NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN OMMEN BIJ UCKINGHAM PALACE Hedennacht weer uur luchtalarm te Londen terdag 14 Sept. 1940 Jaargang, No. 20426 De eerste groote luchtaanval op Londen, De aanvallen van vannacht. Duitsch militair week overzicht. EEN KIJKJE OP DÉN COOLSINGEL Directeur F. HETER Postgiro 48400 Bur Markt 81. Tel 2745 De ultwericingscoefficient voor een Britsch vliegtuig dat Berlijn wil be reiken, staat tot die van het Duit sche toestel, dat naar Londen vliegt, als 1 tot 10, of zelfs 1 tot 15. Indien men de groote nu-, merieke meerderheid der Duitsche luchtmacht in aanmerking neemt, kan over het resultaat der verge lijking moeilijk twijfel bestaan, ook wanneer men technische en moreele factoren buiten beschouwing laat. Zoo mogelijk nog duidelijker is de situatie op het gebied van de jacht vliegtuigen. Het is een feit, dat het Britsche jachtvliegtuig de kust streek ten Zuiden van Londen reeds .voor een groot deel heeft overgela ten aan den Duitschen tegenstander. De eerste groote botsingen tusschen de jacht-eskaders spelen zieh meestal pas bpven de hoofdstad af. De kracht van de Duitsche actie vindt haar uit drukking in de mededeeling, dft rijks maarschalk Hermann Goering van de Noord-Fransche kust af den strijd van de door hem geschapen luchtvloot per soonlijk leidt. Chruchill wist in zijn laatste radiorede ook veel te verteilen over groote Duitsche voorbereidingen tot een landing. Het gevaar zal ook geenszins voorbij zijn, als de beroemde herfst- en wintermisten over de eilanden zullen dalen. Aan Duitsche zijde hebben tot dusverre op het land slechts kustbatterijen het woord ge had. Zij hebben er toe bijgedragen, dat de haven van Dover in puit} werd gelegd en zij hebben vijande lijke batterijen tot zwijgen gebracht. Objecten op veertig kilometer afstand worden onder vuur geno- fen. In de oorlogvoering zijn er geen afstanden meer. Naast dit reusachtige drama op het wereldtooneel wordt de handelsoorlog der Duitsche vliegers, kruisers, torpe dojagers, duikbooten en motortorpedo- booten onverdroten voortgezet. De duikboot van kapitein Prien heeft op een tocht de Britsche scheepsruimte met 40.090 ton verminderd door het tot zinken brengen van zes welgewa pende koopvaardijschepen. Gedurende de maand Augustus hebben marine- en luchtvloot bijna 700.000 ton naar den bodem der zee overgeschreven. In het eerste oorlogsjaar is 5% millioen ton tot zinken gebracht, waarvan de gelschen, drie millioen toegeven. Daar bij moet in aanmerking worden geno men, dat de handelsoorlog pas ,eenige maanden na het uitbreken van den oorlog krachtig werd aangevat. Bijzon der opmerkelijk is, dat de vijandelijke vrachtschepen, die tot zinken worden gebracht, bijna altijd in sterk convcoi varen. De middelen, waarmede de ge allieerden zich in de laatste jaren vat den wereldoorlog tegen de Duitsche duikbootvloot verdedigden, hebben veel van hun uitwerking verloren." Set Britsche ministerie van Lucht- raart- deelt medë, dat de Duitsche Ijtchtaatrvallen in den afgeloopen nacht z'ijn voortgezet en in het bijzon- isr gerjcht waren op het gebied van lenden en Zuid-Wales. De aanvallen Manien kort na het invallen van de SStemering en duurden in den nacht Wort. In de Oostelijke, Westelijke en Zuidoostelijke wijken werd op vele pltjtsen schade aangericht. In ver scheidene districten zijn fabrieksge- t.uwen 'beschadigd, terwijl er bran den uitbraken. Bijzonderheden zijn Mg niet bekend. De militaire medewerker van het DUB. generaal von Gleise-Horstenau, schrijft in zijn militair weekoverzicht: «De slag boven en om Engeland leeft, althans wat de actie der hicht- dfijdkrachten betreft, een spanning genekt, die nauwelijks nog schijnt te tonnen toenemen. De inleiding tot deze nieuwe phase in