SPAART! „De Pelikaan" De zonderlinge erfenis TWEEDE blad DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 STADSNIEUWS Het mysterie van de pas. AT AAR ANNEER - -> Wielrijdster en motor rijder gewond. Geldkistje uit Jozephkerk ontvreemd. Abonnementen en Advertentiën. De Goudsche Courant Uit vroeger tijden. Advertentiën door niet te besparen. Maar dan spaart U niet! Stoomerij en Ververij GOUDA vanaf 1907 Verbod om tusschen 10 en 4 uur buiten te zijn geldt niet voor Gouda.g Gevonden voorwerpen. Burgerlijke Stand. SPORT Singelloop op 22 Sept. A.s. Zondag hetzelfde programma. 58 elftallen in onder- afdeeling Gouda. FEUILLETON PASPOORT VOOR DEN EEN VERTOONDE NA EENIGEN TIJD PORTRET VAN EEN ANDER. O.M. etocht vrijspraak. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft gisteren de 44-jarige vischhande- laar J. A. R. uit Gouda terechtgestaan, verdacht van strafbare manipulaties met een reispas, die in bet begin van Raart 1939 op het gemeentehuis van Gouda is afgegeven. Hem was, blijkens het verslag in de N.R. Crt., ten laste ge legd, dat hü door den gemeente-ambte- gaar L- Boer een paspoort te zijnen game heeft doen opmaken, waaraan een portret is gehecht, dat niet het conterfeitzel van verdachte was. Verdachte heeft ten stelligste ont kend, dat hij iets met den pas zou heb ben gedaan, dat niet in den haak was. Dat zijn pas gevonden is op den Duit- acher F. S., die. in Italië bij het over schrijden van de grens is aangehouden, sou nog te verklaren zijn, omdat deze man in den loop van den zomer van 1939 eenige malen bij hem overnacht heeft, zoodat hij toen misschien in de gelegenheid is geweest dien pas weg te nemen. De president, mr H. de Bie, vroeg verdachte, wien in Maart voor het eerst een pas werd uitgereikt, voor welk doel hij deze had aangevraagd. Verdachte zei, dat Mij eenige congres sen, o.a. te Straatsburg, had willen bij wonen en voorts vond hij het een vei lig gevoel in het bezit te zijn van een pas. Toen de pas aan hem uitgereikt werd, was er z(jn eigen portret aan ge hecht geweest. De president: U weet, dat de deskun dige met groote stelligheid zegt, dat het de origineele hechting is, waarmede de foto in de pas bevestigd is en dat het stempel, dat ten deele over de foto loopt ook precies aansluit by den af druk op de bladzijde. Verdachte: Dat is nu juist het groote raadsel! De gemeente-ambteaaar L. .Boer, wien de vertegenwoordiger van het O.M. mededeelt, dat hij, ook al zou hij gehandeld hebben in strijd met zijn plicht, gerust de waarheid kan zeggen, omdat in dat geval geen vervolging zou plaats hebben, verklaarde de pes te hebben geschreven en onderteekend. w Schouwburg BioscoopCongo Expres (met Marianne Hoppe, Willy Birgel, René Deltgen). Aanvang 8.15 uur, 11 Sept. 2.305 uur Ons Genoegen: Receptie directie Eerste Nederland- ache Krijtfabriek S. Vingerling ter gelegenheid van 40-jarig bestaan der zaak. 11 Sept. 7.30 u. Ned. Geref. gemeente: Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 11 Sept. 8 uur: Daniël: Dames-cursus E.H.B.O. 12 Sept. 7.30 uur Vrije Evangelische gemeente: Bijbellezing en bidstond. 12 Sept., 8 uur, Houtmansplantsoen Concert arbeidersmuziekvereeniging De Pionier. 12 en 13 Sept. 78 uur Huishond- schooi: Inschr. leerlingen avond (middag) school en cursussen. 14 Sept.: Nationale reclasseerings- collecte. 17 Sept., 7 uur. Schaakbord: Jaarver gadering voetbalvereeniging Gouda. 