Ontruiming van Londen in vollen gang BUITENLAND Het nieuwe luchtafweêrsysteem faat De beproevingen der Engelsche jachtvliegers DUITSCHLAND AANVALLEN OP ENGELAND VOORTGEZET. Koopvaardijschip tot zinken gebracht. ITALIË ACTIVITEIT IN f>E LUCHT. Britsche kruiser in Indische Oceaan beschadigd. BALKAN ANTQNESCU VORMT EEN KABINET. Leider van IJzeren Garde wordt riceminister- president. MAANDAG 16 SEPTEMBER De koningin-moeder van Roemenië terug, Pijler van nieuwe „Europeeschp orde". Trein oji locomotief gereden. Het Bulgaarsch- Roemeensche verdrag. Reorganisatie der ministeries. frankrijk De vroegere Fri regeering. De terugkeer yan Zevenburgen. Korte berichten. L. Een anti-Laval-adje? VEGERBE RICHT VAN GISTEREN, Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Afdeelingen van het luchtwapen1 hebben, ondanks de minder gunstige Wrsomstandigheden, ook up 14 Sep tember en in den nacht van 14 op 15 September de vergeldingsaanvallen op door den oorlog belangrijke doelwitten In midden- ea Zuid-Engeland, met het «waartepunl op Londen, voortgezet. In het getried van do Britsche hoofdstad werden dok- en haveninstallaties ge troffen. De haven van Liverpool en de pletterij van Warrington, alsmede ver scheidene vliegvelden, verkocrsinstal- Jatles en havenplaatsen in het Zuiden van Engejand, werden doeltreffend met bommen bestookt. Bij aanvallen op convooien gelukte Jlet ten Noorden van Ierla een koop vaardijschip van 8000 brt. tot zinken te brengen. Boven Londen ontwikkelden zich enkele voor onze jagers succesvolle luchtgevechten. Enkele vijandelijke vliegtuigen wier pen in de nachtelijke uren boven Bel gië en Nederland, alsmede in 't West- duitsche grepsgebied bommen op kleine plaatsjes eis op een troepen kamp, als eenig militaire doel. Zeven personen werden gedood en zestien gewond. De «angerichten materieele schade is onbeteekenend. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden door- de luchtdoelartillerie, vijfentwin tig andere door jagers neergeschoten. Vijf eigen vliegtuigen keerden niet terug. Eerste-kiitenani Muencheberg behaalde zijn twintigste overwinning in de lucht. DE KEULSCHE JAARBEURS GEOPEND. Bij de opening van de Keuische jaarbeurs heeft de staatssecretaris van het rijksministerie voor Economische Zaken, dr Landfried, een rede gehou den, waarin hij wees op de beteekenis van de jaarbeurs en vooral op de onge broken kracht van de Westduitsche in dustrie. IEGERBER1CHT VAN GISTEREN. Het hoofdkwartier van de Italiaan- sche weermacht publiceert het 100ste woermachtbericht Dit luidt als volgt; In Cyrenaica hebben onze voor uitgeschoven afdeelingen de grens overschreden en leveren levendige ge vechten tegen vijandelijke strijd krachten. Ons luchtwapen neemt actief hieraan deel. »Met bompardcmentën #n in duikvlucht valt het vijandelijke concentraties van auto's aan. Hierbij zijn twee vijandelijke vliegtuigen van het type Blenheim' neergeschoten. Bij Malta zijn het arsenaal van Val letta en de vlieghaven voor water vliegtuigen van Calafrana opnieuw des nachts gebombardeerd. Ondanks de ongunstige weersomstandigheden zijn alle doelwitten volledig getroffen. In het Oostelijk deel van de Mid- dellandsche Zee zijn vijandelijke zee strijdkrachten opnieuw door onze vlie gers ingehaald en gebombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn naar hun steun punten teruggekeerd. I In den Indischen Oceaan kon een Britsche kruiser, die door een onzer vliegtuigformaties gebombardeerd, ge troffen en ernstig beschadigd werd, slechts langzaam en met zeer diep in het water liggend