Wm^m^sÊm INKRIMPING VAN DEN OPBOUWDIENST NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN DE NOOR OP DE KENTERING DER TIJDEN i! Woensdag 2 October 1940 2oh tto HlCKUv Vijfduizend man kunnen werk vinden bij de organisatie-Todt in Duitschland BUITENLAND T9e Jaarpuit- No. 204-11 Hij heeft het vroeger goed gehad en is vooral benieuwd naar den levensstandaard Ho* men wil trachten, da ontvolking tegon te gaan De Noor is niet gewend, zijl) oude gewoonten te veranderen J Zon op 7.43, onder 19.16. Maan op 8.48, onder 20.22. Men is verplicht te verduis teren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van voertuigen moeten uur na zonsonder gang ontstoken worden. AMERIKAANSCHE CREDIETEN AAN ENGELAND Voorstel van senator King tot onbeperkte financieelè hulp. GEEN TRAMS MEER NA 21.30 UUR. Thee op Kasteel Oud-Wassenaar Met Kolonisatie in Frankrijk Een Nederlandsche Arbeidsdienst In de komende dagen zal een reorganisatie van den Opbonwdienst ten uitvoer worden gelegd, welke een aanzienlijke vermindering van de personeelstrekte zal medebrengen, In de periode van 8 tot 15 October zullen geleidelijk alt den opbouw- dienst ontslagen worden alle korporaals en manschappen ouder dan 25 jaar en onderofficieren onder dan 35 jaar. In overeenstemming met deze vermindering van de eterkte zal ook een aantal officieren den Opbouwdienst verlaten. Van bet ontslagen personeel zal ruim de helft werkzaam gesteld kannen worden bij de luchtbescherming, en wel op een arbeidscontract in een normale burgerlijke verhouding. Voorts zullen nog ongeveer 1500 man, hoofdzakelijk onderofficieren, plaatsing kunnen vinden bij politie en brandweer. De aanmelding voor 'werk in Duitschland blijft verder onbeperkt opengesteld. de z.g. organisatie-Todt voor dén aamleg van wegen kunnen ongeveer 5000 man in den leeftijd van 2535 jaar werk vinden. Bij genoegzame animo hiervoor bestaat bet plan allen «amen te au ijveriger "be- brengen in Nederlandsche korpsen onder Nederlandsche officieren en onderofficieren. Werkkrachten in den landbouw zullen in aanmerking kunnen komen kolonisatie la Frankrijk ouder leiding van Nederlandsche des- Het resteerende deel van den Opbouwdienst, dat in 18 kerpeea zal ouden ingedeeld, elk ter sterkte van circa 1000 man, zal tevens de icadrsering en de kern van vast personeel vormen voor een Neder- waarvan de instelling door de majoor X N. Brenneee, in eee laad zal ingang van heden avond. JAPAN'EN NEDERLANDSCH-INDIE. De onderhandelingen te Batavia. De zomertijd blijft. ENGELAND DE AANVALLEN OP LONDEN. Reed» 13.000 dooden en gewonden AZIË De J&pansch- Amerikaansche betrekkingen. Versterking van Amerikaansch eskader het Verre Oosten. in Geen Egyptische katoen naar Japan. SCANDINAVIË De nieuwe orde in Noorwegen. BALKANi m if WKS* I", '1 V, -v COUCAHT Directeur F. TXETEB 1 Postgiro «100 Bui. Markt 31. Tel. 3T« f (Van anten V.P.B.-correspondent) Oslo, eind September 1910. Thans ls de zomer in Noorwegen, met zijn lange dagen, waarin avond- en morgenschemering in eep heerlijk kleurenspel in eensmelten, voorbij. Heidekruid en gras, de aardappelstruiken en de bloe men krijgen een roodbruine kleur, des nachts daalt da thermometer reeds be denkelijk dicht tot bij het nulpunt. De herfst kondigt zich aan. Men-'praat niet graag meer over den porlog; dodb hij laat zich nu eenmaal niet wegdenken, want bij eiken stap dien wij doen stuiten