad verwacht, dat in het vervolg ook Zwitsersche jagers zullen opstijgen, vooral daar geenszins alle gevallen van het passeeren van Engel sche machines zich des nacht voor doen. De A r, g r i f f schrijft, dat het de kringen rondom den ZwitserscheiÉ f misraad wel nauwelijks ,zal verba- n, wanneer noch de Duitsche rijks- regeering, noch de Italiaansche regee ring zich accoord kunnen verklaren met een dusdanig inactief optreden te- igenover een voortdurend geschonden neutraliteit. SLECHTS DIHTSCH IN DEN ELZAS Het hoofd van het burgerlijk be stuur in den Elzas, gouwleider Wag ner, heeft bepaald, dat alle openbare licharfien in den Elzas uitsluitend de Duitsche taal moeten gebruiken. De bevolking van den Elzas bedient zich Uitsluitend van haar Duitsche moeder taal Ondernemingen en bedrijven, die hun zetel in den Elzas hebben en wier firma-namen geheel of gedeelte lijk Fransch zijn, vervangen deze aanduiding door een overeenkomstige In het Duitsch. OPMERKELIJKE ENGELSCHE UITLATING. Een officieel Reuterbericht publi ceert een verklaring „uit gezagheb bende kringen in Londen", d.w.z. van het Engelsche ministerie 'van Lucht vaart, welke de opmerkelijke con stateering behelst, dat het eenige doel treffende verdedigingswapen, dat En geland op het oogenblik nog bezit, zijn jachtvliegers, reeds gevoelig is getroffen. De leiding van het Engelsche lueht wapen heeft de haar nog ter beschik king staande jachttoesiellen, behalve voor de bescherming van zekere vlootsteunpunten, in het Noorden van het eiland, samengetrokken in het Zuidoosten van Engeland ter bescher ming van Londen en voor den afweer van Duitsche aanvallen van af de na bije Fransch-Belgische Kanaalkust. Dat het Britsche luehtwapen reeds rekening moet houden met een hoog verliespercentage, van zijn jachtvlie gers, wordt thans ook door het mini sterie van Luchtvaart toegegeven, al dus het D.N.B. Al heeft men ook de eskaders jachtvliegers uit het Zui* oosten van Engeland tot dusverre ijog niet teruggetrokken, de luchtvaart correspondent van Reuter erkent toch, dat „verscheidene vooruitgeschoven vliegvelden ernstig te lijden hebben gehad". Voorts wordt toegegeven, dat spe ciale colonnes hebben moeten worden opgeroepen om in dit gebied nog vlieg velden voor de Engelsche jagers in stand te houden. En al verzekert Reutér nu, dat de Britsche jagers niet zullen ophouden den strijd aan te binden met de Duit sche formaties, voor wie tusschen de regels door leest, blijft toch de even eens in opdracht van het ministerie van Luchtvaart gepubliceerde zin be slissend: „nogal groote belemmeringen werden veroorzaakt door het verlies van personeel van het luehtwapen' Deze opmerkelijke bekentenis van zwakte wordt versterkt door een be richt van den correspondent der N e w-Y o r k Times, waarin woor delijk wordt gezegd, dat „verscheidene groepen Duitsche bommenwerpers die over de Zuidoostkust van Engeland het land zijn binnengevlogen, niet meer door Britsche jagers zijn aange vallen voor zij den versperringscirkel van Londen bereikten'". L. HET FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. d.d. 5 Sept. luidt alstvolgt: De succesvolle activiteit van de Duit sche marine tegen eenheden van de Britsche marine en koopvaardij duurt onverminderd voort. Immers, de Engel sehe marine heeft de laatste dagen niet minder dan 5 torpedobootjagers verlo ren en de koopvaardijvloot boekte een verlies van verscheidene gewapende handelsschepen met in totaal 27.000 brt., die in een sterk beveiligd convooi voeren. Duitsche groepen vliegers hebben in den loop van