r 1 ft/% Zaterdag ruim 300 dooden te Londen 1 DINSDAG 10 SEPTF" Officieel Engelsch communiqué spreekt van ernstige schade Buitengewoon groote schade. Goering commandant. De zwakke Engelsche luchtafweer. Naar snelle beslissing? Londen en de .ver dedigingskracht van Engeland. De branden te Londen. Dokken van Londen gebjbmbartïeerd. Nog meer slachtoffers. De Staat en de Katholieke Kerk. BALKAN De Bulgaarsch-Roemeen- sche overeenkomst. In de hel van Londen. Engeland zoekt pilotën. Korte berichten. HET PROGRAMMA DER ROEMEENSCHE REGEERING. ENGELAND HET BRITSCH- AMERIKAANSCHE ACGOORD. Torpedojagers in dienst gesteld. Goering leidt de operaties persoonlijk I Berlijn streeft thans naar snelle beslissing Beuter meldt uit Landen: Officieel wordt medegedeeld, dat tijdens de aan vatten op Zaterdag 306 personen gedood en 1.337 personen zwaar gewond zijn. Men gelooft niet, dat het aantal slachtoffers, dat Zondag is gevallen, dat van Zaterdag overtreft. Ja het communiqué van het ministerie van Luchtvaart en het ministerie van Binaenlandsche Veiligheid wordt gezegd: Bijzonderheden over de door de luehtaanvallen op Londen in den nachjt op Maandag aangerichte sehade zijn ■of niet bekend, doch enkele cijfers kunnen thans reeds worden gegevem De aanvallen waren zeer hevig en zij hebben geduurd .zoolang het duister was. Zr werd ernstige schade aangericht. Het aantal slachtoffers kS*. thans nog niet geschat worden, ofschoon volgens tot dusver ontvangen lx/richten het cijfer vaa Zaterdag niet zou zijn overschreden. De havenwerken aan beide oevers van de Theems zijn opnieuw gebom bardeerd en brisant- en brandbommen hébben talrijke branden doen ontstaan. Vele dezer branden werden reeds gebiuscht, de overige zal men spoedig mees te zijn. Londen was opnieuw het voornaamste doel van den vijand. De Duitsehe bommen hebben in de getroffen wijken van Lenden buiten gewoon groote schade aangericht, ai- dus meldt de speciale correspondent van 't Amerikaansche telegnraf-agont- achap United Press uit Londen. Het leven in Londen is, zoo wordt verder in dit bericht gezegd, na de Duitsehe aanvallen van Zaterdag nog stiller ge worden dan op gewone Zondagen. De vernielingen zijn bijzonder ernstig in de stadswijken van de Theems, waar tijdens de aanvallen van de laatste da gen meer dan duizend bommen zijn gevallen. „Ik begon", aldus meldt de Ameri kaansche correspondent verder, mijn tocht door de stad vanuit een spoor wegstation, dat in het algemeen door de Londenaars als uitgangspunt voor de Zondagsuitstapjes wordt gebruikt. In het geheele station was bijna geen mensch te zien en reeds na enkele ki lometers kon ik aanzienlijke schade aan de spoorweglijn cdhstateeren. Men mag echter niet vergeten, dat hier in de omgeving van de spoorlijn de groote dokken en haveninstallaties liggen^ Nog steeds stijgen rookwolken op varf in brand geraakte opslagplaatsen en graanpakhuizen. Enkele gebouwen wa len tot den grond toe afgebrqnd, ter wijl uit andere gebouwen nog steeds vuur en rook te voorschijn kwam. Klaarblijkelijk had men de hóóp op gegeven, deze gebouwen nog te kun nen behouden. Een groot aantal kaden en laadpieren schijnt volledig vernield te zjjn. Men zag overal zwarte brand muren. Brandweerlieden waren nog uteeds ijverig bezig met het oprui- mings- en blusschingswerk. lp bevoegde militaire kringen te Berlijn legt men den nadruk op het feit, dat rijksmaarschalk Goering per soonlijk de operaties der luchtmacht- ufdeelingeu tegen Engeland leidt. GOERING