SPOORWEGEN IN LONDEN AANGEVALLEN rttTULAND ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940 duitschland DE VERGELDING DUURT VOORT. Hevige branden in en om Londen. ENGELAND n Nauwere Angelsaksische samenwerking? BOMMEN OP HEIDEL- BERG. k Duitsche vliegers startten zich door spervuur van afweer heen Óok schade in Z.O.-Engeland NIEUWE EISCHEN VAN JAPAN INZAKE INDO-CHINA? Onderhandelingen tot dusver niet afgesloten. DE ZUIDELIJKE DOBROEDSJA. Bulgaarsche parlement bijeen. ruift su: Korte berichten. Japan en Amerika. f pk FRANKRIJK De kosten der bezetting. AMERIKA De Amerikaansche bewapening. Het frontberiebt het DNB luid de gisteren al* volgt: Dank zij de goede navigatie-instru- Btenlin .van de Duitache vliegtuigen "fconder. ook gisteren weer ondanks de lachte weersomstandigheden doeltzef- fende bomtreffler» geplaatst worden op militaire objecten «1 Londeri. Voor- ad werd geconstateerd, dat de eergis- tOri a ondernomen aanvallen op voor den Oorlog belangrijke installaties bij zonder sucesvoi geweest moeten zijd. Glooit branden in de Londensche «tadsw ijken Canningtown en Stock- well, alsmede ten Noorden en ten Oosten van de z.g. bocht van de Theems, waar weer nieuwe branden zijn ontstaan, viklen duidelijk waar te nemen. De veigeldingsaanvallen op Londen werden ook in den nacht van 19 op 20 September vastberaden voort gezet. Voor den oorlog en voor de oorlogseconomie belangrijke doelen zijn met bommen van alle kalibers be- gtookt, waardoor aanzienlijke brand haarden ontstonden. Buiten Londen werden industrieele- en wapenfabrie ken in midden- en Zuid-Engcland op nieuw met bommen bestookt. „MEIN KAMPT" IN TAL VAN TALEN UITGEGEVEN. Op een tentoonstelling, die op het «ogenblik »e Hamburg gehouden wordt, kan men een goed overzicht krijgen van de vertalingen die thans van Hitiers boek ..Mein Kampf' wor den uitgegeven. Behalve het Russisch zyil alle Europeesehe talen en dm* het Engclsch, Spaansch en Portu- geesch'dus ook de Amerikaaniche beschaafde talen als Chineesch en Japansch aanwezig: Voor het aantal der vertalingen kan nauwelijks een cijfer genoemd wor den. daar er voortdurend nieuwe ver talingen, dikwijls in- talen van zeer afgelegen gebieden,bilkomen. Even zoo kan de grdotte der oplage met meer dan 8 millioen- exemplaren slechts bij benadering worden aange geven. Men kan echter wel zonder overdrijving zeggen, dat „Mein Kampf' na den By bel hot meest ver spreide boek -tpr wereld is. De be langstelling in het buitenland is nog onverminderd, zooals b.v. blijkt uit het feit, dal zooeven de 12e druk van de Deensche vertaling is verschenen. De Chineesche uitgave heeft den der den druk bereikt. Voor de 'Angelsak sisch landen bestaat een Engelsche en een Amerikaansche vertaling en hel interessante is, dat/ deze verschillende titels dragen. „Mji_ struggle" is de Engelsche titel en „My battle" de Amerikaansche. In Duitschland is het boek dit jaar ook als „Feldpostaus- gabe" verschenen. ARBEIDERSWIJK GETROFFEN. Vier dooden. verscheidene GEWONDEN. Engelsche vliegers hebben in den nacht op Vrijdag in het gebied der stad Heidelberg opnieuw op woon wijken bommen neergeworpen. In Heidelberg zijn wijd en zijd geen militaire doelen te vinden. De stad is in de wereld bekend als plaats deA wetenschap en van his torische herinneringen. Daarom is het Duitsjhe volk. uver het bericht, dat Engelsche vliegers op de stad bom men hebben geworpen, waarbij voor- name%k de arbeiderswijk van Hei delberg, Pfaffengrund, zwaar getrof fen