BOMMEN OP NEDERLAND eischen tül van dooden Alleen te Haarlem 17 slachtoffers Twee dooden te Beverwijk en drie in Rijswijk der Nederlandsche politie Donderdag 3 Ortober 1940 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BUITENLAND 2oh ch fhaoH We Jaargang, No. 20442 Bombardement van Beverwijk. Bommén op Dinxperlo. Bommen op Epe. Ook Rjjswijk getroffen. ENGELAND REORGANISATIE VAN HET KABINET. Chamberlain wordt ver vangen door Anderson. AMERIKA Ver. Staten willen 100 vliegtuigen van, Vichy terug hebben. Benoeming van mr A. Brants tot directeur-generaal Corps Marechaussee gehandhaafd maar losgemaakt van de weeririacht Aanmerkelijke versterking van Rijks- en gemeente politie - Grootere marechaussee-concentraties in en om de groote steden Directeur F. TIETER Postgiro 48400 Bur. Markt JL Tel. 2748 Het AJIJP. meldt: Engelsche vliegen kennen geen genade tegenover vreed •ante burgen. Dat werd hedennacht op schrikkelijke wijze opnieuw bewezen bij de Spaarnestad. De „koninklijke luchtmacht" had het vooral gemunt op de Zuldelilke woonwijken der vreed- zame stad, waar talrijke bommen ern stige schade aanrichtten. Een groot aantal slaehtoften valt te betreuren. In het geheel z|jn er 17 dooden en 20 ge wonden. De Engelsche vliegen wierpen o.a. een aantal bommen in de Voorting- straat, waar een groot aantal personen, ongeveer tien, gedood werden. Hier stortten op z'n minst vier hui zen in. In één huis werd het echtpaar Bosch gedood, terwijl de zoon met zware verwondingen In het ziekenhuis werd opgenomen. Voorts bevindt zich onder de slachtoffers het echpaar Mi chel—Van Strien, met twee kinderen, In de aangrenzende Bakkerstraat no. 82 vonden de bloemist Van Norden en zijn vrouw den dood. Voorts veroor zaakte een bom. ernstige schade in de Camphuisstraat, waar van het gezin Makkelie de moeder, de oudste zoon en een kindje van vier jaar gedood werden, terwijl de vader met zware verwondingen in Elisabethgasthuis moest worden opgenomen. De Engelschen hebben nog tal van andere woonhuizen gebombardeerd, een woning in 't wijde Geldeloozepad, een woning aan de Eindenhoutstraat. Verder een garage aan het Houtplein en een aan de Olieslagerslaan. Aan den Schalkwijkerweg kwam een bom terecht, op de woning van den leeraar Van Mellé, dat geheel vernield werd. Hierbij geraakten de leeraar en zijn vrouw onder de puinhoopen, doch in den loop van den nacht konden zij behouden, doch in.bewusteloozen toe stand geborgen worden. Een belenden de opslagplaats brandde uit. De brand, weer slaagde erin, een aangrenzende fabriek te behouden, door tusschen deze fabriek en bet brandende gebouw een watergordijn te leggen. Voorts werd in de Bosch en Hovenstraat een woning getroffen, waarbij één persoon het leven verloor. In de Byzantiumstraat werd even eens een huis getroffen, waarbij de be woner, de heer Leisijjg, door de ge weldige explosie met kracht door het dak in den tuin werd geslingerd. Hij was hierbij op slag dood. Op den Slakwijkerweg valt nog een slachtoffer te betreuren, ji.l, de heer H. Ooster- meijer, die zoo onvoorzichtig was zich naar buiten te begeven. Hij werd door de explosie getroffen en was onmid dellijk dood. Door de brisanbommen zijn tevens enkele branden ontstaan, die de brand weer, daarbij geassisteerd door den luchtbeschermingsdienst, spoedig onder de knie had. - Op den Schalkwijkerweg voldeed vooral de handspuit, welke als eerste water gaf. Naderhand voegden zich hierbij twee babyspuiten en een groote motorspuit. De babyspuiten hebben tevens goed werk'gedaan op de Olie- zlagerslaan en op het Houtplein. Op de Dreef werd 't gebouw Sancta Maria gedeeltelijk door een op straat lnslaanden bom verwoest. Hetzelfde geldt voor de kweekschool aan dé Leidschevaart. In de Jordaanstraat ont stonden nog drie kleine brandjes door inslaande bommen. Het A.N.P8 meldt verder: Vanoch tend in de