hekwerk de reis voortzetten. In Noord-Afrika heeft de vijand luchtaanvallen ondernomen en daarbij brandbommen op Bnmba geworpen zonder het minste resultaat. In Italiaanach-Oost-Afrika heeft de vijand luchtaanvallen ondernomen op de geheele zóne tusschen Asmata en Adi Ugri. Hierbij werd van de in boorlingen één persoon gedood en één ;ewond, terwijl in een kleine kolonie geringe materieele schade werd aan gericht. Italiaanscbe aanval op Matta. In den nacht op Zondag hebben formaties Italiaanscbe bommenwer pers een aanval gedaan op het arse naal vap Malta en op het steunpunt voor de luchtstrijdkrachten te Cala frana. De vijandelijke schijnwerpers alsmede het maanlicht vergemakke lijkten het neerwerpen der bommen. Deze actie is geheel volgens plan ten uitvoer gelegd. De beide opgegeven doelwitten werden door een zeer groot aantal bommen, geladen met een zeer hoog explosief ontploffingsmid- de], getroffen. De speciale correspondent van Stefani meldt, dat een formatie Picciateilo1 vliegtuigen Zondagochtend een succes- vollen bomaanval heeft ondernomen «o het vliegveld van Halfar op het eiland Malta, waarbij bommen van het zwaar ste kaliber zijn uitgeworpen, -8' l E' Zaterdagavond heeft zich in Roe menië opnieuw een belangrijke ont wikkeling voltrokken. De ijzeren garde is de leidende staatkundige organisatie geworden «si er zal een decreet wor den uitgevaardigd op grond waarvan de inrichting van den Boemeenschen staat zoodanig wordt hervormd, dati Roemenië met ingang van Zondag ge heel in het teeken zal staan van de ijzeren garde. De ministerpresident generaal An to nes cu heeft Inmiddels Zaterdagavond het volgende kabinet gevormd: Minister-president en minister voor de Landsverdediging: generaal Anto nescu. Het nieuwe ministerie van landsverdediging omvat de drie vroe gere ministeries voor Landsverdedi ging, Bewapening en Luchtvaart en Marine. Vicemipisterpresident: Horia Sima, leider van de ijzeren garde. Minister van Binncnlandsche Zaken: Geneag Petroviceseu. Buitenlandsche Zaken: gezant Mi chael Sturdza. Economische, Zaken; Leon. Economische generale staf en minis terie voor de Coördinatie tusschen de ministeries van Economische9Zaken en Financiën: kolonel Dragomir, chef van de economische afdeeling in den groo- ten generalen staf. Financiën: George Cretzianu. Landbouw: ingenieur Maresch. Onderwijs: Kunst en Cultuur: pro fessor Braileanu. Justitie: Michael Antonescu. Openbare Gezondheid en Arbeid: Jaschinschi. Verkeer: Pompiliu Nicolau. Legionnaire staat, uitgeroepen. Na de vorming van het kabinet is een manifest gepubliceerd, waarin de „legionnaire Roemeensehe. Etaa t" wordt uitgeroepen. De legionnaire beweging is de eenigste politieke beweging in den staat. Zij is ermede belast, het voik met de nieuwe principes van het staatsbestuur vertrouwd te maken. Minister-president generaal Anto- nesdu is chef van den legionnairen staat. Horia Sima is commandant van de legionnair.e beweging. A Oproep van generaal Antonescu. Generaal Antonescu heeft een op roep tot het land gericht, waarin hjj verklaarde, dat het geheele volk door drongen moet worden van een geest van zuiverheid. Deze geest zal onpar tijdig. zonder haat en zonder onrecht vaardige slagen doordringen. Thans roept de plicht en de arbeid. Het uur voor het vere enigen van alle krachten kan niet meer warden verschoven. De moieele, politieke en militaire ver sterking van het volk moet onmiddel lijk beginnen. De positie van de boe ren, arbeiders en beambten moet on middellijk verbeterd worden. De -wet' der discipline, vsn