werd, zeer verbolgen. Een van de arbeiderswoningen werd totaal ver nield^ Van het hierin wonende gezin werden de kostwinner, alsmede doch ter en zoon gedood. Andere brisantbommen, die in dc naaste omgeving van Heidelberg wer den neergeworpen, doodden een kind Van veertien jaar en veroorzaakten bij verscheidene personen zwaiAverwon- dingen. Verder wierpen Engelsche Vliegers talrijke bommen in de on middellijke omgeving van het kasteel bij Bruchsal. Nadere bijzonderheden. Omtrent de Engelsche luchtaanval len op niet militaire doelen van de internationaal bekerde universiteits- «tad Heidelberg alsmede op Bruchsal verneemt het D.N.B. nader van oog getuigen. dat de Britsche vlieger in den maanverlichten nacht meermalen in scheervlucht over de Heidelberger arbeiderswijk Praffengrund vloog en daahi.i auideiiik moet hebben gezien, dat hier sprake was van een aantal kleine woonhuizen. Desondanks daal de de vlieger plotseling Jager er wierp toen vlak achter elkaar zeven bommen uit. Een der huizen werd door een bom getroffen, 1 waarbij een gemeente arbeider en zijn beide kinder t om het leven kwamen Andere huizen werden door bomsplinters en door luchtdruk aanzienlijk beschadigd. Ook in de kleine stad Buehssl in Baden werden de bommen bij helderen maneschijn in scheervlucht op een dichtbevolkte woonwijk die precies tussehen de stadskerk en het zieken huis ligt, geworpen. Tot in den verren omtrek van de plaats r, waar de bom-" men terecht gekomen zijn. bevindt »jeh geen enkel militair doel, fabrieks- Tebouw of spoorwegemplacement. Door het bombardement werden ook Hier vrijwel uitsluitend menschen uit mipder welgestelde kringen getrof fen en van hun onderdak beroofd. Zoo viel een bom in een huisje van een verdieping, dat evenals het huis er naast, ^instortte. Door een andere Hom werden twee meisjes bedolven, waarvan er een om bet leven kwam. Twee huizen verder werd een acht jarige jongen door bomsplinters levens gevaarlijk gewond, Ook het his torische slot van Bruchsal, het be roemde rococo-txiuwwerk vim de vroegere vorstbisschoppen van Spiers, weird bij den Britschen 1 luchtaanval zeer ernstig beschadigd. Een bom ont plofte op het trottoir, vlak voor het 'ot en veroorzaakte- aanzienlijk^ Hade aan een vleugel van het ge- OFFICIEEL BONDGENOOTSCHAP ECHTER NIET OVERWOGEN. De New York Time? beweert in een bericht uit Washington, dat de ihans door den minister van Buitenland sche Zaken, Cordell Huil, den Britschen ambassadeur. Lord Lothian, en den Australischen gezant, Casey gevoerde oesprekingen een nauwere samenwer king tussehen de Engelsch sprekende landen over de geheele wereld betref fen, inzonderheid ten aan&en van het gemeenschappelijk gebruik van hun lucht- en vlootsteunpunten. Volgens diplomatieke,kringen wordt een offi cieel bondgenootschap voor het oogen- blik weliswaar niet overwogen, wel echter de inlijving van Zuidafrikaan- sche, Australische en Nieuwzeeland- sche stéunpunten bij 'het verdedigings stelsel van hA Amerikaansche vaste land. J De Ne w York T ime,s brengt dit geheele pian in verband met het vraagstuk van het Verre Oosten, dat door den terugtocht der Engelschen op het front m de Middellandsche Zee en op net eigen eiland aanzienlijk ver scherpt is en dat aan verschillende zij den den wensch heeft doen ontstaan naar aanwezigheid va de Amerikaan sche vloot te Singapore. De gemeen schappelijke beheersching van de steunpunten in de geheele wereld wordt volgens het blad ook óverwogen voor het geval, dat