buitenunb Zes EUgelsche landings pogingen zonder succes Talrijke dooden en gewonden in Dakar De gevechten bij Dakar Felle critiek op generaal e'e Gaulle 'W.'™v DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 PUITSCHLAND NIEUWE BRANDEN IN LONDEN. Spoorweginstallaties vernield. Hitier ontvangt Suner. 16 Maart alweer zomertijd. ENGELAND 100 TON FRANSCHE BOMMEN OP GIBRALTAR. Engeische oorloge schepen naar Atlantischen Oceaan. botkr- FRANKRIJK PORTUGAL AMERIKA ITALIË Na de ontmoeting in Rome. Zes Engeische landings pogingen verijdeld. Geen troepen in Dakar geland. Italiaansch oordeel. „Geen Duitschers in Fransch West-'Afrika". De aanval op Dakar gestaakt. Duitsche persstemmen. ZWITSERLAND Nationale beweging stelt eischen. BALKAN ^7"'- BET FRONTBEHICHT. Dé gewapende Duitsche verkenning kon giateren nog ateeds een sterke rookontwikkeling boven de Britsche hoofdstad waarnemen. Bij de oude brandhaarden in de bocht van de Theems alsmede ten Zuidoosten Van Hyde Park rijn nieuwe, hevige bran den waargenomen van Objecten, die voor den oorlog van belang zijn. Voorts lyn in de streek tusschen Dover, Folkestone cn Ashford talrijke spoor- weginslallaties vernield. Havens en docks zijn aan de Zuidkust te Hastings, Eastbourne, New haven en Brighton met bommen bestookt, alsmede de ten suiden van Southampton gelegen Tliegtuigenfabriek Woolstong. Hieronder is niet de vernielende uit werking begrepen van de Duitsche luphtaanvallen gedurende den afge- loopcn nacht. VJieg-tuigmotorenfabriek ge bombardeerd. Eenheden van het Duitsche lucht- wapen zijn gisteren vroeg in den mid dag opgestegen en hebben de vliegtuig- jnotorenfabriek Filton bij Bristol met talrijke bommen bestookt. De aanval geschiedde in verscheidene golven. De bommenwerpers, die begeleid werden door jagers, wisten voltreffers in t)et hoofdgebouw te plaatsen. Bij den aan val kwam het tot verscheidene lucht gevechten. Het nauwkeurige aantal der neergeschoten vijandelijke vlieg- iiugen is nog niet bekend. De vlieg tuigen van de laatste afdeeling konden onomstootelyk de vernielende uitwer king van de Duitsche bommen vast- «tellen. By hun terugtocht lagen dichte rookwolken over deze belangrijke Engeische bewapenmgsindustrie. De toestand in Londen. Een locaal verslaggever van den Daily Herald schrijft over zijn Indrukken bij een bezoek aan de ver nielde stadsgedeelten in het Zuiden van Londen o.m. het*volgende: De tusschen de puinhoopen levende menschen vormen een enkele aan klacht tegen White Hall. Deze men schen hooren yan de regeering alleen de woorden „gil zult van ons hooren". Eteeds opnieuw eischen delegaties hulp van de regeering. Maar men troost hen en verklaart hun, dat men het geval reeds.in behandeling heeft, Dagen verloopcn echter en niets ge beurt er. De lokale autoriteiten weten niet meer, waar zij de menschen ujt de vernielde huizen moeten onder brengen. Het eenige, waarmede men de menschen kan helpen, is het uit geven van vrye reisbiljetten om naar bekenden in de provincie te gaan. Eenige vrije huizén zijn nu ter be schikking gesteld van de dakloozen, maar niet door de regeering, doch door particulieren. ïn een hoofdartikel stelt de Daily Herald de regeering de volgende gewetensvraag: ,.Zijt gij voor den Waltlcw fet-st-tü' V» '«Ui.t c.. tr.ipt komen, willen wij niét de pathetische verklaring hooren vftn eenige minis ters. dat de thermomter hen verrast heeft. Wij willen de ontoereikende halfheden vermijden, waaraan zekere - ministers zich gedurende de twee eerste weken der luchtaanvallen op Londen hebben schuldig