Bombardementen eischten reeds 8500 dootfen en 13000gewonden De aanvallen op Engeland. Lloyd George oefent critiek op oorlogs strategie van Londensche regeering WOENSDAG 9 OCTOBER 1 Churchill in het Lagerhuis over het incident van Dakar DUITSCHLAND DE AANVAL OP BERLIJN, Robert Koch-ziekenhuis getroffen. „DE METHODE DER MOKERSLAGEN". Een ander karakter dan de „bliksemoorlog". ENGELAND DE ROYAL AIR FORCÉ „Algemeene zuivering". HONGARIJE De Hongaargehe pyl- kruisers. AFRIKA 1 Critiek op Egyptische regeering. FRANKRIJK. Britsche segeering wil overeenkomst niet vernieuwen.^ AZIË DE WEG DOOR BIRM De toestand te Hanoi. De Japansch-Amerikaan- sche betrekkingen. SCANDINAVIË De Britsche bommen op Malmoe. Korte berichten. Muds ronken gisterochtend acht nor bijna onafgebroken de van formaties Duitsche bommenwerpers boven de Britsche hoofdstad. Haast-zonder ophouden trilt Ion den van de zware ont ploffingen der bommen. Waarschijn lijk is het luchtalarm in den loop van den dag nauwelijks onder broken. Met felle trefzekerheid kwamen de zware en zeer zware bommen vooral in de Noordweste lijke bocht van de Theems neer. Belangrijke haven- èn ravitaillee- rings-instaiaties zijn daar door de verwoesting getroffen. Fen groote gasfabriek viel aan een anderen aanval ten offer, die met onweerstaanbare kracht gedaan werd. Ilier kon men drie reusachtige branden waarnemen. Maar ook over de Zuidoost-kust loeide de aanvals- orkaan van het Duitsche lucht- wapen. Door het werpen van brisant bommen op voor den oorlog belang rijke doelen en haven-installaties werden ingrijpende verwoestingen aangericht. ENGELSCHE COMMUNIQUE'S. Het communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart en dat van Veiligheid luidt als volgt: Maandag hebben talrijke vijandelijke vliegtuigen Groot-Brittannië aange vallen. Op Londen werden vijf aan vallen ondernomen. Tijdens twee van deze aanvallen slaagde de vijand er in tot het gebied van Londen door tej dringen. Uit de tot dusver binnen gekomen berichten blükt, dat tot vijf uur 's middags verscheiden huizen in Zuid- en Oost-Londen vernietigd wer den, maar het aantal slachtoffers niet groot was, hoewel enkele dooden te be treuren zijn. Eastbourne, Dover en be vroege middaguren de trappen naar de ondergrondache perrons door groote menschenmassa's werden bevolkt. Dit is thans tot de late avonduren niet meer toegestaan. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de evacuatie der vrouwen en kinderen be spoedigd moet worden. Vrouwen, die zich met hun kinderen voor evacuatie melden, moeten binnen 48 uur weg gebracht worden. De regeering draagt de korten van de reis en van het ver blijf in de provincie. Toekomstige moe ders genieten een voorkeursbehande ling. TIEN ENGELSCHE VLIEGTUIGEN NEERGEHAALD. Gisteren zijn bij' de luchtgevechten boven de Britsche eilanden en het Kanaal volgens tot dusvere ontvangen berichten 10 Britsche vliegtuigen neer gehaald. De Duitsche afweerkanopnen slaagden er voorts in, een vijandelijke machine, die het N.W. Duitsche grens gebied binnen trachtte te dringen, neer te schieten. Een ar der vliegtuig, dat een haven aan de Nobrsche Westkust naderde, kon door den afweer, die direct in werking trad, gedwongen worden dm te keeren. De Duitsche luchtmacht'moet tot nu' toe rekening houden met het verlies van 3 vlieg tuigen. HET INCIDENT VAN DAKAR. Churchill is gisteren in het lager huis ingegaan op het incident van Dakar. Hij verklaarde, dat door een aantal vergissingen, die