Engeland ineen stort en de Britsche vloot overeen komstig de belofte van Churchill vluehthavefts aan de overzijde op zoekt. Verklaring van Cordell Huil. Ten aanzien van de in de Ameri kaansche dagbladen .uitgesproken ver moedens betreffende voortdurende besprekingen tussch.T Cordell Huil, den Engelschen ambassadeur Lothian CORDELLi HULL en den Australisch»!! gezant, heeft Huil verklaard, dat hnen bij deze be sprekingen alle internationale pro blemen behandelde voor zoo ver de drie landen daarbij betrokken zijn. Hij legde er den nadruk op, dat men tot dusverre nog niet was overgegaan tot formeele onderhandelingen. Huil gaf toe, dat de kwestie van het gebruik van het vlootsteunpuntSingapore door "de Amerikaansche vloot bij de besprekingen te berde is gebracht KONVOOI UIT GIBRALTAR Uit Algeciras wordt gemeld, dat Donderdag een uit 29 koopvaardij schepen waaronder vijf tankschepen bestaand konvooi v. Gibraltar in de richting van den Atlantischen Oceaan te vertrokken. Het konvooi werd door drie torpedoj'agers en een verkennings vliegtuig vergezeld. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben gisterochtend de verkeers- installaties van de Southern Rail way In Londen tnsschen de New Cross Gathe, South Bermondsey en Queen Road stations aangevallen. Talrijke treffers konden worden waargenomen. Hierbij kwam het' tot verscheidene luchtgevechten, in het verloop waarvan, volgens tot dusver ontvangen berichten, zes Britsche vliegtuigen zijn neerge schoten. Over de luchtgevechten in het gebied boven Londen, in het verloop waarvan het gebied even ten Westen van de groote bocht in de Theems succesvol met bommen werd bestookt, verneemt het D.N.B. nog, datihet den Duitschen begeleidenden jagers is gelukt, twaalf Britsche vliegtuigen neer te schieten. Een eigen vliegtuig is tot dusverre nog niet teruggekeerd. Voorsteden trilden op grondvesten. og nooit te voren, aldus schrijft tie •respondent van Stockholms Tidningen, zijn de Duitsche vlieg tuigen zoo ver boven het centrum van Londen doorgedrongen. Steeds weer opnieuw stortten de vliegers zich door het spervuur van den afweer heen tot op de daken der huizen. Reeds voor middernacht hoorde men ontploffing na ontploffing van bommen van ieder kaliber. De voorsteden in het Noorden, Zuiden en Westen trilden urenlang op haar grondvesten als gevolg van de ontploffingen. Het was alsof boven ons een orkaan woedde. Niet alléén t kwam er geen einde aan het ontploffen j der bommen, doch ook het dreunen van het afweergeschut en het gieren van de neervallende bommen hield niet op. Piccadilly Circus was eergisteren gesloten, omdat door bomontploffingen in de omligende straten groote stukken muur op het ópen plein waren neerge komen. Ook boven Z.O. Engeland actief. fgisterochtend vroeg zijn talrijke maties vijandelijke vliegtuigen in richting van Londen over de kust 1 Kent gevlogen, aldus Reuter. Er bevond zich een groot aantal bommen werpers onder, dat door talrijke jagers werden begeleid. Uit de ontvangen berichten blijkt, dat de Duitsche luchtmacht niet slechts boven Londen, doch ook boven andere deelen des lands en wel hoVtfd- zakelijk boven Z.O. Engeland actief is geweest. In eqn stad in het Z.O. werd door vijf brisantbommen aanzienlijke schade veroorzaakt. De Amerikaansche torpedo jagers. Volgens een mededeeling van den Amerikaanschen minister van Marine zijn zes van de onlangs in Canada aan gekomen oude Amerikaansche torpedo jagers by de Canadeesche vloot inge deeld. Engelsche