Het toekomstige economische leven van Nederland Welke Bon? RECHTSZAKEN WOENSDAG 2 OCTOBER 1940 buitenlanders. SPANJE Noodweer. Binnenland Organisatorische maatregelen op het ge bied van het bedrijfsleven noodzakelijk De distributiemaatregelep en de levensmiddelenvoorziening De beschouwingen vin dr H. Fischböck. |y De Hotels en de Omzet belasting. e Uit Duitsdilaad terug gekeerde arbeiders. Hy nam geld in bewaring SUIKER MEEL BOTER EN VET VLEESCH* THEE OF KOFFIE PETROLEUM PETROLEUMZEGEL Periode VI 2 L. petroleum (geldig van 9 September t/m. 3 November). GRUTTERSWAREN zeep/ LEVERTRAAN VOOR DE HUISDIEREN VDIKN zu ui BETAALD QUOTUM OVEK- SCKRUBKN. Volgens «én decreet, dat in het Fran if he ataatafclad gepubliceerd Ie, kunnen Mannelijk» buitenlanders tusschen dr 10 en 6$ jaar mo lang de omstandig heden tul ka noodzakelijk maken li Lampen geïnterneerd worden, als zii ii Fransdu» bedrijfstakken een bepaald .quotum overschrijden en hun de terug keer naar hun vaderland niet mogelijk i. Vertrek naar het buitenland ia hun -eoorloofd, indien zij zich aan de hier- bmtreyt bestaande voorschriften hou den. De betrokken groepen buitenlan- ers staan ondef den minister-staats- -scretaris voor industrieleele productie, lie hejt eventueel ter beschikking der .werkgevers kan houden. Loonen wor- jder, niet betaald, indien de betrokken buitenlanders premies voer hun werk pkrijgen. Ook zal ^olgens nog vast t< ■tellen bepalingen voor hun gezinsle Ben gezorgd worden. De beslissing om krent intemger.ng in de kampen voor buitenlanders berust by den minister van Binnenlandsehe Zaken of even jtupel bij den prefect. JOUHAUX GEARRESTEERD (Foto archief) Bij geruchte verluidt uit Vichy, dat eon Jouhaux, de vyoegere leider van het Fiansche vakvereenigir.gsfevbor.d, [eveneens in arresf is gesteld. BESTUURSREORGANISAT1E IN MAROKKO. Dt onlangs ingevoerde nieuwe ge- Ibiedsindeeling in Marokko wordt thans, naar uit Rabat wordt gemeld, [door een bestuurshervorming gecom Ipleteerd. Deze hervorming heeft be- [trekking op de wederinvoering van de [functie van secretaris-generaal van het (protectoraat, onder wiens leiding alie [bestuursinstanties geconcentreerd wor den. Voorts wordt het aantal bestuurs- directies verr. .nderd. De directies zelf worden gereorganiseerd en van uitge breider volmachten voorzien. Deze [nieuwe organisatie moet het tot dus ver te dure, bureaucratische bestuur [vervangen. ENGELSCHE BOMMEN OP DU1TSCH LAZARET'. Britsche vliegers hebben aan de Kanaalkust, aldus wordt uit Brussel gemeld, een groot ziekenhuis, dat ge deeltelijk als Duitsch lazaret ingericht Is, met brisantbommen aangevallen. Het Duitsche lazaret werd door een reeks scherfbommen getroffen, of schoon in den tuin en op de daken het roode kruis in reusachtige afmetingen duidelijk zichtbaar was. Bij deze ge legenheid kon ook het werpen van een kettingbom op het Jazagpt waargeno men worden. 1 De kap en de plafonds werden tot de tweede verdieping verbrijzeld en het bovenste gedeelte van het gebouw werd door de kracht van de ontplof fing en den luchtdruk van het dak ont daan en uiteengereten. Dé schade «Is gevolg van scherven is enorm. De volgende bom viel op slechts twintig metel afstand tusschen een barak met veel oude vrouwen en de gestichtswasscherij daarnaast. De scherven van alle bommen richtten *an de omliggende gebouwen schade aan. In de gehee'e wijk van de getrof fen ziekenfculsafdeeling is geen ruit hepl gebleven. SNEEUW IN BET GEBERGTE. Op het geheele Iberische schier eiland a het weer omgeslagen. De oogste temperaturen komen nog voor in Murcia, met 27 graden. In