ALLE SPOREN LEIDEN NAAR ÜLF 3ls öezon onöeRQAAt... Qotiösche couRant Gouda aan .den loopenden band1 op de kiek tweede blad AT AAR ANNEER DONDERDAG 19 SEPTEMBER IJ Stadsnieuws. I Uit vroeger tijden. 1 Overstelpende drukte in de totozaken, waar men het werk niet aan kan en tijd te kort komt Vertraging in uitreiking der identiteitsbewijzen het gevolgd Uithuizige eenden. Kapper zyn is een mooi vak, zegt jubilaris G. v, d. Berg. Burgerlijke Stand. Het licht in de huiskamer Distributiedata. Ambachtsschool bestaat heden dertig jaar. FEUILLETON. DE „GOUDSCHE COURANT" DUUR GRAPJE VOOR DEN EIGENAAR. Den glunderen landbouwer uit Berg De schroefstoomboot „Stad Gouda"ambacht, die gisteren in de korte zit zal 24 September de dienst beginnen ting voor den kantonrechter ver „GOUDSCBE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELADEN. „We hadden op een paar duizend personen gerekend en er zijn er maar enkele honderden gekomen, zoodat we het gemakkelijk afkunnen en Jzeelal niets te doen hebben," zeggen de ambtenaren, die in de voormalige bo- terhal in het archief van het stadhuis zetelen, op den eersten dag, dat ge tegenheid béütaat de distributiestam kaarten te ^ten geldend maken als identiteitsbewijs, dat ieder Nederlan der boven ,15 jaar van 1 October as. af bij zich moet hebben, „Houd op," aldus de fotograaf, "stroomen menschen komen hun foto' laten maken en 't is zoo druk, dat het personeel amper gelegenheid heeft «list- te nemen en desondankg kunnen «re het werk op geen stukken na af." Aldus de merkwaardige tegenstel ling: de een wacht op de foto en de ander ziet geen kans haar tijdig klaar te krijgen. Het gevolg is, dat er moei lijkheden ontstaan en. dat het niet waarschijnlijk is, dat ieder tijdig z'n identiteitsbewijs heeft. Vele wegblijvers op het stadhuis. Op het stadhuis had men de zaken keurig geregeld. Ruim twintig dui zend inwoners komen voor een be wijs in aanmerking, welk aa'ntal over negen dagen is verdeeld, zoodat men er per dag een goede tweeduizend ver wacht. Aan vier tafeltjes, al naar ge lang de geslachtsnaam luidt, worden de papieren m orde gemaakt geduren de acht uren per dag, hetgeen er on geveer pp neer komt, dat per uur een 275 identiteitsbewijzen moeten worden geldend gemaakt; wat aan elk tafeltje drie per mintlut beteekent. Dat is werken onder \foogen druk, maar de organisatie is zoo, dat men vertrouwen heeft dat het gaat. Personeel van de Arbeidsbeurs en het Distributiebureau is te hulp gekomen en zoo zitten aan elk. tafeltje twee ambtenaren om de formaliteiten te vervullen, papieren na kijken, vragen stellen, het beroep op de kaart invullen, de foto aanhechten en vervolgens met het gemeente- stempel waarmerken. Dan komt er als extra service nog by hef afknippen van de foto's, want hoewel de maat duidelijk is gepubliceerd, maken al heel weinigen de foto te voren pas klaar en 'zoo moet ook dat nog im orde gemaakt worden. Iemand aan de deur wijst*de bezoekers den weg en zoo is alles er op berekend om in het ver- eischte hooge tempo te werken, want het is geen kleinigheid om in zoo kor ten tijd zoovelen menschen het iden titeitspapier uit te reiken. En nu hokt het. Gistermorgen om half negen, toen de deur openging, stond er een groepje van 25 personen te wachten, maar eerder dan zy aan groeide, verminderde de rij en na een half uur was het al niet meer noodig evgn te staan, ieder kon'zoo doorkro pen en was oogenblikkelyk aan de beurt Het bleek, dat er klanten te kort waren en althans over den eer sten