EN MIJLPAAL in de geschiedenis van den oorlog h V 1 w NIEUWSBLAD VOOR 'GOUDA EN OMSTREKEN WVSVÊgl I pft vcji? Zaterdag 28Sept. 1940 iet pact Berlijn-Rome- Tokio 2oh fflaoH S.?dir— 79e Jaargang, No. 204% Reacties elders. Vreugde in de drie verbonden landen Nadruk wordt gelegd op het streven naar een rechtvaardige ordening Cordell HuilNiets veranderd aan de einde laren hier bekende situatie EeryjPViitsch oordeel BUITENLAND De indruk te Londen. AFRIKA ENGELSCHE VLOOT ONDERWEG NAAR DAKAR? Geruchten over nieuwe landingspoging. BALKAN De nieuwe koers in Roemenië. Geen Duitsche vlieg* velden in Roemenië. AMERIKA De Europeesche bezit tingen in Anjerika. De oude 3 cents zegel met opdruk. A*-—': ENGELAND De Engelsche wapen- 1 productie. Uitbreiding van het uitgaansverbod. Standrecht in Egypte. Directeur F. TIETER Postgiro 48406 Bur. Markt 81. Tel. 2748 Ider belangen heeft getroffen, geena- I zins noodig maakt. In dezen zin kalk het pact zelfs worden beschouwd dl een stabiliseering van de goede be- I trekkingen tusschen de drie partijen I en de Sovjet-Unie. minister van Zaken, Cordell Buil, heeft omtrent het driemo- genflhedenpaet verklaard, dat dit bondgenootschap niets verandert 0 aan de sinds jaren te Washington bekende situatie. Met de mogelijk heid van een dergelijk bondgenoot eehsp ia bij de bepaling van de Amerikaanache politiek reeds kening gebonden. Alvorens Hall deze verklaring afgelegd had, liet men op zijn de partement reeds doorschemeren, dat deze overeenkomst niet nood zakelijkerwijs de internationale si tuatie behoeft te verscherpen. Het maakt den indruk, dat deze over eenkomst een politiek, die reeds eenigen tijd lang door de drie on- derteekenaars gevolgd ia, in een document vastlegt. Op de persconferentie on/het Witte Huis verklaarde prq&dent Roosevelt in antwoord op dat hij nog niets naders omtrent de overeenkomst wist en ïich er om niet over kon uitlaten velt kondigde aan, dat week-end met zijn jacht naar Maryland sal verscheiden vliegtuigtype^ wil be zichtigen. Dat deel van de Noord-Ameri kaansehe pers, dat sinds geruimen tijd met interventieneigingen ge speeld heeft, aldus DJ4.B., toont rich tamelijk uit bet veld geslagen. In berichten van nieuwsagent schappen en redaetiooeele com mentaren wordt de opvatting ge uit, dat het pact zich uitsluitend tegen de politieke plannen van Amerika in Europa en Azië richt. Do New Torkache pers publiceert den tekst onder reusachtige op schriften als „Japan, Duitschland en Italië onderteekenen een tegen do V.S. gericht pact.' voornemen hebben zich buiten den oorlog te houden, is het zeer weinig waarschijnlijk, dat de commentaren in Amerika een anderen dan een ge- reserveerden toon -zullen hebben. Van semi-officieele zijde wordt te Berlijn gemeld: In politieke kringen hier verheelt men niet, dat bij het driemogend- hedenverdrag kan worden gesproken van een machtsconstellatie van reus achtige afmetingen, welke niet alleen voor het heden maar ook voor de toe komst van de grootste beteekenis is. Drie groote mogendheden, welker mi litaire kracht niet behoeft te worden uiteen gezet, hebben zich op de basis van haar gemeenschappelijke belan gen en doelen vereerdgd in een bond genootschap. Deze gemeenschappelij ke belangen en doelen bestaan niet alleen in de overeenstemmende op vattingen op het gebied der buiten landsche politiek, doch ook in het gemeenschappelijke denkbeeld van sociale gerechtigheid. Zooals minister von Ribbentrop naar voren heeft ge bracht, eischt deze gemeenschap van opvattingen een gelijke ordening in de betrekkingen tusschen de