wij op zijn ge volgen Het gevolg is, dat wij zoowei Jn de politiek ahun het leven van al ledag onwezenlijke indrukken krijgen. Men leeft in afwachting en weet niet, hoe en wanneer het zal eindigen. Benige Noortche officieren, die hoog in het Noorden, aan de Zweedsche grens hadden gestaan, hebben verlof ïskregen om naar huis terug te kee- ren. Kransen van klimop en mos, ver sierd met het opschrift „"Welkoml" zijn aan htm huisdeuren aangebracht. Het zijn echter geen helden, die te- rugkeeren. Het ia veeleer het einde van een langen tocht, die wordt ge vierd. Hier is geen sprake van opbrui send temperament; mep is gewoon ge raakt aan de koele ontvangst op dezen breedtegraad. Men begroet elkaar als goede kennissen, die elkaar toevallig tegenkomen. Welke sympathieën, welke hoop koesteren de Noren? De Noor is een hoek met zeven ze gelen. Walken kant gaan zijn sympa thieën uit? Welk» hoop koestert hij, kan hij nog koesteren? Het is niet ge makkelijk, daarop een antwoord te geven. Het meeste werdt er over ge- dlScuaeerd, hoe het in de toekomst met den levensstandaard gesteld zal zijn. Da Nosrsche arbeiders verdienden hooge loonen, het weekeinde was lang, ld* kantooruren en de afheidstibt in d« winkels zou kort, dat ia tal van steden het des middags om vier uur reeds merkbaar atil was op straat. De Noor- sche schepen, die naar alle vreemde havens voeren, brachten veel geld in het land en maakten, dat er een zeke re luxe heerschte. Sedert het begin dezer eeuy had men zich in Noorwe gen gewend aan een zekere, slechts zelden onderbroken welvaart; zou het daarmede nu ineens afgeloopen zijn? Zeker, men begrijpt wel, dat veel dingen anders zullen moeten worden en dat men de belangen van het Noor- tche rijk zal moeten trachten aan te passen aan die van het Duitsche rijk, al» men nog iets van de welvaart des lands toil behouden. Men is ook niet ongeneigd, alles wat in deze richting mogelijk ia, te doen; doch de toe komst is een onbekende factor en de Noor is van nature weinig geneigd, zijn gewoonten'te veranderen. diet worden verleend. Alleen kernge zonde mannen en ^rouwen zullen in gezondere levensvormen worden overgeplant. In de rijke natuur en bevrijd van den druk der zorgen van het stadsleven zal een rijke kinder zegen ontstaan. Het leven zal aan de Amerikanisatie worden onttrokken en aangepast aan de- vrije, natuurlijke voorwaarden van het Noorden. Het sterke Noorse he volk zal zichzelf Wugvinden. Het sterke volk der Noren, dat in ver achter ons liggende dagen zijn stempel heeft gedrukt op de Noorsche wereld, zal ongetwijfeld de huidige crisis weten te overwinnen en ie wegwijzers volgen, die in de richting van een gelukkige toekomst wijzen. De politieke les was hard en men moet de naweeën tijd laten, om te verdwijnen; doch dan zal zij ook bij dragen tot een, gelukkige toekomst voor dit volk. Óp het oogenblik is er nog veel onbestendigs in het land; vele Noren hebben hun geschokt evenwicht nog niet i-eten te herstel len- Doch overal bemerkt men reeds de sporen van een nieuwen, veelbe- levenden dageraad. De practische Noor komt tot de erkenning, dat ook een ongeluk nog gelukkige gevolgen kan hebben. zoek naar vrouwen. (Onder deft drang der gewijzigde omstandigheden zijn verschillende in- richtingen hier tot nieuwen bloei ge komen. Zeker, men heeft zich in Noorwegen ook vroeger reeds ge ïnteresseerd voor raszuiverheid mi