r expositie Dohh ALLE SPOREN LEIDEN NAAR ULF m ROODE STER 2£. STADSNIEUWS V Modelwasscherij imann t AT O AAR ANNEER L. N. Poldervaart BLAD ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940 sr G. d. Berg in de bloemetje» gezet. bteljjkk belangstelling BU GOUDEN KAPPERS JUBILEUM. Uil vroeger tijden. Bedrljfswater zoo zacht als regenwater Graaf Floriiweg 113, Gouda Ttlefoon 2084 a 2632 8 Wijziging werktijden by bedrijven." Loop der bevolking. DE BIOSCOPEN. Schouwburg Bioscoop. Predikbeurten. Distributiedata. FEUILLETON. 1 Bloemen tierden de toonbank, het iet en de salon van de zaak in de iiwegsti.ilt en al die twintig „fraaie emstukken waren uitingen van sym- hie voor den heer G. v. d. Berg, die zijn 50-jarig jubileum als herdacht. 'kïen heeft dezen dag voor den popu- r. jubilaris tot een waar feest ge kt. Van alle kanten kwam men Hartelijk gelukwenschen en then dag heerschtè er in de zaal gezellige drukte. De voorzitter en etaria van de afdeeling Gouda van Nederlandschen Kappersbond, de j gieren J, Keij en M. W. van Kossum i kwamen hun bijna 25-jarig lid een I yoemenhulde brengen, de bewoners I van de Kleiwegstraat zonden mooie bloemen en dan was er ook een zeer •waardeerde bloemenattentie van den keer Bron, den oudsten klant, die, toen heer v. d. Berg vijftig jaar geleden begon, hem' als kapper koos en nog Steeds door hem geschoren wordt. De overige klanten toonden eveneens hun belangstelling, verschillenden zonden I persoonlijk bloemen en als gezamenlijk geschenk hebben zij den jubilaris pn®4 ten grooten fruitmand verrast. De heer G. D. Heij, bij wien de kin- gerenop school zijn geweest, bracht óok een bezoek. De kinderen, familie- j leden, kennissen, vroegere bedienden en leerlingen en fifma's, allen kwamen gen "heer v. d. Berg de hand drukken IC hadden voor een of ander blijk van lympathie gezorgd. Een taart en fruit behoorden mede tot de geschenken. Ook het gemeentebestuur zond, in gen harteiijken brief, gelukwenschen. fan het Leger des Heils, waarvan de jubilaris lid is, was er eveneens veel belangstelling. Majoor van Veen en luitenante Visser, de bevelvoerende I 'Officieren te dezer stede, en anderen kwamen complimenteeren en voorts was er een stoffelijk blijk van mede leven van het Leger des Heils. 1 Al met al is het voor den heer v. d. Berg een blijde dag geweest. DE „GOUDSCHE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. Ingetrokken is de benoeming van J. D. van der Waals tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Gouda; en tot leeraar bij die inrigting benoemd K. Mars, laatstelijk onderwijzer te Utrecht 55 JAAB GELEDEN. Van de bij de te dezer stede in 't Verkooplokaal van het Café Het Schaakbord ten overstaan van. mr. I. Molenaar, notaris te Waddinxveen, voor aftraak verkochte oude R. K. kerk van Reeuwijk, in Randenburg, met toren, pastorie, schuur enz. is iper geworden C. v. d. Berg te Bos- ip voor f 3955. 25 JAAR fbELEDEN. Uit Ou4ewater: In den loop der maand October zal in deze gemeente onder deskundige leiding een gas-ten- toonstéRing worden gehouden. Deze demonstratie zal bij wijze van propa ganda inzonderheid gehouden worden met het oog op het aansluiten der ge meenten Benschop. Polbroek, Hoen- koop, Snelrewaard, Hekendorp en Har- melen aan de gasfabriek dezer ge meente. Naar we vernemen zijn de raden der genoemde gemeenten over het algemeen wel genegen tot de aan sluiting. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Gouda en omstreken ont ving Van de Nederlandsche Spoor wegen een schrijven van den volgen den inhoud: „In den komenden winter is het waarschijnlijk, dat in verband met de i verduisteringsmaatregelen de werk tijden op vele kantoren en fabrieken worden gewijzigd. Aangezien wij gaarne zoo, mogelijk pet eventueele wenschen zonden wil- én rekening houden, zullen wij het j op prijs stellen, indien U ons eenigs rins spoedig mededeeling zoudt willen doen van gewijzigde werktijden en de I Mar Uwe meening daaruit voort vloeiende noodige .wijzigingen in de dienstregeling". Belanghebbenden wordt verzocht I tventueele wenschen terzake aan de Kamer kenbaar te maken, teneinde de Nederlandsche Spoorwegen daarmede in kennis te kunnen stellen. EXAMEN WISKUNDE L. O. Te 's Gravenhage is geslaagd voor bet examen wiskunde 1, o. de heer W. A G. Straver, alhier. DOOR VALLEND STUK IJZER GETROFFEN. Bij het werk voor de nieuwe „Bijen korf" te Rotterdam is de 26-jarige op perman J. Rapis uit Gouda door een vallend stuk ijzer getroffen. Met in wendige kneuzingen is hij opgenomen in het bij dé Parksluizen liggende hos pitaalschip. GEVESTIGDEN. A. J. P, Gerpot, bezorger, van Rotter dam, Ged. Botersloot 55 a, in Rozen- daal 19; J. Hakkema, kantoorbediende, van Hillegersberg, Anjelierstraat 16 a, in Fluw.singel 33; A. Pols, van Zeven huizen, Breedeweg 2, in Westhaven 36; P. M. Verlaan, van Vlissingen, C. Bus- kenstraat 42, in Gouwe 101; C. A. M. Alkema, van Noordwijk, A, Zeeweg 73, in Graaf Florisweg 113 a; J. C. v. d. Hoek, van Krimpen a/d. Lek, Buiten weg 23, in Burgemeester Martenssingel 66; P. F. Calers, fabrieksarbeider, van Weert, Hushoven 33, in Staringstraat 2; G, Szabo, bedrijfschef, van Rotterdam, Lieve Versöhuierstraat 71 a, in Prins Mauritzstraat 6; B. C. M. de Planqué, van Apeldoorn, Jachtlaan 100, in West haven 53; N. de Wit, koopman, van Gornichem, Nieuwstad 17, in Nieuwe- haven 78; J. Gravendeel, van Putters- hoek, Schouteneinde 13, naar Gouwe 197; J. J. Strötbaum, bankbediende, van Rotterdam, Nayanderstraat 7 a, in Gr. Beatrixstraat 8; J. C. Muijlwijk. instr.- ntsker, van Ginneken c.a„ v. Duive- voordestraat 22, in Burgvlietkade 32; C. Zonneveld, autohandelaar, van Rot terdam, Vlietlaah 23 a, in J.v. Hennesse- plein 22bov.; Ph. Breukhoven, reiziger, vanRotterdam, Schiebroekschestraat '14, in Kattensingel 95 bov.; G. H. Roe- lofs, van Rotterdam, Oostmaaslaan 191, in Groeneweg 29; Jan H. Luijerink, tuinder, van Rheden (Velp), IJssel- straat 28, in Kleiweg 38; C. H. Tamse, wed. Buising, van Reeuwijk, Weth. Ven te weg H 143, in Sophiastraat 46; M. M. Janssen, van Wassenaar, Paper- weg 2, in Bleekerssingel 27; A. Yedema, dienstbode, van Bolsward, Cnossenlaan 33, in Gouwe 39; M. F. Straatman, bedr.leider, van Rotterdam, Heemraad singel 251, in v. Itersonlaan 13; F. M. M. Verzjjl, van Zwolle, Harm. Smeenge- kade 20, in K. Tiendeweg 1; J. J. Belt, van Rotterdam, Beukelsdijk 120 b, in v. Itersonlaan 13; J. G. Bieshaar, huis knecht, van Wassenaar, Klein Hoef ijzerlaan 1, in Graaf Florisweg 101; G. W. Blqm, pastoor, van Katwijk, Overrijn 7. naar Gouwe 39; M. A. Mole- r nieuwste modellen voor het a.s. seizoen v¥ OUL O 3016 100 naar, leerl.verpleegster, van