Londen £waa beproefd NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Hevige Duitsche luchtaanvallen. Zaterdag begonnen, darden vandaag nog voort Z&h a* Hiaat* Branden zelfs in Cherbourg te zien Maandag 9 Sept. 1940 •jje J**rg*nt No. 20421 Engelsche berichten geven toe, dat er groote schade is aangericht Duitsche berichten over den aanval. ZEER ERNSTIGE POLITIEKE BOTSING IN DEN HAAG. VAN 10 TOT 4 UUR BINNENSHUIS. Verordening gaat heden in. Een N.S.B.-er aan verwondingen overleden. Een ooggetuigeverslag. Directeur F. Tl ETER Postgiro 48400 Bur. Markt 31. Tctl. 2745 Londen, de Engelsche hoofdstad, is Zaterdag, Zondag en heden ernstig geteisterd door hevige Duitsche luchtaanvallen, waardoor xnlke enorme branden ontstonden, dat zij Van Frankrijk uit te zien waren. Ook in Engelsche berichten worden de verwoestende gevolgen Taa het Duitsche luchtbombardement toegegeven. De aanvallen begonnen Zaterdagmiddag en geschiedden, blijkens de mededOeling van het opperbevel der Duitsche weermacht als vergelding voor de nachtelijke aanvallen welke het Engelsche luchtwapen de laatste weken in versterkten omvang tegen niet-militaire doelen in het Duit sche rijksgebied heeft ondernomen. Van het stadscentrum van Londen tot aan de monding van de Theems strekte zich weldra een enkele groote rookwolk uit. Bij den grooten aanval van Zaterdag werden alle vliegtuigtypes gebruikt welke Duitschland bezjt. Heinkelbommenwerpers, Junkers- vliegtuigen, Messerschmitt-machines hebben verderf naar het eiland overgebracht, aldus het D.N.B. Elke machine droeg tweeduizend kilogram ontplofbare stoffen naar den vijand. Verscheidene millioènen kilogram ijzer zijn boven Londen losgelaten. De Engelsche luchtver- sperring werd van het Zuiden doorbroken. Het was moeilijk door den gordel van afweer rondom Londen heen te komen. De Engelschen ver dedigden hun hoofdstad taai en verbeten. De geweldige schade welke het hart van het Britsche rijk veroorzaakt werd, is met offers be taald moeten worden. Maar op dit oogenblik is het alleen van belang, dat het Duitsche luchtwapen op klaarlichten dag Londen met bommen heeft bestookt, aldus het D.N.B. Militaire waarnemers in'Berlijn zijn het erover eens, dat dit het begin van de vergelding is, welke Hitier heeft aangekondigd. Zaterdag. Sterke afdeelingen Duitsche ge vechtsvliegtuigen zijn bezig aan den grootsche» aanval op militaire doelen in de stad en de haven van Londen, Formatie* Duitsche jacht- en torpedo- vliegtuigen maken het Engelsche luchtdoelgeschut nutteloos. In on regelmatige volgorde en over, ver schillende hoogten verdeeld jagen de Duitsche bommenwerpers geconcen treerd hun aanvalsdoelen tegemoet. Overal vallen bommen eh vlammen branden op. Rookwolken vormen zich boven de daken van dé grootste stad ter wereld. Ontploffingen zijn tot in de Duitsche vliegtuigen te vernemen. De moeite van, het Britsche lucht doelgeschut' is/ vergeefsch. Steeds komen nieuwe golven aanzetten, ter wijl een deel der Duitsche vliegtui gen, ontdaan van hun bommenlast, reeds weer huiswaarts vliegen. Het hart van het Britsche wereldrijk is aan den aanval van het Duitsche luchtwapen blootgesteld.' De verliescijfers van den- aanval van Zaterdag bedragen volgens nog niet bevestigde inlichtingen 87 Engel sche vliegtuigen en 26 Duitsche toe stellen. Naar het D.N.B. verneemt, teister den de Duitsche bommenwerpers voornamelijk de ten Oosten van Lon den gelegen voor den oorlog belang rijke industrieeie doelwitten in Sil- verton, Woolwich en Greenwich.' De aangerichte schade zou ont- ontzaggelijk zijn. Het geheele ver- keersoentrum van Londen is bij den aanval in het ongereede ge raakt. De schachten van den on- dergrondschen spoorweg zijn, naar men heeft kunnen vaststelen, inge stort. Twee gasfabrieken vlogen in de Incht en groote entrepots en graan pakhuizen werden door de Duitsche machines aangevallen. 