buitenland SPORT TWEEDE BLAD DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 BALKAN De nieuwe Roemeensche politiek. bome—herlijn als AZIË Japan en de Ver. Staten. AFRIKA Egypte maakt ernstige crisis door. ENGELAND Critiek van Lloyd George DE VIJFDE VERJAARDAG VAN HET DUITSCHE DUIKBOOTWAPEN. Het prestatievermogen van de kleine duikbooten. DENEMARKEN Koning Christiaans 70ste verjaardag. Postzegelnieuws. ITALIË Ciano naar Berlijn. Verplichte aangifte buitenlandsche effecten. Voorschot op kostwinnersvergoeding. De uitbreiding van het uitgaansverbod. Autobotsing onder Koudekerke. N.V.B. Zondag a.s. een volledig programma. VOORBEELD De nieuwe onderstaatssecretaris voor per» en propaganda, Aiexandrow Constant, heeft na de aanvaarding zijner functie de vertegenwoordigers van de buitenlandsche per» ontvan gen. Hij legde verklaringen af over zijn ressort en over de beginselen van de nieuwe Roemeensche politiek. De nieuwe Roemeensche staat stelt sich aldus spr. In zijn grondslagen, zijn ideologie en zijn richting automa tisch in op de richtlijn van de spil Rome—Berlijn. In ons binnenland willen w(j een einde maken aan de Hersenschimmen fen avonturen, naar buiten willen wij Roemenië plaatsen op fundamenten, die zijn veiligheid en zijn politieke belangen waarbor gen. Op die wijze rijn wy gekomen tot den nationaleb legionnairen staat en tot de spil. De betrekkingen van Roemenië met de overige staten zullen rekening houden met deze nieuwe oriënteering. Met de naburen wil Roemenië samenwerking op het gebied van economie en cultuur, en opheffing van alle redener, die tot, wrijvingen zoudpn kunnen lelden." Het nieuwe regime zal de Roema- nlseering van alle centra des levers uitvoeren. In dit verband zal ook het Joodsche vraagstuk worden uitgelost. De nationale legionnaire staat wil een eenheidsstaat-zijn, dus een staat van alle sociale lagen, ln het biizon- der echter een staat van de groote ar beidersmassa's. van den landbouw en de industrie. Het nieuwe rggime zal het bestuursleven een nieuwe moraal Inenten, ziin prestaties en zijn kwa liteit verbeteren en tenslotte den ambtenaren de noodzakelijke waardig heid en materieel verzorgde levens standaard verzekeren. In dit onricht za! het voorbeeld van boven gegeven worden. De jeued, die in Roemenië ondanks oceloofliike martelingen met -in drukwekkend» aaneengeslotenheid is ongestaan, is de act;»ve drijfkracht in den nieuwen staat. Daarom hou-ft het leeionnaire regime zich vooral met haar organisatie bezig. De Roemeensche economie zal od ha*r natuurlijke grondslagen worden geolaatst. Het land behoort tot de economische ruimte van Midden- Europa. De Roemeensche organisatie van den internationalen goederenruil zal van dit feit uiteaan: Dat beteekent niet, dat Roemenië zal ontbreken op de wereldmarkt. Door de reorganisa tie van de economie van Europa zal het actief deelnemen aan den wereld handel. Door afstand van gebied en door volksverhuizing heeft Roemerië het percentage van dë overi»e volksgroe pen verminderd. Er bliift nog een nvnderheidsorobleem. In dit onzicht zal een duidelijk onderscheid worden gemaakt tusschen semieten en arische minderheden, aange'ien zij verschil- lerde oplossingen eischen. De onderstaatssecretaris ging ver volgens nog kort in op de missie der legionnaire bewering. Hij consta teerde. dat de taak van de eenige in den nieuwen staaterkende nolitieke organisatie, het legioen, is den Slkat nader te brengen tot het volk, en den' leider van den nieuwen legionnairen staat den nieuwen