Rotterdam, CooTsingel 117, in Krugerlaan 130; H. W. Tamse, geh.m, Poulain, van Rot terdam, Eendrachtweg 32 b, in Veer- stal 2; H. v. Roon, dienstbode* van Reeuwijk, Reewal D 61, in Markt 22; H. Camera, waterb.opz., van Deventer, J. F. Sweelinckstraat 6, in Karmemelk- sloot 140; M. Frank, van Amsterdam, Weesperzijde 611; in Oosthaven 31; J. Vreeke, com. N.S., van Rotterdam, Oostzeedijk 144 b, in Crabethstraat 20; J. J. Mooten, uitvoerder, van Rotter dam, woonschip „Marieke", in Goej. dijk 33 ben.; P. U. Weber, kant.bed., van Rotterdam, Hooidrift 150 a, in Burgvlietkade 44; A. -Schot kamp, dienstbode, van Haarlem, Hazepaters- laan'-£4, in Tollensstraat 66. VERTROKKEN. A. J, M. van Loon, van Graaf Floris weg 28 d, naar Zwammèrdam, Over tocht C 46; G. de Jong, van Staring straat 30, naar Nieuwer-Amstel, Oude- kerkerlaan; P. Berkhout, van Emma- straat 8, naar Amersfoort, Nijverheid straat 49; F. Chr. Lamrak, yan Kruger laan 179, naar Zuilen, Amsterdamsche Straatweg 583 bis; Th. C. A. v. Ruiten, van Turfmarkt 117, naar. Katwijk, Overrijn 7; F. A. Prujjmboom, van Oosthaven 53, naar Nijmegen, Berg en Dalscheweg 81; G. Ass'ink, van Eerste Kade 59, naar Hilversum, Prof. Koch- straat 65; J. M. Hoonhout, van Dé la Reijlaan 15, naar Heemstede, Sem. Hageveld; G. 'Rietveld, geb. Benschop, van Eerste Kade 59, naar Hilversum, Prof. KocHstrhat 65; J. N. A. C. Lafejier, van Stoofsteeg 12, naar Heemstede, Sem. Hageveld; M. A. L. Kroeders, van ikange Tiendeweg 64, naar Heemstede, Sten, Hageveld; A. Steensma, van Fltnveelensingei 36, naar Deven ter, Djeperveenscheweg 103; N. A. van den Briek, van Tollensstraat 49, naar Gouderak, B 251; G. Elffers, van Gravin Beatrixstraat 5, naar Rot terdam; Willem Buijtenweckstraat 156; C, de Vos, van A. G. de Vrijestraat 18, naar Dordrecht, Groenmarkt 56rood; J. Baggerman, van Graaf Florisweg 15, naar 's-Gravenhage, Hazelaarstraat 10; M. M. van Vliet, van van Iterson laan 6, naar Oudenbosch, Kerkstraat A 368; G. F. van der Want, van Van Itersonlaan 15, naar Delft, Van Leeu wenhoeksingel 29; G. H. Chr. van Dij ken, van Bleekerssingel 76, naar Utrecht, Ambachtstraat 4bis; P. A. Jongepier, van Winterdijk 4, naar 's-Gravenhage, Okkernootstraat 212; M, J. van den Berg, van Onder de Boompjes 57, naar Woerden, Leliestr. 14; C. W. Rijnaard, van Blauwstraat 19 boven, naar Rotterdam, Vroeselaan 29 b; S. M, de Pooter, van Regentesse- plantsoen 28, naar Driebergen-Rijsen- burg, Besseweg 15; J. A. Sas, vah Zout manstraat 42, naar Delft, v. Leeuwen- heksingel 29; P. den Duijn, van Gr. Florisweg 30 a, naar Dirksland, Voor straat A 26; C. M. v. d. Pavoordt, van L. Tiendeweg 12, naar Zwammèrdam, Overtocht C 46; R. de Levie, van Kru gerlaan 66, naar 's-Gravenhage, 3. v. Nassaulaan 38; J. A. M. Carlier, van v. Swietenstraat 7, naar Oudewater, Kapellestraat 120; M. C. F. Beelen, van Krugerlaan 90, naar Reeuwijk, Weth. Venteweg H 170; A. Damsteeg, van Tuinstraat 23, naar 's-Gravenhage, Al- degondeplein 45;, L. J. van Oudheus- den, van Burgem. Martensstraat 3, naar Wassenaar, Eikenlaan 10; G. van Mechelen, van Markt 65, naar Öude- water, L. Burchwal 381; W. Jongeneel, van Gouwe 176, naar Ouderkerk a. d. IJ., A 52; J. F. Koet, van Gouwe 97, naar Boskoop, Nieuwstraat 15; Wed. G. de Groot, J. Schoonhoven, van Mr. D. J. v. Heusdenstraat 30, naar' Dor drecht, Vechtstraat 2; A. H, Langeraar, van Burgem. Martenssingel 103, naar Utrecht, Kleine Singel 15bis. "ROGRAMMA VOLKS UNIVERSITEIT. Alle bijeenkomsten op Zaterdag- middag. 