gemaakt. Wij leven thsns een fantastisch ab normaal leven. Wat denkt de regeering te doen?" ..Zij hebben siiceesen noodig", zoo schrijft de Deutsche Allgeméi- ne Zeltung boven een commentaar op de recente aan de fantasie ontspro ten berichten van het Engeische pro paganda apparaat ovér een beweerde Duitsche landingspoging, die met groote verliezen voor de Duilschers zou zijn afgeslagen, over beweerde massale muiterij van Duitsche solda ten, over verdichte militaire succes sen van Engeische vliegers bij hun aanvallen op Berlijn, Na de vijftien nachten, die Londen thans achter el- kaar heeft moeten doorstaan, aldus het blad, vallen goedpraterijen in En geland thans niet meer op goeden bo dem. Engeische krantenberichten doen zien. dat er reeds aanzienlijke twijfel over bestaat, of de zenuwen der En- gelschen deze zware aanvallen nog langer zullen uithouden. De mannen in Londen, die dezen toestand hebben uitgelokt, voelen duidelijk, "dat ernsti ge bezorgdheid ontstaat bij het "Engei sche volk. Er^ dus verzinnen Churchill en de zijnen successen, waar Britsche oogen ze niet kunnen controleeren. Zij hebben overwinningen noodig om den menschen in Londzjm Liverpool, Sout. hampton en véle Ariëre steden ten minste r*"r-|J itrlju.r rn vergoe ding te geven voor hetgeen hun dage lijks door het toeslaan der Duitsche ■wapens wordt ontnomen. De vrees voor het a/nemen der inwendige weerstandskracht der Engelschen moet onderdrukt worden door grove ver zinsels. Er is eigenlijk geen andere, Engeische methode meer om den oorlog te voeren dan die, welke iedefc middel te baat neemt, dat de illusjp van een verlenging van den tegpiy- stsnd geeft. Dat is de weg, die alleen ia overgebleven san een laag van menschen, die met het lot, dat *U op - J-.;. ,,p wijze hehh-n uitgedmed over kortom* af langoren tijd dreigen te valen. Waderots aaavaltan op Berlijn. 9 Ia den afgeloopen nacht hebben we derom Britaehe vliegtuigen de rijks hoofdstad aangevallen. Op eenige plaatsen wierpen zij lukraak, hun bommen op woningen en buiten wijken neer. Eenige woonhuizen en priëelen warden vernield, andere be schadigd. DE BEBLIJNSCHE PERS OVEK DE ENGEL8CHE AANVALLEN. Al is de schade, aangericht bU den jongsten nachtelijken aanval, gemeten naar de grootte vön de stad en het on belemmerde dagelijksche leven nog zoo gering, toch staan de Engelschen hiervoor by ons in het krijt. Hadden zij nog stations getroffen of fabrieken of openbare nutsbedrijven, dan zouden wij dat geaccepteerd hebben, omdat bet oorlog is. Doch opnieuw hebben de Engeische bommen uitsluitend woonhuizen getroffen en weer zijn de slachtoffers geen soldaten, doch bur gers, en weer zyn de gewonden geen arbeiders in de bewapeningsmdustrie, doch huisvrouwen en kleine kinderen. Waren zij getroffen, omdat zy dicht bij voor den oorlog belangrijke objec ten woonden, dan zou het vreeselijk voor de getroffenen zyn, doch dan zou de laagheid, die aan onze verbolgen heid over iederen nieuwen Engelschen aanval voedsel geeft, niet aanwezig zijn. Met deze woorden kenschetst de A n g r i f f de houding van de geheele pers ten aanzien van de herhaalde Britsche bombardementen op woon wijken van de rijkshoofdstad. De Lokal Anzeiger wijst op het alternatief: Of de Engelschen heb- ,ben de woonwijken, koloniën en natio nale gedenkteekens voor dé- door hen gemelde militaire objecten gehouden en dan zouden zij slechterer vliegers zijn dan zy zyn, of zij hebben, hetgeen juist is, het bevel hun bommen uit te werpen onverschillig waar ze terecht komen, indien ze maar iets dat leeft