Commandant van het Duitsehe luchtwapen. Daaruit kon met zekerheid worden op gemaakt, aldus zegt men, dat het de Duitsehe oorlogsleiding ernst is met de aangekondigde vergelding voor de nog steeds voortdurende Britsche nacht vluchten en bombardementen op de burgerbevolking in verschillende dee- len van Duitschland. Men verklaart tevens, dat uit de persoonlijke leiding van Goering blijkt, dat men vastbeslo ten is de actie tegen militaire en «tra-, tegisehe objecten in Londen en geheel Engeland niet met een of twee groote aanvallen te Ir 'c- - -open, De per- er borg voor, dat de actie van de lucht macht even krachtig als aanhoudend zal zijn. Naar aanleiding van het zwakker worden van de Britsche af weer zegt men te Berlijn, dat het opvalt, hoezeer het optreden van En- gelsche jagers afneemt. Opmerkelijk is ook, dat de Engelsche jagers ernstige gevechten steeds meer trachten te ver mijden. Zondag en gisternacht hebben, naar het D.N.B. van welingelichte zijde ver neemt, slechts weinig luchtgevechten plaats gevonden. Er werden 22 Britsche vliegtuigen, waarvan twee door lucht doelgeschut, neergeschoten. Vier Duit sehe machines wordën vermist. Het viel op, dat de Engelsche afweer door jagers'aanzienlijk/zwakker was dan voorheen. De Engelsche luchtafweer ontwikkelde boven de city yan Londen een doelloos en onregelmatig vuur, ter wijl slechts enkele Britsche jagers den strijd aanbonden. Uit een brief van den Berlijnschen orrespondent van het H b 1 d.: Men verklaarde heden te Berlijn, dat binnenkort-het aantal Duitsehe vliegtuigen boven Londen en an dere Britsche steden nog tot het tienvoudige van de in de afgeloopen drie etmalen waargenomen getallen kan worden opgevoerd evenals de explosieve kracht der bommen kan worden verhoogd. De zeer veel sterkere Duitsehe lucht aanvallen hebben ook een gewijzigde tactiek noodig gemaakt. De aanval wordj thans ingezet door eskaders, die uitsluitend een groot aanjal lichtkogels en parachutes afwerpen. Eerst dan volgen de afdeelingen bommenwerpers, door jagers beschermd, in vele golven achtereen. Londen moet zich bp nog veel zwaardere4 beproevingen in de naaste toekomst voorbereiden. Aan ern stige gevaren voor Berlijn gelooft men hier vooralsnog niet Daartegen Is men er hier van overtuigd, dat de Duitsehe militaire leiding nu zal trachten, een beslis sing op korten termijn uit te lok ken. f Riwifaanland minuten later leek het wel of de vlieg- tuigen werkelijk uit alle hemelstreken op de'stad neersuisden. Wij hoorden het fantastische motorgehuil der toe stellen, die tot den duikaanval op de versperringsballons overgingen. Ik heb vijf ballons geteld, die in vlammen op gingen en neerstortten, omgeven door een vettige zwarte rookwolk. Terwijl deze strijd zich nog af speelde, naderden nieuwe eskaders met donderende motoren. Met een oorverdoovend lawaai, dat de lucht om óns heen'aan flarden leek te scheu ren, stortten zij zich op de haven. Deze aanval heeft alles in de schaduw gesteld, wat tot dusver in den lucht oorlog voorgevallen is. Wij voelden hoe de lucht om ons heen trilde. Men kreeg den indruk van een aardbeving bij den heideraten zonneschijn. En toen stegen overal rookmassa's op. De actie van het luchtwapen tegen de voor de oorlogseconomie bijzonder belangrijke qbjecten in Londen en in het Londensche industriegebied maak' de vraag belangrijk, in hoeverre d. Verdedigingskracfit Ven Engeland in Londen geconcentreerd is, aldus hei D.N.B. pit is in bijzonder sterke mate