OOP ZÖMËRZËGË5") Welke Bon? F.ROMME: RECHTSZAKEN KOLONIËN KUNST ER LETTEREN WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1940 Elf LARD »m pakt aan. Weer diefstal van thee en koffie. "d van behoefte aan nationale hulp. SUIKER MEEL BOTER EN VET THEE OF KOFFIE PETROLEUM GRUTTERSWAREN ZEEP. KOLEN LEVERTRAAN Voor deH huisvrouw Houten vaten bü den inmaak. De plunderingen in Ni;kerk. DE MOORD OP DEN GOUDSCHESINGEL TE ROTTERDAM. Tegen verdachte 6 jaar geëischt. Kobayasji 12 September m Batavia. De roofmoord te Holten. Zijn vróuw bedreigd. f VAN BKEUWUK NOODWINKEL. roet ro«n en 4TO wederopbouw gewerkt I ±f N V. Maatschappij voor Plet van Keeuwijk, s j«, die een nieuw groot opende. Een „noodge- en wij, doch wie het ge- Hnnm en buiten in oogen- genomen, zal zich ei gen- I met deze benaming kun- Het ie een prachtig elf""'" geworden. In slechts ..«ten tijde is het gebouwd gV. H. Overdijk's Bouwonder- „jUtterdma naar het ontwerp gdiitect den heer J. P. L. dat in totaal een opper- 1350 M» heeft, bezit niet jB, ig étalages, die voor een ondergebracht in de royale plerij, die de verbinding gaeben den Nieuwe Binnenweg gptnerstraat. Een overvloed interieurs is in verschel en stijlen aanwezig. Op de „idieping is een deel der ruim- i voor de tapijtafdeeling, j,i,r groeten voorraad weer prettigen indruk maakt. De opening. 'gheid van een groot aan- gden heeft gistermiddag de opening van het noodgebouw 1 Door tal van zakenrela- schat van bloemen ge nt-commissaris de heer S. sprak een woord van wel- *ces erop, dat deze opening -gde gevoelens geschiedt. Er omdat men denkt aan de die Botterdam hebben getrof- fektheid is er, omdat nu dae noodwinkel kan worden die bewijst, dat de Rotter- jeest zijn energie heeft be- het gemeentebestuur van werd de opening verricht heer Küpers, die opmerkte, en commissarissen van de p hebben blijk gegeven yan den tijd volkomen te heb- en. Het gemeentebestuur pet respect voor hetgeen hier ■f, Spr. wenschte tenslotte veel scl de opening van het nieuwe m sprak de hoop uit, dat spoe- lefijiitieve huisvesting zal mo- i gevonden. it directeur de heer Piet van k een woord van dank had ge ldt den vertegenwoordiger van itebsetuur, bleef men nog tjjd gezellig bijeen en werd het r in oogenschouw genomen. 3 SOLDATEN VAN OPBOUWDIENST GEARRESTEERD. Bij een der detachementen van den Opbouwdienst, welke te Ede zijn ge legerd, werd een .vrij belangrijke hoe veelheid thee en koffie vermist. Door het vinden van énkele theeblaadjes op een stroozak vond de politie een spoor, dat leidde naar de woning van eenige soldaten, die met verlof waren en onderscheidenlijk te 's-Gravenhage, Amsterdam en Nijmegen verbleven. De politie in deze steden werd op de hoogte gebracht en het gevolg was, dat in alle drie gevallen ten huize van de verlofgangers een hoeveelheid thee en koffie werd aangetroffen, te Nijmegen bovendien boter, vet en leer. De drie soldaten zijn gearresteerd. De hoofdschuldige werd te Ede ge vat. Deze man van den Opbouwdienst nam de waren weg uit de provisiekast, waarvan hij op het bureau den sleu tel had weten te bemachtigen. Voor de artikelen, welke hij ontvreemdde, had hij door tusschenkomst van de drie ge arresteerde soldaten een afzetgebied in verschillende steden gevonden. RUWIELDIEVEN GEARRESTEERD. De politie te Alphen a/d. Rijn heeft drie rywieldieven gearresteerd, die zich reeds geruimen tijd aan tal van rijwieldiefstallen te Alphen aan den Rijn, Koudekerk en Leiden hebben schuldig gemaakt. Het zijn de 39-jarige laswerkman P. van B. en de 26-jarige werkman C. van D., die beiden