ZUID-ENGELAND vormde gisteren het doelwit DE POSITIE VAN ENGELAND PRECAIR Voortdurende acties boven Londen en vliegvelden Manchester bestookt Italiaansche en Duitschemeeningen Rus'ands houding t.a.v. het Driemohendhedenpact DONDERDAG 3 -OCTOBER 1940 Zes maal luchtalarm. Brand in petroleum- opslagplaats. Aanval op Manchesier. HONGARIJE Uitbreiding van Volks vertegenwoordiging. BALKAN De wederopbouw van Roemenië. ENGELAND De toestand in de Londenscbe schuilkelders AFRIKA De gevechten by Dakar. ITALIË DUITSCHLAND Churchill's beroep op de Tsjechen. de gencht De Italiaansch— Russische betrekkingen. BELGIË DE WEDEROPBOUW IN BELG^. Maatregelen van Commissaris Verwilghen SCANDINAVIË AMERIKA Korte berichten. Een Londen is gisteren door een voort durende golf van Duitsche gevechU- ■fdeelingen aangevallen. Van den morgen tot den avond werd zes keer luchtalarm gemaakt, waardoor de be volking gedwongen werd in de keldert en schuilplaatsen te gaan. Door het gunstige wolkendek konden de Duit- achers de stad hi een voordeelige positie naderen en hun van te voren opgestelde aanvallen volbrengen. .Het doel was wederom voor den oorlog belangrijke installaties langs de Theems en in de Oostelijke en Zuid oostelijke deelen van de stad. Bran den en ontploffingen in dere objecten alsmede zware rookwolken getuigen van de uitwerking der Duitsche aan vallen. groep Duitsche bommel- heeft gisteren in duik vlucht een. vliegveld In het Zuid oosten van Engeland aangevallen. Alle bommen troffen doel. Loodsen en onderkomens stonden in vlam men. De startbaan werd omgewoeld en onbruikbaar gemaakt. Volgens berichten uit Londen heb ben gisterochtend, zoo wordt uit Stock holm gemeld, nadat de stad den ge- heelen nacht aangevallen was, sterke Duitsche afdeelingen het* offensief tegen geheel Zuid-Engeland met inbe grip van Lortden voortgezet. Tot vier uur in den middag was er niet minder dan zes maal alarm gemaakt. Vooral de Zuid-Oostelijke voorsteden van groot-Londen zijn bijzonder hevig aan gevallen en bestookt met bommen, die groote schade veroorzaakten aan be langrijke industrieele en andere mili taire objecten. De eerste bommen vie len -reeds voor negen uur in den ochtend. In een groote petroleum-opslagplaats te Weymouth woedt ten geweldige brand. Rechtstreeksche treffers zijn geplaatst op gevulde benzinetanks, die nog "tijdens den Duitschen aanval met leusachtige steekvlammen ontploften en de geheele opslagplaats in vlam zetten. Andere krachtigfe Duitsche aar vallen waren gericht op hévenwerke aan de Zuid- en de Oostkust van En geland en aan de Iersche zee. Zoo zijn te Swansea en Newquai havenwerken vernield en pakhuizen in brand gezet. Bet frontbericht van het D.N.B. luidt: Dinsdag en den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de Duitsche lucht macht in vier gevechtsformaties haar aanvallen op Zuid- èn midden-Engeland ondernomen en talrijke belangrijke militaire en strategische doelen met groot succes gebombardeerd. Voor het eerst sedert het begin der vergeldingsvlochten is ook de belang rijkste fabrieksstad van Engeland, Manchester, aangevallen. Daarmede is de actie der Duitsche bommenwerpers aanzienlijk uitgebreid. Na Londen en Glasgow is Manchester de grootste stad van Engeland. Door het Manchester Ship Canal ia het met Liverpool verbonden. Zeeschepen tot een inhoud van 11.000 ton kunnen de haven van Manchester aandoen. Hier bevindt zich de op een na belangrijkste olie-opslagplaats van Engeland, die 800 000 ton kan bevatten. Verder is een