Vliegveld in Schotland totaal vernield zal Engeland zooveel mogelijk steunen Bij den 70sten verjaardag van Christiaan van Denemarken Bombardementen aan de Zuidkust De vermindering van de Engelsche aanvoeren 1 ij J i i V -|~V ir' -v Roosevelt verklaart niets te weten van een marinebasis derV.S. te Singapore Geruchten over Spaansch-Amerikaansche steunpunten overdreven Japan zal .de V.S. niet tarten. Drielandenpact geen bedreiging voor Rusland. Een vorst, die weet, wat er onder zijn volk leeft Haast eiken morgen kan men hem door de straten van Kopenhagen zien rijden Een bouquetje anecdoten ZATERDAG 5 OCTOBER 1940 ITALIË Wederzydsche luchtaanvallen. BALKAN frankrijk i Jean Zay veroordeeld. BELGIË Nieuwe leening van 3 milliard. Korte berichten. W^WT.lSÖs^ President Roosevelt heeft in de gisteren gehouden persconferentie gewet gerd, tijn neening te «eggen ten aanzien van de kweetie der heropening van dea weg door Burma. Evenmin wilde hij ingaan op een uitlating van den Japanse hen minister van BuitenUndsche Zaken, die gezegd zon hebben dat Japan aan de Vereenigde Staten den oorlog ion verklaren, als deze op het be hond van den status qua in het Verre Oosten zonden staan. Van de vestiging van een Amerikaansche marinebasis te Singapore ver- Mande Roosevelt niets te weten. Persberichten uit Buenos Aires over onder handelingen tusschen de V.S. en Spaansch-Amerika over het vestigen van steunpunten in Spaanaeh-Araerikaanache landen noemde Roosevelt „sterk overdreven." De president antwoordde ontkennend op een vraag betreflende onder handelingen over de opleiding van Canadeesche vliegers in de Ver. Staten. BH bevestigde, dat zijn regeering, wat de hulp aan Engeland betreft, doet wat si] kan. In het bijzender wordt de bouw van vliegtuigen versneld. Op de vraag, of Amerika reeds alles „short of war" („afgezien dan van het voeren van oertog") voor Engeland doet, antwoordde Roosevelt, dat de vraag in dezen algemeenen vorm ontkennend moet worden beantwoord, doch dat de regeering in bepaalde, dingen reeds alles doet wat mensëhelijkerwijse gesproken mogelijk is. „Oorlog ol vrede in den Stillen Oceaan hengen af van de mate, waar in Japan en de Vereenigde Staten in ataat zijn hun wederzijdsche belangen in den Orient en de Westelijke helft van de wereld onderling in evenwicht te brengen." Zoo verklaarde de premier Konoje volgens Domei in het eerste persge- sprek, dat hij na de onderteekening van het driemogendhedenpact toe stond. Japan is niet voornemens de Ver eenigde States zonder reden te tarten, betoogde de premier. Wel echter moe ten de Ver. Staten hun bereidheid tsooen om Japan als voorwaarde voor alle samenwerking tegemoet te treden met begrip' en sympathie voor zijn positie in het'Verre Oosten. Omtrent de betrekkingen met de Sovjet Unie merkte de minister-presi dent op, dat hij niet geloofde, dat er eenigerlel gegronde redenen voor een conflict tusschen Japan en <je U.S.S.R. bestaan. Geen Japansch initiatief voor onderhandelingen. In zijn verklaringen voor de pers heeft minister-president Kongje verder nog gezegd, dat Japan, Duitschland en It|Jii de leidende positie van da Ver eenigde Stoten op het Amerikaansehe continent zouden erkennen, indien de Vereenigde Stoten de positie van de verdragspartners in hun levensruimten erkennen. Japandenkterophet oogenblik niet aan, het ini tiatief tot onderhandelin- gen met de Vereenigde Sta ten te nemen. Konoje verklaarde verder, dat de onderhandelingen met de Nanking- regeering binnenkort beëindigd zullen worden, doch dat de oorlog -tegen Tsjiang Kai Tsjek verder zal worden gevoerd tot aan diens definitieven nederlaag. Teneinde een einde te ma ken aan het conflict met China, zullen voortaan behalve militagüFBbk econo mische maatregelen met betrekking tot de Zuidzeepolttiek in toepassing worden gebracht. Volgens de Hotsjl Sjimboen heeft de militaire attaché bij de am bassade der Sovjet-Unie in Tokio, kolonel Guesjenko, verklaard, dat