op het oogen- blik worden bestudeerd, bij een offi- eiecie enquête, noch de eerste ford der admiraliteit, noch het oorlogskabinet er van in kennis waren gesteld, dat paalde andere steden in het graafschap Kent leden schade. Twee aanvallen ans< oorlogsschepen de straat van richtten zich 's middags op Zuidwest- Engeland. Over deze aanvallen zijn geèn berichten beschikbaar. De aanvallen van honderden Duitsche bommenwerpers en jagers op het Zuid oost» en Zuidwesten van Engeland-en nabije omgéving van Londen duurden Maandag bijna zonder onderbreking voort. Deze hevige aanval volgde op den rustigsten nacht, die Londen sedert het begin van den luchtoorlog beleefd had. In het gebied van Londen werd op vele plaatsen luchtalarm gegeven. Enkele menschen werden gedood, een zeker aantal gewond en vele anderen werden onder het puin begraven. De voornaamste aanvallen Waren op het graafschap Kent en de kustgebieden gericht. Op verschillende steden en dorpen in het Zuidoosten van Engeland werden bommen geworpen. Het communiqué van het ministerie van Luchtvaart luidt als volgt: De later binnengekomen berichten dmtrent de luchtaanvallen van den vijand van Maandag melden, dat in een ad in het Zuidwesten van Engeland en aan enkele handelsgebouwen in twiee stadsdeelen van Londen schade aangericht werd. Het aantal der tot dusver opgegeven slachtoffers is tame- lijklhoog. Het ministerie van Luchtvaart meldt: In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn boven Groot-Brittannië uitgebreide vijandelijke luchtaanvallen gedaan. In Londen en omgeving alsmede in ver schillende steden van Noordwest Enge land werden bommen uitgeworpen. In Wales, Schotland en andere deelen van Groot-Brittannië weTden eveneens bommen uitgeworpen. Een industrieele installatie in een stad in het Zuid oosten werd beschadigd. HET SCHUILEN IN DE ONDER- GRONDSCHE Het Londensche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft een ver ordening gepubheeert, op grond waar van voor des middags 4 uur geen Londcnaar meer een plaats op de stationstrappen.van de ondergrondsche kan innemen, terwijl het reserveeren van slaapplaatsen op trappen, gangen en perrons geheel verboden is. De perrons mogen voor 19.30 niet gebruikt worden en 'pas na t2 uur staan de perrons geheel ter beschikking van do menschen, die dekking tegen lucht aanvallen willen zoeken. Het is voorgekomen, dat reeds in de Gibraltar naderden. Het was derhalve te laat geweest om ze te verhihdemi door de straat heen te varen. Chur chill noemde vervolgens het aantal van 8390 dooden en 13.000 gewonden, die de luchtaanvallen op Engeland tot Zaterdag jl. geëischt hebben. Ten aanzien van de door zekere kringen gewenschte represailles tegen Duitschland zeide Churchill: En getands doei moet zijn om de Duitsche be kwaamheid om den oorlog voort te zetten een maximum van schadê te berokkenen. CRITIEK VAN LLOYD GEORGE. De voormalige Britsche premier, Lloyd George, oefent in het New Yorksche blad Journal Ameri can heftige critiek op de oorlogs strategie van de Londensche regeering. Op den Balkan, zoo constateert hij, speelt Engeland's politiek in het geheel geen rol meer. Roemenië heeft reeds afstand gedaan van de garantietoezeg ging van Groot-Brittannië en het voor naamste deel van d,n Roemeenschen petroleumuitvoer, dat vroeger naar Engeland ging, wordt thans door Duitschland afgenomen. Ook in Egypte, zoo meent de critische ex-premier, is Churchill er niet geslaagd met bet oog OP den