Avila j .YJ!PSt het 1 graad, in Davacer- I! k *2 graden. Bovendien heeft het hel Guadarramagebergte zwaar ge sneeuwd. Dinsdagochtend is boven Cartagena en omgeving een zwaar noodweer los gebarsten, waarbij hagel viel. Gezien «ten enormen aandrang van het water vreesde men, dat 4e dyk van Cartage- "a f°,U ,"*lwÜken. De versterking die ver edCT jaar werd aangelegd, .hield echter stand. Toch zjjn in eenige stroomingen ontstaan, waardoor de lager gelegen verdiepingen van vele buizen overstroomden. In ons blad van gisteren hebben wij-melding gemaakt van de beschou wing van den commissaris-generaal voor Financiën, dr. Hans Fischböck, in de .Deutsche Zeitung id. Nieder- landen" over' de belangrijkste vraag stukken van het Nederlandsche econo mische leven in de toekomst. Aan dit artikel ontleenen wij nog het volgende: De te verwachten achteruitgang van de douane-inkomsten van den staat en de buitengewone uitgaven, welke op de begrooting drukken, maken menige belastinghervorming noodzakelijk, welke tot doel moet heb ben de belastinginkomsten aanzienlijk te doen stijgen. Bij deze hervorming wordt in de eerste plaats rekening gehouden met de eischen van sociale rechtvaardigheid. Overigens zal jde fJederlandsche bevolking steeds dóór oogrn moeten houden, dat zij per hoofd, van de bevolking ongeveer half zooveel belasting betaalt, als de Rjjks- duitscher. Wellicht zal bij deze ge legenheid ook de mogelijkheid blijken te bestaan hier bijzonder gecompli ceerde financieele betrekkingen tus schen den staat en de andere open bare lichamen, in het bijzonder de gemeente, te vereenvoudigen. De handel overvoerd. De handel, zoowel de groot- als de kleinhandel, schijnt in vele takken overvoerd te zijn. Voor zoover dat het geval is. moet daarvoor de chronische werkloosheid aansprakelijk worden gesteld, die talrijke werkzoekenden genoodzaakt heeft bezigheid in den handel te zoeken. Overwogen zal kunnen worden, of en in welken vorm hier geholpen kan Worden door ver mindering van, het aantal bedrijven, waardoor de omzetten van den afzon derlijken ondernemer grooter worden en het mogelijk wordt de hier veelal buitengewoon hooge handelsmarge in de prijzen te verminderen. De daaruit voortvoeieude besparing zou dan, het zij den producenten, hetzij den consu menten ten'goede kunnen komen. De scheepvaart. Terwijl de binnenscheepvaart klaar blijkelijk na den oorlog vanwege het gebrek aan alle soorten transport middelen èn de groote mogelijkheden, welke de ontwikkeling van het kana- lenstelsel in het Duitsche Rijk opent een buitengewoon gunstige toekomst tegemoet gaat, kan voor de zeevaart voorloopig een dergelijke voorspelling nog niet worden gedaan. Een belang rijk deel van de Nederlandsche zee- koopvaardijvloot vaart rechtstreeks of indirect in EngelscH belang en is daar door blootgesteld aan de buitengewone gevaren, waaraan d-ze ach«e»Tvr~rt vanzelf onderworpen is door de maat regelen van de Duitsche marine en het Duitsche luehtwapen. Het is ook nog niet te voorzien, welke consequenties na den oorlog van Duitsche zijde ge trokken zullen worden uit dit gebruik van scherps ruimten voor vijandelijke belangen. Autowegen. Er moet voor gezorgd worden, dat de aanleg van den autoweg in aan sluiting aan de rechts van den Rijn uit hpt Roergebied, komende verbin ding over Emmerik wordt voortgezet, tot waar deze zijn aansluiting vindt aan den Nederlandschen stedendrie hoek. Verder moet ook meer naar het Noorden en West-Oostelijke autoweg tot stand worden gebracht óm een kortere verbinding te scheppen met de provincie Overijsel en verder naar het Oosten