17 en 18 Sept 10.30—12,2—5 en 7—8.30 uur Huishoudschool: Tentoonstelling Huishoudelijke voorlichting in distri butietij d. 13 Sept 8 uur Daniël: Cursus E.H.B.O. 25 Sept. 8 uur Daniël: Cursus E.H.B.O. Het is intusschen wel mogelijk, dat de pas door een anderen ambtenaar is uit gereikt Hoe het in dit geval gegaan is, kan getuige zich niet meer herinneren, maar het komt.wel voor, dat de pas eerst in" orde wordt gemaakt en dat daarna aan den aanvrager nog gelegen heid wordt gegeven een portret in te leveren. Zoo is het mogelijk, dat hiej- later een aqder dan de aanvrager ge komen is met een portret dat toen In de tevoren gereedgemaakte pas is ge hecht Op het oogenblik is de regeling echter veranderd. Niet alleen moet een aanvrager over twee portretten be schikken, maar de uitreiking vindt thans ook door de politie plaats. De hoofdinspecteur van politie te Rotterdam, J. V. Tas, achtte het uitge sloten, dat het portret in de pas ver vangen is. De voor de aanhechting ge bezigde ringen kunnen niet onbescha digd open en weer dicht gebogen wor den en bovendien moet het onmogelijk geacht worden, dat men op dat nieuw aangehechte portret een stempelafdruk zou kunnen maken, die zoo volkomen aansluit by het deel, dat op de blad zijde voorkomt. Bovendien moet het toch zonderling worden geacht, dat verdachte, die voor eigen gebruik een reispas had aangevraagd, zich niet be klaagd heeft over het zoekraken daar van. Verdachte: Ik heb de pas niet gemist. Hoofdinspecteur Tas antwoordt op de vraag van den president, wat er naar zijn meening gebeurd is, dat men in Gouda blijkbaar bij het afgeven van de pas niet voldoende gecontroleerd heeft, omdat het anders onmogelijk zéu zijn gewees^J dat een pas werd afgege ven aan vérctachte, waarop het portret van een ander voorkwam. Wat er/ook gebeurd is, 't is altijd moeten geschie den met medeweten van verdachte, want hij heeft er zich nooit over be klaagd, dat hij zijn pad niet in h|nden heeft gekregen. Op verzoek van den verdediger, mr B. F. J. Simons, uit Utrecht, vierden als getuigen a décharge gehoofd een zwager, een schoonzuster en de dochter van verdachte, een plateelschilder, evenals verdaehe behoorende tot de secte van Jehova's Getuigen, en een garagehouder. Zij allen hadden de pas van verdachte gezien, waarop het por tret van verdachte voorkwam. De gara gehouder zeide zelfs er bij tegenwoor dig te zijn geweest, dat aan verdachte de pas was uitgereikt. Ook hij had heel duidelijk gezien, dat de pas toen het portret van verdachte bevatte. De vertegenwoordiger van het O.M. was van oordeel, dat het aantal men- schen, dat de pas van verdachte gezien heeft, wel bijzonder groot is pn men zou er een aanleiding in kurfnen vin den om te denken, dat verdachte er toch wel wat mee voor gehad heeft zoo veel menschen bij zyn pas te betrek ken. En spr. was al van plan het denk beeld te opperen, dat verdachte zeker op de een of andere wijze zijn portret zou hebben aangebracht of) dat van den Dpitscher, toen de garagehouder hem dat wapen uit de hand sloeg, door te verklaren, dat hy het uitreiken van de pas gezien heeft, die toen het por tret van verdachte droeg. Spr. >achtte het ten laste "gelegde niet bewezen en eischte vrijspraak. De verdediger verheugde zich over het réquisitoir van het O.M., doch voerde aan, dat er toch geen veroor deeling zou hebben kunnen volgens wegens 't gebrek van de dagvaarding, waarin niet de feitelijke handeling van verdachte is omschreven. Ook pleiter concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 