NIEUWSBLAD VOOR GOUDA ÊN OMSTREKEN Rijkscommissaris Seyss Inquart bommen op Edinburgh). Maandag 30 Sept. 1940 over Duitsch-Nederlandsche samenwerking „Het Duitsche volk tot kameraadschap volkomen bereid" „Wij haasten u niet iOH CH HkUUt 79e Jaargang, No. 20439 Er. moet gestreefd worflen naar een in het wolk verwortelde cultuur B.-LEIDERS N. S. a TE BERLIJN. Door Hifler ont- Zon op 7,40, ouder 19.21. Maan op 5.54, onder 19.15. Men b verplicht te verdub- teren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns vu voertuigen moeten uur u zonsonder gang ontstoken worden. DE DUITSCH- ENGELSCHE WORSTELING IN DE LUCHT. Bommen op Londen, Edinburgh en de motorénfabriek van Rolls Royce. AZIË £EïMPECIALE JAPANSCHE KABI- TSRAAD. Beslissende phase der Japansche politiek. Onderhoud tusschen Gandhi en onderkoning. Engelschen in Roemenië gearresteerd. SPANJE Weer bommen op Gibraltar. DE STRIJD OM DEN BABY. Gerechtshof bevestigt uitspraak. DE HOUÖING VAN AMERIKA. Het wil zich niet mengen in territo riale kwesties in Èuropa of Azië. Transocean meldt, dat Early, de secretaris van het Witte Huis, Zaterdag j.l. namens pre sident Roosevelt een verklaring heeft afgelegd, waarvan de ea- sentieele deelen aldus luiden: Het ligt niet in de bedoeling van de regeering der Veree- nigde Staten zich te mengen in eenige territoriale kwesties ia Europa of Azië. De Amerikaan- sche regeering is van meening, dat er een toegepaste Monroe- leer van elk van deze continen ten diende te bestaan, en zon gaarne zien, dat dit ook inder daad het geval was. Duitsch schip naar Canada opgebracht. COL)BAr IT Directeur F. TIETEB 1 Postgiro 48400 Bur. Markt »L Tel. 274S OP «en te Gravenhage ge houden vergadering van den onlange opgerichten „Nederlandsche Kuituur- kring" heeft de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart een rede gehouden, waarin hij uit weide over de Duitsch-Nederland- scfae samenwerking, welke de Kuituurkring zich eveneens ten doel stelt. „Wanneer u sprak over samenwer king met ons", zoo zeide dr. Seyss Inquart in antwoord op de rede van den Kring-voorzitter, „dan beschouw ik dat niet zoo zeer als een samenwer king met ons in onze hoedanigheid van Duitsch gezag, als wel met ons als hier aanwezige vertegenwoordigers en dragers der Duitsche cultuur, opdat het tot een juiste harmonie van het Nederlandsche volk en het Duitsche cultureels leven moge komen. En Juist daarom is deze bijeenkomst voor |nij niet een, bijeenkomst van politici maar van menschen, die naar de gees telijke en daardoor moreele beteeke- pis van het leven streven en daarmee dan tevens ook op weg zijn den diepe ren zin, van het politieke gebeuren te feeseffen." Dr SEYSSINQUART (Foto archief D. C.) Met ware voldoening hoorde jk u eonstateeren, dat u de door mij uitge stoken vriendenhand wilt zien en wilt grijpen, en daarmee heeft u tevens de yoor u belangrijkste vraag beant woord. Vriendschap kan slechts tus- schen zelfstandige, vrije, volkomen verantwoordelijke menschen bestaan. En wat het cultureele leven betreft, too kan ik u slechts de verzekering geven, dat juist wij een echt volksch Nederlandsch cultureel leven willen, je er direct naar verlangen en er zeker van zijn, dat evenals het eigen karakter van de Duitsche stammen, die toch heden een door één geloof en nwil bezield volk vormen, niet tot Splitsing maar tot verrijking van het geheele Duitsche cultureele leven strekt, evenzeer de verscheidenheid van het Nederlandsche en Duitsche cultureele leven geen splitsing be teeken t, maar slechts een verrijking van beide kanten. Weliswaar zooals U zelf zegt kan het niet gaan /pm dat zteeds naar het Westen kijkende aestheticurae, dat evenals vroeger ons wt uw cultureele streven beheerschte en leidde tot splitsing, tot een boven- matig accentueert der dialectiek en tot een zich vermeien in de nuances van ondergang en twijfel. Het cultu. rente leven van een volk moet in zfjn diepste diepte gegrondvest zjjn op een Rechte wereldbeschouwing, die haar kracht weer put uit het besef v eigen volk en het opgaan in de ge meenschap van dit volk eischt. KAMERAADSCHAP.