onderlinge erfenis adsnieuws 'AT O AAR f ANNEER j ':191Lr L L. N. Poldervaart SPORT Modelwasscherij PLAATSELIJK NIEUWS E BLAD MAANDAG 9 SEPTEMBER 1940 r debettelling C. Luynenburg. oetrouwi: van de n.v. Uit vroeger tijden, My. voor Tuigbouw en Plantkunde. C. H. Bakkes, t Abonnementen en Advertentiën. Gotidsche Courant SERVICE. Stadsspaarbank Verhuizingen-Expeditie Meubelbergpiaatsen HaagscheModevakschool zijn weer begonnen Bedrijfswater -Js zoo zacht als regenwater Graal Florisweg 113, Gouda Telefoon 2084 O 2632 8 Bij donker geen fietsen buiten laten staan. Pakkende feestavond van „Gouda". Uitslagen G. V. B.- juniorencompetitie. t Vires' jeugd strydt om clubkampioenschappen. Vinnige kamp van Elf hoeven en Roei en Zeil. Bodegraven. FEUILLETON W. BOKHOVEN, BIJ BEDRIJF HU 55 JAAR ZAAM IS GEWEEST. U, Algemeene Begraafplaats is "ag ter ruste gelegd het overschot van den heer W. -burg, op bijna 75-jarigen overleden. De heer Luynen- -ju een der. oude getrouwen van •r Aannemersbedrijf voorheen rikboven, waar» hij voorman-tim- was en welk bedrijf hij tot ossioeneering 55 jaar heeft ge- Voor lijn trouwe plichtsbe- -*-g werd hem de zilveren me- (ere-medaille van de Orde van "assau toegekend. P. Bokhoven, president-com- en de heer J. Bokhoven, di van N.V. voorheen W. Bok- mev, T. Bokhoven—Keizer, en oud-leden van het personeel bij de uitvaart de laatste eer j van de kinderen, kleinkin- ,n de familie Bokhoven dekten gisr. «beer P..Bokhoven bracht namens bnilie en de firma dank voor al- vrt de heer Luynenburg voor de veilen en de zaak is geweest én gedaan. Hij was een flink man, en trouw, die altijd voor de be- van het bedrijf op de bres en een figuur geworden was, wie de verhouding tusschen pa- en werknemer was vervaagd en ten van vriendschap geworden. Nienhuis, predikant der Re- Geref. gemeente, schetste hoe - Luynenburg in den arbeid zijn heeft gevonden. Zijn trots was hü altijd de poort van het bedrijf en sloot en thans is achter hem sdeur gesloten, waarbij de na den hem in gedachten de hand wetend, dat na de dagelijksche voor hem de heerlijkheid is ge- Tenslotte ging ds. Nienhuis in het bidden van het Onze Va- te zoon, de heer C. Luynen- heeft dankgezegd. DE DUISTERNIS TE WATER. de duisternis misleid, zijn Zon- twee bejaarde menschen bij 'lieBdewegsbtug jn het water ge- Burgers hebben hen met een aak op het droge gebracht. DE „GÓUDSCHE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. Door d?n gemeenteraad van Stol wijk is in verbahd met het heerschen van de veepest besloten, dat de ge wone veemarkten, gehouden worden de iri de maanden October en Novem ber, dit jaar geen plaats zullen hebben. 55 JAAR GELEDEN. Blijkens de in de Staatscourant me degedeelde opgaven omtrent, de zeven de algemeene tienjaarlijksche volks telling, bedroeg de werkelijke bevol-- king der gemeente Gouda op 31 De cember 1889: 9241 mannen, 10.463 vrouwen, totaal 19.70. personen (ter vergelijking: op 31 December 1939; 16.452 mannen, 16.805 vrouwen, totaal 33.257 personen), 4 25 JAAR CELEDEN. Uit Boskoop: De moeilijkheden der huisvesting van de 3, Compagnies Vesting-Artillerie alhieg^ schijnen zoo onoverkomelijk geweest te zijn, dat het garnizoen Maandag 20 September a.s. na een jaar verblijf alhier zal verrek ken. burg Bioscoop Congo Expres (art Marianne Hoppe, Willy Birgel, laê Deltgen). Aanvang 8.15 uur, hpt. 2.305 uur De &flm: Receptie Eerste Nederiandsche Krijt- "k S. Vingerling ter gelegenheid 140-jarig bestaan der zaak. lipt. 7.30 u. Ned. Geref. gemeente: Preekbeurt ds. Joh. van Weizen. Sept- 8 uur: Daniël: Dames-cursus IRB.O. 7.» uur Vrije Evangelische latente: Bijbellezing en bidstond. 