met aansluiting naar Ber lijn. Het electriciteltsbedrjjf. In het electriciteitsbedrijf heeft de beperking tot de behartiging van in- dividueele bedrijfsbelangen tot schade van het geheel zich bijzonder duide lijk daarin geiut dat een verbindings- net dat de bedrijven in staat stelt el kaar over en weer te helpen en daar- daar het bedrijf economischer te ma ken niet aanwezig is. Het valt op, dat vrijwel alle Nederlandsche centrales over aanzienlijke teéhnische reserves beschikken die niet worden gebruikt. De verbinding van de bedrüjren on derling zal tezamen met Je reeds voorbereide aansluiting aan Het West- Duitsohe hoogspanningsnet een ra tioneel gebruik van de aanwezige pro ductiemogelijkheden scheppen. Maatregelen noodzakelijk en onvermijdelijk. Ter behartiging van de verstrekken de taken van het economische leven zullen organisatorische maatregelen van principieelen aard op het gebied van het bedrijfsleven noodzakelijk en onvermijdelijk zijn. Op den grondslag van eigen beheeT en branche-organi satie zal eervunificatie van de bestaan de organisatWS onder centrale, op de openbare belangen gerichte leiding moeten worden nagestreefd. Zoolang op grond van deze en der gelijke maatregelen een volledig ge bruik van de in Nederland ter be(- schikking staande werkkrachten niet mogelijk is, is de tewerkstelling in het Duitsche Rijk in het Duitsche, in het Europeesche, maar vooral ook Neder landsche belang noodzakelijk en moet met klem worden nagestreefd. Aange nomen mag worden, dat het tot dus ver bereikte aantal van 50.000 in het Duitsche Rijk tewerkgestelde Neder landsche werkkrachten nog aanzien lijk kan stijgen, met het Óög op de gunstige arbeidsvoorwaarden, de on beperkt mogelijk gemaakte overma king van loonoverschotten en de aan de gezinnen der arbeiders van Neder landsche zijde toegestane sociale toe lag. Het spreekt vanzelf, dat aan het beginsel van vrijwilligheid bij de aan vaarding van werk in het Duitsche Rijk zal worden vastgehouden. By het onderzoek van de ter bestrij ding van de werkloosheid te nemen maatregelen zal echter ook overwogen moeten woTden of niet in verder gaan den zin alle tot dusver sociale elemen ten, die door de reeds vele jaren du rende werkloosheid zoozeer in hun ka- voortgaand* industrialisatie getracht aan de toenemende bevolking arbeids mogelijkheden te verzekeren, maat deze maatregelen hebben, gelijk de nimmer geheel verdwenen Werkloos heid bewijst, geen volledig succes ga- had en worden bovendien door de be staande Europeesche moeilijkheden beperkt.- Het zal daarom zaak zijn om naast het, door de Duitsche autoritei ten gesteunde streven naar het schep pen van verdere arbeidsmogelijkhe den, door de ontwikkeling van indus- triën overeenkomstig de Europeesche behoeften nog andere oplossingen te zoeken. De Duitsche .autoriteiten zul len desbetreffende voorstelllen gaarne onderzoeken en hun steun verleenen, wanneer zij overeenkomstig de verde, re eischen van de Europeesche samen leving uitvoerbaar en doelmatig schij nen. KOP THEE OF KOFFIE VRIJ. Ni de verhooging van de omzetbe-, lasting-is ingegaan, blijkt onder de htd tel- en de restauranthouders eenige verwarring te zyn ontstaan in de wijze waarop zij'de omzetbelasting op het publiek moeten verhal en. Met name meenen sommige res taurateurs gerechtigd te zyn een toeslag van 4 pet ook te heffen op prijzen van/drank (koffie, thee, enz.), welke als losse vertering, dat wil zeggen buiteh menuverband worden genuttigd. Horecaf meldt ons, dat zulks niet toelaatbaar is. Met deze wyze van handelen zou men het gevaar loopen in botsing te