mensch van het le: gionnaire Roemenië te brengen, een mensch gevormd en gegroeid uit het W»«■»»-*#«L-tvem g*r> in ..capitan" Corneliu Codreanu. Vijandelijke elementen. Het ministerie van Binnenlandsche zaken maakt bekend, dat elementen, die niet behooren tot het legioen, maar die in het groene hemd der le gionarissen zijn overgegaan tot acties, het doel nastreven het werk der re geering te compromitteeren. De be volking wordt opgeroepen dergelijke ordeverstoorders van den opbouw on middellijk aan de autoriteiten uit te leveren. De aanleiding tot het publiceeren van dit communiqué is gelegen in een gebeurtenis, die rich heeft afgespeeld bij de directie van den Roemeenschen omroep. Hier drongen mannen, ge kleed in de uniform van het legioen er gewapend met pistolen, de werk kamer van den omroepdirecteur. den vroegeren minister Crainik, binnen en maakten hem verwijten over zijn personeelspolitiek. Vervolgens liepen »ii door de oyerige vertrekken en onthieven leidende ambtenaren van hun functie. ft „GEEN JAPANSCHE AANVALS PLANNEN". President Roosevelt is «r zelf Ver antwoordelijk voor, dat de betrekkin gen tusschen Japan en de Ver. Staten aanzienlijk verscherpt zijn, schrijft de Yomioeri Sj imboen. Hij heeft de anti-Japansche atemming onder de Amewkaanaehe bevolking gekweekt, hoewel Japan niet het minste voor nemen hedft de Ver. Staten aan te vallen. Wanneer de politiek van Japan de veiligheid van Amerika be dreigt, dan kunnen de Ver. Staten alle tegenmaatregelen, ook die van militairen aard, nemen. De Japansche beoogt uitsluitend het herste' van den vrede eij de pleuwe ordening in Groot-Azië. Ook in economisch op zicht bezitten de Ver. Staten vol doende hulpbronnen, zoodat hun hou ding onbegrijpelijk is. Japan mag eventueel niet aarzelen, schrijft de Hotsji Sjimboen, tegen de Ver. Staten tot ean offensief over te gaan. De Ver. Staten houden er bij hun onderhandelingen met Engeland blijk baar geen rekening mee, dat Japan vaatbesloten is om tot het bereiken van zijn doel alle hinderpalen uit den weg te ruimen. De. Japansche minister-president Konoye'is vanmorgen door den keizer in audiëntie ontvangen om rapport uit te brengen over „algemeene staats zaken". HANDEL KRIJGT ZWARE KLAPPEN. De officieren van het Grieksohe s.s. Milos, dat uit Egypte in Athene is teruggekeerd, vertellen, volgens de Corrtere de 11 a Sera, dat Egypte een van de -zwaarste crisis sinds den vorigen oorlog doormaakt. Het verkeer in Port Said en Alexandria ligt prac- tisch volkomen stil en geweldige hoe veelheden katoen blijven in de maga zijnen liggen. De invoer van materiaal en >van producten welke voor de oor logvoering van belang zijn is tot nul gedaald sinds het Suezkanaal niet meer gebruik wordt. De Suez-Kanaal- maatschappij is genoodzaakt geweest wegens gebrek aan werk ongeveer 12000 man personeel te ontslaan. Al leen m de steden Cairo en Alexandrië zijn ongeveer 150.000 werkloozen. De prijzen van levensmiddelen gaan met sorongen omhoog. De meerderheid van de bevolking beschouwt Groot- Brittannië als den schuldige voor deze moeilijkheden van Egypte. Italianen gearresteerd. Volgens de Regime Fascists hebben de Egyptische autoriteiten tot dusverre ruim 7000 Italianen als voor zichtigheidsmaatregel gearresteerd. De concentratiekampen in Egypte zouden overvol zijn. Er moet echter in het bij zonder op gewezen worden, dat «Heen de Italiaansche onderdanen van Jood sche religie zich nog op vrjje voeten bevinden. LUCHTBESCHERMING ONVOLDOENDE GEACHT. In zjjn wekelijksche artikel