Regeeringswijziging in Frankrijk NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN >ORLOG in het land van de leeuwen, tijgers en olifanten Ingrijpende maatregelen, vooral voor de kuststreek terdag 7 Sept. 1940 i Italiaansche campagnè in Centraal-Afrika Engelschen zouden eon plan zijn Noor delijke woestijnzöne niet te verdedigen DUITSCHE TELEFO NISTEN OP NEDER- LANDSCHE TELE FOONKANTOREN. Tjjdeltfke maatre De Rijkscommissaris in het Westland. Met ingang van Maandag a.s. Niemand mag zich tussohen 22 en 4 uur zonder verlof buitenshuis begeven Legitimatieplicht voor alle Nederlanders hoven 15 jaar BRITSCHE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR CANADA? Uitgebreide voorbe reidingsmaatregelen VIER VERORDE NINGEN. DE VER. STATEN EN HET BRITSCHE RIJK. Geen defensief verbond tusschen V. S. en Australië. De Britsch-Amerikaan- sche overeenkomst.V ENGELAND De Duitsche lucht aanvallen. Amerika zal belangrijke beslissingen nemen. Speciale ministerraad voor de leidende politieke beginselen Weygand belast met de verdediging van het Fransche koloniale rijk f'. I COUBANT J*argang, No. 20420 Directeur Postgiro Bur. Markt ER 2745 De militaire medewerker der V.P.B. dt: pET onder opperbevel van den vice-koning van Ethiopië, den hertog van Aosta, opereeren- Itaiiaanache koloniale leger heeft onmiddellijk na de verovering Brltaöh Somaliland, een nieuwe ch ingezet in Zuidoostelijke hting. De in den sector tusschen «ie, Dolo en Daba in de Engel kroonkolonie Kenya binnen ge- ngen Italiaansche legerafdeelingen hebben, zooals uit de jongste leger- pprichten i» gebleken, een bres ge- gen in het Engelsche koloniale rijk, Toorroover het Oost-Afrika betreft, die steeds grooter wordt en bezetten orjhgs de belangrijke stad Boena. De Italiaansche opmarsah aan de grens ,'htochen Ethiopië en Kenya begon reeds in den aanvang van Juli met het bezetten van de door de Engel schen in een versterkte plaats omge bouwde stad Moyale. Reeds kort daar- meldde het Italiaansche legerbe- licht de bezetting van het geheele ge bied tusschen Moyale, Dobo en Daba, dat met een diepte van vijftig kilo meter als een scherpe wig naar het .fioordoosten gericht gedreven was in de grenszone tusschen Abessinië en ItaUaansch Samaliland. De spoedig j daarna ingezette offensieven tegen Britsoh Somaliland brachten de ope- laties van de Italiaanschetroepen in Kenya tijdelijk tot staan. Thans is de «pmarsch van de Italiaansche troepen van de overoverde postitie Moyale uit opnieuw begonnen, ditmaal in Zuid westelijke richting. De beteekenis ran Kenya. Het is de eerste maal in de kolo niale geschiedenis vatl Oost-Afrika, dat de Britsche kroonkolonie Kenya door vijandelijke troepen wordt be dreigd. Kenya neemt in de structuur van het koloniale Britsche gebied, dat dch uitstrekt, van de' Middellandsche Zee tot Zuid-Afrika, een zeer belang- Ifke plaats in. Gelegen midden in het I hart van Afrika, vormt dit oudste pro- I lectoraat van Engeand de verbindende I Schakel tusschen Egypte, den Soedan tn de zich van Kenya uit in Zuidelijke lichting uitstrekkende Engelsche ko loniën Tanganyika, Oost- en Zuidelijk '•Ihodesië en de Unie van Zuid-Afrika. Alleen het bezit van Kenya waar- borgt Groot-Brittannië de strategisch zoowel als economisch voor de in- Ldtandhouding van het Afrikaansche ^koloniale rijk, belangrijke, eerst in den Wereldoorlog verworven verbindings lijn CairoKaapstad. Üe Italiaansche