den arbeid, van de harde opvoeding, der zwijgzaamheid en van de nationale solidariteit is de wet van den qationaal-legionnairen staat. De terugkeer van de koningin moeder in het land legt iedereen de hoogste moreele verplichting op. De koninklijke familie zal thans weer door het geven van een moreel voorT beeld, door matigheid, onberispelijk heid, «bescheidenheid, staatsburgerlij ken geest en een vaderlandslievende houding het symbool vormen voor het Roemeensehe gezin, waarin de steutel ligt voor den weerstand en voor een gelukkige toekomst van het Roemeen sehe volk. Antonescu stelt kabinets raad ia. Krachtens een decreet van den staatsleider generaal, Antonescu zal een kabinetsraad voor de leiding en het behandelen van de loopende staats zaken worden ingesteld. Leden hier van zijn de staatsleider en minister president, de vice-president van den ministerraad, de ministers voor de Nationale Verdediging, Buitenlandsche Zaken, Justitie, Economische Zaken en Financiën. Krachtens een bepaling van den staatsleider zullen Maandagochtend negen uur zonder redevoeringen en plechtigheden de ministeries aan de nieuwe ministers wórden overgedra gen. IN BOEKAREST AANGEKOMEN. Koningin-moeder Helene is Zater dagavond om 23 uur aan het konink lijk station van Boekarest aangekomen. Zij werd gisterochtend om 10.30 offi cieel begoet en langs een haag van opgestelde officieren, legionnairs en staatsambtenaren naar de patriarchale kerk geleid. De feestelijkheden In deze kerk worden door de radio in de stad uitgezonden. Bij het voorlezen van een oproep van generaal Antonescu aan het land moet de geheele bevolking in gebed ifeerknielen. OPVALLEND ARTIKEL VOOR HONGARIJE. T* De ministe. van Buitenlandsche Za ken graaf Csaky, publiceert onder het opschrift „De Hongaarscnl vlag op de Oostelijke Karpathen" een opvallend artikel, waarin hij o.a. zegt: Hongarije wil de Zuidoostelijke pij ler van de nieuwe Europeesehe orde zijn, die door Duitschland en Italië wordt opgebouwd. Hongarije moet zich dezen "rol echter waardig toonen. Het mag niet in dezelfde fout vervallen als Tsjechoslowakije en Roemenië. Na regeling van de territoriale vraagstuk ken wil het een goede buurman, ja een vriend vah deze aangrenzende landen zijn; De uitspraak van de asmogendhe- den heeft den weg naar de Hongaarjch- Roameensche samenwerking gewezen. Hongarjje is bereid dezen weg te be treden. Daarbij blijft het in onwrikbare trouw aan de zijde staan van zijn vrien den, Duitschland en Italië. w EEN DOODE EN 40 GEWONDEN. In- het station Campïna is Zaterdag een boemeltrein op een reeks stilstaan de locomotieven gereden. Een wagon van den boemeltrein werd vernield verscheidene goederenwagens en loco motieven ontspoorden. Het officieele communique deelt mede, dat er een doode te betreuren is en dat, veertien personen gewond zijn, onder wie zich vjjf zwaargewonden bevinden. REORGANISATIE van het leger. Staatsleider, generaal Antonesco heeft, zooals bekend, op 9 September in het gebouw van den generalen staf een bespreking gehad met de vertegen woordigers van de ministeries van Landsverdediging, Luchtvaart en Marine, waarbij hij zijn plannen voor de komende werkzaamheden en de coördinatie uiteenzette. Deze plannen voorzien in een onmiddellijke reorgani satie van het leger. DE UITVOERING. Door de uitwisseling der ratificatie oorkonden van het Bulgaarsch-Roe- meensche verdrag van Krajowa welke Zaterdag te Boekarest heeft plaats ge had, treedt het eerst de „bijlage B." van dit verdrag in werking. Op grond van dit feit/begaven zich de