19 September. DRONKEN MAN DOOR SPIEGELRUIT GEVALLEN. Gisternacht is op den Langen Tiery- deweg een beschonken man door de spiegelruit van den sigaren- en pijpen- winkel van den heer H. M. G. de Moree gevallen. De ruit ging aan scherven, waarbij de man een groote bloedende hoofdwonde kreeg. Nadat dr. Beek de wonde had gehecht, is de beschonkene op het politiebureau ter ontnuchtering ingesloten. De ruit is verzekerd. Ook is in de etalage nog schade aangericht. Het gebeurde veroorzaakte uiteraard de bewoners en omwonenden schrik, maar dien was men spoedig te boven. BOTSING DOOR WEIFELEN HU HET PASSEEREN. Op Schieland's Hoogen Zeedijk is gistermiddag een 32-jarige wielrijdster uit Ouderkerk, toen zy van het rijwiel pad den dijk opreed, aangereden door een motor met een lid van den Op- bouwdienst. De aanrijding ontstond doordat de wielrijdster bij het naderen van de motor begon te weifelen en plots dwars voor het voertuig stond. Beiden kwamen te vallan. De juffrouw werd ernstig aan het been gewond, de motorrijder kreeg vermoedelijk een hersenschudding. Per auto van den G. G. D. zijn beiden naar het zieken huis vervoerd. De fiets werd zwaar, de motor licht beschadigd. DADER BIJ OPENPEUTEREN GEPAKT. Gistermorgen bemerkte een Ober- gefreiter van de Duitsche weermacht, dat op het veemarktterrein achter een hoop steenen een man zat, die pro beerde met een schroevendraaier een geldkistje te openen. Dit kwam den militair verdacht voor en daarom hield hij den man aan en bracht hem naar het politiebureau. De betrokkene verklaarde het geld kistje te hebben gevonden, doch by nader onderzpek bleek, dat dit niet waar was. Toen de man daarop nog- maal gehoord werd, bekende hij het kistje te hebben ontvreemd uit de St. Joseph-kerk aan de Gouwe. De dader is een 39-jarige opperman uit Rotterdam, een oude bekende van de politie. Hij is ingesloten. wordt eiken avond bij vele dui zenden abonnés bezorgd in GOUDA, Alphen a. d. Rijn, Ammerstol, Bergambacht, Berkenwoude, Bo degraven, Boskoop, Driebrugge, Gouderak, Haastrecht, Heken dorp, Moercapelle. Moordrecht, Nieuwerkerk a. d. IJssei. Ouder kerk a. d. IJssei, Oudewater, Polsbroek, Reeuwjjk, Schoonho ven, Stolwijk, Waddinxveen, Woerden. Zevenhuizen. ABONNEMENTSPRIJS: voor Gouda 17 cent per week, 0.75 per maand of 2.25 per kwartaal, buiten Gouda 18 cent per week, overal waar de bezorging plaats vindt. Postabonnement per kwar- f taal 3.15. Alles bij vooruitbe- taling. ADVERTENTIEPRIJS: 1—5 ge wone regels f 1.05, elke regel meer 0.20. INGEZONDEN MEDEDEELIN- GEN op een gewone tekstpagina: 13 regels 1.25. elke regel meer f 0.40. Bij.overeenkomst geredu ceerde prijzen volgens speciaal tarief. KWARTJESRUBRIEK (kleine advertentiën) alleen des Zater dags: 13 regels 0.25, elke regel meer f 0.10, maximum grootte 8 regels. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Inzending tot Vrijdagmiddag 2 uur. Opgaaf van abonnementen en advertentiën in te zenden aan heli9 Bureau: Markt 31, Gouda, TeL 2745 en bij de plaatselijke agen ten. DE „GO.UDSCHE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. Uit Boskoop: Alhier is, voor een on- bepaalden tyd, in verband met maat regelen tot voorkoming van uitbreiding der runderpest gestationneerd eec detachement hulp-marechaussée van het 2e regiment dragonders en 9 troep- paarden, hetwelk alhier dienst zal doen om te zorgen, dat de navolgende lijn niet door eenig rundvee worde over schreden: van den Rijn bij de Gouwe- sluis, langs de Gouwe tot Waddinx veen; van daar oostwaarts naar Reeu- wijk langs 'de noordelijke en oostelijke grens der gemeente Broek, langs de oostelijke grens der gemeente Gouda naar den IJssei. 