gisteren wederom mili taire doelen met bommen bestookt Een vliegtuigmotorenfabriek in Roches ter, het startterrein van een in de na bijheid gelegen vliegveld, fabrieken van vliegtuigdeelen in Weybridge, ten Zuidwesten van Londen, kregen tal rijke treffers. In midden-Engeland is een munitieinrichting met reeksen bommen bestookt, die verscheidene munitiebunkers en andere gt-b'buwei-, vernielden. In den nacht var. 4 op 5 September hebben groepen Duitsche gevechts vliegers de west- er. oostkust van En geland met succes aangevallen. In Liverpool. Swansea en Bristol zijn weer de havens, maar ook wapenfa- (Door een V.P.B.-medewerker). DE voorteekenen schijnen er op te wijzen dat Engeland aan den vooravond staat van een nieuwen inval, zooals Albion reeds verscheidene malen in de geschiedenis over zee door vreemde troepen is aangeval len en bezet. De Romeinsche veld heer Caesar opende de rij. Na de verovering van Cfaillië staken de Romeinen onder leiding van Julius Caesar het Kanaal over en bonden den strijd aan nie^de bewoners-^ap-het Britsche K\jk. Dat was in Augusts van het jaar 55 v. Chr. en wij bezitten in de „Commentariae', een eigenhandig door Caesar die behalve een goed stra teeg eveneenè een verdienstelijk schrij ver was geschreven verslag van deze eerste landing in Engeland. Aanleiding daartoe was niet in de eerste plaats het verlangen t eiland te veroveren» maar een poging om den eeuwigen haard van onrust te dooven, want de Galliërs werden onophoudelijk door de nog min in een yilden staat verkee- rende Britteii aaugeze» tot strijd en verzet tegen Rome. De stoutmoedige onderneming, die zich moest voltrekken in enkele dagen, werd snel voorbereid. Van de Galliërs, echter kon Caesar geen inlichtingen krijgen over de bodemgesteldheid van het eiland, noch over den aard der bewoners of omtrent een gunstige lan dingsplaats, want de bewoners van het vaste land kenden slechts de lieden, die van het eiland overstaken om han del knet hen te drijven. Het land zelf kenden zij slechts van hooren-zeggen Een verkenningstocht van den Romein- schen veldheer Gajus Volusanus lever de spaarzame resultaten op. Nadat Caesar zich nu in den rug ge dekt had tegén de zoo juist onderwor pen Galliërs, stak hij het Kanaal over met slechts 80 schepen en 12.000 man. Vermoedelijk was zijn uitgangspunt in Frankrijk de plaats waar de tegen woordige haven Boulogne ligt. Onge veer 20 groote transportschepen had den bovendien opdracht gekregen om met 500 rtiiters de hoofdmacht op den voet te volgen. Als Indianen getatoeëerde Britten. Omstreeks middernacht brak men op en kwam in de eerste uren van den ochtend voor Dover. Maar de Keuvels brieken gebombardeerd. Scheepswer ven en haveninstallaties werden in Hull en Great Yarmouth vernield. Ta! rijke branden getuigden van de uit werking. Behalve de staatswerf Cha tham zijn verscheidene militaire doe len in de omgeving van Londen, o.m. in Tilbury, met bommen bestookt. On der de aan de Zuidkust van het eiland vooral zwaar getroffen havens zijn Weymouth en Poole te noemen. De nachtelijke vijandelijke vluchten naar het rijksgebied hebben ook dit maal geen noemenswaardige materieele schade veroorzaakt. Hoe weinig de Britsche vliegers zich bekommeren om het doel van hun aanvallen, blijkt* uit hun aanval van gisteren op het be kende bad Kissingen, waaraan een in brand gestoken woonhuis ten offer viel. Talrijke buitenlandsche gasten hadden hier de gelegenheid het ont breken van ieder militair object in de naaste of in verre omgeving te consta- teeren. De nieuwe poging om de rijks hoofdstad wederom aan te vallen, mis lukte wederom ddor het goede lueht- afweervuur. Slechts op twee plaatsen lukte het bommen neer te werpen op het stedelijk gebied van Berlijn, maar ook hier werd slechts onbelangrijke materieele schade aangericht. 