scheepsverliezen. Naar in scheepvaartkringen te New York verklaard wordt, is tijdens den oorlog in Noorwegen ook het Britsche luxeschip Georgic, een 27.759 b.r.t. metende mailboot van de Cunard- White Star, door Duitsche vliegers zwaar beschadigd. Voorts is nog een passagiersschip van dezelfde lijn, de Franconia (21.157 b.r.t.) door vliegtuig bommen getroffen. Beide schepen zijn er echter in geslaagd, een haven te bereiken om gerepareerd te worden. Op het oogenblik liggen zij nog in het dok. Tevens wordt te New York medege deeld, dat het onder Panameesche vlag viirende tankschip Eeme (3.139 b.r.t.) na het vertrek uit Haifa in de Middel landsche Zee verloren gegaan is. Blijk baar is het schip door een Italiagnsche duikboot getorpedeerd. Er is geen be richt ontvangen, dalfcopvarenden van dit schip zijn geredw AZIË *De Fransehe Iminister van Buiten- iandsche Zaken, Baudoin, heeft vol gens Amerikaansc/ie berichten uit Vichy" in zijn reeds gemelde rede voor de Amerikaansche Journalisten in de American Club de eischen van Thai land ten aan ziek van Indo-China be handeld en verklaard, dat de Fransehe regeering zich genoodzaakt gezien heeft de door Thailand op het laatste oogen blik ingediende eisehen af te wijzen. De Fransehe regeering heeft er tij dens den Fransch-Japansche onder handelingen op gestaan, dat de Fran sehe souvereiniteit gerespecteerd zou worden. Deze onderhandelingen zijn den 13en Juni j.l. begonnen, op den zelfden dag, waarop generaal Weygand te Mont Richard aan de Fransehe re geering verklaarde, dat het noodig was een wapen stilstand te vragen. De Fransime minister van Buiten- landsche Zakgp wees met fiadruk op het feit, dat Frankrijk bereid is met Japan een militaire, politieke en eco nomische overeenkomst, te .sluiten, die rekening zal houden met de voor rechten, welke door dit land verlangd worden. v Baudoin zei daaropj dat Japan als groote mogendheid in ihet Verre Oos ten bppaalde voorrechten opeischt. De gerechtvaardigheid hiervan wordt er kend door de Fransehe regeering, die thans een realistische politiek voert. Frankrijk onderhandelt met Japan op den grondslag van den wensch van Tokio, die betrekking heeft op het transport van Japansche troepen over Jfcidochineesch gebied. Baudoin verzekerde, dat de^e onder handelingen nooit afgebroken waren, nog steeds voortduurden en dat men hoopte weldra tot een militaire, poli tieke en economische overeenkomst te geraken. Overeenkomst gesloten? Volgens in Vichy ontvangen berich ten uit Saigoen hebben de onderhan delingen, die gevoerd worden tussehen den Franschen- gouverneur-generaal en een Japansche delegatie iif Hanoi :eleid tot het sluiten van een overeen komst inzake Indo-iChina. In goedingeliehte Fransehe kringen kon hiervan echter geen bevestiging worden verkregen. Men acht dit be- ichf echter zeer waarschijnlijk, daar de onderf andelingen zich in de afge- ioopen dagen op bevredigende wijze hebben omwikkeld. BALKAN ONUITSPREKELIJKE DANK AAN DE SPILMOGENDHEDEN. De buitengewone zitting van Het Bulgaarsche parlement is gistermiddag geopend. Als epnige spreker voerde de voorzitter van de Kamer, Logofetofl, het woord.» Hij drukte-er namens het Huis zijn blijdschap over uit, dat dank zij de politiek - an koning Boris en van de regeering bet vraagstuk der Do broedsja is opgelost. Bulgarije was echter ook verheugd er over, dat twee groote staatslieden, de Führer en de Duce, niet alleen ten volle begrip had den getoond voor den nood van het Bulgaarsche