treffen. En dan zyn wy, aldus het blad, weer gekomen aan"t punt, waar alle waarnemingen en overwegingen op uit draaien, n.l. de Engelschen willen bet Duitsche volk treffen, niet alleen de soldaten, doch meer nog de ongewapen de volksdeelen, omdat zy krachtens hun opvatting van den oorlog hiervan snellere en meer resultaten ver nachten. De Nachtausgabe schrijft: Men geeft zjch zelfs niet eens de moeite om de Duitsche en neutrale berichten over de vernielingen aan woningen, buiten huisjes en kolonies op de een of anders manier te bestrijden. Hooghartig con stateert men, dat de militaire doelen vernield zyn, al 't overige is dan niet waar en met een krasse huichelarij wijst men iedere mogelijkheid „per vergissing" civiele objecten gebombar deerd. te hebben, van de hand. „Het zijn de zenuwen". In een artikel, dat als kop draagt „Het zijn de zenuwen", schrijft de Angriff: in dezelfde mate, waarin de zwakheid van de Engeische macht voor de geheeie wereld duidelijk wordt, maakt Churchill zichzelf thans wys, dat de aanvalskracht van de Duit<=chers aan het verminderen is. Hij fantaseert, zoo schrijft het blad verder, over in vasies, die nooit hebben plaats gehad eii- maakt melding van overwinningen, waar het hem te pas komt. „60.000 Duitsche soldaten zyn in Kappakt verdronken, toen fejj toef zenden kleine schepen de kust haderden". Bn daar hij niemipM heeft, die dit wonder volbrengt, laat hl] een storm opstoken, die vanuit het Zuidwesten over het Kanaal woedde en die dit Kanaal tot een val des doods maakte." I ONDERHOUD VAN EEN UUR. Officieus werd gisteren gepeeld: Naar van welingelichte zijde verno men wordt, is de Spaansche minister vsn Binnenlandsche Zaken, Serrano Suner, vandaag in de nieuwe rijkskan selarij door den Führer ontvangen. Het onderhoud duurde omstreeks een uur. In de Frankfurter Zeltung lezen wij, dat de Zomertijd In Duitsehland het komende jaar reeds op 16 Maart in gaat, Wij geven hieronder in chronologi sche volgorde de berichten over de actie tegen Gibraltar: Het bombardement van Gibraltar door Fransche vliegtuigen is gister ochtend, voortgezet. De Engeische vlooteenheden, die zich in de straat ophielden, hebben hun I koen naar den Atlantischen Oceaan voortgezet. Gistermiddag14.45 uur is Gi braltar opniedw door eenige afdeelin- gen Fransche vliegtuigen aangevallen, die talrijke bommen van groot kaliber op de vesting en haveninstallaties neerwierpen. De aanval, die in opeen volgende golven geschiedde, duurde om 10.00 uur Spaansche tijd d.i. 17.00 uur „Duitsche tijd) nog voort. Een Fransch vliegtuigvis door de Engeische luchtdoelartillarie neergeschoten. De bemanning wist zich door een para chutesprong te redden. Over den aanval op Gibraltar is gisteravond officieel medegedeeld, dat sterke afdeelingen Fransche bommenwerpers, begeleid door jagers, op 24 September honderd ton bommen boven Gibraltar heb ben laten vallen. Het tuighuis, de pieren en de op de reede liggende schepen zijn gebombardeerd. De Britsche slagkruiser Renown werd getroffen en moest de haven ver laten. Alle Fransche toestellen zijn op hun bases teruggekeerd In een officieele mededeeling van de Fransche regeering is bevestigd, dat Fransche vliegtuigen Dinsdag middag Gibraltar met bommen heb ben bestookt. VERMOND] G VAN RANTSOEN. be -minister voor de Voedselvoor ziening Wooltón heeft meegedeeld, dat van 30 September af de boterrantsoe- nen in Engeland van vier ounce tot twee ounce per week zyn verlaagd. VI,IEGTLTGENF ABRI EKEN IN BRrrscH-iNDie f Volgens de New York Herald Tribune zou de Engeische