het drielandenpact van Berlijn voor de Sovjetunie 'in het geheel geen bedrei ging vormt. Integendeel zal dit bond genootschap verheugende resultaten voor de Japansch-Russische betrekkin, gen opleveren. Het Joegoslavische blad Hrvatska S t r a s J a bevat een hoofdartikel over „Sovjet-Unie en drielandenpact van Berlijn". Rusland heeft geen reden, al dus dit blad, om de overwinning van Engeland te wenschen, daar Engeland steeds de groote concurrent van Rus land in Azië geweest is. De aanslag op Dakar is met een volledig fiasco en tevens met een prestigeverlies Voor Engeland geëindigd. De avontuurlijke politiek van Churchill is een misluk king geworden. De Britsche vloot heeft bewezen niet in staat geweest te zijn de landing bij Dakar te beschermen. Het bendgenootschap van de asmo- gendheden met Japan is een funda menteel, anti-Britsch bondgenootschap, waarmede een hinderpaal geplaatst wordt voor de Engelsche poging om den oorlog uit te breiden. De leidende kringen in Engeland hadden ook op de Russische kaart gezet, maar de Brit sche illusies hebben uit Moskou een koude douche gekregen. (Van onzen Scandinavischen corresjjóndent), 16 September Het is al een Aeel oude traditie, dat op den verjaardag van den koning op de Oude Marktjfc Kopenhagen gouden appels danseVop de hooge wsterslra- len van de fontei t Dat gebeurt alleen maar dezen eenen dag in 't jaar .en heel dien dag staat de jeugd reikhalzend en met oogen groot yan verbazing het wonder te aanschouwen, het wonder van de Gouden 'Appels, die daar, langzaam op en neer glijdend, balanceeren bovenop de witte waterstralen dansen als betooverd dansen in sproeiend schuim en gouden herfstlicht, omdat de koning jarig is. Da receptie op Amaliënborg. Alleen in den middag, wanneer de koning ontvangt in het paleis Amaliën- berg en alles wat min of meer autori teit is in Denemarken hem „Til Lykke" komt wenschen, wil de kring om de sprookjesachtige maar ach in werkelijkheid zoo heel banale markt- fontein wel wat dunnen, want wat er dan op het groote glein tusschen de vier paleizen van Amaliëoborg te zien en te beleven valt, is haast even mooi en boeiend. Dan komen daar al-ma8r uniformen voorbij, bonte militaire en meer stemmige civiele in Denemar ken bezitten zelfs postdirecteuren en stationschefs een gala-ambtsgewaad mèt steek en ook wei enkele hee- ren, ministers bijvoorbeeld, in 't zwart met hoogen hoed. Dan is heel het plein en nog een stuk van de er op uit loopende straten erbij, zwart van de menschen. dan wordt er gedrongen, wordter net zoo lang gejuicht tot de koning tenslotte op het balkon ver schijnt, wordt er herhaaldelijk drie werf, of zoo men wil negenvoudig, hoera gebruld voor den jarige, dis wuivend dankt, zich 'terug trekt, nog eens terug moet komen, nog eens toe gejuicht wordt tot hij tenslotte gebaart van: nu is jt heuseh genoeg, nu moe ten jullie naar huis gaan. Tienduizen den Kopen hagenaars en provincialen, zoovelen als er maar een glimp des noods van den langen koning op bet grijze balkon kunnen opvangen, nemen telkenjare aan dat gelukwenschen op het plein van Amaliënborg deel etf t hoort tot de traditie, dat een paar honderd kleine kinderen in 't gedrang hun ouden kwijt rajten en min of meer in tranen door de politie naar de hoofdwacht gebracht moeten wor-, den, waar de ongeruste ouders hun spruiten dan af kunnen halen. De laatste jaren is het aantal zoek ge raakte kinderen gestadig gestegen. En dat is niet te verwonderen. Want ko ning Christiaan, die veel van kinderen houdt, heeft indertijd opdracht ge geven, dat al de kinderen, die daar in de hoofdwacht op hun vader of hun moeder zitten te wachten, op dam pende verjaapdagschocolade met ver- sche, bescb-ritjes getracteerd moeten worden. Zie je, dat was nog eens een koning! zou Andersen gezegd hebben. Een verJasrsbouquetje anecdotes Zooals men soms een jarige ver blijdt met een ruiker van evenveel rozen als 't getal der levensjaren, zoo