20 ENGELSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Duitsche groepen vliegtuigen, diè naar het D.N.B. verneemt, gistermor gen met succes vliegvelden in Zuid- Engeland hebben aangevallen, zijn teruggekeerd na eenige luchtgevechten aan de Engelsche kust te hebben gele verd, waarbij zij 20 Britsche toestellen hebben neergeschoten. Vijf Duitsche toestellen zijn nog niet teruggekomen. Verbindingswegen „gewijzigd". Reuier verspreidt een gemeenschap pelijk communique van de ministeriën van Luchtvaart en binnenlandsche vei ligheid over den Duitschfen luchtaan val van gisterochtend op Zuidoost- Engeland. Hierin wordt toegegeven, dat deze aanval „wijzigingen" in de ver bindingswezen van Zuid-Londen tot gevolg heeft gehad. Om het effect van deze fatale bekentenis te verzachten, wordt overigens haastig beweerd, dat de schade verder van weinig beteeke nis is geweest. Luchtalarm in Londen Voor de derde maal weerklonken gistermiddag in de straten van Londen de alarmsirenes, juist toen het Lager huis met het gebruikelijke vraag-, en antwoordspel was begonnen. De toe'- schouwerstribunes werden terstond ontruimd. Enkele minuten later, toen Churchill juist was binnengekomen, verklaarde de spreaker van het huis dat een luchtaanval dreigde en de zit ting moest worden opgeheven. De afge vaardigden brachten zich in veiligheid en eerst t\a een langdurige pauze kon de zitting hervat 'worden om de aan gekondigde verklaring van Churchill aar. te hooren. VIJF KOOPVAARDIJSCHEPEN „TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel der weermacht deelt mede: In den nacht van 4 op 5 September heelt een flottielje motortorpedobooten voor de Britsche Oostkust een Britsch convooi aangevallen. Vijf bewapende volgeladen vijandelijke koopvaardij schepen met een totalen inhoud van 39.000 br. t., waaronder een tankschip van 12.000 br. t. werden door torpedo's tot zinken gebracht. Een ander «chip werd zwaar beschadigd. Het. generic convooi werd volkomen uiteengejaagd. Een der motortorpedobooten slaagde erin, een torpedojager van de Imogen- klasse, die het convooi beschermdë. door een torpedo tot zinken te brengen. wentelden reeds van de Britten. Zoo als Caesar zelf mededeelt waren de eilandbewoners toen slechts bekleed met vellen, ofwel geheel naakt en be schilderd met.blauwe ornamenten. Hu betrof hier gedeeltelijk ook Gajliërs, die uit hun vaderland waren overge stoken en geheel de Britsche zeden en gewoonten hadden aangenomen. De heuve.s rond de haven van Dover wa ren bezaaid met dreigend gebarende eilander». Gaesar achtte het derhalve niet wel doenlijk daar direct een lan dingspoging te ondernemen. Onder een hagelbui van steenen en pijlen, die de Bnlten in hun gunstige hooger gelegen stelling naar beneden konden slinge ren, het hij derhalve de vloot draaien en ging voorts langs de kust, totdat zich eindelijk een vlak stuk land voor deed. Vermoedelijk was dat de streek tusschen Walmar Castle ên Deal. Maar de landing bleek vele moeilijkheder op te leveren, zoodat de Britten weer voldoende tijd hadden om zich duchtig te weer te stellen. Caesar heeft het verloop van dezen dramatisghen slag nauwkeurig be- sehreven. De Romeinsche schepen moesten tengevolge van het ondiepe water en de zware belasting tamelijk vfc uit de kust voor anker gaan. De soldaten sprongen nu