59 JAAR GELEDEN. Des morgens ten omstreeks 9.30 uur is de 20-jarige zoon van G. Streng in de Vlist, te water geraakt. Onze vroe gere stadgenoot, de heer cTc. Krom van Rotterdam, daar aan het visschen, bespeurde het ongeluk en sprong van' de Vrouwenbrug te water en had het geluk hem aan wal te brengen. Nadat de heer Krom ongeveer één uur bezig geweest was mqt het in toepassing brengen van de maatregelen voorge schreven door de Maatschappij tot red ding van drenkelingen, kwam de heer dr. F, J. Idenburg van Haastrecht en nam de verdere behandeling op zich, 25 JAAR TOLEDEN. In de vergadering van de Goudsche Winkeliers-vereeniging werden naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van den Ned. Kapperebond afd. Gouda, besprekingen gevoerd over wettelijke vervroegde winkelsluiting, om daarvoor een actie op touw te zet ten door een adres te richten, aan den gemeenteraad. Na breedvoerige besprekingen werd ten slotte aangenomen met 31 stemmen vóór en 9 tegen om adhaesie te betui gen aan het adres, hetwelk de Kap- persbond zal richten tot den Raad de zer gemeente en waarin verzocht zal worden een verordening in het leven te roepen tot insteling van de wette lijke 9-uren sluiting des avonds voor winkels en magazijnen. Het klinkt misschien wat vreemd, maar het is een oude waarheid tën opzichte von Uw kleeding. U kunt b.v. eenige guldens per jaar besparen door Ute kleeding nooit te laten reinigen. Zy die regelmatig japonnen, heerencostuums, mantels, regen- en winterjassen enz. bij ons lie ten stoomen of verven, kwamen tot de ver heugende ervaring, dat hierdoor een geweldige bezuiniging werd bereikt, terwijl men er toch steeds „keurig gekleed" uitziet. Nu textielpunten zoo kostbaar zijn, moge dit een tip voor U zijn. 1 Brengt Uw kleeding naar „DE PELIKAAN", Zii komt VERNIEUWD TERUG Tel.3066 en 3076 Kantoon Fluweelen Singel 21 G 2920 100 Daar er misverstand blijkt te zijn gerezen, wijzen wij er op, dat Gouda niet behoort tot het kustgebied, waarvoor geldt de gisteren in werking getreden verordening, dat het ver boden is tusschen 10 uur des avonds en 4 uur des morgens In de open lacht te verblijven. Te Gouda is het dus niet verboden zich tusschen deze uren buitënshqis te begeven. Onitrent de volgende gevonden, voorwerpen kunnen aan het bureau van politie, Markt 72 inlichtingen wor den verkregen op allen werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Doublé armband, haarstrik, autoped, portemonnaie, oorbel, ring met sleu tels, huissleutel, kinderhandtaschje, groen notitieboekje, dameshandschoen, belastingmerk, textielkaart, stamkaart, emmer heerenrijwiel, padvindersvlag, 1 paar dameshandschoenen, wit zadei- dekje, 2 boorden, bruine mantelcein tuur, rose haarstrik, bankbiljet, blau we jas, «overall, overhemd, slipover, groen regeykapje, wandelstok, jon genspet, koplamp, zilverbon, regenjas, 1 paar sokken, zwembroek, snelbinder, zwarte tasch, beige dameshandschoen, grijs jongensjasje, grijze heerenhoed, groen-gryxe mantelceintuur, rozen krans in etui, Agfa fototoestel, zwarte en een blauwe ceintuur, konijn, 1 paar geele dameshandschoenen, groene gummiregenjas, armbandhorloge, zak. Geboren: Meta, d. v. C. W. M. Eikenaar en M. J. Worsteling, Oost haven 8; Adriana, d. v. J. Raversberg en T. de Jong, Tollensstraat 67; Alijda Cornelia, d. v. J. de Bruin en E. J. Heus, Goej. verw. dijk 9; Henricus Johannes, z, v. H. J. Helmes en C. J. Klaassen, a.g. de Vrijestraat 10; Bov, z. v. J. A. van der Valk en T. van Vliet, Doelenstraat 21. Overleden Cornells Hendrik Bakkes, oud 52 jaren; Jannigje Jo hanna Harreman, oud 63 j. echtgen. v. P, Broekhuijzen, TOT EVANGELIE-BEDIENING TOEGELATEN. