K H" sdag 24 Sept 1940 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 'adliteiten voo ger en vloot in Spanje voor de beslissing ion CH Hkuut apansche Indo-China Jaargang, No. 20434 J rajisch-JapanscKe overeenkomst gesloten - Washington acht Amerikaansche belangen bedreigd Chineesche kwestie in een nieuw stadium Indo-Chineesche troepen staken den strijd. Amerikaansche Pacific- vloot naar Singapore? „Een groote stap vooruit". De indruk in Aiherika. Scherp Chineesch protest bü Fransche autoriteiten. Japansche persstemmen. De identiteitsbewijzen. De bezoeken van Serrano Suner aan Berlijn en Rome een keerpunt in de Spaahsche geschiedenis Gibraltar is lederen Spanjaard een doorn in het oog Oude grieven ENGELSCHEN BESCHIETEN DAKAR. De Gaulle eischte over gave van Franseh West-Afrika. Directeur F. TIETER Postgiro 48400 Bur. Mirkt SI. Tel 2748 t Bet Fransche ministerie van BeitenUndscbe Zaken heelt gis teren een communiqué gepubli eeerd over de sluiting van de Fiaasch-Japansche overeenkomst gepcns Indo-China. Dit communi qué luidt als vcdgti Om tot de instelling van de ekuwe orde in Oost-Azië bij te jkagen en de Uwestie-China op te lassen zijn de besprekingen over ds iundamenteele vraagstukken Fransch-Indo-China in den loop van de laatste weken te Tokio luaachen den Japanschen minister vaa Buitenlandsche Zaken, Mat- soeoka en den Franschen ambas sade u), Hei tij, in vriendschappe lijke 'sieer foqrtgezet. De Japanache regeering heelt de Fransche regeering de verzekering gegeven, dat zij voornemens is de rechten en belangen v& Frankrijk ia het Verre Oosten, inzonderheid de territoriale onschendbaarheid van Indo-China en de soevereine rechten van Frankrijk op alle dee lea van de Indo-Chineesche unie te eerbiedigen. De Fransche regeering hééft dch anderzijds bereid verklaard, aan de Japanache regeering bijzon dere faciliteiten in Indo-China te verleenen voor het keiserlijke le ger en de vloot ter volvoering van kan operaties. Met het doel de bijzonderheden tan deze faciliteiten van militairen aard te regelen zijn in Hanoi on derhandelingen gevoerd tusschen de Japanache en Fransche militaire aatoritéiten. Deze onderhandelin gen hebben gieteren tot een bevrs- dlgende overeenkomst geleid. Het keizerlijk Japansch hoofdkwar tier heeft bekend gemaakt, dat de Franseh Indo Chineesche troepen in ds omgeving van Dongdang gistel morgen om elf uur definitief den tegenstand opgegeven hebben. Het lapansche leger heeft zijnerzijds ook terstond de gevechtshandelingen ge staakt. r- woordvoerder van het leger in bet keizerlijke hoofdkwartier, kolonel Matsoemoe.verklaarde, dat bij de eerste botsing'nabij de grensplaats Dongdang de Japansche strijdkrachten «en kjein aantal dooden en gewonden bedden. De nacht was uiterst duister teweest. Da instructies waren blijk baar niet meer tijdig tot de grens troepen van Indo China doorgedron- daar de overeenkomst pas be- elijk kort tevoren gesloten was. De woordvoerder van de marine, kapitein ter zee Okoemakomoa, wees «P de mogelijkheid, dat Tsjang Kai wegens deze gebeurtenissen al- I i tegenacties zou kunnen onder benen, terwijl bepaalde derde mo- jtóidheden stellig zouden probeeren in tegenstelling tot Japans werkelijke bedoelingen een kwaadaardige propa- Unda te ^ntketeneir Voor Japan blijft echter slechta één weg' over: optreden in het kader van de in- politiek onverschrokken uit voeren. Gebruikten de Franschen gifgasT N. Een telegram van de Japansche ukrachten in Zuid-China meldt: uik makende van gifgas hebben Fransche troepen gisterochtend e i itterenden etrüd aangebonden de Japansche troepen, die binnen- -in Noord Indo China na een van sporadische gevechten in de ving van Dongdang, Er werd op Japansche troepen geschoten, toen is kort na middernacht over- rmdaA Zondagmiddag don der FraMohe troepen igt Dongdang kennis was gegeven van htm voornemen om volgens de bepa lingen van de