het geval, daar in Londen talrijke fa brieken der Engelsche bewapenings- .irdustrie vertegenwoordigd zijn en daar Londen daarenboven een belang rijke centrale van beslissende betee- kenis vormt voor het Engelsche econo mische leven. De groote beteekenis van Londenvoor het geheele Engelsche economische leven blijkt o.a. uit de volgende cjjfers: In groot-Londen is rond twintig procent van alle arbei ders van Engeland werkzaam, de ver- zorgingsindustrie van Engeland is voor een vierde gedeelte in Londen verte genwoordigd er, meer dan de helft van de' voor de voedselvoorziening van het land bijzonder belangrijke vleeschpak- huizen bevindt zich in het Londensche industriegebied. De Engelsche in- en uitvoer gaat voor ruim een derde gedeelte, via Lon den en zijn haveninstallaties. Duitsehe vliegtuigen, die gistermid dag boven Londen zijn geweest, heo- ben nog sterkev brandhaard en aan de Theenis waargenomen, en in het bij zonder bij het Victoriadok, dat .licht bij het West-India dok ligt. in het Commerciale-dok en in de installaties ten Zuiden daarvan., Inn de gasfabriek van Bromley werd eert begin Van brand waargenomen. Het gebied bij de bocht in de Th«ms was nog altijd in een vuurzee gehuld. Op verschillen de andere punten stonden strategische objecten in vlammen* zoo bijvoorbeeld in het stadsdeel ten Zuiden van de London-bridge in Wapping-. Gistermiddag zijn de dok- en haven installaties ten Noorden en ten Zuiden van de Theems het doel der Duitsehe luchtaanvallen geweest. \De Duitsehe gevechtsformaties bestookten deze mi litair hoogst belangrijke doelen met bommen van elk kaliber. Naast de oude brandhaarden onstonden, naar 't D.N.B. verneemt, talrijke nieuwe, die de oevers van, de Theems in een van verre zichtbaren gloed zetten. Men vermoedt, dat bij den nachtelij ken aanval in een straat in het Oos telijk deel van Londen vijftig personen gedood zijn, aldus Reuter. JUIT» '-"NI DUITSCHE BISSCHOPPEN NAAR DEN Fl'HRER De beteekenis van Kard. Faulhaber. Mep meldt ons uit Berlijn: Naar wjj uit zeer goede bron ver nemen, hebben leden van het presi dium van het Duitsehe episcopaat een schrijven gericht aan de rijkskanse larij. Wanneer hiervoor een tijdstip is bepaald, zullen waarschijnlijk drie KARDINAAL FAULHABER Duitsehe bisschoppen: kard. Faulhaber van Miinchen, graaf von Presing van Berlijn en staatsraad Berningt van Öshabrück als gedelegeerden van het' episcopaat in de rijkskanselarij hun opwachting maken. Bijzonder opmer kelijk is, dat kard. Faulhaber tot de delegatie zal behooren, daar juist hij in het buitenland als een van de lei dende "figuren van de katholieke kerk in Duitschland werd beschouwd, in den tijd van de wrijvingen met de N.S.D.A.P. Kard. Faulhaber is een man yan groot formaat, zooals men in katho lieke kringen verklaart en èen der grootste strijders in de'rijen dey Duit sehe bisschoppen. Hij is een nsan, die op den eenmaal ingeslagen .weg voortgaat zonder op of om te zien. Daarom juist zijn zijn stappen naar aanleiding van de laatste bisschop pen conferentie te Fulda van bijzon dere beteekenis. Ook de laatste pree- ken yan dezen kerkvorst, iri de O. L. Vrouwekerk te München gehouden, beschouwt men als duidelijke bewijzen dat Michael Faulhaber geenszins ne gatief tegenover de huidige ontwikke ling'hl Duitschland staat, doch'dat hij veeteer een positieve houding aan neemt en bereid is' het goedé té 'erken den. .op welk gebied het ook ligt. Dat hij de rechten der kerk ongeschonden behouden