opoiarsch in Kenya is derhalve gericht legen een buitengewoon verwondbare Hek van het Engelsche gebied in Afrika De kroonkolonie Kenya be at een oppervlakte van rond 582.000 Jjjeierkante kilometer, heeft een inwo- Mrta 1 van 2,8 millioen en wordt be door een gouverneur-generaal. die zijn zetel heeft in Nairobi, be- noamd wordt door het ministerie van Koloniën en direct onder toezicht staat van de Engelsche regeering. Italianen behouden het initiatief, Met de gemelde verovering van Boena, zijll de Italiaansche troepen thans twintig kilometer diep in de kroonkolonie Kenya doorgedrongen. De meer naar het Noorden gelegen grenszone tusschen Kenya en Ethiopië wordt bewoond door nomadische stammen van hetzelfde ras die, welke het voornaamste deel yan de bevol king in Itatiaansch en Britsch Somalt- land uitmaken.-Enkele dagen geleden beval de gouverneur-generaal van Kenya het ontruimen van deze grens gebieden. De door ÏSO.OOO inboorlingen sedert menschenheugenis bewoonde streken moesten hals over kop verla ten worden en de menscuen worden door de Engelsche troepen naar het Zuiden gestuurd. De opmarsch van de Italiaansche troepen voltrekt zich allereerst in een volkomen dor, zanderig woestijnge bied. Eerst verder naar het Zuidén begint de rijke, vruchtbare hoog vlakte, waaraan de Britsche kolonie haar waarde en beteekenia ontleent. Met de Verovering van Boena hebben de Italiaansche troepen, zich thans verzekerd van een belangrijk knoop punt. In Boena komen de enkele ka ravaanwegen van Moyale en Oostelijk Daba samen en voeren vandaar naar de zeshonderd kilometer Zuidelijker gelegen hoofdstad Nairobi. Het bezit van deze min of meer gebaande woes tijnwegen is-strategisch van het hoog ste belang.» Van Nairobi uit zetten de Italianen nu kort geleden hun op marsch in naar het 150 kilometer- ten Zuiden daarvan gelegen Wajr, dat over rijke waterbronnen beschikt. In deze streek hebben de Engelschen kort geleden een vliegbasis ingericht van waaruit het Engelsche lucht- wapen zijn aanvallen richtte tegen Ethiopië en de Italiaansche steunpun ten aan den Indischen Oceaan en de Hoode Zee Zuidelijk van Wajr begin, «en de eindelooze wouden en moeras- gebiéden, beroemd door de jacht op groot wild, op leeuwen, tijgers, pan ters en olifanten. Waar de beslissing zal vallen. Van strategisch gezichtspunt bezien begint de beslissende strijd om het bezit van Kenya eerst ten Zuiden van Wajr in het uitgestrekte stroomge bied van de Tana. De Engelsche weer stand zou, naar van betrouwbare zijde wórdt veënomen, slechts gering zijn. Het Engelsohe oppercommando in Nairobi schijnt van plan te zijn de Noordelijke woestijnzöne niet te ver dedigen, maar eerst in het stroomge bied van den Tana tot een krachtige tegenactie over te gaan. Thans kan ge zegd worden dat de strijd om- het bezit van de strategisch doofslaggevende kroonkolonie Kgnya in het Britsche koloniale Oost^fnkaansche rijk in vollen gafrf'lsT -MMOKXflfe HET EUROPEESCH KOLOl BEZIT IN AFRIKA I EOYPTt Ianolo-eoypt LhtSOMAULAMO LtTMKUMM T, omen tHncHtumui Ten behoeve van een vlotte afkdkke ling van het telefoonverkeer vin .cn met de Duitsche bezetting in Neder land zijn bij wijze van tijde- lijke maatregel op'de grootste telefoonkantoren Duitsche telefonisten ingeschakeld, die beschikken over een seker aantal telefoonverbindingen, welke op afzonderlijk daarvoor inge richte telefoonposten zijn verbonden. De