voor de Hearstpers doet Lloyd George een op vallende bekentenis. Verwijzende "naar de inferioriteit van het Engelscne luchtwapen eischt Lloyd George een door neutrale instanties tot stand te orengen overeenkomst met Duitschland, volgens welke voortaan alle lucht aanvallen beperkt zullen blijven tot militaire doelen. Thans, zoo schrijft Lloyd George woordelijk, zijn wij van het deel der gelijkheid in krachten ver verwijderd. Zou de oorlog nog voortduren, dat dienden beide partijen overeen te komen uitsluitend militaire doelen te bombardeeren. In verband dakrmedfe oefent de vroegere minister president critiek, dat de Britsche re geering niet reeds maanden geleden voor den bouw van diepere, veiligere en gemakkelijke schuilgelegenheden voor de bevolking gezorgd heeft. De luchtbescherming, zooals zij thans is, is onvoldoende. BRITSCHE lUri-üuUBUUf TUT ZINKEN GEBRACHT. De Petit Dauphinois meldt uit Tanger, dat een vliegtuig van onbe kende nationaliteit een Britsche torpe doboot in de haven van Gibraltar tot zinken heeft gebracht. Onze Berlijnsche V-P.B. correspon dent meldt: Den 27sten September is bet vijf jaar geleden, dat de indienststelling valt de duikbóotflottille Weddingen, het nieuwe Duitsche duikbootwapen, geschapen werd. In deze 5 jaren heeft dit duikbootwapen, partij trekkend van de ervaringen, die in-den wereldoorlog zijn opgedaan, een ontwikkeling door gemaakt, waardoor het land in staat is een uitermate belangrijke rol in de zeeoorlog te spelen. Bij het begin van dezen oorlog beschikte de Duitsche oorlogsmarine over ongeveer 50 duik booten. Juist met het oog op een blij vende pacificatie van de Duitsch-Brit- sche betrekkingen had men aanvanke lijk van .een grootere uitbouw van het duikbootwapen afgezien. In de Duitsch- Engeische vlootovereenkomst is een principieele duikbootpariteit toege staan. Men heeft zich feitelijk zelfs tot 45 procent van de Engelsche duikboot tonnage beperkt. Eerst na de Tsje chische crisis heeft Duitschland, met het oog op de Britsche bewapening, volledig gebruik gemaakt van de over eengekomen pariteit en na de beëin diging van de Duitsch-Engelsche vloot overeenkomst zijn volle vrijheid op het gebied van de duikbootenbouw her nomen. Het defensieve karakter der Duitsche duikbooten. Het lag in de lijn van het defensieve karakter van het Duitsche duikboot- w apen, zooals dat in de Duitsch-Engel sche vlootovereenkomst tot uitdrukking wordt gebracht, (tal aanvankelijk slechts kleine booten van 250 ton ge bouwd werden. Van deze kleine booten -werden er in" de jaren 1935/1938 24 ge maakt. Eerst in de volgende jaren wer den grootere booten in dienst gesteld, die echter nog tot de geringe tonnage van 60M4Q ton beperkt bleven. Onge veer de ftëlft van de Duitsche duik boot vloot bestond bij het uitbreken van den oorlog uit deze kleinere boo ten. Duitsche constructeurs en wer ven hebben het echter klaargespeeld, binnen deze tonnemaat duikboottypen tot ontwikkeling te brengen, die hun buitengewoon prestatievermogen gedu rende dezen oorlog reeds bewezen heb ben. De onmiddellijk na het begin van den oorlog begonnen duikbootenbouw heeft niet alleen de geleden verliezen ongedaan gemaakt, doch tevens de ge talsterkte van het Duitsche duikboot wapen aanmerkelijk opgevoerd. Op het oogenblik heerscht nog steeds een in tensieve bouwactiviteit. De be teek en is van dit wapen in den tegenwoordigen oorlog blijkt het beste uit bet feit, dal men er tot dusverre in geslaagd js on geveer 2,8 millioen bruto registerton aan koopvaardijschepen