wil zien. aeh^ men begrij pelijk daar men zich' er rekening van geeft,'dat deze leidehde figuur, in het katholieke Duitschland bijna een menschenleeftijd van arbeid en op bouw aan den bloei en de ontwikke ling van de kerkNn Duitgehland ach ter zich heeft. Het woord Vn de hou ding van dezen ouden bisséjjpp zijn dan ook thans van bijzonder ""belang. zoonljjkheiö De Londensche correspondent van Stockholms Tidningen schrijft o.a.: In den nacht van Zaterdag op Zon dagdag braken honderden Duitsehe bommenwerpers door en deden in een groot deel van de Engelsche hoofdstad branden uitbreken. De vlammen waren kilometers ver te zien. De rook stond in dikke, zwarte, witte en gele,wokken boven Londen. Nooit heeft de geschie denis een zoo vreeseüjken luchtstrip 1 toleefd als d:er, ik Zaterdagavond boven de Londensche havens fr de- geslagen heb. Vliegtuigen raasden r.dar ae aarde, 'versperringsballons suisann brandend tegen den grond, zwarte rookmassa's wentelden in golven nader bn. Telkens en telkens weer stegen dichte rookwolken op. Toen de strijd boven ons een einde nam, reden wij naar het brandende gebied. Op velé 'Taatsen waren de brandweerman- in het geheel nog niet met begonnen, toen wij kwamen. De weg er heen voerde door" open gereten straten. Het heftigst woedden de branden op den Zuidelijken oever van de Theems. De correspondent schildert zijn er varingen bij het vijfhigste luchtalarm te Londen sedert he< begin van het groote offensief in de volgende be woordingen: De kanonfien begonnen in het Oosten te dondere^. In den Zonne schijn zagen we twee Duitsehe eskaders van elk omstreeks tien machines, die juist met donderend lawaai naar hèt Noordwesten vlogen. Rondom hen explodeerden granaten als witte bkHên, maar de Duitsehe* Jètteft uaoi iicv UJ plaatsen w Isehappèri in \jm werk bi Uit Buenos Aires meldt het. D.N.B.: De groote bedrijvigheid voor het aan werven van vrijwilligers door de Brit sche bureaux alhier bewijst, dat En gland's zorgen voor het vliegercorps dagelijks grooter worden. Met de be lofte van zeer groote voordeeleen, ook van economischen aard, wordt ge tracht, vrijwilligers te vinden voor de Royal Air Force. De opleiding geschiedt in Engeland. De voorwaarden voor het in dienst treden voorzien Ook in een uitkeering aan de vrouw van den pi loot, indien deze komt te overlijden. Ook Wordt zelfs een Uitkeering betaald, indien de betreffende vlieger, indien dit bewezen ka'n worden, zes maanden met een vrouw heeft samengeleefd, zender sanctie van den staat of de kerk. Dat men ondanks alle pogingen klaarblijkelijk geen groot succes ver wacht, blijkt wel uit het feit, dat het aantal aanstêllingsbewijzen slechts in zeer beperkte oplaag wordt gedrukt. Naar de Eelaireur de Nice meldt, zijn in Nizza weer anti-jood- sche bétoogingen gehouden. In de straten werden anti-joodsche pam fletten uitgedeeld. Een groote menigte, waaronder vele studenten, zong de Marseillaise en riep „Weg met de Jo den.'. De politie greep in en deed ecnige arrestaties, Bij ht kapseizen van de veer boot no de Rhone tusschen Yenne en St. Didier zijn zes personen verdron ken, onder wie vijf kinderen. Slechts ENGELSCHE BOMMEN OP HAMBURG. In den nacht van Zondig op Maandag heeft geen enkel Engelsch vliegtuig getracht tot boven Berfijn te komen. Om toch nog iets van zich te doen hooren, kozen de Engelschen veel liever de voot hen dichtstbijgelegen en ge makkelijkste te bereiken stad. Zij lieten n.l. hun bommen vallen op dicht bevolkte woonwijken