te Hanen tot stand ge komen overeenkomst op" te trekken. Deze kennisgeving geschiedde in den vorm van een nota, die den comman dant nabij de grens ten Zuiden van Tsjennankwan werd overhandigd. De Japansche troepen beantwoorden het vuur en zetten hun opmarsch naar Dongdang voort, waar zij weer werden uitgedaagd door de Fransche troepen, die van gifgas t -bruik maakten. De Japansche troepen braken den weer stand en bezetten de hoogte ten Zui den van Dongdang in den loop van den ochtend. De Japansche comman dant zekje, dat hij „deze houdiig der Fransche trqjpen, die de Japaneezen dwong tot het aanbinden van onge- wenschte vijandelijkheden, zeer be treurde". Franseh commandant gesneuveld. Generaal-majoor Issakoe Nisjihara, de leider van de Japansche militaire missie in Indo-China, heeft zijn leed wezen betuigd over den dood van lui tenant-kolonel Loubet, commandant van de Fransche strijdkrachten in het gebied van Dongdang, die naar verluidt bij de botsing tusschen Fransche en Japansche troepen in den strijd gedood is. De vloot vaa do Vereenigde Staten la den Stillen Oceaan zou. naar de ïomioeri Sjimboen uit welingelichte kringen te Was hington vernomen heeft, naar Sin gapore vertrokken zijn om voor het geval dat er fundamenteele wijzi gingen in het Verre Oosten ont staan, gereed te zijn. Kapitein Okoema, chef van het persbureau der vlootafdeeling van het keizerlijk hoofdkwartier, heeft zijn voldoening tot uitdrukking ge bracht over het vreedzaam binnen trekken van Japansche militaire^ en vloottroepen in Franseh Indo China in overeenstemming met de overeen komst, welke met Frankrijk ver kregen is. Hij zeide, dat de nieuwe regeling een grooe stap vooruit be- teekent zoowel in de richting van een regeling der Chineesche aangelegen heid als van den opbouw van de nieuwe orde in Oost-Azië. Kapitein Okoema drong er bij de natie op aan Schouder aan schouder te staan en haar vastberadenheid te hernieuwen om voorwaarts te gaan zonder aarze ling met de uitvoering van de vastge stelde Japansche politiek,zonder aan dacht te schenken aan de verschillen de bewegingen, waartoe de regeering van Tsjang Kai Sjek haar toevlucht zal nemen, of aan "de kwaadwillige propaganda, die gericht zal worden tegen Japan door derde mogend heden, die gemakkelijk een verwron gen verklaring kunnen geven van Japans bedoelingen. Interventie geacht. Bevoegde waarnemers gelooven niet, dat een derde mogendheid of derde mogendheden bezwaren zullen maken tegen het vreedzaam binnen rukken van Japansche strijdkrachten in Franseh Indo-China, dat geschiedt ter uitvoering van# de vriendschappe lijke overeenstemming, die tusscheh Japan en Frankrijk is bereikt. Dezelf de kringen wijzen er echter op, dat de Japansche regeering volkomen voor bereid is op ongevraagde tusschen- kolpst of druk, welke zou worden uit geoefend van eenigerlei zijde met be trekking tot de onderhavige overeen komst. De opmarsch van de Japansehe troepen in Franseh Indo-China wordt, naar Associated Press te verstaan geeft, In offieieele kringen als een bedreiging van de belangen Vereenigde Staten in het Verre Oosten beschouwd. Het is moge lij!$, dat de Vereenigde Staten nieuwe «Anomische maatregelen tegen Japan zullen nemen. In wel ingelichte kringen verklaart men, dat hierbij gedacht wordt aan een nog scherpere controle op den nit. voer van «die, schroot en andere materialen, waarvoor Japan tot dusverre «Is inkooper in het groot optrad, Ten aanzien van de gebeurtenisssen in Indo-China heeft Staatssecretaris Cordell Huil verklaard, dat de Ameri kaansche regeering dergelijke manie ren van optreden, en methoden af. keurt. Omtrent eveptueele stappen der Amerikaansche regeering wilde Huil zich niet uitlaten. Op desbetref fende vragen bevestigde hij, dat de Vereenigde Staten nog steeds de her opening van den weg door Burma eischen. |a Een bericht, volgens hetwelk de Amerikaansche kruiser