met hun zware uitrusting aan te water en hadden voor zich de Britten, die met de ondiepe plaatsen, in het water volkomen ver trouwd waren. Eegrijpelijk, dat onder de Romeinsche soldaten lichtelijke ver warring ontstond. Maar het drong al spoedig tot hen door, dat indien zij wilden overwinnen, de slag op den oever geleverd zou moeten worden. Derhalve gaf Caesar aan eenige ga leien, die ook in ondiep water konder De Associated Press meldt uit Was hington: Het optreden van president Roose velt, om vijftig oude torpedojagers tegen steunpunten op het Westelijk halfrond aan Engeland af te staan heeft onder de leden van het Congres terstond tot meeningsverschillen geleid, Senator Nye, de republikeinsche af gevaardigde voor Noord-Dakota, een sterk isolationist, zeide, dat het op treden vari den president toont, dat de regeering reeds dictatoriale middelen gebruikt en wegens den birjzenderen toestand niet let op wettan en ver dragen. De republikeinsche afgevaardigde voor New York, Wadworth, zeide: Ik erken de waarde Van de luchtsteun punten, welke wij zoo juist in gebruik gekregen hebben. Wat het afstaan van de torpedojagers betreft, zulks zou het Congres nooit hebben goedgekeurd. De afgevaardigde voor New York van de Amerikaansche werkliedenpartij Marc Antonio zeide: Wanneer de presi dent dit doen kan, zou het mij ijiet ver bazen, wanneer zijn volgende stap is ons te laten vechten. Senator Minton, de democratische vertegenwoordiger voor Indochina zeide: De overeenkomst zorgt voor de verdediging van Amerika doordat het Engeland helpt en hier de zoo dringend noodige steunpunten inricht. Senator Schwarz. democratische af gevaardigde voor Wyoming, verklaar de: Engeland vecht onzen strijd. Ik ben voor elke hulp, die wij Engeland ten deel kunnen laten worden. Senator Thomas, democratische ver tegenwoordiger van Utah, zeide: ,Ik geloof dat dit optreden gewenscht was Senator Clark, democraat voor Idaho, zeide: Het afstaan van de torpedo jagers staat eigenlijk met een daad van oorlog gelijk. De afge vaardigde-Cole, lid var. de vlootcommissia van het- Huis van Af gevaardigden, zeide: 50 verouderde torpedojagers z/jn een lagen prijs. Ik weet niet, op^welke wijze ons dit geval dichter bij een deeleming aan den oorlog brengt dan indien de torpedo jagers voor contant geld gekocht waren. Knütson, lid van het Huis van Afge vaardigden, zeide: De heele wereid is gek geworden. Bloom, de voorzitter van de commis sie uit het Huis van Afgevaardigden voor buitenlandsche aangelegenheden, zeide: Hetgeen wij gekregen hebben is van meer belang dan de torpedojagers. De afgevaardigde Curtiss verklaarde: Ik wilde, dat de president ons al de ander» verplichtingen onthulde welke hij in dezen oorlog is aang.gaan. De afgevaardigde Cha'er zeide: Het Congres gs niet langer meer noodig. Ney, de voorzitter van de commissie uit het Huis van Afgevaardigden voor militaire zaken zeide: De boodschap :s bevredigend. De afgevaardigden Moser zeide: Wan neer het tegen de wet was om motor- booten naar het buitenland te sturen, zie lit niet in, hoe het er niet op aan kan komen, motorbootjagers te sturen De afgevaardigde Miiler verklaarde: Het is een „act of war De meening van het Ham burger Fremdenblatt In een opmerkelijk artikel vergelijkt het Hamburger Fremden blatt den laatsten Engelsch-Ameri- kaanschen ruilhandel met de (ie- roemde „Alabamakwestie' uit deh Noord-Amerikaanschen burgeroorlog. Engeland had zich toen bereid «ver klaard den Zuidelijken staten oorlogs schepen te Verkoopen, waarmede deze dén handel der Noordelijke staten