at n Nederlandsche Voetbal-Bond De zonderlinge erfenis AAR f ANNEER Karnemelksloot 209 - Gouda Telefoon 2764 BLAD STADSNIEUWS DINSDAG 17 SEPTEMBER 1940 Geen inkrimping van leturen op Ambachts school. Winkeliers Opgepast. Qistributiedata. Abonnementen en Advertentiën. De Goudsche Courant Huishoudelijke voorlich ting in distributietjjd. Woningbouwvereeniging St. Joseph. ONDEttAFDEEUNG GOUDA SECRETARIAAT: OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. V FEUILLETON. j bei tuur van de Vereeniging „De oi voor Gouda en Om- n" heeft van het departement van erwijs, Kunsten en Wetenschappen hit ontvangen, dat de inkrimping het aantal lesuren, zoowel voor als avondnijverheidsschool, is fa ken. Pe commissaris van politie waar- huwt tegen de practijken van een in de Nederfandsche uniform van 0,idaat gekleed, die zich te Haarlem bij winkelier vervoegde en beweerde te zjjn bij het 79ste korps 2e afd. met een luitenant te zijn vooruit- end van Utrecht naar Haarlem al- ar dit korps gelegerd zou worden te fourageeren. Hij nam verschel ne artikelen mede en bestelde er nog dere, welke aan een kazerne moes- worden afgeleverd. Alles bleek ,_hter gefingeerd te 2jjn. Signalement: lang ongeveer 1.80 M., ongeveer 25 jaar, flink postuur, rond gezicht, kwartiermuts op. RECLASSEERINGSCÖÏAECTE BRACHT BUNA ƒ200 OP. De Zaterdag te dezer stede voor de nationale reclasseeringscoHecte gehou den inzameling heeft f 193.19% opge- bracht. w Schouwburg Bioscoop: Mag dat wel Erika? (met Karin Hardt en Paul Klfager). Aanvang 8.15 uur. 11 en 18 Sept. 10.30—12,2—5 en 1—8.30 uur Huishoudschool: Tentoonstelling Huishoudelijke voorlichting in distri- i butietijd. 11 Sept., 8 uur, Schaakbord: Jaarver- gadering voetbalvereeniging Gouda. 18 Sept. 1.30 uur Ned. Geref. gemeente: Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. I 18 Sept. 8 uur Daniël: Cursus E.H.B.O. 11 Sept.* 8 uur Concordia: Cabaret voorstelling Ensemble Ferry. I Sept. 7 uur Daniël: Spreekbeurt Th. Woud wjjk. 19 Sept. 1.30 uur: Vrije Evangelische gemeente: Bijbellezing en bidstond. 25 Sept. 8 uur Daniël: Cursus E.H.B.O. H Sept 11 uur: Kunstmin: Verkooping notaris J. van Kranenburg. VOOR VREEMDELINGEN. MORGEN. Politiebureau Markt 27, 104 uur: Aanvragen verblijfsvergunning voor i vreemdelingen, die vóór 1 Maart 1938 hier te lande zijn gekomen en niet fa I het bezit zijn van een geldig paspoort, wie geslachtsnaam begint met een der Igtetters A tot en met D. APOTHEKERSDIENST. Steeds geopend (des nachts alléén pVoor recepten): apotheek Teepe, Gouwe 138. MORGEN. v St. Catharfaa-gasthuis, 94.30 uur: Uitreiking vleeschkaarten voor perso nen wier geslachtsnaam begint met een der letters K tot en met N. Stadhuis, archief ingang voormalige Boterbal, 8.3012.30 en 1.305.30 uur: Celdend maken distributie-stamkaar ten als identiteitsbewijs voor personen Wier geslachtnaam begint met een der i letters A tot en met F. wordt'eiken avond bij vele dui zenden abonnés bezorgd fa GOUDA, Alphen a. d, Rijn, Ammerstol. Bergambacht. Berkenwoude, Bo degraven. Boskoop, Driebrugge, Gouderak, Haastrecht, Heken dorp, Moercapelle. Moordrecht, Nieuwerkerk a. d. IJssei. Ouder kerk a. d. IJssei, Oudewater, Polsbroek, Reeuwijk, Schoonho ven, Stolwijk, Waddinxveen, Woerden, Zevenhuizen. ABONNEMENTSPRIJS: voor Gouda 17 cent per week, 0.75 per maand of 2.25 per kwartaal, buiten Gouda 18 cent per week, overal waar de bezorging plaats vindt. Postabonnement per kwar taal 3.15. Alles bij vooruitbe taling. ADVERTENTIEPRIJS: 1—5 ge wone regels 1 1.05, elke regel meer 0.20. f INGEZONDEN MEDEDEEUN- GEN op een gewone tekstpagina: 1—3 regels 11.25, elke regel meer 0.40. Bij overeenkomst geredu ceerde prijzen volgens speciaal tarief. KWARTJESRUBRIEK (kleine advertentiën) alleen des Zater dags: 1regels t 0.25, elke regel meer 0.10, maximum grootte 0 regels. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Inzending tot Vrijdagmiddag 2 uur. Opgaaf van abonnementen en advertentiën fa te zenden aan bet Bureau: Markt 31, Gouda, Tel. 2745 en bij de plaatselijke agen ten. BELANGWEKKENDE EN LEER ZAME TENTOONSTELLING IN DE HUISHOUDSCHOOL. Hoe maak ik voor de geheele week een smakelijk en voedzaam en vooral voldoende menu, hoe kom ik met m'n zeep toe, hoe gebruik ik de textielkaart het best, hoe krijg ik voldoende thee» koffie en suiker Dat zijn vragen, die de huisvrouw zich in dezen tijd stelt, nu tal van artikelen gedistribueerd zijn en het juiste evenwicht te vinden valt tusschen de beschikbare hoeveel heid en de behoefte. - Het antwoord er op vindt men op de tweedaagsche tentoonstelling „Huis houdelijke voorlichting in distributie- tijd", die in de Huishoudschool gehou den wordt. De expositie gaat uit van de Commissie inzake huishoudelijke voorlichting in samenwerking met het bestuur van de Huishoudschool, welke in deze dagen een belangrijke taak hebben en veel nuttigen arbeid kun nen verrichten. Dat doen zü met het organiseeren van voorlichtingscursus- sen en nu beoogt de tentoonstelling te laten zien, wat op deze cursussen geleerd zal worden. Deze cursussen zullen uit vier lessen bestaan en waar schijnlijk in October aanvangen. Het lesgeld, afhankelijk van het gezins inkomen, is zoo gering, dat gezegd kan worden, dat iedere huisvrouw in de gelegenheid is de cursussen te volgen. Er zal onderricht gegeven worden in voedingsleer, koken, verdeeling van het inkomen en doelmatige waschbe- handeling, dageiijksche vraagstukken, ten aanzien waarvan voorlichting van groote beteekenis is ie achten. Een rondgang over de tentoonstel ling leert, dat het genomen initiatief een uitstekend idee is en dat de huis vrouw op de cursussen over vete zaken, die zich telkens voordoen, belangrijke wetenswaardigheden zal vernemen. Daar is de afdeeling betreffende de zeepdistributie. De vraag: kunt u .met uw bonnen toekomen is hier beant woord met een aanschouwelijke voor stelling, hoe de hoeveelheid zeep ver deeld moet worden en voorts kan men er zien hoe men zonder zeep toch zeep kan krijgen, nl. uit aaardappelen en Wilde kastanjes. Men vindt er voorts kant en klaar een weekmenu, waarbij rekening is gehouden met de beschikbare hoeveel heid der gedistribueerde artikelen. Voor eiken dag staat er een maaltijd op tafel, die laat zien, dat er tal van voedzame en goede schotels zijn te maken, en dat het zeer wej mogelijk is daarin ruim variatie te brengen. Aanvulling van broodmaalfijden, vervangingsmiddelen voor boter, thee en koffie, de welvoorziene tafels geven op elk gebied voorlichting.' Hoe men van oude kranten een nuttig gebruik kan maken, is al evenzeer te leeren als het doelmatig gebruik van de textiel kaart. Mevr. J. N. van DantzigMelles, de presidente van de Huishoudschool, heeft hedenochtend de belangwekken de expositie geopend in tegenwoordig heid van tal van belangstellenden, tot wie o.a. behoorden de waarnemend burgemeester mr H. P. C. M. de Witt Wijnen, de wethouders C. H. Koemans en W. Sanders, de