Augusta, die zich in Oost-Aziatische wateren be vindt, voor reparaties het droogdok in Singapore zal opzoeken, wordt te Washington tegengesproken. In dit verband werd de aandacht van Huil er op gevestigd, dat Siam in Augus tus voor 468.000 dollar vliegtuigen van Amerika heeft betrokken en dat verdere leveranties zouden geschie den. Huil antwoordde, dat Siam waar. schynlijk deze vliegtuigen reeds voor ruim een jaar besteld heeft. Het Chineesche ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft bij de Fran sche autoriteiten ten scherpste gepro testeerd tegen de Fransch-Japansche overeenkomst betreffende Indo-China. Het heeft opnieuw verklaard, dat China het recht heeft voor zijn ver dediging de maatregelen te nemen, die het noodzakelijk acht. De Fran- sché regeering wordt verantwoorde lijk gesteld voor alle gevolgen van de overeenkomst met Japan. Staat van beleg in Chineesche provincies. Men verneemt te Sjanghai dat de Chineesche autoriteiten den staaf van beleg hebben afgekondigd in de aan Indo-China grenzende provincies Joennan en Kwangsi. Doodsteek voor Tsjoengking". Naar de meening van Japansche militaire waarnemers is door den Ja panschen opmarsch in Franseh Indo- onwaarschljnlljk China, naar Domei meldt, de weg van aanvoer van Tsjang Kai Sjek vol komen afgesneden, zoodat het nieuwe optreden van Japan ala een dood steek voor Tsjoengking beschouwd kan worden. Zou het Chineesche leger probeeren, zoo vervolgt Domei, zijn nuttelooze activiteit voort te zetten, dan zouden de Japansche troepen ter stond tot een vastberaden offensief tegen «Je Chineesehe provincie Yoen- nan overgaan. De Japansche dagbladen bepalen vandaag Uitvoerig een standpunt ten aanzien vin de gebeurtenissen van gis teren. Zij herhalen, dat de Japansche actie in "Indo China is ondernomen op grond vah de overeenstemming met de Fransche autoriteiten en de tot stand gebrachte overeenkomst. Zij constatee- ren opnieuw, dat Japan tegenover Indo China geen territoriale eischen heeft, maar alleen met zijn actie ten doel heeft Tsjang Kai Sjek te overwinnen. Voort* wijzen de bladen er in het bij zonder op, dat een vluggere overeen komst verhinderd is door de politiek der Vereenigde Staten en van Enge- land. De bladen geven uitdrukking san de overtuiging, 'dat Japan vastbesloten is, iedere eventueeie directe of indirecte inmenging van derde mogendheden met passende middelen van de handle wij zen. DeTokioNitsjiNitiTi con stateert, dat Japan gedwongen is in Franseh Indo China troepen te station neeren om iederen invoer naar het China van Tsjoengking eens en voor altijd onmogelijk te maken. De T o k i o Asahi Shimboen schrijft, dat de regeering-Fétain als rechtmatige ra- geering van Frankrijk met een vrijwil lige beslissing een accoord heeft aan gegaan met Japan. Daarom komen be zwaren of dreigementen van den kant van derde mogendheden niet te pas. Japan heeft jegens Indo China geen territoriale ambities, aldus de ïomi oeri Sjimboen. De aangegane overeenkomst zou niet mogelijk zijn ge weest zoo lang Frankrijk met Engeland streed voor de instandhouding van de oude wereldorde. Door Engelsch-Ame- rikaansche kuiperijen zijn de aanvan kelijk gunstig verloopende onderhande lingen tusschen Japan en Franseh Indo China tot nu toe getraineerd. Met hun stappen in Tokio betreffende een hand having van den status quo in Indo China hebben deze mogendheden ge tracht zich te mengen in de binnen- landsch politieke aangelegenheden van Japan. Houten huisjes te Rotterdam waar ktantitettebewjjzm zullen woiden uitgereikt fET bezoek van den Spaan- schen minister van Bin- nenlandsche Zaken en Francois rechterhand, Serrano'Suner, aan Berlijn en Rome en de inhoud der bij die gelegenheid gehouden redevoerin gen, wijzen erop, dat er een ver andering begint te komen in de houding van het nationalistische Spanje, jegens de mogendheden der spil. Men herinnert zich