varen, het bevel, zich af te zonderen van de overige vloot dl zoo ver mo getijk tot de kust op te dringen. Tege lijkertijd lief hij den flank der Britsche scharen met de slingerwerktuigen aangrijpen. Door dezerf volledig ver rassenden aanval ontstond paniek on der de Britten, zoodat de Romeinen van de gelegenheid gebruik konden maken om zeer dicht bij den oever te komen en er inderdaad in slaagden om na een harden strijd vasten grond on der de voeten te krijgen. Storm als spelbreker. Dezen korte expeditie t an Caesar werd op den voet gevolgd door een zwaren storm, die ccn gedeelte van de vloot vernielde. Darrdoor konden de verslagen Britten opnieuw contact met elkaar krijgen en vielen de Romeinsche bezetting aan met tweewielige strijd wagens, waarmede zij in razende vaart kwamen aansnellen op een legioen soldaten, dat vreedzaam bezig was een korenveld te oogsten. Zij sloten de Ro meinen in en vormden van de strijd wagens ten gesloten wagenburcht, waarachter zij gedekt lagen."Het in Britsche gevangenschap geraakte Ro meinsche legioen werd door het overige leger ontzet. Opnieuw leden de Britten een nederlaag, waardoor zij gedwon gen waren om vrede te smeeken Reeds na enkele dagen keerde Caesar op het vasteland terug, omdat hij het gestelde doel' had bereikt. Het daaropvolgende jaar keerden de Romeinen met sterke troepenafdeelingen terug en daarna werd in tientallen jaren van harden strijd geheel Brittannie tot aan de Firth of Forth door de Romeinsche -verscharen verkend en onderwon"-" jarenlang ernstig konden benndeelen. Van bijzofidere be teekenis werd daarbij het oorlogsschip, dat in Liver pool besteld werd. De verontwaardi ging in de Noordelijke staten over de verlenging van den. oorlog, die het gevolg was van interventie van het „neutrale" Groot-Brittannië, liep zoo hoog, dat Engeland zich gedwongen zag toe te stemmen in vereffening van de door de Noordelijke staten ge leden schade door een gemeenschap pelijke commissie. Uit de bijlegging van deze kwestie tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, dat wil zeg gen uit de boete, gedaan voor het verkoopen van oorlogsschepen door een mogendheid, die buiten den oorlog staat een schending der neutrali teit dus heeft zich later een juris prudentie ontwikkeld, die vrijwel woordelijk is opgenomen in de Haag- sche conventie over de rechten en plichten van neutrale state^ bij een zeeoorlog (October 1907). Sedertdien is het internationale norm, dat neutrale staten hun neutra liteit schenden, wanneer zij aan een oorlogvoerende oorlogsschepen leve ren en verkoopen. Men zal moeten af wachten, of de Amerikaansche se naatscommissie van Buitenlandsche Zaken, zooals in de Alabamakwestie, met dezelfde vasthoudendheid de neutraliteitsschennis zal aan den kaak stellen, gepleegd door een mogend heid, die uitgeruste oorlogsschepen verkoopt aan een partij in het Euro- peesche conflict, in strijd met de heerschende volkenrechtelijke opvat tingen. EEN OPROEP VAN WILLKIE. De candidaat voor het president schap Wendell Willkie heeft, naar As sociated Press meldt, ter gelegenheid van den dag van den arbeid een op roep gepubliceerd, waarin hij aan dringt op nationale samenwerking om zoo het stagneerende economische le ven weder op gapg te brengen en de werkloosheid op te heffen. Willkie zei de in zijn verklaring, dat hij, als hij tot president zou worden gekozen, voor dit plan den steurt van de arbeiders, de industrie, den landbouw en alle andere groepen zou inroepen. Boven dien, aldus Willkie. beloofde ik, een einde te maken aan het streven, dat er