regeering met William Pawley, president-direc teur van een groote Amerikaansche vliegtuigenfabriek, onderhandelen over de oprichting van vliegtuigen- fabrieken in Brifsch-Indië. Deze fa brieken zouden toestellen bouwen voor Singapore en de andere Britsche bases in Azië. VROUWEN OP DE ENGELSCHE VLOOT. De Engelse,he marine zoekt, naar gisteravond voor de Engeische radio werd medegedeeld, tegenwoordig vrouwelijk personeel, in het bijzonder voor de keukens, opdat alle matme-' "klaren, lijke koks voor den krijgsdienst 'kun nen worden gebruikt. NAAR AANLEIDING VAN ARRESTATIES IN SINGAPORE. De Japansche ambassadeur, te Lon den, Sjigemitsoe, heeft hij den Brit- schen staatsecretaris Butler geprotes teerd tegen de arrestatie der Japan- neezen in Singapore en tegen het op treden der Britsche autoriteiten te Sin gapore, dat met het volkenrecht in strijd is. Het protest geschiedde gelijk tijdig met het vertoog van den Japan- schen viqe-minister van Buitenland- sche Zaken by Craigie den Britschen ambassadeur in Tokio. Volgens de Yomioeri Sjim- boen kreeg de Japansche ambassa deur de opdracht de Engeische regee ring om opheldering over de Engelseh Amerikaansche samenwerking te vra gen. Bij deze gelegenheid zal de Ja pansche ambassadeur ook het vraag- Sljék van Fransch Indo China ver- ENGELSCH VRACHTSCHIP GETORPEDEERD. Mackay Radio meldt, dat het En geische vrachtschip Sulairia, gróót 5802 ton, op 475 mijl ten Westen van Ierland volgens een draadloos ont vangen bericht is getorpedeerd, DE TAAK VAN HET FRANSCHE STAATSGERECHTSHOF. In aanvulling op het decreet over de instelling van het Opperste Staatsge- rechtshof werd, naar uit Vichy ver luidt, een decreet uitgevaardigd in houdende, dat het Opperste Staatsge- rechtshof moet oordeelen over: 1. De ministers, vroegere ministers en hun rechtstreeksche ondergeschik ten die zich aan verduistering of on trouw hebben schuldig gemaakt of die hun beroepsplichten verwaarloosd heb ben door met de Fransche valuta te speculeeren, of die tenslotte de hun toevertrouwde gelden misbruikt heb ben, 2. Alle medeplichtigen van de vo rengenoemde personen. BESLAG GELEGD OP HET VERMOGEN VAN ROTHSCHILD. Volgens b|richten uit Vichy hebben de Fransche gerechterlij\e autoriteiten thans beslag gelegd op het vermogen van alle leden van het huis Rothschild, die van d,e Fransche nationaliteit, ver vallen Zijn verklaard. Het betreft hiér Eduard, Philipp, André en Robert Rotschild: PORTUGEESCH SCHIP DOOR ENGELSGHEN AANGEHOUDEN. De actie van de Britsche oorlogs schepen tegen Portugee^che koopvaar dijschepen gaat voort. Zu heeft in Portugéesche koopvaardijschepen groo te ontstemming teweeg gebracht. Het in de haven van Lissabon aangekomeh schip „Lima" is door Engeische mij nenvegers aangehouden en onderzocht. De geheele post met een totaolgewicht van 237 kg. is door de Engelschen in beslag genomen. INCIDENT IN TRANSJORDANIE. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. voor het gebied van de Middel- landsche Zee meldt: .an de grens tusschen Saoedie en sjerrdanie is .een „grensincident" orgeyallen, naar men uit Dzjedda 'meldt. Een gemotoriseerde Saoedische trouille geraakte per vergissing op Transjordaansch gebied, dat door mili tairen bezet was. Daar de Saoedisch- Transjordaansche stammen met Saoe die sympathisccren, had het incident verder geen gevolgen. De Saoedische soldaten léerden onthaèld en trokken zich daarna\ achter hyn grerfs terug. OverlooperSxüit Transjordanie ver tellen, dat de Transjordaansche Ara bieren het Engeische bewind van Emir Abdailah