tot zinken te brengen. De.cijfers van de tot zinken gebrachte tonnage bewegen zich sinds eenige maanden in gestadig stijgende lijn en te Berlijn wordt vastgesteld, dat het resultaat over September dat over Augustus reeds thans overtreft. DAGORDÈR AAN DE DUITSCHE TROEPEN. Kfinin» 0>ri«ri»an V -vvn Dene marken heeft gisteren ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag van heden, de hoofden der diplomatieke missie, het corjïs diplomatique, den be velhebber der Duitsche troepen in De nemarken en den commandant van de Deensche marine ontvangen. Eén der roode-kruis- zegels met de beeltenia van koningin Alexandra is opnieuw uitgegeven met een aanhangsél in dezelfde kleur van 10 6. Frankrijk. De gelegenheidszegel voor de wereldter toonstelling te New York, oorspronkelijk in de waarde fir. 2.Z5 uitgegeven, is opnieuw ver schenen in de waarde fr. 2.50. De kleur is dezelfde, liehtblauw. De frankeerzegel1 ft-, heeft nu de iichtroode kleur. Roemenië. Kort voor de abdicatie van koning Carol zagen nog twee series met zijn beeltenis het licht; ten eerste een weldadigheidsserie in we»»-*,-. 1 0,50 L groen, 2,50 0,50 1. groen, 3+11. rood, 3,50 0,50 L bruin, 4 1 1. roodbruin, 8+11. blauw, 9 11. lichtblauw, 14 1 1. groen; ten tweede een serie ter gelegen heid van de 10-jarige regeerirtg van den koning; 1 0,50 1. blauwgrijs, 4 11 oran je, 8 1 1. lichtblauw, 8 L, roodbruin, IA 1. helblauw, 32 1. bruin. Rusland. Een serie met de beeltenis van den dichter-componist W. Maja- kowsky in de waarden 15 te rood, 30 k. bruin, 60 k. blauwzwart ién 80 k. blauw. Zweden. Herinneringszegels aan den beeldhouwer Sergei, die in 1740 werd geboren. De waarden zijn 15 S. licht- ■*'l PD 51 fi f»ni>e De bevelhebber van de Duitsche weermacht in Denemarken, generaal Luedke, heeft de volgende dagorder aan de Duitsche troepen in Denemar ken uitgevaardigd: „Morgen, den 26sten September, viert koning Christiaan 10 van Dene marken te Kopenhagen zijn zeventig sten verjaardag. Naar aanleiding van deze" feestelijke gebeurtenis gedenkt ook de Duitsche weermacht, die rich thans in Denemarken bevindt, den eerwaardigen koning met de beste wenschen voor het verder welzijn van hem, zijn huis en zijn volk. De Führer wenscht koning Christiaan geluk. De Führer heeft Z.M. den koning van Denemarken bij het berpiken van den zeventigjarigen leeftijd telegra fisch zijn gelukwenachen doen toe komen. De minister van Buitenlandsche Za ken graaf Ciano, is naar Duitschland vertrokken voor een kort bezoek- BU VEREENIGING VOOR DEN EFFECTENHANDEL. Het Verordeningen blad van heden bevat een besluit van den secretaris generaal van het departement van Financiën betreffende de aangifte van buitenlandsche effecten. Hierin woTdt bepaald: Artikel 1. 1. Ingezetenen zijn' verplicht van buitenlandsche effecten,welke hun bij het in werkingtreden van dit besluit toebehooren, binnen een maand na dit in werking treden aangifte te doen bij de Vereeniging vqpr den Effectenhan del te Amsterdam. 2. Het deviezeninstituut kan be palen, dat buitenlandsche effecten, waarvoor reeds uit anderen hoofde een opgave of registratie heeft plaats gevonden of die een geringe waarde hebben, van de verplichting tot aan gifte uitgezonderd zijn. Deze bepalin gen worden in de Nederlandsche Staatscourant bekend gemaakt. Artikel 2. 