den Duitsch tegelschen lucht- en zeeoorlog vormt de aankondiging van den „vergeldings- •tog" door de Duitsche regeering en de oorlogsleiding. Eenige dagen tevoren tod de "Britsche minister-pgesident nog Wizend verklaard, dat Britifche vlie den niet ontmoedigd werden, wanneer tij van hun vluchten boven Duitschland M de volledige lading terugkeerden, omdat zij de hun aangewezen militaire toelen niet gevonden hadden. In Een luchtopname van de uitwerking van de eerste groote Duitsche luchtaanval op Londen, waarbij groote schade werd aangericht in het haven- en industriegebied. (Associated Press) Duitschland zal niet de vroegere rol van de Westersche mogend heden overnemen. In Nederland en België is den laat- sten' tijd de bezorgdheid tot uitdruk king gekomen, dat Duitschland de rol van Frankrijk en Engeland zou over-" nemen en door kapitalen m eerstge noemde landen te beleggen, sleutel posities zou gaan innemen, waardoor aan deze landen zelf de beschikking over belangrijke deelen van hun eco nomie zou worden ontnomen. Naar aanleiding van deze vrees wordt te Berlijn .verklaard, dat het met de Duitsche politiek in strijd is, zich thans van dezelfde middelen te be- dienen, die zij vroeger in de kapitaal krachtige Westelijke mogendheden veroordeeld heeft. Dat beteekent na tuurlijk niet, dat de voortschrijdende economische samenwerking van de staten van het vasteland haar invloed niet op den financieelen grondslag, van belangrijke ondernemingen zou doen gelden. Het zou echter tegen den geest van deze samenwerking indrui sen indien de kapitaal-deelname een zijdig bleef. Duitschland heeft zijner zijds aan de deelname van buiten- landsch kapitaal aan Duitsche onder nemingen, wanneer daar geen heersch- zuchtige bedoelingen mee gepaard gingen, geen moeilijkheden in den weg gelegd eri er is geen reden om aan te nemen, dat Duitschland in dit opzicht in de toekomst een andere houding zal aannemen. Van den an deren kant zal Duitschlands deelname aan de economie van andere landen uitgebouwd moeten worden, opdat een zeker overwfcht wordt verkregen. Geen misbruik van invloed op economisch gebied. Men mag immers niet vergeten, dat Duitschland op dit gebied iets m te halen heeft, waarvan het twintig jaar lang verstoken is gebleven. Het ver drag van Versailles beroofde Duitsch land geheel van zijn aandeel in de voormalige vijandelijke landen. Van zijn aandeel in de economie der neu trale landen ging - als indirect gevolg van het verdrag an Versailles veel verloren, daar Duitschland zich ge dwongen zag tot dekking van zijn dringendste behoeften aan voedings middelen en grondstoffen deviezen te verwerven. Duitschland zal ongetwij feld de mogelijkheid aanvatten om zijn economisch aandeel in buitenland- sche ondernemingen op de hoogte te brengen, welke met de politieke en economische beteekenis van het land overeenkomt Men verklaart te Ber lijn echter, dat de.hier en daar opge doken bewering, ats zou Duitschland m de toekomst zijn invloed op dit gebied willen misbruiken om groote buiten- landsche Werken stop te zetten en de daardoor vrij komende belangen op Duitsche ondernemingen over te bren gen, m ieder opzicht volkomen on juist is, Zon op 7.14, onder 19,58. Maan op 1835, onder 5.58 Men is verplicht te verduis teren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van voertuigen moeten uur na zonsonder gang ontstoken worden. ievwidig beeld van den Coolsingef te Rotterdam, zooals deze hartader er tegenwoordig; uitziet De fotograaf stelde zich op ter hoogte van het terrein van het ziekenhuis, wiarvoor thans «inkels zijn verrézen (links) de nieuwe beurs is rechts afgebeeld. Op de achtergrond ontwaart men den 4oren van het stadhuis. \ligen foto)

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1