er- féftlke belasting. Het door dr. Jon AHred Mjöen te Oslo gestichte in#5- tuut „Vindemi Laboratorium" voor de studie van erfelijke biologie -en ds een inter- MJÖë stamt van geestver- De Amerlkaansche democratische senator - King heeft in den peaaat voorgesteld de Engelsebe schulden uit den wereldoorlog te verlagen en machtiging te geven nan de ex-- en import bank, om nieuwe oortogsere- dieten aan Londen te verleenen. Bet voorstel verlangt voorla opheffing van de «-g. Johnson Aet, leeningen aan achterstallige ren verbiedt. Volgens een mededeeling van den democratischen fractieleider Bark ley heeft bet voorstel, dat is ingediend door senator King en ten doel heeft Engeland na opheffing van de desbe treffende bepalingen van de' neutre- liteitswet en de Johnson Act, in het vervolg onbeperkte financieele hulp te verleenen, weinig kans nog In feze zittingsperiode van het Congres, te worden behandeld. Het voorstel and, aldus Barkley, tijdroovende debatten doen ontstaan. Bij vroegere gelegenheden voiplen dergelijke voorstellen in de Senaats commissie voor Buitenlandsche Zaken slechts jgeinig steun. VERKLARING VAN ROOSEVKRT. Ten aanzien van het voorstel jvsn senator King ten gunste van een1 en- beperkten finanrieelen steun foor Engeland, heeft president Rootdkelt in de persconferentie zeer beslist Ver klaard, dat het/voorstel noch ,"van hem, noch van iemand anders in de regeering afkomstig was. 1 Hij zal ten aanzien van het vpor- stel geenerlei standpunt bepalen. 'Het moet geenszins worden beschouwd als een antwoord op het» driemogend- hederpact van Berlijn, maar all .een zuivèr toeval, dat de vorige weck Vrijdag na het bekend worden vun het pact eerst de Britsche inkóopcom- missie en daarna de commissie voor de ondersteuning van Engeland hfl hem waren verschenen en dat ten slotte de 'gebruikelijke Vrijdagsdie zitting van het kabinet gehouden werd. Tenslotte ontkende Roosevelt; dat hij met den Franschen ambassa deur in Washington de versterking van de haven van Martinique zou hebben besproken. Hij legde er d nadruk op, dat noch hij, noch het staatsdepertement. eeni eerlei mede deeling dienaangèande van de Frea- sche regeering heeft ontvangen. De rijksinspectie Luchtbeseher- maskt op verzoek der Duit sche autoriteiten bekend, dat het tramverkeer In het geheele land met ingang van hedenavond Z Oc tober 1940 om 21.30 uur wordt be ëindigd. ROOSEVELT ONTVANGT STAFCHEFS. President Roosevelt heeft Dinsdag 20 chefs der staven en andere officie ren uit negen La tijnsch-Amerikaansche landen.ontvangen, die op uitnoodiging van den chef van den Amerikaan- schen generalen ataf, Marshall, tér be zichtiging van militaire installaties naar de Vereenigde Staten zijn ge- gekomen. EEN PROEFBALLON. Nader wordt gemeld: Senator King heeft by het Witte Huis, naar reeds gemeld is, het voorstel ingediend de neutraliteitswet en de Johnson Act aldus te wijzigen, dat de Engelsche regeering op crediet oorlogsmateriaal kan koopen en bovendien president Roosevelt de machtiging krijgt om En geland leeningen te verstrekken. In politieke kringen te Washington ia men veelal van meening, dat dit voorstel van King een proefballon is om Int te maken hoe de openbare meening in de Vereenigde Staten,i die nog steeds wacht^op vereffening der Engelsche schulden uit den 'wereld oorlog, daarop zal reageeren. KOBAYASJI WORDT NIET TERUGGEROEPEN. De woordvoerder