Bontmantels Japonnen ALLE SPOREN LEIDEN NAAR ULF Woninginrichting B* de Jong Modelwasscherij li ROODE STER 4 Bcihh STADSNIEUWS 'AT AAR NNEER V V ANNE E iimann ZATERDAG 5 OCTOBER 1940 Opnieuw te weinig StAÖSSpAARBAnk, Gouwe 2, Gouwe 89 Door het groote succes zijn wij be sloten onze meubelen- en ichilde- rijenexpositie te verlengen tot en met 12 October. Wij noodigen U alsnog gaarne tot een bezoek uit. /Bedrijfswater zoo zacht als regenwater raaf Florisweg 113, Gouda elefoon 2084 2632 8 KeVkdi I Rechtbank te Rotterdam. iensten vervroegd. In drie maanden 1174 werkloozen minder. Gevonden voorwerpen. Burgerlijke stand. Uit vroeger tijden. Zeer lage prijzen! FEUILLETON "rV 4 slechts een kwast van de benoodigdk hoeveelheid BESCHIKBAAR. gL.l|. Ook de» week zijn er moeilijkhe den voor de voorziening van rund- yleesch. De Goudsche «lagers hebben jbü gebrek van het vereischte kwan tum vee, maar «en klein percentage toegewezen gekregen en het gevolg aal zijn, dat morgen vele huismoeders biet in staat zullen zijn rundvleesch pp tafel te brengen. Gerekend naar het percentage van zeventig van het overeenkomstig ver bruik in het vorig jaar, zouden er voor Gouda 29 koeien moeten zijn, maar er zijn er slechta twaalf, zoodat Gouda met circa een kwart van de benoodigde boeveelheid vleesch moet doen, hetgeen beteekent, dat de sla ger» slechts een beperkt aantal van hun klanten kunnen bedienen. Is de aanvoer dus «I even klein als vorig* week, de Kwaliteit is iets beter. De slagers hebben besloten het vleesch ditmaal niet tot de komende week te hangen, maar het heden in verkoop te 1 brengen, zoodat er ditmaal althans was is. Van varkensvlees* is er het normale rantsoen, zoodat men het overigens met paarden- en schapen- yleesch moet doen, dat er wél is, of schoon de verkoop voor de slagers, naar ons werd medegedeeld, door de Jiooge inkoopprijzen weinig animee- rend is. De oorzaak van het tekort aan rundvleesch is dezelfde als vorige week, er is op de Goudsche rayon- markt te weinig aanvoer, omdat op andere markten de prijs 2 cent per kg levendi gewicht hooger is en de aan voerders uiteraard huh vee op die markt brengen, waar zü de beste prür «en krijgen. Wel was een prijsverhooging van de markt te Gouda in overweging geno- len, maar dit is tot dusver nog niet gegaan. Voor de slagers is de situatie al even onaangenaam als voor het publiek. De plaatselijke toewijzingscommissie, die vele beperkingen heeft gevoerd, blijft streven naar een verbetering, hetzij door verhooging van den prijs van overneming op de Goudsche vee markt, dan wel door aanvoer van vee van elders. Intusschen beteekent de situatie, dat, wordt van elders geen vleesch ïangevoerd, er na den verkoop van den kleinen voorraad, die natuurlijk dadelijk weg is, er tot de volgende markt eenige .dagen zullen zijn, waarop heelemaal geen rundvleesch verkrijgbaar is. w SchouwbulakJMoscoop Minnebrieven (met Wintersport en Minnebrieven (roet Luis Trenker, Carla Rust en Paul Heidemann). Aanvang T uur, Zaterdag vanaf 4.30 uur, Zondag vanaf 2 uur. 8 Oct. 6.3* uur School Keilerstraat: Opening tuinbouwcursus Maatschap pij voor tuir.bóuw en plantkunde. 15 Oct. 18 unr Stadhuis: Aanbesteding vergrooten slachthal en darmwas- scherij aan openbaar slachthuis. 18 Oct 7 uur Markt: Paardenmarkt. 19 Oet 2.30 uur Reünie: Opening nieu we cursusjaar Volksuniversiteit, cau serie Charles A. Cocheret. 