Buigaar- sche commissies voor de overneming onder leiding van den generaal Sjilkoff naar het grensstation Botjowo, van waar zij verder naar Daflttjjj^in de uidelijke Dobxoedsja werden-gebracht De Roemeensehe commissie yoor de overneming zal de Bulgaren aah het grensstation opwachten. Terstond na aankomst te Dobritsj, den permanenten zetel van de beide hoofdoommissies, zullen de werkzaamheden beginnen. Koning Boris heeft den gouverneur- generaal vopr de Zuidelijke Dobroedsja, luitenant-generaal Fopoff, ontvangen. BEGINT or IS OCTOBER. Een nieuwe wet bepaalt, dat de mi nisteries voor 15 October met hun reor ganisatie moeten beginnen. De amb tenaren, die ia de gereorganiseerde ministeries niet kuqnen worden opge nomen, zullen op wachtgeld gesteld worden en krijgen tachtig progent van hün salaris. Zij zullen deels hij parti culiere bedrijven geplaatst worden. Horia Sima, de leider van de IJzeren Garde, heeft een oproep uitgevaardigd tot de leden der legionnairsbeweging om Zondagmorgen in gesloten gelede ren aanwezig Se zijn bij de aankomst van de koningin-moeder Helena. Generaal Dimutru Popeseu is be noemd tot militairen conimandan te Boekarest. INTOCHT VAN HORTHY T TE KOLOZSVAR. De feestelijkheden ter gelegenheid van den terugkeer van Zevenburgen vonden gisteren haar hoogtepunt in den. plechtigen intocht van rijksbe stuurder Hórthy in Klozsvar. Alle le den der regeering waren hierbij tegen woordig, voorts de leden van het par lement, kerkelijke en militaire autori teiten alsmede een menigte van meer dan honderdduizend menschen. Op het voornaamste plein in het centrum der stad stond een eeretribune, rijkelijk versierd met de vlaggen van Honga rije, Duitschland en Italië en met por tretten van den' rijksbestuurder, den Führer en den Duee, omrand met bloe men. Admiraal en mevrouw Horthy werden door de menigte jubelend ver welkomd. Horthy werd daarna toege sproken door minister-president'Teleki. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de tolgrenzen tusschen het pro tectoraat Bohemen-Moravië en het gebied van het Duitscbe Rijk worden opgeheven. Het tusschen Hongarije en de Sovjet-Unie op 3 Sept. gesloten han delsverdrag over het handelsgoede ren-, betalings- en scheepvaartver keer is per 15 September in werking getreden. De opening van een directe spoorwegverbinding zil eerst geschie den na het afsluiten Van het ontwor pen spoorwegverdrag, j Het Fransche weekblad G r i n- g o i e weet te, melden, dat de voor malige secretaris-genei aal van het Fransche departement van Buiten landsche Zaken, Alexis Leger, te New- York aangekomen is. Met Leger, die zelden op den voor grond trad, is weer een belangrijke klant" het opperste Fransche ge rechtshof te Riom ontglipt. Koning Miehael I is tot divisie- generaal bevorderd. In landen schijnt men, volgens te Stockholm ontvangen berichten, ge leidelijk aan de doeltreffendheid van het nieuwe afweergeschut te gaan twijfelen. Men begint te vermoeden, dat de Duitsche vliegers met het Brit- sche .afweergeschut kat en muis spelen. Over dé schade, welkê Vrijdag door de Duitsche hommen is aangericht, wordt nadgr gemeld, dat evenals het Buckingham palace ook het Hooger- huis een treffer gekregen zou hebben. ENGELSCHE BOMMEN BOVEN NEDERLAND EN NOORD- FRANKRIJK. Vrijdagmiddag en in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben' Engelsche vliegtuigen geprobeerd Duitschland binnen te vliegen. Deze pogingen wer den door het Duitsche luchtdoelgeschut evenwel verijdeld1. Op den terugtocht wierpen de Engelschen lukraak bom men uit boven