vroegte heeft een Engelsche vlieger een misdadigen aanslag ge pleegd op het rustige Beverwijk, waar in wijden omtrek niet één militair doel bevindt. Behalve enkele brand bommen, welke geen onheil aan lichtten, werd een brisantbom uitge- worpen-op het zgn. Pruisdorp, De bom «eeg in de woning aan de Grens- ztraat 8, welke t»t*al werd vernield; van het huis" is slechts een puinhoop overgebleven. Deze bominslag had noodlottige ge volgen. De ongeveer 30-jarige mevr. Kievit, de bewoonster van het huis en haar 9-jarig dochtertje werden in den slaap verrast en op slag gedood. Later vond men onder het puin de zwaar verminkte lijken. Ook het huis van no. 7 werd ernstig gehavend. De be woonster, mevr. De Ruyter, werd ernstig gewond naar het Roode Kruisziekenhuis vervoerd, evenals het jongste kind van de familie K., een meisje van negen maanden, dat echter geen letsel heeft bekomen. Ook de naastgelegen huizen hebben zware materieele schade gekregen, wat 'eveneens het geval is met de tegen over het getroffen huis gelegen wonin gen, welke volkomen onbewoonbaar zijn geworden. Verschillende gevels zijn ingedrukt en van verscheidene woningen is de buitenmuur verdwe nen. Begrijpelijk heeft de bominslag groote 'schrik en ontsteltenis teweeg gebracht in deze zoo dicht bevolkte omgeving. Dindagsavond hebben Engelsche vlie gers bommen geworpen in Dinxperlo. Een bom trof het huis van den heer Siemes, dat geheel verwoest werd, terwijl het winkelpand van den heer Hanrath zwaar beschadigd werd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op het Boesveld werden zes bomrden neergeworpen, welke diep in den grond drongen en waarbij van ver schillende huizen in de omgeving de ruiten werden vernield. Gisteravond heeft een Engelsch vlieg tuig eenige bommen uitgeworpen boven het Kroondomein te Epe. Eenigen tijd later constateerde men een hevigen brand i» de richting van Gorsel.De brandweer uit Epe en dé boschbrand weer zyö er terstond heengegaan en bestreden het vuur. Vanochtend heeft men den brand tot staan gebracht. Ongeveer zestig hectaren bosch en heide zijn verloren. Verder meldt het A. N. P.: Gisteravond om ongeveer elf uur is Rijswijk (Z. H.) het slachtoffer ge worden van een bomaanval. Op dat tijdstip Uet een Engetsch vliegtuig een drietal bommen vallen, welke neerkwa men in een dichtbevolkt gedeelte, met het gevolg dat drie vrouwen werden gedood. Een der bommen kwam terecht in het perceel Kerklaan 138/140, dat werd bewoond door de families Hellingman en Van der Kley. De gevolgen waren ontzettend. Het huis werd vrijwel tot een puinhoop, alleen de buitenmuren aan de zijde van de Olmlaan bleven staan. In dit huis violen twee slacht offers, n.l. mevrouw Hellingman, moe der van drie kinderen, en een bejaarde dame mevrouw van der Kley. Wonder boven wonder kwamen de overige be woners zoo goed als ongedeerd uit de puinhoopen te voorschijn. Een tweede bom kwam neer in de Kerklaan, juist voor het getroffen per ceel, waarbij wn groot gat in het pla veisel werd geslagen. Verschillende leidingen o.a. die voor electricitelt en teléfoon, werden hierbij beschadigd. Ook de omliggende huizen kregen, zware schade, terwijl over een afstand van tientallen meters ruiten werden vernield. Hier werd echter alleen ma terieele schade aangericht, zoowel aan de huizen als aan de inboedels. Erger was het in de Valkrustlaan, -waar de derde bom is neergekomen. Het huis Valkrustlaan 2/4, op den hoek van Valkrust, kreeg-een voltreffer en werd gedeeltelijk vernield. Hier viel het derde alachtoffer, een bejaardé dame, mevrwwé Visbach. Ook in deze omgeving was de materieele schade aanzien!ijk.sRuiten -en* dakbedekkingen liepen zware schade op. KINGSLEY WOOD EN BEV1N IN HET OORLOGSKABINET. Officieel wordt bekend gemaakt, dat Chamberlain is afgetreden als lord- president of the council in het kabinet van Churchill. De