1. Ingezetenen zijn verplicht van buitenlandsche effecten, die door heri na het in werking treden van dit be sluit worden vezkregen, binnen drie dagen na die verkrijging overeenkom stig het bepaalde in artikel 1 onder gelijktijdige vermelding van den voor- af gaanden eigenaar aangifte te doen. 2. Aangifte overeenkomstig het vorige lid behoeft niet te worden ge daan, wanneer de effecten door de vereeniging voor den effectenhandel op daartoe strekkend verzoek met op gave der nummers geregistreerd en vgn een kettingverklaring voorzien zijn en in regelmatig beursverkeer worden verkregen. 3. Onder verkrijging in regelmatig beursverkeer wordt verstaan verkrij ging overeenkomstig de Beursvoor- s'ehriften 1940 (Zie .Nederlandsche Staatscourant 1940, no. 127) en de reglementen der Vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam, van den Bond voor den geld- en effectenhandel in de provincie te 's-Gravenhage en van da Vereeniging van effectenhande laren te Rotterdam, voor zoover de verkrijging geschiedt door of door tusschenkomst van leden van de ge- Artikel 3. Personen, die ingezetenen worden, zijn verplicht van de hun op dat tijd stip toebehoorende buitenlandsche ef fecten binnen tien dagen overeenkom stig het beyaalde in artikel 1 aangifte te doen. #el 4. De aanjifte van buitenlandsche ef fecten, waartegen binnen het bezette Nederlandsche gebied certificaten, de- pötfractiebewijzen of andere soortge lijke stukken aan toonder zijn uitge geven, moet geschieden door den inge zetene, die deze stukken heeft uit gegeven. Artikel 5. - Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. VERGUNNINGEN VOOR HET BETREDEN VAN GEEVACUEERDE EILANDEN. In de toekomst moeten aanvragen uitzonderingsvergunningen tot het be treden van de geëvacueerde eilanden uitsluitend aan de burgemeesters van die gemeenten worden gericht, waar voor de uitzonderingsvergunning zal moeten gelden. Na onderzoek van de aanvragen worden deze dan doorge zonden aan ce voor de betrokken pro vincie bevoegden stafofficier van de Ordnungs-poiizei bij den gevolmach tigde van den Rijkscommissaris, die de uitzondermgsvergunning zal verleenen. Aanvragen, die aan andere instanties worden gezonden, kunnen niet in be handeling komen. DE BEMANNING VAN HET ENGELSCHE VLIEGTUIG. Nader vernemen wij uit Voorscho ten: Drie leden van de bemanning van het Engelsche vliegtuig, dat bij Leid- schendam is neergekomen, men zie elders in dit blad zijn gister avond in de buitenplaats Duivenvoorde, bij Voorschoten, aangehouden. Waar-, ""Winlijk ziin het drie Tsjech»". VOOR HET AANSCHAFFEN VAN BRANDSTOF. In verband met de kolendistributie- regeling is bepaald, dat men vóór 1- Otober 1940 20 van de hoeveelheid kolen, waarover men den vorigen win ter heeft beschikt, kan inkoopen. In afwachting van een nader te ontwer pen regeling inzake de verstrekking van een brandstoffenbijslag in de ko mende wintermaanden, heeft het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie aan de bur gemeesters medegedeeld, dat voor kost winners bijzondere voorzieningen moe ten worden getroffen. Deze voorzieningen houden in, dat de verwanten van de dienstplichtigen, ook voor zoover deze bij den opbouw- dienst zijn geplaatst, te wier aanzien kostwinnersvergoeding wordt toege kend en die ten tijde van hun opkomst steun genoten of In werkverruiming geplaatst waren, in de gelegenheid worden gesteld om 20 van hun ko- lenverbruik in den winter 1939/1940 in te slaan. Te dien einde kan aan de verwanten van de bovenbedoelde dienstplichtigen voor zoover deze als gezinshoofd wor den aangemerkt, 'een voorschot op de kostwinnersvergoeding worden ver strekt ten bedrage van ƒ5.75. Dit be drag beloopt ongeveer het V» gedeelte van het