van de stad Ham burg. Talrijke brand- en dynamiet- bommen viejen in straten en op woon huizen, in de omtrek waarvan geen militaire objecten of industriegebouwen te vinden zijn.Verscheidene particu liere huizen en villa's stortten in. Ook werd o.a. de garage van een groenten- handelaar getroffen, een kantoor gebouw en een veerboot vernield. Drie zwaar en acht licht gewonden werden naar de ziekenhuizen vervoerd'. De reactie van de bevolking van Hamburg op deze oorlogsdaad tegen de burger bevolking is buitengewoon scherp. De op het oogenblik aan ^en gang zijnde vergeldingsactie tegen Londen wordt daarofn in, Hamburg bijzónder levendig toegejuicht, aldus het D.N.B. i 'N BEMANNING VAN OPGEBRACHT SCHIP GERED. Zöoals in het weermachtsbericht van Zondag werd medegedeeld, is een als prijs opgebracht schip door het Duit sehe prijscommando tot zinken ge bracht. Het D.N.B. verneemt, dat alle perso nen, die zich aan boord bevonden, ge red zijn. Behalve het Duitsehe prijsr commando en de eigen bemanning van het schip bevonden zich aan boord nog cffe bemanningen van eenige vijandelijke koopvaardijschepen, die door Duitsehe zeestrijdkracliten in overzeesche wate ren tot zinken waren gebracht. Drie reddingsbooten, die o.a. het voltallige Duitsehe prijscommando aan boord hadden zijn in een neutrale ba ven INSTEMMING IN DE DUITSCHE PERS. De vrijwillige Bulgaarsch-Roemeen- sche overéénkomst over de Zuidelijke Dobroedsja wordt in de Duitsehe jfers met instemming begroet. De Berli ner Börsenzeitung legt den na druk op de groote moreele taaiheid, het geduld en het zelfvertrouwen, waarmede het Bulgaarsche volk na den verloren Balkan-oorlog en den wereld oorlog in vertrouwen op zijn rechtvaar dige. zaak gewacht heeft op den dag van het herstel. Vanaf het oogenblik, aldus schrijft genoemd blad verder, waarop dé poli tiek van de spilmogendheden zich be gon te kristalliseerèn,werd het voor Bulgarije zeker, dat ook zijn uur zou komen. Na de definitieve uitschakeling van de Engelsche politiek van intriges in het Zuidoostelijk gebied en na de ineenstorting van Frankrijk, was het Üpn spilmogendheden mogelijk, onge hinderd door de westelijke mogendhe den het werk der nieuwe ordening en der pacificatie in het Zuid-Oosten stuk voor stuk ten uitvoer te leggen. Indien een volk op den Balkan aanspraak kon maken op rechtvaardigheid, ruimte voor zijn handenarbeid en levensmo gelijkheden en "dit ook verdiende, aan zijn het wel de vlijtige, ijverige, fat soenlijke en levenskrachtige Bulgaven geweest. De Börsenzeitung legt er voorts den nadruk op, dat de herzie ning een goed getuigenis aflegt voor het Roemeensehe inzicht. dat thans be loond wordt door het feit, dat thans tussqhen beide volken weer de oude, goede verhouding is ontstaan van voor 1913. Hei blad hekelt scherp de opvatting van Engeland, dat eerst bij het verdrag van Neuilly het Bulgarije 'toegedane onrecht bevestigde en dat nog yoor het uitbreken van dezen oorlog aan drie leden van de Balkan Entente, opgericht voot het in bedwang houden van Bul garije, bijzondere garanties verstrekte voor de handhaving van den bestaan- den toestand en dat thans beweert, voor de Bulgagrsche wensch naar her ziening altijd al het grootste begrip gehad te hebben. arachalk staalonverstoorbaar hun weg voort. Twee twee leden der bemanning konden aangekomen. Eeniye neutrale zeelieden 'werden met behulp van een vhegboot geréd. Eeü ar fere reddingboot werd aangehouden door een vijandelijk oor logsschip, dat