komen met het verbod van prijs- verhooging. Wel is thans van hoo- get hand toegestaan den verkoops prijs van gedistilleerd met één cent per glas te verhoogen. Voorts bestaat er onder het publiek verwarring omtrent de portie vleesch, waarop het krachtens zijn vleeschbon- nen in een restaurant recht heeft. Het publiek heeft recht op het voHe ge wicht aan vleesch (rauw gewogen), dat vermeld staat op de bonnen, waarvan de restaurateur afschrift verzoekt. Daarom is de restaurateur verplicht op de kaart bij elk gerecht, waarin vleesch wordt verwerkt te vermel den, hoeveel gram vleesch het bevat. Gebruikt men in een restaurant vleeschwaren broodjes met ham, worst enz.), dan kan men op zijn bonnen al daar dezelfde hoeveelheid verkrijgen als bij zijn slager. - itljuc nel JVJouaiivJU l.wsas sxvtis Daarentegen kan er mee gerekend rakter verdorven zijn, dat de verciscn- worden dat de Nederlandsche werven reeds thans in toenemende mate van opdrachten en de daarvoor vereischte grondstoffen voorzien zullen worden, daar in aanmerking moet worden ge nomen, dat na den oorlog een aan zienlijke behoefte aan alle soorten zeeschepen zal bestaan tot dekking waarvan de Nederlandsche werven evenals de Duitsche tot hun volle capaciteit zullen kunnen en moeten medewerken. heeft zich gewenschte De bouwbedrjjvigheid. De bouwbedrijvigheid tot dusver niet op de wijze ontwikkeld. De bedachtzaamheid van het Ne derlandsche bedrijfsleven staat hier de ontwikkeling hinderlijk in den weg. Het mag zijn dat niet voor ieder bouwplan reeds bij het begin van het grondwerk alle grondstoffen en ma terialen tot aan de voltooiing toe ter beschikking staan, het kan ook niet geloochend worden, dat stagnatie in den bouw van invloed is op de ren tabiliteit, maar in de huidige buiten gewone omstandigheden is het de plicht van den ondernemer risico's van dit soort op zich te nemen en diet algemeene bedrijfsleven daardoor te dienen, dat die werkzaamheden, die thans uitgevoerd kunnen worden en waarvoor materialen en arbeidskrach ten aanwezig zyn, als fundeeringen en dergelijke het eerst begonnen worden en met kracht worden uitgevoerd. De gevolmachtigden voor het bouw bedrijf zullen in twijfelachtige geval len voorlichting geven en behulpzaam zijn met de verschaffing van mate rialen. - DISTRIBUTIEKAARTEN GESTOLEN In den nacht van 30 September op October is in het distributiekantoor, dat gevestigd was in het gebouw van de openbare lagere schooi te Dieren, ingebroken. De daders hebben zich *via een raam toegang kunnen verschaffen tot de school en vervolgens tot de kast, die eenvoudig geforceerd is, waar de dis tributiekaarten opgeborgen waren. Er worden ongeveer duizend kaar ten vermist, waarvan plus minus vijf honderd textielkaarten en plus minus vijfhonderd boter- en vleeschkaarten. De politie heeft ter plaatse een onder zoek ingesteld en beschikt over nauw keurige gegevens betreffende de kaar ten. JONGETJE NA ONGELUK OVERLEDEN. Een zevenjarig jongetje C. S. uit de Falckstraat in Den Haag, dat gister middag op den Parallelweg onder een tram raakte, is in het ziekenhuis Zuid- wal later op den middag aan zijn ver wondingen overleden. VINDEN HIER GEEN STEUN - OF TEWERKSTELLING. Vanwege bet Departement van So ciale Zaken is aan de gemeentebestu ren medegedeeld, dat ten aanzien van personen, die hun arbeid in Duitach- land hebben verlaten en naar Neder land terugkeeren, in het algemeen moet worden aangenomen, dat zij vrij willig werkloos zijn geworden en des wege nie« voor ondersteuning als werkoozen of plaatsing bij een werk verruimingsobject in aanmerking ko men voor