totaalbedrag, waarmede gedu rende Ben winter 1939/1940, terzake van het gemis van brandstoffenbijslag, de kostwinnersvergoeding is verhoogd. THANS VALT GEHEEL ZUID HOLLAND ER ONDER. Van bevoegde zijde ontvangen wij de volgende toelichting op de heden in werking tredende uitbreiding van het uitgaansverbod tusschen 22 en 4 uur: Deze verordening van den Rijks commissaris breidt om strategische re denen het uitgaansverbod tusschen 22 »n 4 uur uit tot de heele provincie Zuid-Holland, alsmede tot het gedeelte van de provincie Noord-Brabant, dat ten Westen van de spoorbaan Gelder- malsen—'s-Hertogeiibosch Boxtel EindhovenNeerpelt ligt. De door deze apoorlijn doorsneden plaatsen vallen binnen het werkingsgebied, waarvan het uitgaansverbod ook voor zoover zij ten Oosten van de spoorlijn liggen. Voorts bepaalt de verordening, dat de aanvragen voor uitgaansver- gunningen in heel het werkingsgebied van het verbod ook bij de districts commandanten van de Nederlandsche marechaussee kunnen worden inge diend. ZES GEWONDEN. Gisterochtend zeven uur is op den weg Middelburg—Vlissingen, onder de door een personenauto aangereden, waardoor eerstgenoemde wagen tegen een paai van het electrische net reed. Zes personen werden hierbij gewond, van wie twee ernstig. De vrachtauto kwam uit Middel burg en vervoerde werklieden naar Vlissingen. Drie mannen zaten in de cabine, terwijl zich twintig menschen in den bak bevonden. Op den nieuwen Vlissingschenweg werd de wagen door een personenauto, die uit een zijweg kwam, aangereden. Door de botsing reed de vrachtwagen in volle vaart tegen een paal van de electrische tram. Dit verhinderde, dat de ailto in de Watergang terechtkwam. De schok was echter zoo hevig, dat de twintig mannen uit den bak werden geslin gerd. Het bleek, dat zes personen waren gewond, van wie twee ernstig. Geneeskundige hulp werd verleend door dokter Simons uit Koudekerke die de gewonden liet vervoeren naar het ziekenhuis te Middelburg, waar zij zijn opgenomen. Het zijn vijf werk lieden uit Apeldoorn en een uit Mid delburg. De overige inzittenden van de vrachtauto werden niet gewond en zijn met een andere auto naar hun werk vervoerd. ONGEOORLOOFDE HANDEL IN ZEEP. De recherche van de onderafdeeling distributie van de afdeeling handels- inlichtingen van het hoofdbureau van politie te Amsterdam, heeft op het oogenblik een drukke taak. Het aantal fraudes met bonnen en de onregelma tige handel in gedistribueerde artike len neemt steeds toe, doch de politie houdt scherp toezicht en met succes. Gistermiddag omstreeks vier uur is op het Weesperplein een koopman, die op een bakfiets ongeveer 5000 stukken zeep vervoerde, aangehouden. Daar hü - -»~r J*»*"" WS»'3Ê bleek bovendien te hooge prijzen .td betaald, js zoowei tegen hem als tegen degenen van wie hij de zeep had gekocht proces-verbaal opgemaakt De partij zeep, welke bestaat uit zeep van een verminderd vetgehalte: is in beslag genomen. NIEUWBOUW N.V. WASSEN. In het nieuwgebouwde winkelcen trum aan de Mathenesserlaan te Rot terdam ia wederom een modemaga zijn in gebruik genomen. De N.V. Kteedingbedrijven Wassen, die vroe ger gevestigd waren op den boek vdn den Goudschesingel en de Heeren straat, zijn herrezen in Dtjkzigt, wel niet in den grooten omvang van vroe ger, maar toch met een gebouw, dat een aantrekkelijk geheel mag heeten. Naar plannen van den architect Hen driks heeft de firma Boersma uit Den Haag in negen weken tijds een week korter dan bedongen was, een winkel pand gebouwd, dat het bedrijf in alle opzichten