dag kan men al zeggen, dat veleh, die hadden moeten komen niet ge weest zijn. Op volgende dagen kun nen dezer er moeilijk tusschen door geholpen worden en voor de wegblij vers zal dus later even gelegenheid moeten worden gegeven hun stam kaart In orde te laten brengen. Er wordt nog wel bekend gemaakt hoe dit zal gaan. Stormloop op fotowinkels. De oorzaak? De foto's zijn niet klaa Het blijkt voor de fotografen volslagen onmogelijk in enkele dagen ruim 20.000 foto's af te leveren. Zij op hun beurt zeggen, dat het ondoenlijk is in zoo korten tijd de geheele stad te bedie nen, dat de beschikbare tijd te gering is en dat het noodzakelijk is het tijd stip van invoering der kaarten een paar weken later te stellen. De fotografen hebben het nog nooit zoo druk gehad. Gedurende eenige da gen hebben de menschen rijen dik voor de winkeis staan wachten om gekiekt te «arden en hier en daar dijde de stroom zoo uit, dat er een agent moest komen om de straat voor het verkeer vrij te houden en het gedrang wat te doen luwen. „We hebben graag werk, maar dit is niet te doeft, we worden er gaar van", zegKmen ons in een fotozaak. We hebb.en. fextra personeel aangeno men en allenjzyn van 's ochtends zes tot 's nachts] twaalven in de weer, maar er is geen doorkomen aan. Zoo volkomen worden we door de opna men in beslag genomen, dat er geen gelegenheid bestaat de foto's te ont wikkelen./„Wanneer zijn ze klaar?" is de stereotype vraag en ieder krijgt ten- antwoordr eind volgende week, in de hoop, dat we er daïTdoor zijn. Linkeroor\voor, knip. Wie volgt? De opnamen gaan aan dén loopen den band, drie per minuut. NGaat u maar zitten, gezicht naar rechts, hier heen kijken, rechtop zitten, knip. Wie volgt? De meeste menschen vinden hét toch wel een gebeurtenis. Als ze nu toch gefotografeerd moeten worden, dan moet er meteen maar een mooie fo.o gemaakt worden.. Dus verschijnen de meestèn in humpZöndagsehe kleeren, keurig gekapt «Rb in de gang wordt nog eens vluchtig toilet gemaakt. Dat doen uiteraard m#st de dames, die overigens verschillend reageeren, de een vindt het een mop en de ander bloost, doch de fotograaf is het om het even. Die knipt maar, wie volgt? En steeds maar weer rinkelt de tele foon.' zijn de foto's klaar. „O, die tele foon", zucht onze zegsman, ,,'t Groeit je over je hoofd heen. We zijn gekookt en gebraden. En als maar pasfoto's maken, waflt voor al het andere werk is geen tijd, dat blijft voor late? lig gen". ,,'k Ben in geen drie dagen naar bed geweest", klaagt een andere fotograaf, ik heb geen beenen meer om op te staan en in plaats, dat je er door sa^kt, komt er steeds maar weer nieuw werk bij. Maar nu moet ik eerst eens een beetje bijkomen en een deel af werken en daarom 9luit ik een paar dagen". Zoo gaat de stad op de kiek. Gouda houdt het linkeroor voor o, die dameskapsels, die niet op zij willen, en kijkt vriendelijk, in negen zaken knipt tegen eenheidsprijs en de fotograaf knipt en zucht. Eind volgende week hoopt men door de drukte heeA te zijn is gezegd en bij dit vooruitzicht ligt het voor de hand dat er voor het geldend maken der stamkaarten wel een paar daagjes' zullen bijkomen. EXAMENS MEESTER EN GEZEL Bij de te Utrecht gehouden, examens van de Vereeniging tot veredeling van het ambacht zijn geslaagd voor mees ter timmeren de heer J. van Eijk en voor gezel huisschildeyn de heer J. v. d. Heuvel Jr., beiden alhier. tusschen Gouda, Moordrecht, Ouder kerk a. d. IJssel en Rotterdam. 