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland hóeft tot de Evangelie bediening in de Ned. Hervormde Kerk toegelaten den heer H. R. Elzenga alhier. ATHLETIEK. REEDS DERTIEN PLOEGEN INGESCHREVEN. De Singelloop-estafette is dit jaar vastgesteld op Zaterdag 28 September. De loop is dit jaar, met de bedoeling het min of meer verwaterde sporteve nement nieuw leven in te blazen, tot provincialen wedstrijd verheven. Het heeft er allen schijn van, dat deze proefneming zal slagen en zelfs wordt verwacht, dat het aantal ploegen het record van zeventien teams uit den glorietyd zal overtreffen. Niet vreemd aan deze verwachting is het feit, dat de traditioneele Goudsche wedstrijd tot officieel sluitstuk van het seizoen voor Zuid-Holland is verklaard- De deelneming staat reeds vast van Minerva (Rotterdam), D. O. S. (Rot terdam), Trekvogels (Den Haaf) en Vires et Celeritas (Gouda) elk') met twee ploegen en van S. H. O. T. IJlen Haag), A. V. V. '36 (Alphen a. d. Rijn) en Achilles (Gouda) elk met een ploeg. Van de uitgenoodigde, niet bij de K. N. A. U. aangesloten vereenigingen schreven bereids D. F. C. (Dordrecht) en de Haagsche Padvinders in, terwyl met verscheidene tot deze categorie behoorende clubs uit Gouda en om geving, alsmede uit Delft, Den .Haag en Rotterdam, nog besprekingen wor den gevoerd. VOETBAL. NOG ENKELE WIJZIGINGEN IN DB COMPETITIE-INDEEHNG. Het oorspronkelijk voor Zondag jj. vastgestelde wedstrijdprogramma geldt thans voor as. Zondag. De wedstrijden voor de volgende Zondagen zyn een week opgeschoven. In de competitie-indeeling zijn nog eenige wijzigingen gebracht. Uit de 2e klasse B, waarin Gouda uitkomt, is H.B.C. overgeplaatst naar Afdeeling I. In de 4e klasse A, de groep van G.S.V., is D.V.S. vervallen en bijgevoegd L.D. W.S. (Leiden).,, DRIE TEAMS VERVALLEN, ZESTIEN NIEUWE GEZICHTEN. De competitie-indeeling van de otte derafdeeling Gouda van den Neder, landschen Voetbalbond vermeldt 51 elftallen, waarvan 5 eventueel. Vorig jaar namen 45 elftallen aan de G.V.B.-competitie deel en in verge lijking me{ toen zijn drie elftallen vei», vallen en er zestien bijgekomen. De vervallen elftallen zyn Ouder- kerk, welke vereeniging is ontbonden, en O.N.A. 7 en Overschotje 2. Van dfl nieuwelingen zijn er vier van vroegere G.V.B.-vereenigingen, tien R.K. ver eenigingen en twee van de club uit den arbeiderssportbond. Van de zes uit den katholieken bond gekomen vereenigingen is Alphensche Boys vervallen, daar deze club ingo* volge de bestaande gebfedsindeeling in den Leidschen Bond is gekomen. (Nadruk verboden 34* Neen, het was heelemaal niet Verwonderlijk en toen Werner naast haar in het rijtuig stapte en haar hand drukte, meende zij van za ligheid te vergaan. Het was maar een kleine bruiloft, drie rijtuigen waren voldoende. In het eerste rijtuig zaten Werners ouders, Else had de haren al lang geleden verloren, in het tweede rijtuig volgde nog familie van Wer ner en in het derde rijtuig zaten, be halve twee vrienden van Werner, Han- ni en Lore. Ook