Nederland en Noord- Frankrijk, aldus het D.N.B., in Papen- drecht b.v. werd een Nederlandsch burger licht gewond. ONTRUIMING VAN LONDEN VOLLEN GANG. De ontruiming van Londen is vol gens een bericht uit Londen van Ny s Dagligt Allehanda in voltari gang. Trein na trein, autobus na auto bus, verlaat de hoofdstad van het Brit sche rijk, schrijft het blad. Lange rijen menschen staan te wachten voor del stopplaatsen van de autobussen. UITPUTTING DER ENGELSCHE JACHTVLIEGERS. Een Engelsche jachtvlieger, die bjj de Fransche kust is neergeschoten, heeft iets verteld over den toestand der Engelsche jachtvliegers sedert het; begin va» de Duitsche vergeldings maatregelen tegen Londen. Hij zeide o.a., dat piloten en mari nes binnen een tijdsverloop van ?A uur vier to* vijf maal moesten opstijgen. Dagenlang waren Jij gedwongen in hun vliegers- klecding naast htm vliegtuigen in de hangar te slapen, teneinde ieder mo ment gereed te zijn om weer op te stijgen. Van slapen in een veldbed is in het geheel geen sprake meer. Alleen de voortdurende werking der zenu wen bjj de ononderbroken Duitsche aanvallen heeft de geschiktheid tot handelen met moeite in stand gehou den. De tactische samenwerking van de jaehteskaders heeft onder deze om standigheden vanzelfsprekend zeer ge leden. Iedere vlieger denkt alleen nog maar aan gich zeif en is niet meer in staat, in gesloten formaties op te tre den. Ook de luchtdoelartiilerie lijdt onder ernstige verschijnselen van Ver moeidheid. Bij het naderen van Duit sche vliegtuigen schiet zij geheel doel loos en zonder systeem en brengt hier door de jagers in gevaar door de eigen luchtdoelartillerie emlaaggeschoten te worden. Overigens is het, wanneer de Duitsche aanvallen in dezelfde mate worden voortgezet, slechts nog een kwestie van dagen of een groot aantal piloten is door lichamelijke ineenstor ting niet meer geschikt om dienst te doen. NIEUW LUCHT AFWEERSYSTEEM IN ENGELAND. De Londensche radio en de Engelsche bladen maken sedert eenige dagen mel ding van een nieuw Londensch afweer systeem, klaarblijkelijk met het doel de afgematte wil tot verdediging onder de bevolking weer een hart onder de riem te steken, aldus het D.N.B. In het kader van lange beschouwingen over het nieuwe systeem wordt ook uitvoe rig melding gemaakt van een apparaat, dat in staat zou zijn de nauwkeurige' vliegpositie van een naderend vlieg tuig vast t& stellen, dit resultaat als op een boekhoudmachine te registreeren en zoodoende aan de luchtdoelartillerie de mogelijkheid biedt, haar hagel van granaten precies voor het vliegtuig te plaatsen, in het geval het naderende vliegtuig het niet verkieslijker zou vinden uit te wijken. Van Duitsche zijde wordt naar aanleiding hiervan opgemerkt: De practijk heeft intusschen gespro ken. In den nacht van 13 op 14 Septem ber hebben de Duitsche gevechtseska- ders, zooals iederen dag en iederen nacht, hun bommen op de Londensche doelwitten geworpen en hiermede het nieuwe systeem met zijn onfeilbaar luisterapparaat grondig aan de kaak gesteld, hetzelfde beeld viel op 14 Sep tember waar te nemen, toen de Duit- schers wederom hun superioriteit in de lucht boven het Londensche stadge- bied bewezen. Dit negatieve resultaat komt niet als een verrassing. Na de overhaaste vlucht der Engelschen uit Noord Frankrijk, vielen de Duitsche troepen o.a. ook plannen voor dit luis terapparaat in handen. Bij het bestu- deeren hiervan lachte men in Duitsch land over de kinderlijkheid, waarmede dit apparaat is ontworpen. Het vraag stuk der luistertechniek is, zooals be kend, in