9® aanvallen op de hoofdstad zijn °°k tijdens den nacht op Zondag niet ■hinder hevig geworden. Het bombar'" deeren werd tot lang na middernacht ■het dezelfde hevigheid voortgezet. Dsar gedurende den nacht niet zoo •slrijke vliegtuigen kunen starten, *erden de aanvallen gedaan door •Wonderlijke groepen, meestal be gaande uit honderd bommenwerpers. Duitsche toestellen vlogen allen handig boven de Engelsche lucht- jrrsperring. De Engelschen hielpen "•Duitschers in zooverre, dat zij de ""•feu van de zoeklichtbatterjjen steeds weer langs de versperringsbal lons lieten glijden, teneinde de aan vallende vliegtuigen in het licht te vangen, hetgeen in de meeste gevallen mislukte. Daarentegen zagen de Duitsche piloten d'è versperring hel verlicht voor zich liggen en konden zij deze met gemak uit dën weg gaan. Duitsche, verkenningsvliegtuigen berichten-, dat de geweldige rookwol ken, die Zaterdag na den grooten aanval op Londen opstegen, nog steeds boven het gebied tusschen Londen en het Kanaal hangen. Zij trekken langzaam naar het water en naar de kust van Vlaanderen, van - waar men gedurende den nacht de branden in Londen kon zien. Uit Lên den zelf stijgen zonder onderbreking nieuwe rookwolken op en verhinde ren in groote gebieden een nauwkeu rig vaststellen der schade door de Duitsche verkenningsvliegtuigen. Een geweldige brandhaard ligt" in het stadsgedeelte ten Zuiden van de Tower, waar gisteren belangrijke en uitgebreide fabrieken zijn getroffen. In het centrum der stad woeden vele andere groote en kleine branden die voedsel geven aan de geweldige rook wolken, die als een huiveringwekkend teeken der vergelding over het Engel sche land trekken. Naar het D.N.B. mededeelt, V.'n Zaterdag ook Thameshaven en Chatham aangevallen. In Thameshaven werden de West Indië-dokken doeltreffend met bom men bestookt; in Chatham werd een munitiefabriek getroffen. Zondag. Zondag D.N.B.-bericht van Een luidt: In de afgeloopen 24 uur heeft het Duitsche luchtwapen niet alleen een grooten aanvalsslag gewonnen, doch ook een verdedigingsslag met ze ld zaam succes geleverd Volgens de laatste berichten' zijn de verliezen van de Engelschen bij de Duitsche actie tegen Londen tot 93 ge stegen. De Duitsche verliezen zijn niet hooger geworden dan 26 vliegtuigen. De ononderbroken luchtaanval op voor den oorlog belangrijke doelwitten van de Britsche hoofdstad heeft on- uitwischbare sporen op haveninstal laties, dokken, graanpakhuizen, pomp stations, tankinstallaties, gasfabrieken en arsenalen achtergelaten. Door Stuka's en in horizontale aan vallen werden bommen geworpen, zonder dat de Duitschers een noe- menswaardigen afweer ondervonden. Deze groote aanval van het luehtwa ILFORD ING Buckhgham Palac*. Britsch Museum. 3 Charing Cross Station Trafalgar Square |-i National Gallery. F; rlement. is van Justitie. P.'j'skerk. h Kensington, en hlst. Museum, -r.in-ter Abdy, ster Kathedr, -acht van vlch u/.er en Towerbrug tottcnmam staines SPOORWEGNET Zon op 7.06, onder 20.10. Maan op 15.52, onder 24.00. Men is verplicht te verduis teren van zonsonderjand tot zonsopkomst Lantaarns van voerti*igen moeten uur na zonsonder gang ontstoken worden. pen vond zijn voorbeeldige evenknie in de prestaties van den Duitschen vliegerafweer. In twee golven vlogen vijftig tot zestig Britsche bommenwer pers vanuit het Westen komend naar Duitschland. De