- -U sprak over het Nederlandsche en het Duitsche volk als over twee broe ders en. daarmee raakt U aan den grondslag van onze gemeenschappe lijke Germaansche afstamming. Ik wil bovendien nog wijzen op de kame raadschap, die deze beidevolken moet omsluiten. .Kameraadschap der vólken beteekent evenzeer als bij ka meraadschap der enkelingen het vaste besluit eikaars lot te deelen en voor elkaar in te staan. Het Duitsche volk is tot deze kameraadschap volkomen bereid en zal voor deze kameraadschap alles in het werk stellen, wanneer het om het bestaan van den ander mocht gaan. Het mag dan op het oogenblik schijnen, alsof van het Nederlandsche volk op het oogen blik meer gevergd wordt. Doch dit houdt alleen verband met de uiter lijke levereomstandigheden, die juist ten gevolge van.de gemeen schap van het lot aan dezelfde be perkingen onderhevig zijn, in wel ke het Duitsche volk zich op het oogenblik schikt. Doch Nederlan ders, die een ruimeren kijk op de dingen hbben, zullen begrijpen, wat het beteeker.en kan, wanneer de gansche reëele macht van het Duitsch 85-miliioenen volk en het groot-Duitsche rijk, als het er op aan komt, bereid is Wp de bijes te staan voor het bestand van het Ne-, derlandsche volk en den Neder- landschen staat, want hierin schuilt juist de kern van het lot van dezen staat, dat zijn reëele machtsbasis verre ten achter bleef bjj zijn uitgestrektheid. En zonder mij nu bü deze gelegenheid met politiek of zelfs problemen der buitenlandsche politiek te willen bezig houden, zoo dient u toch te weten, dat onder alle omstandig heden de gansche uitgestrektheid van het toekomstig gebied, waar over de invloed van,het Duitsche rijk en het nieuwe Europa zich uitstrekt te uwer beschikking zal staan en wel ter beschikking van vrije Nederlanders, onze kameraden. Het gaat dus niet om vrijheid, zelf standigheid en onafhankelijkheid. En het verwijf van heulen met den te genstander of zelfs verraad, treft vojkomen ten onrechte de mannen, die voor het Nederlandsche volk een weg aan de zijde van het Duitsche valk zoeken. Wat beteekent verraad fan eigenlijk? Wij Duitschers weten diet maar al tfe"goed. Wanneer wij volk en volkskarakters als hoogste goed be schouwen, dan pleegt diegene ver raad, die zich juist aan dit hoogste goed vergrijpt. Wie Volksvreemde of zelfs voor het volk schadelijke biolo gische, geestelijke en moreele invloe den toelaat of zelfs bevordert, is even zoo een verrader, als diegene, die de kracht van het volk meedoogenloos voor zelfzuchtige doeleinden mis bruikt. In tijden van plotselinge ne derlagen hoort men dan ook steeds het woord verraad, maar nooit hoort men het uit deü mond der dappere soldaten in de voorste linies, die de overweldigende militaire macht van en tegenstander leerden kennen en respecteeren. Men noemt ook die mënschen graag verraders, die tegen stands»' en klassegrenzen optornen, wanneer deze verschillen hun econo- mischen en geschiedkundigen zin ver loren hadden en het leven van het volk beklemmen. Ik kan u verzekeren, dat juist die N«Je-'~ toche mannen, die men boosaardig of onnadenkend verrader noemen wil, bjj de op perste leiding van het rijk heel goede en waardige vertegenwoor digers van de Nederlandsche zaak en de Nederlandsche