50 JAAR GELEDEN. Uit een advertentie: Groote Kaasmarkt te Gouda. Oqdergeteekenden (25 kaashandela ren) berichten hiermede aan belang hebbenden, dat zij de zoogenaamde vier „Groote Kaasmarkten" te Gouda niet meer zullen bezoeken, hebbende deze geen reden van bestaan meer, en noodigen daarom de Landbouwers, die kaas wenschen te markten en Hande laren, die ondergeteekenden wen schen te spreken uit,, voortaan den daarop volgenden ochtend (Donder dag) als op gewone Marktdagen te Gouda 'te komen. 25 JAAR GELEDEN. Ut Waddinxveen: Wat heeft de op bloeiende industrie het uiterlijk voor komen van Waddinxveen in weinige jaren veranderd. Wel was de ge meente jaren "geleden een nijverheids centrum, doch dreigde als zoodanig te niet te gaan. Als een Phenix is echter de industrie uit, haar asch ver rezen. Een schitterend bewijs daarvoor is de kurkwarenfabriek, die hare vol tooiing nadert. Gemakkelijke verscheping op de Gouwe, een sluis naar de terreinen en een goede verkeersweg en het pad is gebaand om de Noordkade" de zetel der oude papierindustrie, te maken tot een centrum van de nieuwe nij verheid van Waddinxveen. KACHELS VAN HET RUK VERKOCHT. Twee man van Opbouwdienst aangehouden. De 'politie heeft een wachtmeester en een soldaat van den Opbouwdienst aangehouden, die ten nadeele van het rijk eenige kachels resp. hadden ver duisterd en ontvreemd. Beiden zijn aan het bureau ingesloten. BERTELMANFONDS AVOND- MJVERHEIDSSCHOOL. Aan de Avond-Nijverheidsschool be staat het B^nebnanfbnds, dat ten doel heeft jongens; die de school wenschen te bezoeken, maar daarvan afzien in verband met de onkosten van teeken gereedschap, enz. daaraan te helper.. De directeur is gaarne bereid inlich tingen te verstrekken. scheen, kwam de uithuizigheid van diens eenden op een duur uitstapje naar Gouda te staan. In tal van plaat sen kan men vertellen van zwanei- en eendenplagen. die ontstaan, als de die ren niet vastgehouden worden en wegzwemmen om bij een ander de boel plat te loopen en kaal te eten. Onze eendenhouder raakte feitelijk door zwanen in de moeilijkheden, want het was niet de eerste keer, dat hy verscheen. Al tweemaal was hij voor de groene tafel geweest wegci.„ het niet vasthouden van z'vanen en de laatste maal was de uitsp-aak 25. subs. 10 dagen voorwaardelijk. Het trof wel heel slecht, dat z'n zes en der tig eenden den boer waren opgegaan op het moment, dat de proeftijd nog niet verstreken was. 't Waren allemaal kuikens van nog geen zes weken, zeide lie man en ik wist niet, dat ze weggezwommen wa ren. Ik ben een dierenvriend, voegde hij er aan toe, alsof hy zeggen wilde: ach, die lieve kleine beestjes mogen toch ook wel eens wat. De eigenaar verzocht den middenweg te bewandelen, Maar de ambtenaar van het O. M. voelde daar niets voor, nu de man na twee veroordeelingen niet op den goeden weg is gebleven. De 25.van de voorwaardelijke veroor deeling moeten thans ook betaald wor den en daar hield de ambtenaar -reke ning mede door voor hpt nieuwe feit 10.subs. 4 dagen te vorderen. Conform deed de kantonrechter, mr. A. J. M. Conincx, uitspraak. GEBOREN: 13 September: Jan Cor- nelis, zn. van J. C. Koren en N. van Eijk, Lethmaetstraat 30. 