8 uur, Houtmansplantsoen l arbeidersihuziekvereeniging 3e Pionier, 'w 13 Sept. 78 uur Huishoud- Inschr. leerlingen avond Ptridag) school en cursussen. Sept.: Nationale reclasseérings- «Decte. k*., 7 uur, Schaakbord: Jaarver- Wering voetbalvereeniging Gouda. U Sept. 10.30—12, 2—5 en 7—8.30 Huishoudschool: Tentoonstelling lelijke voorlichting in distri- d. 8 uur Daniël: Cursus E.H.B.O. Stlt. 8 uur Daniël: Cursus E.H.B O. EXCURSIE NAAR TURKENBURG'S PROEFTUIN TE BODEGRAVEN. De afdeeling Gouda van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde maakte Zaterdagmiddag-een excursie naar den wetensch^ppelijken proef tuin van de N.V. Turkenburg's Zaad- handel te Bodegraven. Het gezelschap werd ter plaatse rondgeleid door een der directie-leden, ir Van Eden, die in het bijzonder met de leiding van de werkzaamheden op den proeftuin is belast, en den tuinchéf Mijderwijk. De leden der afdeeling, die' apoals men weet, zoowel de vaklieden als de lief hebbers omvat, hebben dezen middag wel zeer bijzonder genoten'van wat op dezen tuin te zienes, Vooral de keu kenkruiden trokkep' de algemeene be langstelling, die voorts, uitging naar de groote collectie zaadbloemengroen ten, enz., waarvan tal van rassen hier .worden gekweekt én op hun speciale eigenschappen onderzocht. Men kreeg hier een uitstekend beeld van de wijze, waarop een moderne zaadhapdel werkt om het bedrijf voortdurend te verbe teren. De vrij talrijke deelnemers toon den zich hoogst voldaan en erkentelijk tegenover de directie der firma Tur kenburg, aan welke gevdëlens door den voorzitter der afdeeling, dr A. Schey- grond, in hartelijke bewoordingen uiting werd gegeven. Op 52-jarigeo leeftijd is Zaterdag overleden de", heer C. H. Bakkes, adjunct-chef van de afdeeling buiten land van vde N. V. Koninklijke Stea rine Kaarsenfabriek „Gouda". De heer Bakkes was vroëger aan de stearine kaarsenfabriek „Apollo" te Schiedam verbonden, waar hij op zeer jeugdigen leeftijd in dienst trad en opklom tot de leiding xjan de afdee ling buitenland. Bij de fusie was hij naar.Gouda gekomen. Bijna veertig jaar is hij aan het bedrijf werkzaam geweest, waarvan tien jaar hier ter stede. Het stoffelijk overschot zal worden gecremeerd Woensdag dp Westerveld na aankomst van den trein van 15.15 uur. MwumnaaiMW wordt eiken avond bij vele dui zenden abonnés bezorgd in GOUDA, Alphen a. d. Rijn, Ammerstol, Bergambacht, Berkenwoude, Bo- degrave-.. Boskoop, Driebïugge, Gouderak, Haastrecht, Heken dorp, Moercapelle, Moordrecht, Nieuwerkerk a. d. IJssel Ouder kerk a. d. IJssel, Oudewater, Polsbroek, Reeuwijk, Schoonho ven, Stolwijk, Waddinxveen, Woerden, Zevenhuizen. ABONNEMENTSPRIJS: voor Gouda 17 cent per week, t 0.75 per maand of 1225 per kwartaal, buiten Gouda 18 cent per week, overal waar de bezorging plaats vindt Postabonnement per kwar taal 3.15. Alles bij vooruitbe taling. ADVERTENTIEPRIJS: 1—5 ge wone regels 1.05, elke regel meer t 0.20. INGEZONDEN MEDEDEELIN- GEN op een gewone tekstpagina: 13 regels 1.25, elke regel meer 1 0.40. Bij overeenkomst geredu ceerde prijzen volgens speciaal tarief. KWARTJESRUBRIEK (kleine advertentiën) alleen des Zater dags: 1—3 regels 0.25, elke regel meer 0.10, maximum grootje 6 regels. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Inzending tot Vrijdagmiddag 2 uur. Opgaaf van abonnementen en advertentiën in' te zenden aan het Bureau: Markt 31, Gouda, Tel. 2745 en bij de plaatselijke agen ten. Gouda ia een nieuwe instelling rijker, een merkwaardig tijdsin- stiluut, dat van practischen zin van den ondernemer spreekt Toen er distributie kwam, ont stond de distributie-dienst en nu de distributiedienst er is, is de distributie - ophaaldienst opge richt Het wachten bij de uitrei king van kaarten heeft, wellicht uit persoonlijke ondervinding, maar in elk geval in een origi neel denkbeeld gegeven- tot de instelling van deze onderneming. Een boodschap en een machti ging en als er weer een uitrei king is, gaat de dienst de bonnen voor u halen en bezorgt ze u netjes thuis. Geen wandeling meer naar het uitdeelingsbureau, geen beslommeringen meer om er tusschen uit te trekken, geen beroep meer op anderen om op de kinderen ia passen, geen wachten meer, pa kan rustig bg zijn werk en ma bij haar huis houden blijven, voor tien cent per gezin en vijf cent per per soon is men overal af. 't b te geef, deze service van dezen tijd. De waaide van iets wordt bepaald door de mate waarin het den oenich tot aal kan zijn. Gaaf sporen bg de OOUWE 2 hoek Wijdstraat en het zal U tot nut strekken G 2887 8 Volle garantie - Billijke prijzen TURFMARKT 1, TELEF. 2534, GOUDA U 2891 8 De lessen van de Opleiding voor Ceatumièra, Coupeuse, Leerares Aanm. van leerlingen Dins, en Donderd. Crabethstraat 2U, Gouda. G 2909"Tl h Dir. F. A. VAN VLIET De commissaris van politie vestigt er nog eens de aandacht op, dat het op grond van de destijds door den burge meester uitgevaardigde gedragsregels verboden is tusschen zonsondergang en zonsopgang, ook wanneer er geen luchtalarm is, rijwielen en andere voorwerpen onbeheerd langs den weg te plaatsen. DE LANGE RIJ. Ten nadeele van een varensgezel is op de Westhaven een rijwiel ont vreemd. PASTOOR W. J. SLENDERS, t In den ouderdom van 62 jaar is over leden de zeereerwaarde heer W. J. Slenders, pastoor te Ouderkerk a. d. Amstel. Pastoor Slenders is kape laan te Gouda geweest, waar hij van 1909 tot 1912 als zoodanig aan de paro chie O. L. Vrouw Hemelvaart verbon den 'was. VERZOEKE OM VERLOF B. Bij B. en W. is ingekomen een ver zoek van Chr. Snel, concierge van het gebouw Daniël, om een verlof B voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-, voor-, midden- en ach terzalen en de boven-, achter- en voor zaien van het perceel Groenendaal. ENTHOUSIASME OP HET TOONKEL EN ENTHOUSIASME IN DE ZA&L Jaarlijks organiseert de clubavm- den-tommissie van de voetbalvereeni- ging Gouda een grooten feestavond. Ook dit jaar was dat het gevat, maar tot driemaal toe moest de avond wtpr- den uitgesteld. „De aanhouder wint" ging ook hierop en zoo was er Zater dag in Kunstmin feest Zooals steeds was deze feestavond een succes, maar toch heerschte er dit maal een bijzondere sfeer, hetgeen voor een voornaam deel zijn oorzaak vond in het feit dat het Rotterdam- sche artisten-ensemble, waaraan de verzorging van het programma was opgedragen, sedert Mei weer voor het eerst op de planken stónd en in zijn