1 Het nieuwe cursusjaar van de Volks universiteit wordt geopend op 19 Octo ber met een causerie van Charles A. Cocheret, de schetsboekenier van de N. R. C., over „Een kleine rubriek in een groote courant". Van 26 October tot 9 November is vastgesteld een leergang van drie voor drachten van prol dr, M. Minnaert. hoogleeraar te Utrecht over: „Natuur kundige waarnemingen in het vrije veld". Vervolgens zal onze oud-stadgenoot ds. H. Cramer, Remonstrantsch predi kant te Oosterbeek, van 30 November tot 14 December een voordracht van drie leergangen houden over „Een klassiek en een romantisch drama". Alle bijeenkomsten zijn bepaald op Zaterdagmiddag in „De Reünie". Het programma na Kerstmis is nog niet vastgesteld. EEN AMERIKAANSCHE - ONTKNOOPING. De ontknoopig in „Een Amerikaan- sche bntknooping" is inderdaad een Amerikaansch slot, gelijk trouwens tal van gebeurtenissen in dit fantastische verhaal van wonderlijken aard zijn. Het is een geval van den luchtigen kant, een mengeling van comedie en klucht, waarin de amusante belevenis sen herhaaldelijk op dolle situaties uitloopen, die uitbundige vroolykheid geven. Het is ook een komisch avon tuur, waarin" de jonge student, die van alle markten thuis is, verwikkeld wordt. Hij is bovendien kapper, kleer maker, éhauffeur, zanger van een ge zellig lied en op melodieuze muziek van Robert Stolz en bovenal een char meur en daarmede is het duidelijk, dat de knappe jongeman- met zijn pittige manieren een vlot veroveraar is van een lieftallig meiske. Bij al zijn be trekkingen is hij zwaar gedallast en als hü dan door een vriend, die met een zelfbewustheid, die omgekeerd evenredig is aan zijn bedrevenheid, de goochelkunst beoefent, tot millinairs- zoon wordt ge-hokus-pokust, dan zit hij.midden in de zware verwarringen, die den geanimeerden toeschouwer 't grootste plezier verschaffen. Als pseu- do-millionair debuteert hij ten huize van den giimmenden pa zijner uitver korene en de goede man maakt maar meteen de verloving bekend. De juiste toedracht bezorgt hem een koude douche, maar gelukkig blijkt schoon zaon een echter millionais te zijn en dan is het rozengeur en maneschijn voor ieder, die in het verhaal betrok ken is. Hans Soenhker springt en zingt en dolt als de avontuurlijke veroveraar door de film en Magda Schneider is zijn lachende tegenspeelster, die even zeer tot de genoegelijke sfeer bij draagt. Een uitstekende rol speelt voorts Paul Kemp. die zoo prachtig den armen, maar toegewijden illusio nist teekent. Aan het vroolijke hoofdnummer gaan de journaals vooraf en voorts staat het programma in het teeken der dieren met o.a. weer een van die mooie cultuurfilms, die ditmaal de kleinste bewoners van den Golf van Napels tot onderwerp heeft. Een goedharde peetoom in Leiden Dacht„Hoe kan tk mijn neef eens verblijden Haf Ik heb een Idee: Roodc Sier breng ik meet 4 Daar genieten we van met ons beiden!" Zeldzaam zacht en licht in de pijp! f 0 3021 31 Chr. Geref. Gemeente. V.m. 10 en n.m. 5 uur; Leesdieng Ned. Geref. Gemeente. Vun. 10 en n.m. 3 en 5.30 uur: ds. Joh. van Weizen. Woensdag 7.30 uur n.nv ds. Joh. van Weizen. Vrije Evangelische Gemeente. - V.m. 10 en n.m. 6 uur: Ds. H. G." Leep. Donderdag n.m. 7.30 uufs Bijbellezing en bidstond. Ver. Calvijn. V.m. 10 uur: Ds A. Meyers, van Utrecht. w Verhuizingen-Expeditie Meubelbergplaatsen Volle garantie - Billijke prijzen TURFMARKT 1, TELEF. 