van het Japan- sebe departement van Bnitenland- sehe Zaken heeft in de dagelijksehe persconferentie ^medegedeeld, dat hem niets bekend is van het san de Japamche regeering toegeschreven voornemen Kobayasji uit Neder- landsch Indië terng te roepen. Fei telijk, aldus betoogde de woord voerder. I» Koberavü mef rWn <w>- derhandelingen nog niet begonnen. De besprekingen, welke tot dus ver tussehen de leden van zijn delegatie en de autoriteiten van Nederladdsch-Indië gevoerd zijn, waren uitsluitend van inleidenden' aard. De Japansche regeering volgt het verloop der missie van Ko bayasji met de grootste belang stelling. Het blad Hotsjl Sjimboen had in verband met de nieuwe or dening in het Verre Oosten den eisch gesteld, den minister van Handel Kobayasji uit Batavia terug te roepen, daar verdere onderhan delingen met de autoriteiten van Nederlandseh Indië sonder succes moesten blijven, zoolang Neder- landsch-Indië zich evenals tot dus ver in bet Engeisch-Amerikaanache vaarwater blijft bewegen. De onder handelingen zouden naar de mee ning van bet blad pas hervat moe ten worden, wanneer Nederlandsch- Indië het standpunt van Japan en de bedoelingen van Japan in bet Verre Oosten Insiet en de samen werking voor dit doel niet meer van dé baad wijst. LH» VAN JAPANSCHE DELEGATIE OVERLEDEN. De generaal-majoor Jtsoeo Isjimoto, lid van de Japansche delegatie, welke op het oogenblik onder leiding van den heer Kobayasji te Batavia ver toeft tot het voeren van besprekingen met de autoriteiten van Nederlandsch- Indië, is Maandagavond j.i. 4n zijn woning te Batavia overleden. Rijkscommissaris Rijksminister Seyss- Inquart heeft gistermiddag op Kasteel Oud-Wassenaar een thee aangeboden a an de leden van het Amt Schriftume- pfege der Reichsleitung, aan het hoofd waarvan Reichsamtleiter Hagemeyer staat. Rijkscommissaris Seyss-Inquart met de leden in gesprek. Links van den Rijkscommissaris Reichs amtleiter Hagemeyer. Over den aanval op Londen in den nacht van Maandag op Dinsdag meldt Stockholm! Tidningen, dat deze zoo vroeg begonnen is, dat de correspondent van het blad op straat erdoBr verrast werd. Een groot deel der Londen aars had zich reeds In de schuilkelders bevonden. In een Ame- rikaansch radiobericht wordt opgege ven, dat volgens oppervlakkige ramin gen de Duitsche aanvallen op militai re en voor de oorlogvoering belang rijke doelen in Londen tot dusveï 13.090 'dooden en gewonden hebben gemaakt. Hetzelfde radiobericht meldt, dat Woensdagmorgen bommen gewor pen zijn op negen Londensche wijken en dat acht steden in Zuid-Oost Enge land zyil aangevallen. Het D.N.B. meldt; De afgeloopen nacht heeft voor Londen en vele an dere sleden van het Britsche eiland weer prachtige, uitgebreide aanvallen van het Duitsche luchtwapen gebracht. Verscheidene honderden vliegtuigen waren gestart en vielen fabrieksinstal- laties, dokken en vliegvelden met suc ces aan. Het zwaartepunt der aanval len lag weer in Londen, waar talrijke niéuwe-branden werden veroorzaakt. In Birmingham, Manchester, Liverpool en Grantham Werden voor den oorlog belangrijke doelen met bommen be stookt en deels in brand gestoken. Een nachtvheveld werd met zware bommen tzoo vernield, dat het vliegen stop ge zet moest worden. OVER JAPANSCH-RUSSISCH NIETAANVAL8PACT IS NIETS BEKEND. Dé woordvoerder van het Japan sche departement van Buitenlandsche, Zaken, heeft in de persconferentie