Duitschland tot in de modern ste phase ontwikkeld en op de proef gesteld. Het luisterapparaat, dat thans den Engelschen als reddende stroohalm wordt aangeboden, werd reeds langen tijd geleden in Duitschland beproefd en als totaal-onbruikbaar en onbetrouw baar verworpen. EEN BERLUNSCHE PERSSTEM. Hetgeen den Engelschen overkomt, hebben zij aan zichzelf te wijten, al dus constateert de Berliner Boer-, s e n-Z e i t u n g in een commentaar op de Engelsche propaganda-berichten over een zoogenaamde bombardeering van het Buckingham Paleis. „Wat het gejammer betreft over het Bueking- hampaleis, met de mooie veelkleurige ramen en de onvermijdelijke kapel met gobelins en gouden doopvonten, Kunnen wij slechts constateeren, zoo schrijft het blad verder, dat iedere Duitsche arbeiderswoning, die door een Engelschen bom is getroffen, voor ons'van meer waarde is dan.de wo ning van den Engelschen koning, ook wanneer zij tot aan den nok met schatten is gevuld, die de dragers van de Engelsche kroon door de eeuwen heen uit aile deelen van de wereld hebben bijeen geroofd." KRITIEK OP DE ENGELSCHE REGEERING. Dagens Nyheter meldt uit London, dat de Engelsche pers User aanleiding van dv'V r werking van de Duitscbe luchtaanval len op militaire Objecten te Londen eischt, dat voor het voeden van dak- loozen volkskeukens worden ingericht. De Manchester Guardian en de Economist vallen de regeering wegens de gebrekkige voorbereidingen fel aan. Het regent thans kritiek. BIOSCOPEN TE LONDEN SLUITEN. Het Engelsche ministerie van Bin- nenlandsche Zaken heeft, naar uit Londen wordt gemeld, besloten, dat alle films bij de politie moeten worden ingeleverd. De filmstrooken moeten of wel buiten Lond worden gebracht, of wel in onderaardsche kluizen wor den opgeborgen. Tengevolge hier van zullen vanaf heden ook de laatste, met onderbreking nog geopende, bioscopen te Londen gaan sluiten. LONDEN MOET KIEZEN TUSSCHEN WARSCHAU EN PARUS. Londen is thans in een stadium ge komen, waarin het moet kiezen tus schen het lot van Warschau en dat van Parijs. Dit is de meening, die in wel ingelichte Duitsche kringen tot uiting gebracht wordt. De zelfde kringen kenmerken de Engelsche poging om de hoofdstad hals over kop te ontruimen als een hopelooze onderneming. Naar Duitsche opvatting zou het juist zijn geweest wanneer ihet de evacuatie van Londen voor het begin van éte Duitsche aanvallen begonnen was. Thans is het naar men te Berlijn meent, te laat. De miilioenen die thans trachten met hun have en goed uit de gevaarlijke zóne te geraken, komen daardoor juist mid den in levensgevaar, want de omge ving van Londen is geen open bouw grond, maar een verward dooreenge- bouwd industriegebied. Juist dit indu striegebied vormt door zijn militaire beteekenis het voornaamste doel der aanvallen van het Duitsdie luchtwa pen. De Londensche bevolking zal daarom door de schuld van de Engel sche regeering verschrikkelijke weken tegemoet gaan, waarin zij aan honger, koude en regen zal zijn blootgesteld. Bevoegde kringen te Berlijn verkla ren, dat de eens als bondgenooten van Engeland voorgestelde factoren van weer, mist en water, thans vijanden van Groot-Brittannië zullen blijken te zijn. De veelvuldig vernomen opvat ting, dat na de verwoestende aanvallen der Duitsche bommenwerpers op Lon den de vergelding tegen Engeland als afgeloopen beschouwd kan worden, -- "v bevoegde kringen VERGANE GROOTHEID KASTEEL CHAZERON. W Over het doen en laten van h. arrest gestelde vroegere leden Fransche regeering, zooals de vrZl minister-president Daladier, mSf