echter nog nooit hebben gewerkt, doch reeds verschei dene malen met den strafrechter in aanraking zijn gekomen, en de 19-jarige A. van Z„ die door van B. tot het ple gen van de diefstallen werd aangezet In het schuurtje bij de woning van Van B. werd een groote hoeveelheid rijwielonderdeelen aangetroffen. Alles was van diefstal afkomstig. Van B. en van D. zijn, nadat zij een reeks van diefstallen hadden bekend, naar het Huis van Bewaring te "s-Gravenhage overgebracht. HEIDEBRAND OP DE „HOOGE VELUWE". Gistermiddag om half één brak, door nog onbekende oorzaak, brand uit op het gebitd van het landgoed „De hooge Veluwe" bij Teriet. De Édesche brandweer en Duitsche militairen wisten na anderhalf uur hard werken het vuur te dooven. Een oppervlakte van 25 h.a. heide was toen verbrand. Eenige personen hebben nog een achtervolging ingezet op een on bekenden man, die in de nabijheid van den vuurhaard was gezien. Hij wist echter te ontsnappen. I heelt prof. mr C. P. M. radiorede gehouden ten oe xomerzegelactie. egels eerst voor cultureele doeleinden, worden dit aagewe.nd om op cultureel en ('bied oorlogsleed te lenigen, DK C. P. If. ROMME. •iet in ons voornemen, toen «etie voor dit jaar aan het Ifwet,. Op Zaterdag II Mei *S starten Maar de werkelijk- I ons, later roet den verkoop En toen wü daarmee be geef diezelfde werkelijkheid ander doel, verleenen aan die werkers aan onze eigen Nedcrland- wien door de gebeurte- het materiaal zelf om te '•••en en te kunnen werken geslagen op te ben, die 'door diezelfde lichamelijk zijn ge in hun gezondheid, die id van het volk be- bedreigd. Uw medewerking moet een aldus prof. Romme tweeledige zijn. Voor eerst moet gij natuurlijk zomerzegeis koopen. Tot 31 October hebt gij daar gelegenheid voor. Elke zegel meer beteekent, dat gij persoonlijk eraan meewerkt, dat er in Nederland "meer zal kunnen gebeuren aan zorg voor lichamelijk gebrekkigen. Hun aantal is gegroeid. Maar i niet alleen het gegroeide aantal eischt, dat meer zorg aan hen kan worden besteed, de oorzaak, waaruit die groei is voortgekomen, eischt dat nog met veel meer klem. Daar behoeven wij tegenover elkaar geen woord aan te verspelen. Daden zijn hier alleen op haar plaats. En zoo n daad stelt gij per zomerzegeltje, omdat gü het doet met alle andere leden van ons groote Nederlandsche gezin. Maar dat is niet de eenige beteeke- nis van uw zomerzegel. Elk zegel meer beteekent ook, dat gij persoonlijk eraan meewerkt, dat we in Nederland meer hulp kunnen verleenen. Aan de lijders van rheumatiek wordt een deel van de opbrengst besteed. Met opzet d i jaar. Want de gevolgen der inundaties, de gevolgen van evacuaties, treden hier dreigend naar voren. Daar is nog een dreiging, waartegen gij allen met liefde te velde zult trek ken. Dat is de bedreiging van de tuberculose. De oorlog van 19141918 staat hier als een waarschuwende herinnering. En dan is er de hulp aan onze cul tureele werkers, onze kunstenaars. Als er ooit een tij|l geweest is, van be hoefte hier aan nationale hulp, dan toch zeker thans. „De hulp aan de cultureele werkers en daardoor aan den Nederlandschen cultuur-arbeid, de bestrijding van de tuberculose en daarmee haar neer drukken tot het laagst mogelijke peil ondanks den oorlogsinvloed, de ver zachting van het rheumatische lijden en daardoor een verdere bijdrage aan vele burger-slachtoffers van den tijd, de zorg voor lichamelijk gebrekkigen en daarmee de vervulling van 'een eereplicht waarvan wij ons móeten kwijten en alleen mogen kwijten op een wijze die hun waardig is. Dat, zoo reide spr., is