gemeente-secretaris, de heer G. J. J. Pot, mevr. M. James v. d. Hoop, mej. Hoefkamer van het departement van Sociale Zaken, mej. M. C. de Wilde, directrice van de Huis houdschool, bestuursleden van de Huis houdschool en leden van de Commissie inzake huishoudelijke voorlichting. Zij wees op de groote beteekenis van vi lichting, hoe met de beschikbare tikelen zoo zuinig en voordeelig k; gebruiken en dit onderstreepte ook preridente van de Commissie inzake" huishoudelijke voorlichting, mevr, M. Jamesv. d. Hoop, die wees op het belang voor iedere huisvrouw te weten hoe kleine hoeveelheden tot groAe kunnen worden uitgedijd. Mevr. James vestigde er daarbij de aandacht op, dat de cursussen niet alleen een theo retische voorlichting beoogen te geven, maar dat alles ook practisch zal wor den geleerd. Vervolgens hebben de aanwezigen de tentoonstelling bezichtigd, die onge twijfeld de algemeene belangstelling verdient. OVERTOLLIG WATERVERBRUIK, MAAR MIDDEL DUURDER DAN KWAAL. Gisteravond hield de R.K. Woning-1 bouwvereeniging St. Joseph, in het ge bouw van den R.K. Bond onder voor zitterschap van den heer C. Helmond, haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secre taris sprak een kleine vooruitgang van het ledental, dat van 191 tot 195 was gestegen. Overigens was het beeld van den gang van zaken ten opzichte van de voorgaande jaren vrijwel be stendig. De balans van den penning meester toonde een nadeelig saldo van ruim f 400. Het jaaroverzicht van den administrateur vermeldde o.m., dat een 700-tal verzoeken om repara ties waren binnengekomen, die alle met eigen krachten zijn behandeld. Voorts gewaagde het van een uiterst geringe verhooging van de post ach terstallige huur en een voortgegaan overtollig waterverbruik. Vooral dit laatste gaf aanleiding tot een uitge breide discussie, die evenwel niet tot eenig resultaat leidde, daar geconsta teerd moest worden, dat het eenig af doende middel aanmerkelijk kost baarder was dan de kwaal. De aftredende bestuursleden, de heeren W. F. Imbens, Chr. van Loon en L. Holstein werden bij acclamatie herkozen, evenals de aftredende leden van den raad van commissarissen, de heeren J. Spoel en J. A. Spruyt. UITSLAGEN JUNIOREN- COMPETITIE. Afdeeling A: Groep 1. O.N.A. A—G.S.V. A, G. den Boon, 7—0 O.N.A. BGouda A, A. Hofstede, 04 O.N.A. BBodegraven A, J. Groeneweg, 111 Gouda BMoordrecht A, M. Hornis, 5—0 Afdeeling B: Groep 2. Gouda CO.N.A. C, J. Groeneweg, 8—0 G.S.V. B—Gouda D, K. F. L. Nolte, 0—8 Zwervers AGouda C, C. M. Noorlander, 1J Gouda DNieuwerkerk A, D. Valk 0—9 t PROGRAMMA JUNIOREN COMPETITIE h ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940. Afdeeling A: Group 1. Moordrecht AO.N.A. B, 4 uur, F. Geukes Gouda BBodegraven A, 4 uur, D. A. de Koster Afdeeling B: Groep 2. "G.S.V. BNieuwerkerk A, 4 uur, Joh. Tak O.N.A. CZwervers A, 4 uur, C. M. Noorlander WEDSTRIJDEN 15 SEPTEMBER. Alle voor Zondag 15 September vast gestelde wedstrijden voor den N.VB. en zijn onderafdeelingen werden afge last. PROGRAMMA 22 -SEPTEMBER. Indien de N.V.B. het programma, oor spronkelijk bestemd voor Zondag 15 September thans voor 22 September vaststelt, dan geldt ook voor de Onder- afdeeling Gouda, het programma, ge publiceerd fa het vorig nummer, thans voor 22 September. Mocht een nieuw programma wor den bepaald voor den N.V.B., dan zul len de vereenigfagen nadere mededee- ling ontvangen. Worden door den N.V.B. voor Zon dag geen wedstrijden vastgesteld, dan geldt dit ook voor onze onderafdeeling. VERVOLG ELFTALOPGAVEN SEPTEMBER 1940. D.O.N.K., le elftal: W. Brouwers, W. v. d. Hoeven, J. Zuydveld, C. Bak ker, C. Wiezer, A. Kasbergen, J. den Boer, C. Sevenhoven, J. van Uunen, H. Bakker, W. v. d. Bos. 2e elftal: C. Carlier, H. Brouwers, J. Janmaat, B. den Boer, H. Koch, J. Meewezen, J. Bakker, G. Straver, S. Bertels, J. Heessen, C. de Keyzer. 