16 September: Jacob Hendrik, zn. van H. Harms en K. Swart, Oost haven J. 17 September: Andreas, zn. van M. J. A. Agterberg en H. C. De Wit Krugerlaan 213. GETROUWD: 18 September: H. van Waas en J. W. Annaars. OVERLEDEN: 17 Septemjter: Pe- tronella Martjna Kersbergen, geh. met G. Moleman, 55 j. TOT CLASSIFICATEUR VAN SLACHTVEE BENOEMD. De Nederlandsche Veehouderijcen trale heeft den heer C. Teekens O.zn, alhier, benoemd tot lid een er Commis sie belast met de classificatie van slachtvee op ontvangstplaatsen in Zuid Holland. VIJFTIG JAAR DE MENSCHEN BU DEN NEUS GEHAD. „Tja, dat zou ik heusch niet kunnen zeggen, want ik heb er zooveel by den neus gepakt" en de heer G. v. d. Berg, die morgen zijn vyftig-jarig jiffiBeum als zelfstandig kapper hoopt te her denken, strijkt zich in een nadenkend gebaar over het haar, als we bij een praatje in zijn salon aan de Kleiweg straat de vraag stellen hoeveel maai hij in zijn zoo langjarige uitoefening van zijn vak geschoren heeft. V en de winkels niet zijn verlicht, worden de straten somber en leeg. In de huizen, waarvan de ramen goed zijn ver- -dajsterii, brandt dan het lielit. In de gezellige sfeer yan .den huiseljjken kring lezen tallooze vaders en moeders' hun krant, de waarin zij, ieder voor zich en ook hurPkinderen van hun gading vinden. Dan gaat de krant vanTand tot hand. In die sfeer kan iedere winkelier en zakenman op rustige wijze tot zijn afnemers spreken. Dat is het juiste moment om hen opmerkzaam te maken op datgene wat hy hen heeft aan te bieden. Winkelier en zakenman, als de zon ondergaat; mogen de donkere winkels het publiek niet meer trekken. bestraalt dan Uwe aankondigingen in de Goudsche Qourant en brengt Uwe afnemers tot U. Zorg daarom, dat Uwe aankondigingen steeds in de Goudsche Courant verschijnen, die eiken avond onder duizenden pogen komt o G. v. d. BERG. „Vroeger schoor ik wel vijftig men schen op een dag, doch het aantal va rieerde in al die jaren sterk, vertelt hij. Als we het gemiddelde aantal ccheerbeurten op het stellig niet te hooge cijfer van honderd per week ste'len, dan is het een klein reken- kunstje te becijferen, dat de blijmoe dige jubilaris, die nog dageiyks met volle Ambitie het mes hanteert, in al dien tyd toch zeker een kwart mil- lioen maal het publiek in letterlijken zin bij den neus gehad heeft En dan het haarknippen nog. „Als jongen van tien jaar ging ik", verhaalt hij, „m'n broer in de Korte Groenendaal tusschen schooltyd al helpen met inzeepen, maar zet dat er maar niet in, want dat was stilletjes wnt voor je twaalfde mocht je toen niet werken. Op m'n twaalfde jaar héb ik een maand lang zelfstandig de zaak van mijn broer waargenomen. Toen ik vijftien was, ging ik als bediende naar Rotterdam om op mijn twintigste jaar voor me zelf in Gouda te beginnen, eerst óp de Lage Gouwe tegenover en daarop op SeHooge Gouwe naast de Lichtfabrieken. Na vijf jaar het be- drijf te hebben uitgeoefend, ging ik naar de Kleiwegstraat en daar zit ia nog". 4( De oude tijd. Uit-dgn ouden tyd weet de jubilaris veel te vertellen. Dat was werken in Rotterdam, 's Ochtends om half zeven ging de deur open en eerst 's nachts om één uur was het sluiten, waarna de boel nag opgeruimd moest worden om des morgens vroeg weet te begin nen. Dat waren dagen. Vrijdagsnachts kwam er van slapen heelemaal niets, want dan moest de étalage gedaan worden. Dat duurde wel tot zes uur, gtj-een half uur later stond de eerste w 19 Sept. 7 uur Daniël; Spreekbeurt Woudwyk. 19, Sept. 7.3# uur: Vrije Evangelisch* gemeente: Bybellezing en bidstond. 25 Sept. 8 uur Daniël: Cursus E.H.B O. 3# Sept. 11 uur: Kunstmin: Verkoop in* notaris J. van Kranenburg. 