algemeene koers was Oostelijk met richting Berlijn. Een klein gedeelte draaide spoedig naar Zuidwest-Duitschland af. Bij het be reiken van het rijksgebied stootten de Engelschen als gevolg van de niet vermoede versterking en blokkade op een zoo verrassend en massaal welge mikt afweervuur der luchtdoelartil lerie, dat zij de een na den ander als op gemeenschappelijk bevel het veld ruimden, en snel het Duitsche rijks gebied weer verlieten. Op enkele paatsen, o.a. bij Hamm gelukte het den Engelschen bommen van klein kaliber neer te werpen, zonder dat zij militaire schade aan richtten. Naar men van goed ingelich^*tjde verneemt, zijn de Duitsche bommen werpers reeds opnieuw van niemwe bommen voorzien. De Duitsche vliegtuigafdeelingen in Noorwegen, Denemarken, Noordwest- Duitschland, Nederland, België en Noord-Frankrijk staan ieder oogen blik voor het toebrengen van nieuwe slagen klaar. In den namiddag werd gemeld: Op het oogenblik zijn nieuwe aan vallen op de Britsche hoofdstad aan dep gang. Golf op golf vliegen v de Duitsche bommenwerpers in den rook en walm, die over Londen hangen en werpen hun bommen met dezelfde trefzekerheid uit als Zaterdag. De uit werking is alleen nog maar waar te nemen door de door den rook hoog opschietende vuurzuilen. Engelsche Spitfire toestellen jagen door de rook wolken. De Britsche luchtdoelartillerie schiet zonder eertig doel haar grana ten in de door rook bedekte lucht, zonder een ernstig gevaar voor de Duitsche aanvallers te vormen. Naar van de Fransche kust ge meld wordt, heeft men gedurende den nacht de ontzaglijke brand in Londen niet alleen kunnen zien van de Kanaalkast bij Calais, maar zelfs den geheelen bocht van de Seine tot aan Cherbourg toe. Even ver is over dag de geweldige rookmassa te zien, die van Londen naar de kust trekt. De rookwolken schuiven tot wolk- banken ineen, welke reeds 'n hoogte van verscheidene duizenden meters hebben bereikt. In den loop van Zondagochtend heb ben opnieuw talrijke Duitsche ge veehts- en jachttoestellen aanvallen ondernomen op Londen op de zelfde wijze als Zaterdag. De militaire doe len dezer formaties waren vitale indu strie en haveninstallatieste Londen. De sinds Zaterdag op elkander vol gende aanvallen hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, getoond, dat Engeland niet in staat is zijn hoofdstad teeten Duitsche lucht aanvallen ,te beschermen. De Duitsche aanvallen hebben ge toond, dat het dep Duitschen vlieger- formaties mogelijk is iedere willekeu rige hoeveelheid bommen van alle soorten en ieder kaliber bij dag en bij nacht op militaire doelen van Londen te werpen. Londen zal met millioenen kilogrammen bómmen bestookt wor den zoolang de aanvallen van vijan delijke vliegers op niet-militaire doe len in Duitschland wórden voortgezet. Naar bet D.N.B. van welingelichte zijde verneemt, hebben afdeelingen van de Duitsche luchtmacht in den loop van gisteren buitenwijken van Lon den met succes aangevallen. Maandag. Hedenmorgen werd gemeld: Een for matie Duitsche bommenwerpers heeft wederom een aanval gedaan op de in stallaties van Woolwich, waar aanzien lijke schade werd aangericht. Ook in de Zuidwestelijke buitenwijken van Londen vielen bommen. Verscheidene fabrieksinstallaties, een magazijn en een station werden vernield, ep twee ande-e plaatsen brak brand uit. Bij deze aanvallen kwam het op verschei dene plaatsen tot kleine krchtgevech- j ten, waarbü 12 Britsche en 4 Duitsche vliegtuigen werdensmeergeschoten. Latej: Sedert gisteravond zijn de Duitsche bommenwerpers reeds weer op ^teg om hun vernielingswerk in het Londensche haven- en industriegebied