biedt de Kopenhaagache uitgever Ras mus Naver den zevdhtigjarigen koning en diens volk een smaakvol bundeltje met zeventig anecdotes over „Kon Krisjan" aan. De taak van de samenstellers is niet moeilijk geweest, of 't moest dan zijn door de veelheid van stof. Want er zijn vele anecdotes over den koning van Denemarken in KONING CHRISTIAAN VAN DENEMARKEN. omloop, vele, die over eiken langen man verteld ktmnen worden, vele, die over eiken geliefden vorst de ronde doen, maar toch ook vele, die werke lijk betrekking hebben op Christiaan X en die ook op niemand anders be trekking kunnen hebben. En vaak de verdienste hebben van inderdaad historisch te zijn. Zooals het verhaal van den kroonprinselijken kadet, die tijdens manoeuvres een boerenvrouw, die kostelijke appelflappen voor de bij haar uitrustende heeren officieren ge bakken had, tien kronen toestopte en op haar bezorgde vraag „Jonge, jonge, kun je dat nu wel missen?" antwoord de: „Nou, eigenlijk niet, maar mijn vader heeft een goede betrekking," Bet lucifersdoosje. Vele jaren "later, toen de koning allang koning was en het lucifers merk, dat de beeltenis van Chris tiaan X op rijn bieek-paarse etiketje heeft, het meest verkochte merk in Denemarken was geworden, gebeurde het den koning nog eens, dat hij tijdens manoeuvres op een afgelegen boerderijtje achterin de hei kwam er. er niet herkend werd. Het was herfst en het goot, zooals het alleen maar in Jutland gieten kan en de koning was erg dankbaar, toen hg en zgn officieren een boerderijtje vonden, waar ze bij de warme kachel wat kon den opdrogen. De boerin zette een versche pot koffie en toen de bezoe kers op moesten breken, wilde de koning haar wat geven voor haar goede zorgen. Maar de vrouw wilde van geen betalen weten, ze wou al leen maar weten, of die voornaamste officier nu wel een generaal was. „Herkent u me niet? Mijn portret staat nog wel op uw lucifersdoosje!" zei de koning; wijzend naar het bleek-paarse doosje tusschen de gera niums op de vensterbank. De boerin sloeg van verbazing haar handen in een en riep uit: „Nee-maar, ben jij Tordenskjold?!" Waaraan ter toe lichting toegevoegd moet worden, dat er in Denemarken ook lucifers zijn. waarvan het bedriegelijke bleek- paarse etiket inplaats van de beelte nis van den koning het conterfeitsel van den zeventiend' eeuwschen zee held Tordenskjold vertoont. De koning en de kinderen. Talrijk als de scholen in het groene Deensche land zijn de anecdotes over koning Christiaan als kindervriend, want als de" koning 's zomers met zijn stoomjacht zijn waterland doorkruist om nu hier, dan daar eens aan te loo- pen, om' te zien hoe zijn onderdanen het maken, slaat hij zelden de school over als 't geen vacantie is ten minste, 'want dan staan de kinderen met veldbloemen in de hand hun koning aan den steiger,op te wachten en bij eik van die koninklijke schoolbezoeken valt er wel iets voor, dat als anecdote in de herinnering be waard blijft. In een schooltje, waar de koning wordt verwacht, beeft de jongen,, die. het mooist kan schrijven, „Velkom- men Kong Christian" op het zwarte bord geschreven. Hét is keurig netjes met lussen en zwierige krullen en nu zitten al de vlasblonde peuters in spd ning wat de koning daar wgl w faS- sai En de koning komt èrf hij" dien welkomstgroet op bet hórd ziet, gaat hij met zijn lange beenen tusschen de banken door naar voren toe, pakt het krijtje en schrijft er on der, even netjes dun-op, dik-neer en met even kunstige krullen „Tak! (Welbedankt) Christian Rex." En een anderen keer komt de ko ning in een klas en terwijl hij over de ijverig gebogen' schoudertjes de schrif ten bekijkt steekt/en meisje hem op- leens, blozend dat ze dat durft, een grooten peer toe. Hoe ze heet, vraagt de koning en als het kind „Eva" fluistert, maakt de koning de opmer king, dat het toch eigenlijk een appel' was, dien Eva aan Adam gaf. En on- mjddelgk duiken overal in de klas handen in tasêchen en