belangrijke wapenfabriek in het graaf schap Esse* ten Noorden van Londen door een Duitach gevechtsvliegtuig be stookt Deze aanval werd ondernomen op een hoogte van slechts 900-meter en ondanks de heftige actie van vijande lijke jagers plaatste het vliegtuig een aanzienlijk aantal zware treffers op het Zuid-Oostelijke deel van de reusachtige fabriek, waardoor groote verwoestin gen weiden aangericht. Deze geslaagde aanval is Dinsdagavond ondernomen, terwijl een andere bommenwerper een nachtvliegveld aar.viel, dat klaarblijke lijk plaats moest bieden voor jagers, die de wapenfabriek moesten beschermen. Hier werden zoo zware tret^rs op startbaan en loodsen geplaatst, dut het veld onbruikbaar werd. In de wapen fabriek in kwestie wordt in hoofd taak afweergeschut vervaardigd. De doeltreffende aanvallen op deze fabriek <Ie nabijheid liggende vlieg veld liggen dus in de lijn der tactiek, die streeft naar belemmering van alle Britsche afweermogelijkheden De luchtafweer. De buitengewoon ver ontwikkelde afweer tegen de nachtelijke Britsche aanvallen is intusschen doeltreffend gebleken, zoodat de vijand den laats ten tijd door nachtjagers en afweergeschut toenemende verliezen moest lijden. Een prachtige verrichting leverde het af weergeschut van den luchtgouw België- Noord-Frankrjjk. In de nachten van de maand September heeft het met zeker heid 24 toestellen neergehaald, terwijl in een groot aantal gevallen niet- bevestigde successen werden behaald. In tegenstelling tot den steeds doeltref fender wordenden Duitschen afweer van den beganen grond en in de lucht, een afweer, die over alle belangrijke gebieden verdeeld is, werd gisteren 0a in den afgeloopen nacht bevestigd, dat de Britsche afweer geheel op Londen geconcentreerd is. Groote steden en zeer gewichtige militaire en strategi sche objecten bleken volkomen onbe schermd te zijn. WELKE BOEMENEN HONGAAB WORDEN. De Hongaarsche premier, graaf Paul Teleki, heeft gister twee constitutio- neelrechtelijke wetsontwerpen inge diend en wel over de inlijving van Nbord-Zevenburgen en over dé afvaar diging van kerkelijke waardigheidsbé- kleeders van de Christelijke confessies naar den Senaat. In de inlijvingswet wordt in de «er. ste plaats dank aan de asmogendheden gebracht. Het aantal afgevaardigden voor Noord-Zevenburgen wordt tot ten hoogste 63 beperkt, die op voorstel van den premier door de afgevaardigden in het parlement opgenomen worden. On afhankelijk van het recht van den ïijksregeht tot benoeming van senato ren zal' de senaat op eigen gelegenheid ten hoogste twaalf nieuwe leden als vertegenwoordigers van Noord-Zeven burgen benoemen. Naar Ötes senaat mogen voorts als .vertegenwoordigers der christelijke confessies slechts ker kelijke waardigheidsbekleederg afge vaardigd worden. Het vraagstuk van het staatsburger schap wofdt overeenkomstig de richt lijnen van de Weensche arbitrage in dien zin geregeld, dat iedere Roemeen, die 39 Augausfus jl. zijn vaste woen- laats la het tot Hongarije terugge- eerde gebied had, zonder mter het, Hongaarsche staatsburgerschap ver werft. Voor de In Roemenië verblij vende Hongaren wordt het recht van optie uitdrukkelijk erkend. Afzonderlijk wordt nog melding ge maakt van het recht der regeering om over buitengewone credieten te be schikken -voor don opbouwarbeid in Zevenburgen, alsmede om ook langs den weg van verordeningen zich.de noodige middelen te verschaffen, in de eerste plaats voor den bouw van spoorwegen. ONTHULLINGEN VAN, AMER1ÉAANSCRE BLADEN. De