koning heeft zijn ontslag aanvaard. Churchill heeft den minister van Financiën, Kingsley Woed, ontboden en hem, evenals den minister van Arbeid Be vin, uitgenoodlgd sitting te nemen in het oorlogskabinet. CHAMBERLAIN (Foto archief) Chamberlain wordt vervangen door Sir John Andeison, die minister voor de Binnenlandsche Veiligheid was: b zijn plaats wordt Herbert Morrison, tot dasver minister voor do Voorziening, minister voor de Binnenlandsche Veiligheid. Viscount Cranborne, tot dusver 'con troleur der betalingen, yrordt staats secretaris der Dominions ter vervan ging van Viscount Caideeote. Sir Andres W. Duncan iz benoemd tot minister van Handel, te welke functie thans capt. Oliiver Lyttleton is be noemd. Sir John Reith, tot dusverre minister voor het Transportwezen, wordt belast met de portefeuille van Openbare Wer ken. b zijn vorige lunette is benoemd kol. Brabazon. Het oorlogskabinet zal met de be noeming van Be vin en Sir Kingsley Wood bestaan uit zeven leden. Behalve deze twee hebben nog zitting Chnrehill, Halifax, Greenwood, Attieo en Lord Beaverbrook. DIT ZO» DE BETREKKINGEN VERBETEREN. Associated Press meldt, dat zU in diplomatieke kringen in Washington, hééft vernomen, dat de V.S er op het oogenblik naar streven 100 in de Ver- eenigde Staten gebouwde oorlogs vliegtuigen, die <jc Britsch-Fransche inkoopcommissie indertijd had ge kocht en die sindsdien op Martinique vast lagen, terug te krijgen. Deze kwestie zou ook te berde zijn ge bracht tijdens het onderhoud van eer gisteren tusschen Roosevelt en den Franschen ambassadeur, In diploma tieke kringen wordt er op gewezen, dat de teruggave van deze vliegtuigen aan de V.S. de betrekkingen terachen de V.S. en de „regeering van Vichy" zou verbeteren en ontspanning zou brengen in het Martinique-probleem. Het opruimingswerk, dat onmiddel lijk werd begonnen, geschiedt door de gemeentewerken, do luchtbescherming en dén telefoondienst. Uiteraard be stond van de zijde van het publiek groote belangstelling en honderden sloegen het opruimingswerk gade, waarbij zij door de politie op een vei- ligen afstand werden gehouden. Van bevoegde zijde wordt ons het navolgende medegedeeld: Naar menigeen zal hebben bemerkt, zijn sinds eenigen tijd enkele maat regelen in een stadium van uitvoering gekomen, welke liggen op het gebied van reorganisatie der politie in Ne derland, enkele benoemingen, welke ongetwijfeld in breeden kring aan dacht hebben getrokken, houden hier mede verband. Het Bchijnt nuttig over een en ander iets naders mede te deelen. In de eerste plaats werd, gezien de dringende behoefte aan verster king van de centrale leiding van het departement van Justitie over de politie en tevens met het oog op verdere/concentratie van bepaalde diensten het reeds lang bestaande plan om aan dat departement een directeur-generaal van .wplttir te verbinden op voorstel 'ringden se cretaris-generaal van dat départe ment tot uitvoering gebracht. Tot deze hooge leidende functie werd mr. A. Brants, tot dusver procu reur-generaal, fungeerend direc teur van politie, te 's-Gravenhage, geroepen. MARECHAUSSEE. Van gorot gewicht zijn voorts eenige maatregelen op het gebied van de sa menstelling en de organisatie der po litiecorpsen. Onder de vraagstukken, welke zich in den nieuwen toestand, waarin ons land zich na de bezetting bevond, voordeden, was een der eerste welk het lot moest zijn van het wapen der Marechaussee, een korps, dat welis waar bestemd was voor politiedienst, doch militair was georganiseerd en deel uitmaakt van de Nederlandsche landmacht. Door de bezettingsover heid werd al aanstonds ingezien, dat ontbinding van de Marechaussee slechts schade zou berokkenen aan de handhaving van orde en rust hier te lande en dat haar instandhouding dan ook geacht moest worden in hóoge mate te zijn in het bqlang van over heid en volk. Geheel