vrijheid wa ren, over welk laatste punt door het rijk nooit eeniige twijfel was gelaten. DE GODSDIENST Ik kom ook nog graag terug op uw opmerking, dat de godsdienst de hoogste geestelijke uiting van alles o«n ons heen is. Ook wij hebbey deze vas te overtuiging. Hoe zouden wij an ders ook zoo'n onmetelijk streven der hervorming en vernieuwing der gees telijke en reëele verhoudingen der Europeesche menschen met het vaste vertrouwen op succes kunnen begin nen, wanneer wij ons in ons werk niet met God verbonden en aan God ge bonden zouden gevoelen. Misschien is dit ons Aloof niet zoo zeer vervuld van ang" voor het leven en gesmoord door den druk van de onbeduidend heid daarvan als wel gedragen door het bewustzijn van de volkomen juiste invoeging in de schepping, waarvan de beteekenis ons meestal verborgen blijft. Wij moeten er echter tegen op komen, wanneer banden der dogma-"" tiek als politieke kenteekenen wor den beschouwd en zoo tot splijting van het volk leiden. Want voor ons zijn de volkeren in hun door den bloede bestemd karakter de door God gewilde bouwsteenen der menschheid. U hebt er juist aan gedaan, toen u zich in uw streven niet door mij liet legitimeeren. Dit geldt voor u precies zooals voor ieder de gemeenschap be treffend en daarmee politiek streven. U zult eri u wilt zich geen macht door den staat laten geven om deze macht dan op politiek gebied uit te buiten, maar het is u daarom te doen, de Ne derlandsche merschen van de juist heid van uw weg te overtuigen en ben voor uw overtuiging te winnen. Hier is slechts één ding voor noodig moed en wel de moed van het inzicht, het besluit en de volkomen toewijding. U verzocht .mij, u of wel het Nederlandsche volk tijd te laten. Wij haasten u niet. Want de be slissingen vallen hier niet voor ons. Onze beslissingen, die bevechten wij in de overige wereld. Maar juist voor deze beslissing is het van het grootste belang, dat het Duitsche volk het Nederlandsche volk als zijn kameraad beschouwt De richting van den weg moet by het begin van den marsch worden ge kozen. De bouw van den weg kan dan met uiterste zorgvuldigheid en over leg geschieden. In dezen zin is uw redevoering een daad en wij zijn ge tuigen, dat mannen in Nederland, die zich bewust zijn van hun verantwoor delijkheid, reeds nu op het oogenblik, de kameraadschap van het Nederland sche met het Duitsche volk gekozen hebben, in het bewustzijn, dat déze ineenvleehting van ons beider lot ons groot maakt en beiden ten goede komt. Daarvoor dank ik u. Op de rede van den Rijkscommis saris, Rijksminister Seyss Inquart volgde een langdurig applaus. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft Zondag van een hoogte van 50 M. bommen van het zwaarste kaliber midden op de fabrieksinstailaties der Rolls Ro^ce motorenfabriek in Derby geworpen. De Duitsche bom menwerper, die onder commando stond van Oberleutnant Freiherr von Butlar, maakte precies boven de montagehallen een steile duik vlucht en wierp zijn bommen neer op het moment, dat zij zonder man- keeren de centrale installaties der fabrieken moesten treffen. Bij het optrekken van het vliegtuig konden de inzittenden het instorten van hallen en het barsten van muren waarnemen, aldus het D.N.B. DE AANVALLEN OP LONDEN. Reeds in den aanvang der avond schemering van Zondag begonnen de nachtelijke aanvallen van het Duitsche luehtwapen op Londen met onvermin derde felheid. Verscheidend golven vliegtuigen startten. Naar het D.N.B. verneemt, konden reeds de eertste der tig vliegtuigen hun bommen m*t goed succes van geringe hoogte zonder be langrijke belemmering van het afweer- vuur werpen op industrieën en werven. Als opmerkelijke