de inzittenden, waaron- annum zwemmend.den oever berefke Op uitnoodiging van de Duit sehe regeering is de. minister vo^ivlta- liaansch-Afrika, Teruzzi. naar Duitsch- l?nd vertrokken om het bezoek te be- «e" kapitein van het prijsgemaakte irS j'Ton zijn echtgenoote. aan boord hem heeft gebracht. nam. DE INCIDENTEN BU DE RUSSISCH ROEMEENSCHE GRENS. In een "bijeer,komst van den minister raad heeft de staatsleider. Antonescu, een" uiteenzetting gegeven van het programma der régeering en de .vraagstukken, waaraan zij haar bij zondere aandacht zal besteden.. Deze punten zijn: 1. Opheffing van den boerenstand door economische, administratieve en hygiënische maatregelen. Overheids organisatie van den landbouw en van den afzet der landbouwproducten. De organisatie van „vliegende" gezond- heidsposten in de dorpen. 2. Opheffing van de arbeiders klasse door maatschappelijke hervor mingen en reorganisatie der indus- trieele ondernemingen. 3. Reorganisatie van het bestuurs apparaat en het ambtenarencorps. Waarborging van een bestaansmini mum voor de ambtenaren, voor iede- ren ambtenaar slechts één salaris, ge zinstoeslag naar gelang van het aan tal kinderen, salarisverhooging voor verdienstelijke ambtenaren. 4. Organisatie van het Roemeen- sche gezin. Hervormingen op hygië nisch gebied ter bestrijding van kin dersterfte, sociale ziekten en alco holisme. Antonescu heeft verder in groote trekken de vraagstukken van schooi, kerk. justitie en leger en de wijze, waarop tot volledige reorganisatie daarvan zal worden gekomen, uiteen gezet. Roemeenseh kabinet gecompleteerd. De premier, generaal Antonescu. heeft het tegenwoordige overgangs kabinet gecompleteerd door de be noeming van kolonel Riusanu tot on derstaatssecretaris van het ministerie van Binnenlandsche Zaken. „Partij der natie" ontbonden. Bij decreet van den staatsleider is de door ex-koning Carol opgerichte .partij der .natie" ontbonden ver klaard. Het ontbindingsbesluit geldt ook voor de onderorganisatiesj der partij, in het bijzonder voor de Izoo- 'genaamde „nationale garde", dié de laatste maanden in"de provincie néven- regeeringen hadejen gevormd. Roemeensehe kuiperijen tegen Sovjet Unie. Onder zware koppen houdt de Prawda zich in een uit - Kisjinen (Bessarabië) afkomstige speciale cor respondentie bezig met acties der'Roe- meensche troepen, die zich naar het blad verklaart" in de tweede heeft van Augustus aan de Russisch Roemeensehe grens afgespeeld hebben en die de Sovjet-regeering aanleiding gegeven hebben twee maal bij de Roemeensehe regeering te protestee ren, waaromtrent op 30 Augustus een speciale mededeeling van het volks commissariaat van Buitenlandsciie Z~ken gepubliceerd is. De omgeving ven koning Cared, zoo heet het in deze correspondentie, meeft reeds «enige» Hid geleden derhandclinger. over den afstand een groot deel va». Zevenhui g*. verkrijging van een. garantie van hu Roemeensehe gebied gevoerd. Carai had bepaalde gronden noodig, om voorbereidend* beslissingen op een af andete wijze voor de openbare mee. ning van Roemenië te rechlvaardi. gen. Tot dat doei was de omgeving van Carol er op uit om provoceerepd» incidenten aan de Russisch-Roemeen» sche grens te scheppen. Carol moest er op rekenen, dat d» door de Russische grenswachten niet onbeantwoord kon blijven. Dit alles, zoo schrijft de Prawda, werd misbruikt met het doel bewujt verzonnen geruchten te verspreiden, over zoogenaamde voorbereidingen tot een Sovjet-aanval op Roemenië. Carol