Wat geldt als identiteitsbewijs 1940 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN De zesde dag van den luchtslag V De Duitschers boven Engeland en de Engelschen boven Duitschland. Londen h vrijwel geïsoleerd Zoh Ut Hlcuut De Duitsch-Engelsche luchtoorlog wordt aan beide zijden onverbiddelijk voortgezet. Ook gisteren zijn de Duitsche bommenwerpers weer herhaalde lijk boOen Engeland geweest en na middernacht werden de aanvallen onverpoosd voortgezet. Engel- sche vliegtuigen hebben op verschillende Duitsche steden bommen laten vallen. Duitsche bommenwerpers hebben even na mid dernacht Liverpool en andere, belangrijke steden in Zuid-Engeland met succes aangevallen. Alle toestellen van een formatie bommenwerpers, die met succes strategische doelwitten in Londen hebben aangevallen, zijn teruggekeerd. De vergel- dingsaanvallen duren voort, meldt het D. N. B. De zesde dag van den luchtaanval. Engelsche aanvallen op Duitsche steden. De nieuwe hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage. Luchtaanval op Britsch convooi. Geldig* pas, bewiji wan Nederlander schap distributiestamkaart en speciaal uit te reiken bewijzen. Later komen er uniforme identiteitsbewijzen, keurige voorschriften inzake de foto's Nauw- BUITENLAND Zon op 7.10, onder 20,03. Maan op 18.00, onder 231 Men b verplicht te verdan- teren van zonsondergang tot A DUITSCHLAND Herstelde waterwegen in het Westen. AMERIKA j Roosevelt's eerste I verkiezingsrede. AZIË Chineezen vernielden spoorbrug bij Indo China. GOUDSCHE COUDANTi Directeur T. TIETER 1 Postgiro 48400 Bur. Markt SL Tel 2748 Van een kwartier der Duitsche lucht macht in België zijn de eerste berich ten binnengekomen over de successen der aanvallen van den atgeloopen nacht. Van een formatie zijn vijf vlieg tuigen reeds teruggekeerd op hun basis. Een toestel moest wegens mo torstoring op een ander vliegveld dalen. De bemanning dezer vliegtuigen meldt, dat zij op groote hoogte vlie gend en bij het beste weer Londen bereikte. Ongeveer 10 kilometer van da stadsgrenzen flitsten de eerste zoeklichten aan en kort daarna begon het afweergeschut bp verschillende plaatsen te vuren. Af en toe werd een vliegtuig door een zoeklicht gevonden. In twee gevallen ontploften de grana ten van het afweergeschut vlak bij de vliegtuigen. Een der toestellen kreeg daardoor, naar het schijnt, een motor storing. De Theems en de dokken wa ren duidelijk zichtbaar en zonder moeilijkheden kon men de bommen laten vallen. Vooral in de bocht van de Theems zijn, naakt de oude, kleine nieuwe branden ontstaan. Elders hoor de men ontploffingen. Het zicht was dezen'nacht zoo helder, dat de vliegers het brandende Londen nog konden zien, toen zij reeds lang op de thuis- vlucht waren, aldus het D.N.B. LONDEN VRIJWEL GEÏSOLEERD Londen, dat in den loop van giste- 'f ren viermaal luchtalarm beleefd heeft, 'i is zoo goed als afgesneden van het achterland, aldus het D.N.B. Ook in de stad zelf treft men vrijwel geen verkeer aan. Hier en daar trachten bussen het verheer te hervatten. Volgens het Britsche agentschap Exchange Telegraph is gisteren een conferentie van verscheidene uren ge houden van vertegenwoordigers der regeering, de industrie en der vakver- eenigingen, waarop de volgende be sluiten genomen zijn: de warenhuizen en alle grootere zaken in Londen sluiten van nu af reeds 's middags om vier uur, opdat de employé's tijd heb ben-om in de late middaguren uit te rusten alvorens het nachtelijk alarm hen van den slaap berooft De restau rants sluiten twee uur vroeger dan tot nog toe, te weten 's avonds om negen uur. In de regeeringswijk, zoo gaat het Britsche nieuwsagentschap voort, heerscht een hausse in verhuizingen. De belangrijkste takken van dienst hebben hun bureaux naar de kelders en onderkomens overgebracht en af deelingen pionièrs van het leger wer ken dag en nacht aan de