kastjes en van alle kapten worden den koning appels aangeboden, groote en kleine, mooie en 'n beetje warmstekige, want 't is in het begin van den herfst. En de koning dankt verrast en neemt ze 4tiet beide handen aan uit de kleine kinderhandjes en stapt dan lachend de klas uit met zijn groote zakken uit puilend van de appels. De koning, die eiken dag zijn volk goedenmorgen zegt. En dan is er het verhaal van twee Kopenhaagsche jongens, van een jaar of tien, elf, die altijd samen naar schpol liepen en dan eiken morgen den koning tegenkwamen, als hij zijn beroemden morgenrit maakte door de straten. Voor hij nog bij hen was, namen ze de pet al in de hand en gingen ze aan den rand van het trot toir staan om net als zoo vele andere Kopenhagenaars met een „Goeden morgen majesteit" een buiging te ma- •kant. op en groetten niet. pe koning tweetal weer voorbij reed, keken de jongentjes demonstratief een anderen kant op en groette niet. De koning merkte het, liet zijn paard omkeeren en vroeg de -jongens, wat er was. „Ja, ziet Unou, gisteren zeiden we U goedenmorgen, maar toen was het net of U ons niet zien wou en toen'1 „Dat was natuurlijk, omdat ik jullie niet zag, dat snappen jullie toch wél?" lachte de koning. En hg voeade er toe: „Zullen we afspreken, dat we elkaar toch maar zullen blijven groe ten?" En dat deden ze trouw. Er bestaan vele anecdotes vanden rit, dien koning Christiaan haast el- ken morgen door de ochtend-drukke striten van zijn hoofdstad maakt om zgn volk goedenmorgen te zeggen, maar mooier dan al die meer of minder waar gebeurde anecdotes is het verhaal van den rit zelf, zooals de teoneejspeelster Bodil Ipsen, dat kort geleden voor de microfoon van de Deensche radio vertelde, het sprookje van den koning, die zoo geliefd en zoo geacht was en die zich zoo vrij tusschen de burgers van het land be wegen kon, dat vreemden zich er over verwonderden. „Wie past er op hem?" vroeg een vreemdeling, die het land bezocht en den koning zijn morgenrit zag maken, alleen met zijn zwarte paard, zonder adjudant, zonder oppasser, zonder be waking. „Dat doen we allemaal!" antwoord de een melkjongen, die fluitend de straat over kwam met zijn arm vol flesschen melk. En de vreemdeling verwonderde zich zeer..,. (Nadruk verboden) Illl Ill III I 'll I LEGERBE 'RICHT VAN GISTEREN In zijn weermachtsbericht1 no. 119 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In jjien Engelsch-Egyptischen Soedan hebben onze luchtformaties kampen en verdedigingsstellingen in de zóne van Rozeires gebombardeerd alsmede een vijandelijk kamp en fort in de zóne van Gallabat. De vijandelijke luchtmacht deed aanvallen op Berbera, Afmadoe el Oeak, en op de spoorweg stations van Agordat en Aichia. Een tweede sanvalspog-.ng op deze laatste plaatsen yerd door onze jagers afge slagen. Drie personen werden gedood onder wie een iniandsche vrouw en vijf gewond. De materieele schade is bfeperkt. ENGELSCHMAN IN ROEMENIË GEARRESTEERD. De Engelsche onderdaan Percy Clark, een der belangrijkste vertegenwoordi gers van het Engelsche kapitaal in het Roemeensche petroleumgebied, is eer gisteren in een "voornaam hotel te Boekarest gearresteerd, verdacht van sabotage. Clark was reeds eenigen tijd geleden uit het'petroleumgebied gezet. De Engelsche legatie had daarop ech ter verzocht hem toe te laten als Engelsch consul in Ploesti. VIER DOODEN BIJ SPOORWEG ONGELUK. ÜJ Op de lijn BelgradoNisch, bij het station Kusstak, in Joego-Slavië, zijn gisteren twee treinen tegen elkaar gebotst waardoor vier personen om het leven kwamen, vier personen zwaar en acht licht werden gewond. Een, gelukkig leege, 'bijzondere trein reed n.l. m volle vaart op den snel trein NischBelgrado. De machinist van den speicalen trein had niet op het gtopsigbaal gelet. DEPORTATIE EN DEGRADATIE D« vroegere Fransche minister van Onderwijs, Jean Zay, is gisteren door het militaire gerechtshof in Clermont Ferrand wegens desertie in het aan