aanstaanden inval van de Italianen een belofte van steun van de Egyptische regeeping te verkrijgen. Eveneens is ook in Britsch-Indië niets geschied om een verzoening met de machtige partijen der inneemschen te weeg te brengen. Engelands diploma tieke pogingen om Spanje neutraal te houden zijn blijkbaar eveneens mis lukt, zoodat men moet constateeren, dat Engeland in alle beslissende kwes ties van oorlogsstrategie gefaald heeft Ook het weekblad C T i t i c a publi ceert een opzienbarend artikel van Lloyd George, die beweert, dat Enge land grenzen gegarandeerd heeft, die bet niet in staat was te verdedigen en daardoor Polen en andere landen op geofferd heeft De Britsche ex-premier schrijft woordelijk: Engeland heeft verrassende, vernederende diplomatie ke nederlagen geleden, zooals b.v. bij de poging tot een overeenkomst met Rusland en de inmenging op den Balkan. Op onhandige wijze heeft bet Noorwegen aangevallen en daardoor de bezetting van dit land door Duitsch land uitgelokt. Het heeft de domheid van Dakar begaan en' zich daardoor de vijandschap van Frankrijk op den hah gehaald. In het geval Egypte heeft het een politieke fiasco geleden. Hij besluit met te constateeren, dat de vijand over de geheele linie triumfeert A Profiteerend van de gunstige weers omstandigheden verschenen na een lange onderbreking in den nacht van Maandag up Dinsdag weer Engelsche vliegtuigen boven de rtjbshoefdstad, zooals reeds werd gemeld. De weinige machines, die door het spervuur van de lachtdoelartHlerie heenkwamen, wierpen hun bommen neer, ver ver wijderd van militaire of industrieele objecten, temidden der woonwijken der arbeidersbevolking via Berlijn. Geen enkele bom viel op een indus trieel bedrijf of «p een militaire in stallatie. Getroffen werden het ta i's geheele wereld bekende Robert Kech- ziekenhnis, een kinderziekenhuis en eed tehuis voor kraamvrouwen, beiden gelegen in het Noordwesten van de stad, alsmede een vrij groot zieken huis in bet Noorden. Onder de zieken, volwassenen en kinderen, alsmede onder het dappere verplegingspersoneel zijn dooden en gewonden gevallen. De zusters werden midden In haar opofferend werk'vooi* de veili^ieid van de onder haar hoede gestelde personen, getroffen. Het Ro bert koch-ziekenhuis werd door ver scheidene dynamiet- en brandbommen getroffen, In de groote zalen liggen heele stapels glasscherven en splinters. Ook in de operatiezalen en laboratoria ziet men overal de sporen van de Engelsche bommen. In de chirurgische afdeeling van het ziekenhuis sloeg een bom ln dicht naast een brandcard- wagentje, waarop een vrouw naar dé operatiezaal werd gebracht. Deze vrouw en een zuster kwamen om het leven, en andere zuster en twee zie kendragers werden door bomscherven gewond. Naar de doktoren en de leden van de luchtbeschermingsdienst zonder eenige twijfel hebben kunnen vast stellen, hebben de vliegers eerst lan gen tijd. nadat zij lichtfakkels hadden laten vallen, dus na een zeer zorgvul dige verkenning, hun bommen uitge worpen. Nadere bijzonderheden. Door de Britsche aanvallen op Ber- liin in den nacht van Maandag op Dinsdag werden, naar het D N.B. nader verneemt, drie ziekenhuizen, een kraamvrouweninrichting, een kinder ziekenhuis, een kerkhofkapel en ver scheidene woonhuizen verwoest of zwaar beschadigd. Naast de chirurgi sche afdeeling van het Robert Koch- ziekenhuis ontplofte een brisantbom en doodde verscheidene zieken, die kort tevoren waren geopereerd. Op een kraamvrouWeninichting