3e elftal: H. Engelhard, J. C. Ver bij, S. van Bueren, B. de Jong, J. de Knoop, A. Bakker, P. Kolster, B. Kal- meyer, L. de Knoop, G. Bakker, A. v. d. Pouw. Gouda, le elftal: P. Stoppelenburg vervangen door A. J. K! Multem. 2e elftal: A. Baas vervangen door P. Stoppelenburg. Moordrecht, 3e elftal: M. Boere, A. van Adrichem, W. Verdoold, H. Slobbe, L. Termeen, D. van Hattum, G. Groe- neveld, N. Palsgraaf, M. de Bruin Hz., P. Frederiks, H. Kortlever. ADRESLIJST. Scheidsrechters. Bijvoegen: J. Goudriaan, Vest 111, Gouda; Th. Steenkamer, Gr. Haven C 250, Haastrecht; J. G. Sinke, Hoen- koop bij Oudewater; L. J. Binken, Ridderbuurt 71, Boskoop; J. F. Jaars veld, Puttekade 97, Boskoop; J. Lub- ken, Walvisstraat 5, Gouda. HET OPGEVEN VAN NIEUWE LEDEN. NieuWe leden moeten aan den N.V.B. en Onderafdeeling worden opgegeven. Nieuwe ledenopgavenboekjes zijn in bewerking. Deze bevatten 25 formulieren in triplo, waarvan 1 exemplaar aan den N.V.B. en 1 aan de Onderafdeeling moet worden gezonden, terwijl jde copie in het bezit van de vereeniging blijft. Binnenkort zullen de boekjes aan alle vereenigingen worden gezonden. DE FUSIE EN DE ROOMSCH- KATHOLIEKE VEREENIGINGEN. Om alle misverstanden uit den weg te ruimen verklaart het Bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond bij de tot standkoming van de fusie zich aan onderstaande bepalingen te hou den: le. Het Bestaansrecht van de Roomsch-Katholieke Voetbalvereeni- gingen, de aan haar opgelegde ver plichtingen vanwege de Kerkelijke Overheid, in zooverre deze de geeste lijke belangen der leden betreffen, als mede de rechten van de aan deze ver eenigingen verbonden geestelijke ad viseurs worden door het Bestuur van den N.V.B. erkend., 2e. Het Bestuür van elke Onder afdeeling waar Katholieke vereenigin gen zijn ingeschreven benoemt een commissie toezicht houdend op het regelen van het lagere katholieke voetbal. 3e. Wanneer in een Onderafdeeling elftallen van Katholieke vereenigingen aan de competities deelnemen, zullen deze zooveel mogelijk bi) elkaar ge voegd worden en wel fa dezen zin, dat zij de afdeelingen zooveel mogelijk in haar geheel vullen. Voor zoover het betreft de elftallen van juniores van Katholieke vereeni gingen, dat zijn dus leden, die den leeftijd van 17 jaar nog niet bereikt hebben, zullen deze in competities van uitsluitend Katholieke elftallen moeten worden ingedeeld. OVERSCHRIJVINGEN. Spelers, die in het seizoen 1939'40 zijn uitgekomen voor een R.K.-vereeni- ging in de competities van den I.V.C.B. en nu zullen uitkomen in wedstrijden van den N.V.B., zijn gebonden aan deze vereeniging voor het seizoen 1940—'41. Slechts die spelers van R.K.-vereeni- gingen, die gespeeld hebben jn den I.V.C.B. en vóór 1 Augustus 1940 op reglementaire wijze voor het lidmaat schap van die vereeniging heben be dankt, kunnen fa het seizoen 1940/41 uitkomen voor een andere R.K.-veree- niging, mits deze laatste in het seizoen 1939/'40 aan de competities van den I.V.C.B. heeft deelgenomen. Dit geldt echter niet voor een na 1 Augustus 1940 uit een fusie ontstane vereeniging, waarvan één van beide vereenigingen vóór dien tijd fa R.K.