uitkeering uit de werk- loozenkas of voor ondersteuning door burgeljjke organen van armenzorg. Arbeiders, die terugkeeren om ge zondheidsredenen, heimwee e.d., kun nen slechts dan ,,jn zorg" worden ge nomen, indien uit een verklaring van een door de gemeente aangewezen arts blijkt, dat zy voor plaatsing in Duitsch- land ongeschikt moeten worden geacht. Overwogen moet daarbij worden, of deze personen nog als valide werk- loozen te beschouwen zijn. Vooral met de klacht omtrent heimwee moet voor zichtigheid worden betracht. In dezen tijd van groote werkloosheid die aan de overheid groote zorg baart en haar al wat mogelijk is doet aan grijpen om tot opheffing of verminde ring van dit maatschappelijk euvel te komen, moet van de arbeiders Onvoor waardelijk steun bij dit Streyen ge vraagd- worden en moet van hen een groote mate van doorzettingsvermogen geëischt worden. Het zal hun, die vroeger niet gewoon waren ver van huis te wéffk'en, aan vankelijk stellig zwaar vallen langen tijd van huis te gaan, doch zulks is in gegeven omstandigheden als onver mijdelijk te beschouwen. In het algemeen - zullen de terug keerenden dus niet voor eenigerlei ondersteuning van overheidswege in aanmerking komen, tenzij vanwege het departement van Sociale Zaken op grond van de ingekomen rapporten anders beslist wordt MAAR ZIJN „VERLOOFDE" MAAKTE BEZWAREN. te werkwilligh'eid ontbreekt, nog door bijzondere middelen genoodzaakt wor den om hun volk een tegenprestatie te geven voor het gebóden levenson derhoud. Het gebruik. Wat het gebruik betreft wijst dr. Fischböck er op dat dit ten gevolge van de noodzakelijke distributiemaat regelen principieel op Duitsche grond slagen geregeld is als in het Duitsche Rijk bij het begin van den oorlog zijn ingevoerd. Dit stelsel, dat in het Duit sche Rijk de proef reeds doorstaan heeft, zal ook dg Nederlandsche be volking ervoor beschermen, dat de noodzakelijke beperkingen de breede massa in ellende storten en tot verrij king van voldane plutocraten leiden. De vereischte voedings- en voeder middelen worden in hét binnenland in een omvang geproduceerd, welke de levensmiddelenvoorziening vat> het Nederlandsche volk overeenkomstig de thans geldende ndrmen onvoor waardelijk verzekerd laat schijnen, te meer daar de voorraden zoo zorgvul dig beheerd worden, dat de door den oorlog teweeg gebrachte achteruitgang in de productie op eenige gebieden voor vrijwel onbeperkten tydJtan wor den opgevangen. Ook de t®w ijzing Van de noodzakelijke kleedingstukkcn overeenkomstig de getroffen maatre gelen wordt door dé 'voorraden verze kerd. Als het hoofdzakelijke probleem van de Nederlandsche economisehe leiding moet echter de kwestie van de verzor ging van het reeds aanwezige en door de verheugende bevolk inga toeneming jaarlyki stijgende bevolkingsoverschot j beschouwd vvprden. Sedert het einde [voor zoover bekend, geen schalé aan- van den wereldoorlog wordt door gericht. EEN VIJFDE NOODBEURS TE ARNHEM. De Arnhemsche noodbeurzen blij ken in een sterk gevoelde behoefte te voorzien. Nadat reeds vier maal op succes volle wijze in het bekende gebouw Musis Sacrum een noodbeurs door het noodbeurscomité Gelderland werd ge organiseerd, staat thans een vijfde voor de deur. Dinsdag 8 October zullen de deuren voor de vijfde maal opengaan en dit maal zal de beurs niet twee, doch drie (Jagen duren. Op deze vijfde noodbeurs zal een bijzondere plaats worden ingeruimd voor de thans meer en meer in trek komende „vervangende" artikelen, ter wijl verder gerekend wordt op inzen dingen vyrtke verband houden met het a.s. Sint Nicolaas- en