bijzonderheid! van de aanvallen in den nacht van Zater dag op Zondag verneemt het D.N.B. van welingelichte militaire zijde, dat een feeks bommen van het zwaarste kaliber op Edinburgh is neergewor pen. De inzittenden der vliegtuigen konden nog ter hoogte van Middles brough, d.w.z. op een afstand van 200 k.m. duidelijk den vuurgloed waaj/ nemen. De branden schijnen te zijn ontstaan in getroffen olietanks/ en kruitmagazijnen. ENGELSCHE TOESTELLEN BOVEN DUITSCHLAND. Vijandelijke vliegtuigen zijn in den nacht van 29 op 30 September in West-Duitschland binnengedrongen, aldus het D.N.B. Kleinere groepen drongen door tot midden-Duitschland en de nabijheid van Berlijn, zonder echter boven de rijkshoofdstad te verschijnen. In een plaats in de provincie Han nover is een lykenhuisje getroffen. Elders zijn verscheidene particuliere woonhuizen beschadigd. Uit Kloppenbufg meldt het D.N.B.: In den nacht van Zaterdag op Zon dag hebben Britsche vliegers zooals zij dat iederen nacht doen, getracht den gouw Weser-Ems te teisteren. Op nieuw strooiden zij brandplaatjes neer boven dorpen, akkers en bosschen, gelukkig zonder schade aan te- rich ten. Daarbij voerden zij weer eens, evenals* in Potsdam, Friedrichsruh en Weimar, het speciale bevel van Chur chill uit om opzettelijk Duitsche cul tuurmonumenten te treffen. Zoo wer den dien nacht o.m. talrijke brand plaatjes geworden op het groote open luchtmuseum, het museumdorp in Kloppenburg. Deze instelling, met haar twintig gebouwen, met haar belde ruim honderd jaar oude boerenhuizen, met haar adellijk heerenhuis uit 1680, met haar molen en dorpsvijver, die ook uit de lucht duidelijk te herken nen is, vormt met haar gebouwen en kostbare verzamelingen boerenhand- werkkunst een uniek en onvervang baar vaderiandsch museum van het Oldenbutgsche Munsterland en een van de schoonste cultuurmonumenten van den Duitschen boerenstand. Het is alechts te danken aan de gelukkige omstandigheid, dat\ geen enkel brand plaatje op een de» daken viel en aan het onmiddellijke I optreden van op sporingstroepen, dat hier geen on overzienbare en jiooit te herstellen schade ia aangericht. Eenigen tyd ge leden was reeds in de directe nabij heid van het museumdorp een bri santbom neergekomen. KNGELSCH VLIEGTUIG NEER GESCHOTEN. B|| het binnenvliegen van liet Duit sche luchtruim in den afgeloopen nacht boven Weat-Duitpénland is, naar aan het D.NJB. wordt gemeld, een Engelach machine door Duitsche nachtjagers neergeschoten. Minister-president Konoye heeft, naar bekend wordt gemaakt, met hef oog op de beslissende phase der Japansche politiek besloten ,tot de instelling van een specialen kabinetsraad, bestaande uit tien persoonlijkheden der weer macht, der politiek en der economie. De tegenwoordige kabinetsraad zal zich bezig houden met dit plan van Konoye. De minister-president heeft reeds contact gezocht met talrijke per soonlijkheden. L Voor zoover tot dasverre bekend is, betreft het hoofdzakelijk oud-ministers, wier kennis en bekwaamheden niet alleen voor de regeering, maar tegelij kertijd ook voor de beweging van de nieuwe structuur, de bekende „bewe ging tot steun aan de keizerlijke poli tiek", gebruikt moeten worden. HET HEEFT DRIE UUR GEDUURD, Gandhi heeft Vrijdag jj. een onder houd van drie uur gehad 'met den on derkoning. Hij was toen voornemens MAHATMA GANDHI (Foto archief D. C.) tot Zonda# of Maandag te Simla te blijven, doch men wist niet, of hy nog een tweede ontmoeting met den on derkoning zou hebben, aldus Reuter, LONDEN VRAAGT ONVERWIJLDE OPHELDERING. Drie leden van het .personeel der petrcleummaatschappij Steaua Romana, ondef wie twee Engelschen, zyn in hechtenis