rekende er blijkbaar op, dat een der» gelijke keer der dingen ook wel spanning tusschen Duitschland en de Sovjet Unie kon doen ontstaan. Voor de hand ligt, 'dat de bekende mededeeling van (jet volkscommissa riaat van Buitënlandsche Kaken niet. voor publicatie in de Roemeensehe pers vrijgegeven werd. Blijkbaar vreesde de omgeving van Carol, dat publicatie van de Russische mededee ling de provoceerende acties van de Roemeensehe machthebbers aan de Russische grens had kunnen ontmas keren. De huidige regeering van Roemenië heeft, zoo constateert de Prawda tot slot, de provoceerende politiek van Carol en zijn omgeving ontmaskerd en men heeft maatregelen genomen tot verdrijving van Carol én ter bestraf, fing van de personen uit zijn om géving. Een groep van de door Amerika aan Engeland geleverde torpedojagers ia gister, volgens de Britsche radio, aldus meldt D.N.B., in een Oost-Canadeesche haven aan Britsche matrozen overge dragen. Hiermede zijn deze schepen i» dienst gesteld. Weinig geestdriftig. Uit Londen meldt de correspondent vtn de New York Times, dat de Britsche reactie op bet Britsche Amerikaansche accoord inzake dé tor pedojagers verdeeld is. Opvallend Is, dat marinekringen wel het minst en thousiasme toonen. Er is vertwijfelde inspanning voor noodig geweest om na het bekend worden van het acc'oord den minister yan Marine Alexander een bevredigende uitlating te ontlok ken. De houding der Britsche marine heeft 'n tweeledige oorzaak: In de eer ste plaats de hoogmoed der Britsche marine tegenover buitenlandsche vlo ten en 'in de tweede plaats het gevoel van schaamte, dat Engeland gezonken is tot een stadium, waarin het de hulp der Vereenigde Statep noodig heeft. De gevoelens van den gemiddelden Britschen zeeofficier zijn ongeveer de zelfde als Sie van een marineofficier der V.S.. als de V.S. op steun van een Zuidamerikaarischen staat zouden zijn aangewezen. Van marinekringen en oercopserva- tieve oude heeren afgezien, zoo ver volgt het bericht, heeft de transactie betreffende de torpedojagers algemeen instemming ontmoet, vooral omdat zij in breede kringen beschouwd wórdt als voorlooper van de alliantie tusschen de V.S. en Engeland, waarop men hoopt, welke in de oogen der meeste Britten der, eeuwigen vrede zou garandeeren. De doorsnee-Engelschman is ervan overtuigd, dat de V.S., wanneer zij be hoorlijk bewerkt en gevierd worden, zich steeds Engeland gunstig gezind zullen toonen. Echter schijnt zich al theng in intellectueel® kringen een wij zigingen de tot dusver tegenover de V.S. alsmede'de overige wereld aan- genoifibn houding voor te bereiden. Engeland maakt zich meer en meer in nerlijk los van het continent, daar het inziet, dat zijn eigenlijke taak overzee ligt. Hitier bewerkstelligt, wat Kip ling niet vermocht, namelijk de aan dacht der Britten van den engen drie hoek tusschen Noordzee en Weichse! af te leiden en op de wijde wereld te ves tigen. Engeland begint bovendien in te zien, dat de wereld, waarin 't wenscht te leven, door ineenstorting bedreigd wordt, wanneer de Vereenigde State» niet aan Engelands zijde inspringen. BRIT SCHE DUIKBOOT GEZONKFN. De Britsche admiraliteit deelde gis teravond officieel mede, dat de Brit sche duikboot Phoenix verloren 1« gegaan. De Phoenfx liep ia 1#» va» stapel. Zij he een waterverplaatsing vap 2400 ton en behoorde tot het z type. dat w*rdt gebruikt voor het pa- 1 trouilleeren uA overzeesche wateren.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 3