de beteekenis van uw medewerking aap, de Zomerzegelactie- 1940. In een groot en goed resultaat zal de Nederlandsche familie haar ge rechte voldoening vinden. Levensmiddelendistribntie BROOD Met 5 genummerde dakbele bon- nen van het 2e broodbon boekje: 25M graas roggebrood of 2888 gram ander brood. Elk der enkele bennen: 125 gram roggebrood of 1M gram ander brood (voor de periode van 9 t/m 15 September met 2 dagen extra geldigheids- dnnr). BON Nb. 72: 1 KG. suiker (geldig tot en met 27 September) BON No. 71:2% ons tarwebloem, af tarwemeel, of boek wei tmeet. of roggebloem, of roggemeel, of zelfrijzend bakmeel (geldig tot en met 4 October). BONS 5 tot en met 12 van de boterkaart: 250 gram boter (gel dig tot en met 18 October). BONS 5, 0 en 7 van de vetkaaxt: 250 gram margarine of 250 gr. boter (geldig tot en met 18 October). BON 8 van de vetkaart: 250 gr. gesmolten spjjsvet of 250 gram boter (geldig t/m. IS October) BONS 9 t/m. 12 van de vetkaart: 250 gram boter, met 10 cent reductie per 250 gram (geldig tot en met 18 October). BON No. 73: Hens thee of M pond koffig (geldig tot en met 27 September). PETROLEUMZEGEL Periode VI 2 L. petroleum (geldig van 9 September t/m. 3 November). BON no. 41: 258 gram rijst of rijstemeel (geldig tot en met 4 October) BON no. 54: 250 gram haver mout of havervlokken of gort of grutten' (geldig tot en met 4 October) BON no. 28: 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder (geldig tot en met 1 November). BON no. 15: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti (geldig tot en met 1 November). BON ne. 115: 15* gr. toiietxelp, óf 120 gr. huishoudzeep, óf 200 gr. zachte zeep, èf 250 gr. zeep poeder, èf 125 gr. zeepvlokken, èf 250 gr. zelfwerkende wasehmid- delen, if 200 gr. vloeibare zeep (geldig van 31 Ang. t/m 24 Sept.) Peze bon geld ook voor gesins- wasch per 8 K.G. droeg wasch- goed. BON no. 116: 58 gr. scheerzeep, of één tube scheererême of één pot Scheerzeep. (Geldig van 31 Augustus t/m 31 December). Tot 30 September kan men bii handelaren koopen 20% van het verbruik- van April 1939 tot en met Maart 1940. Alleen op recept van arts; as: 200 c.e. per hoofd per week. GROOTE EN KLEINE GAUWDIEVEN Gistermorgen is eën militair van den Opbouwdienst door de recherche van het bureau Linneausstraat te Amster dam gearresteerd. De man had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een hoeveelheid overalls uit een school in de tweede Boerhaavestraat, waar hij gelegerd was. Hij is voorlöopig in ver zekerde bewaring gesteld. Uit een woning aan den Amstel is Maandag een party tafelzilver, vijf kilogram suiker, een kilogram koffie, een hoeveelheid sigaren en sigaretten, een wollen deken en een verzameling van 2000 postzegels, gestolen. De dieven zijn het huis via de voor deur binnengekomen. De deur van de kamer, waarin de gestolen goederen stonden, was open. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De recherche van het bureau Linneausstraat te Amsterdam heeft gis terenavond een viertal jongens, res pectievelijk 14, 16, 15 en 14 jaar oud, aangehouden onder verdenking van diefstal van zeep. Zy waren'n.l. werk zaam in een zeepfabriek op de Wées- perzijde. naby den Omval, en hebben, naar is komen vast te staan, verschei dene malen kleine hoeveelheden zeep gestolen en mee naar huis genomen. Op aanwijzing van den directeur zijn zij gearresteerd. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Gistermiddag is in het ftads- en aca demisch ziekenhuis te Utrecht over leden de zestig-jarige T., die Maandag by het per fiets passeeren van den on- bewaakten overweg achter de fabriek, Inventum te Bilthoven, door een trein werd gegrepen en daarijy een schou derfractuur en twee gèbroken armen opliep. DE ERNSTIGE Pcc-lEKE ROTSING IN DEN HAAG. Het stoffelijk hulsel van den heer P. Ton, lid van de weer-afdeeling der N. S. B., die als slachtoffer van de ern stige politieke botsing Zaterdagavond jj. in de Banstraat te i Gravenhage ia gevallen, was gister in het Willem-de- Zwijgerhuis opgebaard. De voorzaal op de eerste verdieping van het ge bouw was als rouwkamer ingericht en de baar was daar opgesteld, in een omgeving van zwart-roode doeken, ter wijl kransen (een van de W. A. en een van den Nationalen Jeugdstorm) en brandende kaarsen het geheel flan keerden. Leden van W. A. en N. J. S. hielden van twee tot zeven uur de dooden wacht. Belangstellenden defileerden langs de baar, terwijl velen een tuil bloemen neerlegden. de getuigenis van V. en van twee fon tasten. waarop een gebouw van ver onderstellingen rust. Spr, acht het zeer waarschijnlijk, dat het mes aan verdachte toebehoorde. De verklarin gen van beide gedetineerden acht spr. waardeloos. Voorts dient men niet te vergeten, dat getuige V. in een zeer moeilijk parket verkeert. Dit alle* geeft de verdediging het recht, het schuldbewijs vrijwel waardeloos te noemen. Spr. concludeerde vrijspraak. Uitspraak 24 September a.s. UITSPRAAK 24 SEPTEMBER. Eenige weken geleden heeft voor de Rotterdamsëhe rechtbank de zaak ge diend van den moord op den Goud- schesingel. In den nacht van 25 op 26 Januari van dit jaar was op dien Singel te Rotterdam het lijk gevonden van een man, die kennelijk door messteken was gedood. De politie arresteerde twee man nen, S. en V., die zich met het slacht offer in een café hadden opgehouden en het poütieele onderzoek leidde tot een strafvervolging tegen S. By de eerste behandeling was de vrouw van verd. afwezig en op ver zoek van den verdediger werd de zaak aangehouden, teneinde de vrouw als getuige te kunnen hooren. De belangrijkste getuige in deze De Belangrijkste getuige in deze zaak klaarde S. te hebben zien steken. Het was V. geweest, de eenige die ver pleegd, werd door de politie gevon den. Dit mes had een omgebogen punt en volgens den politiedeskundige kon den de verwondingen van het slacht offer niet met dit mes zijn toege bracht Hoofinspecteur Tas, de an dere politiedeskundige, verklaarde evenwel, dat de vernielingen in de kleeding van het slachtoffer aantoon-" den, dat juist dit mes was gebruikt. «i Getuigenverklaring. Verdaebte's vrouw, als getuige ge hoord, verklaarde, dat het gevonden mes niet dat van haar man was. Voorts verklaarde zij, dat op den be- wusten avond beide mannen waren uitgegaan, omstreeks 1 uur werd er hard gebeld. Nadat open gedaan was had verdachte een fiets in den gang geworpen, waarna hij weer was weg gegaan. Na 10 minuten kwamen de mannen terug en toen zij boven waren had S. gezegd: ..Zou ik gestoken heb ben?". waarop V. antwoordde: „Wel nee, bij had een veel te dikke over jas aan." Voorts zei V. nog: „Ik hield hem (het slachtoffer) vast toen jij hem te lijf ging." Later zei hij: „Het mes 'is krom, dat heb jij in den muur gedaan." De vrouw van getuige V. verklaar de. dat haar man haar had verteld dat S. had gestoken. Op een vraag van den verdediger, mr Brouwers, ontkende deze getuige, dat zij de vorige getuige had verzocht, haar man niet in de gevangenis te bren gen. Een gedetineerde, de J., die met S. in dezelfde cel heeft gezeten, ver klaarde vervolgens dat S. hem had gezegd, den moord te hebben ge pleegd. S. noemde