gezicht van den vijand tot deportatie en tot militaire rangsverlaging yer- oordeeld. Zay was, zooals bekend, bij het binnenrukken van de Duitsche troepen met Mandel, Daladier en con sorten op het schip Massilia gevlucht Hij was tot op dat oogenblik luitenant en had geen verlof de troepen te ve- l'aten. NIEUWE ARRESTATIES De voegere onderstaatssecretaris en socialistische afgevaardigde Vienot, alsmede de afgevaardigde van het departement Miselle, Alexander Wilt- zer, zijn, naar uit Vichy wordt ge meld, naar de militaire 'gevangenis van Clermont-Ferrand overgebracht. Zij moeten zich" verantwoorden we gens desertie.'Vienot en Wiltzer waren, evenals Jean Zay, op de Mas silia naar Marokko gevlucht, zonder zich volgens voorschrift van hun troe pen te hebben afgemeld. NIEUWE CHEF VAN DEN GENER^LEN STAF VAN T LEGER Divisie-generaal Fic,quendar is vol gens berirtiten uit Vichy, met ifigang van 21 October benoemd tot chef van den generalen staf van het leger. Generaal Picquendar volgt generaal Caillauld op, die- de leeftijdsgrens heeft bereikt. DE FUNCTIES VAN GENERAAL WEYGAND. In de eergisteren door het Fransche kabinet gehouden zitting is, naar uit Vichy gemeld wordt, de kwestie be handeld van de functies, die generaal Weygand, die kortgeleden is benoemd tot bevelhebber voor geheel Fransch Afrika, zal bekleeden. Generaal Wey gand zal zoowel in militair als in di plomatiek opzicht algemeene volmach ten krijgen. Zijn domicilie zal Dakar zijn. Generaal Weygand, wiens yer- trek vertraagd is door een vliegtuig ongeval, waarbij hij gewond werd, zal zich begin, ven de volgende week neer Afrika begeven. I Weygand te Dakar Volgens een bericht uit Tunis is ge neraal Weygand te Dakar aangekomen. FARINACCI TE PARUS. De Italiaansche staatsminister Fa- rinacci maakt op het oogenblik een rondreis door de oorlogsgebieden in het Westen.. Eergisteren heeft hij Straatsburg bezocht en het beroemde fort Hochwald bezichtigd. Vrijdag avond is minister Farinacci te Parijs aangekomen, waar hij door vertegen woordigers der Duitsche autoriteiten ontvangen werd. Farinacci zal ver scheiden dagen te'Par'us blijven. DE GAULLE EN CHURCHILL Het pas opgerichte Fransche week blad Sept Jours, publiceert in rijn eerste nummer den tekst van een ac- coord, dat begin Augustus tusschen Churchill en de Gaulle zou zijn ge sloten'. Daarin worden de voorwaar den vastgelegd van dé militaire sa menwerking tusschen de onder da Gaulle staande strijdkrachten en da Britsche weermacht. OOK BELASTINGVERHOOGINGEN. Ter beveiliging van de finandeele positie van België heeft het ministerie van Financiën een leening uitgegeven, van drie milliard francs. Het minister!* heeft tevens nieuwe belastingen aan gekondigd, die in totaal een nfllliard francs moeten opbrengen. Naar de dagbladen melden, heeft de be tostin g- verhaoging voornamelijk balrekking op de directe belastingen. ZOMERTUD BLIJFT VAN KRACHT. Tot nadere aankondiging zal ook in België de zomertijd van kracht blij ven. Alle stortbad- en douche-instai- 'iaties in de'scholen te Stockholm zijn afgesloten, omdat zich onder de schoolkinderen van Stockholm een eigenaardige wratten-epidemie heeft verspreid. De oorsprong ran deze epidemie heeft men nog niet kunnei vaststellen. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, is gebleken, dat bij de aan vallen van gisteren op Engeland ook installaties voor. de levensmiddelen voorziening en wapenfabrieken aan de Engelsche Zuidkust gebombar deerd zijn. Daaronder bevindt zich een groote benzine-opslagplaats en belangrijke spoorweginstollaties. Gistermiddag is een aantal vlieg velden en troepenkampen in midden- en Zuid-Engeland door Duitsche ge vechtsvliegtuigen hevig aangevallen. Een vliegveld ten Wésten van Londen werd aanzienlijk beschadigd. Een vliegveld in Schotland - Is to taal vernield. De aanval werd ge daan met verscheidene vliegtuigen. De hangars en onderkomens werden door dynamiet- en brandbommen ver