Hanni had gehuild, zy verheugde zich in het geluk van Else. Lore had niet gehuild, maar alles had haar toch ontroerd, doch zij liet dit niet merken. Zoo was zij nu eenmaal. Het eigenlijke feest was in het huis van Hagen, waar ook net jonge paar verloopig zou wonen. Een tafel, fees telijk gedekt met bloemen verhoogde de feestelijke stemming. Men lachte, maakte plannen, plaagde elkaar, in het kort, het was gezellig. Lore nam tegen acht uur afscheid. De bioscoop wachtte, daar bleef zy nooit vandaan, vooral vandaag niet, op Zaterdag. Hanni nam tegen tien uur afscheid en toen was bet bruids paar ook al vertrokken op hun huwe lijksreis naar Perleberg. Thuis wachtte Hanni een verras sing. Een geweldig bouquet rozen was afgegeven en op het kaartje zon der naam, dat er by gevoegd was, stond alleen: „De beide zusters Rie- deler in grenzeiooze bewondering. Anders niets, dat was alles. Wie heeft de bloemen gebracht? vroeg zij aan het meisje. Bertha kon slechts een onnauwkeurige beschrij ving geven. Een jonge man, waar schijnlijk een tuinman. Hij zeide, hy moest ze enkel afgeven. Ik kan niet zeggen, hoe hij er uit zag, want het schemerde al toen hij kwam. Of dokter Knauer? Neen, hij had beslist zijn naam ge noemd. Maar wie anders kon op de gedachte komen? „In grenzenlooze be wondering", grappig. Wat viel er aan haar zoo te bewonderen? Hanni stak haar gezicht in de heer lijke rozenpracht. Dan schikte zy de bloemen in twee vazen en zette ze in de kamer. Zij was in een zeldzaam teedere stemming. Was het misschien de bruiloft, welke haar zoo had aan gegrepen? i Lore kwam stralend thuis. Beide voorstellingen uitverkofcht! riep zij. En de eerste afrekening van het buffet bracht zeven en zeventig mark overschot. De nieuwe garderobe vijf en vijftig. Wat zeg je daarvan? Ik feliciteer je, lachte Gianni. Maar zie je niets? Neen. Hanni gaf haar het kaartje. Kun jij het raden? Natuurlijk! riep Lore. De dokter heeft die rozen gestuurd voor die tjyee duizend mark voor Marian- na. Denk je werkelijk? Waarom doet Hij zoo'n groote uitgave voor ons? Het toeval wilde, dat hij den an deren morgen aan kwam loopen, juist toen Hanni het bloemenbed in den voortuin in orde maakte. Hij begreep liets van haar toespelingen. En toen zij hem er naar vroeg, ontkende hij het. Als de dokter het niet was, wie was het dan? Misschien mijnheer Ryde? Ach, wel neen, wellicht toch Knauer? Hij kwam 's middags, gewapend met een bouquet rozen. Lore was met Mari- anna uitgegaan naar de jeugdvoor stelling, alleen Bertha was in het huis, anders niemand. U bent een groote verkwister, zeide Hanni, toen hij haar de bloe men gaf. Gisteren rozen, vandaag rozen, u geeft nog al uw geld aan bloemen uit. Hij was verbluft. Gisteren rozen? Neen, ik heb er geen gestuurd. Wie weet, wie ze u gestuurd heeft, zeide hij met een opwelling van jaloezie. Alle mogelijk menschen vindt u aardig, alleen een eenvoudig advo caat kan geen genade bij u vinden. Maar mijnheer Knauer. Zij moest lachen om zijn boosheid. Is het dan niet zoo? U wan trouwt mij, denkt u soms, dat ik dat niet voel? En daarbij meen ik het zoo goed met u. U weet niet eens hoe goed. Heel dicht stond hij voor haar. Juffrouw Hanni, fluisterde hij, ben ik dan werkelijk zoo'n vreeselijk mensch? Kunt u dan niet raden, wat er met mij aan dè hand is? En toen zij fel blozend van hem terugweek, viel de laatste rem van hem af. Hanni, smeekte hij, ik heb je lief. Ik moet het je zeggen! Neen, loop