volken. Zooals uit den tekst van het militaire bondgenootschap ondubbelzinnig blijkt, streeft het niet naar aggressieve be doelingen. Hi toch zal men niet kun nen zeggen en in politieke kringen hier döet men dat ook geerszins dat het pact tegen niemand» gericht is. Veeleer is in de verklaringen, af gelegd door de Duitsche en Italiaan- sche ministers van Buitenlandsche Zaken en door den Japanschen am bassadeur op scherpe wijze gezegd, dat het verdrag weliswaar niet gericht is tegen een. ander volk, maar wel tegen de oorlogsophitsers en de on verantwoordelijke elementen, die streven naar een verlenging of uit breiding van dezen oorlog. Iedere inmenging in de reorgani satie, die in Europa plaats vindt onder leiding van Duitschland en Italië en in het Groot-Oost Azia- De bekendmaking' van de teekening van het driemogendhe verdrag is door de Italaansche bare meening met geestdrift ontva_„. Het nieuws werd bekend gemaakt speciale krantenedities, die zeer dig uitverkocht waren, en via de J In verscheidene groote Italiaan. steden vormden zich spontaan opto ten van betoogers, die door de stn. trokken en den duce, den führer en I Japan toejuichten. Deze indrukwekkeè- 1 de optochten zongen vaderlandsche lie deren en liederen van da fascistische I revolutie. Zü juichten over de zekere overwinning van de drie mogendheden, I vereenigd door een bondgenootschap I tegen de oude democratieën. De Gazetta del Popoio noe^pt de overeenkomst van Berlijn een waato- 'Ük imponeerende daad. Drie jongt volken treden gemeenschappelijk ei poging tegemoet om hun toekomst belemmeren. Niemand buiten Eng behoeft zich over dit bondgenoo ongerust te maken. Voor de V.S. het geen bedreiging. Slechts Brir en Jöodsche propaganda heeft de Ame rikanen willen doen gelooven, dat hun belangen bedreigd worden/De as Rome —Berlijn wordt thans de as Rome- Be rl ij nTokio, waarbij zich ongets feld alle jonge, vernieuwde krach zullen aansluiten. Spaejf. De avondpers te Madrid verkeert heel onder den indruk van hét mogendhedenpact, dat naar de den betoogen de eerste schrede den weg naar reorganisatie van wereld vormt. De Madrid meent, dat dit niet slechts een meesterstuk is, overeenkomt mej den geest der buil landsche politiek van jonge moge. heden tegenover de moeizame, afb: kende politiek van Engeland, doch een opzienbarend bewijs voor blik snel handelen, waardoor de hoop de Engelschen op de VR. verijdi wordt. Ook de Alcazar is van meening, dat Groot-Brittannië zijn laatste troef, d» V.S., wilde uitspelen en thans een streep door zijn rekening krijgt Het oude continent vernieuwd door den geest van jonge volken, heeft opnieuw bewezen, dat het dank zij cultuur, ge schiedenis en overlevering gerechtigd en bekwaam is om den scepter der wereldheerschappij te dragen. dat den kfgrond tegemoet tuimelt, klampt zich jtls een drenkeling vast aan een strobhalm en hoopt op de deelneming dér Vereenigde Staten aan den oorlog, aldus de Tokio Nitsji Nitsji. Het verdrijven der Angel- saksers uit het Verre Oosten en de op bouw van een Oost-Azië voor de Oost- Aziaten is hetzelfde doel, dat Duitsch land en Italië ten aanzien van de su prematie der Angelsakkers in Europa nastreven. Door de onverbrekelijke vereeniging der drie mogendheden is voor de geheele wereld een nieuwe dageraad aangebroken. De oude demon is Weggevaagd. DeJomioeri Sjimbaen noemt het pact een ondubbelzinnige waar schuwing aan Amerika. Men heeft het drievoudig verbond opgericht^ ten be hoeve van den nieuwen opbouw der wereld op den grondslag van de ge rechtigheid. Het pact zal nog niet te overziene