1 Oct. 8 uur Nieuwe Schouwburg: Op voering Gaslicht door Tooneelgroep Het Masker. APOTHEKERSDIENST.' Steeds geopend (des nachts allééi voor recepten): apotheek Teepf Gouwe 136. MORGEN. St. Catharina-gasthuis 9—4.39 uur; Uitreiking vleeschkaarten voor perso nen wier geslachtsnaam begint met een der letters U tot en met Z. Stadhuis, archief ingang voormalige Boterhal, 8.30—12.30 en 1.30—5.3p uur: Geldend maken distributie-stamkaai- ten ais identiteitsbewys voor perso- 'i nen wier geslachtsnaam begint met de letter B. VOOR VREEMDELINGEN. MORGEN. Politiebureau Markt 27, 104 uur: Aanvragen verblyfsvergunning voor vreemdelingen, die vóór 1 Maart 1838 hier té lande zijn gekomen en niet in het bezit zijn van een geldig paspoort, wier geslachtsnaam begint met een der letters K tot en met P. klant voor de deur. Des Zatefdags werd er tot drie uur gewerkt en dan was de zaak des Zondags weer van zeven kot een uur open. In dien tyd kostte liet scheren vyf cent en het haarsnyden een dubbeltje. „Maar dat lang geopend zyn is ge lukkig geweest en by toen vergeleken is de toestand veel verbeterd", consta teert de heer v. d. Berg, „doch aan den anderen kant is het vak er niet op vooruit gegaan, nu zooveel, menschen zich zelf scheren. Maar niettemin, ik mag tevreden zyn, want ik heb altijd m'n brood verdiend, 't Was wel wer ken, maar ik heb het steeds met veel plezier gedaan en sta nog met plezier in m'n zaak en wie een luchtig hart heeft, treurt niet", zegt de jubilaris. Dat het een leven van werken is ge weest, blijkt ook wel hieruit, dat hij dit -jaar voor het eerst eens met va- cantie is geweest. „Vyf dagen", ver telt hy, _jlf,,wist niet hoe ik het had „Kapper zyn is een mmi werk", zegt de in het vak vergrysdeVeteraan met enhousiasme. „Er zit ietsVirettigs in, als iemand met een baard otlange ha ren bij je komt en dan te zobgen, dat hij keurig de deur uitgaat. En dan, het is een levend vak, want je hebt met menschen te doen, je staat ge.^ heel in het leven." En midden in het leven en in zijn werk, staat hij nog, Gouda's oudste ac tieve kapper, by wien verschillende van zyn tegenwoordige collega's als jongeren in de leer zijn geweest. Al is er nu, doordat twee zoons in de zaak zyn, wat meer tijd om een pijpje te rooken een half onsje per dag, maar niets zeggen, het mag niet van den dokter met hart en ziel is de de heer v. d. Berg nog bij zijn werk en des pchtends als eerste present. Een opgewekt en vitaal mensch. Nog vele.jaren. Heden bestaat de Ambachtsschool van de Vereeniging „De Ambachts—- school voor Gouda en omstreken" der tig jaar. Het jubileum werd op den jaarlijk- schen promotiedag in Maart van dit jaar in den Nieuwen Schouwburg reeus gevierd. OPENING TOONEELSEIZOEN IN ONS GENOEGEN. Het tooneelseizoen van de sociëteit Ons Genoegen" wordt op Dinsdag I October geopend met een opvoering van „Gaslicht", een „Victorian" thril ler in drie bedryven, door Patrick Ha milton, te geven door de tooneelgroep „Het Masker" onder regie van Cruys Vqorbergh, die ook het stuk vertaal(£ heeft en voorts een der rollen spéélt De andere medewerkenden zyn Willy Haak, Ko Arnoldi, Lize Servaes en Lies de Wind. Voor de komende wintermaanden zyn in totaal zes tooneelvoorstellingen in het programma opgenomen, waar van Het Masker, Het Residentie Too- neel en Het Nederlandsch Tooneel er elk twee verzorgen. (Nadruk verboden.) Roman van RITZHANNS Bewerkt door E. KOK Hartmann slentert langzaam De zon werpt haar stralen over- di aarde en toovert op de wyde vlak' ran het meer een sprookje. Hel wit lichte?! de zwellende zeilen. De stoom- booten toetereh vroolyk en langs Hart mann Snellen de talryke luxe auto's, welke hun passagiers, ondanks het vergevorderde