van het leger des lfeils werden verscheidene bommen geworpen. Zeven vrouwen met kinderen van, twee a zes dagen oud werden ernstig gewond. In een kinderziekenhuis, dat door bommen beschadigd werd, stierven twee vier jarige kinderen aan hun zware ver wondingen. Twee anderen zijn lichter gewond. Een verpleegster, die een kind in vei ligheid wilde brengen, werd door bomscherven getroffen en op slag ge dood. Bewoners van verscheidene huizen moesten wegens het gevaar voor instorten in noodwoningen wo: den ondergebracht. De verontwaardi ging onder de Berliinsche hfevolkmg over dezen nachtelijken aanval is dit maal bijzonder groot Geen epkel be-" Inner ijk militair pi industrieel doel werd getroffen. Men mop daarom aannemen dat deze aanval ip humane inrichtingen der burgerbevolking en op woonhuizen in bepaaldsj^pzieht vooruit beraamd was. Duitsche persstemmen. De avondbladen te Berlijn keeren zich verontwaardigd tegen de nieuwe bombardementen on woonwijken, zie kenhuizen en andere niet militaire objecten in Berlijn door "Engelsche vliegers in den nacht on Dinsdag. Wederom heeft Engeland zijn on geschminkt gelaat getoond, zoo schrijft de An gr iff. dat Engeland, waar geestelijken zijn, die van de kansel de uitroeiing van het Duitsche ras prediken, het Engeland van die kolo niale onderdrukkers, die hulpeloos vrouwen vastbonden aan de wagens van hun mih'ta!re transnorten in het boerenland om de onderdrukte boeren te verhinderen te schieten. De maat'is thans vol. de vergelding wordt voort gezet. tot Engeland is uitgedoofd. D" Berliner Nar-htauseabe sehri'ft: Met een laa"hartieheid, d'e alle internationale wetten der oorlog voering saboteert en iedere mensrhe- liikheid een-vuistslag in het gelaat geeft, hebben de F.neelsche vliegers hun bomro»n on Beriijnsche zieken huizen. oo kraamvrouwen- en kinder ziekenhuizen. op arbeiderswoningen en buitenwijken geworpen. De-bloed schuld van Churchill schreeuwt om vergelding, om de vergelding, die niet on zich zal laten wachten en die thans in haar hardste stadium komt Iedere vrouw en ieder kmd. dat in den afge- loooeh nacht in Berliin on bevel van Churchill vermoord is. zal bloedig ge wroken worden. zoo verzekert de Berliner Lokal Anzeiger. De onschuldige slachtoffers van de Brit sche misdaad eisch»n vergelding en duizendvoudig zullen Duitschlands in, vliegen Londen teruggeven, wat Berlijn in den afgeloopen nacht door het tg. „koninklijke" luchtwapen aan misdaden is gepleegd. De Deutsche Aligemeine Zeitung besluit zijn beschouwing met de woorden: „De Engelschen heb ben den oorlog gewild. Zij hebben hem ondanks alie aanbiedingen voort gezet en voeren hem, zooals de ge beurtenissen van den laatsten nacht bewijzen, op de wijze van kinder moordenaars en straatroovers. Zij hebben hun eigen vernieling, gewild en opgeroepen. Zij zullen haar krijgen. ZS dooden, «0 zwaargewonden. 25 dooden, van wie ruim de helft vrouwen «n kinderen, zijn het resul taat van den nachtelijken bomaanval door Britsche vliegers op Berlijn. Al leen reeds in verscheidene ziekenhui zen werden vijf personen gedood en talrijken gewond. Ongeveer zestig personen hebben deels zware verwon dingen opgeloopen. HEEFT DE DUITSCHE LEIDING NOG MEER METHODEN IN PETTO7 Onze V. P. B.