- verband heeft gespeeld. •dn ttUe overige gevallen, dus ook bij overgang van neutrale naar katholieke vereenigingen of omgekeerd, alsmede van de eene R.K.-vereeniging naar de andere, is overschrijving noodlg. Aanvragen voor overschrijvingsfor mulieren moeten gericht worden tot het Bondsbureau van den N.V.B., v. d. Spiegelstraat 21 te 's-Gravenhage. AAN DE VEREENIGINGEN. Bij dezen deeien wij u mede, dat de distributie van voetbalschoenen onder de vereenigingen en bonden, welke de voetbalsport hier te lande beoetenen, zal geschieden door den N.V.B., die daarvoor bons beschikbaar zal stellen. Per 100 aan competitiewedstrijden deelnemende spelers zullen ten hoog ste 33 paar schoenen kunnen worden verstrekt, hetgeen overeenkomt, zooala uit de gegevens bekend geworden is, op 7 paar schoenen per elftal, deel nemende aan de competities. Men houde bij het aanvragen van bona hiermede rekening en zü, die een paar nieuwe schoenen hebben kunnen koo- pen, zullen daarmede 3 jaren moeten I doen Formulieren voor het aanvragen van deze bonnen zün verkrijgbaar bü het Bondsbureau van den N.V.B., Van de Spiegelstraat 21, 's-Gravenhage. Voor uitsluitend bü de Onderafdee ling Gouda aangesloten vereenigingen is een beperkt aantal aanvraagformu lieren verkrijgbaar aan het secreta riaat: Karnemelksloot 209, Gouda. De ingevulde formulieren moeten steeds rechtstreeks naar den N.V.B. wordetjr opgezonden, waarbij per bon een bedrag van 0,10 in postzegels moet worden bü gevoegd. MEDEDEELINGEN. De aandacht wordt er op gevestigd, dat wanneer de N.V.B. mededeelt, dat allé wedstrijden zoowel voor den N.V.B. als voor de Onderafdeelingen zün afgelast, de wedstrijden voor de Onderafdeeling Gouda daarmede atHo- matisch komen te vervallen. Nadere mededeeling wordt daarvan niet gedaan, uitgezonderd aan de plaatselijke bladen. Tenzy het tegendeel wordt vermeld, gaan de vastgestelde Juniorenwed- strüden door. Aan de nieuwe vereenigingen is een klein aantal ,ruil- en wedstrijdformu lieren toegezonden. In afwachting of hiervoor uniforme formulieren door den N.V.B. worden ingevoerd, kan men ook nog voorradige formulieren van vorigen bond opgebruiken, mits daarop dezelfde aanduidingen voorkomen, REGLEMENTSWIJZIGINGEN. In de reglementen toegezonden aan de nieuwe vereenigingen dienen nog de volgende wijzigingen te worden aangebracht; Art. 47. De aankondiging cener vergadering geschiedt minstens vier weken vóór den datum der vergade ring, in het officieel orgaan. Overigens ongewijzigd. t Art. 49. Voorstellen van vereenigfa gen en leden op een algemeene verga dering, moeten minstens drie weken voor den dag der vergadering, enz, enz. Overigens ongewyizgd. Art. 48 a. Toegelaten vereenigfagen zyn verplicht bestuurs- of andere functies alleen te doen bekleeden door of bestuursopdrachten te verstrekken F aan personen, die niet geschorst of - geroyeerd zijn door den G. V. B. Art. 148. 7 e. Het bestuur kan op gemotiveerde schriftelük ingediende klacht van den betrokken scheidsrech ter spelers, die zich op het speel terrein tijdens een wedstrijd hebben misdragen, uitsluiten tot deelname aan een door het bestuur te bepalen aantal competitiewedstrijden. Wanneer een speler volgens dit art. uitgesloten zijn de, aan competitie-wedstryden deel neemt, wordt, hiervoor art. 94 toege past. Art. 153. Door het bestuur wordt een commissie van 5 Igden benoemd, belast met de samenstelling der ver tegenwoordigende G.V.B, en K.N.V.B.