Amerikaansche ochtendbladen, zooals de New-York Times en de New-York Tribune melden uit Londen, dat mee zich geen voorstel ling kan maken van de vreeselijke omstandigheden, waaronder de meer derheid der bevolking thans den nacht doorbrengt, wanneer men een bezoek brengt aar -de.sehmlltffrters der rijken. in Westend en de schuilgelegenheden der arme bevolking in Eastend en het centrum. Die der welgestelden zijn voorzien van bedden, stroomend warm en koud water, gemakkelijke stoelen, radio, filminstallatie en ventilatoren, In de kelders der hotels werken kamer meisjes en zelfs een knecht, die niets anders te doen heeft dan snurkende gasten te te draaien. Voor het ter ruste gaan worden warme dranken geserveerd en het Is alles zeer gezel- lig. Hoe verandert echter het beeld, als men een bezoek brengt aan de sta tions van de ondergrondsche in het centrum. Een rit van Liverpoolstreet naar Piccadilly is een ontstellende ervaring. In de duistere catacomben der ondergrondsche ziet men toonee- len, die men onbestaanbaar geacht had. Reeds op het uur, dat de kantoor bedienden zich naar huis begaven, verdrong zich de menigte op de trap pen. Op dozijnen perrons was geen meter ruimte ongebruikt gelaten. ^Op enkele meter» van voorbijrazende Arei- nen speelden kinderën. Moeders voed den haar zuigelingen, terwijl oude mannen kaart speelden. De slapers hebben oude dekens en jassen op den smerigen grond uitgespreid. Er hing can ondragelijke lucht, want het ven tilatiesysteem, dat in normale tijden reeds niet voldeed, is thans volkomen onvoldoende. De hygiënische inrich tingen kunnen niet tegen het massa- bezoek op en men moet voorbereid zijn op de mogelijkheid van het uitbreken van besmettelijke ziekten. ONWARE ENGELSCHE BEWERINGEN. De New York Heraïd Tri bune verklaart uit Londen te heb ben Vernomen, dat militaire kringen in Engeland steeds meer rekening hou den met een Duitschen gasaanval. De Britsche luchtmacht en de autoriteiten bereiden daarom vergeldingsmaat regelen voor, die ln de krijgsgeschie denis him weerga niet vinden. Om nu het bericht een geloofwaardig tintje te ggven, aldus het blad, moet men er een in Britséhe gevangenschap ge raakten Duitschen vlieger bijhalen, die bij het verlaten van het lazaret uit dankbaarheid den raad zou hebben gegeven: Vergeet uw gasmasker niet. U zult ze misschien weldra noodig heb ben. Met de verspreiding van deze geruch ten, die de laatste maanden herhaalde lijk zijn opgedoken, begeven de ver- wereld om de openbare meen in g, in het bijzonder aan de overzijde van den oceaan, tegen Duitschiand in het har nas te jagen. VRAAG NAAR CHEMISCHE PRODUCTEN. De Britsche vraag naar producten der Amerikaansche chemische indu strie is in de laatste weken zoo sterk gestegen, dat de firma's nauwelijks in staat zijn aan de vraag te voldoen. Men gelooft dat dit veroorzaakt is door het feit, dat de groote Engelsche firma's, vooral de Imperial Chemical Trust, den uitvoer van haar voorraden in het eerste oorlogsjaar-met het oog op de handelsbalans geweldig hebben gefor ceerd en thans 'door het verlies van fabrieken als gevolg van de Duitsche bombardementen, aan*de gestadig toe nemende vraag, voornamelijk naar geneesmiddelen, niet kunnén voldoen. Er bestaat vooral e«i-groote vraag naar hart- en zenuwkatmeerende mid delen, slaapmiddelen en sera tegen epidemieën.Hieruit blijkt, dat de on natuurlijke Wjjze. van leven-en voe ding in Engeland, de vernieling van vele hygiënische inrichtingen enz. een sterke stijging van het