meer dan, moet zijn; Geheel Transjordanie is overstroomd door Engeische agenten, die de koffiehuizen binnenglippen en recrutcn werven. Na de laatste -rede van Emir Adallah. waarin hij trachtte de Engeische over winning als zeker voor te stellen, zijn in de hoofdstad van Transjordanie, Afnman, anti-Engelsche demonstraties gehouden, die door de politie bloedig onderdrukt werden. ROOSEVELT ROEPT 35.700 NATIO NALE GARDISTEN OP. Krachtens de hem door bet Congres verleende volmachten heeft president Roosevelt opnieuw 35.700 nationale gardisten voor midden-October voor een jaar dienst opgeroepen. GRIEKSCHE ZEELIEDEN WEIGE REN NAAR ENGELAND TE VAREN. Tw eehonderdtwintig Grieksche op varenden van het Grieksche vracht schip Alexandres, dat met een lading mangaanerts van Rio naar Engeland zou varen, hebben geweigerd voor Engeische belangen een zekeren dood tegemoet te gaan. In strijd met de aan wijzingen van het Grieksche gezant schap te Buenos-Aires gaf de kapitein geen toestemming tot afmonsteren, waarna de zeelieden zich door middel van de pers tot de BraziliaanSche auto riteiten gewend hebben. Zij wenschen de rest van hun gage te ontvangen en met het Portugeesché schip Angola, dat eveneens in de haven van Rio ligt, naar Griekenland terug te keeren. Onder groote koppen wijzen de Fransche bladen erop, dat tot dusver zes Engeische landingspogingen in Dakar verijdeld zijn en dat Frankrijk vastbesloten is de groote Fransche haven aan de Westkust van Afrika tot het uiterste te verdedigen. De Moniteur bevat een buiten gewoon scherp commentaar tegen Engeland en tegen generaal de Gaulle, waarin gezegd wordt, dat het woord „verraad" het eenige is, dat de onder neming van de Gaulle karakteriseert. m 3ft moet zich groote moeite geven om zich het afschuwelijke beeld van een mensch voor te stellen, die Fransch officier was en die zich thans aan het hoofd van een huitenlandsch eskader voor een Fransche haven vertoont om een ultimatum aan zijn eigen lands lieden te stellen en na weigering daar van een bevel tot bombardeeren te geven. Onder den generaal de Gaulle, vervolgt het blad, heeft Engeland ge hoopt, revoluties te ontketenen. De aanhankelijkheid van de Fransche kolonisten en van de inlanders heeft deze hoop verydeld. Om die reden hebben de Engelschen, nadat zij het masker geheel hadden sfpeleed, thans Over de aanvallen op Dakar wordt uit Vichy nog gemeld, dat de eerste aanval door Engeische vliegtuigen werd uitgevoerd en gericht was tegen de Fransche kustbatterijen, alsmede tegen het nog niet afge bouwde Fransche pantserschip Ri chelieu, dat in aansluiting op de beschieting bij Mers-el-Kebir was overgebracht. De kustbatterijen hadden het vuur te^tond beant woord. Noch de Richelieu noch de kustbatterijen waren door de En gelschen getroffen. De Franscbc bombardementsvliegtuigen zyn toen tot den tegenaanval op de Engei sche vlooteenheden opgestegen. Een Engeische kruiser is daarbij door bommen van groot kaliber getrof fen. Om 13 yur hadden de Engel schen den strijd hervat en bescho ten zij met hun verdragend geschut de stad Dakar. Daarbij vielen onder de burgerbevolking en onder de Franséhe bezettingstroepen talrijke r. dooden en werden tal van personen gewond. Volgens de tot dusver ont vangen berichten zijn» 185 burgen gedood en 363 gewond. Daartoe be- oren 7?1 r-'d-tm Uit Vichy wordt gemeld, dat het Fransche ministerie van Buitenland- sehe Zaken de geruchten, volgens welke de Engelschen in Dakar zijn bihnengedrongen eri de stad zich zou hebben overgegeven, categorisch heeft