k NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN De nieuwe figuur in het Engelsche oorlogskabinet Ontmoeting tüsschen Hitier en Is# 2oh ch Hlaan Langdurige bespreking op den Brenner Vrijdag 4 October 1940 BUITENLAND Hooge Duitsche en Italiaansche militairen aanwezig - 7* Jaargang, No. 20443 ék Voorèanstaand persoon in de arbeidersbeweging D« twettde man achter Churchill? ENGELAND DE AANVALLEN OP LONDEN. hü toch Duitsche per# over Chamberlains heengaan. Gisteren zeer hevig. Het D. N. B. meldde vanochtend uit Fiihrer zal vandaag met den Duce den Brenner een ontmoeting hebben. Berlin: De van Italië op ANTI-SEMITISCHE MAATREGELEN OP KOMST. Geen aanstelling en bevorderen van Joodsche ambtenaren. FRANKRIJK. AZIË SPANJE De rei# van Suner. AMERIKA De «chryver Well* in Amerika. AFRIKA HONGARIJE i*> I to 0 I MM t Directeur F, TIETER Postgiro 48400 Bur. Merkt 81. TeL 2745 WIE en wet ie devakver- eenigingsleider Bevln, de nieuwe men in het pritsche oorlogsbabinet? ïn poli tieke kringen te Londen verwacht men, dat WJ rich in de toekomst tot 'den tweeden jnan achter Chiur- chlil zal ontwikkelen. Dat bewijst reeds hoeveel waarde men aan zijn opneming in het kabinet hecht. Tot op zekere hoogte is hij een nieuweling in de politiek, maar Onder de arbeiders heeft hij enorm veel invloed. Zoo kan zijn benoe ming gezien worden als een con cessie aan de Engelsche arbeiders. „Een geleerde arbeider is meer waard'voor de bewapeningsindustrie, dan al de bankiers van de City" met dezo uitspraak heeft de minister in het Engelsche oorïogskabinet zich met één «lag populair gemaakt. Zijn conserva tieve collega's hebben met bevreem ding kennis genomen van deze uit- Spraak; zij hadden gehoopt dat deze jnan ook als minister die buigzaam- ■heid aan den dag zou leggen, waar door hij zich als arbeidersleider had onderscheiden. Hoe hij arbeldersleider werd, is in enkele woorden verteld. Na een harde Jeugd scheen hij als bestuurder van een vrachtauto aan het begin van zijn loopbaan te staan. Een met luider •tem uitgesproken rede hielp hem wel aan populariteit, doch kostte hem te gelijkertijd zijn baantje. Zoo kwam de Bond van Havenar beiders ami den actieven, diligenten }eider, die van hier uit steeds hooger steeg op de ladder van de arbeiders beweging Nadat hij bepaalde maat regelen had weten ingevoerd M krij gen voor verbetering der levenstoe standen van de havenarbeiders, werd bij secretaris-generaal van den bond van transportarbeiders. In 1935 begint zijn politieke loopbaan, met het niet aÜedaagsebe gevolg dat hij er in slaagde den leider van de Labour Party, Lansbury, ten val te brengen. Een Jaar later werd hij aangewezen om op te treden als voorzitter van de» generalen raad van het congres van vakverbonden. Dat hij in het daar op volgende jaar President van het Congres werd beteekende niets an ders, dan dat de Engelsche vakbewe ging reeds jaren lang ónder pijn om- het conflict. Hij heeft er niet in het minst tegen opgezien, met dictatoriale middelen de staking tegen te gaan van het omnibuspersoneel, dat ge bruik dacht te maken van de kro ningsfeesten, om daaruit betere ar beidsvoorwaarden te slaan.' Noch voor zijn eigen aanhangers, noch voor Zijn tegenstanders is hij ooit een gemakkelijke man geweest. Nu kan men zich afvragen: wat heeft dezen man bewogen, als minis ter zitting te nemen in een kring, die zoo weinig voor hem scheen te pas sen, als het kabinet-Churchill? Waar het de politek betreft, is hij ideoloog. De Volkenbond, de internationale ar beidersorganisatie, die democratische ordening van de wereld dat alles staat voor hem als een paal boven water. Tot de erkenning, dat het socialisme nooit een voordeel brengende factor kan vormen voor het deelhebberschap aan het kapitalisme van de hoofdstad, kon hij evenwel niet komen door de begrensdheid van zijn denken. Toen hij Lansbury liet struikelen over de sanctie-politiek tegen Italië, moest hij zich de eerste terechtwijzing laten welgevallen door de politieke werke lijkheid. Thans, als zestigjarige, heeft hij zijn plaats ingenomen