-correspondent meldt ons uit Berlijn: De majoor der vliegers von Ziegler heeft voor de buitenlandsche pers over de methode van de Duitsche luchtoorlogvoering gesproken. Hierbij noemde hij de methode, die Duitsch land thans tegen Engeland toepast, „de methode der mokerslagen'', deze draagt een ander karakter dan de „methode van den bliksemoorlog". Van vele zijden wordt er naar ge raden, waarom de Duitsche leiding den strijd tegen Engeland niet als een „blik semoorlog" heeft opgevat. „De Duit- schers hebbeq te veel vliegtuigen ver loren", zegt de een, „Zij hebben hub beste kansen verspeeld", meent een ander. Aan Duitsche zijde laat men dit vragen- en antwoordenspel vrij onver schillig langs zich heengaan- Bliksemoorlog een Duitsch patent. Major von Ziegler wees erop, dat het DuitscJja luchtwapen in'het afge loopen faar bewezen heeft, den blik semoorlog te kunnen voeren. Deze methode van oorlogvoering ,is zelfs in zékeren igin een Duitsche „uitvinding", egn Puifich „patent", dat nog niemand heeft nagevolgd. In "deze methode nu ^peélt het lucht wapen eeti doorslaggevende rol. Het Engelsche luchtwapen daarentegen is het bewijs schuldig gebleven, dat het ill staat is een beslissing te forceeren of zelfs om militaire successen van beteekems te behalen. Velen mogen dan al niet begrijpen, waarom de Duitsche leiding thans deze „methode van de mokerslagen" toepast. Deze leiding ftlf weet dat zeer goed, zij heeft éénvoudig reeds bewe zen dat zij, behalve over de „methode van den biiksemóbrlog", nog een an dere methode volkomen beheerscht en het is niet onmogelijk, dat zij nog meer methodes in petto heeft. Men moet niet vergeten, dat taktiek en strategie snel kunnen veranderen. Het effect der maker- slagen. De uitwerking van de dag en nacht op Engeland neerkomende „mokersla gen" van het Duitsche luchtwapen vatte majoor von Ziegler in vijf punten samen: t 1. De Engelsche luchtafweer is eerst van het Kanaal naar de Zuidkust en vervolgens van de Zuidkust naar graafschappen, diep het land in, eruggedrongen. Dit beteekent, dat oven het Kanaal en de Zuidkust het 'Duitsche luchtwapen onbestreden heer len meester is in de lucht. 2. De vernietigende aanvallen op Lonctar-bêbben het hart van het land in zijn functie gestoord en het leidend apparaat van het empire verlamd. 3. De blokkade ter zee door duik- bpoten en vliegtuigen uitgeoefend wordt door de „mokerslagen" aange vuld. Door vernietiging van fabrieken en voorraden worden niet alleen het economisch leven en de productie, doch ook de dagelijksche samenleving ont wricht. 4. De onverpoosde bombardemen ten, die van Zuid-En.geland over Midden-Engeland tot aan de Shetlands- eilanden plaats vinden, hebben -een noodlottigen invloed op het moreel van de bevolking, zooals neutralen getuigen e» Engelsche krijgsgevange nen bevestigerf. 5. Tenslotte dwingt de aanhoudende methode van de „mokerslagen" de vijandelijke jagers om den strijd aan te binden. De Britsche vliegers hebben hun afzijdigheid, die zij ook nog in het Westen ten koste van hun bondgenoo- ten handhaafden, moeten opgeven. De gestadig afnemende kracht van deze jachtafweer werpt de schaduw van een „volkomen Duitsche heerschappij in het geheele Britsche luchtruim" reeds vooruit. LUCHTLIJN BERLIJN—LISSABON HEROPtND. De luchtlijnBerlijn—Lissabon is gisteren heropend. - f De Zaterdag plotseling ingevoer de mutaties op belangrijke posten van de Royal Air Force, zijn, naar intusschen bekend is geworden niet beperkt tot de hoogste instan ties, maar omvatten opk talrijke mutaties in bijna allé rangen. Men kan, zoo wordt te New York ver klaard, reeds spreken van eeh „algemeene zuivering" der Royal Air Force. HET JAARLIJKSCHE CONGRES DER