presides-i Reynaud, Bmnenlandsche Zaken Mandel mede van generaal Gamelin «D J kaateel Ohazeron wordt het volLwl medegedeeld: fv* Het kasteel Chazeroa ziet er uit »b een eenzame middeleeuwschc bu«h! met grauwe, dikke muren. Alleen grooto uitgestrekt heid en zijn massaj! architectuur drukken een bijiendeï stempel op dit bouwwerk. Een om d™ burcht staande haoge muur en diepe gracht, die het kasteel omriiwt maken Iedere ontsnapping onmogelijk' Bij den ingang van het kasteel sta,» twee schildwachten op post, die aan iederen bezoeker den toegang ven. bieden sedert de gearresteerden ,-K in dit kasteel bevinden. De vier geïnterneerden zijn geheel van elkaar gescheiden ondergebracht. Zij kunnen niet met elkaar in contact komen en niet met elkaar spreken Iedere gevangene mag in het park dat bij den burcht behoort, wandelingen maken, echter op verschillende tijd- stippen. Het verlaten van het park is niet toegestaan. De maaltijden, die kt de keuken van het kasteel worden be reid, moeten de gevangenen met hu» bewaarders deelen. Bovendien zjju p: verplicht deze maaltijden zelf te be talen. De gevangenen brengen het grootste gedeelte van den dag door met het voorbereiden van hun tg, dediging. Op hun wandelingen Jtnoopen tij eea gesprek aan met de cipiers waarbij tjj ook over politiek spreken, Den cipiers is bevolen, vriendelijk doch terug houdend te zijn. Volgens hun ver klaringen maakt Reynaud een gedepri- meerden indruk. Daladier daarentegen praat zeer veel. Aan zijn cipiers heeft hij verklaard, bij het proces in Riora sensationeele onthullingen te zullen doen. Men vertelt van Daladier, dis voor zijn arrestatie verblijf hield op het kasteel van den groot-industrieel Borie, dat bij bij zijn arrestatie duide lijk verbaasd was en daarbij de op merking heeft gemaakt: „Zij hadden mij wel eens kunnen waarschuwen, dan had ik mij hier niet laten arres teeren". Daladier beoefent, evenals Reynaud, sport. Hij zou dagelijks in het park verscheidene uren fietsen. Generaal GameKn zou zich het rustigste ge dragen. Hij is behalve met de voor bereiding van zijn verdediging, bezig met het voltooien van een boek over strategie. In gesprekken met tij» cipiers betuigt hij voor den loop der gebeurtenissen niet verantwoordelijk te zijn en beweert van zijn generaals, dat zü hem bf&rogen hebben. Maadd wordt door zijn medegevangenen als „enfant terrible" beschouwd. Hij is aanmatigend en levert voortdurend critiek op het eten, zegt, dat hij' het koud heeft, eischt donzen dekens en heeft in het verloop -van korten tijd reeds drie tandartsen besteld. Daar aan zijn eischen niet voldaan wordt, moeten de «miers het ontgelden. i, sn Blam gearresteerd De vroegere Fransche minister president, Leon Blum, is, volgens eat officieele mededeeling uit Vichy, ge arresteerd en naar het kasteel Chaze- ron bij Riom overgebracht. LEON BLUM. Blum hield zich op in het depart ment Dordogne, waar hij zich politiek inliet. Hij had zelfs een n>eu«" krant opgericht, die heimelijk w®" vallen op de regeering van Vichy de®" SAMENGAAN VAN REACHONNAIRRN. Sedert eenige dagen teekenen z>^j* naar uit Vichy verluidt, P°8in8e" die wijzen op een samengaan van tionnaire Fransche kringen. »wr zijn clericale kringen, de roya die zich rondom de Action Fran hebben gegroepeerd» bepaalde mi«» groepen en vertegenwoordigers v zware industrie betrokken. In lichte kringen heeft men oen dat dit streven vooral is gericht V. verwijdering van vicepresident en op een uitschakeling van -m - o politiek.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2