afwikkeling van het Nederland sche telefoonverkeer zal onder dezen maatregel niet lijden, aangezien met de ter zake bevoegde Duitsche antoritei- ten is overeengekomen, dai het mede tot de taak van de Duitsche telefonis te]; behoort voor zoover daartoe gele genheid bestaat, haar zorg te wijden aan de afwikkeling van het Nederland- sche telefoonverkeer, ingeval dit dreigt te vertragen. Zij zullen die afwikkeling in voorkomende gevallen op de zelfde zorgvuldige wijze behartigen als het telefoneerend publiek van de Neder- landsche telefonisten gewend is. Met ingang van Maandag as. zijn ingrijpende maatregelen, vooral voor de kuststreek, afgekondigd. Dt voornaamste bepaling is dat men zjch niet tusschen 22 en 4 uur zonder verlof buitenshuis mag begeven. Voorts zijn beperkende bepalingen afgekondigd voor bedrijven van kwefvende kooplieden en slraatartisten. BEZOEK AAN DEN PROEFTUIN Z.H.-GLASDISTRICT. Rijkscommissaris Seyss Inquart heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het We'stlandsche tuinbouwcentrum De Rijkscommissaris werd vergezeld door verschillende autoriteiten, o.w. graaf Grote. Ir J. M. Riemens, rykstuinbouwcon sulent' en directeur van- den proeftuin te Naaldwijk, leidde het hooge gezel schap rond en gaf de noodige Inlich tingen. Allereerst werd het komkóm mër- en tomatenbedrijf van den kwee ker van Spronsen te Loosduinen be zichtigd. Hierna werd een bezoek ge bracht aan den proeftuin van het Zuid-Hollandsch Glasdistrict te Naald wijk. De rijkscommissaris toonde groo- te belangstelling voor de verscheidene Westlandsche cultures en voor 'ë|c pipe ven met nieuwe groenten en fnntsoor- ten. De hooge bezoeker liet zich in lichten over het verloop der proeven, betreffende de soyaboonen- en papri kacultuur. Nadat de Rijkscommissaris nog het nieuwe laboratorium voor den tuin bouw te Naaldwijk in oogenshouw had genomen, vertrok het gezelschap weer naar Den Haag. Volgens 'de laatste te Stock holm ontvangen berichten, doen in de Ver. Staten hardnekkige geruchten de ronde, volgens welke de Britsche koninklijke iamilie zeer bin,inkort naar Ca nada zon verhuizen. De meeste leden van het koninklijk huis hebben Londen verlaten en ver hoeven op het oogenblik in Schotland. De Britsche admira liteit heeit nauwkeurige plannen uitgewerkt voor het overbren gen van het koninklijk huis naar de nieuwe wereld. In verschei dene havens van 3e West- Sitioische kust worden twee grooté krnisers en een groot aantal torpedojagers tot dit doel in gereedheid gehouden. Zou het vertrek noodzakelijk worden, dan zullen eerst de koningin- moeder en de kinderen van het koningspaar weggebracht wor den. Het koningspaar zeil wil met het oog op de stemming der bevolking zoo lang mogelijk blij ven, Onder alle omstandigheden zon de vlucht van ket koninklijk huis pas dan aan bet Engelsche publiek worden medegedeeld, wanneer alle leden der iamilie veilig op Canadeeschen bodem zonden zijn aangekomen. Dfe koning zelf zal ia dit geval waarschijnlijk Toronto ab resi dentie kiecea. Het A.N.P. meldt nader: Op bevel van den commissaris-gene raal voor de Openbare Veiligheid, den hoogeren S. S.