epidemiegevaar heeft veroorzaakt. NIEUWE ENGELSCHE UITVIN- a DINGEN? In de afgeloopen dagen is in een ge deelte van de wereldpers van Londen uit een bericht gelanceerd, dat melding maakte van zoogenaamde- nieuwe En gelsche uitvindingen voor het lucht- wapen o.a. van een nieuw gebouwden bommenwerper van een bijzonder type. In politieke- en militaire kringen te Berlijn beschouwt men dit bericht als eép van de gebruikelijke Engelsche tendentieuze berichten, met het doel de meer en meer dalende bedrijvigheid van de Royal Air Force op grond van de stijgende successen van de Duitsche luchtaanvallen op Engeland te verdoe zelen en door dreigementen tenminste een gedeelte van het verloren gegane prestige te herwinnen. Deze Engelsche beweringen hebben in Berlijn, aldus verklaart men-in genoemde Duitsche kringen, hoogstens een belachelijken indruk gewekt. - FRANSCHE "TORPEDOJAGER VERGAAN. Dit Vichy wordt gemeld, dat hel Fransche mlnirtorie van Marine mede deelt, dat de Fransche torpedobootjager Audacieux bij de gevechten voor 'Da kar zwaar beschadigd is en vergaan. Onderscheiding van gou verneur van Dakar. Maarschalk Petain heeft den Fran schen generaal en hoogen commissaris in Dakar.'Boisson, voor zijn „moedige houding tijdëns den Engelschen over val op Fransch West Afrika" het oor- logskruis met den palmtak verleend, een der hoogste Fransche onderschei dingen. RELLETJES IN OPPER-EGYPTE. Volgens berichten uit Egypte is het jn Kena (Opper-Egypte) tot relletjes gekomen onder de vluchtelingen, akuis meldt D.N.B. uit Beiroef. Verscheidene levensmiddelenzaken werden geplun derd. Een dqjegatie trok naar het ge bouw van het provinciaal bestuur en eiswhte van den gouverneur der pro vincie te zorgen voor arbeid of onder steuning of anders de vluchtelingen weer naar huis te laten gaan. Het be treft hier verscheidene honderden ge zinnen, die door de Engelsehen uit de meest verschillende „gevaarlijke zd- nes" van Egypte zijn geëvacueerd. zich op een zeer gevaarlijk terrein. Het doel is duidelijk. Men brengt on ware beweringen over de voornemens der Duitsche oorlogsleiding in de DE VERKIEZINGEN IN AUSTRALIË. De radio-omroep te Londen heeft de resultaten van de verkiezingen Australië bekend gemaakt. De regeermg van Menzies heeft de beschikking over 24 zetels der ver- eentgde Australische partij en 14 zetels der boerenpartij. Aan de zijde der oppositie heeft de Labourpartij 32 zetels, terwijl de niet-oommunisten 4 zetels hebben verworven. De regeering steunt dus op een meerderheid van slechts twee zetels. DE GEÏNTERNEERDE DUITSCHE VLIEGERS. In een ingezonden brief aan de News Chronicle schrijft "éen" lezer, dat er in Engeland honderden geïnter neerde Duitsche vliegers zijn, die „on der ideale voorwaarden en in veilig- antwoordelijke Britsche autoriteiten heid leven". De lezer stelt voor, de Duitsche vliegers naar Londen over te brengen en hun te laten wonen in de «uitruimde pakhuizen aan den oever van de Theems. ONDERHOUD TUSSCHEN SUNER EN CIANO. De Spaansche minister van Binnen- landsche Zaken, Serrano Suner, hééft gistermiddag een tocht door Rome ge maakt. Óveral werd hij door de be volking hartelijk toegejuicht. Later in den middag begaf hij zich naar het Palazzo Chigi, waar hij een langdurig onderhoud met den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano, had. Hij keerde daarna naar villa Madama terug en bood des avonds een maaltijd aan ter eere van Ciano. NIEUWE FRANSCHE AMBAS SADEUR BIJ HET VATICAAN. Naar uit goed ingelichte