uur, naar de havens, het meer of het strand brengen. Kerel, Hartmann, wat doe Jy hier in Wannsee? - Met een nik blijft UK staan, hij liep juist zoo heerlijk te soezen, zoodat hy bij het geluid van de stem een beetje opschrok. Zijn kameraad uit de zeü- Club „Wannsee", Paul Roderich, staat «nor hem. UK begroet zijn kameraad harte lijk. - Ga je naar het clubhuis? vraagt hy, is er iets bizonders van avond? Roderich lacht. De kleine Téske heeft zich gisteren verloofd en nu is er voor de leden een extra bowlavond. Heb jy dan niets van Friedel Teske gehoord, verleden jaar winter waren jullie toch zoo vaak by elkaar. Hartmann zucht. Verleden jtrar winter was alles nog anders, dat-weet je immers Roderich. Ik schen de betrekking by fHer; aangenomen en sedert kdin ik éi T«iu welyks toe my met privé dingen4 be zig te houden. Ik wist niet eens, dat Friedel Teske zich verloofd had. Je bent een vreem'de kerel ge worden JUlf, waarom heb je die trekking aangenomen? Waarom houi e haar? Ulf kykt den ander met een eigen- aardigen blik aan alsof hy hem wilde «ragen of dat niet vanzelfsprekend was. Je weet zelf, dat ik my voor alles wat de eccnomie betreft interes seer. Toen Theo Hgrmstpch my, na myn afgelegd examen, aanbood zyn secretaris te worden, heb ik niet lang geaarzeld. Tenslotte is Hermsbach een van de flinkste en succesvolste groothandelaars, die wy hebben. Ik heb ontzettend veel in dit half jaar by hem geleerd. De betrekking, welke ik bü Theo Hermsbach heb, is een springplank en geloof maar dat ik deze zal'gebruiken. En je zuster, "lee gaat het haar? Sedert jy je niet meer bij ons op de club laat zien, - hoort men niets meer vgn haar. Lore heeft altijd nog dé betrek king by BrSginsky en Co. in de Mauer- straat. Zie je, dat is ook een reden, waarom ik die betrekking heb aange nomen, ondanks het vele tydroovende werk, dat.er aan verbonden is. Dat begrijp ik niet goed, ant- oordt Roderich verwonderd, wat, hhpit Lore er mee te maken? Roderich, wy kennen elkaar nu g genoeg. Je weet ond»r welke om standigheden wy leven. Het kostte moeder de grootste moeite mij myn studie te laten voltooien. Vaak heb ik gedacht, dat zy daarvoor van het geld, dat Lore verdiende gebruik maakte, echter niet, dat Lore nog lan- op een kantoor zit. Zij moet wel- 'ÏSra. trouwen, moeder worden en geluk kig* zyn. Zy moet dat, wat zy ver dient, kunnen sparen, zoodat zy niet met leege handen staat. Ik ben ouder dan "zij en voel my voor haar verant woordelijk, dat moet je begrypen. Roderich kijkt den ander niet aan. Hartmann is Waarlyk een ander mensch dan hy. Ploetert en tobt, om dat hy thuis een moeder en een zuster heeft zitten, die het nog eens goed moeten gaan in het leven. Hy, Paul Roderich. daarentegen, vergenoegt er zich mede het geld van zyn vader óp een aangename wyze te laten rollen. Het beetje werk, dat hy op het kan toor van zjjn yader doet, is niet noe menswaard. En wat doei je op dezen ni'oien -omeravond in Wann see? vraagt hy, al op het punt van afscheid te nemen. Ulf Hartmann lacht. Ik werk, Roderich. Mijn chef is op reis. Wy verwachten vanavond echter nog een belangryk gesprek uit het buitenland. Daarom móet ik zoolang in zyn villa gaan zitten, totdat de „telefoon schelt. Nu, veel 'plezier, wenscht Rode- jrich hem en voelt heelemaal niet, dat <Heze gedachtenloos uitgesproken wensch een weinig ironisch klinkt. Ulf kykt hem een beetje spottend na. Hy is ervan overtuigd, dat Rode rich niet veel idee omtrent zyn, Ulf's, aangelegenheden heeft. Hy