Luchtaanval op Berlijn Nu de tweede oorlogs wintervoorde deur staat NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Groote Engelsche Woensdag II Sept. 1940 Verschillende bekendegebou- wen, w.o. de Rijksdag en de Brandenburger Poort getroffen Zal de definitieve beslissing spoedig vallen? t ion ch I/Kaan, »- De luchtslag om Londen wordt voorgezet De Duitschers hebben hun meedoogenloozen luchtaanval op Londen gisteren en in den afgeloopen nacht voortgezet. Dat het einde nog niet in zicht is bewijst de zinsnede in een D. N. B.-bericht van heden morgen: „In de nabijheid der oude branden zijn thans nieuwe brandhaarden ontstaan, welke den Duitschen vliegers de volgende nachten weerden weg zullen wijzen". Het kan ook worden afgeleid uit het feit, dat de Engelschen vannacht een blijk baar systematisch opgezetten en doorgevoerden luchtaanval op Berlijn hebben ondernomen en tal rijke bommen op de Duitsche hoofdstad hebben doen neerkomen. Engelsche bommen op Berlijn. Duitsche bommen op Londen. Het nood-magazijn van P. v. Reeuwijk. Luchtalarm van vannacht De beslissende phase. Indrukken uit Berlijn Engeland nog steeds bUnd voor de werkelijkheid, 's Nachts in een Berlijnschen schuilkelder Blind voor de werkelijkheid De nachtelijke aanvallen Tot de definitieve beslissing COLJ BAN T 79e Jaargang, No. 20423 Directeur F. TIETER Postgiro 48400 Bur. Markt 31. Tel. 274S Over den Engelschen aanval pu bliceert het D.N.B. de volgende bijzon derheden: In den afgeloopen nacht zijn we derom èritsche vliegtuigen boven Noord-Duitschland verschenen. Ver- scheidenen hunner gelukte het door te dringen tot Berlijn. De Engelschen wierpen hier en daar bommen op woon- en zakenwijken. Van de enkele bommen, die neergeworpen werden, trollen er sommige doelen, die niet alleen nationale, maar ook in uitgebrei- den zin internationale beteekenis heb ben. Zoo werd het in de geheele wereld bekende Hans des Verein^ Deutscher Ingenieur, dat voortdurend onderko men en vergaderruimte biedt aan tal rijke studenten, geleerden en technici, in brand gestoken. Bovendien werd de Academie der Kunsten, die gelegen Is bij den Brandenburger Poort op den Pariser Plats, getroffen. In de acade mie bevinden zich, behalve de lokalen voor het geven van les en voor het werk, voortdurend tentoonstellingen van werken van moderne binnen- en buitenlandsche kunstenaars. In het centrum der stad werd het Hedwigs ziekenhuis, dat in een der volkrijkste wijken der stad ligt, door brandbom men getroffen. De aanval is weer alle militaire doe len zorgvuldig uit den weg gegaan. Het optreden der Britsche vliegers was klaarblijkelijk nauwkeurig over legd en met voorbedachten rade onder nomen, vooral daar in den door maan en sterren helderverlichten nacht het beeld van de Rijkshoofdstad duidelijk te zien .was en de tegenstander boven dien nog talrijke lichtbommen ge bruikte. Behalve de reeds gemelde schade werd o.m. de Rijksdag door een bom getroffen, voorts de Brandenbur ger Poort en een reeks woonhuizen in het dichtbevolkte centrum der hoofd stad. Geen enkel der genoemde objec ten kan ook maar in de verste verte aangeduid worden als militair of voor den oorlog belangrijk doel. De syste matische uitvoering van den aanval door de Britsche bommenwerpers, welke niet kan worden bestreden, geeft de gevolgtrekking aan, dat dg hoogste militaire leiding in Landen ondubbel zinnig bevel heeft gegeven om het hart van de rijkshoofdstad meedoogen- loos te bombardeeren. Het zwaartepunt van het optreden der Engelschen lag in België en Berlijn. In Berlijn werden bommen in groeten getale, terwijl de maan helder scheen, ep de Mnnenètad en het Wasten der stad geworpen. Kr ontstonden talrijke vooral in eenige ziekenhui- in zakea- en woonwijken. Branden, die op zol derverdiepingen waren