vervaardi ging van nieuwe, beveiligde schuilge- legenheden. De luchtbeschermingskel ders worden meer en meer plaatsen, waar men voortdurend vertoeft Overal ziet men menschen met ma trassen, veldbedden, kussens en an dere voorwerpen in de minuten, dat «r geen luchtalarm is, naar den kelder Snellen om zich daar voor het eerst volgende alarm in te richten. Door de bombardementen op electrische cen trales en gasfabrieken is een groot deel van de Britsche hoofdstad ,van stroom beroofd en groote wijken ten bet zonder licht- en gi ning stellen. De Britsche radio meldt, dat het Duitsche luchtwapen in den vijfden achtereenvolgenden nacht ten krach tigste aangevallen heeft. Vier forma ties Duitsche vliegtuigen, gevolgd door nog meer hebben hun aanvallen in golven gedaan en licht ontplofbare alsmede brandbommen uitgeworpen. Bommen zijn ook in Zuid Wales en in het Noordwesten van Engeland uitgeworpen. Volgens de Britsche radio heeft Berlijn den afgeloopen nacht ge durende anderhalf uur alarm gehad, waarbij bommen geworpen werden. In den Tiergarten, het Berlijnsche Hydepark, zijn eveneens bommen ge vallen. Het geronk der motoren is ook boven het commercieele centrum van de stad vernomen. Reiilgereverkecr beperkt Stockholm! Tidningen meldt uit Londen, dat de autoriteiten thans een verbod hebben uitgevaardigd om naar of uit Londen te gaan. Alleen in de dringenste gevallen mag men op reis gaan, teneinde de beschadigde ver keersmiddelen niet bovenmatig te belasten. Vele Londenache schouw burgen hebben hun deuren gesloten. Bioscopen sluiten des avonds om 9 uur. De Londenache correspondent Van Goeteborgs Handels- en Sc hee p v a a r t bl ad meldt', dat lange rijen bewoners van Oostelijk Londen (het havengebied naar het Westen trekken. Ook worden velen naar de plaatsen buiten Londen ge bracht. De houding van Amerika. Onder het opschrift „de levensmid delentoevoer van Londen afgesneden" bevat deNewYorkSun een bericht van de Associated Press uit Londen, volgens hetwelk officieren van de Britsche luchtmacht openlijk hebben toegegeven, dat hamerslagen van het Duitsche luchtwapen het Londensche havenverkeer volkomen hebben stilge legd en dat levensmiddelen voor de Londensche bevolking nog slechts per auto en trein kunnen worden aange voerd. De medewerking van Rooseyelt zou niet ten doel hebben Engeland aan een overwinning op Duitschland te helpen. De bedoeliig zou veeleer zijn, dat de V.S. na een Engelsche nederlaag de overzeeache bezittin gen van het Britsche rijk en de Britsche vloot in deze gebieden in bezit zullen nemen. Deze uitingen openen ongetwijfeld ver bazingwekkende vooruitzichten maar in diplomatieke kringen wijst men er met nadruk op aldus het D.N.B.,dat dit werkelijk de reden is voor de {aditiek van Washington en dat Roosevelt en zijn medewerkers er geen oogenblik aan twijfelen dat de meerderheid van dg Amerikaansche staten gewonnen zal worden voor de politiek, welke dit denkbeeld veronderstelt. Hieruit mcer.t men de gevolgtrekking te kunnen ma ken, dat Roosevelt er zelf van over tuigd is als president herkozen te wor den. Hoe de Engelsche regeering hier over zou oordeelen is moeilijk na te gaan. Het is echter een feit, dat poli tieke personen reeds in een vroeger stadium van den oorlog pogingen in het werk gesteld hebben, een Engel sche Amerikaansche unie als tegen wicht tegen het continentale blok on der Duitsche leiding tot stand te bren gen. Dover's watervoorziening ten deele gestoord. United Press meldt uit Londei), dat de nachtelijke aanval van de Duitsche vliegers begonnen is met het uitwerpen van brandbommen, die vuur en vlam men zaaiden. De New York He rald Tribune maakt melding van vijf reusachtige branden. Groote bran den woedden in het gebied der „docks' ten Oosten van den Tower en op den Zuidelijken oever van de Theems. Voorts meldt United Press, dat de Duitsche vèrdragende