optreden duidelijk liet blijken hoeveel genoegen en voldoening dit den artis- sten gaf, met bijzondere bezieling wend er gewerkt Het zeer talrijk publiek raakte onder den indruk daarvan geestdriftig gestemd. Het duo Flip en Flap zorgde met ko mische voordrachten voor de noodige vroolijkheid. Bij de aardige liedjes aan het slot daarvan, wisten zij zich tel kens van de medewerking van de aan wezigen te verzekeren. Veel succes oogstte voorts de tenor Bianco met zijn uitstekenden zang. Den meesten bijval verwierven, terecht, de Pooloo Stars, onder leifling van den heer John Lo- pik. In zijn keurige, bij elk optreden weer andere .costuums, bracht dit vijf tal heel bijzondere xylophoon-muxiek, waarbij een uitstekende, door den heer Lopik zelf gecomponeerde maraeh, ea tevens leuke zang en tapdance. Bij zijn laatste optreden, waarmede tevens het programma werd beëindigd, dwong het publiek het ensemble door een ware ovatie tot een tweede extra nummer. Tenslotte verdient ook het goede werk van de Pooloo Band, die voor de be geleiding zorg droeg en Ut de pas tusschen de nummers op voortreffe lijke wijze de stemming op peil hield, vermelding. In de pauze distribueerde het rad van avontuur verrassingen onder bet publiek. Na afloop was er een geani meerd bal onder leiding van- den heer J. H. Vermeulen. VOETBAL O.N.A. A. BEHOUDT, NIEUWERKERK A NEEMT DE LEIDING. De uitslagen van de voor de junioren competitie van den Goudachen Voet balbond gespeelde wedstrijden luiden als volgt: O.N.A. ABodegraven A 50; G.S.V. A.—Gouda A. 1—10; G.S.V. A.—Moordrecht A 0—5; Bodegraven AON.A. B. 70; O.N.A. A—Gouda B, 3 0. Afdeeling B: Groep 2 Gouda DG.S.V. B. 5—0; Gouda CZwei-vers A. 3—2. Afdeeling C: Gouda E.O.N.A. D. 3I. fa de A-afde«ling heeft het leidende OJN.A. A. haar voorsprong van één punt op Gouda A. behouden. Wint OJN.A. den nog te spelen wedstrijd te gen G.S.V. A., dan is het elftal kam pioen. In de tweede groep van afdee ling B. kwam er wijziging aan de spits. Zwervers A. verloor opnieuw, waar door Nieuwerkerk A, dat een verlies- punt minder heeft, de eerste plaats heeft overgenomen. De standen zijn nu: Afdeeling A. O.NA. 11 8 3 0 19 52— 7 Gouda A 11 8 2 18 42—12 Moordrecht A 5 0 4 10 32—13 Bodegraven A 9 4 2 3 10 20—19 Gouda B 10 4 1 5 9 38—22 GN.V. A 11 2 0 9 4 19—56 O.N.A. B 9 0 0 9 0 6—80 Groep 2 Nieuwerkerk A 8 6 1 I 13 403 Zwervers A 7 5 0 2 10 - 396 Gouda C 8 5 1 2 11 29— 9 OJLA. C 8 3 3 2 9 15—19 Gouda D 7 1 0 6 2 8—33 G.S.V. B. 8 0 17 1 3—64 ATHLETIEK. Ook de jongere generatie van „Vires et Celeritas" heeft den strijd om de clubkampioenschappen beëindigd. De resultaten luiden: Jongens 80 M. hajdloopen: kampioen: J. Mik ken, 10,2 sec.; 2. K. van Wilgen; 3. C. Braam. 200 M. hardloopen: kampioen: J. Mikkers. 25.4 sec.; 2. K. van Wilgen; 3. W. Verboom. Hoogspringen: kampioen: C. Braam 1.50. M.; 2. M. Verboom; 3. J. Mikkers. Vér-springen met aanloop: kampioen J. Mikkers, 5.33 M.; 2. C. Braam; 3. K. van Wilgen. Vèr-springen zonder aanloop: kam pioen: W. Verboom, 2.35 M.; 2. J. Mik ken; 3. C. Braam. Speerwerpen: kampioen: C. Braam, 37.30 M.; 2. W. Verboom; 3. J. Mik kers. Kogelstoofen: kampioen; C. Braam, 1347 M.; 2. J. Mikkers; 3. K. van Wilgen. Kogelwerpen: kampioen: C. Braam: 12J5 M.; 2. K. van Wilgen; 3. W. Ver- Meisjes SO M. hardloopen: kampioene: S. v. d. Meer 8,4 sec.; 2. R. Middelkoop; 