distributie van NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN VASTE BRANDSTOFFEN ion tH titaan Woensdag 9 October 1940 BUITENLAND 79e Jaargang, No. 20447 Een zoo rechtvaardig mogelijke verdeeling van den voorraad vaste brandstoffen wordt gewaarborgd De bonnen voor October aangewezen. Zon op 7.55, ouder 19.00 Maan op 16.00, onder 1.42. Men is verplicht te verduis teren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van voertuigen moeten nnr na sonsonder- gang ontstoken worden. ^vmn%vanwvaaaHu,<mam.f CHURCHILL IN HET LAGERHUIS. „Vreeselyke en ge vaarlijke toestand". „Lange en donkere maanden van be proevingen en lyden liggen voor ons". DE SPANNING IN HET VERRE OOSTEN. Amerika houdt tarwe tegen. VERSCHERPTE AAN VALLEN OP ENGELAND Steeds grooter omvang Berlijnsche pers „over Churchills rede. AMERIKA Ook Willkie wil Engeland helpen. ENGELAND Marinesleepboot vergaan Nieuwe ziekte onder de Londensche bevolking. FRANKRIJK Het leven der Fransehe geïnterneerden. BALKAN Geen nieuwe Balkanbond ITALIË en be- Ird- |gr. COUBANT Directeur F. TIETER Postgiro 48400 Bur. Markt 31. Tel. 3748 as- De aeentarlf-ceneraal, wnd.fioof d van het departement Tan Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt kekend, dat 8 October u. een aan vang aal worden gemaakt met de distributie van vaste brandstoffen, soodat te beginnen met dien datum niteloitend tegen afgifte van daar teen aan te wijzen bonnen vaste brandstoffen kunnen worden be trokken. Zooels in de dagblad^) reeds is be kend gemaakt, werd gedurende de pe riode van 80 September tot en met 8 October 1940 de verkoop en afleve ring aan verbruikers stopgezet, tenein de bevoorrading van den handel te verzorgen. In deze periode zijn tevens de be scheiden ten dienste van de brand- stoffendistributie aan belanghebbenden uitgereikt. De plaatselijkedistributiediensten hebben opdracht gekregen bij de "uit reiking van deze bescheiden een af trek toe te passen van de op 29 Sep tember jX - bü verbruikers aanwezige voorraden. Deze voorraden hebben de verbrui kers moeten opgeven op de daarvoor vastgestelde formulieren MD 89, welke hun voor dit doel zijn overhandigd, en wel in kilogrammen, hectoliters of mudden, waarna de distributiediensten deze opgaven omgerekend hebben in eenheden. Hierbij werden de volgende omreke- ningsfactoren in acht genomen: 1 eenheid 1 hl m (max. 75 k g.) anthraciet, steenkolen, in dustrie- of eierbriketten. - AVx hl kolenslik. «2 h.l. (max. 100 k.g.) cokes (ook gascokes). 110 k.g. bruinkoolbriket. - 450 stuks (200 k.g.) bag- gerturf. 300 stuks (195 k.g.) pers- turf. 175 k.g. fabrieksturf. 200 k.g. overige soorten turf. Bovendien moest worden opgegeven de hoeveelheid huisbrandolie, welke men in voorraad heef, waarbij 1 L. huisbrandolie gelijk staat met 0.018 eenheid. Nadat deze omrekening heeft plaats gehad zijn bij de uitreiking der kaar ten een met den voorraad overeenko mend aantal bonnen daarvan verwij derd, zulks in verband met het feit, dat per bon voor een nader aan te geven periode een eenheid vaste brandstoffen zal worden beschikbaar gesteld. Voor elke eenheid van den voorraad is dus een bon van de. kaart gescheurd. Zoo rechtvaardig mogelijke verdeeling. Aangezien steeds de laagstgenum- merde bonnen ztjn verwijderd zullen zij, die over geen of een geringen voorraad- beschikken, in de eerste plaats in "de gelegenheid zijn de be- noodigde brandstoffen te betrekken, waardoor een zoo rechtvaardig moge lijke verdeeling van den voorraad vaste brandstoffen wordt gewaar borgd. Eerst daarna komen zij aan de beurt, aie bi) den aanvang van de distri- reeds over een voorraad be- ctukten. Met nadruk wordt allen ver- ™,s aangeraden hun brandstoffen ooveel mogelijk van hun gewone leve ranciers fe betrekken. "c groep verbruikers, welke de oningen van particuliere personen v„,k .