in het kabinet- Churehill; maar of het hem gelukken zal, zich te verheffen hoven het peil, dat dit kabinet kenmerkt, is zeer de vraag. bestreden invloed stond. Een man, die weet wat hij wil en kan. Wie zich het voorkomen voor den 'geest haalt van dezen man, een groote, zware geatalte, kerngezond, begaafd met de kracht van de rede en van het gebaar, loopt gevaar, in Bevin niets anders te zlep dan een mengsel van wat men met een mengeling van af schuw en medelijden een van de „ar beidersbonzen" pleegt te noemen. Hierin zou men zich zeer vergissen. Een „arbeidersbonze" Is hij niet gewor den, trots redevoeringen van elf uur lang, trots ziin ideologisch verbod aan de havenarbeiders om munitie in te laden, bestemd voor den strijd tegen Rusland. Hü heeft veeleer op hoogere verantwoordelijkheid geantwoord met grooteren vlijt en den kring van zijn belangen steeds verder uitgesponnen. Hij heeft positie genomen in drin gende vraagstukken van industrieele organisatie, hij heeft aangedrongen op een beter evenwicht in de Engel sche volkshuishouding, hij heeft voor tsellen gedaan tot een algemeene ouderdomsverzorging voor de wer kende klasse en In de Macmillan-com- misSie medegewerkt aan de oplossing van t«l vim financieele vraagstukken. Aan hem heeft de „Daily Herald" de groote vlucht te danken, die zij ge nomen heeft, tot zij een van de grootste bladen van de wereld was; ra aan hem ook heeft de Labour Par- r bestuursgebouw, het Trans port House, te danken, Wat zocht Bevln In het Parlement? ZUn nuchtere verstand schonk hem »«r „realpolitleken" blik voor jen strüd op het gebied van de ar beidspolitiek. Men kan dien blik trou- *e»>« evengoed voor gebrek aan «ootmoedigheid houden. «ad hij het parool uitgegeven voor den mjjnarbeid, die in ™»d. wereld op haar achterste I; de rente, die op een gegeven op bijlegging van De commentaren der Duitsche och tendbladen wijzen er op, dat de ver warring te Londen wordt verborgen achter een uiterlijke beminnelijke briefwisseling tüsschen. Churchill en Chamberlain en gegarneerd met de officieele lezing, dat de regeering- Churchill versterkt uit de wijzigingen te voorschijn is gekomen. Daartegen over staat de onbekommerde vast beslotenheid der spilmogendheden, die den strijd tegen het Britsche rijk zul len voortzetten, tot een duidelijke be slissing verkregen Is. De Berliner Börsenzeitung schrijft: „Een briefwisseling, die menige gevolgtrekking toelaat. Wij nemen er slechts kennis van en blij ven overigens bij de beproefde hou-, ding, dat wij de Duitsche wapenen laten spreken." Volgens de D e u't s c h e A11 g e- meine Zeituog heeft Churchill ballast moeten uitwerpen, om tegen de diepe depressie op te treden. Zijn tactiek, die uit den nood geboren is, wordt volkomen, duidelijk door de wijze, waarop hij de leden der arbei derspartij nog vaster aan de verant woordelijkheid heeft gebonden. Maar de strijd tegen de Britsche eilanden en de vitale verbindingswegen van het Britsche rijk gaat verder zonder compromis. De Voelkischer Beobach ter acht het van gewicht, dat midden in den strijd de man heengaat, die zijn land in den oorlog heeft gestort. Het blad herinnert er aan, dat de toe nemende zwakheid van Frankrijk tot uiting kwam in het geleidelijk ver dwijnen vaft Daladier en meent, dut de democraten aan de hand van de Fransche ineenstorting hebben moe ten inzien, dat kabinetscrises en ministerwisselingen op het hoogtepunt van den oorlog een bekentenis voor egbrek aan inwendige eenheid vor men en sombere voorteekenen zijn. Zon op 7.47, onder 19,11. Moen op 10.28, onder 21.02. Men if verpHcbt Ie verduis teren van zonsondergang tot zonsopkomst. iarns van voertuigen uw De in een semi-officieele Engelsche publicatie vervatte mededeeting, dat in het Oosten van Londen de afweer- batterijen gisteren even intensief heb ben gevuurd als bij de nachtelijke aanvallen van het Duitsche lucht- wapen, bevestigt te Stockholm vol gens het D.N.B. den indruk, dat de geffêchten om Londen Donderdag een buitengewone graad van felheid heb ben bereikt. Het feit, dat de