reacties hebben op Engeland en de Vereenigde Staten. DeKokoemin'Sjimboen con stateert, dat het pact, welks noodzake lijkheid reeds vroeger heeft bestaan, het welzijn der geheele wereld ten doeV heeft en gericht is tegen degenen, die trachten dit werk te verhinderen. Te len dergelijke krachten vormen de drie mogendheden een vastberaden, gemeenschappelijk gevechtsfront. Geen bijzondere verrassing in China. De sluiting van het pact van Berlijn Nordt in. Londensche politieke 'krin gen klaarblijkelijk beschouwd als een bedenkelijk waarschuwingssein, aldus het D.N.B. Zonder twijfel'heeft me| de strekking van dezen slag terug tegen Engelsche pogingen tot uitbrei ding van den oorlog begrepen. Een andere verklaring kan niet gevonden worden in de mededeeling van den diplomatieken medewerker van het Reuterbureau, die schrijft, dat het Voornaamste doel van het politieke, economische en militaife pact, dat te Berlijn werd onderteekend, duidelijk Is, n.1. de Vereenigde Staten uit den borlog te houden. De drie totalitaire onderteekenaars gevoelen klaarblij kelijk geen zorgen ten aanzien van Rusland, omdat in het pact een spe ciale reserve ten opzichte van Sow jet- Rusland is vervat. Een belangrijke passage in het pact is die, waarin de Oadruk wordt gelegd op den wensch der drie regeeringen om in andere «feren de samenwerking uit te breiden «et natie*, die „geneigd zijn haar «reven een gelijke richting ab zij kelve te geven". Het pact, aldus de correspondent, brengt geen wijziging ta de situatie. Het schijnt betrekking te hebben op. den «rijd op leven en dood, dien Groot-Brittanje en de spil- leveren. De reactie isy op dit pact zai zeer interes- t zijn. Gezien het feit, dat democra- ab republikeinen het tische gebied onder leiding van Japan, zal tot gevolg hebben, dat de drie mogendheden gemeen schappelijke verdedigingsmaatre gelen nemen. Het pact heeft dus de bedoeling iedere stoornis in de reorganisatie te verhinderen. In zooverre kan het beschouwd worden als een natuurlijk resultaat van de bezigheden der kringen, die zonder bevoegd te zijn voor'de inner- Hjken en uiterlijken opbouw in de levensruimten van anderen, sedert lang een inmenging en een stoornis trachtten voor te bereiden, in dienst van de Britsche plannen tot uitbrei ding van den oorlog en als vertegen woordigers van internationale en ka pitalistische belangen, met gebruikma king van een leugenachtige propa ganda. Het is bekend, dat reeds meer malen groote politieke en later ook militaire beslissingen zijn uitgelokt door de bereidwilligheid om de En gelsche plannen tot uitbreiding van den oorlog te dienen. In politieke kringen legt men er verder den na druk op, dat het verdrag van het grootste belang is voor het bereiken van den wereldvrede, doordat het streeft naar het verhinderen van sto rende invloeden bij den herbouw van groote deelen der wereld. Dit valt nog duidelijke in het oog bij het bezien van de bijzondere vermelding van de Sovjet-Unie, zoowel in het verdrag zelf ab In de verklaring van Von Ribbentrop. Terwijl artikel vijf zegt, dat de tusschen de drie mogendheden gesloten overeenkomst geen invloed heeft op de betrekkingén tusschen elk der verdragspartijen en de Sovjet- Unie, heeft von Ribbentrop nog den nadruk gelegd op Re constateering, dat de strekking van het pact een ver andering der betrekkingen tot de Sovjet-Unie, met welke ook Duitsch land een ondubbelzinnige afbakening Een officieel standpunt ten aanzien van het sluiten van het Duitsch-Ita- liaansch-Japansche pact is té Tsjoeng- king nog niet te krijgen. Bevoegde kringen