ontstaan, wer den snel gebluscht. Een reeks waarde volle kunstvoorwerpen, woninginrich tingen en de inrichtingen van zieken huizen werden vernietigd. Verschei dene gebouwen kregen ernstige schade aan de muren. Van verscheidene hui zen zijn de muren ingedrukt, by andere bestaat gevaar van instorting, zoodat heele stratenblokken in de binnenstad ontruimd moesten worden. Er zijn vijf dooden en verscheidenezwaar- en lichtgewonden te betreuren. Dank zi het gedisciplineerde optreden der Ber' lijnsche bevolking werd verhinderd, dat de vele explosieve en brandbom men niet nog grootere persoonlijke schade hebben aangericht. Twee vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten, een daarvan door luchtafweergeschut, het tweede door nachtjagers. Later meldde het D.N.B. nog: Bij de aanvallen, die Berlijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft ondergaan, moet wederom vorden vastgesteld, dat de Britsche vliegers bepaald met vermijding van ieder mi litair of industrieel doel tijdens zeer helder weer van geringe hoogte hun bommenlast uitsluitend in de woon wijken en op nationale monumenten der binnenstad hebben geworpen. Zy wierpeil eerst, toen zij aankwamen, een groot aantal lichtbommen neer, die de door hen aangevallen doelen krachtig verlichtten. Het bombarde ment begon toen boven den Pariser Platz, waar de Brandenburger Poort, de Academie der Kunsten, welke vlak bij de Amerikaansche ambassade ligt, en een klein politiebureau aan dan voet van de poort werden getroffen, doch slechts licht weiden beschadigd. Het enkele passen verder liggende, ver buiten Duitschland bekend Haus des Vereins deutscher Ingenieure, en het Rijksdaggebouw werden door brandbommen getroffen. In al deze gevallen kon groote schade verhoed worden en werden de branden snel gebluscht. Dicht by de Siegessaule kwamen verscheidene explosieve bommen neer, die echter slechts op één plaats het plaveisel van de Ost- Wesl-AChse openscheurden, maar ver der neerkwamen in de plantsoenen van den Tiergarten. Al deze doelen bewyzen, dat men met den aanval op nationale monumenten en symbolen, die in de geheele wereld bekend zyn, het Duitsche volk wilde treffen. In verre omgeving ligt hier geen in- dustrieele of militaire installatie. De tweede serie explosieve en brandbommen werd evene'ens na het laten vallen van lichtbommen neer geworpen boven de woonwyk rondom het St. Hedwigs ziek?r huis. In dit ziekenhuis, evenals in een in dezelfde wijk gelegen tehuis voor ouden van dagen en in een school, deden de brandbommen brand ontstaan. Ook hier kan mzr. ver in den omtrek zoe ken, zonder ook maar één punt te vinden, dat aanspraak zou kunnen maken op militaire of industrieele be teekenis. -Explosieve bommeh, die neer kwamen in de kleine straten der ar beidende bevolking, vernielden wo ningen en beroofden vele menschen van hun huis. Wanneer hier slechts weinig slachtoffers te' beklagen zyn, moet dat er aan worden toege schreven, dat de bevolking zich streng heeft gehouden aan de maat regelen der luchtbescherming. Een tocht door de getroffen wijken geeft ondubbelzinnig en zonder twy- fel te zier, dat de Engelschen gehan deld hebben volgens een zeer bepaald plan. De omstandigheden van den ge- meenen, achterbakschen aanval doen zien, dat eer. van hoogerhand gegeven bevel hun aanleiding gegeven heeft tot dezen aanval op leven en eigen dom der burgerbevolking. In hun on macht om militaire objecten of in dustrieele en vitale installaties ernstig te treffen, vervallen zij steeds meer in deze duivelsche met4ode, die alleen de laatste maanden onder de Duitsche kinderen 78 dooden heeft geëischt. Duitschlapd heeft dezen oorlog niet gewild. Steeds weer heeft de Führer getracht langs vreedzamen weg het conflict bij te leggen. Steeds was het Engeland, dat