3. L, van Balen, SO M. hardloopen: kampioene: S. d. Meer, 11.1 sec.; 2. R. Middelkoop; 3. J. Akkerman. Hoogspringen:kampioene: S. v. d. Meer 1.20 M.; 2. R. Middelkoop; 3. L. Krcref. Vèr-springen met aanloop: kam pioene: S. v. d. Meer 4.85 M:; 2. R. Middelkoop; 3. J. Akkerman Vèr-springep zonder aanloop: kam pioene: S. v. d. Meer, 2.16 M.; 1 H. Middelkoop; 3. H Adriaansz Kogelwerpen: kkmpioene; S. v. d. Meer 8.64 M.; 2. R. Middelkoop; 3: L. van Balen. WIELRENNEN. HOFSTEDE EN VAN VLIET IN RONDE VAN WEERT. De Goudsche renners Hofstede en Vin Vliet hebben deelgenomen aan den Zaterdagmiddag met 44 deelnemers ge houden Ronde van Weert over 105 K.M. Hofstede werd zevende en Van Vliet dertiende, beiden op één ronde. Winneer was Schulte in 2 uur 48 min. 10,8 sec. ZEILEN OP GOEDE OOGENBLIKKEN RUIMDE DE WIND. De onderlinge wedstrijden, die de Goudsche watersportvereeniging „Elf hoeven" en de roei- en zeilvereent- ging „Gouda" gisteren op den plas „Elfhoeven" gehouden hebben, zijn buiten verwachting go'ed 'geslaagd. In den voormiddag regende het af en toe en donkere wolken voortge stuwd door den zuidwesten-wind voor spelden weinig goeds. Tijdens de start stond de wind nog zuidelijk, maar toen aüe schepen afgevaren waren, ruiutde de wind en bracht heerlijk zeilweer. Af en toe kwam de zon door en gaf een vriendelijk aspect aan den plas. Het is een vinnige wedstrijd geweest en er is naar hartelust gezeild. De uitslagen waren; N.N. 16 m2 geregistreerd: 1. Mar- kol, O. de Roos,. 2. Hilda III, W. van Schelven (eig. N. H. van Schel ven); 3. Zomerdroom, W. Steenland', 4. Flottant H, J. E. Jaspers; 5. Marjo- lijn. J. C. van Tienhoven; 6. Nathals, B. L. van Veen. N.N. 18 m2 ongeregistreerd: 1. Kemp haan, A. L. van Hoorn; 2. Rietvink, J. Houdjjk; 3. Aeolus, H. v. d. Kroef (eig. W. v. d. Kroef). Giethoornsche punters: L Wilm Bo- chove; 2. Jan Klarenbeek; 3, Klarenbeek. Kleine scherpe vaartuigen: 1. Turf- dam, J. H. Bodewes; 2. Alligator, ft. Mac Daniël; Rapal Angin, J. En gels. 12 voets jollen: 1. Meeuw, J. P. Hul- leman (eig. R. en Z. „Gouda"); 2. Vlaagje, J. Spek (eig. M. J. Spek). B.M.'s 12 m2: 1. Our Wish, H. CL Polman (eig. H. C. Polman en P. Prutj- sen); 2. Margoje, C} Schoonderwoerd; 3. My Hobby, C. J. v. d. Bijl; 4. Cadi. K. Furrer (eig. D. Furrer). Scherpe vaartuigen.' 1. Pampe. at Groen; I. "Piasjager, C. J. den Hertog: 3. Ati-Ati, Ph. J. Bom. Groote scherpe vaartuigen: 1. Do- fine, Th. Steenland. VERKOOPING. Ten overstaan van notaris B D Krü- semann werd in Hotel van Haafteu publiek verkocht een woonhuis met schuren, erf en tuin met 209 vrucht- boomen gelegen aan den Goudschea straatweg, groot 40.90 Are. Alles weid in bod-gezet door den heer v. Reenen op 4800,De perceelen werden ech ter niet gemijnd. De bouwmanswoning met W>iber& schuren, erf én tuin gelegen in Oud- Bodegraven werd in bod gebracht op 6300,en afgemijnd-op 700,— (Nadruk verboden Veertigduizend mark. Speedier h»ar het collier terug. Dat kan de prijs zijn, dien u ervoor kunt dan bent u niet bekocht. Hij ite vluchtig. Overigens ta rt het mij waar dit stuk van- 1 komt. Het is geen Duitsch werk- *«ani was niet ta staat te antwoor- öat deed Knauer. De her- van dit stuk is onbekend, zeide kon er niets aan doen, dat hij lachen, omdat er iemand was, als vakman had uitgegeven- waarde had geschat op dertig haha. glimlachte