kringen in Vichy verluidt, is de Fransche regee ring van plan, senator Berard te be noemen tot Fransch ambassadeur bij het Vaticaan. Tevens is aan een nieuwe bezetting van de ambassadeurspóst in Madrid gedacht.' Als candidaat hier voor wordt genoemd,^te vroegere mi nister Pietrl. HITLER VERLEENT ONDER SCHEIDINGEN. De Führer heeft den rijksministers Darra en Ohnesorge verder den rijks- stadhouder en chef van het civiele be stuur in den Elzas, gouwleider Robert Wagnèr, den rijksstadhouder en chef van het civiele bestuur in Lotharingen, gouwleider Bürckel en den chef van het civiele" bestuur in Luxemburg, gouwleider Simon, krachtens hun bij zondere verdiensten bij het volbrengen van oorlogsopgaven het „Kriegsver- dienstkreuz" eerste klasse verleend. RICHTLIJNEN VAN ANTONESCU. Horia Sima, de commandant van de legionnairsbeweging, heeft alle legion- nairs tegen aanstaanden Zondag voor een" betooging opgeroepen, waarbij generaal Antonescu" richtlijnen voor den wederopbouw van het land zal bekend maken. Engeland heeft in den laatsten tijd schikken en absoluut niet voor den Het ministerie van Oorlog heeft on dersteuningen vastgesteld voor offi cieren en onderofficieren met gezin nen, die hun bezittingen in de ont ruimde gebieden achtergelaten heb ben. Hiervoor zijn voorloopig twintig mil'ioen lei uitgetrokken. Voorts zijn maatregelen bevolen ter bestraffing van legerleveranciers, die hun con tract niet nagekomen zijn. Verduistering door voor malig regeeringsüd. De voormalige onderstaatssecreta ris voor Pers en Propaganda in het kabinet-Calinescu, Titeanu, is door den rechter van instructie omtrent zijn financieel beheer verhoord. Daar bij kon hij over een fonds van 2V4 mil- lioen lei, dat ter beschikking van de deelnemers aan de wereldtentoonstel ling te New York gesteld was, geen rekenschap afleggen. Hij weigerde zich uit te laten over de besteding van nog 7H millioen. Op grond van een en andex werd hij wegens ver-1 ganda en waarschuwt hiertegen, daar duistering in ambtsbetrekking inf staat I de Vereenigde Staten noch over pant- van beschuldiging gesteld. I serwagens noch over vliegtuigen be- een aantal ernstige nederlagen geleden. De actie tegen Dakar is geëindigd met een totaal fiasco en een nieuw verlies van prestige. De onbezonnen en avon tuurlijke politiek van Churchill heeft een nederlaag geleden. De Britsche vloot heeft bewezen niet in staat te zijn een ontscheping te dekken.' Gene raal De- Gaulle, die tot taak had in Fransch West-Afrika een opstandige beweging te ontketenen heeft het be wijs van zijn onmacht gegeven. De ac tie tegen Dakar is een ontzaglijke ver gissing geweest. De Engelsche leiderskliek had schijn baar niets geleerd van de militaire ramp van Frankrijk en was ondanks alles van plan een door verbloeding verzwakte natie, die zich onmogelijk kon verdedigen, opnieuw in den oor log te sleepen, aldus seint Stefani .uit Rome. Het alleen tegen Engeland ge richte bondgenootschap tusschen de spil en Japan kwam als een bliksem slag omdat hierdoor een versperring werd opgericht tegen iedere Engelsche poging om het conflict uit te breiden. Engeland hoopte, dat het pact van Berlijn een Amerikaansche reactie te weeg zou brengen, doch een belangrijk dagblad te New-York verweert zich tegen de interventionistische stroo mingen, die versterkt worden door de Engelsche en Amerikaansche propa oorlog zijn voorbereid. De Engelsche leiders hebben eveneens op Rusland gehoopt, doch Mpskou was voor de Engelsche illusies als 'n koude douche. 