voort te zetten. Van verre zijn de sedert Zaterdag woedende brandhaarden te zien, welke onmiskenbaar den weg naar Londen aangeven Het is voor de aanvallers een gemakkelijke taak hun doel te vinden. Alle tot dusverre neer geworpen bommen zijn op de aangege ven aanvalsobjecten neergekomen en breidden de branden uit. Eenige Duitsche vliegtuigen vlogen op zeer geringe hoogte op eenige luchtafweer- stellingen af, om ze met bommen te vernietigen. Machinegeweervuur vol tooide hun vernielingswerk, waarbij ook zoeklichten werden verwoest. He< langst luchtalarm. In den afgeloopen nacht heeft Lon den het langste luchtalarm beleefd sedert het begin van den oorlog: Negen en een half uur. Eerst om 4 uur 35 weerklonk het sein „alles veilig". De aanvallen werden vannacht, naar het D.N.B. verneemt, met zoo groote felheid en kracht onder nomen, dat de stad tien uur lucht alarm; het langste, dat tot dusverre voorgekomen .is, moest beleven. Golf na golf kwam ronkend aan, veilig geleid door de reeds V grooten afstand zichtbare vuurver- schijnsels der vele branden, die in de nabijheid samenvielen tot één reusachtige vlammenzee. Een groep vliegtuigen bad als aanvals doel speciale industrie-installaties gekozen, waarbij door neergewor pen bommen van het zwaarste ka liber elCctriciteits-, gas- en water centrales getroffen werden. Uit een gasfabriek zag men een steek vlam van 2040 M. hoogte opstijg) terwijl zeer zware explosies op el kander volgden. De Britsche luchtafweer zocht met zijn zoeklichten den geheelen hemel af naar de aanvallers, zonder echter een Duitsch vliegtuig doeltreffend in de lichtstralen te krijgen. Alleen hun eigen hachtjagevs werden verschei dene malen gegrepen en zoo verblind, dat gezien kon worden hoe een jacht- toestel neerstortte. De Duitsche vlieg tuigen keerden ondanks de versper ringsballons en het aan den rand van Londen vurende luchtafweergeschut ongehinderd naar hun basis terug. „Zij hebben het gewild' Onder het opschrift „Zij hebben het gewild", schrijft de Voelkischer Beobachter o.m. het volgende: „De Duitsche adelaar heeft toege grepen. De slag die "Zaterdagmiddag tot laat in den nacht aan dé Britsche hoofdstad werd toegebracht, heeft ge volgen gehad, waarover de Engel schen als laatsten zich kunnen be klagen. Het was een slag der vergel ding voor het feit, dat de Britsche luchtmacht haar bommen in de rijks hoofdstad uitsluitend neergeworpen heeft op woonwijken der arbeidende bevolking. Een volk, dat een Chur chill aan het hoofd duldt, heeft het leed, dat onvermijdelijk ook de bur gerbevolking treft, aan zich zelf te wijten. Daarbij willen wij niet over het hoofd zien, dat de groote lucht aanval op Londen wederom gericht was op militaire doplen." De M o n t a g schrijft onder het op- De ingrijpende maatregel, waar van wij Zaterdag melding heb ben gemaakt en die bepaalt dat 't verboden is zich tnsschen 10 uur 's avonds en 4 uur 's morgens bui tenshuis te begeven gaat heden avond in. Op de naleving van deze verordening zal, naar van Dnitsche zijde verzekerd is, met bijzondere gestrengheid worden gelet, zoowel door politie als door militairen. De beperking, die hedenavond van kracht wordt, geldt reeds huigeren tijd in Bel gië en Frankrijk. Uitdrukkelijk wijzen wij erop, dat de verordening spreekt van „ver. blijf in de open lucht". Men zal zich dos in den aangegeven tijd ook niet in tot de woonhuizen behoorende tuinen vinden. HOOFDCOMMISSARIS UIT AMBT ONTZET. Van officioele zijde wordt gemeld: Op Zaterdag, ui den namiddag, mar- cheerde een afdeling van den Natuz- naien JeugdstoFfrf, ter sterkte van ao- geveer 200 jongens en meisjes, bege leid door eenige W.A.