Engel sche luchtafweer by dag even fel ge vuurd heeft als anders des nachts, wanneer alle afweerbatterijen in ac tie plegen te komen, wordt be schouwd als een teeken, dat de aan vallen bij daglicht van het Duitsche luchtwapen steeds meer in hevigheid toenemen. Het is hier ook opgevallen, dat de Duitsche mededeeling, volgens welke gisteren in negen stadswijken van Londen bommen werden geworpen, van Engelsche zijde is bevestigd, even als de Duitsche mededeeling, dat het een Duitschen vlieger is gelukt een troepentransporttrein met een bom van het zwaarste kaliber te treffen. Men heeft hier geen Engelsche op gaven omtrent den duur van den aan val op Londen in den afgeloopen nacht. Ook ontbreken verdere bijzon derheden omtrent de gevechten van gisteren, zoowel overdag als des nachts. Voor de buitenlandsche cor respondenten is weer een censuur voor bijna 100 op alle berichten omtrent de luchtaanvallen. Gisteren driemaal luchtalarm in Londen. Naar Reuter meldtr-is er gisteren in Londen driemaal luchtalarm ge maakt, waarvan het derde het langst was. In een stadsdeel in Oostelijk Londen is het afweergeschut even hevig geweest als anders-des nachts het geval pleegt te zijn. Behalve boven het gebied van Londen en boven de Midlands zijn Duitsche bommenwer pers ook verscheren boven de steden van Zuid-West en Oost-Engeland. Trekt Anderson zich terug? Het blad Goeteborgs Han dels- en Scheepvaart-tij dingen verwacht dat de vroegere Engelsche minister'van Binneöland- sche Zaken Anderson, hoewel hij zoojuist nog tot lord-president is be noemd, wellicht binnenkort zich ge heel in het particuliere leven zal te rugtrekken. In de kwestie der schuil- gelegenheden heeft hü een onver- geeflüke en in. -Tiaar gevolgen nood lottige politiek gevoerd. Hü is een on sympathieke, echte bureaucraat en heeft geen contact met het leven ge had, een koud hart, en daarom ook veen begrip voor de ontzettende el lende der dakloozen. Zijn politiek was gekenmerkt door gierigheid er. kort zichtigheid. Hij heeft een politiek gevoerd, welker resultaat is een aan zienlijke achteruitgang in de produc tie-capaciteit der Engelsche industrie en een toenemende en algemeene on tevredenheid. MARINEJACHT VERLOREN GEGAAN. De admiraliteit deelt mede, dat het marinejacht Sappho gezonken is. Waar schijnlijk is het -op een vüandelüke mün geloopen. De Sappho mat 327 ton. en is eenige jaren voor het uitbreken van den oorlog van stapel geloopen. «P Later werd van semi-officieele zijde gemeld: De Führer en de Duce hebben elkander vanochtend om li den Brenner ontmoet voor een langdurige bespreking. De speciale trein van den Fiihrer kwam precies om 11 uur op het Italiaansche grensstation Brennero aan. Terwijl de trein in het met Duitsche en Italiaansche vlaggen feestelijk versierde statton, zette een Italiaansch muziekcorps de volksliederen in der beide ver bonden mogendheden. Op bet perron verwachtte de Duce den Führer, die als eerste alt den trein stapte en den Dnce op de hartelijkste wijze begroette. Even hartelijk verliep de begroeting tnsschen de beide ministère Bnitenlandsche Zaken. De Fiihrer en de Duce inspecteerden de eerecompagnie Alpenjagers en een eereiormatie der fascistische partij, waarop zij zich begaven ar dra aan den anderen kant yan bet perron staanden Itaiiaan- schra sfcecialen trein, waar de bespreking in den salonwagen van den Dnce in tegenwoordigheid van de ministers van Bnitenland sche Zaken van beide landen begon. Ia den apecialen trein van den Führer namen aan de reis naar den Brenner deel: De Italiaansche ambassadeur in Berlijn, Dino Allien, de chel van het opperbevel der weermacht, generaal veldmaarschalk Keitel, rijksperschei dr Dietrich, rijksleider Botmann en de persoonlijke ea militaire adjudant» van den Fiihrer. De Dnitsche ambassadeur te Rome, von Mackensen, had den Dnce begeleid op zijn tocht naar den Brenner. Van Italiaansche zijde zag men den bevelvoerenden generaal Nacci, den kabinetchef van den Dnce, exc. Sebastianlni en den chef van het kabinet van den minister van Buitenlandsche Zaken, gezant