gewetenloos, bouwend op zijn aangeworven handlangers, iedere vreedzame overeenstemming deed mislukken. Thans heeft het den oorlog, dien het gewild heeft. Thans krijgt het het Duitsche zwaard in zijji algeheele scherpte te gevoelen. Bommen op Amerikaansche ambassade. De Engelsche vli%tuigen hebben ook een aantal bommen uitgeworpen, die dicht by het ambassadegebouw van de V.S. neerkwamen,- Verscheiden bom men, die tot dusver niet ontploft zyn, zijn in den tuin van deze ambassade gevallen. Men gelooft, dat het defecte tijdbommen betreft. De Amerikaan sche ambassade verkeert hierdoor in ernstig gevaar. Op grond hiervan zyn omvangrijke maatregelen genomen om het waardevolle gebouw, een oud Prui sisch paleis, te redden. Duitsche formaties gevechtsvliegers hebben op 10 September en in den nacht van 10 op 11 September we- De gevel van het nieuwe pand van de N.V. P. Reeuwijk aan den Nieuwe Binnenweg. derom een reeks militaire en voor den oorlog belangrijke doelen in Engeland aangevallen. Het zwaartepunt lag daarby op Londen, waar industriecen tra en militair belangryke installaties met succes met bommen werden be stookt. Op 10 September werd in de Britsche hoofdstad reeds voor 22 uur zesmaal luchtalarm gemaakt, d.w.z, nog vó r de Duitsche nachtelijke aanvallen volledig waren begonnen. In den loop van den dag werden voorts uitgebreide verkenningsvluchten on dernomen, die waardevolle gegevens opleverden over de tot dusverre be reikte effecten en over nieuwe aanvals doelen. Het D.N.B. meldt nader: In den afge loopen nacht zyn wederom voortdu rend bomaanvallen ondernomen op de Britsche hoofdstad door Duit sche gevechtsvliegtuigen. De gezochte doelen waren ook in den nacht duidc- lyk te zien, daar nog steeds in de havenwerken en fabrieken groote branden woeden, die ontstaan zijn tydens de aanvallen der laatste dagen. Op enkele plaatsen staan nog verschei dene olietanks in brand, die reeds op 8 September getroffen waren. Een Reuterbericht van gisteren zegt: Spoedig nadat vandaag te Londen voor de eerste maal luchtalarm was gemaakt, werden vyandelyke vliegers gehoord, die op groote hoogte over het centrum van Londen in de richting van den Theemsmond vlogen. Van de Z.-O. kust kwamen kort daarop dertig bommenwerpers, begeleid door jagers, die naar Londen vlogen. Het afweer geschut opende het~vuur. Een bommen werper schéén getroffen te zyn. Hij maakte zich los van de groep en vloog den kant van de zee uit. De vijande lijke 'formatie, die op groote hoogte vloog, werd ook in het gebied van Londen door hevig afweervuur ont vangen. Een van ijeze vliegtuigen schynt ook getroffen te zyn. Men ge looft een valscherm te hebben zien dalen. Het luchtalarm in het gebied van Londen is vannacht om 3 uur 43 ge ëindigd, nadat het 8V4uur had ge duurd. De Duitsche pers houdt zich ook vanochtend weer bezig met de Ver geldingsactie van het-Duitsche lucht- wapen, dat gericht is tegen militaire doelen, in het bijzonder' de hoofdstad van het Britsche rijk. Daarbij wijzen de bladen tevens opnieuw op de vroegere en in de laatste nachten her haalde aanvallen van Britsche vlie gers op de civieie bevolking van Duitsche steden en op het uitstrooien van plaatjes celluloid met byzonder licht ontvlambare brandpillen, waar door branden in dorpen, op velden en in Unsschen moeien worden verwek^ ,JDe definitieve afrekening", zoo schryft de Lokalanzeiger boven uiteenzettingen, waarin o.m. gezegd wordt: Engeland ervaart voor de eer ste maal, dat het Engelsche volk met volle kracht getroffen wordt door een lot, dat het een ander had toegedacht. Langzaam begrypt ook het brutaal ste verstand in Engeland, dat de Duitsche aanval eertt eindigen zal, wanneer Engeland volledig overwon nen is. Thans is datgene begonnen, wat ons in het achter ons liggende jaar als