deze verklaring fantastisch. Een andere gedetineerde, die eveneens S. over de misdaad had hooren praten. leidde daar uit af, dat S. den moord had gepleegd. S. zei hierop, dat ook deze verkla ring onjuist is. Volgens S. was deze laatste getuige min of meer suf en hjj verdraait nu zijn worden. Op de vraag tot verdachte S. van den president, mr van Oosten Slinge- land. of hij niets met dit mes gedaan heeft, antwoordde verdachte: Ik zweer u. dat ik het niet gedaan heb. Reeds acht maanden zit ik nu in voorarrest, maar ik heb niets gedaan. Requisitoir. Nadat dr W. W. Donkersloot een p«hiatrisch rapport over den verd. S. had uitgebracht, waarin hij tot de conclusie kwam, dat verd., hoewel niet bepaald zwakzinnig, verminderd toe rekeningsvatbaar is, nam mr Meisch- ke het woord. Aangaande den pérsoon van verd. zeide spr., dat deze tot den misdaad in staat is. Dat hy een vech tersbaas is, die niet terugschrikt voor het gebruik van zijn mes, is uit de ge- tuigenverhooren gebleken. Verdachte staat bekend als een messentrekker. De vraag of verd. het gedaan heeft, beantwoordde spr. bevestigend. Aan de verklaring van kroongetuige V. kan niet worden getwijfeld. Dg ver klaringen van de twee gedetineerden met wie verd. samen is geweest, steunen bovendien de verklaring van V. Voorts is uit de getuigenverklarin gen gebleken, dat het mes, waar mede de moord ij gepleegd, toebe hoorde aan verdachte. Spr. achtte het bewijs geleverd, dat verdachte schul dig is aan het ten laste gelegde en eischte een ge'v a n g e ni ss t r a f van zes jaar en daarna terbe schikkingstelling van de regeering. Mr Brouwers kwam tot de con clusie, dat het bewijs van verd.'s schuld rust op de fundamenten van TIEN „LANGVINGERS" STAAN TERECHT. De nasleep van den oorlog blijkt nog elke week uit de zittingen van de Zwolsche rechtbank of den po litierechter, Men moet er zich werke lijk over verbazen hoeveel er in die paar dagen gestolen is. Alles lag blijk baar te grijp en ieder, die toen toe vallig of minder toevallig in Njjkerk was. kon er wat van gebruiken. Zoo had H. J. v. 't Z., die met een auto was meegereden, die voor het evacuatiebuerau te Harderwijk goe deren had moeten halen voor de daar tijdelijk gehuisveste Nijkerkers en passant een polshorloge meegenomen. Hij werd daarvoor thans bestraft met twee maanden gevangenisstraf. G. v. d. B. en de 17-jarige J. W. wéren samen op uit getrokken, v. d. B. had ongeveer een heelen winkel leeg geplunderd. Hij zal voor zijn wandaad moeten boeten met vier maanden gevangenisstraf; de eisch luidde zes maanden. W., die een pot stroop en wat snoeggoed en eau de colo°ne had meegenomen, werd tot 15 boete subsidair tien dagen hech tenis en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. C. v. d. B. had eveneens per auto goederen voor het evacuatiebureau te Harderwijk moeten halen. Hiervan had hij twee vrachten, bestaande uit allerlei soorten artikelen, voor zich zelf gehouden. Het vonnis luidde te gen v. d. B. drie maanden gevangenis straf, hetgeen een maand minder was dan de eisch. M. K. uit Amsterdam had het feit, dat hij, op doorreis van Leeuwarden naar zijn woonplaats, te Nijkerk was gestrand, benut om een schrijfma chine, dassen, overhemden, schorten, regenjassen en dergelijke zaken in zijn auto te laden. Bij verstek werd hy hiervoor conform den eisch tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. P. J'. R., die naar Harderwijk w.as geëvacueerd, was speciaal naar Nij kerk teruggegaan, ten einde ook eenjg aandeel in den atgemeenen buit te hebben. Hij ontvreemdde etenswaren. Toen