- elftallers. Namens het Bestuur: G. VAN TILBURG, secr.-eL (Nadruk verboden.) Het werd negen uur. Büna tachtig verkochte plaatsen voor de tweede voorstelling. Wat een blamage! Maar dat lag alleen aan het weer, anders niets. Het zou morgen wel beter zyn. Er is nog een heer gekomen, meldde men haar, maar hü heeft-] niet naar u, maar naar uw zuster ge- I vraagd. Aha Knauer, de lieveling! Lore knikte grimmig. Als er nog iemand komt, dan ben ik niet te spre- ken, voor niemand! Zü ging dadelyk ar het kantoor, waarheen men den eker had gebracht. Het was werkelük dokter Knauer, zich haastig verhief, toen zy bin- kwam. Hü begroette haar, maar zag duidelijk de teleurstelling op lijn gezicht, dat' hij Hanni niet zag. U zult zich met my tevreden fcoetan stellen, begon zü koel. Er Min dingen op tè helderen, waartoe laani niet fa staat is Het ontbreekt faa namelijk laneer aan geduld, weet luv» uilige, —„.cruis .vllvl strompelen. Hanni is myn zuster en het spreekt vanzelf, dat zü voor my geen geheimen heeft. Ik weet dus van den brief, welken zjj u heeft geschre ven en waarin zü om uw vertrouwen heeft gevraagd. Hoe kan men iemand vertrouwen die, zooals u, mynheer Knauer, zulk een eigenaardige rol speelt? U verschanst zich achter be roepsgeheim. Goed, ais een advocaat heengaqt en juweelen verruilt, dan is dit wel een grénzenlooze overtreding van alles wat behoort, dat zult u wel niet bestrüden, niet waar? In Knauer's gezicht vertrok geen spier, toen hy antwoordde: Ik be strijd niets. Ik zou zelfs de gelegen heid willen benutten om u fa dit op zicht opheldering te geven. Ik ben zeer nieuwsgierig. Luistert n en ik zal binnen enkele minuten gerechtvaardigd zijn. Mijn opdrachtgever Wilt u niet eindelijk zijn naam noemen? Niet voor morgenavond. Lore beefde. Morgenavond, zeide zij en keek Knauer aan. Dat is u ernst? Eenige uren geleden is het be slist. Op mijn aandringen heb ik toestemming gekregen u en uw zuster morgenavond de officieele ophelderin gen te geven. Alstublieft, mompelde Loze, r»«Uen wii ons gesprek n'-t -r a..,.,..,,. .Uu, .„ecu. Zij bad verwacht, maar niet dit. Morgen avond- Zij gingen zitten. Knauer maakte geen lange omwegen. Dus de ju weelen, begon hij. De zaak is na-" melijk deze. Mijn opdrachtgever had veie slechte ervaringen met menschen gehad. Toen hij u het huis, den bioscoop en de vierduizend mark gaf, kende hij u bijna niet. Daarom moest hij u op verschillende manleren op de proef stellen. Gewoonlijk ontwaakt in menschen de hebzucht als er van verborgen schatten gesproken wordt, die zieh te zijn omgeving zouden moe ten bevinden. Om u te beproeven liet hü u dien anoniemen brief bren gen met de gedachte, dat u dadelijk het huis onderste boven zoudt keeren. Toen dit niet gebeurde, ging hij een stap verder. Hij vestigde, door een gefingeerde inbraak, uw aandacht op de muurbrandkast, waai fa ik op zijn aanwijzing de juweelen had gelegd, Mijn helpers waren Reimann en Mul ler. Vergeeft u mij de opwinding, die ik u dien nacht heb bezorgd, maar mijn opdrachtgever wilde uw karak ters beproeven. Hij wilde weten, hoe u zich gedroeg als u zulk een groote waarde in de hand hield. In plaats van de opbrengst te houden, schonk u alles aan de oorlogsblfaden. Deze daad heeft mijn opdrachtgever bijna ontateld. Tevoren was echter eerst nog iets andera gebeurd. Om de ju weelen niet lichtzinnig op het spel te zetten, liet de onbekende ze op een nacht