bevrediging zal schenken. Aan de zijde van de Mathenesserlaan bevinden zich' twee etalageruimten met een gezamenlijk oppervlak van 60 vierkante meter. In de parterre is één groote ver koopruimte ingericht, die de toets van, de critiek glansrijk kan doorstaan. De witte kleur is hier overheerschend en tusschen de diverse afdeelingen be vindt zich meer dan voldoende ruimte. Verscheidene paskamertjes zijn hier ingericht. Deze verkoopruimte heeft een oppervlakte van 500 vierkante meter. Op de eerste étage bevinden zich het magazijn, de afdeeling inkoop, waar voor 'n overvloed van daglicht is gezorgd, de expeditie,een atelier en ruimten voor het personeel. Op deze étage kan een tweede verkoopruimte worden ingericht als ntocht blijken, dat de parterre niet voldoende ruimte heeft!, Hoewel in alles eenvoud is betracht, hebben architect en aannemer toch een sfeer weten te scheppen, die eigen is aan moderne modemagazijnen. En zoo kon Wassen haar poorten weer openen, wat groote belangstelling trok. Vóór de deuren echter open gingen, heeft de bedrijfschef een kort woord gericht tot de leden van de directie, de heeren H. F. en C. Wassen en hun een bloemstuk waarin de ondergang en het herstel van het bedrijf was gesym boliseerd, aangeboden. Architect Hendriks heeft daarna aan den heer H. Wassen den sleutel van da magazijnen overhandigd. 1 AUTO MET INZITTENDE TE WATER GERAAKT. Vanochtend is de 27-jarige dame S., die per auto op weg was naar Pur- merend, ter hoogte van het Kalf te Zaandam, waar de weg niet breed en vol bochten, vermoedelijk door te krachtig remmen in een der bochten in de zaan gereden. Gelukkig was spoedig hulp bij de hand. Qmstanders slaagden er in, een gat te maken ln de linnen kap, waardoor het gelukte de dame, met behulp van een dreg, uit haar gevaarijke positie te bevrijden. Aangezien zij reeds bewusteloos was, werd terstond kunstmatige ademha ling toegepast, met het gunstige re sultaat, dat de drenkelinge tot het be wustzijn werd teruggebracht Haar toestand was echter van dien aard,' dat zij in het ziekenhuis te Zaandam moest worden opgenomen. VOETBAL. Voor de eerste maal in dit seizoen zal Zop dag a-s. in de competitie van den Nederlandschen Voetbalbond een volledig programma worden afge werkt. Na het bestuur van den N.V.B. bepaald heeft, dat ook in afdeeling V een gewone competitie zal worden ge speeld. zal ook in het Noorden de voetbal kunnen gaan rollen. Voor de eerste klassen zijn de volgende drie wedstrijden vastgesteld: Veen dam: VeendamBcQuick. Winschoten: W.V.V,—Veloeitas. Heeren veen: Heeren veenLeeu warden. ONDERAFDEELING ROTTERDAM. Za terdagmiddaf-competitie. Vaipjiet bestuur van de onderafdee ling Rotterdam is bericht ontvargen dat Vitesse I is overgeplaatst naar de eerste klasse. De gisteravond gepu bliceerde indeeling komt, voor wat Vitessè I betreft, te. vervallen. Inplaats \an S.H.—Vitesse is nu Stormvogels I tegen Vitesse I vastgesteld, terwijl de reserve-elftallen eikaar op de Laan v. Vollering ontmoeten. BOK&EN. EERVOLLE ONDERSCHEIDING VOOR DEN HEER BERGSTROEM. Naar wij vernemen is dé vice-voor- zitter van den Nederlandschen Boks- bond den heer B. Bergstroem door de F.IF.A. onderscheiden met de orde „Pour ie mérite". In een begeleidend schrijven wordt* den her Bergstroem dank gebracht voor zijn verdienstelijk werk, dat hü in de afgeloopen jaren als scheidsrechter van internationale wedstrijden heeft verricht, o.a. ook tij dens de Olympische Spelen te Berlijn

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 5