op gericht is. vakvereenigingen onder deVontröle der regeering te plaatsen Ik zal al mijn invloed aanwenden om op den grondslag van dyn goeden wil, den geest der verzoening en de be reidheid tot economische concessies, ongehinderd door eventueele inmen ging een echte collectieve samenwer king mogelijk 1e maken. Hij gaf ten slotte uiting aan de overtuiging, dat de Noord-Ameriksansche arbeider vastbesloten Is, alles te doen om de verbreiding van een dictatuur in het land te beletten. Lewis tegen de dienstplicht, In een ter gelegenheid van den dag van den arbeid gehouden rede heeft de voorzitter van het comité voor in dustnerie organisatie. John L. Lewis naar Associated Press meldt, opnieuw legen invoering van den militairen dienstplicht in vredestijd geprotesteerd Lewis eischtg een grootere stemgerech- tigheid der arbeiders bij besprekingen over de landverdediging en drong aan op inschakeling van werkloozen om op deze wijze het nationale vermogen te vergrooten. PROTEST TEGEN DEN DIENSTPLICHT. In het Congres is groot tumult ver oorzaakt door een protest van den jongen arbeidsleider Kaneely uit New York tegen den algemeenen dienst plicht. Toen Kaneely opstond en uit riep „American concription is Ameri can fascism" (Amerikaansche dienst plicht is Amerikaansch fascisme (werd hij door de suppoosten achter slot en grendel gezet. Later werd hjj echter weer op vrije voeten gesteld. BERMUDA'S VERWACHTEN ONDERHANDELAARS. Van de Bermuda-eilanden wordt ge meld, dat men daar twee onderhande laars van de Ver. Stalen admiraal Greenslade en generaal Denvers, ver wacht, die met Britsche autoriteiten over de overneming van de -door Engeland aan de Ver. Staten ver pachte eilanden overleg zullen plegen JDE PLICHT ROEPT tr. De premier, generaal Antoneicu, heeft een proclamatie uitgevaardigd waarin verklaard wordt: Er is een nleqwe regeering, een nieuw regime, geen woorden, maar werk, geen talnen, maar daden. Een ernstig, smartelijk verléden is afge. sloten. Daarover zal ik niet den «luier van het vergeten, maar van de gerech- tigdheid uitsiireiden. Doch vandaag moeten wij den staat en de natie red. den. Uit alle macht moeten wij onze krachten vei zamelen, onze eer.«weer oprichten en onze toekomst verzekeren. De ware voken bouwen hun groote toekomst uit de nedêrlagen. De ver volgingen hebben opgehouden. Thans moet de jeugd, de hoop dei volks, haar plicht vervullen. Onze natie moet haar tegenwoord gheid in de geschiedenis, bewijzen. De ambtenaren van den staat moeten begrijpen, dat alles op hen steunt. Zij moeten zich hun verant woordelijkheid waard toonen. Eerlijk, heid, gerechtigdheid en arbeid moeten, de werkzaamheid van alle ambtenaren leiden. Ik zal de regeering op nieuw» grondslagen plaatsen. Het program zal ik u voorleggen,, opdat g(j het allen beoordeelt. Het zal zijn oorsprong vol- ledig in het eensgezinde nationale geloof vinden. Geleidelijk zullen wij d» vernieuwing van den itaat volvoeren, met geloof aan God, aan het heilig» onvergankelijke recht des volks. Voor waarts, de plicht roept u. Het bureau M.T.l tegenover d ITALIAANSCHE DUIKBOOT BESCHADIGT ENGELSCHEN HULPKRUISER. De in de haven van Lissabon bin- nengeloopen Engelsche hulpkruiser Avoceta heeft naar gemeld wordt in een gevecht met een Italiaansche duik boot zware beschadigingen opgeloopen DE INSPECTIETOCHT VAN MUSSOLINL Mussolini heeft op zijn inspectiereis door de Romagna Donderdag op hel vliegveld Fanp aan oe kust van de Adriatische Zee een parade aan schouwd van ruim 2500 jonge fascis ten, die deelnemen oan den grooten marsch van de