de beslissende phase van den oorlog voor oogen stond, de defini tieve afrekening met Engeland. Wie den totalen oorlog heeft ontketends moet weten, dat met de industrie- installaties tegelyk de dicht daarbij wonende burgerbevolking in gevaar verkeert. Onze Berlynsche correspondent meldt ons d.d. 8 September: HET eerste oorlogsjaar ligt achter ons. Optimisten, die er vast van overtuigd wa ren, dat de definitieve be slissing binnen een jaar tijds zou vallen, hebben geen gelyk gekre gen. Maar zoo toosten ze zich erg lang kan het thans niet meer duren, want de afrekening met Engeland is in vollen gang en de luchtaanvallen op alle deelen van het vijandelijke Imperium zyn zoo systematisch en zoo vernietigend van uitwerking, dat er naar men- schelyke berekening aan een lang durig en succesvol verzet niet meer gedacht kan worden, Waarschynlijk zijn er„ ook in het huidige Duitschland nog wel menschen die daar anders over denken, maar men krijgt ze niet te hooren of te zien. Ze bewaren klaarblykelijk hun afwij kende opinie voor zichzelf, hetgeen verstandig en begrypelijk is. Want de officieele zienswijze luidt nu eenmaal, dat de plutocratieën, dat zijn de de mocratische landen, hun geschiedenis overleefd hebben ep dat de naaste toekomst gevormd en geleid zal wor den door de totale staten, waarbij dan, de as Rome-Berlyn den doorslag geeft. Voorshands worden de optimis.ten trouwens door den gang van zaken in het gelyk gesteld. Hoorde men in de eerste maanden van den oorlog niet overal beweren, dat de lyd tegen Duitschland werkte? Het optimisme in Engeland en Frankryk was verbyste- rend groot en dat was van effect op het overige Europa, want men scheen stekeblind geworden te zijn voor de nuchtere werkelykheid. In een van zyn eerste redevoeringen na den wa penstilstand tusschen Frankryk en Duitschland hoorde men maarschalk Pétain aan de radio de frappante op- meriting maken: „We hebben den oor log van 1914 gevoerd en niet van 1940!" Hij wilde daarmede zeggen: wij leefden nog met onze gedachten in den toenmaligen'en helaas niet in den hui- digen tijd! Leest men in de Duitsche pers de uitvoerige berichten omtrent de stemming en den toestand in Groot- Brittannië, dan krijgt men den pijn- lyken indruk, dat daar ongeveer de zelfde fout wordt begaan. Men hecht er nog steeds een te groote beteekenis aan ?yn eigen prestaties uit den wereldoorlog; men Wil niet ronduit toegeven, dat de stryd in Noorwegen op'een jam merlijke mislukking is uitgeloopen en schynt over het hoofd te zien, dat de rollen sinds eenige weken zijn omgekeerd: Duitschland heeft niet langer te lyden onder de Engel sche blokkade, maar Engeland gaat het aan den lijve ondervinden, wat het wil zeggen, omsingeld te wor den. En 't ergste is voor Engeland hier- by, dat het vrijwel geheel aan zyn lot wordt overgelaten. Het heeft geen bondgenooten meer en het ziet er niet naar uit, dat het die nog zal kryger.. Duitschland daarentegen heeft mach tige vrienden en medewerkers en het terrein van zijn politieken en commer- cieelen invloed wordt zienderoogen grocter. Men kan zonder overdryvlng zeggen: de rollen zyn omgekeerd! Wy begonnen de draagwydte van dit feit pas in den vollen omvang te beseffen, toen wy naar de rede luister den, die Adolf Hitler Woensdag in het Sportpalast voor tienduizend enthou siaste mannen en vrouwen hield. Want terwijl de Führer in deze voor de NSDAP historisch geworden ruimte zyn rhetorische aanvallen op Albion de zaal inslingerde, loeiden in Londen voor de zooveelste maal de sirenes om het publiek te waarschuwen voor de Duitsche luchtaanvallen, die dag en nacht blyven aanhouden en eerder sterker dan zwakker worden. Al pre cies eender als het vorig jaar werd deze samenkomst ter inleiding van de „Winterhulp in tyd van oorlog" pas op het