in overeenstemrping met de houding van het Duitsche mili taire gezag, dat reeds had goedge vonden, dat de Marechaussee haar politieele werkzaamheden voort zette, werd door de burgerlijke" bezettingsoverheid beslist, dat het oorps geheel intact zou worden gelaten en zijn politiediensten zou voortzetten. Slechts werd het wa pen gelicht uit het verband der Nederlandsche weermacht en ver kreeg het het karakter van een burgerlijk rijkspolitiecorfrs, dat niet meer gelijk vroeger, mede res sorteerde onder het departement van Defensie, doch thans alleen onder het departement van Justi tie. Bij deze beslissing bleef het niet. Geleid door het inzicht, dat in het algemeen in Nederland de politie nu meriek te zwak was, zeker voor een land in omstandigheden als waarin Nederland was komen te verkeeren, besloot de hoogere S.S. en politielei der bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, in nauw overleg met den secretaris-generaal van hst departement van Justitie, dat zou worden overgegaan tpt een zeer aanmerkelijke versterking van de Ne derlandsche rijks- en gemeentepolitie, waarbij de organieke sterkte van de Marechaussee zou worden gebracht op 4000, die van de t Rijksveldwacht op 2200 man. Tevens deed zich hiermee ue gelegenheid voor om uitvoering te geven aan den wensch der Duitsche autoriteiten om het beroepspersoneel der ontbonden Nederlandsche weer macht in andere betrekkingen onder te brengen. Voor de uitbreiding der politie zouden derhalve in de eerste plaats de daarvoor geschikte derrrobi- liseerende beroepsmilitairen in aan merking komen. De onvangrijke arbeid van de seiec tie dezer personen werd door daartoe ingestelde commissies met krachtigen stAn van de Duitsche autoriteiten in korten tijd tot stand gebracht. Hoe wel het resultaat iets beneden de ver wachtingen was gebleven, kon in het begin van Augustus van dit jaar met de feitelijke uitvoering der verster king worden aangevangen, DISLOCATIE. Bij deze nieuwe regeling kwam uit den .aard der zaak het oude vraagstuk van de dislocatie der beide rijkspoli tiecorpsen opnieuw aan de orde. Dit vraagstuk is thans in beginsel in dezen zin opgelost, dat het grondgebied des rijks verdeeld is in een gedeelte, waarin als rijkspolitie uitsluitend Marechaussee wordt ingezet, en een gedeelte, dat behoudens in het geval dat bijstand van grootcr omvang noo- dig is, bij uitsluiting voor de Rijks veldwacht bes*"md is. Het mare- chausseegebied omvat: Noordweste lijk en Noordelijk Friesland, het over- groote deel van Groningen, Drenthe en Overijssel, de Geldersche Achter hoek, de Overbetuwe, het grensgebied nabij Arnhem en Nijmegen, geheel Limburg, Noord-Brabimt met uitzon dering van het Noordwestelijk gedeel te, Oostelijk Zuid-Beveland, de ge meente Vlissingen en Zeeuwsch- Vlaanderen en tenslotte eenige gebie den in het binnenland, tw. de vier grootste steden met hun omstreken. Dit laatste vormt een afwijking van de reeds vroeger tot stand ge brachte dislocalieplannen. Het is gedaan op dezen grond, dat de Ma rechaussee by uitstek geschikt ge acht moet worden voor optreden in groot verband ter voorkoming cn beteugeling van roerigheden. In onzekere tijden als die welke wij beleven behooren verstoringen van orde en rust nu eenmaal tot de mogelijkheden. Dergelijke ver schijnselen plegen zich het eerst veor te doen in de groote bevol kingscentra en het is ook daar, dat zjj het grootste gevaar kunnen op leveren. Het is derhalve raadzaam te zorgen, dat er in de grootste steden steeds een machtsapparaat van beteekenis bij de hand is, dat dan tevens in de omgeving dier steden een meer geregelde sur- veillancetaak kan verrichten. Het ligt daarom in de bedoeling in die groote steden veel grootere een heden der Marechaussee te con- centreeren dan tot dusver bij ons bekend waren. Uit overeenkomstige overwegingen is tevens besloten