kanonnen giste ren den tot nu toe krachtigsten aanval op Dover gedaan hebben. Door de ont ploffingen ls de watervoorziening van Dover ten deele gestoord. vt Het schijnt den Engelschen niet vol doende te zijn, dat zij Berlijn aanval- len, aldus het D.N.B., vandaag aijn twee steden in het Noordwesten van Duitschland op de wijze van Berlijn gebombardeerd. Op woon- en zaken wijken viel een geheéle reeks bommen, die weinig materieele schade veroor zaakten, doch waardoor verscheidene burgers gedood of zwaargewond zijn. Een houtopslagplaats ging in vlammen op. Verscheidene arbeiders- en ambte naarswoningen zijn door bommen- ver nield. Een eengezinswoning en een tuinhuis zijn geheel uitgebrand. Ten Westen van Oldenburg is een Engelsch vliegtuig, dat aan den aanval had deel genomen, door afweergeschut neerge haald. Boven Berlijn. Een ander bericht zegt: In den afge loopen nacht hebben de Engelsehen, evenals bij hun vroegere aanvallen op Berlijn, blijkbaar getracht de woon wijken der arbeiders en beroemde na tionale monumenten te treffen. In den Tiergarten zijn bommen gevonden, die klaarblijkelijk hetzelfde doel moesten doen als die, welke in den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn gevallen Een deel der Engelsche aanvallers werd in West-Duitschland door de Duitsche afweer tot den terugtocht ge dwongen. Op verschillende plaatsen lieten zij hun bommen vallen om ze kwijt te zijn. De nieuwe hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage, mr P. M. C. J. Hamer, spreekt op de binnenplaats van het hbofdcommiasariaat de delegaties van de verschillende onderdeelen van het politiecorps toe. (Foto Schimnwipenninph) Eenige Britsche vliegtuigen zijn na middernacht op groote hoogte over de door het afweergeschut gelegde ver sperring te Berlijn gevlogen, waarna luchalarm werd gemaakt. Op verschillende plaatsen werd spervuur onderhouden. De Engelschen kwamen van het Westen en het Noordwesten en cirkelden boven de stad. In het Noordwesten wierpen zij een brandbom op een fabrieksgebouw. Er ontstond een kléine brand, die snel gebluscht kon worden. Op verschil lende andere plaatsen in de binnen stad vielen brandbommen op woon- en zakenwijken. Steeds was de brand weer spoedig ter plaatse. De brand haarden werden snel gebluscht. Nader meldt het D.NJI.: In den afgeloopen nacht hebben wederom Britsche vliegtuigen boven Noord-Duitschland gevlogen. Zij wier pen explosieve en brandbommen op de woonwijken van verscheidene steden, vooral Hamburg en Bremen. Er braken talrijke groote branden uit, terwijl woonhuizen beschadigd werden. Er zijn verscheidene zwaargewonden en lichtgewonden. Het aantal dezer laaWen staat neg niet vast. - Te BerRjn' heeft aoen sehade van groote n omvang voorkomen door het krachtige afweervuur, de gediscipli neerde houding der bevolking en het snelle, energieke ingrijpen der lucht bescherming. Gistermiddag kreeg een Duitsche af- deeling gevechtsvliegers bericht van een verkenner, dat een Britsch con vooi \\an een twintigtal schepen de Theems had verlaten. Als een zwerm wespen vlogen de gevechstoestellon op de Britsche schepen af en in weerwil van het hevige afweervuur slaagden de Stuka's er in, door bommen brand te veroorzaken op een torpedoboot- jager en zes vrachtschepen. De rest van het convooi nam de vlucht en trok zich in de monding der rivier terug, aldus het D.N.B. In een circulaire aan de burgemeea tere schrijft de secretaris-generaal wd. hoofd van het departement vai, Binnenlandsche Zaken o.a.: Als identiteitsbewijs in den zin der verordening wordt beschouwd: a. Een geldig Nederlaudaeh pas poort, afgegeven door de bevoegde Nederlandse!» autoriteiten. b. Eeanletlangerdaneeu Jaar geleden, door de bevoeg de Nederlandse!» autoriteiten uit gereikt geldig bewijs van Neder landerschap, voorzien van een goedgelijkend, met den gemeente stempel gewaarmerkt