volk, doch ook metterdaad voor de verwezenlijking van de Bul gaarsche wenschen hadden gezorgd. Het Bulgaarsche volk voelde zich der halve jegens de groote volken Duitsch land en Italië, hun leiders en-hun mi nisters van Buitenlandsche Zaken tot onuitsprekelijken dank verplicht. Toe 1 Logofe'teff uiting 'gaf aan de dankbaarheid van het Bulgaarsche volk jegen3 den Führer en den Duce stonden alle aanwezigen op en braken ovaties los voor dén Führer, den Duce, den Duitschen minister van'Buiten landsche Zakeij, von Ribbentrop, en zijn Ilaliaanschen ambtgenoot, Ciano, en voor de gezanten van Duitschland en Italië. De bezetting van de Zuidelijke Dobroedsja.. De Bulgaarsche troepen, die de Zin delijke Dobroedsja binnen zullen mar- cheeren, hebben hun posten langs de oudeg rens betrokken. Voor een soe pel verloop van de bezetting is de Zuidriijke Dobroedsja verdeeld in vier zónes, welke de troepen achtereenvol gens zullen binnenmarcheeren. De be zetting van de eerste zóne, waarin de steden Baltsjik en Tutrakan liggen, begon vanoehtedd vroeg om negen uur en zou om 14 uur beëindigd zijn. De termijnen voor de bezetting van de drie volgende zónes zullen nog precies worden vastgesteld. Telkens zal ech ter op één dag slechts één zóne bezet worden. In de tweede zóne ligt de grootste stad der Dobroedsja, Sobritsj. dat het bestuurscentrum der provincie en zetel van den gouverneur-generaal zal zijn. De Bulgaarsche opmarsch. Generaal Popoff, de gouverneur- generaa] van het Zuiden der Dobroed sja heeft den datum bekend gemaakt voor den opmarsch der Bulgaarsche troepen in de nieuwe provincies.. De opmarsch zal tegelijkertijd op acht grenspunten geschieden. Zes regimen ten infanterie en vier regimenten ca- vallerie staan daartoe op vredessterkte gereed. De bezetting van de eerste zóne begin, zooals is geméld, op 21 September. De tweede zóne omvat de, stad Dobrïtsj en Kawarna, welker bezetting op 25 September zal geschie den. Op 28 September zal de derde zóne en op 8 October de vierde zppe worden bezet. De laatste étappe om^at^ de steden Silistra en Kassim. De Büï: gaarsche troepen worden op hun toch naar de grens overal door de be-» volklng met bloemen ontvangen. Déze marsch naar de grens was vo'or troe pen en bevolking een nationale dag van vreugde. Onmiddellijk na de bezetting van het Zuiden der Dobroedsja zullen pp 3 October in alle garnizoenen parades worden gehouden, die hun hoogtepunt zullen vinden in Dobritsj, dat door het koninklijke garderegiment cavalle- rie wordt bezet. Denzelfden dag wordt bij de te houden parade ook koning Boris III verwacht. BELGIË LEENING VAN ""IE MILLIARD. Ter beveiliging van de financierde positie en ter vermijding van alle ge varen weike uit een tekort zouden kunnen voortvloeien/zal als gedeelte lijke vereffening van de zwevende schuld welke de laatste maanden ont staan is een eonsolideeringsleenii.g met een looptijd van tien jaren ten bedrage van drie milliard francs wor den uitgegev egevan. MINISTER SUNER TE BRUSSEL. De Spaanse' ninister«van Binnen- landsehe Zaken Serrano Suner is gis teren uit Berlijn in Brussel aangeko men. Op het station werd juj door de» piaatselijken -mandan' van Brus sel, kapitein Froiherr von Edelsheim en door den ambassade-raad von Bar- gen ontvangen. militaire bevelheb ber in België en Noord-Frankrijk ge neraal von Falkenhausen hield giste ren ter eere van den hoogen gast een receptie. Vaóuit Brussel onderneemt Suner een tocht door het bezette ge bied. Een geweldige brand