26 Oct. 2.30 uur Reünie: Eerste voor dracht leergang prof. dr. H. Min- naert voor Volksuniversiteit. ZONDAGSD1EN8T DOKTOREN. Bij afwezigheid van den huisarts zijn van Zaterdagmiddag 3 tot Zondag avond 12 uur te oonsulteeren de dok toren D. Bakker, Graaf Florisweg 30 a (telefoon 3550) en J. H. F. Kemme, Fluweelensingel 5Sf (telefoon 3003). APOTHKKERSDIKNST. Steeds geopend (des nachts alléén voor recepten): Apotheek E. Grendel, Lange Tiendeweg 9 en Prins Hendrik straat-15. poging tot diefstal in het Huis van Be waring te Rotterdam was ingesloten. Vóór het bombardement op 14 Mei is verdachte op vrije voeten gesteld. Hij is toen' weer naar Gouda gegaan, waar hij op bet bureau van Maatschappelijk Hulpbetoon om hulp heeft gevraagd. Men heeft hem toen een rijksdaalder ghgfven onder de conditie, dat hij uit de gemeente zou vertrekken. Verdachte heeft dat toen gedaan, 'doch is iri den nacht terug gekomen om te zien of hij op het bureau voor Maatschapelyk Hulpbetoon iets kon bemachtigen De verdediger van het O.M., mr. J. S. Löke, zeide in zijn requisitor, dat men hier met een debutant te doen heeft, die al dadelijk flink van wal is gestoken met twee inbraken. Er is over verdachte zoowel een reclasseerings- als een psychiatrisch rapport uitge bracht. Het eerste heeft voor spr. geen waarde, omdat hij toch van plah is een, straf te vragen hooger dan voor een voorwaardelijke mogelijk is. Wat het andere rapport betreft, het daarin tot uiting gebrachte verlangen verdachte in een inrichting te doen verplegen, kan op grond van het Stopwetje geen doorgang hebben. Het eenige 'gevolg van het rapport zal dus kunnen dat verdachte zijn straf zal ondergaan in een bijzondere strafgevangenis. Spr, eischte 1 jaar en 3 maanden gevange nisstraf met aftrek. De verdediger, mr. 3. 3, de Visser, drong er op aan, dat het reclasseerings- rapport zal worden gevolgd en dat ver dachte lot een voorwaardelijke straf zal worden veroordeeld, onder voor- Het doel van een mensch moet steeds zijn een goede gedachte omzetten ln «enb&Aó Zet een goed* gedacht* om ln een daad *n begin te sparen bij de Wljdstr. Het zal U voldoening geven. Ingez. Med. 03151 8 F ASTOOR P. VAN DE PAVOORDT VRAAGT EMERITAAT. Onze oud-stadgenoot, de zeereerw. heer P. J. M. J. van de Pavoordt heeft om gezondheidsredenen aan den Bisschop van Haarlem eervol ontslag gevraagd als pastoor der parochie van O. L. Vrouw van t3oeden Raad te Beverwijk, met ingang van 1 Novem ber a.s. Pastpor v. d. Pavoordt wordt mo- inenteel verpleegd in.'t St. Antonius- zlekenhuis te IJmuiden-Oost. Hij is voornemens, na zijn herstel,, zijn in trek te nemen in Velzen-Driehuis. te eischen met aftrek en onder de be paling, dat 2 maanden van de straf voorwaardelijk zullen worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. Mr. J. de Visser, die dezen verdachte verdedigde, drong aan op een lichtere gecombineerde straf. Uitspraken 15 October. UITSPRAAK. De rechtbank heeft vernietigd het vonnis tegen den 38-jarigen bakker F. M. M. te Gouda wegens overtreding der Vestigingswet, veroordeeld door den kantonrechter te Gouda. De straf werd bepaald op 20.boete subsidair 4 dagen hechtenis. Ing. Mededeeling U3159 40 TWEEMAAL INGEBROKEN IN GEBOUW DER ARBEIDSBEURS. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren terechtgestaan de 23- jsaige varensgezel J. V. B. uit Gouda, t#zake van twee pogingen tot diefstal met braak. In den. nacht van 5 op 6 April zou verdachte gepoogd hebben in te breken in het gebouw waarin de Ar beidsbeurs en de dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon Is gevestigd aan de Nieuwe Haven, aan de achter zijde uitkomend in het Regentenplant soen Een deur, die toegang gaf tot een binnenplaats was met geweld openge rukt, waarna verdachte zich door het openschuiven van een raam toegang tot het gebouw had verschaft Met sleu tels, die hü in dit gebouw had gevon den had hij getracht de brandkast te openen, maar dat was niet gelukt Van een van de sleutels was de baard af gebroken en deze was in het slot blij ven steken. In den nacht van 25 op 26 Mei zou verdachte op dezelfde wijze het gebouw van den dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon zijn binnenge drongen. Toen heeft hij met behulp van een ijzerzaag gepoogd de brandkast te openen, doch ook thans had hij geen succes. Met een wapenstok, die in een der bureaux aanwezig was, benevens een kleine hoeveelheid tabak en een sigaretenroller, die aan een der ambte naren behoorde, had verdachte toen het pand weer verlaten. Verdachte legde een volledige beken tenis af. Het bleek, dat hij na de eerste waarde, dat hü zich in een landkolonie zal laten opnemen. NOG EEN INBRAAK BU MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON In den nacht van 8 op 9 Augustus heeft het gebouw voor den dienst van Maatschappelyk Hulpbetoon te Gouda bezoek gehad van den 27-jarigeft ban ketbakker C. v. d. H. uit Gouda, thans gedetineerd. Deze man had zich door het klimmen over een twee meter hoo- ge schutting toegang verschaft tot een binnenterrein aan het Regentessenlant- soen, waarop de achterzijde vap het gebouw van Maatschappelijk hulpbe toon aan de Nieuwe Haven uitkomt. Aan die achterzijde had Xii *en ruit vernield en vervolgens een raam open geschoven, waardoor hij naar binnen, is geklommen. Verdachte heeft vervol gens een stalen kast opengemaakt en daaruit een geldkistje gehaald, Dat heeft hij opengebroken en met den in houd, f 52.90, heeft hg weten te ontko men. Reeds dezelfden nacht werd de inbraak ontdekt en niet lang daarna werd verdachte aangehouden. Het ont vreemde geld bleek de opbrengt van een collecte te zijn geweest. De vertegenwoordiger van het O.M. zeide, dat men met een debuut te doen had en wel een, dat tamelijk raak was. Uit de inlichtingen, die spr. over dezen verdachte heeft ontvangen, heeft hij den indruk gekregen, dat onder goede leiding deze man misschien nog wel op het goede pad terug te brengen zou zün en er dan ook wel gehouden zou kun nen worden. Dat was voor spr. aanlei ding tegen hem 1 jaar gevangenisstraf AVOND-GODSDIENSTOEFENINGEN WORDEN 's MIDDAGS GEHOUDEN. In verband met de verduisterings bepalingen zyn met ingang van mor gen in de verschillende kerken de aanvangsuren van de namiddag- diensten vervroegd. In de beide Ned. Hervormde ker ken begint de dienst thans om 3 uur. In de Geref. kerk is de aanvang be paald op 2.30 uur, in verband waar mede de morgendienst een half uur vervroegd en op 2.30 uur bepaald la. Op 4 uur zyn de diensten vastge steld van de Geref. gemeente, Chr, Geref, gemeente en de Vereeniging Calvijn en eenzelfde aatsvangsuur heeft ook de dienst van de Ned. Ge ref. gemeente,, waar het aantal gods dienstoefeningen van drie op twee is teruggebracht. Om 3.30 uur beginnen de diensten in de Oud-Katholieke Kerk en de Vrye Evangelische gemeente. AANTAL INGESCHREVENEN BEDRAAGT THANS 1012. 