portret. e. Een dlstributiestam,kaart voor een Nederlander, vooknlen van een met den gemeentestempel ge waarmerkt goed gelijkend p r - trot d. Een door of namens den bur gemeester voor den dnur van ten hoogste een jaar afgegeven identi teitsbewijs. e. Een door of narnehs den com mandant van den Nederlandsehen Opbouwdienst uitsluitend aan per soneel van dien dienst afgegeven identiteitsbewijs, voorzien van een met den dienststempel gewaar merkt goed gelijkend portret. f. Een door of namens den direc teur-generaal der Posterijen, Tele grafie en Telefonie, uitsluitend aan het personeel der P.T.T. afgegeven identiteitsbewijs, voorzien van een met den dienststempel gewaar merkt goed gelijkend portret "g. Een door of namens het hoofd der Rijksinspectie van de bevol kingsregisters bij het departement van Binnenlandsche Zaken afge geven identiteitsbewijs, voorzien van een'met den dienststempel ge waarmerkt goedgelijkend portret. Een en ander op voorwaarde, dat het paspoort, het bewijs of de kaart ook overigens voldoet aan de in de verordening gestelde eischen. Personen, die in het bezit zijn van een te hunnen name gesteld(e) gel- dig(e) bewijs van Nederlanderschap of distributiestamkaart, kunnen dat bewijs of die stamkaart persoonlijk aanbieden, hétzij bij de plaatselijke politie, hetzij ter secretarie (afdeeling bevolking), teneinde het noodige voor het als identiteitsbewijs geldend maken, te doen verrichten. Alvorens over te gaan tot het gel dend maken van een bewijs van Ne derlanderschap of een distributiestam kaart of tot het afgeven van het iden titeitsbewijs, overtuigt de ambtenaar zich door ondervraging aan de hand van de gegevens van de persoonskaart, door raadpleging van ever te leggen legitimatiebewijzen en desnoods door middel van getuigen, dat de op het bewijs of op de distributiestamkaart beschreven persoon inderdaad iden tiek ia aan den verschenen persoon. wiens portret en wiens beroep'moeten worden aangebracht en gewaarmerkt. Met nadruk wordt gewezen op de verantwoordelijkheid van den amb tenaar en op de ernstige gevolgen, welke'Voor hem uit de ontdekking van een vervalsching, mystificatie of on rechtmatig gebruik van een aan een ander toebehoorend(e) bewijs of kaart, kunnen voortvloeien. WAT IS RRN „GOEDGELIJKEND PORTRET"? Onder: „goedgelijkend portret*' is te verstaan elke (pas)foto, welke den persoon duidelijk kenbaar weergeeft. Het is de bedoeling, dat de bevolking, met het oog op de korte spanne tijcis, zoo weinig mogelijk moeilijkheden in den weg worden gelegd met betrek king tot de eischen, waaraan een foto eigenlijk behoort te voldoen. Niettemin verdient het aanbeveling, dat zij, die voor het onderhavige doel toch zg. pasfoto's moeten doen maken, reeds thans rekening houden met de eischen, welke bij de invoe ring te zijner tijd van een vormige Identiteitsbewij zen, aan een goed gelijkend portret zullen worden gesteld,- te weten: a. Afmetingen 314 c.M. breed, bfj 414 c.M. hoog. b. De foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden persoon weergeven. c. De foto moet den afgebeelden persoon zonder hoofdbedekking weer geven. <t. De afbeelding van het hoorn moet ongeveer 2 c.M. in doorenede of grooter zijn. e. De foto moet den afgebeelden persoon half „en face" en half „en profil" naar rechts toonen, zoodanig dat het linkeroor duidelijk zichtbaar is. f. De beeldtrekken moeten sclwp en niet geretoucheerd zijn (geen wa zige of zgn. kunstfoto's). g. De 'foto moet den afgebeelden persoon duidelijk kenbaar weergeven. h. Gelijkmatige (zgn. egale) kleur, (witte of grijze achtergrond). i. De foto mag geen nevenaïbeel- dingen bevatten (geen andere 1 per sonen, geen huis, geen landschap, geen hond, enz. enz.) j. De foto mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevat ten. k. De achterzijde der foto's moet zijn van wit papier, zonder eenigen