BRJTSCHJ! VAK- VÉREENIGINGEN. Aan het gisteren - begonnen jaarlijk- sche congres der Britsche vakvereenl- giijgen is een wekenlange ijverige activiteit voorafgegaari van den secre taris generaal, sir Walter Citrine. Volgens een te New York ontvangen zeer interessant, vertrouwelijk rapport heeft Citrine geprobeerd om in zeer nauwe samenwerking met den huidi- gen minister van Arbeid, Bevin, den vroegeren secretaris generaal der transportarbeiders, alle de regeering en de met haar samenwèr' ende vak- vereenigingsleiders, pijnlijke voorstel len op zijspoor te schuiven of tijdig tegen te houden. Het groote apparaat der vakvereenigingsbureaucratie stond geheel in het teeken van dit "streven, dat de vorming van een zgn. „een heidsfront" ten doel heeft. De leider der Britsche .vakvereenj- gingen is van plan een reis te onder nemen naar de V.S. om den Ameri- kaanschen arbeiders een „boodschap" van het congres te brengen. SZALASI WIL STREVEN NAAR EEN MACHT ALS MUSSOLINI HEEFT. De leider van de partij der pijl- kruisers, Franz Szalasi, heeft eergiste ren zijn partijprogram gepubliceerd, dat spreekt van een „Karpathen- Donau-land" en betoogt dat hij, Sza lasi, wil streven naar het bezit van een macht gelijk aan die welke Musso lini bezit. De onder zijn leiding staan de rechtgradicale volkspartij is gereed om de machten in de regeering op zich te neijtetr. Zij wil van Hongarije een land maken, dat vervuld is vin de be ginselen van nationalisme en socia lisme. Deze opvatting leent zich er bijzonder toe, om Hongarije op te nemen in het bestel van het nieuwe Europa Hongarije is een landbouw- staat, daarom wordt de oplossing van het grondvraagstuk steeds dringender en beslissender. De deelneming aan de productie is geen particulier maar een apenhaar recht. Hongarije moet vol komen van den Joodschen invloed be vrijd worden. De godsdienstige opvoe ding moet daar ophouden waar de volksopvoeding begint. Omgekeerd moet de volksopvoeding duidelijk af- gébakend worden tegenover de gods dienstige opvoeding. De partij der piilkruisers zou met oprecht leed wezen kennis nemen van een vijandige houding der Christelijke kerkelijke kerkelijke belijdenissen en de verant woording voor de gevolgen welke daaruit ontstaan geheel aan de kerken moeten laten. Hongarije, zoo besluit Szalasi, moet zijn plaats vinden in de nieuwe levensordening der Europee- sche volkeren welke door de asmo- eendheden wordt voorgeschreven. Tecer. deze taak is de beweging der pijlkruiseis "volkomen opgewassen. OPEN BRIEF VAN OUD-PREMIER. Uit Cairo wordt bericht ontvangen, dat het dagblad El Ah ram een schrijven publiceert van den oprichter der volkspartij, de opd-premier Ismail Sidki Pasja, die openlijkcritiek uit oefent op de houding van den voorzit ter der Egyptische k timer, Ahmed Maher Pasja, die Egypte in den oorlog zou willen meesleepen. De open brief herinnert er aan, dat Italië oorlog voert tegen Engeland en niet tegen Egypte en dat het strijdt tegen een vijand, die ten onrechte gebied van anderen bezet houdt. Ismail Sidki Pasja herinnert er aan, dat Nederland, België en Frankrijk niet den oorlog verklaren aan Enge land. dat niettemin hun gebied door de Royal Air Force doet bombardee ren. Het is begrijpelijk, dat deze open brief sensatie gewekt heeft in Egypte. - FBANSCH JODENSTATUUT IN VOORBEREIDING. De Fransche regeering heeft, naar uit Vichy gemeld wordt, bij decreet de z.g. „loi cremieux" afgeschaft. Krach tens deze wet kregen de Joden in 1870 