1933 werd tusschen. Italië en Rusland een vriendschaps- neutraliteits- en non-agressiepact gesloten. Rusland heeft overigens bewezen het huidig historisch oogenblik duidelijk naar waarde te kunnen schatten. Het weet zeer wel, dat een overwinning der democratieën een hervatting zou be- teekenen van de vijandschap, die de plutocratische mogendheden sedert 1917 jegens de Sovjet-Unie aan den dag gelegd hebben en die zij slechts in schijn hebben opgeschort ter gele genheid van de poging^tot omsingeling van de asmogendheden. De oproep, dien Winston Churchill met Duitschiand en Japan als geregeld en blijft trouw aan zijn politiek van neutraliteit en van vrede. Engeland is geïsoleerd en de levering van mate rialen, die het van Amerika kan be trekken volgens de clausule „Cash and carry" moet zéér onvoldoende zijn, daar de Vereenigde Staten zelf bezorgd zijn over het dekken van haar eigen behoeften. Het Giornale d'Italia con stateert, dat de beide artikelen uit de Prawda en de Izwestia, terstond gepu bliceerd na het sluiten van het drie- mogendhedenverdrag, de mislukking aangeven van de Britsche poging om de U.S.S.R. op te zetten tegen het pact, dat tegen niemand gericht is én in het minst niet tegen Rusland.. Italië, Duitschiand en Japan strijden tegen de kapitalistische demo-plutocratieën, die ook de vijanden van Sovjet-Rusland z'jn. De betrekkingen tusschen de drie mogendheden en Sovjet-Rusland zijn geregeld door pacten en dceoorden, die reeds vroeger gesloten waren. Het blad bréngt in herinnering, dat Italië den zevénden Februari 1924 de eerste groote Europeesche natie was, die de regeering van de U.S.S.R. de jure erkende. Den tweeden September heeft, wordt door den Lok al An- zeiger als „vertwijfeld hulpgeroep van den Britschen premier" gekwali ficeerd. De kansloosheid van dit be roep onderstreept Engelands volstrek te isoleering. Juist onder de Tsjechen, zoo ver volgt het blad, zullen Churchill's woorden een bijzonder slechten klank hebben, want zü komen uit den mond van den man, die juist tijdens de on derhandelingen te München voor twee jaar alles deed om (ie Tsjechen ten bate van Engeland naar hun onder gang te drijven. Destijds hitste Churchill met alle middelen tot den oorlog op. Hij heeft hem niet ter wille van Praag gekre gen, maar pas ter wille van War schau. Het uiteenloopende lot van beide steden spreekt te duidelijk om niet eiken Tsjech voor oogen te hou den welke ellende Churchill hun toe gedacht had. Op den tweeden verjaar dag van München, dat door Engeland verraden js, zoo merkt het blad ten slotte op, weet Churchill niets beters dan weer van voren af aan te begin nen met zijn smeeken om hulpvolke ren. Wie hoort hem nog? Het schamele hoopje emigranten uit alle landen, die eens op Engeland gewed hebben, in Londen aangespoeld zijn. VOLOF WERKGELEGENHEID Het commissariaat'-generaal voor den wederopbouw van België heeft in een persconferentie een overzicht ge geven van de stappen, welke onder nomen zijn om aan de .werkwillige bevolking Hes lands werkgelegenheid te verschaffen (door den wederopbouw van de gewesten, die onder de ver nielzucht van de Fransche en. Brit sche legers geleden hebben, aldus meldt Belgapress uit Brussel. Aange moedigd door de Duitsche overheid heeft de commissaris-generaal, de heer Verwilghen, op energieke wijze, vokomen onafhankelijk en de oude bureaucratische werkwijzen over het hoofd ziende, de hem toevertrouwde taak aanvaard. Reeds zijn besluiten ge nomen ten bate van /verschillende