beleefd. Dat lijk belachelijk, antwoord- Als u 'wilt, zoo wendde hü Hannl, dan kan ik u een ""_e verklaring over de waar- wist niet hoe zij zich moest het was te geweldig. Zij staar de juweelen naar Speedier, mark, dat was ondenk- plotseltag ontwaakte een tegen Knauer in haar hart. biet gezegd, dat Speedier een ciienten wasT Als Speedier nu, alleen om Knauer's renommé, een valsche "taxatie had opgegeven? Het was immers onmogelijk, dat Schmidt zich zoo zou hebben vergist? De ge dachten vlogen door haar hoofd. En 1 toen kreeg zij een iilee. Ik moest iets vèrklaren, begon. z\j tot den juwelier gewend. Men heeft mij dtt stuk niet te koop aan geboden. Het is van mij, dat wil zeg gen, van mijn zuster en van mij. En wij zijn ondef bepaalde omstandighe den bereid het te verkoopen. Nietwaar wendde zij zich tot Knauer, wij hebben daar het recht toe? Hij was buitengewooji in de war, maar antwoordde: Zeker. Nu goed, ging zij voort en keer de zich tot den juwelier. Bent u bereid het te koopen? De juwelier vertrok geen spier van zjjn gelaat. Hij zal wel oppassen, dacht Hanni triomfantelijk. Het ding is niets waard en hij weet het. Hij heeft Knauer een plezier willen doen en nu weet hij niet hoe hij er Zich zal uitredden. Maar het tegendèel was het geval. Daarover valt te praten, antwoord de Speedier, natuurlijk kan ik geen veertig duizend mark betalen, dat is de prijs waarvoor ik het zou kunnen verkoopèn. Maar ik ben bereid u, par don, mag ik het nog even zien? Hij bekeek nog even de platina sloten, be rekende een oogenblik. ik kan u twee en dertig duizend mark betalen, niet meer. Twee en dertig duizend mark... Hanni sloot de oogen. Hoe was dat mogelijk? Dus' was het echt. Mijn hemel, wie kon hier wijs uit worden?- Knauer keek haar van terzijde vol spanning aan. Maar hij zei geen woord, —i U kunt rustig over mijn aanbod nadenken, zei Speedier. U "wilt zeker nog eerst met uw zuster spreken. De zaak heeft ook geen haast. Ik houd mijn aanbieding een week gestand. Voor het geval u tegen dezen ftjd tot verkoop besluit, wacht ik uw telefonisch bericht. Ik zal het bedrag dan voor u gereed houden. Toen zij weer op straat stonden, lachte Knauer luid en vroolijk. Nu, wat zegt u nu? Maar daar Hanni heelemaal niets zeide, vervolgde hij spottend: De map, die dertig mark heeft geschat, kan zich laten begra ven. Juffrouw Lore moet hem dat maar eens vertellen en met de compli menten van mij. Maar zegt u nu, wat u doet. Ik moet eerst met mijn zuster overleggen. Doet u dat, hij heeft u een week tijd gelaten. Hü bracht haar thuis, maar kwann niet binnen. Hij nam afscheid bij het hek. Ik hoop de vrijheid te nemen Zondagmiddag koffie te komen drin ken. Mag ik? Dank u, dank u zeer. Hg boog zich over Hanni's hand en kuste deze. Lore was grenzenloos verbaasd. Twee en dertig duizend mark. Zij be hoefden maar „ja" te zeggen en het geld was er, Ik begrijp mijnbeer I. Schmidt niet. Wil Je hem niet dade lijk opbellen. Lore rende naar de tele fooncel bij het station. Zij had Schmidt was op zjjn kantoor, maar voor datgene, wat Lore hem meedeel de, had hjj slechts een kort en lachje. Voor de rest bleef hij bij meening, de juweelen waren ralak Wat beteekende dit alles? Wie gelijk? Wat men doen moest? vroeg Lore. Verkoopen, lachte hjj. Zoo gauw als mogelijk verkoopen. beter zaakje kunt u norit doen. Hanni, zeide