Kerstfeest. EEN BUS VOL BRANDPLAATJES. Te Klazienaveen (gem. Emmen) werd een dezer dagen door kinderen een blikken bus gevonden, die bij opening gevuld bleek te zijn met En- gelsche brandplaatjes die blijkbaar door een vlieger waren uitgeworpen. De bus werd bij de marechaussee in geleverd en onschadelijk gemaakt. In de omgeving vond men ook eenige losse plaatjes. KABELBALLON NEERGESCHOTEN. Maandagmorgen is door Duitsche jachttoestepen een afgedreven kabel ballon, on per Oosterhesselen (bij Em men) in brand geschoten. De ballon bevond zich op groote hoogte eA heeft, Eisch: 6 maanden. Da zaak, waarmee de Haagsche rechtbank zich gistermiddag geruimen tijd bezig hield, scheen meer belang rijk dan zij in wezen was. Diefstal van een taschje met 1800,— aan bank papier, het is waarlijk, geerf" alledaag- sche gebeurtenis. Maar de omstandig heden waaronder het gebeurde en het feit. dat spoedig de vermiste tasch met volledigen inhoud feeder in het bezit van de rechthebbende partij was ge komen, gaven hieraan meer het aspect van een privé-kwestie. Een ruim dertigjarige kamerver- huurster en een 25-jarige jongeman Waren samen uit Amsterdam op stap gegaan en hadden al enkele nachten in hotels doorgebracht, toen zij in den avond van 8 Augustus in den Circus- bar te Scheveningen belandden, waar de kamerverhuurster zich dusdanig aan den drank te buiten ging, dat zij de controle over zichzelf, laat staan over haar taschje met kostbaren in houd, vrijwel had verloren. Zij had zich een kwartier uit het milieu moe ten verwijderen en in dien tijd had de jongeman het taschje onder zijn be heer genomen. Hij meende daartoe wel gerechtigd te zijn. want zij had hem verteld, dat, indien hij haar levensgezel zou willen bl ij venhij over de 1800,mocht beschikken om er eer^café mee te beginnen. Doch op den dag daarna was de ialoesie gekomen. De vrouw verdacht den jongeman, dat hij toch een ander dan haar tot levensgezellin had ver kozen en nu klaagde zy hem aan wegens diefstal. Toen die aangifte was geschied had hij echter het geheel bezit weder in handen van de kamer verhuurster gesteld, maar de vervol ging kon niet meer worden verhin derd. Thans stond de jongeman voor de rechtbank terecht en hij ver dedigde zich met de opmerking, dat, indien hij zich het geld had wilen toe eigenen, hij dit wel op een ander mo ment had kunnen doen dan in den bar in het bijzijn van diverse bezoe kers. De juffrouw was evenwel hope loos dronken geworden en daarom had hij, in haar eigen belang, zich tijdelijk over haar bezit ontfermd, in afwachting van de voor hun verdere leven eventueel te sluiten belangen gemeenschap. Naar het oordeel van den officier van Justitie was hier wel van diefstal sprake, weshalve een straf van zes maanden werd geëicsht. Mr Huygens pleitte vrijspraak en zeide o.a. dat de juffrouw „als een brandplaatje" was ontvlamd, toen een andere vrouw haar had verteld, dat de jongeman, in de wandeling „mooie Toon" geheeten, reeds met haar, d.w.z. met die andere vrouw, een levens afspraak had gemaakt, hetgeen even wel op fantasie zou hebben berust. hebben beslist. GEWAARSCHUWDE aannemer TROF GEEN MAATREGELEN. De civiele kamer van het Haagsch gerechtshof deed uitspraak in een procedure tusschen de gemeente Maassluis en A. Oranje aldaar. De gemeente besteedde bij J. C. Simon aan het maken van brughoofden voor een nieuwe ophaalbrug. Oranje ried toen zoowel de gemeente als den aaa- L vvcnsiniddelendut ributie BROOD Met I («nummerde dubbele boa- nen van het U broodbonboekja: 25M gram roggebrood of MM gram ander braad. Elkdereakete bonnen: 125 gram roggebrood