-mannen van 6e N.S.B., door Den Haag in de richting van de Balistraat, om daar het N.S.B.-* huis op te zoeken. Juist voor dit huif reed met een duidelijk rr~dr bedoeling een wielrijder op jleze af- deeling in, waaruSbr e«n meisje op den grond werdl geworpen. Hoewel van dezen marset^ aan dé politie mede deel: ng was gedaan enI hiervoor toe stemming was gegeven, grepen de slechts in geringe sterkte aanwezige Nederlandsche politie-aimbtenaren niet in. Daarop ontstond tumuli, hetwelk, in een handgemeen overging. De ter plaatse aanwezige Nederlandsche paf- litie-mannen van de gemeente-politie waren niet opgewassen tegen deze situatie, doch maakten op een door den toestand niet gerechtvaardigde wijze van hun wapens gebruik, waar door verschillende N.S.B.-ers zwaar gewond werden, tengevolge waarvan een hunner nog denzeifden avond in hetziekenhuis is overleden. Ook aij de verdere behandeling van dit inci dent openbaarde zich een gebrek aan organisatie bij de gemeente-politie. De Rijkscommissaris heeft op grond van dit feit den hoofdcommissaris van politie in Den Haag uit zijn ambt ont zet en aan den Höheren SS.- und Poli- zeiführer, SS.-Brigadeführer Rauter, het verdere onderzoek inzake dit voor val opgedragen. schrift: „Uur der militaire vergelding* o.a.: „De Duitsche aanval op de Brit sche hoofdstad is nog aan den gang. Een zakelijke oorlogsleiding in Enge land zou thans alleen nog maar kun nen constateeren, dat de Engelseho verdediging in hoofdzaak ineenge stort. is," Het blad wijst er verder op, (Ut Engelschen met het door hen toege geven lurake uitwerpen van bommen op Duitsche dorpen en op Neurenberg nogmaals een nieuwe uitbreiding van hun. moordtactiek hebben ingeleid en het besluit: „De Engelschen zullen bij het vor deren der Duitsche aanvallen op 6e Britsche hofdstad of wel tot de over tuiging komen, dat zij een onaflo»- bare mate van schuld op zich hebben geladen en daarvoor moeten boeten, of wel zij zullen nog heel andere aan vallen moeten ondergaan. Er wordt thans jegens Engeland militair door getast." Hoe het bij den aanval op Londen toegaat vertelt het volgende oogge tuigeverslag, dat het D.N.B. door geeft: Het vergeldingswerk begint. Al» voorlaatste machine rollen wjj naar de startbaan. Een spanning, die om ontlading roept, heeft ons allen ge grepen. De zee wordt bereikt. Aan den Noordelijken horizon een gloeien de punt: het hart van het Britsche wereldrijk. De vuurroode weerschijn aan den hemel wijst ons zonder kom pas den weg. Boven de Theems. On der ons rechts en links spelen de zoeklichten van de Engelsche afweer. Hun afweergeschut vuurt uit alle monden. Ze hebben ons niet gezien. Het heeft er den schijn van, alsaf de vijandelijke jagers reeds bij het be gin van den dag bulten gevecht zijn gesteld Precies volgens de aange geven' koers vliegen wij naar een groote brandhaard. Een gasfabriek ia vernield en brandt lichterlaaie. Daar voor staan eenige gasmeters zij zijn het doel, dut ons is ongedragen. Nog een eindje, midden tusschen da zoeklichten. De bommen zijn klaar. Er op af. Een handige draai van den be stuurder maakt het ons allen mogelijk de uitwerking van den aanval te zien. In het doel een plotseling opvlammen en daarop een snelle uitbreiding va* den brand. De tankinstallatie is ge troffen. Een vreeselijke aanblik het" wegvliegen. Kilometers ver onze formatie een groote vlamn zee. In alle widstreken verwoestende gevolgen van de aanvallen der Midere formaties. Dat wordt een verschrik kelijke Zondagmorgen voor d«\ densche bevolking.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1