Anfnso. Naar het A.N.P, van bevoeg» de zijde verneemt, moet er bin nenkort rekening mede worden gehouden, dat Nederlandscha autoriteiten en publiekrechte lijke lichamen geen personen meer tot ambteneren benoemen, op arbeidscontract aanstellen oi bevorderen mogen, die geheel of gedeeltelijk van Joodsche ai- komst zijn oi wier echtgenooten geheel oi gedeeltelijk van Jood sche afkoopt zijn. HALIFAX VOORZITTER VAN HET HOOGERHUIS. Volgens een mededeeling van Dow ningstreet zsl de minister van Buiten landsche Zaken, lord "Halifax, voorzit ter van het Hoogerhuis worden in de plaats van lord Caldecote, die naar het departement van Justitie is overge gaan. Halifax zal worden bijgestaan door lord Snell, die plaatsvervangend voorzitter van het Hoogerhuis blijft. GENERAAL VUILLEMIN. Naar uit Vichy gemeld wordt, ver laat generaal Vuillemin, opperbevel hebber der Fransche luchtstrijdkrach ten, den militairen dienst op grond van de nieuwe bepalingen omtrent de leef- tijdsgrenzen. De staatssecretaris voor de luchtvaart, Bergeret, heeft een dag order tót de Fransche luchtmacht ge richt, waarin hg gewag maakt van de verdiensten van den scheidenden com mandant. BEZIT VAN MD. TABOITIS EN DE K8RHXIS IN BESLAG GENOMEN. In. het Fransche staatsblad wordt ^meegedeeld, aldus meldt het D.NJB. uit Genève, dat behalve het eigendom van den vroegeren minister van Lucht vaart Pierre Cot ook het bezit van madame Tabouis, van Emil Dure en van Henry de Kérillis in beslag ge nomen is. Reeds eenigen tijd geleden, nadat zü uit het land gevlucht waren, is hun het Fransche staatsburgerschap afgenomen. TALRIJKE VERHOOREN DOOR HET GERECHTSHOF TE RIOM. Volgens berichten uit Viohy, heeft het opperste gerechtshof te Riom de laatste dagen 53 getuigen verhoord, waaronder de generaals Weygand, Col- son, Georges, Hering, Vuillemin, Re- quien, Frère. Blanchard en Mittelhau- ser. Voorts zgn gehoord Georges Bon net. Frossard, Frot, Fernand Laurqnt en de vliegtuigbouwer Bréguet. Voorts heeft het gerechtshof te Rtom den ge wezen opperbevelhebber Gamelin, Da ladier en den oud-minister van Lucht vaart Guy la Chambre een verhoor afgenomen. JAPANSCHE TROEPENBEWEGIN GEN IN INDO-CHINA. Afdeeiingen der 1 Japansche strijd krachten, welke eind September te Haiphon zijn geland, zgn in de nabij heid van Hanoi aangekomen, in over eenstemming met de Fransch-Japajv sche overeenkomst. Berichten over be wegingen van de strgdkrachten, die in het laatst van September uit Zuid- China over de grens zijn getrokken, worden in Japansche militaire kringen niet bevestigd. JAPANNERS RUKKEN HANOI BINNEN. Naar thans te Tokio bekend wordt gemaakt zgn Japansche troepeneen heden, die op 26 September in Hai phong zgn geland, gisteren de hoofd stad van Fransch Indo China, Hanoi, binnengerukt. Tegelgkertgd landden formaties vliegtuigen op het vliegveld van Hanoi, Jiaram. Naar verder gemeld wordt, zgn tüs schen de militaire autoriteiten van Frenach Indo China en de Japansche troepen onderhandelingen gevoerd over de vrülating van Fransch Indo Chineeache gevangenen en over de teruggave van oorlogsmateriaal. Na dat deze onderhandelingen met suc- geëindigd, zijn gisteren 2000 man van het Fransch Indo Chi- neesche leger, onder wie talrüke Fransche officieren die bg de Inci denten in den aanvang der operaties door de Japanneezen gevangen waren genomen, op vrge voeten gesteld. Tegelgkertgd werd het buitgemaakte oorlogsmateriaal uitgeleverd aan de militaire autoriteiten van Fransch Indo China. GEEN SENSATIONEELE GEBEUR TENISSEN TE VERWACHTEN? Over de reis van den Spaanschen minister van Binnenlandsche Zaken, Suner, naar Berlgn en Rome schrijft de Madrid, dat de Spaansche be trekkingen met Duitschland en Italië zod duidelijk en ondubbelzinig zgn, dat allen, die sensationeele gebeurte nissen van deze reis verwachtten, wel eers zeer teleurgesteld konden w< den. Niets kan de hechte vriendschap tüsschen Madrid, Berlijn en Rome vertroebelen. Men-weet nog te goed, hoe zekere Europeesche regeeringen zich jegens Franco hebben 'gedragen tijders diens