(formulier „A"), is verdeeld in rbruikers, die stoken met haarden kachels en verbruikers, die stokep me' Ofifitrale verwarming. aa ^T^roikers, behoorende tot de P "A'./„haarden en kachels", zijn, en S s 1 '°t en met 4 of 5 n meer vertrekken in gebruik hehhen, 18 „„Ti ^erstrekt met respectievelijk m„t bonnen, nik voor een eenheid, ver*'ande, dat een aantal Sent! T van den voorraad per 29 Sef*mber*iin ingehouden, groen" i"bruikers behoorende tot de al »centrale verwarming", zijn gelang z« I tot en met 6 of 7 en meer vertrekken in gebruik hebben, kaarten verstrekt met respectievelijk 38 en 48 bonnen, elk voor een eenheid. Zooals reeds is vermeld zijn ook van deze kaarten een aantal bonnen, over eenkomende met den op 29 September aanwezigen voorraad, verwijderd, De aandacht wordt er op gevestigd, dat voorloopig voor kookdoeleinden geen extra rantsoenen vaste brand stoffen beschikbaar kunnen worden gesteld. De groepen B, C en D. Het aantal bonnen, dat aan de ver bruikers van de groepen B, C en D is uitgereikt, is door de brandstoffen- commissies vastgesteld. Hierbij is o.a. rekening gehouden met de te verwar men ruimte en met het vroeger ge bruik. Behalve zij,-die op 25 of meer eenheden per distribulieperiode aan spraak kunnen maken, ontvangen al deze verbruikers bonnenkaarten voor het geheele stookseizoen, terwijl aan degene» met een toegewezen verbruik van 25 of meer eenheden toewijzingen per distributieperiode door de distri butiediensten zullen worden verstrekt. Van deze kaarten zijn eveneens een aan de hand van den voorraad per 29 September vastgesteld aantal bonnen ingehouden. De kleinindustrte. Voor de groep „E". „kleinindustrie", wordt maandelijks door de brand- stoffencommissie de toegestane hoe veelheid vastgesteld. Verbruikers, die vaste brandstoffen verstoken voor de voortbeweging van vaartuigen, welke in de rivier- en binnenvaart en in de scheepvaart worden gebruikt, en voor de voortbeweging en aandrijving van zandzuigers, drijvend baggermaterieel en drijvend overslag, hijsch- en hei- materieel, dienen eehter een vergun ning voor het koopen van de benoo- digde brandstoffen niet aan te vragen bij de brandstoffencommissie, maar bij het secretariaat of het agentschap varj. een bevrachtingscommissie. Hiervan zijn uitgezonderd de veerdiensten, veerponten en zeescheepvaart, waar voor wel een vergunning moet wonden aangevraagd by de brandstoffencom missie. Op de te verstrekken Bonnenkaarten, bonnen of toewijzingen, staat al naar gelang met haarden en kachels of met\ centrale verwarming wordt gestookt, vermeld het woord „brandstoffen" dan wel het Woord „cokes". Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat men tot nader aan kondiging ook op de met „cokes",' gemerkte bescheiden alle soorten brandstoffen zal mogen betrekken. Op iedere met „cokes" gemerkten bon kan dus inplaals van 1 KI. cokes ook b.v. 1 KL. anthraciet of 450 stuks baggerturf worde» ge kocht. Voor zoover de brandstoffenpositie zulks noodzakelijk mocht maken, kan echter nader worden bepaald, dat.de met „cokes" gemericte "bescheiden Uit sluitend recht zullen geven op het koopen van „cokes". Voor de installa1 ties, welke niet met cokes kunnen wor den gestookt, doch waarvoor toch cokeskaarten zijn uitgereikt, zal te dien tijde een nadere regeling worden ge troffen. Ten aanzien van de bevoorrading van handelaren kan' nog worden mee gedeeld, dat hieromtrent zeer binnen kort een nadere publicatie zal volgen. Welke bonen geldig sgp. Gedurende maand October geven,de met 01, 02, en' 03 gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brand stoffen -haarden, kaehris", alsmede de met 01, 02, 03, 04, 05 e* 06 gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie -centrale verwarming", en voorts de met „brandstoffen, één eenheid, le periode" alsmede de met „cokes, één eenheid, le periode" gemerkte bannen elk recht op het koopen van één een heid vaste brandstoffen, als boven aangegeven. Verder geven gedurende de maand October de met 04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste b randstaten "baar den, kachels", eik recht ep het koopen van één eenheid turf als boven man- gegeven. Met nadruk wordt er eehter de aandacht ep