heeft in een verffabriek te Stockholm groote ver nielingen aangericht. Men raamt de door de brand aangerichte schade op meer dan een half millioen kronen. In bevoegde Fransehe kringen wordt, naar in Vichy verluidt, de uit Austra lische en Amerikaansche bronnen ko mende bewering tegengesproken, dat Fransch Nieuw-Caledonie met de Fransehe regeering te Vichy gebroken zou hebben. Nieuwe Japansche eischen. De Japansche missie in Hanoi heeft, volgens berichten uit Indo-China gis teren nieuwe eischen ingediend, waar- an de termijn Zaterdag afloopt, aldus een later bericht. Zonder de bijzonderheden der nieuwe eischen te publiceeren, wordt in een officieR Fransch communiqué uit Hanoi verklaard, dat de onderhan delingen in een moeilijk stadium zijn gekomen. Tevens wordt bevestigd, ddt de ónderhandelingen tot dusverre/nog met zijn afgebroken. Japansche militaire kringgh geven eveneens ti e, dat eischen zijn gesteld, doch dat het verloop der onderhande- ngen tot dusverre niet een conclusie wettig; ais zou een verscherping in de Fransch-Japansche betrekkingen aan staande zijn. Japansche eischen gaan uit boven tevoren getroffen regeling. De mededeelingen volgens welke de onderhandelingen tussehen den gou verneur-generaal van Indo-China en een Japansche delegatie in Hanoi ge leid hebben tot het sluiten van .een overeenkomst over Indochina, worden tot dusverre in het Fransehe minis terie van Buitenlandsche Zaken niét bevestigd. In welingelichte kringen van Vichy legt men ér den nadruk op, dat de Japansche en ook de Franschp regeering belang hebben bij bespoedi ging der onderhandelingen. Men laat echter doorschemeren, dat er in zoo) verre moeilijkheden zijn opgedoken) dat de door Japan in Hanoi naar voren! gebrachte eischen uitgaan boven de tevoren in Tokio getroffen princi- pieeie regeling. BETREKKINGEN SLECHTER GEWORDEN. De Japansch-Amerikaansche be- trekkingen zijn den lèatsten tijd slech ter geworden, zoo schrijft de T s j o e- ga Sjogyo Sjimpo. Het blad meent, dat deze ontwikkeling bespoe- iigd is door den voortgang van de f pansche politiek het Zuiden en an den oorlog in Europa. Maar deze scanning tussehen de V.S. en Japan stamt niet uit den laatsten tijd, doch dateert van het conflict om Mandsjoe- rijè. Dat tot dusver een botsing ver meden ken worden, is hoofdzakelijk een gevolg van de terughoude de, ne gatieve bjjitenlandsche politiek van Japan. Doch thans heeft de interna tionale situatie van beide mogendhe- den zich totaal gewijzigd. Japan m»aW zich steeds meer los van de democrats! sche staten. In de democratische sla», orde is Frankrijk reeds te grond JL gaan en Engeland strat op den tw»T sprong tussehen leven en dood Een halfslachtige politiek is dérhaïve niet meet; mogelijk. Het dreigende geha,T van de V.S. kan Japan niet van de wk, brengen. Een duidelijke aanwijting voor de richting van de Japansche po. litiek vormt het feit, dat Konoye g*. sproken heeft over ernstige tijden dl. komen. LEUGENACHTIGE BRITSCHE BEWERINGGEN Ofschoon in het tussehen Duitsch. land en Frankrijk gesloten wapensti]" standsverdrag uitdrukkelijk bepaald is, dat de kosten van onderhoud voor de in Frankrijk gestationnëerde bezet tingstroepen, overeenkomstig het vol kenrecht, door Frankrijk moeten wor den gedragen, trachten de Londensche propagandabureaux en db voor hun rekening werkende Joden en emigran- ten uit dit feit hun schaamtelooze be weringen over uitzuiging van Frank rijk door Duitschland te putten. Ten aanzien van deze leugens