348 Gouwenaars in Duitschland. De werkloosheid blijft steeds dalen. Aan het einde van September waren ingeschreven 1012 werkzoekenden tegei\ 1205 een maand geleden. Zeer aanzienlijk is de daling van het aan tal steuntrekkenden. Was dit by de vorige opgave van eind Augustus nog 801, thans zijn er nog slechts 165, een gevolg van de uitzending naar Duitschland en de tewerkstelling in de werkverschaffing. Sinds drie maanden is het aantal werkloozen met 1174 verminderd. Op 22 Juni bedroeg het aantal inge schrevenen 2186. De laagste stand over 1939 werd bereikt op 28 Novem ber; ingeschreven waren toen 1423. De laagste stand vóór 10 Mei was 1383, Op 30 September jl. werkten 348 Gouwenaars (vorige opgave 212) in Duitschland, bouwvakarbeiders, kaas pakhuisknechts en ongeschoolden. Nog steeds worden Gouwenaars naar Duitschland uitgezonden. Tot hoeveel dit aantal zal oploopen is niet bekend. Er zyn 485 werkloozen (vorige jaar 447) tewetkgesteld by de werk verruiming. Deze waren verdeeld over de volgende objecten: gemeentelijke werkverruiming 211; Noorderbuurter- polder 64; Krimpenewaard 30; Mer- wedekanaal 120; Vianen 60. PORTEMONNAIE GEROLD. Uit den mantel van een juffrouw, die des avonds omstreeks Jtwart voor zeven voor een winkel op den Klei weg stond te kyken, is een portemon- naie met een bedrag van. f 2.50 gerold. Omtrent de volgende gevonden voorwerpen kunnen aan het bureau van politie inlichtingen worden ver kregen op alle werkdagen van 9 uur tot 8 uur: Armbandje, zweep, rozenkrans, schakelarmbandje, zwart dameshoed je, sleutel, 3 bandenlichters, halsket tinkje, geelo etui met rozenkrans, paar zwarte regenpijpen, pakje, in houdende kaart elastiek, knoopjes, broche, rijwielmerk, wieldop van kiderwagen, pasfoto's, zwarte vulpen, kosteloos rijwielmerk, witte hond, riem (padvindersmodel)", groene hee- renhoed, mantelceintuur, 1 snelbinder, sleutel van melkbus, foxterrier, bruin-grijze ceintuur, herdershond, taschje met boterbonnen, étui met blauwe rozenkrans, licht-blauwe ge breide muts, roode das, zwarte hond, handelsrekenboek, zak aardappelen, blauwe overall, wit kindersokje, sleu tel. GEBOREN: 2 October: Cornelia Pieternella Johanna, dr. van E. Oudenaarden en A. W. Schook, Zout manstraat 34 A; Johannes Wilhelmus, zn. van H. Sirre en J. Brandse, 3e Kade 45. P 3 October: Adriana Geertruide, dr. van F. Eikenboom en A. G. Slekelen- burg,- Mosstraat 12; Johannes Adria- nus. Maria, zn. van A. I. Kraan en D. Vlaar, Willens 127. ONDERTROUWD: 3 October: Th. van Uunen en J, M. Dekker; P. Go- rissen en D. Lens; G. de Groot .en O. H. van Waas; H. Jongenburger en M. H. Heijkoop; D. Lekkerkerk en E. F. Markus; H. J. van den Berg en J. C. de Keijzer. OVERLEDEN: 3 October: Elizabeth de Korte, wed. Th. Romijn, 78 j. OVERPLAATSING BU DE SPOORWEGEN. De heer J. J. Peters, assistent van den stationsdienst by de Nederland- sche Spoorwegen, is met ingang van 20 October a.s. overgeplaatst van Breu- kelen naar Gouda. ALS BESTUURSLID GEKOZEN. De heer G. van Houten alhier, is gekozen als lid van het voorloopig be stuur van het dezer dagen opgerichte district Zuid-Holland van den Bond van kleermakerspatroons. „Ik schep", sprak ten schipper <ln Schagtn In mi|n pijp Roode Ster steeds