2534, GOUDA O 2896 8 ZONDAG 22 SEPTEMBER. Remonstr. Kerk. V.m. 10.30 uur: Ds. J. Nienhuis. Kleine Kerk. Ver. v. Vrijz. Hervormden. V.m. 10.30 uur: Ds J. ten Bruggen* cate,, van Den Haag. Luthersche Kerk. V.m. 10 uur ds J. J. Simon. Oud-Katholieke Kerk. V.m. 10*4 en-n.m. 6 uur: Pastoor G. P. Giskes. Geref. Kerk. V.m. 10 en n.m. 5.30 uur: Ds. J. P. C. ten Brink. Geref. gemeente. V.m. 10 en n.m. 5h uur: Ds A. de Blois. Schouwburg Bioscoop: Een Amerikaan- sche ontknooping (met Magda Schneider, Paul Kemp en Hans Söhnker). Aanvang 8.15 uur, Zaten- dag vanaf 6 uur, Zondag vanaf 3 uur. 25 Sept. 8 uur Daniël: Cursus E.H.B O. 26 Sept. 2.30 uur Blauwe Kruis: Veiv, gadering Ned. Christen Vrouwen bond, spreker ds P. G. de Vey Mest- dagh. 30 Sept. 11 uur: Kunstmin: Verkooping notaris J. van Kranenburg. 1 Oct. 8 uur Nieuwe Schouwburg: Op voering Gaslicht door Tooneelgroep Het Masker. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Bij afwezigheid van den huisarts zijn van Zaterdagmiddag 3 tot Zondag avond 12 uur te consulteeren de dok toren C. van Elk, Kattensingel 79 telefoon 2561) en A. H. M. Eijkman, Westhaven' 63 (telefoon 2582). APOTHEK^RSDIENST. Steeds geopend (des nachts alléén voor reep eten)Apotheek P. Weijer, Gouwe 135. MAANDAG. Stadhuis, archief ingang voormalige Boterbal, 8.3012.30 en 1.30—5.30 uur: Gekiend maken distributie-stamkaar ten als identiteitsbewijs voor perso nen wier geslachtsnaam begint met een der letters A, C tot en met F en I tot en' met K. VOOR VREEMDELINGEN. MAANDAG. Politiebureau Markt 27, 104 uur: Aanvragen verblijfsvergunning voor vreemdelingen, die vóór 1 Maart 1938 hier te lande zyn gekomen en niet in het bezit zijn van een geldig paspoort, wier geslachtsnaam begint met een der letters Q tot en met T. (Nadruk verboden.) Werkelijk het meisje lacht bij zijn I'Woorden eh schudt het hoofd. Het I 'Was geen honger, mijnheer Hartmann. f* Hoe weet u mijn naam? vraagt 1 'hij verbluft. L Zij lacht nog steeds. U hebt zich I daarstraks aan mij voorgesteld en j bovendien hebt u zoóeven door de telefoon uw naam gezegd. Hij knikt. Ja juist, maar wat daar zeide, dat het geen honger I *as, u wilde daarmede toch niet zeg- I ten, dat u met voorbedacht en na i grondig overleg hier hebt ingebroken. Zij knikt. Ja,' ik heb het na I Bondig overleg gedaan, nadat ik mij I terst heb overtuigd, dat de eigenaar I JP reis was en er slechts eeta oude I bediende in het buis was gebleven. I i/Heze vrijmoedige bekentenis -ver- hem zoodanig, dat hij moeite een antwoord te vinden. Maar hij in een laatste poging haar te verdedigen, u hebt het niet noodig In te breken om... te verdienen. U bent jong, u »t werken en u bent natuurlijk flink. W Tom houdt zij niet op met lach, n. Dat is om gek te worden! In plaats van te antwoorden doet het meisje, dat zichzelf Isabella Star- kowsky noemt, haar handtaschje open en haalt er haar portemonnaie uit. Voor Ulf Hartmanns oogen wordt veel geld op de schrijftafel neerge legd. Een zakdoek fladdert op den grond maar Ulf is zoo verbluft, dat hij niet op de