gevestigd, dat deze met 04, 05 en 00 gemerkte bonnen in den loop van het stookseizoen ais nog suilen worden aangewezen voor het koopen van steenkolen of andere vaste brandstoffen. Men heeft das de keus om hierop thans turf of later pndere brandstoffen te betrekken. De aan de houders van identiteits kaarten uitgereikte toewijzingen geven gedurende de maand October recht ep het koopen van bet daarop vermelde aantal eenheden. n De met „auto-anthradet" gemericte bonnen geven uitsluitend recht op het koopen van 1 Hl (maximaal 78 k.g.) anthracietnootjes IV ca V. 5 Churchill heelt in het Lager- huis en rede gehouden, waarvan men een samenvatting elders in ons blad aantreft. Aan het slot van deze rede heeft Chur chill gezegd; „Al heerscht er ook vertrouwen in ons hart, al zien wij ook veel duidelijker dan eenige maanden geleden onzen weg door alle moeilijkheden en gevaren, wij mogen geen oogen- blik den vreeselijken en gevaar lijken toestand vergeten, Waarin wij ons bevinden. Wij willen niet het vertrouwen verliezen, dat wij ons door voortdurende bui tengewone Inspanning kunnen redden. Niemand kan voorzien, niemand kan er ook maar een denkbeeld van hebben, welke wending deze vreeselijke oorlog zal nemen. „Lange en donkere maanden van beproevingen en lijden liggen voor ons. Niet alleen groote gevaren, maar ook tal rijke andere pnheOen, ontberin gen, fouten en teleurstellingen zullen zeker ons deel zijn. De dood en het leed zullen onze reisgezellen zijn, ontberingen ons kleed en standvastigheid en dapperheid ons eenige schild. Wij moeten eendrachtig zijn en onverschrokken, wij moeten on buigzaam zijn". DE OPENSTELLING VAN DEN WEG DOOR BIRMA. De Amerikunsche regeering heeft een uitvoerverbod afgekondigd voor de tarwe-contingenten die voor door Japan gecontroleerde havens in het Verre Oosten bestemd waren en waar voor de regeering den exporteurs uit- voer-subsidie verleent. Ofschoon van officieete zijde verklaard wordt, dat deze maatregel niet als embargo be schouwd kan worden, is men volgens Associated Press algemeen van oor deel, dat het de bedoeling is Japan voor nieuwe moeilijkheden te plaat sen. Sedert 1 Januari 1949 heeft Japan van de in deze categorie vallende tarwe 19 millioen schepel ingevoerd. Het uitvoerverbod geldt niet voor de Philippijnen. DE OPENSTELLING VAN DEN WEG DOOR BIRMA. Churchill heeft in het Lagerhuis de heropening van den weg door Birma aangekondigd. Domei verklaart, dat de openstelling van den weg een ge volg van „Chineesch-Amerikaansche manoeuvres" is. De overeenkomst be treffende het vervoer van wapenen en munitie over Hongkong naar Tsjoengking blijft van kracht en wordt nieOaangetast door de laatste beslui ten'van Londen. Domei meldt, dat de lapansche regeering geen formeel antwoord zal geven op de Britsche nota, waarin de openstelling van den weg door Birma werd aangekon digd. De pionnen, die noodig zijn om aaa den nidnwen topstand het hoofd te bieden zijn gereed en worden ten nitvoer gelegd. De pen constateert, dat men den Engeischen stap verwacht had en dat Japan dienovereenkomstig zal reageeren'. De bladen spreken van een Engelsch-Amerikaanschen stap, waarbij 'de Vereenigde Staten de leiding hebben gehad. De Azabi Sjimboen noemt de openstel ling een Engelsch-Ameriktanscbe offensief tegen Japan en het eerste sdkot, gericht tegen het pact van drie. Japan zal vastbesloten zijn weg gaan. Indien met de openstel ling wapenleveranties aan Tsjang Kai Sjek gepaard gaan, zal Japan met beslistheid de actie onder nemen, die noodig is om het regime van Tsjang te doen ineenstorten DE AMERIKAANSCHE POLITIEK. De Atnerikaansche bladen zijn van meening, dat het departement van Buitenlandsche Zaken thans een con crete politiek voor het Verre Oosten zal formuleeren. Bijzondere aandacht wordt geschonken aan de hervatting der besprekingen tusschen den Russi- schen ambassadeur, Oemansky, en den onderminister van Buitenlandsche Za ken, Welles. Over het onderhoud van Welles met den Franschenambassa deur Haye verneemt