ruilen met de imitatie. Dat hoorde ik echter pas, toen u de ju weelen liet taxeeren en mij het resul taat meedeelde. Daarom vroeg Ik aan mijn opdrachtgever de echte juwee len om ze te laten taxeeren, ik wilde niet als leugenaar voor u staan. Ik ging met uw zuster naar Spyedler, de rest weet u. Precies zoo had'Schmidt vermoed. Lore beefde van opwinding. Herinnert u zjch den bouquet ro zen? ging Knauer voort, die na uw geldzending aan de blinden thuisge bracht werd met het kaartje „de beide zusters mijn groote bewonde ring". Zij kwam van den man, die u het geschenk gaf en daarmede zijn vreugde uitsprak voor uw daad. U moet namelijk weten, dat deze man niets dan teleurstelling van zijn me- demenschen ondervonden heeft. Hij kon uw grootmoedigheid fa het eerst niet begrijpen. Ook de geschiedenis met de kleine Marianna was niets dan een proef. Toen de geneesheer- directeur van het ziekenhuis u op het kind opmerkzaam maakte, gebeurde dit alleen fa opdracht van de onbe kende, die uw karakters wilde be proeven. Knauer lachte. Bent u nog altijd boos op mij, ik mocht niet spreken en wat ik nu zeg is al te veel geweest. Mijnheer Knauer, dan... dan fa dat met het speelhol ook niet waar?. Helaas maar al te waar, juf frouw Riedeler, antwoordde hij ern stig. Als dat alles uiet waar was en niet met" het huis gebeurd, dan zoudt u er nu niet in wonen en dezen bioscoop niet bezitten. Dat begrijp ik niet. Ook niet als u eens goed na denkt. Dat hebben Hanni en ik duizend maal gedaan, zonder maar een stap voorwaarts fa komen. Ik weet het, lachte Knauer. U hebt krampachtige pogingen aange wend om den gestelden' termijn te verkorten, en toch zou u alles op eens heel duidelyk zün geweest, ais u iets heel eenvoudigs had gedaan, als u naar den naam gevraagd had van den man, die het speelhol heeft be zeten. Lore staarde den spreker aan. Mijn hemel, fluisterde zij. Waarom, o, ik zal morgen Neen, zeide hij beslist, nu zult u niets meer doen, maar tot -norgenavond geduld hebben. Vertrou wen tegen vertrouwen, juffrouw Rie deler, belooft u mij dat? Zij deed het aarzelend. Goddank, hij zuchtte verlicht. Zoo ver zijn we dus, en nu neg gauw ie tg anders. Be heb het plan morgen officieel de ophelderingen fa uw huis te geven, ik zou daar enkele menschen als getuigen bij willen uit- noodigen. Mijnheer Ryde en den ge neesheer-directeur, alsook Rein.ann, Muller, Bertha en een zekeren Land- mann, menschen, die mü bij het werk geholpen hebben, dat niet Pret tig was, maar dat ik niet kon ont gaan. Als u mijnheer Schmidt wilt uitnoodigen dan staat u dat natuur lijk vrij. Lore werd gloeiend rood. U weet... Natuurlijk, antwoordde hij en onderdrukte een lachje. Natuurlijk weet ik, dat u hem om hulp vroeg. Maar dat was uw goed recht. Ziezoo, dus al het belangr'ike !- besproken. Ik wilde eigenlijk morgen vroeg naar de Thomasallee komen om dit alles te vertellen, maar misschien is bet goed, dat ik u vanavond reeds sprak. Ik was wellicht morgen afgewezen. Dokter Knauer, wij... Neen, weerde hij af, u behoeft u niet te verontschuldigen. U had gelijk met mij te wantrouwen, maar het heeft mij verdriet gedaan, enfin, laten wü er niet meer over spreken. Mag ik nog iemand uitnoodigenf vroeg zij. Hij lachte. Natuurlijk. Dan wilde ik graag den jongen architect uitaoodtgen. Hij knikte haar lachend toe. Zij bloosde. Dat weet u ook alT Nu ja, mijn menschen waren erg flink, (Slot volgt.).

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 3