tegengesproken. Woensdagochtend duurde de strijd om Dakar nog steeds voort. Tot dus verre zijn te Vichy nog geen bijzon derheden over de gevechtshandelingen ontvangen. Omtrent den Engelschen aanval op Dakar verklaart men in Italiaansche politieke kringen, dat Italië dergelijke daden van geweld ten scherpste moet veroordeelen. De gebeurtenissen van Dakar vormen evenwel tegelijkertijd een veelzeggende waarschuwing voor allen, die zich nog in den ban van Engeland bevinden. Indien nog com mentaar op Be besprekingen te Rome over de reorganisatie in Europa noo dig geweest Was, dan heeft de Engei sche overval op Dakar dien geleverd. Het Fransche ministerie van Buiten- iandsche Zaken deelt mede: De bewering van de Engeische radio, als zou de aanval van de Engeische vloot op Dakar ten doel hebben zich tegen de verovering van Fransch West- Afrika door Duitsehland te verzetten, mist allen 'grond. De Franséhe regee ring verklaart zoo categorisch moge lijk, dat zich niet de geringste Duit sche militaire of civiele elementen in Franach West-Afrika bevinden. Naar te New York wordt gemeld. volgens een officieele mededeeling gedwongen gezien de aanvallen op Dakar te staken en de troepen terug te trekken. De Engelsehe regeering zou hebben ingezien, dat de val van Dakar niet te bereiken is zonder „groote gevechtshandelingen". De overval op Dakar wordt door de Beriynsche ochtendbladen gekenmerkt als een typische Engeische poging om zich zelfs met verraad jegens den vroe- geren bondgenoot op zyn kosten in het bezit te stellen van vreemd gebied, waarbij de afvallige oud-generaal De Gaulle by wijze van alibi naar voren wordt geschoven. De.B erlinerBoersenzeitung stelt in het licht, dat het Britsche oorlogsschepen waren, die na de af wijzing van een aanmatigend ultima tum het vuur op Dakar en de daar liggende Fransche oorlogsschepen openden. Na twee mislukte landings pogingen van De Gaulle, meldt Reuter, dat „thans opearties in Dakar aan den gang zijn". Het is dus dfHdelijk, zoo concludeert het blad, dat het Engeland' zelf is, dat met alle middelen probeert zich in het bezit te stellen van het Fransche steunpunt aan de West-Afri- kaansche kust. Onder het ojrephrift; „De weg van het verraad'/schrijft deljcutsche Allgemeïne Zeifung: Het Brit sche verraad jegens Frankrijk heeft zijn wortels in net bevel tot den terug tocht vjin Duinkerken. Zooals Churchill het Fransche leger voor de ineenstor ting eenvoudig als instrument der Britsche belangen beschouwde, dat men misbruikt en wegwerpt wanneer het niet meer deugt, zoo springt hy thans om met het binnen het Engei sche bereik liggende Fransche bezit. De weg van het verraad jegens Frankryk is de weg van het verraad Jegens Fur-ör, de w?g van den on- VOLSTREKTE BUITSCH-ITALIAAN. SCHE SOLIDARITEIT. De tusschen den rijksminister van Buitenlandsche Zaken en den Itallaan- schen minister van Buitenlandsche Za ken na de ontmoeting in Rome gewis selde telegrammen documenteeren, naar de diplomatieke medewerker van Stefani schrijft, op de duidelijkste wyze de geweldige levenskracht van het bondgenootschap en den buiten gewonen geest van kameraadschap, die de verantwoordelijke mannen van spil- politiek verbindt. Von Ribbentrop verklaart, dat de beide mogendheden in den strijd tegen Engeland gemeen schappelijke doelstellingen nastreven. Deze oprechte en-volstrekte solidariteit leeft diep in het bewustzijn van de beide groote volken, die vastbesloten zijn, tezamen, zy .aan zij, tot aan de overwinning en daarna op te marchee- ren. De rijksminister van Buitenland sche Zaken heeft