en ver draaiingen kan echter vastgesteld wor. den, dat de thans op te brengen be^ zettingskosten nog niet eens op de helft komen van het bedrag, dat Frankrijk voor de nederlaag voor zijn leger heeft uitgegeven. Bovendien kan Frankrijk, in tegenstelling met de Brit. sche beweringen, de kosten der be zetting voldoen in Reichskreditkassen- scheine, en van niet minder belang is het feit, dat de door Frankrijk te Ver richten betalingen in de circulaire van het Fransehe economische leven blij ven, daar zij uitsluitend gebruikt wor. den ter bestrijding van de kosten van onderhoud der Duitsche bezettings troepen. terwijl, naar men weet, de Westelijke mogendheden 'ha den wereldoorlog het Duitsche volk en het Duitsche bedrijfsleven veel hoogere milliardenbedragen hebben afgeperst en ontnomen. Het is een bepaald gro teske leugen, wannéér de Londensche propagandabureaux thans beweren, dat Duitschland na den wereldoorlog in financieel opzicht zeer netjes be handeld is en in totaal slechts 17 mil liard mark aan herstelbetalingen heb- ben moeten opbrengen. In werkelijk- heid heeft Duitschland niet minder dan 67.5 milliard mark als herstel betalingen aan de Westelijke mogend heden moeten afdragen. GUY LA CHAMBRE GEARRESTEERD. De vroegere Fransehe minister van Luchtvaart, Guy la Chamhre. is, van uit Spanje kötnend. aan de Fransehe grens bij ï'erthus aangekomen en heeft zich ier beschikking gesteld van de Fransehe' autoriteiten. Guy la Chëmbre, tegen" wien. zooals bekend, <pfor den advocaat-generaal bij het opperste gerechtshof in Riom, een beitel tot arrestatie was uitgevaar- digdi is gearresteerd. De ex-minister yós vergezeld van zijn vrouw. TEVREDENHEID VAN ROOSEVELT Na bezichtiging van de marinewerf te Philadelphia heeft Roosevelt tegen over de pers uiting gegeven aan zijn tevredenheid over het tempo der be wapening. In een jaar tijds is het aan*1 tal arbeiders op de marinewerf van 8000 tot 19.000 gestegen. Roosevelt be schouwt dit als een gevolg van de in September j.l. door hem gegeven op dracht, 30 torpedojagers uit den we reldoorlog weer bedrijfsklaar te ma ken. Aan de moderniseering van de laatste groep dezer torpedojagers en van een groep oude duikbooten wordt, naar Roosevelt voorts verklaarde, thans gewerkt. De torpedojagers vor men eern .deel van de vijftig schepen, die aan Engeland geleverd Worden in ruil voor de marinebases. BOUW VAN KAZERNES IN VS... De bondssenaat heeft gisteren een crediet van 228 millioen dollar goed gekeurd voor den bouw van kazernes enz» liet desbetreffende wetsontwerp, dat reeds eergisteren door het Huis vam. Afgevaardigden was aangeno men, is thans aan Roosevelt ter onder- 1 eek erring voorgelegd. ^FRIKA EPIDEMIEËN IN EGYPTE. In de door de geëvacueerde bevol king van Aiexandrië overvolle dorpen in het achterland van de Egyptische havenstad zijn epidemieën uitgebroken. Het besmettingsgevaar is nog toege nomen door den ellendigen toestand, waarin de vluchtelingen zich bevinden. De meesten hebben nog steeds geen onderkomen gevonden en sleepen zich van het eene dorp. naar het andere. Het luchtverdedigingscomité van Aiexandrië ontvngt dagelijks heftige eischen voor het terugbrengen van vluchtelingen naar hun geboortestad. Ben aantal geëvacueerde personen i* in het geheim weer naar Alexandrie teruggekeerd, waar zij hun woningen niet meer konden bc' "ekken, daar hun stadswijk door de militaire autoriteiten tot „gevarenzone" was verklaard. t

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2