nog den loop der gebeurtenissen tijdens den Moe digen burgeroorlog hoe lang is dit al weer geleden! toen een nauwe band werd gelegd tusschen Madrid, Berlijn en Rome! Het gemeenschap pelijk vergoten bloed heeft dezen band verstevigd en tot een hechten grondslag gemaakt voor latere samen werking. Toch scheen het gedurende langen tijd, alsof Spanje afzijdig zou blijven staan van de geweldige gebeurtenis sen, welke in deze dagen de wereld beroeren. Dat had tweeërlei oorzaken. Ie kwam in Augustus van het vorige jaar de Duitsch-Russische overeenkomst tot stand. Deze over eenkomst, gesloten op basis van we- derzijdsche belangen en die voor ge heel Europa van vérstrekkende be- teekenis kan zijn, was voor het Duit- sche volk,, als daad van staatsmans wijsheid aanvaardbaar en begrijpelijk de vruchten van deze vooruitzier- de Duitsche politiek, worden ook thans in ruime mate geplukt. Maar in Spanje sprak het gevoel voorloopig nog in hooger mate; de lange bloedige worsteling, waarbij duizenden van de beste zonen van het Spaansche volk gevallen waren, had diepe wonden geslagen en zoo snel kon men den strijd en de haat tegen het roode Spanje, niet vergeten. Waarbij nog kwam een zeer krachtige actie van het Vaticaan, dat, zoowel in Spanje ais in Italië in die maanden zijn i n- vloed deed gelden. 2e. Echter mag niet vergeten wor den, dat Spanje arm was en bloedde uit vele wonden. Het wanbeheer in de laatste decenniën, ja feitelijk sedert Spanje's glorietijd in de late middel eeuwen, heeft de natuurlijke hulp bronnen van het land verwaarloosd, den landbouw veronachtzaamd, de in dustrialisatie geremd, de bodemschat ten niet geëxploiteerd. De burgeroor log heeft ontzaglijke offers gekost, die alleen gebracht konden worden, dank zij' de traditioneele levenseen- voud van het Spaansche volk. Geen wonder dan ook, dat Spanje een lange periode van rust noodig had en nog heeft, voordat het weer een inter national» politiek van grooten stijl zal kunnen voeren. Niettemin, da ou'' grieékp jegens Engeland zijn bliiven bestaan. De zonderlinge toestand, dat de punt van het Spaansche schiereiland Gibraltar, in is vaa vreemde mo- Na den burgeroorlog had Spanje zich teruggetrokken nit de groote politiek en hield het zich besig met het herstel van de geslagen wonden. Een actief deelnemen van Spanje aan den strijd is ook op het oogenblih nog nauwelijks te verwachten, maar een nauwe aansluiting bij de spil zou reeds een groote strategische en ook economische beteekenis kunnen hebben. Zon op 7.30, onder 19.35. Maan op 0.02, onder 15.50. Men ia verplicht te verduis teren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van voertuigen moeten uur na zonsonder gang ontstoken worden. gendheid, die dit punt bovendien ge bruikt tot beheersching van de Mid- dellandsche Zee, welke evengoed een Spaansche als een Italiaansche en Fransche zee is, bleef-wrevel wekken. Het is ook alleszins begrijpelijk, dat, nu de Britsche macht in de'Mid- dellandsche Zee begint te tanen, de oude verlangens tot herwinning van het oude Spaansche land, weer opdui ken. Waarbij komt, dat er reeds weer eenig herstel is geweest van de ver loren krachten en de herinneringen aan den burgeroorlog, weliswaar niet vergeten, maar toch eenigszins ver bleekt zullen zijn. Ook de houding van het Vaticaan is na de Duitsche overwinning in het Westen veranderd, gelijk ook blijkt uit de verzoenende houding der- Duit sche bisschoppen. Het is duidelijk dat een Spanje, dat zich tegen Engeland zou keeren, zeer ernstigen invloed zou kunnen uitoefe nen. Gibraltar beheerscht den toe gang tot de oude wereldzee, Tanger sluit aan by Spaansch Marokko en Geuta, waardoor de afsluiting .vol komen kan worden gemaakt. Terwijl de Balearen, evereens Spaansch be zit, een belangrijk vloot- en lucht machtsteunpunt kunnon-rjjn, gelijk in den burgeroorlog reeds bleek. Te zamen met de-Hoor de Italianen be