gemeenten, welke hem gelden toeken nen voor het uitvoeren van werken, waarvan de kosten tezamen meer dan 76 millioen frank bedragen, welke verdeeld zullen worden over het weg. herstel, de rioleering, de waterwegen, het onderwijs, het herstel van de ker ken enz. In verschillende streken, welke door het oorlogsgeweld ernstig geteisterd zijn, heeft het commissariaat zelf terstond de leiding in handen ge nomen, teneinde de grootst mogelijke spoed aan den wederopbouw bij te zetten. Waterwegen, De dienst der waterwegen bestu deert op het oogenblik plannen welke het mogelijk moeten maken duizenden hectaren grond vruchtbaar te maken, vooral in het noorden van Oost- Vlaanderen, Limburg en Luxemburg, zoodat deze gronden in cultuur zulten kunnen worden genomen. Alle gemeen ten zijn uitgenoodigd om plannen voor te verrichten werken in te die nen. Reeds zijn 1100 plannen aan het eerste stadium van den wederop bouw; dat van het te werk stellen van een zoo groot mogelijk aantal werk lieden, stond onder leiding van prof. dr Reyntjes, die deze vraagstukken met groote werklust en energie heeft aangepakt. Een redelijk minimumloon is voor den ongeschoolden arbeider vastge steld. Dit loon zal hem in staat stel len ten volle in zijn eerste levensbe hoeften te voorzien. Thans zal de werkverschaffing in een tweede sta dium treden, doordat meer belang rijke werken bij openbare inschrijving aan den persoonlijken ondernemings geest zullen worden toevertrouwd. Dit alles vormt nog slechts een eer ste begin van een veel grootere en weldoordachte organisatie, welke op grooten schaal een zeer uitgebreid plan moet opstellen, dat de geheele Belgische JBamenleving op een tot nu toe ongekend peil van welvaart moet brengen. Al deze werken vragen zeer veel werkvolk, zoodat het niet te verwon deren valt, dat het aantal werkloözen dat sedert den oorlog tot hoven de 600.000 gestegen was snel daalt Aan de meest dringende werken heb ben reeds ruim 20.000 arbeiders Werk gevonden. Onder de leiding van den heer Ver wilghen heeft het commissariaat-ge neraal den materieelen en economi se hen wederopbouw van België met grooten ijver en doortastendheid ter hand genomen. ARBEIDSDIFJDST IN NOORWEGEN. De gecompitteèrde staatsraad Axel Strang heeft de invoering van een Noorschen arbeidsdienstplicht in het voorjaar van 1941 aangekondigd. De arbeidsdienst heeft behalve de te ver- richten arbeid tot dubbele taak stad en land met elkaar te verbinden, alsmede de lichamelijke opvoeding van de jeugd te bevorderen. UITVOER VAN MILITAIRE INSTRUMENTEN NIET MEER VRIJ. Met ingang van 15 October is de uit voer van de V. S. van instrumenten voor het controleeren van het artillerie vuur en andere militaire instrumenten, alsmede schijnwerpers, vliegtuigcame ra's en andere optische instrumenten onderworpen aan het uitvoerlicentie- systeem. LANDON LAAT WEER VAN ZICH HOOREN. In Hastings (Nebraska) heeft de vroegere republikeipsche candidaat voor 't presidentschap, Landon, in een rede gewaarschuwd voor do verkiezing van Roosevelt, daar niemand nauw keurig weet, wat Roosevelt in 't geval hij herkozén zal worden, zal onderne men. Landon' citeerde hierbij de z,g. uitlating van Roosevelt aan vooraan staande leden van het congres, dat het bondscongres alles béhoort te doen om Engeland te ondersteunen. De berichten over een zooge naamd aftreden van den directeur- generaal van de Pptroleos Mexicanos, Cortes Herrera, worden te Mexico tegengesproken.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2