Lore, toejèzjj thuis kwam, wij doen het lijk. De vind het ding te grieaeKg. wat denk Jfj? De onderhandeling was kort. Ja, ze maakten aan allen twijfel een eind als ze de juweelen verkochten. Speedier, die door Hanni opgebeld werd, wenschte haar geluk en vroeg of zij om zes uur in den namiddag bjj hem wil de komen. Ziezoo, dat is voor elkaar, zeide Lore, maar ik geloof er pas aan, als ik het geld ta mijn hand heb. Om vier uur kwam, zooals lederen Vrijdag, mijnheer Ryde. Dat Hanni opgewonden was, ontging hem niet en hij vroeg deelnemend wat er gebeurd was. Hanni vertelde alles precies, maar zweeg over Schmidt. Mijnheer Ryde schudde lachend het hoofd. Wat een mysterieuze ge schiedenis. Maar wilt u werkelijk de geheele opbrengst weggeven? Kijkt o er zou wel een tijd" kunnen ko- dat u berouw hebt over dit be en dat zog jammer zjjn. Hg zat op een gemakkeljjken stoel en Hanni lag geknield voor hem en masseerde zijn voet. Heur haar licht te in 'de zon en het leek hem als Sprongen er vonken van af. Er lag teederheid in zjjn blik en zijn hand nu en dan... alsof zjj streeiend het haar wilde glijden. merkte hier niets van, zij zich geheel aan zijn voet. Zij ook niet op, toen zg zeide: Lore en ik hebben allés besproken. Wij wilden de geheele opbrengst aan de blinden schenken. Maar nu doen wij toch een beetje andere. U weet dat er een meisje bg ons is wonen? - Zeker, Marianne. Zij wil verpleegster worden en de is het ermede eens. Haar op- kost echter geld, maar zij iets worden, dus hebben wij be twee duizend mark voor. haar den dokter te geven. De som zal genoeg zijn voor haar opleiding, u ook. niet? U bent een braaf meisje. Weineen, wat heeft dat er mee te maken, weerde Hanni af. De ju- behooren ons van rechtswege toe. Ja, en wat er overblijft, dat de blinden. Wij sturen het geld vandaag weg. Ik bedoel, voegde zf er voorzichtig'aan toe, als wij het geld werkelijk krijgen. Ei kregen het. Twee en dertig dui zend mark baar op de tafel uitgeteld. Lore schudde het hoofd. Het geld was valsch, absoluut. Maar het was niet valsch. Zij dacht seconden)ang aan de verbouwing van „Favoriet" en aan .de vijftien duizend taark, welke daarvoor noodig waren. Daar lag het geld, ze behoefde maar toe te tasten en de ar chitect kon aan den gang gaan. Maar, zooals gezegd, het was slechts eea kort oogenblik, dat zij daaraan dacht. Neen, eerst moest „Favoriet" bewij zen, dat zij zelf het geld kon .opbren gen. Zij moest zelf met haar bioscoop het geld verdienen. Met een ander mans geld mooi weer te spelen, neen, dat niet en daar had zij ook geen ple zier ta. Dertigduizend gingen naar het comjté voor de ooriogsblinden en twee duizend werden aan den dokter van het ziekenhuis tegen een kwitantie af gegeven. De juweelen van gravin Sa- nowsky of van wie .zg anders geweest mochten zijn, hadden opgehouden voor de meisjes Riedeler te bestaan. Else was in den zevenden hemel. In een .witte bruidsjapon en met bloe men in haar, hand stond zü voor het altaar en naast haar Werner. De do- miné sprak, orgelmuziek zweefde door het kerkgebouw, het was heerlijk! En toen zg daarna, onder de tonen van de muziek het kerkgebouw verlieten, wa ren zij man en vrouw. Echt man ea vrouw! Was het dan zoo'n wonder, dat achter Else's dikke brilleglazen tranen stonden? IWortU oerooiad.i

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 3