verklaren, dat China over de onderteekening van het driemogend- heden-pact niet bijzonder verrast is. Overigens is men in deze kringen van meening, dat het pact gericht is tegen de Vereenigde Staten evenals tegen Groot-Brittanje in het Verre Oosten. Rusland. In politieke kringen der Sovjet- Unie, waar men van den inhoud van het driemogendheden-pact natuurlijk op de hoogte was gesteld, wordt in het bijzonder de aandacht getrokken door de duidelijke mededeeling in de ver klaringen der staatslieden, die het pact hebben onderteekend, dat het driemo- gendhedenpact de oude betrekkingen der "erdragsmogendheden tot de Sow- jet-Unie op geenerlei wijze verandert, maar integendeel dienen moet tot de verdere ontplooiing daarvan. Pe be doeling van Duitschland, Italië en Ja pan om met hun de wereld omspan nende verdrag een nieuwen slagboom op te werpen tegen de plannen der oorlogsophitsers wordt eveneens met belangstelling opgemerkt Japan. Uiteraard wijden de Japansche bla den groote aandacht aan het driemo- gendhqdenpact van Berlijn, Engeland, Zon op 7.37, onder 19.26. Maan op 3.22, onder 18116. Mep ia verplicht te verdab- teren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van voertuigen moeten nar an zonsonder gang ontstoken In officieele kringen te Vichy is verklaard, dat men de vb buiten landsche zenders verspreide mede deeling, dat vijf Engelsche dnikboo ten, vijf torpedojagers en minstens tien kruisers en hulpkruisers uit Gibraltar zijn vertrokken en naar Dakar onderweg zijn, niet kan be vestigen, aangezien men niet op de hoogte b van deze gebeurtenis. Hetzelfde geldt voor het bericht, dat lieh aan boord van I de Engel sche oorlogsschepen zevenduizend man zouden feevinden, die hij nieuwe landingspoging in den strijd souden worden geworpen. Stijgende critiek in Engeland. Volgens berichten uit Londen is de kritiek op Churchill en de personen, die verantwoordelijk zijn voor het fiasco van Dakar, nog steeds toene mende, vooral daar de regeering zich tracht te onttrekken aan de verant woordelijkheid. Nu eerst recht eischen parlementaire kringen dat Churchill spoedig een formeele en duidelijke verklaring zal afleggen. Een reeks parlementsleden wenscht de regeering vragen te stellen over zekere bijzon derheden. De Daily Mirror ken merkt de stemming der openbare mee ning op treffende wijze, door in een hoofdartikel te zeggen, dat het fiasco van Dakar voor degenen, die daarvoor verantwoordelijk zijn, een nieuw on bekwaamheidsrecord vormt. De Daily Herald schrijft dat Dakar droeve herinneringen wekt aan Narvik en daarom is men verontrust. Het parlement moet onvoorwaardelijk de oorzaak van het fiasco onderzoe ken. Omtrent het fiasco der Britsche vloot voor Dakar schrijft de Londen sche Daily Telegraph: Het zou zinneloos zijn te willen beweren, dat het zonder resultaat afbreken van de expeditie naar Dakar geen ernstige teleurstelling is. Aan schepen fen man schappen vormden de Britsche en de door de Gaulle geleide contingenten tezamen een geweldige Armada. Het blatUgfeeft overigens toe, dat de expe- ditil^ mislukt is door den hardnekkigen tegenstand der verdediging van Dakar. propaganda ook dit door verdraaiing der woorden te verdoezelen, en te spreken van uitbreiding der militaire wet tot verschillende burgerlijke ca- tegoriën. Generaal Wavell heeft daar mede bereikt, dat hij alle anti-Engel- sche elementen kan neerschieten, al dus het DN.B. MAATREGELEN TEGEN DE JODEN. Het bureau van den Roemeenschen minister-president deelt mede, dat in een zitting van den kabinetsraad be sloten is, onroerend bezit van Joden in de landelijke gemeenten te onteigenen tegen een schadeloosstelling. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat het heeft geconstateerd, dat talrijke vroegere waardijheidsbeklee- ders, in het bijzonder ministers, die met de betaling hunner belastingen zeer ten achter waren, voor een deel sedert jaren geen belastingen meer (hebben betaald. Er zijn maatregelen genomen, opdat ook deze achterstal lige belastingen van oud-ministers en waardigheidsbekleeders geïnd zullen kuhnen worden. [N LOOS GERUCHT. Het Roépeensche onderstaatssecre tariaat vo»r Luchtvaart en Marine heeft de bewering tegengesproken, die van buitenlandsche zijde was verspreid en volgens tyeike op Roemeensch ge bied vliegvelden werden aangelegd voor Duitscha vliegtuigen. SENAAT RATIFICEERT BESLUIT PAN-AMERIKAANSCHE CONFERENTIE. Als eerste van de 21 naties van het Westelijk halfrond heeft de Senaat van de Vereenigde Staten thans het besluit van de laatste Pan-Amerikaan- sche conferentie geratificeerd, dat overdracht van territoriaal bezit eener niet-Amerikaansche natie op het Wes telijk halfrond aan een andere niet- Amerikaansche natie ontoelaatbaar verklaart. Door het Staatsbedrijf der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie worden, ter vervanging van de bestaande post-, zegels van 5 cer.t en hooger, uitge geven postzegels van 3 cent met op druk. Het 3 cents zegel met guilloche- en waardeopdruk. (Polygoon) HET KABINET BIJEEN. Het kabinet heeft een zitting ge houden, .waarin liet zich, naar verluidt, bijna uitsluitend met den internatio nalen toestand heeft beziggehouden. Te voren had Roosevelt .een gemeen schappelijke bespreking met de beide ministers van Defensie, den minister van Financiën, den leider der bewape- ningsproductie en de chefs der staven van leger en vloot. AMERIKA MOET HELPEN. De kortelings A de Vereenigde Sta ten aangekomen afdeelingsohef in het Britsche ministerie van Munitie, Sir Walter Layton,. heeft president Roose velt een rapport overhandigd betref fende den stand van de Engelsche wa pen-productie. De Britsche ambassa deur, lord Lothian, die by de bespre kingen aanwezig was, verklaarde daar. na tegenover Amerikaansche journa listen, dat Engeland een zoo snel mo gelijke leverantie van alle soorten wa pens uit Amerika levendig zou toe juichen. Op de vraag, waar Engeland het dringendst behoefte heeft, ant- woorde lord Lothian: „Meer van alles en sneller". Op de vraag of Engeland meer torpedobootjagers van de Ver eenigde Staten noodig heeft, antwoord de de ambassadeur, dat hij niet ge loofde, dat Engeland, wat het ook zij, vap de hand zou wijzen. ONDER ENGELSCHEN DRUK Het Foreing Office en het Britsche ministerie van Koloniën hebben vol gens te Rome ontvangen berichten aan generaal Wavell strikte bevelen gezonden, welke deze in den vorm van een ultimatum aan de Egyptische regeering heeft gegoten. De Egyp tische regeering heeft onder den druk van 30.000 soldaten moeten toe geven. Het Engelsche ultimatum heeft practisch in Egypte het standrecht afgekondigd, al tracht de Engelsche DE UITBREIDING VAN HET UITGAANSVERBOD ALKMAA ITOCOT VERWÜH ELSCN fPOORT ■■MSTCOd KNNCmoCü XEGOM r- DEN HAAG OUOCWATCBJ ROTTERDAM OLLANO^^^ DORDRECHT WEST BRABAN^ aCBGCNOP De dikke lijn geeft de scheiding aan voor de verboden gebieden; hieronder vallen de Wadden-eilanden, een deel van de provincie Noord-Holland, de geheele provincie Zuid-Holland, Zeeland, alsmede het Westelijk deel der provincie Noord-Brabant, (Cartografiech bureau voor de Nederl. Dagbladpen)

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1