de Washing ton Post, dat Haye de verzekering heeft gegeven, dat de Fransehe regee ring niet voornemens is Martinique te versterken. GEEN JAPANSCH PROTEST. De ontruiming van Amerikaansche burgers uit China is een Amerikaan sche aangelegenheid, verklaarde de woordvoerder van het Jrfpansche de partement van Buitenlandsche Zaken. Wjj zijn niet voornemens dergelijke maatregelen te nemen. De Woordvoer der weigerde een commentaar op de officieele Britsche mededeeling over tie heropening van den weg door Birma met de opmerking, dat het feit voor zich zelf spreekt en geen commentaar behoeft. Ook^zijn er geen officieele stappen of protesten van de Japansche regeering te verwachten. ONGERUSTHEID BIJ DE AMERIKANEN TE SJANGHAL Het bericht uit Washington, volgens hetwelk Huil heeft gezinspeeld op een mogelijke terugtrekking .der Ameri kaansche troepen uit China, heeft on der de in het Verre Oosten wonende Amerikanen groote ongerustheid ver oorzaakt. Dezelfde uitwerking had een bericht uit Manilla, waarin gs'egd werd, dat krachtens een bevel uit Was hington, de Amerikaansche marine stations zich gereed moesten hounen Woensdagochtend bestormden de leden der Amerikaansche kolonie de kanto ren der scheepvaartlijnen om plaats naar de Vereenigde 'Staten te be spreken. VANNACHT HONDERDEN BOMMEN GEWORPEN De Londensche radio meldde he denochtend, dat de Duitsche lucht macht haar bomaanvallen op Enge land in steeds grooteren omvang on derneemt. De laatste Duitsche aan vallen zijn buitengewoon uitgebreid geweest. Ruim tachtig verschillende aanvallen zijn er uitgevoerd, waar van minstens de helft op groot-Lon- den. Aan deze aanvallen hebben groote Duitsche formaties deelgeno men. Een stad in Zuid-Engeland heeft aan zware aanvallen van het Duitsche luchtwapen blootgestaan. De Londensche radio meldt voorts, dat Duitsche vliegers Dinsdagmid dag opnieuw een trein in duikvlucht hebben aangevallen, welke voor een militair transpórt diende. Voorts hebben Heinkel-machines boven een stad aan de Engelsche Zuidkust bommen geworpen en groote schade aangericht. Volgens te New York ontvangen berichten zijn Dinsdagnacht honder den en nog eens honderdeh explo sieve en brandbommen op Londen gevallen. Het was een machtige Duitsche aanval, een der hevigste tot dusverre. In vele distrieten ble ven van gebouwen slechts ruïnes over. WINSTON CHURCHILL. De door Churchill gehouden rede heeft op de Berlijnsche bladen den indruk eêner absurde mengeling van ziekelijke fantasieën en smakeloos cy- nisme gemaakt, aldus het D.N.B.. De hoofdartikelen der ochtendbladen merken bovendien op, dat in de uit eenzettingen van Churchill een stij gende mate van verslagenheid en hulpeloosheid te bespeuren valt. Bijzonder smakeloos acht het de Berliner Boersenzeitung, dat Churchill zegt op 3.000 dooden en 12.000 gewonden per nacht gerekend te hebben. Voor het Duitsche lucht wapen, zegt het blad, komt het niet aan op het aantal dooden en gewon den, maar om het militaire belang van de getroffen gebouwen. Met uit zondering Van enkele „vrienden" kent thans de'gëheele wereld het ware ka rakter van het Engelsche cultuurvolk en van zijn waqrdigen vertegenwoor diger Churchill, Onder het opschrift „Doodgraver Churchill'' schrijft de Voelkischer Beobachter: Churchill's rede was een belachelijk spel met getallen, een' jammerlijke verontschuldiging voor begane fou ten, qen machteloos dreigen jegens een tegenstander, dien men tot dusver stelselmatig heeft willen verhinderen een nieuwe ordening te maken. Zooals Nero vanaf het Capitool het schouw spel van het brandende Rome gade sloeg, zoo geniet Churchill vanaf Primrose Hill van den aanblik van het brandende Londen. 