de mogelijkheid Fransche staatsburgers tg worden. .De. afschaffing van de wet beteekant een stap verder naar het Joden'atuuf, dat in voorbereiding is. CKAIGIE BU MATSOEOKA. De Britsche ambassadeur, Cralgl» heeft gisteren, volgens een eommuniq va» het Jppansche departement Buitenlandsche «aken, een bezeek ge bracht aan minister Matseeoka, om hem op grond van instructies uit Londen mee te deelen, dat de Britsche regee- Hng niet voornemens is de op 17 Oei.' afloopende Engelsch-Japansche over. eenkomst betreffende de sluiting van den weg door Birma te vernleuiren. Japansche ambassadeur bij Butler. De Japansche ambassadeur te Was hington heeft, naar verluidt, een onderhoud van een uur gehad met den onderstaatssecretaris Butler. Men gelooft, .dat de kwestie van den weg door Birma besproken is. Mededeeling van Churchill. Churchill heeft in den loop van een overzicht over den oorlogstoestand gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Birmaweg na afloop van de tegenwoordige overeenkomst met Ja pan heropend wordt. De overeenkomst loopt 17 October af. REGEERINGSZETEL VAN INDO CHINA VERPLAATST. De gouverneur generaal van Indo China, admiraal Decoux, heeft zijn regeeringszetel van Hanol|g^Ffioe verlegd. Y Volgens persberichten uit Hongkong zijn sterke Japansche troepenafdee- lingen op vrachtauto's Hanoi binnen gerukt. TERUGROEPING VAN AMERIKANEN UIT DOOR JAFAN BEZETTE GEBIEDEN. De consulaten der Vereenigde StMen in Japan, Korea, Mandsjoekwo en de door Japan bezette gebieden van China, Fransch Indo-China en Hongkong heb ben, volgens Amerikaansche zegslieden te Sjanghai, instructie gekregen bij alls in deze gebieden wonende Amerikaan- sche staatsburgers er op aan te dringen zoo spoedig mogelijk naar dfc Ver, Staten te vertrekken. Bij dezen maat regel zqn rond 8000 Amerikaansche onderdanen betrokken. Vierduizend hunner wonen in Sjanghai. DE NIEUWE JAPANSCHE AMBASSADEUR TE MOSKOtf De nieuwe Japansche ambassadeur in Moskou, generaal Tatekawa, zal op 15 October in Charbin een ontmoeting hebben met ambassadeur'Togo. Men hecht groote verwachtingen aan deze ontmoeting met het oog op de ver betering van de Sovjet-Russisch-Japan- sche betrekkingen"; FEL HOOFDARTIKEL VAN AFTONBLADET. Aftonbladet keert zich Maan - dag in een fel hoofdartikel tegen de bewering der Engelsche régeering, dat zij niet verantwoordelijk is voor hét feit, dat tegen het einde der vorige week op Malmoe bommen geworpen zijn. Het blad stelt deze beweringen tegenover de conclusies van de gevol machtigden der regeering, waardoor duidelijk en Ondubbelzinnig bewezen wordt, dat de bommen van Engelsche herkomst zijn. Het blad herinnert er dan aan, dat ook andere oorlogvoeren- de naties zich schuldig gemaakt hebben aan schending van de jZweedsche neu traliteit, zooals b.v. de. Sovjet-Unie, doch dat deze haar vergissing hebben ingezien en de door de regeering inge diende eischen tot schadeloosztelling ook hebben ingewilligd. Op bevel van het Roemeensche ministerie van Binnenlandsche Zaken is het, Hongaarsche dagblad Braasoi La pok, dat te Kronstadt verscheen, verboden. In de motiveermg heet bet. dat het blad het gebod der objectievi- teit overtreden heeft en nadat het een tijdlang de belangen van magnaten Boedpest vertegenwoordigd had. den laatsten tijd revisionistische tendensen voorgestaan heeft. Prinses Mafaida Savoyen var. Hessen heeft het leven geschonken aan een dochter. Moeder en kind maken het goed.

Goudsche Courant | 1940 | | pagina 2