stempelafdruk, Opdruk of anderszins. f nnannl» n saaef zonsopkomst. Lantaarns Lantaarns van voertuigen j Boeten nar aa zonsonder- gang ontstoken worden. EUIM IN OPGEBLAZEN BRUGGEN VERWIJDERD. Nn zes weken van opbouwende» Dui lachen arbeid in het Westen, waartoe voor een groot deel de orga nisatie Todt gebruikt is, is het moge lijk geworden de belangrijkste water wegen in den Elzas, in Lotharingen erf in België te herstellen* en weer be vaarbaar te tnaken. Aafl het Rijn- Marne-kanaal, het Hijn-Rhöne-kanaai, het Oostkanaal en het Saarkanaal moesten ruim honderd opgeblazen bruggen verwijderd worden. Er wer den 23 nieuwe bruggen gebouwd en 25 bruggen tijdelijk weer in gebruik gesteld. Voorts werden er i73 sluis deuren gerepareerd en 85 sluisdeuren volledig vernieuw. Een der noodzake lijkste werkzaamheden was het uit baggeren der kanalen. Naar van be voegde zijde geconstateerd wordt, zijn de kanalen in den Elzas en in Lotha ringen thanj zoo zuiver en goed be vaarbaar geworden als zij sinds 1919 niet geweest zijn. Ook de andere verkeerswerken in deze beide gebieden krijgen geleide lijk een normaler aanzien. De winter- dienst van de Duitsche spoorwegen, welke op 6 October in werking treedt, zal ook reeds betrekking hebben op de spoorlijnen in den Elzas. Ook in België heeft men de binnen scheepvaart grootendeels kunnen her vatten. Groote trajecten van het Al- bertkanaal en van de kanalen tusschen Luik, Brussel, Gent en Antwerpen zijn weer bevaarbaar gemaakt, waarmede weer de verbinding tot stand is ge bracht tusschen het Belgische steen- kolengebied en de voornaamste steden des lands. Het geweldige werk dat hier verzet is blijkt duideijk uit het feit, dat de Engelschen op hun aftocht alle brug gen over kanalen en rivieren hebben laten springen, dat schepen tot zinken waren gebracht, dijken doorgestoken en de sluizen opgeblazen. JK HAAT DEN OORLOG THANS MEER DAN OOIT' President Roosevelt heeft gister avond zijn eerste verkiezingsredevoe ring gehouden voor de vakvereeni- ging van vrachtauto- en andere chauf feurs te Washington. De Amerikaansche democratie, zoo verklaarde hij, werkt langzaam en bedachtzaam. Sinds 1933 is er echter reeds veel bereikt, b.v. minimum- loonen en grenzen voor den arbeid»- tijd, alsmede het recht der werk nemers om in georganiseerde groepen met hun werkgevers te onderhande len. Voor 1933 was dat niet mogelijk. Roosevelt ging toen over tot de de fensie en dienstplichtkwestie en be toogde, dat de regeering de fabrieken zou overnemen, die medewerking wei gerden. Tenslotte zei Roosevelt: „Br haat den oorlog thans meer dan ooit Ik ben besloten alles te doen wat ik kan om voor alle tijden den oorlog van onze kusten verre te houden. Ik sta met mijn partij op den grondslag Van het te Chicago aangenomen pro gram. Wij zullen niet aan vreemde oorlogen deelnemen.en wil zullen ons leger, vloot en luchtwapen niet buiten het Amerikaansche werelddeel naar vreemde landen ten oorlog zenden, behalve in geval van een aanval. ALS VOORZORGSMAATREGEL. I De Chineesche militaire woord voerder heeft tegenover buitenland- sche journalisten de vernieling vaif de rrbrug bij Hokau in de nabijheid Yoennanaan de grens van Indo China door Chineesche troepen toege geven. Als reden voor dit optreden vermeldde de woordvoerder, dat de Chineseche troepen als verdedigers van het Chineesche rechtsgebied niet kon den afwachten en toezien hoe de vijand van de spoorbrug gebruik maakt om het rechtsgebied binnen te vallen. Op een vraag betreffende de ver dere ontwikkelingen met name wan neer de Japan sche troepen ondanks de bovenvermelde actie dier Chineezen Indo China zouden binnendringen, ver klaarde de woordvoerder: „De Chinee sche troepen zullen dan in het belang van htm zelfverdediging met de Ja- panscbe troepen in Indo China den strijd aanbinden".

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1