- en politieleider, xijn vier verordeningen uitgevaardigd, die in het laatste Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied ge publiceerd zijn en die belangrijke en ten deele ingrijpende voorschriften in houden. Alle inwoners hebben de plicht deze voorschriften consciëntieus in acht te nemen ter vermijding van ge voelige straffen en strenge dwangmaat regelen. LEGITIMATIEPLICHT. In de eerste plaats is door de secre tarissen-generaal van de departemen ten van Binneniandsche Zaken en van Justitie voor alle Nederlandsche staatsburgers boven 15 jaar, die in Ne derland wonen of verblijven, met in gang van 1 October 1940 een algemeene legitimatieplicht ingevoerd. Dit ver plicht iedere Nederlander in het bezet te Nederlandsche gebied, steeds een van een foto voorzien officieel inden- titeitsbewijs officieel foto-legitimatie bewijs) bij sich hebben, <si hem in staat stelt xtgji te allen tijde behoorlijk te leg!timeeren. Het bewijs moet wor den afgegeven door een Nederlandsche instantie. Het offieieele foto-legitima tiebewijs mag niet worden mtgegeven voor een langereu tijdsduur dan c jaar. Een uitzondering is gemaakt voor het paspoort, dat naar gelang van zijn geldigheidsduur voor behoorlijke legiti matie kan worden gebruikt Het inden, titeitsbewijs moet behalve den naam en de voornamen bevatten den geboor tedatum, de geboorteplaats, het beror de gemeente van inwoning en het adres, zoomede de handteekeniag van den houder, voorts den datnm raff uit gifte, het dienstzegel van de instantie, die het bewijs heeft uitgereikt alsmede de bandteekening van den bevoegden ambtenaar, die het bewijs heeft uitge reikt. Wie niet in het bezit iz van een zoodanig officieel bewijs, kan zich één doen uitreiken door de bevoegde ge meentelijke instantie op het raadhuis,' De plicht van de buitenlanders en statenloozen om te allen tijde een gel dig paspoort bij zich te dragen, wordt door deze verordening niet ter zijde geceL (Zie verder elders in dit blad.) AMERIKA STRATEGISCHE WEG VER. STATEN—CANADA—ALASKA Op de jjersconferentie is den Ame- rikaanschen minister van Buitenland- sche Zaken, Huil, de vraag gesteld, of de regeering der V. S. met het oog op de ontwikkeing in het Verre Oosten met Australië evenals zij het met Ca nada heeft gedaan, een defensief ver bond wilde sluiten. Huil antwoordde, dat op het oogenblik geen plannen voor zulk een verdrag bestaan. De be sprekingen, die Huil gisteren met de vertegenwoordigers van Engeland en Australië had gevoerd, hadden in het algemeen slechts bestaan uit het uit wisselen van inlichtingen over den toestand in het Verre Oosten. Er wa ren daarbij echter, nóch voorstellen gedaan, nóch beslissingen genomen. Bovendien had de conferentie van Vrijdag hoofdzakelijk de onderteeke- ning van arbitrageverdragen gegol den. Huil weigerde te antwoorden op de vraag, of Engeland de regeering der V. S. het gebruik van de vlootbasis Singapore had aangeboden. De plaatsvervangende chef van den Canadeeschen marinestaf Murray heeft te Ottowa verklaard, dat de on langs door Roosevelt in het leven geroepen Canadeesch-Amerikaansche verdedigingsraad o.a. plannen zal be spreken voor den aanleg van een door Canada leidenden strategischen ver bindingsweg tusszhen de Ver. Staten en Alaska. De eerstvolgende zitting van den raad zal Maandag te Washing ton worden gehouden. Nieuw crediet voor Ameri- kaansche defensie. i De Senaat heeft het wetsontwerp waarbij een crediet ten bedrage van 5,2 milliard dollar voor de landsver dediging beschikbaar wordt gesteld, aangenomen en ter onderteekening aan Roosevelt doorgezonden Het totaal van de in deze zittingsperiode voor bewapeningsdoeleinden, hetzij voor terstond hetzij voor later