zette Pantanella-eilanden en Sicilië kan het Britsche Malta aldus van alle zijden worden ingesloten en de bewegingsvrijheid van de Britsche vloot ernstig belemmerd worden. Dit is een factor temeer, welke ertoe leidt, dat zeer langzaam, maar zeker het net om de Britsche vestingen in en om de oude wereldzee wordt toe gehaald. Wij herhalen: of nu werkelijk Spanje openlijk zich tegen Engeland zal keeren, Is twijfelachtig, gezien de militaire zwakte van het land, alflians op maritiem gebied. Maar een open lijk samengaan met de spil zou voor de spilmogendheden reeds belangrijke militaire voordeelen kunnen bieden in den zin als hierboven aangetoond. En dit nog afgezien van de econo mische voordeelen waarbij wij b.v. denken aan koper en pyriet, aan tin en kwikzilver. (Naditdt verboden,) ULTIMATUM AFGEWEZEN. Naar uit Vichy gemeld wordt, heb ben Engelsche oorlogsschepen Maan dagmiddag het vuur geopend op de Fransche haven Dakar in West- Afrika en de daar liggende Fransche oorlogsschepen. Op een der Engelsche schepen bevond zich, aldus dit be richt, de vroegere generaal de Gaulle, die van den gouverneur-generaal van Franseh West-Afrika overgave der kolonie eischte. De gouverneur wees het ultimatum af, waarna de Engel- schen het vuur openden, dat door de Franschen beantwoord Werd. Gisteravond heeft de Fransche re geering zich met deze gebeurtenis bezig gehoudenIn een door haar uitgegeven communiqué wordt gecon stateerd, dat'de vroegere generaal de Gaulle thans laan het hoofd van bui-' tenlandsche strijdkrachten den aanval tegen Franschen leidt. Dengepe, die nog geaarzeld had zich tegen dezen „verrader" te keeren, zullen nu de oogen zijn opengegaan. In welingelichte Fransche kringen te Vichy legt men er den nadruk op, dat de afscheidingspogingen van de Gaulle in Togo, Dahome, op Réunion, de Antillen, de Hebriden en Madagas car, zonder resultaat zijn gebleven. Daarentegen staan de Fransche be zittingen in Voor-Indjë, vyf steden, onder Engelsche contréle. Aanval door niets gerecht vaardigd. Uit Vichy wordt gemeld, dat de Fransche minister van Buitenland sche Zaken tijdens een ontvangst der buitenlandsche persvertegenwoordigers den aanval der Engelsche vloot op Dakar en de beschieting van de stad en de haven-"?®! schandaal heeft ge noemd. Hij wees er op, dat deze aan val veel ernstiger was, dan de be schieting der Fransche vloot voor Oran. Toen had Engeland een voor wendsel gevonden. Ditmaal ging het om een direCten aanval op hecht Franseh bezft, op eeh Fransche haven en een Fransche kolonie. Deze a'anval en de beschieting van Dakar kan door niets worden gerechtvaardigd. Maar schalk Fétain heeft terstond na de ontvangst van de eerste berichten uit Dakar, den vice-president Laval, den minister van Buitenlandsche Zaken, Baudoin, den minister van Oorlog, generaal Huntziger, den .minister van Marine admiraal Darlan en den mi nister van Kolonjën, Platen, bijeen geroepen om besluiten te nemen over" de noodige maatregelen. Men is over eengekomen Dakar uit alle kracht te verdedigen en op dezen aanval te antwoorden met dezelfde slagen. De toestand Ts buitengewoon ernstig. Men staat voor een keerpunt in de Fransch-Engelsche betrekkingen. Frankrijks kracht is nog niet zoo zeer gebrokeh, dat het op den Engel- schen aanval niet doeltreffend kan antwoorden. Fransche vliegtuigen bombar deeren Gibraltar. Honderd en twintig in Marokko gestationneefde Fransche vliegtui gen hebben, naar gisteren Iaat in den nacht nog uit Vichy verluidde, in aansluiting op de bosehieting vaa Dakar door Engelsche vlootstrijd- krachten bij wijse van represaille Gibraltar hevig gebombardeerd. Op dat oogenblik waa nog niet bekend, of do Engelsehen voor Dakar lijn overgegaan tot een landingsactie. Men vermoedt echter in Vichy, de* Engeland oen drieste actie tegen de Ftansehe koloniën in Afrika wii gaan"

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1