gedachte komt te buk ken en hem op te rapen. Nu schudt het meisje weer het hoofd maar ditmaal zoo energiek, dat de kastanjebruine haren meeschudden. Neen, om geld ging het niet, maar desondanks moest ik hier in breken, er bleef mij niets anders over. Ulf Hartmann staat op en loopt met groote nerveuse stappen in het ver trek heen en weer. Als hij in het voorbijgaan naar haar kijkt, ziet hij, dat haar oogen op hem gevestigd zyn, en wat voor oogen, hij kan eenvoudig niet in die oogen kijken. Daar is iets in, dat hem vasthoud.. Bruusk wendt hij zich om. Wilt u mij misschien zeggen, wat u hier dan zocht als het geen geld of geldswaarde was? In plaats van te antwoorden doet zij hem een vrbag. Wat zoudt u doen als u niet wist wie u was? Hij kijkt haar nog een oogenblik aan, dan herneemt hij zijn wandeling door de kamer. Een dogenblik blijft hij voor het raam staan, schuift het gordijn terzijde en kijkt lang naar de straat, dan keert hij zich weer naar haar toe. Ik begrijp geen woord van wat u mij daar vertelt. Of ik ben gek óf u. Zij laat het hoofd zakken en Hart mann meent haar zachtjes te hooren snikken. Het :s een onaangename situ atie. Ulf kan vrouwen niet zien hullen. Zelfs als zijn zuster Lore, als kind, had gehuild was hij haar gaan uit schelden of eenvoudig weggeloopen, Huilt u niet, bromt hij barsch. Nu gebeurt er iets zeer merkwaar digs. Het meisje staat op en komt naar hem toe. Heel dicht staat zij voor hem. Hij kan nu precies in de zacht schemerende oogen kijken. Hij bijt zich op de lippen. Hij ziet hoe de spieren van haar gezicht trillen. Heel zacht is haar stem. U bent zoo vriendelijk voor mij geweest, zegt zij, ieder ander zou dadelijk de politie hebben gewaarschuwd. Ik heb zooveel vertrouwen in u... Mfjn hemel, denkt hij, doet ze my nu een liefdesverklaring, dat ont breekt er nog maar aan. Ik heb nog niet veel van uw ver trouwen gemerkf, spot hy. Zij staat nog altijd voor hem. Ik zou u alles willen vertellen, eenmaal wil ik eens met iemand praten. Mis schien wordt het dan gemakkelijker voor mij. Misschien begrijpt u mij, u kunt altijd de politie roepen, als u meent dat ik lieg. Maar spreken wil ik... een keer eens alles zeggen... Een oogenblik is hij Desiuiteloos. Haar oogen dringen in de zijne. Kom, zegt hij. Zij ontmoetten niemand op hun weg door den tuin. Ulf Hartmann is tevre den. Wat had hij ook tegen Lieske moeten zeggen over het vreemde meisje naast hem? Het café is op een groot houten schip, dat vast in de Havel voor an ker ligt, gevestigd. De bonte rij licht jes fonkelden vroolijk in den zomer avond. Het is er tamelijk vol. Maar Ulf Hartmann en het meisje Isabella vinden nog een rustig tafeltje aan den rand vlak naast het kabbelende wa ter. Ulf heeft, terwijl hy op den kell- ner wacht, ruimschoots de gelegen heid het meisje goed te bekijken. Hij stelt vast, <fat er met het meisje een verandering heeft plaats gehad, se dert zij het huis van zijn chef verla ten hebben. Het is een andere Isabel la, die nu tegenover hem zit. Een hee- lemaal niet meer nederige Isabella, maar een zeer zelfbewuste jongeda me, die met rustige zelfverzekerdheid den kellner haar bestelling doet. Hun blikken ontmoeten elkaar. En weer verandert haar gezicht. Het is alsof zij zich bezint voor welk doel zij hier is gekomen. Zwaarmoedig en treurig kijken