vrijheidsoorlog en hoe juist na h,et einde van dien strijd en bg het uitbreken van'het Europeesche conflict nok tegen Spanje de blokkade werd afgekondigd, hoewel dit land pas drie moeilijke jaren achter den rug had. Ook nu nog ligt in Argentinië graan, dat niet naar Spanje gebracht kan worden, omdat Engeland dat niet toelaat. Hetzelfde is het geval met pe troleum en vele andere producten. De betrekkingen van, Spanje volgen dus zeer logisch een lijn, die in het natio nale belang is en bg 'ie besprekingen te Berlgn en Rome de richting heeft aangegeven. De CRITIEK OP HALIFAX. Associated Press meldt, dat gisteren de Engelsche schrijver H. G. Wells te Nev York is aangekomen. Hü gaf uiting nan zün hoop op de uit eindelijke overwinning van Engeland en deed tevens een scherpen aanval op den Britsten minister van landsche Zaken lord Halifax, die vol gens Wells absoluut uit de regeering moet verdwijnen. Heel Engeland wil het aftreden van Halifax. Hü vorm? de kern van alles waarvoor een vader landslievende Engelschman vrees koes tert. Ik geef toe, 200 besloot Wells, dat dit een merkwaardige verklaring is, daar ik met toestemming van het departement van Buitenlandsche Za ken hierheen gekomen ben. ENGELSCHEN WILLEN CAIRO VERDEDIGEN. Uit Cairo wordt gemeld, dat de Engelschen de hoofdstad van Egypte willen verdedigen. De bevolking is reeds grootendeels geëvacueerd. Een deel der kunstschatten en kostbare manuscripten der musea van Cairo is dezer dagen naar de grotten van het Mokattan-gebergte in de omgeving overgebracht. De Egyptische regeering stelde reeds sinds het begin van den oorlog pogingen in het werk bü het Engelsche opperbevel om Cairo tot open stad verklaard te krjgen, maar is hierin niet geslaagd; MISHANDELING VAN GEÏNTER NEERDEN IN ZUID-AFBIKA. Omtrent den overval van de politie van Smuts, half Juli op een kamp van Duitsche geïnterneerden te Baviaans poort gepleegd, heeft de nationale af gevaardigde Strgdom in het Zuid Afr'kaansche parlement de instelling van een commissie v'én onderzoek ge- ëischt. Volgers zgn verklaring heeft de politie nog» met houten knuppels ds weerlooze geïnterneerden afgeran seld, toen zü reeds op den grond lagen. Medici, die een verbandpost voor behandeling der gewonden in gericht hadden, werden met de ge kwetsten hieruit verdreven met sla gen van geweerkolven. Toen een van de Afrikaansche dokters verzocht om toelating tot het hospitaal, werd hU met geweerkolven in den rug ge slagen. Strijdom schilderde voorts da menschon waardige toestanden in het kamp Koffiefontein, waar Italianen geïnterneerd zgn. De ^afgevaardigde voegde hieraan toe, dat dergelijke mishandelingen van de onderdanen van twee machtige landen' de Unie in ernstige moeilgkheden konden bren gen. JPARTIJ DER PULKRUISERS" WINT AAN BETEEKENIS. De vroegere minister-president lm» redy, en de vroegere minister voor Opper-Hongarge, Jaros, zijn Vrijdag uit de regeeringspartij getreden. Im- redy, die zooals bekend is, sedert ver scheidene maanden leider was van een rechtsche oppositioneele groep, acht, zooals hü tot uitdrukking brengt in zjn uittredingsschrijven, het tijdstip gekomen voor de duidelüke afbake ning van de binnen de regeeringspartü reeds lang bestaande tegenstellingen. Volgens de opvatting van Imredy kan een openlgke scheuring in het regee- ringskamp Hongarije geen nadeelen op buitenlandsch politiek gebied meer brengen. De eenheid in het rechts op positioneele kamp, die volgens pro gram voor 8 October tot stand had moeten komen, is reeds gisteren be reikt. Ruszkay, de leider der op een na sterktste rechts oppositioneele par ty, erkent evenals de overig» kleine partijen der rechtsche oppositie in het parlement de leiding van den leider der pglkruisers, Szalasy. Tot vandaag hebben, afgezien van drie partijloos» leden der rechtsche oppositie, alle overige rechts radicale afgevaardigden verklaard toe te treden tot de partij van Szalasy, die als groote rechts op- positioneel» eenheidspartij den naam „partij Jer pglkruisers draagt.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1