behagen t Want die heerlijke gene Houdt mij In m'n humor Ook op minder fortuinlijke dagen". Zeldzaam zacht en T" licht in de pijp! Q 3lf0 31 (vrij van Distributie) Een prachtvolle keuze, uitslui tend prima kwaliteiten o.a. Antilope Seal Electric Gosch. Kalf Veulen Bitam Ind. Lam Pers. Pattoe enz. Enorme verscheidenheid in de nieuwste modellen. Wol, Zl|de, Chiffon onz. OOüfi G 3169 40 DE „GOUDSCHE COUR, MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. De burgemeester van Gouda brengt bij' deze ter. kennis van de belangheb benden, dat ddor dan heer-Commissa ris des Konings in de provincie Zuid. Holland, op den 26sten September 1865 is executoir verklaard: het kohier vanhet patentregl, over het dienst jaar 1865/66, 1ste kwartaal. Dat voormeld kohier ter invorde ring is gesteld in handen van den heer ontvanger, dat ieder daarop voorko mende verpligt is zünen aanslag op den by de wet bepaalden vpet te vol doen en dat heden mgaat de termijn van drie maanden, binnen welke de reclames behooren te worden inge diend. De burgemeester voornoemd, Van Bergen IJzendoorn. 50 JAAR GELEDEN. Onder voorzitterschap van den ar- rondissements-schoolopziener, den heer dr.- Terpstra, had de vergadering plaats van de onderwijzers in het arrondisse ment Gouda. De heer Ouderkerk, hield eene voordracht over het gymnastiek onderwijs in de lagere school. Op ver zoek van de leden zal deze voordracht door eene openbare les gevolgd wor- 'den. Een deel van de vergadering waa gewijd aan deelneming in het feest door den heer J. D. Km eis gevierd. In hartelijke bewoordingen bood de voor zitter den jubilaris een cadeau, als be wijs van sympathie der leden, van, welk cadeau door den feestvierenda werd aanvaard met een gevoelvol woord van dank.. 25 JAAR GELEDEN. Er had een door den burgemeester bijeengeroepen vergadering plaats van de besturen der vereeniging van vee- houders-zoetverkoopers voor Gouda en omstreken en der Goudsche Ver eeniging van melkhandelaren ten ein de Voor den a.s. winter vast te stellen melkprijzen te bespreken. Uit de beraadslagingen bleek, dat door het omhoog loopen van den prils der volvette Goudsche kaas een stij ging der melkprijzen is te verwachten en dat de mogelykheid zou kunnen ontstaan, dat de melk voor velen on bereikbaar voedsel wordt. In verband met het hooger belang van melk voor de volksvoeding werd door alle aanwezigen, veehouders zoo zoowel als melkhandelaren, aange drongen op een absoluut uitvoerver bod van kaas naast vaststelling van een maximum-prijs voor de melk. De burgemeester nam op zich een en ander aan de regeering mede te deelen en naar aanleiding daarvan da voorstellen te doen, die hij noodig zou achten. (Nadruk verboden.) 14) Weichert was heelemaal niet boos toen de heerlyke, versche melk als een beek over de straat stroomde. Hy Jiad Segelke de kan uit* de handen ge nomen en een korte rede tégen hem Uitgesproken, welke Segelke echter niet begreep. Maar toen Segelke dien middag voorbij den winkel kwam, moest hü zich plotseling iets van de nachtelijke predicatie hebben herin nert,\hij kwam tenminste binnen, stot terde e^n verontschuldiging en voelde zichzelf erg ongelukkig. Waldemar Weichert hield zün pre dicatie opnieuw. Segelke knikte een Peer maat met het hoofd, omdat het zoo'n pün deed, maar Weichert 1*. dat hü op zyn woorden ta- En toen de man den winkel ver- geloofde