hij er van hoorde, dat de po litie achter de roovers aanzat, bood hij den winkelier, dien hij gedupeerd had, 100 om dezen het zwijgen op te leggen. Zijn berouw kwam echter te laat en zoo stond ook hij thans terecht. Conform den eisch werd hij tot 25 boete subs, tien dagen hech tenis veroordeeld. De gebroeders G. K. en A. K. had den fototoestellen vulpenhouders, vul- potlooden, sigaren, sigaretten, linnen jassen, schorten e.d. weggenomen en uit een particuliere woning bovendien nog zilveren lepeltjes. De eisch tegen hen was zes maanden gevangenisstraf. Zij werden ieder veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. ■W. Z. en B. B„ die waren meege gaan om bij deze laatste roofpartij te WAT MEN MOET DOEN TOOM INGEBRUIKNAME. Het is gebleken, dat by vele hnis- I vrouwen onzekerheid bestaat omtrent de vaatwerken, welke dienst kunnen doen brj het inzouten van groenten of het bereiden van zuurkool. Daarom zy er op gewezen, dat wie zich van es bouten vat wil bedienen, zijn keu ze dient te vestigen op tonnen van eikenhout of van beukenhout, daar andere houtsoorten zich voor dit deel minder goed leenen. Naast Keulsche potten zyn glazen vaten of flesschtn met wijden hals, zoomede goed ge ëmailleerde emmers, eveneens bruik baar. Vow men houten vaten in gebruik neemt, borstelt men ze goed met heet sodawater uit, waarna eenige malen met ruim schoon water wordt nage spoeld. Nu worden de vaten geheel met kokend water gevuld, drie dagen lang laat men ze met dit water gevuld staan en eerst als men dan nog een maal met schoon water heeft nage spoeld, heeft men alles gedaan om met behulp van houten vaten goede in- maakresultaten te bereiken. Nogmaals wordt onder de aandacht gebracht, dat onder alle omstandighe den versche groenten de voorkeur ver dienen boven inmaak. Dit geldt in hit bijzonder voor het irrzouten van grooh- t ?rMeer dan eenmaal in de twee w^- ken behooren gezouten groenten fei telijk niet op den gezinsdisch te wor den gebracht. Wie reeds snijboonen in het zout inlegde, zal verstandig doen daaraan geen andijvje of andere voor dit doel in aanmerking komende groentesoort toe te voegen. Een hoe veelheid van twintig kilogram gewicht is voldoende om een gezin van man, vrouw en twee kinderen tusschen 2 en 10 jaar gedurende den winter van tijd tot tijd gezouten groent-r te doen nuttigen, zonder dat daarmede aan deze gerechten een ruimere plaats wordt verleend dan uit een oogpunt van goede en gezonde voeding ge- wenscht mag heeten. De zuurkool, die alleszins een voor treffelijk gerecht is, staat hier natuur lijk buiten. Hierop wórdt, zoodra de tijd daar is, uitvoerig teruggekomen. BEZOEK AAN-DEN G.G Het Japansche departement van Bui- tenlandsche Zaken heeft een officieel telegram ontvangen van den Japan- schen consul-generaal te Batavia, Saito, waarin wordt meegedeeld, dat Ichizo Kobayasji, de speciale afgezant van Japan naar Nederlandsch-Indië, op 12 - September a.s. aan boord van de Nisjo rwiïïLJMaru in Batavia zal aankomen, aldus meldt Domei uit Tokio. aandeel in de buit hadden ontvangen, werden veroordeeld tot 25 boete sub*, tien dagen hechtenis en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De eisch tegen hen luidde drie maanden. BEIDE VERDACHTEN VRIJGESPROKEN. De Almelose he rechtbank deed gig- ter uitspraak in de zaak van den roofmoord te Holten, waarvoor de vorige week terecht hebben gestaan een klompenmaker uit Apeldoorn G. V. en een Deventer koopman, H. H. Th. D. Zij zouden in den nacht van 10 op 11 April van het vorige jaar den landbouwer B. J. Leetink over vallen en