jeugd van den lictoren bundel door Italië. De duce werd geestdriftig toegejuicht. Na de parade begaf Mussolini zich naar Pesaro, ten einde aldaar een vacanUekolonie .voor kinderen van Libysche kolonisten te bezichtigen. VERGADERING VAN DEN MINISTERRAAD. De Italiaansche regeeringschef Mus solini heeft tegen Zaterdag 7 Septem- TEGENSPRAAK VAN KWAAD WILLIGE GERUCHTEN. HongaarSfche correspondent!» bepaalt een standpunt beweringen van zeker» buitenlandsche dagbladen, volger.j welke de tot aan de Oostelijke Kar- pathen opgeschoven, Hongaarsch» grens moet dienen als verdedigings linie tegen beweerde aanvalsvoome- mens van een met de spilmogendhe- den en Hongarije in vriendschappe- lijke verhouding levende mogendheid. Van bevoegde Hongaarsrthe zijd» wijst men in dit verband, naar het M, T.I. mededeelt, op het natuurlijke feit, dat de grenzen van iederen staat en natuurlijk ook die van Hongarije te vens verdedigingslinies tegen iederen aanval vormen. Deze omstandigheid echter kan niet de geringste aanleiding geven om Hongarije, dat alleen zijn natuurlijke Oostelijke grenzen her krijgt. aanvalsvoomemens in de schoe nen te schuiven tegenover een staat, die de meest correcte diplomatieke be- trekkingen met Hongarije onderhoudt en wiens grenslijn juist met Honga rije het kortst is. Dergelijke geruchten zijn niets anders dan onweter.de of kwaadwillige storingspogingen. Intocht der Hongaren ia Szatmar. De Rijksbestuurder is gisteren in ge- zeischap van den minister van Ooriog, Barttha. den chef van den genenden staf, Werth, en een talrijk militair gevolg aan het hoofd der Hongaarsch» troepen Szatmar Nemetl binnengerukt. Bij deze intocht waren ook de premier graaf Teleki, en andere leden der re geering tegenwoordig. Het Journal de .Sjanghai spreekt op grond van officieel» Fran- sche mededeelingen berichten tegen betreffende onlusten in Indochina «l verzekert, dat de toestand daar nor maal is. De Fransch-Japansche onder handelingen worden zonder order breking voortgezet. Toonaangevende Japansche kringen bevestigen dit bericht en voegen hier aan toe. dat Japan principieel streeft naar beveiligingdran zijn vitale econo mische wegen, «4\elke Indoehma raken. Japan streeft er naar dit doel langs den weg van onderhandelingen zoo s el mogelijk te bereiken. De onderhar.de- lingsmogelükheden gijn tot dusverre niet uitgeput. I Gisteren is te Mojkou een Duitsch-Russische overeenkomst ge sloten over de remigratie der in Bes- sarabiè gevestigde Dultschers. Het Noorsche vrachtschip Tropic Sea. dat 78 dagen over tijd is en onder Britsche vlag op weg was van Auck land naar Baltimore is opgegeven a.s „vermoedelijk vergaan". Het schip 5781 brt. groot. Uit Aabenra (Decern t wordt gemeld, dat daar in een t«un een reus achtige aardappel gerooid is. die >n grootte en gewicht «11e Deensch» records slaat. Men zegt, dat de aard appel 1200 gram weegt. De aardappel, pp welks naam het oude record stond, woog 950 gram. V. Naar de Petit Dauphin o" uit Ly.on meldt, is brand uitgebroken m een fabriek in de voorstad Villeur* banne, waarin 1200 arbeiders werken. Er deed zich een geweldige ontpW" fing voor die de huizen in de geheel* wijk deed schudden. Er zouden z*» Seen ontplofbare stoffen in de fabriek bevonden hebben. De mogelykhw» van een aanslag wordt niet uitge sloten. Medegedeeld wordt, dat binn*8* de Italiaansche scholen in Gr><" enjand worden heropend en dat a jongelieden, die hun vacantie in lts" t 'tt kampen en kolonies in badplaats"1 ■en dnorv»br«cht, ten'"'*" koi

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2