er op gewezen, dat bij de ontmoeting van Rome de toe komstige ordening en veiligheid van de levensruimten der beide verbonden rijken aan een bestudeering zyn onder worpen. Duitsehland erkent de Ita liaansche levensruimté en Italië erkent de rechten van Duitsehland in de levensruimte van het rijk. Aan beide kanten dus geen reserves, maar volko men oprechte erkenning. Dat alles wordt, door het Italiaansche volk op volle waarde geschat. Jjjet heeft de on oprechtheid der Westelijke democra tieën in geen enkel opzicht vergeten. De rijksminister van Buitenlandsche Zaken .helft er verder op gewezen, dat bij' de besprekingen in Rome niet alleen de toekomstige „ordening" der levensruimten, maar ook; hun „veilig heid" bestudeerd zyn, hetgeen de ge volgtrekking 'doet maken, dat niet slechts de politieke en economische, maar ook de geographische en strate gische problemen overwogen zijn. De volstrekte en oprechte solidariteit der beide groote mogendheden brengt daarmede in Europa en Afrika een .nieuwe ordening" tot stand en juist daarop heeft een uitdrukkelijke ver van graaf Ciano. Engeland, aldus de diplomatieke correspondent ten slotte, heeft de ontmoeting in Rome met dui delijke nervositeit gevolgd en heeft haar volledige succes moeten consta- teeren. Dit succes werd niet alleen be krachtigd door de verklaringen der beide ministers van Buitenlandsche Zaken in hun telegrammen, maar ook door de .spontane en hartelijke volkt- betoogingen der Italiaansche hoofd stad. MINISTER RUST EEREDOCTOB Aan den Duitschen minister van Onderwijs, Rust, is plechtig in de groote aula van de universiteit van Rome de waardigheid van eeredoctor verleend. Hierbij waren recto res mag nified uit geheel Italië tegenwoordig. De professoren en docenten van de Ro- meinscbe universiteit waren in toga voltallig verschenen. - DAARTEGENOVER ONVOORWAAR- GELIJKE TROUW AAN lltl - VADERLAND. De nationale beweging van Zwitser land heeft thans door haar perschef een verklaring laten publiceeren, waarin geconstateerd wordt, dat de Zwitsersche bondspresident de ver tegenwoordigers der heweging met medeweten en in opdracht van den Bondsraad in officieele audiëntie ont vangen heeft. De verklaring geeft ver volgens den tekst weer van een brief, welke de drie bezoekers van den bonds president na de audiëntie aan hem hebben toegestuurd om hun standpunt samen te vatten. In dezen brief wordt gezegd: Onze trouw aan het vaderland is onvoorwaardelijk. De mogelijkheid voor samenwerking 'met de overheid veronderstelt echter ook een loyale houding tegenover ons. Daarom ver wachten wij, dat de volgende eischm vervuld zuil en. worden: 1. Garandeering der grondwette lijke rechten aan de nationale bewe ging van Zwitserland als draagster van de nieuwe politieke en sociale ge dachte 2. Weer toelating van de nationale pers resp. toestemming om teTStond een dag- en een weekblad uit ta geven. 3. Openlijke rehabilitatie van da leden der nationale beweging die ver volgd en gearresteerd zijn. 4. 'Herstel van de door politiemaat regelen veroorzaakte moreele en eco nomische schade tegenover leden van de nationale beweging. DE BEZETTING VAN DE ZUIDELIJKE DOBROEDSJA. Giateren is de tweede zone der Zui delijke Dobroedsja door de Bulgaar- sche troepen bezet. De feestelijkheden in dit gebied bereikten haar hoogte punt met den intocht van den gouver neur-generaal, generaal Popoff, te Do- britsj. De minister van Landbouw. Finan ciën en Binnenlandsche Zaken ziju -ist-ravond naar de Dobroedsja ver-

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2