de voorstellen van bepaalde Amerikaan- sche kringen om een commissie te be noemen tot het onderzoeken van de betrekkingen tussehen Japan en de 'Ver. Staten gekenmerkt als interes sant doch als practisch waardeloos. Dergelijke commissies zouden, zelfs indien zy officieel benoemd werden, slechts dan beteekenis kunnen heb ben, wanneer de Ver. Staten eerst principieel de nieuwe werelpositie en de nieuwe ordening, erkennen. De Wereld beleeft op het oogenblik zulke veelomvattende veranderingen, dat onderhandelingen van tevoren kans loos zyn, ingeval mét deze ontwikke ling geen rekening gehouden wordt. In zake berichten over beweerde besprekingen tot verbetering van de betrekkingen tussehen Moskou en Tokio of over een Japansch-Rqssisch nietaanvalspact verklaarde de woord voerder, dat officieel hierover niets bekend is. De Amerlkaansche berich ten over een voorgenomen evacuatie van de in Sjanghai wonende Ameri- noemde de woordvoerder on waarschijnlijk. BESPREKINGEN TE SJANGHAL Volgens berichten in de Amerikaan- sche bladen uit Manilla zou het Amerl kaansche eskader in het Verre Oosten zijn versterkt. Zoo zouden de kruiser Marblehead en de hulpkruiser Black Hawk zijn aangekomen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de chef van het Amerikaansche vloot, eskader Maandag besprekingen heeft gevoerd met Amerikaansche diploma ten omtrent de evecuatie van 5000 Amerikaansche burgers in Sjanghai. Deze evacuatie zou geschieden in geval van'een verslechting der betrekkingen tussehen de Ver. Staten en Japan. ANTWOORD OP HET DRtEMOGENDHEDENPACT De Engelsche katoencommissie in Egypte heeft den uitvoer van Egyp- tischen katoen naar Japan verboden. Het verbod zou een antwoord vormen op het driemogendhedenpact van Ber. ttte- «e*»--™'1 - DE BEVOEGDHEID VAN DEN I GECOMMITTEERDEN STAATSRAAD. In de staatscourant voor de bezette Noorsche gebieden van 1 October pu bliceert de rijkscommissaris de veror dening betreffende de gecommitteer de staatsraden. In een principieele be paling wordt tot uitdrukking gebracht, dat de gecommitteerde staatsraad be last is met de leiding van het minis terie, waarvoor hy is aangesteld. Hij is den rijkscommissaris voor het orde lijke beheer van zyn ressort verant woordelijk. Binnen het kader van de geldende rechtsvoorschriften Jcan hy alle bestuursbeslissiHgen nemen. Zijn bevoegdheid strekt zich ook uit op de beslissingen, die tot dusverre vielen onder de bevoegdheid van den koning, de regeering of het Starting. De ge committeerde staatsraden kunnen bin nen het kader van hun ressort" doof verordening recht vormen. De be kendmaking der voorschriften ge schiedt in de Jioorsche staatscourant, die thans vifter verschijnt. Bovendien kunnêh de gecommitteerde staatsra den ambtenaren benoemen. De onaf- hankelijkheid der geppchten wordt niet' geraakt door de nieuwe orde. De uit oefening van het recht van gratie be rust by den gecommitteerden staats raad voor Justitie. ROEMEENSCHE HANDELS DELEGATIE NAAR BERLIJN. De volgende week zal een dele gatie van het Roemeensche ministe rie van Economische Zaken naar Bep- lijn vertrekken om aldaar handelsbe sprekingen te voeren. Bovendien zal een delegatie naar Boedapest reizen om met de Hongsarxche regeering da wijziging in de bestands Roemeensch- Hongaarsche clearing- en handels overeenkomst te bespreken.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1