niet weg, ik denk dag en nacht aan je, ik heb geen rust meer, Hanni, wordt mijn vrouw. Haar gezicht werd beurtelings rood en bleek. Zeker, zij wist allang, dat Knauer van haar hield, lieve deugd, zij had geen vrouw moeten zijn om dat niet te weten. Maar nu hij haar met zijn hartstochtelijke bekentenis overviel, nu was zij verschrikt en wist geen raad. Zij wist, dat zij hem graag mocht ondanks alle raadsels, die om hem heen waren, ondanks alle geheimzinnigheid, waérin hij zich hul de. Maar liefde, wat was eigenlijk liefde? Zij hijgde. Dokter Knauer, mom pelde zij, u weet eigenlijk niet wat u zegt, ik uw vrouw? Nu vraag ik u? Hanni, wijs mij niet af,- ik wil je op mijn handen, dragen, ieder ver langen zal ik in je oogen lezen. Roode sluiers zweefden voor haar oogen. Zijn stem klonk als zóete mu ziek. Zij voelde zijn adem «1 be merkte zijn nabijheid en haar hart klopte sneller, steeds sneller. Zij wilde spreken en kon het niet, zij kon geen geluid uitbrengen. Maar een warm, nooit gekend gevoel begon haar te doorstroomen, een gevoel dat haar volkomen verwarde. Alleen een oogenblikkelijke opwelling van ener gie redde haar. g-, Alstublieft, fluisterde zy, spreek niet verder, nu niet, laat mij tijd. Hanni!, als een jubelkreet klonlc het. Je wijst mij niet af. Ik dank je, ik dank je. Later wist Hanni niet of zij de scène beleefd had of gedroomd. Maar zij had niet gedroomd, daar stonden zijn bloemen, roode rozen! Steeds opnieuw hoorde zij zijn woor den, voelde zij al de teederheid, die erin had 'gelegen en beefde. Toen het avond werd zat zij nog steeds op de divan, het hoofd in de handen, haar oogen gesloten. Maar binnen in haar was een jubeltoon, die niet meer verstomde. Het gebeurde, voor het eerst, dat zij een briefje schreef. Ik ben vreeselijk moe en ga naar bed. Goe den nacht. Zij ging werkelijk naar bed voor dat Lore kwam. Voor geen geld ter wereld had zij haar zuster nu in de oogen durven kijken en ook niet kun nen zwijgen over dat wat haar zoo opwond. .Toen haar zuster binnen kwam, lag zij nog wakker, maar deed alsof zij sliep. En Lore kleedde zich heel za,cht uit, om haar niet wakker te maken, maar had o zoo graag ver teld, welk een aardige, prettige en keurige man Bering toch was. Want de architect was weer in den bioscoop geweest, van dé zeven uur voorstel- ling af tot heelemaal aan het eind. Toen kwam de Maandag met veel nieuws. Schmidt belde op. Óf de da mes tijd hadden dadelijk bij Trume^ het bekende restaurant te komen* Hanni kon niet, zij had leerlingen* Maar Lore verklaarde zich bereid da delijk op weg te gaan. Schmidt zat er al te.wachten. Onthullingen op termijn, schert ste hij. Ik weet nu, wie de maat is, die u de schenking heeft gedaan* Wie? riep Lore uit. Dat zeg ik voorloopig nqg niet* Mijnheer Schmidt, ik... Langzaam aan, ezide hij. De* naam hoort u op het oogenblik, waar. op ik de laatste kaart van dit merk. waardig spel heb bloot gelegd. Van. daag alleen dit, de juweelen, die verkocht hebt, waren niet dezelfde als die in de safe lagen. Maar dat is onmogelijk! Ik kan dat woord niet .uitstaan, alles is mogelijk, hoe dikwijls moet Of u dat nu zeggen I Ik ben bij Speedle* en Co. geweest en heb de juweel» gezien. Hoe kunt u dan zeggen, dat het andere zijn? Het waren andere, die in d* safe lagen waren een imitatie van het stuk, dat u aan Speedier verkocht hebt. Lore begreep er niets van. {Wordt oeroolfd.].

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 4