8500 Dooden klagen Winston Churchill als hun doodgraver -aan, als den doodgraver van Engeland en van het Britsche empire. VERSNELDE BEWAPENING. De republikeinsche candidaat voor het presidentschap, Wilkie, heeft in een. radiotoespraak verklaard, dat hij voor stander is van een versnelde bewape ning. De Vereenigde Staten, aldus Willkie, zijn op het oogenblik in elk geval onvoldoende voorbereid, zoodat de succesvolle tegenstand van Erjgeland ook voor de Vereenigde Staten van de grootste beteekenis is. Men moej Enge land door de versnelde vervaardiging van tanks, vliegtuigen en tnunitie hel pen. Echter zullen de Vereenigde Staten in ieder geval buiten den oorlog moeten blijven, want alleen op die wijze is een doeltreffende hulp yoor Engeland mogelijk en is er gelegenheid ons zelf voor te bereiden. In eenige toespraken in verschillende wijken van New York heeft Willkie president Roo sevelt verzocht te verklaren, of er ge heime overeenkomsten met andere lan den over de deelnemingvan de Ver eenigde Staten aan den oorlog bestaan De beslissing over oorlog en vrede, zoo beslobt Wilki, kan enkel en alleen door de Amerikaansche kiezers geno men worden. OF MUN GELOOPEN. De admiraliteit dee^t mc^e, dat de Britsche marinesleepboot ïjSaucy op een vijandelijke mijn gelogen en ge zonken is. HET SCHUILKELDER VRAAGSTUK. De Daily Mail schrijft, dat de plaatselijke overheid in het Engelsche merendistrict de scherpste maatregelen moet nemen om huisvesting te vinden voor de Londensche kinderen, aange zien personen, di* tegen eiken prijs zich in veiligheid willen weten; alle beschikbare ruimte in beslag nemen en zelfs twee pond per week voor twee kamers betalen, de kost en bediehing niet meegerekend. Het is een schan daal, zegt het blad, dat hét meren district zoo vol zit met;rijke lieden, dat er voor de arme Londensche kinderen geen plaats meer is. Voorts meldt 't blad dat onder de bevolking van Londen een nieuwe ziekte is uitgebroken, die men „shelter throat" of „tube throat" noemt. Men vreest, dat er dezen winter nog ergere epidemieën zullen uitbre ken. Het beste middel ter bestrijding acht men het bouwen van nieuwe schuilplaatsen, opdat er meer ruimte ter beschiking staat. In een schuilge- legenheid in het Eastend b.v., die. in gericht is voor maximum 5000 perso- aen, bevinden zich eiken nacht 10 009 menschen. Deze ruimte wordt boven dien nooit schoongemaakt. ZIJ .ZIJN STRENG GESCHEIDEN. Het Fransehe weekblad Grin- g o i r e publiceert interessante bijzon-» derheden over het leven van de in kasteel Chazeron bij Riom geïnter neerde Fransehe politici. jDe bewoners van dit kasteel ,zyn streng van elkaar gescheiden. Ook do maaltijden moeten zij afzonderlijk ge bruiken. Zij zouden bijna allen erg neerslachtig zijn. Daladier spreekt nauwelijks en maakt eiken ochtend een wandeling van 40 minuten in den kasteeltuin. Voorts werkte hij aan zijn ,-,memoires" die I»!1 karakter van een verdedigingsstuk aannemen. Ook ge neraal Gamelin is met zijn verdediging bezig en heeft onlangs een geheele reeks kaarten van den Franschen generalen staf laten brengen om zijn herinneringen op te frisschen. Boven dien houdt hij zich bezig met de voor bereidingen voor een leerboek over de tactiek van den modernen oorlog. Al leen de vroegere premier Reynaud is goed gehumeurd en wijdt bijna den ge- heelen dag aan lichaamsoefeningen. Hij lacht en praat met de bewakers. Man del zou aan een tandabces lijden. Hij heeft reeds drie tandartsen laten ko men, die hem echter niet konden ge nezen. Daar hij veel last heeft van de koele temperatuur, wenscht hij bont jassen te hebben, die echter nog niet zijn aangekomen. ITALIAANSCHE TEGENSPRAAK. Zekere Engelsche bladen hebben eer gisteren een bericht gepubliceerd, vol- geris .welke de spil besloten zou hebben tot vorming van een nieuwen Balkan- bond, die Bulgarije, Roemenië, Zuid- Slavië, Griekenland en Albanië zou omvatten, met uitsluiting van Turkije. Gezaghebbende kringen te Rome ver klaren, dat dit bericht g?heel verzonnen en Ongegrond is. DE AANVAL OP SAVONA. De Italiaansche dagbladen publicee- ren de namen der slachtoffers van den aanval, "die een Engelsche duikboot heeft gericht op Savona. Een jongen van veertien jaar is gedood, vier vrou wen, een meisje, een knaapje en een arbeider zijji gewond,

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 1