van het leven beroofd heb ben, terwijl zijn bejaarde girouw ern stig gewond werd. De officier van Justitie had deswege voor beiden le venslange gevangenisstraf geëischt. De rechtbank sprak hen thans v r jj en gelastte hun onmiddel lijke vr ij lating. DRANKZUCHTIGE LOGEMENT HOUDER TOT VIJF MAANDEN VEROORDEELD. Eenige jaren geleden was een be jaarde man, die 27 jaar getrouwd was, uit Almelo naar de hoofdstad getrok ken, waar hij een burgerlogement overgenomen had. Doordat hij zieh echter teveel tegoed deed aan sterken drank, verliep bet logement en reeds vrij spoedig stond hij met zijn gezin op straat. Toen zijn vrouw onverwacht 'in het bezit gesteld werd van een bedrag van vijfhonderd gulden door een erfenis, besloot zy zelf voor het gezin te zor gen en een pension over te nemen. Zy vroeg echtscheiding aan en kreeg veflof apart van haar man in haar pension te gaan wonen. Op 20 April was de man, na zich den neodigen moed ingedronken te hebben, naar het pension van zijn vrouw gegaan. Hij verlangde van haar onder de bedrei ging van een mes, dat zij hem zou terugnemen. Een buurman, die op het hulpgeroep toesnelde, had den man ontwapend. Door den officier van Justitie was een gevangenisstraf van zes maanden geëischt. De verdediger had een voor waardelijke straf bepleit, temeer daar verdachte in Duitschland werk kon krijgen. Thans heeft de rechtbank vonnis gewezen. De man werd veroordeeld tot een preventieve gevangenisstraf van vyf maanden. De Nisjo Maru zal naar Batavia op- stoomen vergezeld van drie Nederland sche marinevliegtuigen. Een honderd tal Nederlandsche soldaten aal als eerewacht op de kade voor Kobayasji staan opgesteld. Na verwelkoming door een persoonlijken vertegenwoor diger van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, andere vooraan staande Nederlandsche autoriteiten en ongeveer 150 leden van de Japansdie kolonie, zal Kobayasji in een auto, wel ke hem speciaal door de Nederlandsche overheid ter beschikking zal worden gesteld, naar het hotel des Indes *ij.- den, waar hij zijn intrek zal nemen. Denzelfden avond zal de Japansche af gezant een bezoek brengen aan den Gouverneur-Generaal, die terstond daarop, volgens het protocol, het be zoek zal beantwoorden. DE PLANNEN VAN DE N V. HET NEDERLANDSCB TOONEEL. De N.V. Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, opent as. Zaterdag 14 September in den Stadsschouwburg te Amsterdam het nieuwe seizoen met J. van Len- neps beroemde stuk Een Amsterdam- seise jongen of het buskruitverraad in 1622. Naast dit stuk brengt het Neder-, landseh Tooneel onder regie van Cor van der Lugt Melsert o.a. het toooeel- spel De getrouwde vrouw uit het Hongaarsch van Johann van Bokay; Voor Zonsondergang van Gerhart Hauptmann, School voor Vrouwen van Molière, Ik ben zeventien jaar van Paul van Denberghe, Mevrouw Warren's bedrijf en Don Quichot van Pie ter Langendijk. Het nieuwe repertoire vermeldt oun. Warenar van Hooft, De Heks van Haarlem van Frederik van Eeden, De spiegel der Vaderlandsche koop lieden van Pieter Langendijk, Maria Stuart van Fr. van Schiller, een stuk van Molière en een werk van Sha kespeare. Naast dit .internationaal repertoire zal het Nedërtandsche Tooneel ook de nationale cultuur dienen. Herinne rende aan.de zeer vele Nederlandsche stukken, die de heer Cor van der Lugt Melsert als directeur van hgt Hof- stad-Tooneel opvoerde, meent hij, dat de opvoering van meer dan een Ne derlandsch stuk een plicht is, aan welken plicht zeer zeker door hem voldaan zal worden.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 5