uitgetrokken gelden gaat thans de 15 milliard te boven. {•smmnMre» CANADA VENEZUELA Een kaartje waarop zijn aangegeven de eilanden, die Engeland aan Amerika heeft verpacht. v (Kartograf. bur. v. d. Ned. Dab! p.). nenkort in internationale vraagstukken beslissingen van vitale beteekenis voor de toekomst der V.S. zouden nemen. Taylor weigerde, er zich nader over uit te laten, van welken aard deze vraagstukken waren. OFFICIEEL BRITSCH COMMUNIQt. In het offieieele communiqué van het Britsch ministerie van Luchtvaart wordt gezegd, dat vijandelijke vlieg tuigen in sterke formaties gister middag bet kustgebied van Kent heb ben aangevallen. Bij dezen aanval heeft de vijand beschadigingen aangericht. Laat in den namiddag heeft de vijand opnieuw aangevallen. By dezen aanval is op den Noordelijken oever van de Theems op een industrieel terrein brand veroorzaakt. VERKLARING VAN MTRON' TAVLOK. De persoonlijke vertegenwoordiger van RooseVelt bij het Vaticaan, Myron Taylor. Aie var Jaag uit Lissabon te New Ydrk is aant .-«.omen, heeft ver klaag], dat de Vereenigde Staten bin BELGIË KONING LEOPOLD IN TBURINGEN, H<jt Nederlandsch perskantoor te Berlijn verneemt, dat koning Leopold van België reeds geruimen tijd, me» korte onderbrekingen, gedurende wel. ke hij te Brussel verblijf houdt, op een kasteel in Thilringen woont. Hierdoor worden alle berichten gelogenstraft, als zou de Belgische koning geen be wegingsvrijheid worden gelaten. Hier bij kan nog worden aangeteekend, dal de kinderen van den koning verblijven er- in Brussel, waar zij toevertrouwd zjja in-aan de zorgen van de koningir-moeder. De Fransche regeering is gister avond na een onder voorzitterschap van maarschalk Pétain gehouden mi nisterraad afgetreden. Er is daarna een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt: Met het oog op de versterking van het regeeringsgezag heeft maarschalk Petain besloten, een ministerraad te beiasten met de taak. de leidende be ginselen van de politiek der regee ring vast te leggen en ze in wetten tot uitdrukking te brengen. De leden der regeering, die tot dezen, door maarschalk Petain gepresideerden ministerraad behooren en de volmach ten van ministers hebben, zijn: Justitie: Alibert. Buitenlandsche Zaken: Batidouin. Productie en arbeid: Bella. Financiën: Bouthilier. Binneniandsche Zaken: Peyrouthon. De besluiten van den ministerraad worden door een kabinetsraad, die door den plaatsvervangende» minis- ter-president Laval geleid wordt, uit gevoerd. Tot den kabinetsraad behoo ren ,ook alle staatssecretarissen met ii en zonder den rang van minister. Laval is belast met de voorlichting en. met de coördinatie der ministeries. De kabinetsraad zal de loopende be stuursaangelegenheden en de aange legenheden, die niet voor den minis terraad gebracht worden, afhandelen. Generaal Weygand heeft in zijn hoedanigheid van generaal-gedele- geerde der regeering in Fransch- Afrika de meest uitgebreide volmach ten gekregen om de verdediging en de veiligheid van het Fransche koloniale rijk te waarborgen. Door het over dragen van deze missie, de verdedi ging in Afrika te centraliseeren, heeft de regeering bewezen, dat zij Vastbe sloten is, zich met alle middelen te verzetten tegen de intriges, die erop gericht zijn bet moederland en de koloniën van elkaar te verwijderen en de eenheid van Frankrijk in gevaar te brengen.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1