Weichert vast, een zaad- in het hart van den man ge- te hebben. In ieder geval hoe tij. Segelke ging regelrecht naar «o drank zich een nieuwen weder ven Weichert bezocht) ge luisterd naar diens woorden, een zure augurk aangenomen en was daarna weggegaan. Dat zyn de betrekkingen, welke tus- schen Weichert en „de schrik des hui zes", zooals Minna Breitspecht den beschonken Segelke noemt, bestaan. Dit zün echter niet de eenige be trekkingen, welke tusschen Segelke en zyn buren bestaan. Terwyl Segelke op dezen avond in het café om den hoek juist zün eersten borrel drinkt, neemt Fritz Schroter aan zyn tafeltje plaats en schudt het hoofd. Nou mijnheer Segelke, ik weet wel iets beters te doeit, dan iederen avond hier te zit ten luieren. Segelke die op dit uur nog tamelyk nuchter is, bekükt zyn vis a vis met wantrouwen, maar dan ontspant zich zün gezicht. U bent toch fle mün- heer, die met het meisje boven ver keert? vraagt hy. Fritz Schroter begrypt wat hy meent. Hü zou mynheer Segelke kun nen uitleggen, dat hü niet met juf frouw Lore „verkeert", maar dat hy met haar verloofd is. Maar Segelke zal waarschynlyk dit verschil wel niet begrüpen. Juist, zegt hij daarom kort. Segelke bekijkt hem opnieuw met gewekt wantrouwen. Nou en wat wilt u van mij? vraagt hij. Fritz kijkt hem verwonderd aan. Nou, en wat zou ik van u willen, mijnheer Segelke, niets! Segelke schijnt voorloopig tevreden met dit antwoord. Hij neemt een slok uit. zün glas en staart voor zich uit. Dan keert hij zich vol vertrouwen tot Fritz. Nou, hoe staat het, hebben zij Ulf Hartmann al gepakt? Natuurlijk niet, antwoordt Fritz, waarschijnlijk zoeken zij hem heelemaal niet meer, hij heeft im mers niets met de zaak te maken! Segelke, die juist weer een slok wil nemen, zet het glas met een bons op het tafeltje. Niets er mee te maken, hoe komt u daaraan? Wie was het dan? Fritz trekt de schouders op. Dat weet ik evenmin als u, mynheer Se gelke. Dit antwoord noodzaakt Segelke den slok te nemen, dien hij van plan was. Daarna kijkt hij weemoe dig naar zijn leege glas en knipoogt tegen den waard. Maar deze maakt een afwerende handbeweging. Niets meer, m'n waarde, eerst je oude schuld yoldoen, anders geef ik geen crediet meer. Fritz lacht. Nu. dan brengt U ons twee borrels op mijn kosten! roept hij. Deze bestelling brengt een dankbaren blik in Segelke's oogen, waarna hij zich verplicht gevoelt iets tot de conversatie bij te dragen. jiij kan echter geen geschikt onder werp vinden en keert dus tot den moord terug. Fritz luistert verstrooid en zwij gend. ZÜn gedachten zijn bezig met zijn theorie. Inderdaad zijn Lore en hij geen stap verder gekomen. Ala Ulf werkelijk in Berlijn ie, hoe aal meA hem dan vinden? Misschien zou Ulf zich allang mét zijn zuster in verbinding hebhen gesteld, als zij niet bewaakt werd. Twee dagen ge leden hebben zij dit voor het eerst gemerkt. Natuurlijk was Lore ont zettend geschrokken en Fritz heeft de grootste moeite gehad om haar te kalmeeren. Zij moest hem vooral beloven haar moeder, wier zenuwen toch al zoo van streek waren, niets hiervan te vertellen. Bijna onbewust beg'int Fritz zijn gedachten uit te spreken en Segelke hoort hem met open mond aan. Nu en dan schijnt het, dat hij een tegen werping wil maken, maar telkens slikt hij de woorden weder in. Fritz ergert zich na een poosje, dat hij gesproken heeft. Zoo'n onzin, maar