nu haar oogen. Het is bepaald opwindend voor Ulf Hartmann om naar het meisje te kijken. Hy lacht plotseling om zyn verlegenheid te ver bergen. Nu zitten wij hier tegenover elkaar als een paartje,, dat een pretti- gen zomeravond geniet. Zij knikt. Haar hand reikt over het tafeltje en raakt de zijne aan, dan blijft de hand stil. Ulf voelt een liqjite trilling door zijn lichaam gaan. Haar gezicht is naar hem toegekeerd. Haar oogen kijken naar hem. Het is alsof zij zijn gezicht wil onderzoeken. U weet niet hoe het met iemand gesteld is, die niet weet wie hij is, zegt zij plotseling. Men voeit, dat men slechts een kraal is in een langen ket ting. Maar men weet niet wie die an dere voorgaande kralen zyn. Men voelt zich zoo doelloos, zoo eenzaam. Hij probeert haar woorden te begrij pen. U kent uw ouders niet? Weer knikt zij. Ik weet niet wie mijn vader was en wïe mijn moeder was. Ik weet niet eens of de naam, welke ik draag, mij toekomt. Hij buigt zich een weinig naar vo ren. Zoo iets bestaat toch niet, weerlegt hy. U moet toch papieren hebben. Een geboorteacte of' een doop briefje. Een familiestamboom of iets dergelijks... Van dat alles bezit ik niets, ant woordt zij, ik heb een pas en ik weet niet of ik het recht heb deze te bezitten. Hij kijkt haar weifelend aan. Geen enkele autoriteit geeft u een pas als u geen papieren hebt om uw naam te waarborgen. Zeker, zegt zij, mijn identiteit is bewezen door papieren, welke mijn opvoeders overgelegd hebben. Ik heb ook een adoptiebrief. Mijn opvoeders hebben mij namelijk ten gunste van Duitschland geadopteerd. Bent u bij familie opgevoed? vraagt hij. Neen, in een klooster, dat in het vroegere Polen lag. Het klooster heeft voor de adoptatie gezorgd. Ulf kan haar niets vragen, voordat zij hem haar geschiedenis heeft ver teld. Toch kan ik het niet verklaren, waarom u dan vanavond bij mijn chef hebt ingebroken. Weer kijkt zij hem aan. U zult het dadelijk begrijpen, mijnheer Hart mann. Haar oogen onderzoeken op nieuw zijn gezicht. Kunt u begrij pen hoe iemand zich voelt, die niet weet wie hij is? Zij wacht angstig op zijn antwoord. Hij denkt lang na. Ja, zegt hü na lang denken, het moet vreeselyk zyn om zyn ouders niet te kennen, niet eens 'n vermoeden te hebben wie zij zyn geweest. Als dit bij u het ge val is, dan moet u inderdaad.erg on gelukkig zyn. Ik kan mü voorstellen, dat u onder dezen psychiscben druk een uitzonderlyk mensch geworden bent. Iemand die neigt tot tobben, een mensch, die zich afsluit van anderen, omdat hy zichzelf voor niet volwaar dig aanziet en die toch met alle kracht naar andere menschen gedron gen wordt, omdat hy in zijn eenzaam heid stikt... Haar oogen zijn bij zyn woorden groot geworden. Een stille verwonde ring ligt erin. Een lichten. Het is als of er iets van haar afvalt. Zy richt zich iets op, haalt bevryd adem en haar oogen stralen hem tegen. Ja, zegt zy dan, zoo is het, zoo is het precies. Ik heb er vreeselyk onder geleden. Ik moest zekerheid hebben tot eiken prys. Zoo kon ik niet verder leven. Zij breekt af, omdat hij eens klaps haar handen heeft gegrepen, Kleine Isabella, zegt hij. Zij is verward. Secondenlang kijken zij elkander in de oogen en glim lachen plotseling tegen elkaar als twee. kinderen. tWordl oeruolpd.J i

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 3