el JM gram ander braad (voor da periode van 30 Sept. t/m 6 O*, tob» met 2 dagen extra geldig heidsduur). BON No. 109; 1 K.G. suiker (geldig tot en met 25 October). BON Ne. 71:21-j ons tarwebloem, of tarwemeel, of boekweitmeel, •f roggebloem, of roggemeel, of zelfrjjxend bakmeel (geldig tot en met 4 October). BONS 5 tot en met 12 van de boterkaart: 250 gram boter (gel dig toten met 18 Ooèaber). BONS 5, 6 en 7 vans» vetkaarti 250 gram margarlde of 250 gr. boter (geldig tot en met 18 October). BON 8 van de vetkaart: 250 gr. gesmolten spysvet of 250 gram boter (geldig t/m. 18 October). BONS 9 t/m. 12 van de vetkaarti 250 gram boter, met 10 cent reductie per 250 gram (geldig tot en met 18 October). BON 02. Vleesch: 1 ons vleesch been inbegrepen, óf een rant soen vleeschwaren. Bon 02. Worst, vleeschwaren: rantsoen vleeschwaren (geldig t/m. 0 October met een week extra geldigheidsduur). BON 01. Idem. Is nog geldig t/m. 6 October. BON No. 114: ons thee of H pond koffie (geldig tot en met 8 November), BON no. 41: 250 gram rijst of rijstemecl (geldig tot en met 4 October). BON no. 54: 250 gram haver mout of havervlokken of gort of grutten (geldig tot en met 4 October). BON no. 28: 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder (geldig tot en met 1 November). BON no. 15: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti (geldig to) en met 1 November). BON no 104: 150 gr. eenheids- toiletzeep, óf 120 gr. huishoud zeep, óf 200 gr. zacht zeep, óf 250 gr. zeeppoeder, óf 125 gr. zeepvlokken, óf 250 gr. zeHwer- kende waschmiddelen óf 200 gr. vloeibare zeep (geldig van 25 September t/m. 18 Oetober). Deze bon geldt ook voor gezing- wasch per 8 K.G. droog wasch- goed. BON no. 116: 50 gr. scheerzeep, óf één tube scheercrême of één pot scheerzeep. (Geldig van 31 Augustus t/m 31 December). Op een bon „één .rantsoen toiletzeep" mag verkocht wor den een stuk toiletzeep van da oude samenstelling van 75 gram. Alleen op bon van arts; max. 200 c.c. per hoo(d per week. BON no. 5 (voederkaart voor honden), van 1 t/m 30 Septl groep I 10 kg hondenbrood, groep II 10 kg idem, groep Hl 8 kg idem, groep IV 5 kg Idem, groep V 4 kg Idem, gruep VI 3 kg idem. BON no. 0 (voederkaart voor katten): van 1 t/m 30 September 1V4 kg kattenbrood. nemer aan, de noodige voorzorgsmaat regelen te nemen met het oog op een anders dreigende instorting van zyn huis. dat op slechts enkele meters af stand lag van het uit te voeren werk. Deze voorzorgsmaatregelen werden niet getroffen. Het pand van Oranje ia toen inderdaad ingestort. De eigenaar heeft toen zoowel den aannemer als de gemeente om schadevergoeding aangesproken. De rechtbank te Rotterdam heeft de vordering tegen beide gedaagden toe gewezen en den aannemer tevena veroordeel, aan de gemeente datgene te betalen, waartoe zij in hoofdzaak mocht zijn veroordeeld. De rechtbank oordeelde de handelwijze van beide gedaagden onrechtmatig. De gemeente „1 kwam in hooger beroep en oordeelde De rechtbank zal 15 Oetober dcenfe.^. doch_de aannemw ean- weten hoe zij over deze affaire zal sproeiy_k was Boyendien oordeelde zij dfe handelingen van den aannemer onrechtmatig. Het hof heeft echter deze beide grieven verworpen en oor deelde, dat de gemeente aansprakelijk is ty stellen voor de uitvoeringshan delingen van den aannemer. De aannemer zelf was in hooger be roep gekomen van de hem op ver zoek van de gemeente opgelegde vrij waring dér gemeente. Dit beroep heeft het hof eveneens verworpen, zoodat het vonnis der rechtbank in ".Ün geheel is bevestigd.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 5