genomen. Men gelooft, aldus Reuter, dat deze arrestaties in samen werking met IJzeren Garde gescoied zijn. Voorts zouden in Plosti twee Brit sche zakenlieden en een vrouw ge arresteerd zijn. Deze kwestie wordt door de Britsche autoriteiten zeer ernstig opgevat. Volgens een later be richt wordt officieel bevestigd, dat de Britsche legatie in Boekarest aan het Roemeensche ministerie van Buiten landsche Zaken om onverwijlde op heldering over de arrestatie van Brit sche onderdanen en over de hun ten deel geworden slechte behandeling ver zocht heeft. Vrijdagmiddag was hierop nog geen antwoord ontvangen. GROOT AANTAL DOODEN. Ook Vrijdag zijn enkele eskaders Fransche bommenwerpers naar de Stampa uit Milaan meldt, over Gi braltar gevlogen. Het luchtafweergeschut opende het vuur op de Fransche vliegers, die verscheidene bommen boven de vesting lieten vallen. Volgens Spaansche berichten uit Gibraltar zou het aantal dooden bij het laatste bombardement ongeveer twee honderd bedragen. De Engelsche auto riteiten hebben gelast, dat de slacht offers in alle stilte ter aarde moeten worden besteld. Ook bet aantal ge wonden zou aanzienlijk grooter zijn dan van Engelsche zijde wordt toe gegeven. AAN DE FAM. STEINMETS TOEGEWEZEN". Het gerechtshof te *s Gravenhago heeft heden arrest gewezen in de pro cedure tusschen de familial Steinmetz en Van der Winden om het bezit van den baby .waarvan na den bominslag in de Bethlehemkliniek op 10 Mei niet vast stond, tot welke moeder hij [ge hoorde. Men herinnere zich, dat de president der Haagsche rechtbank in kort geding den baby, die zich ten huize van de familie Van der Winden bevond, heeft toegewezen aan de fami lie Steinmetz. In hooger beroep heeft het gerechtshof toen een interlocutoir arrest gewezen, waarin een enquête bevolen werd ten aanzien van het vin den van twee kinderlijkjes in de puin- hoopen van de kliniek. Thans heeft het hof het vonnis, door den president gewezen, bekrachtigd. Hiermede is deze treurige procedure naar alle waarschijnlijkheid ten einde. Weliswaar staat voor de verliezende partij nog geen beroep in cassatie open, doch het is niet waarschijnlijk, dat dit in de thans gevallen beslissing, dat het kindje toebehoort aan de familie Stein metz, nog verandering zou kunnen brengen. SCHENDING VAN AMERIKAAN. SCHE NEUTRALITEfS ZONE. De Amerikasrische pers meldt dat het Duitsche schip Weser door het Canadeesche schip Prince Robert ter hoogte van Manzanillo is opgebracht. Dit Canadeesche schip wordt in de be richten een hulpkruiser genoemd. De in de Amerikaansche berichten aangegeven plaats ligt binnen de vei ligheidszone, die op de Panama con ferentie op aandringen van de Ver- eenigde Staten door Slle Amerikaan sche staten is afgekondigd. Het op brengen van een Duitsch koopvaardij schip, dat zonder eenige kwade be doeling vaart, vormt natuurlijk een duidelijke oorlogsdaad. De overval op do Weser is derhalve, aldus het D.N.B., een grove schending van de Ameri kaansche veiligheidszone, welke schen ding Juist gepleegd is door een schip van een land, dat zelf tot het Weste lijk halfrond behoort. Het staat niet eens vast, of het opbrengende schip een gewoon borlogsschip was dan wel een bewapend koopvaardijschip. PEHUVIAANSCH OPPEROFFICIE* NAAR WASHINGTON. De chef van den generalen staf van Peru, kolonel de La Barra, ia Zater dag op uitnoodiging van de regeering der Vereenigde Staten naar Washing ton vertrokken om de nationale verde digingswerken der Vereenigde Staten te bezichtigen. Een dergelijke uitnoo diging heeft Washington gericht tot de chefs der generale staven van alle Zuid-Amerikaansche landen.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1