de Marechaussee ook elder» desnoods ook in het Rjjksveldwachtgebied te bestem men voor het verleenen van eventueel noodigen bijstand van grooten om vang, hetzij in het binnenland, hetzij aan 's lands grenzen. Door haar mo biliteit komt de Marechaussee voor deze taak het meest in aanmerking. Met het oog hierop zullen er grootere eenheden komen in alle divisiehoofd plaatsen. Het aantal divisies wordt gebracht van 4 op 8. De hoofdplaatsen sullen zijn Amsterdam, 's-Gravenhage, Ber gen op Zoom, 's-Hertogenbosch, Maas tricht, Afnhera, Zwolle en Groningen. Uiteraard worden ook de nieuwe divises weder onderverdeeld te dis tricten. Het offideracerps der Mare chaussee ondergaat mede een hierbij passende uitbreiding. Evenals ook voor de overige politiecorpsen is hier. toe een aantal beroepsofficieren voor de hoogere functies aangetrokken. Ook bij de Rijksveldwacht worden thans divisies ingevoerd en wel ten getale van 4, t.w. 's-Gravenhage, Am sterdam, Arnhem en Leeuwarden, Deze 4 divisies vormen tezamen 10 districten. Het ifil duidelijk zijn, dat deze reorganisatie een groote hoeveelheid arbeid vergt en eenigen tijd zal kos ten. Mede ter bevordering van een vlotte afwikkeling van dezen arbeid zijn de beide rijkspolitiecorpsen ge plaatst onder een gemeenschappe- lijken chef, den inspecteur-generaal der Nedèrlandsche politie, voor de uitoefening van welke functie de ko lonel A. W. de Koningh, tot dusver inspecteur der Marechaussee werd aangewezen. Het zal duidelijk zijn, dat hoewel de inspecteurs der beide corpsen hun tegenwoordige werk zaamheid blijven behouden op het gebied der reorganisatie voor den in specteur-generaal een hoogst belang rijke taak ligt. Hij zal bij de feitelijke uitvoering dier reorganisatie leiding hebben te geven en hebben zorg te dragen voor eenheid in de uitvoering der politietaak door beide corpsen. Voorts zal het in het bijzonder tot zijn competentie behooren het noodige te doen voor de opleiding en vorming van het politiepersoneel, waarbij Kol. A. W. de Koningh, inspecteur- generaal der Nederlandsche' politie. (Foto archief) mede gelet zal worden op het mili taire element terwijl hem tenslotte mede een zeker toezicht op de plaat selijke politie is toegedacht, teneinde ook met betrekking tot deze, zoowel op zichzelve als ook in haar verhou ding tot de rijkspolitie meerdere een heid tq bevorderen. De inspecteur- generaal is daarbij uiteraard onderge schikt aan den secretaris-generaal van het departement van Justitie. Aan den inspecteur-generaal wordt een staf toegevoegd, waarin zoowel da beide rijkspolitiecorpsen als de plaat selijke politie zullen zijn vertegen^ woordigd. Wanneer men het vorenstaande overziet uiteraard moest dit over zicht beperkt blijven tot de hoofd lijnen zal men toé de conclusie komen, dat in betrekkelijk korten tijd zeer belangrijke stappen zijn gezet om tot een verbetering der politie-organi- satie te geraken. Daarbij moge teven» worden bedacht, dat het hier een ar beid betreft, welke, men moge dan erkennen, dat te dezen van de zijde der bezettingsoverheid een zeer krach tigen stimulans en steun wordt on dervonden, niettemin gekenschetst mag worden als een Nederlandsch stuk werk, dat door Nederlandsche autoriteiten wordt doorgevoerd. De bestaande politiecorpsen zullen in veel opzichten een tijdperk van groote veranderingen gaan doormaken. Dat het geheel uiteindelijk/zal leiden tot een groote-verbetering van het l%der- landsche politieapparaat, mede in ver band met verdere wijzigingen, welke zich nog in een stadium van eerste voorbereiding bevinden, lijkt niet twijfelachtig. Zon op 7.45, onder 1914. Maan op 10.10, onder 21.02. Me* i* verplicht te verduis teren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van voertuigen moeten nar na zonsonder gang ontstoken worden.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1