dat komt ervan als men zenuwachtig wordt. Het is ook niet meer aan te zien, hoe Lore zichzelf pijnigt en bang maakt. Hij wil juist opstaan, als Segelke hem aan zjjn mouw trekt. Een oogenblik mijnheer... Hij Weet den naam niet en stapt over dit euvel heen. ik heb u iets te zeggen. Kaar u moet mij beloven te zullen zwijgen. Zijn glazige oogen monsteren Fritz die hem verwonderd aankijkt. Segelke maakt een veelbeteekenend gebaar naar de leege bierglazen, die voor hem staan. Fritz begrijpt en bestelt zuchtend nog twee glazen. Segelke moet zich eerst met een slok versterken. Dan, als hij zich weer naar Fritz toekeert, heeft deze den indruk, dat de man langzamerhand in zijn dronkenheid verzinkt. Ik weet iets van Hartmann, fluistert Segelke hem in bet oor. Fritz schrikt maar wendt zich wal gend af. U, wat zoudt u weten? vraagt hij. Segelke schuift zijn stoel dichter bij dien van Fritz. Wij soort menschen komen overal. Daar waar u nooit een voet zoudt zetten, snapt u? Als ik u nu vertel, dat ik weet, waar Hartmann is? Fritz staart hem verbluft aan. U weet dat en waarom hebt u daar dan niet eerder over gesproken? Segelke lachj zachtjes. Omdat ik toch eerst meende, dat Hartmann werkelijk iets met die... geschiede nis te maken had. Ik ben een nette vent, ik heb gedacht, de politie moet alleen maar zoeken, niet waar? Maar nu, nu u mij alles hebt uitgelegd... Fritz drinkt de rest van zijn glas in een teug uit, dan keert hij zich weer naar Segelke wiens oogen glim men. Fritz staat op en gooit zijn stoel met een ruk tegen de tafel. U bent dronken, volkomen dron ken, zegt hü enkel. Hij gaat naar het buffet, betaalt en verlaat het café. Segelke schudt bet hoofd, zün glazi ge oogen vestigen zich op een punt in zijn bierglas, hij probeert scherp na te denken en dat valt hem moei lijk. Hij is er zoo druk mede bezig, dat hij niet merkt, dat Minna Breit specht met den waard over hem spreekt. Minna Breitspecht ia van- daég jarig en haalt gauw een paar flesschen bier voor haar gasten. Zit die dronken kerel al weer hier? zegt zij minachtend. Niet lang meer, verzekert de waard, terwijl hij de flesschen in pakt. Het crediet loopt niet lang meer, de lei is vol. Minna Breitspecht wordt opmerk zaam. Crediet, wat is dat? Maar de waard verklaart haar, dat Segelke ham steeds credietwaar- dig is voorgekomen. Hij is nog niet lang kiant van mij, pas sedert een paar dagen, toen hij nog meer had gedronken dan nu en baar be taald heeft. Hij heeft hier vaak tien tot twaalf mark per avond verdron ken. Nou, dan is men toch niet klein geestig als iemand eens geen geld heeft,' niet! Minna Breitspecht is oprecht ver wonderd. Zonder dat zij het eigenlijk wil, komt een gedachte bij haar op. Sedert wanneer komt hij hier bij u? Nu, sedert drie dagen, knikt de waard. Sedert drie dagen, herhaalt zij en voelt zich opgewonden. En eerst heeft hij voortdurend betaald? Lieve deugd, dat kon wel eens klop pen en als haar idee juist is dan... dan... Zij is zoo opgewonden, dat zü zelfs het wisselgeld, dat de waard haar heeft terug gegeven, laat liggen. Hallo, mevrouw Breitspecht, het wisselgeld! roept hij haar na en zij laat zich met een afwezig lachje het geld in de hand duwen. Segelke is intusschen moeilijk van zijn stoel opgestaan en verlaat met wankele stappen het lokaal. I,Wordt vtrvolffd.)

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 3