werpt een blik op zyn horloge. Het is kwart ovef zes. Over een kwartier kon het gesprek komen, hy moest zich haas ten. Met vlugge stappen loopt hy door de Koningstraat. De villa van zyn chef lag in een stille zystraat. Karl Lieske, de oude tuinman wacht hem op" aan het tuinhek. Hij is de eenige, die op de groote villa aanwezig is. Nu, Lieske, begroet Ulf hem, het is hier een beetje eenzaam hé? Lieske,neemt zyn pyp uit zyn mond en schudt het hoofd. Men heeft zijn werk mijnhcer^de tuin moet onder houden worden en de kamers moeten ook een beurt hebben, andere vervuilt allés. De chef komt fWaarschynlijk overmorgen al terug, tpiske, hy heeft daar straks met my getelefoneerd. De oude Lieske kijkt -ilotseling op. Lieve d»ugd, overmorgen al, d m mag ik ine wel haasten en ik moet nog spuiten, alles moet in orde zyn als mynheer terug komt. Ulf knikt hem vriendelijk toe en springt dan de paar treden van de waranda op. Hy gaat een groote deur door en komt in de hall van het huis. OmjiiddelluK links, ligt »de biblio theek, welke voor het grootste gedeel te door een geweldige schrijftafel in genomen is. Op de schrijftafel staat, in een zware broyzen lijst, het portret van een vrouw. Ulf Hartmann is hier al vaak geweest, want het kwam heel dikwyls voor, dat hy na sluiting van het kant r hier nog met zyn chef doorwerkte. Het portret van de vrouw heeft hem telkens weet opnieuw ge troffen. Maar Theo Hermsbach is niet getrouwd en de foto toont ook geen gelijkenis met hem, dus een bloedver want, moeder of zuster, schynt het niet te zyn. Ulf had nooit iet» ge vraagd. Maar nu hy in den grooten schryftafelstoel gaat zitten, bekijkt hy opnieuw het portret. Het is alsof er een geheim achter zit. Hij legt sigaretten klaar, schuift een aschijakjCDy de'hand en zoekt dan in de /groote boekenkast naar een boek, j/iierby komt hij langs rie <ÉK>ote schuira<|jiren, welke de bjbliorneek van de wöonkamer scheiden. Hy schiiift de deuren «en eind van elkaar en ziet nu, fiat de tegenovr gelegen deur van de woonkamer in den ach tertuin uitkomt. Daar het in de biblio theek altijd feeri beetje donker is, doordat de zware gnrrtjinen zoowel, het geluid als het licht dempen, schuift hij'de deuren nog verder van elkaar. Zq<> heeft hij, van af zyn plaats, een blik in de huiskamer, waar de zonnestralen ongehinderd binnenvallen. Hy gaat weer achter de schryftafel zitten en wacht op de tele foon. Voor hem liggen verschillende vel len papier en potlooden, het zou kun nen zyn, dat hy tydens het gesprek enkele notities moet maken. By de gedachte aan dit gesprek moet hy lachen. Daar heeft een Amerikaan- sche firma voor het aanstaande Kerstfeest reeds nu by Theo Herms bach 100.000 kleine handventilatoren besteldz Technisch speelgoed, voor het doel nauwelijks te gebruiken. Hermsbach heeRt moeite gehad die dingen in Duitschland te krygen, ten slotte heeft hij een firma ge'wonde^ welke zich bezig houdt met reparaties en Ulf Hartmann kan de vertegen woordigers vyp de, Amerikaansche firma vanavond vertellen, dat Herms- b'ach de bestelling zal leveren. Het moeten wonderiyke menschen zyn, die Amerikanen, denkt Ulf, dat zy voor zulke dingen, welke meef speelgoed zyn dan waardevol, geld uitgeven. Als hij aan zulke dingen denkt, dringt zich telkens opnieuw een andere vraag aan hem op, namelijk dat hy het voornaamste voor zyn loopbaan mist: kennis van andere vol ken, hun land en hun mentaliteit. -jfeiJÜH'tl (Wo.et vervolgd.) m 1

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 3