laatste nippertje bekend ge- L Zon op 7.09, onder 20.05. Maan op. 17.23, onder 246 Men is verplicht te verduis teren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van voertuigen moeten uur na zonsonder gang ontstoken worden. maakt, een voorzorgsmaatregel, die in tijd yan oorlog begrypelijk is, ook al hebben wy te Jlerlyn overdag nog geen enkelen luchtaanval beleefd. Daarentegen zyn de nachtelyke luchtaanvallen van Eigelsche z'ude op de rykshoofdstad in t'e laatste veer tien dagen een feit geworden, waar aan de bevolking langzamerhand be- gipt te wennen. Men heeft er als het ware zijn dag anders op ingedeeld. Wie gewend is, yoor het slapengaan zyn „Molle" te drinken, die begeeft zich reeds tusschen zeven en acht naar zyn stamlokaal, drinkt er op zyn gemak het gebruikelijke kwantum gerstenat om dan bytijds, dat wil zeggen tus schen elf uur en half twaalf, huis waarts te keeren. W.ant men houdt zien streng aan de voorschriften der poli tie en weet, dat leder zich in zyn schuilkelder moet bevinden, wanneer de sirene de komst van den vyand in de lucht heeft aangekondigd. De degelijke burger, die voor het „kroegleven" geen sympathie koestert en de tienduizenden, die door hun bescheiden inkomen aan zulk een luxe eenvoudig niet kunnen denkc-n, bege ven zich reeds tusschen negen en tien uur ter ruste, want zij willen op die manier de seh(ade by voorbifit inha len, welke een uur of twee, drie zitten wachten in don somberen schuilkelder -voor hen beteekent. Daar wy persoon- lyk tot de nachtuilen behooren, heb ben we in dit opzicht al heel wat in drukken opgedaan. In verschillende wijken vaneen- lyn hebben we omstreeks midden- nacht onze toevlucht in zoo'n schuil kelder moeten zoeken. Het meest soliede gebouwd zijn die aan do stations, want daar is men uiten- aard op het ergste voorbereid. In deze uitgestrekte betonnen gewel ven bevinden zich een paar duizend nachtelijke reizigers, voornamelijk soldaten rfie met verlof naar huis willen of van hun verlof weer tc- rugkeeren naar het front. De meesten laten zich door het 'ge kraak van het afweergeschut niet inti- mideeren, want ze zijn aan erger ge wend en doen derhalve met voorbeel dige gelatenheid een stevig dutje. An deren halen een pakje speelkaarten uit hun broekzak en dooden den tyd met een partytje Skat. Slechts enkelen halen een hoek of een krant te voor- sohyn en verdiepen zich in hun lec tuur. Bij een rondwandeling door deze catacomben stelden wy vast, dat over al voor een „Eerste Hulp by Ongeluk ken" is gezorgd en zelfs een dokter ontbreekt niet om in ernstige,gevallen direct te kunnen ingrypen. Ook in dit opzicht kan de organisatie voorbeel- genoemd worden. Maar met dit al hoopt iedereen toch op een snellen afloop van den oorlog, en het wil ons toeschijnen, dat Hitier met zyn felle aanvallen op, Duitsch- land's „laatsten tegenstander" de be volking een riem onder het hart heeft willen steken. Zyn ironische en sar castische aanvallen op het perfide Al bion" brachten in het Sportpalast her- haaldelyk een homerisch gelach te weeg. Er zal thans gevochten worden tot dat er een definitieve beslissing Be vallen is. Wy hoorden den Führer woordelyk zeggen: „Engeland wtrd niederbrechert, so öder sol" Engeland "zal verslagen worden tot eiken prijs! En wanneer de Britten voortgaan met hun nachtelyke luchtaanvallen op de hoofdstad van het Derde Ryk, dan zul- llen de tegenaanvallen nog scherper worden, want alle vyandelyke dreige menten worden van Duitsche zyde met daden van dezelfde draagwydte be antwoord. Zoo werd dan in het Sportpala* ia de Postdamerstrasse niet slechts fcer dr Goebbels het werk der Wintertaüp, maar tevens door den Führer de twee de winter van .den oorlog ingeluHL (Nadruk verbode»).

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1