nield. De voor de hangars staande vliegtuigen werden voor het grootste deel door het schieten ^nét machine geweren vanuit zeer geringe hoogte, onbruikbaar gemaakt. ENGELSCHE AANVOEREN STERK VERMINDERD. Van deskund've Duitsche rijde wor den feiten en cijfers genoemd, die een schril licht werpen op de reeds inge treden vermindering van de aanvoe ren in Engeland. Zoo wordt in Lon den, dat biina een vierde van de to tale bevolking van Engeland omvat, groente nog slechts aan gezinnen met kinderen verstrekt. De verklaring van de Britsche regeering. dat de Duitsche luchtaanvallen e»n vermin dering van de Britsche induslrieele productie met 9 96 tengevolge hebben gehad, moet gezien het optreden van de Duitsche luchtmacht tegen wapen fabrieken zoo worden uitgelegd, dat minstens 16 van de Britsche oor- logsproduct'e in ergeren zin is stil gelegd. Een duidelijk teeken hiervoor is. zoo wordt van Duitsche deskun dige ziide verder verklaard, de ver mindering van het boterrantsoen voor den Britschen verbruiker tot SO van de vroegere hoeveelheid. Dat En geland, in vergelijking met Duitsch land,, zwaarder getroffen is. ia overi gens niet slechts het gevolg van het Duitsche overwicht in de lucht en van de kortere vliegroute van de Duitsche bommenwerpers, doch ook van het feit, dat Engeland slechts voor 25 Duitschland daarentegen voor veel meer dan 80 uit eigen produc tie wordt gevoed. In de hier geciteerde of'icieele ver klaring wordt herinnerd aan de in dertijd veel besproken piofetie van den Engelschen generaal-majoor Ful ler, dat de haven van Londen de rnomj der natie is en dat de mond niets meer te eten kan krijgen, wan neer de haven van Londen door lucht aanvallen wordt vernield. In wélk* mate de haven van Londen en overigens ook andere Britsche havens door Duitsche luchtaanvallen, bui ten bedrijf zijn gesteld, wordt dage lijks door neutrale correspondenten bevestigd. ijVanneer dan ook de En gelsche minister voor de Blokkade,, Dalton, spreekt van een „werkelijk nijpend gebrek" van Duitschland aan verscheidene grond- en hulpstoffen, kan men hierin in Duitschland slechte een poging zien, de intematfonale aandacht van het kernprobleem af te leiden. Toch moet zelfs de heer Dal ton toegeven, dat het gebrek aan pe troleum van Duitschland nog altijd niet 'foo groot is, als hij wel zou wil len. Ook moét hij toegever, dat voor Europa geen algemeene hongersnood te verwachten is, zelfs wanneer En geland blijft verhinderen, dat levens middelen het Europeesche vasteland bereiken. RADIOREDE VAN BRITSCHEN LUCHTMAARSCHALK. Luchtmaarschalk Sir Phslip Joubert heeft Donderdagavond voor de En gelsche radio over den oorlogstoe stand gesproken. Weliswaar, zoo zeide hij, hebben de Duitsche aanvallen me nigmaal de binnenlandsche produc tie van Engeland belemmerd en eenige slachtoffers onder de arbeidersbevol king geëischt. Eén ding mag het En gelsche volk echter niet toelaten, namelijk dat de eigen zenuwen kapot gaan, waardoor Hitier zou worden geholpen. Voorts echter moet de Brit sche bevolking meer hertrouwen in haar eigen soldaten stellen dan tot dusver en kritiek, daar zij niet op bouwend is, achterwege laten. De Britsche soldaat heeft thans het volle vertrouwen en den moreelén steun van zijn volk noodig. Wanneer dat er niet is. zou het voor hem moeilijk zijn, zijn land met goed gevolg te verdedigen. MOEILIJKE WINTER VOOR ENGELAND. De militaire medewerker van de New-York Post schrijft, dat En geland een moeilijken winter te wach ten staat. Het staat vast, dat de Duit sche bomaanvallen de Britsche produc tiecapaciteit ernstig hebben doen lijden. Bovendien moet Engeland ten minste tot midden 1941 rondkomen met zijn eigen productie, hetgeen in het bijzonder voor vliegtuigen het geval is. De Canadeesche fabrieken zullen pas dan vliegtuigen en ander* wapens vervaardigen en ook de hulp uit de Vereenigde Staten is tot zootong maar' klein.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2